LERAREN IN HET GEWEER Een momentje rust Stencils voor gevangenen LAATSTE HINDERNIS WEG „Zes" en Engeland toch nog akkoord Ros ton Globe publiceert ook VS-KOLONEL HEEFT ER BUIK VAN VOL I ï.erelHci Weer protest tegen Gulf Felle kritiek op topambtenaren Vragen over uitlating van prins Vrouw ziet eigen bidprentje binnenland buitenland commentaar Biesheuvel Weerzinwekkend GEEN HOOP MEER VOOR PHANTOM- BEMANNING DENNENDAL HEEFT WEER LEIDING ACTIELEIDER MIKT DIK PAK OVER MUI R Meesten willen christelijke volkspartij Documenten Pentagon IN TWEEDE KAMER Bisschoppen moeten Rome inlichten J Zuidvietnamezen ulleen met koel ka*', op gang te krijgen Woensdag 23 juni 1971 Onvoorziene omstandigheden daargelaten wordt mr. Biesheu vel, fractievoorzitter van de Anti-Re volutionairen in de Tweede Kamer, minister-president van het nieuwe vijf-parhjenkabinet. Daarmee is dan voor de eerste maal na de oorlog een protestantse politicus kapitein geworden op het Schip van Staat. Van de vijf partijen, die door prot. Steenkamp moeizaam zwoegend zijn bijeengebracht, is de KVP de groot ste. Eigenlijk had dus een KVP'er mi nister-president moeten worden. D« KVP kan echter geen premier leve ren, die voor alle partijen acceptabel is. Maar wat misschien nog belan- rijker is: de aanwijzing van een pro testant als minister-president past heel goed in het streven van de KVP om het samengaan met de AR en CHU te laten resulteren in de vorming van één grote christelijke volkspartij. In KVP-kringen dat was in de tijd toen mr. Aalberse nog partijvoor- zifter was is al eerder gespeeld met de gedachte een protestants po liticus premier te laten worden. Dat plan het ging om prof. Zijlstra is echter verworpen door een meer derheid van het partijbestuur. Het is te gek, werd er destijds gezegd, dat de grootste partij de leiding van het kabinet zou overlaten aan een politicus uit een klein protestants partijtje. Sindsdien is er wel wat veranderd. De christelijke partijen zijn naar elkaar toegegroeid. Door de oecu menische gedachte zijn ook in poli tici tegenstellingen, daterend uit een grijs verleden, afgezwakt. En de KVP is niet langer de grootste partij. Voor de CHU en AR is het samen gaan met de KVP in één partij des ondanks toch nog een erg moeilijke zaak. De nog bestaande weerstan den zullen echter sterk verminderen als een protestant de belangrijkste politieke figuur van het land wordt. Dat verwachten tenminste vele KVP- ers. Van de eigen achterban voorziet de KVP-leiding weinig moeilijkhe den. Daar en datzelfde geldt trou wens voor de AR en CHU wordt de vorming van één christelijke partij gezien als een middel om de con fessionele partijen een nieuwe image te geven, als een poging ook om de deconfessionalisering, de uittocht naar niet-christelijke partijen, tot staan te brengen. Christelijke politici zijn echter a tijd gehandicapt door de belangen tegenstellingen in hun eigen partij. Mr. Biesheuvel heeft nog een extra handicap: hij is sterk afhankelijk van DS'70 en de VVD, bepaald geen we reldhervormers. Wat zal hij, de voor man van de „evangelische" AR-par- tij, onder die omstandigheden tot stand brengen? Dit is te gek: in de internationale commissie van onderzoek naar de Amerikaanse oorlogsmisdaden in Vietnam, die in Oslo vergadert, blijkt de Russische rechter Smirnov zitting te hebben. Dezelfde Smirnov, die enkele jaren geleden de Russische schrijvers Daniel en Sinjavsky tot zware straffen veroordeelde, enkel en alleen omdat hun openhartig oor deel over Rusland zoals het werkelijk is, de machthebbers van het Krem lin niet beviel. Dat de Amerikanen zich in Viet nam schuldig maken aan praktijken, die niet door de beugel kunnen, is genoegzaam bekend. Dat deze za ken nader worden onderzocht is al leen maar toe te juichen. Mits dat dan wel gebeurt door mensen met een eerlijk