„Winkeliers gevoelig voor slecht weer" SST VS Van Dijke bedankt als lid dagelijks bestuur PZE PONTIAC Folkloristische dag dit jaar op 1 juli ZEELAND EN BRABANT MOETEN PAS INHOUDEN STEM ROERIGE PZEM-VERGADERING Successen voor Zeeuwse filatelisten Jongen kort na inbraak te Sluis gearresteerd streek I I zeeland commentaar Moderne muziek Zonniger Strandweer fijn om te dragen voor jaren en jaren,... Baldadigheden op kerkhof in Terneuzen Van Dijke en Van Poelje In Middelburg tegelijk met internationale motorrally De wedstrijd Vragen in Kamer over uitvoering Deltaschadewet Afdeling C.O.G in zuid-west- Nederland Woensdag 23 juni 1971 88*8 v ;v- :ek (kantine), exposi- ïgen van Willem Buijs Werkdagen van i van 14.30-17.30 uur miniatuur Walcheren, and t.m. 30 sept. Grote zaal), 20.15 uu:r 'hilharmoniseh Orkest aazel. Solist is Alexis aiano). eater Dijkzicht, 14 balletgroep voor de ER MUIDEN ïentehuis, schilderijen "werken van Jan But aster De Betsenbrouck Dagelijks van 10-12 christen werd. Zowel Is de VW en het be- rerlenen medewerking [afgeleid van de woor- en woord). e tent komen informa- n zendings en andere :n en instellingen, zo- Kerk en Vrede, Youth de Katholieke Bijbel- evangelische solidari- ;t Palestina Komité, de Pinkster Jeugd Bewe- World Radio en vele de plaatselijke kerken f met stands presente- it duurt van 2 uur 's uur 's avonds. podia spelen voorna- euze) popgroepen. Uit comt de formatie „Fo- groepen die zullen op- m. „de BBC combo ing Christians), die 2 maakt en terug is van loor Engeland, „de Bur- uit Zwolle, die zojuist iP „Sound" hebben ge le Herald of Joy", een llende formatie van het ils uit Breda, de Duitse Electric Message" uit iet verscheidene andere tserse en Nederlandse op het ogenblik nog mini-theaters worden filmvoorstellingen gege- ivelijk door de Amster- jelisatie groep „Moria" ing „Palestina-komité". rlandse en Duitse pre ien tijdens „Rewo" het n en discussiëren met van de speakers-cor- van de Nederlandse in handen van de Am- eologie-student H Pa- end is geworden door jke aandeel in de elke lezochte diensten in de Ke Spuikerk. Er zal op l christelijke lectuur n versprei d door de die ook met het pu- liscussiëren. ding van de onkosten it en luisterfeest met gt, is op 12 juni een tart gegaan. De Vrije jongeren vereniging is is ingeschakeld om ,eest hand en spandien- ehten. De toegangsprijs 'est bedraagt vijf gul- R ZUIDWEST NEDERLANI Zeeland ENT SP KIJS kwartaal, binnen sgebied (excl 50 Ct. n