er, onafhankelijk oordeel. Tot dezulken behoort rechter Smir nov zeker niet. Hij 'heeft bewezen geen onafhankelijk rechter te zijn, maar een willig werktuig ten dienste van de staat Door deze weerzinwet kende figuur in haar midden op te nemen heeft de commissie van on- derzoek zich in ernstige mate ge compromitteerd. e (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Enige hoge amb tenaren van onderwijs ontzien zich de laatste jaren niet om hun positie te misbruiken voor propa ganda ten behoeve van onderwijs kundige denkbeelden van beden kelijk gehalte." Deze beschuldi ging wordt geuit in het weekblad voor leraren aan gymnasia, athe nea en havo-scholen. In het bewuste artikel worden geen namen genoemd. Maar de re dacteur ervan, de Nijmeegse le raar dr. G. Muskens, vertelt des gevraagd dat hij o.m. uitlatingen van dr. A. de Jong over de mid denschool bedoelt. De Jong is in specteur-generaal van het onder wijs, en een van de drijvende krachten achter de onderwijsver nieuwing. Maar volgens Muskens is de opvatting van De Jong slechts één van de vele opvattin gen die bij onderwijsdeskundigen bestaan. Verder hekelt Muskens de uit latingen van dr. P. Gathier, direc teur van de afdeling algemeen voortgezet onderwijs bij 't minis terie. Deze heeft gezegd dat de middelbare scholen groter moeten worden en dat meer scholen onder één leiding gebracht moeten wor den. Het beleid is ook gericht op fusies om te komen tot schoolge meenschappen. De regelrechte aanval op de top- imbtenaren in het weekblad voor leraren tekent de verslechterende sfeer en het toenemend wantrou wen tussen ministerie en een aan tal organisaties van leraren, voor al de zelfstandige zgn. categorale organisaties van havo-, gymna sium- en atheneumleraren. Die hebben zich van begin af aan zeer kritisch opgesteld tegenover dege nen die de middenschool propage ren. Zij zien erin een bedreiging voor het niveau van het middel baar onderwijs. Ook speelt mee dat de eerstegraadsleraren (er zijn er in drie graden van bevoegd heid) hun werkterrein zien ver kleinen wanneer straks de laagste klassen van de scholen waar zij nu werken, in de middenschool zullen zijn opgegaan en ook voor leraren met een lage graad van bevoegd heid toegankelijk zullen zijn. Bij de zelfstandige gymnasia is groeiend verzet tegen het beleid van het ministerie. Dat is erop ge richt zoveel mogelijk gymnasia te laten samensmelten met andere schooltypen tot scholengemeen schappen volgens de Mammoet wet. SOESTERBERG (ANP) De Amerikaanse luchtinachtautoriteiten op Soesterberg hebben de hoop op gegeven dat de bemanning van de Phantom - jachtbommenwerper, die maandagochtend bij Tiel neerstortte nog levend wordt aangetroffen. Aan genomen wordt dat de twee beman ningsleden zijn omgekomen. De slachtoffers zijn de 27-jarige piloot kapitein T. J. Sweeting uit Sunnyvale (Californië) en de 39-ja- rige navigator kapitein David B Rice uit Bedford (Massachusetts). Kapitein Sweeting laat een vrouw en twee dochtertjes van 5 en 3Vi achter Kapitein Rice, eveneens ge trouwd. laat twee dochters van J1 en 9 achter. DEN DOLDER (ANP). Dr. J. A. H. Gooszen, die als internist verbon den is aan de Willem Arntszhoeve in Den Dolder, is belast met de medische eindverantwoordelijkheid voor de zwakzinnigenafdeling Dennendal. Dit heeft het bestuur van de Wil lem Arntszstichting aan de staf van Dennendal meegedeeld, toen het de staf gistermorgen op de hoogte stelde van het feit dat het de afgelopen nacht zijn ontslag had aangevraagd bij de provincie en de gemeente Utrecht. Zoals gemeld zal de medisch direc teur van de Hoeve, prof. dr. A. Pos- lavsky, die anderhalve week geleden buiten dienst werd gesteld, zijn func tie hervatten. De samenwerkende bonden van overheidspersoneel hebben een drin gend beroep op staatssecretaris Krui- singa gedaan de nodige maatregelen te nemen waardoor op korte termijn de steeds sterker wordende onrust on der het personeel van de Willêm Arntszstichting wordt weggenomen. De bonden tekenen hierbij in een te legram aan de bewindsman aan, dat het personeel door het aftreden van het bestuur in feite geen werkgever heeft. Een momentje pauzeren tijdens de EEG-vergadering over Engeland gisteren in de Belgische hoofdstad. Minister, op zijn sokken, is er bij op zijn tafel gaan zitten, terwijl hij wat praat met staatssecretaris De Koster en de Belgische minister van buiten landse zaken Harmei (Van een onzer verslaggevers) Tegen tien uur is gistermorgen onder het toeziend teievisie-oog (snorrende camera's) en met bij verschijnselen als lichte verkeers opstoppingen, de wetenschappelijk medewerker Tom de Booy van de Amsterdamse universiteit in een rubberboot de Witte Vrouwensingel in Utrecht overgepeddeld om een dik pak stecils te kunnen werpen over de hoge muren van de Wolven plein-gevangenis. Na deze succes volle missie, de stencils kwamen op de luchtplaats terecht, het is echter niet bekend of de gevangnen voor wie ze bestemd waren de geschrif ten ook werkelijk in handen ge kregen hebben, brulde De Booy uit volle borst naar het verre, naargees tige gebouw teneinde in contact te komen met de hem welbekende Jan Ebeltjes, die er is gedetineerd. Dit iukte na lang aanhouden wonderwel en toen er even wat minder ver- keersgeraas over de Witte Vrouwen singel klonk, was de roep van Jan zwakjes hoorbaar. Daaruit kon wor den afgeleid dat er gisteren door 15 gevangenen werd geweigerd het ge bruikelijke werk (wasknijpers mon teren, puzzels maken, etc.) te ver richten. De poging om een ééndaagse werkstaking in het Utrechtse huis van bewaring te ontketenen door middel van de stecils was bedoeld om te protesteren tegen de aard en de minimale (80 cent per dag) be loning van het werk. De onlangs op gerichte Bond van Wetsovertreders (BOVVO) is verantwoordelijk voor de actie. Binnen deze bond heeft vooral Tom de Booy zich druk ge maakt, nadat hij in het begin van deze maand uit de Utrechtse gevan genis was ontslagen, waar hij een straf had uitgezeten voor zijn rol tijdens de Amsterdamse Maagden huisbezetting. Een jongeman, die pas deze weck uit het huis van bewaring is ont slagen deelde gistermorgen mee dat vorige week reeds enkele stencils naar binnen waren gesmokkeld. Doordat deze vlijtig werden over geschreven en van hand tot hand gingen, moet een groot deel van de rond 120 gedetineerden, die aan het Wolvenplein verblijven, op de hoog te zijn geweest van de actie. Hier van is overigens slechts een gedeel te verplicht om te werken. De medegevangenen van Jan Ebel tjes die sinds afgelopen vrijdag een hongerstaking volhoudt wa ren gistermorgen in tegenspraak met het commentaar van gevange nis-directeur Groes. Deze ontkende dat er door iemand gestaakt wordt. Hij gaf wel toe dat Jan Ebeltjes in hongerstaking is gegaan. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De Vereniging tegen Luchtverontreiniging in en om het Nieuwe Waterweggebied wil pro beren de nieuwe ethyleenfabriek van de Gulf-raffinaderij bij Rozenburg aan banden te leggen. In een brief aan het gemeentebestuur wijst de vereniging op het feit dat de fabriek nog geen hinderwetvergunning heeft. Oorzaak van deze actie is de stroom van klachten die de meld- en regel- kamer van Rijnmond rond de week enden krijgt te verwerken als gevolg van het zogenaamde „opstarten" van de nieuwe fabriek. Dit proces gaat gepaard met roet- neerslag, lawaai en een grote on regelmatig brandende vlam. Afgelo pen weekend belden ruim 60 inwo ners van Maassluis hun klachten döör. Het centraal actiecomité Rijnmond beraadt zich eveneens over de te ne men maatregelen. Er worden pam fletten verspreid en er zal een pro testvergadering worden belegd. Vol gens beide verenigingen handelt Gulf in strijd met de geldende wettelijke bepalingen. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG De zes EEG-partners en Engeland zijn het gisteravond onverwacht nog eens geworden over een rege ling van de Nieuwzeelandse zuivelexport, wanneer het Ver enigd Koninkrijk lid van de gemeenschappelijke markt is ge worden. Het akkoord werd bereikt na twee dagen moeizaam onderhandelen. Niets lijkt nu de toetreding van Engeland tot de EEG nog tegen te kunnen houden Het beslissende woord is nu aan de Britten zelf. De Nieuwzeelandse zuivelexport werd beschouwd als de laatste moei. lijke hindernis. Het bereikte akkoord voorziet in een percentage van 71 procent, waar naar de Nieuwzeelandse zuivelexport moet zijn teruggedrongen op het mo ment dat Engeland vijf jaar lid van de gemeenschap is. Het kwam nage noeg overeen met het tegenvoorstel dat de leider van de Britse onderhan delingsdelegatie, Geoffry Rippon, gis teren deed, nadat de Zes een percen tage van 66 hadden voorgesteld. Het leek er gisteravond op dat de onderhandelingen, voor de tweede achtereenvolgende nacht, zouden worden voortgezet, zonder dat men kon zeggen dat de zaak waarschijnlijk wel rond zou komen. De sfeer in de conferentiezaal, maar vooral daarbui ten, was van dien aard dat men had willen voorstellen de besprekingen maar een etmaal te schorsen, aldus staatssecretaris van Buitenlandse Za ken De Koster. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Driekwart van de Nederlanders, dat tot dusver placht te stemmen op een der confessionele partijen KVP, ARP en CHU is voor het samensmelten van die partijen tot één grote christelijke partij. Dat is gebleken uit een NIPO-enquête. die eind Vorige maand is gehou den. BIJ DE LONDENSE firma Christie is gisteren een ets geveild, getiteld ,,Ecce Homo'" van Rembrandt voor de recordprijs" van bijna 290.000 gul den. De ets werd eigendom van een Londense kunsthandelaar (Van onze redactie buitenland) BOSTON De Amerikaanse krant Boston Globe heeft gisteren krant Boston Giobe heeft gisteren de rol van wijlen president Kenne dy in de Vietnamese oorlog beschre ven, zoals deze is weergegeven in geheime documenten van het Ame rikaanse ministerie van defensie. Uit deze documenten, die 47 boekdelen beslaan en een analyse zijn van het betrokken raken van de V.S. in de oorlog in Vietnam, hebben ook de New York Times en de Washington Post geput. In de publikatie van de Globe zijn drie telegrammen opgenomen van genei-aal Maxwell Taylor, de Ameri kaanse ambassadeur in Zuid-Viet- nam tijdens het bewind van Kenne dy. In een dezer telegrammen, dat eind oktober 1961 werd verzonden, vroeg Taylor president Kennedy om 6.000 a 8.000 man troepen ter leni ging van de watersnood, maar tevens om de aanwezigheid van de V.S. in Vietnam te accentueren. De andere twee telegrammen be vatten beschrijvingen van de Noord- vietnamese strategie in Vietnam en een antwoord erop. Volgens de publicatie van de Glo be hechtte president Kennedy reeds op 11 mei 1961 zijn goedkeuring aan geheime activiteit zoals het zenden van ..agenten" naar Noord-Vietnam door middel van vliegtuigen bemand met „gehuurd" burger-personeel en de-infiltratie van speciale Zuid Viet namese troepen naar Zuid-oost-Laos voor het opsporen en aanvallen van communistische bases en verbin dingslijnen. In de publikatie van de Globe wordt nog verklaard, dat zodra pre sident Johnson op 31 maart 1968 een gedeeltelijke stopzetting van de bombardementen van Noord-Viet nam aangekondigd had, hij een be- leij van „vietnamisering" ging voe ren in de trant van een soortgelijk beleid, dat president Nixon later volgde- DEN HAAG (ANP) Het socialis. tisehe Tweede-Kamerlid E. R. Wiel- draaijer, heeft minister Den Toom (Defensie) gisteren schriftelijk ge vraagd of deze het eens is met de op vatting van prins Bernhard, als in specteur-generaal der krijgsmacht neergelegd in een interview met De Vliegende Hollander, dat bij wedde- verhoging van dienstplichtigen een groot percentage ervan verdwijnt in snoepgoed en dat het van rijkswege verstrekte eten met steeds grotere hoeveelheden in de afvalton ver dwijnt. Het Kamerlid vraagt op welke on derzoeken de uitspraken van de in specteur-generaal zijn gebaseerd en of de minister niet van mening is dat er geen relatie behoort te worden ge legd tussen bedoelde feiten en de vraag hoe hoog de wedde van dienst plichtigen moet zijn. De heer Wieldraaijer informeert er nog naar welke mogelijkhedenvminis- ter Den Toom ziet om veranderingen tot stand te brengen, bijv. op het ge bied van de eetzaalaccommodatie voor soldaten. (Van onze correspondent) DEN HAAG In opdracht van de Nederlandse bisschoppen wordt momenteel ten behoeve van Rome een rapport samengesteld, waarin een actueel overzicht van de kerk in Nederland wordt cve„ en de in. vloed van het concilie op kerk en wereld concreet vastgelegd Een soortgelijk onderzoek is ge richt aan alle bisschoppencnnteren ties over geheel de wereld. De ant woorden dienen voor 1 augustus binnen te zijn bij de secretaris van de bisschoppensynode, mgr. Ru bin. SAIGON (AP) Een vele malen onderscheiden Amerikaanse kolonel die geheel misnoegd de dienst gaat verlaten heeft in Saigon zijn ge moed gelucht over het Zuidvietna- mese leger, de manier waarop zijn landgenoten dit hebben opgeleid en het programma van „Vietnamise ring" in bet algemeen. Kolonel David Hackworth, 40 jaar oud, vier maal gewond in Ko rea en nog eens vier maal in Viet nam, een man met 25 dienstjaren en iemand die op de nominatie stond om generaal te worden, zei onder meer: „We hadden om te be ginnen nooit bij de hele troep be trokken moeten worden. Maar om dat we in Vietnam terechtkwamen hadden we het leger daar moeten opleiden voor een guerrilla. Dat ze dat leger vergelijken met een Ame rikaanse strijdkracht is flauwe kul. De Noordvietnamezen en de Viet- cong zijn goed op de oorlog voor bereid Daar zit politieke indoctri natie achter en het gevolg is dat hun soldaten volkomen weten waar liet om gaat en helemaal weten wat ze doen en waarom. Die grappenmakers hier in het zuiden krijg je alleen maar op gang met een nieuwe Honda (scooter), een Rolex-horloge, een koelkast of een ventilator en met hoeveel ze te pakken kunnen krijgen uit de kan tine. De redenering: verdomme, we gaan deze oorlog winnen omdat dat belangrijk is, komt er absoluut niet bjj te pas". Wat de „Vietnamisering" betreft, die werd door de kolonel vergele ken met „het werk van een public- relationsman of de een of andere advertentiejongen. Misschien zie ik door de bomen het bos niet meer, maar ik vind dat al die lui die van die algemene opmerkingen maken, geen idee hebben wat er allemaal aan de gang is". Hij verliet het eigen leger („waar ik de buik van vol heb"), omdat dit wordt geleid door een „stelletje amateurs, pennelikkers en gaatjes ponsers die hier zo'n zes maanden of een jaar zijn en geen fluit weten wat er allemaal aan de gang is". De V.S. hadden alles om de oor log te kunnen winnen, aldus de ko lonel, maar waren er niet in ge slaagd omdat men trachtte een guerrilla te vechten met gebruik making van conventionele metho den. „Wij kwamen hier met een conventioneel leger, aangevoerd door conventionele lieden en als et- van tactiek sprake kon zijn, dan was die ook conventioneel: We dachten dat we er wel over heen zouden kunnen rollen zoals met een stoomwals, dat hebben we in elke oorlog met succes gedaan, maar technische bekwaamheid op de grond cn in het veld was er bij ons niet bij. Het leger werd geleid door een troep vage dilettanten die van de hele toestand geen cent be grip hadden. En je hoorde maar zeggen: over een paar maanden is het voor elkaar, we hebben de jon gens al op de loop". Hackworth gelooft dat het Ame rikaanse leger door de Vietnamese oorlog zeer diep is „aangevreten" en dat het zeker 20 jaar zal duren voordat het zich volkomen daarvan heeft hersteld. Als hij burger is geworden wil hij een boek gaan schrijven. Het zal geen kritiek worden op „Vietnam", maar een handleiding tegen infil tratie en ondergronds gewroet. „Het wordt een antwoord op het Che-Guevarisme". Vandaag ga ik het opnieuw heb ben over het Nederlandse leger. Ik zie velen uwer de wenkbrauwen fronsen, want gebeurt dit al niet regelmatig? Het antwoord moet be vestigend luiden. Daar stel ik tegen over dat je er over kunt blijven schrijven, het ieders leven raakt, ieders portemonnee plundert. De jongemannen, die wél in dienst moeten, worden twee jaar gemist (door moeders, vrouwen, vaders, ver loofden enz.). De jongemannen, die niet in dienêt hoeven, zitten twee jaar extra thuis en zelfs dat vinden vaders, moeders, vrouwen en ver loofden wel eens -'ervelend. Zo heeft iedereen er mee te ma ken, al wordt je er .maar door ver dedigd. Het CNV vindt dat nu ook, In De Gids, het orgaan (tja) van dat vakverbond, wordt nog eens gewe zen op het „lachwekkende" van de pettenaffaire. Militairen in uniform, ook wan neer zij in een particuliere auto rijden, moeten hun uniformpet op het hoofd hebben wanneer zij door een bebouwde kom rijden. Zij mo gen (ter geruststelling) die pet weer afzetten zodra ze de bebouwde kom verlaten. Zegt het CNV: „Op een rit van bv. 100 km geeft dat een hele soesa in de auto: petje-op, petje-af en let vooral goed op bord model drie van het Nederlands reglement van ver keersregels en verkeerstekens" „Want als je daar voorbij rijdt zonder pet ben je fout, behalve wanneer je lichaamsafmetingen in verhouding tot de hoogte van da wagen van dien aard zijn, dat je pet tegen de zoldering stoot, want dan hoeft het allemaal niet. Dat in 1971 volwassen mensen el kaar zulke dingen nog aandoen. Dat gaat mij boven m'n pet, „Het verschil tussen de man en de vrouw is, dat de vrouw met oude kranten de kachel aanmaakt. De man herleest ze" (Eric van der Steen, dichter en journalist) Wimbletom (Okker). De Hongaar Imre Foeldi heeft het Europese kampioenschap gewicht heffen (b antamgewicht) op zijn naam gebracht door in totaal 367,5 kg omhoog te torsen. Tweede werd de Rus Genadi Chtin, de derde plaats was voor de Pool Walter Szoltyzelc. sfc Wie beweert daar dat die lui in de Oostbloklanden niet zwaarwichtig zijn? Er zijn mensen die er in slagen het laatst binnen te komen en het eerst weer weg te gaan. Gelukkig zijn zij. MERIJN. (Van onze correspondent) NOORDER WIJK Een vrouw die haar eigen bidprentje onder ogen krijgt en haar ex- man daarvoor voor de rechter daagt, heeft de gemoederen in liet Belgische N'oorderwijk hevig in beroering gebracht. De man die zich voor de prentjes moest verantwoorden was de Nederlander Frans W. (35). Hij had zijn vrouw Caro line en zijn drie kinderen uit Noorderwijk in de steek gelaten en connecties, aangeknoopt met een weduwe uit Turnhout. Toen zij er op een goede dag achterkwam dat haar Frans niet weduwnaar was zoals hij had gezegd, maar een gescheiden va der van drie kinderen, wilde zij niets meer van hem weten. Maar Frans wist haar het verhaal uit het hoofd te praten. „Ik zal je morgen bewijzen dat ik weduw naar ben en dat mijn vrouw en kele maanden geleden dodelijk is verongelukt in Gent". De man zocht een drukker op en stak een verhaal af over zijn vrouw die enkele maanden ge leden verongelukt was en over een tante uit Amerika die mor gen overkwam en over de dooclsprent.ies die net op waren.. Frans W. werd veroordeeld wegens het niet betalen van de alimentatie en valsheid in ge schrifte tot zes maanden gevan genisstraf en 300 gulden boete.

de Stem | 1971 | | pagina 1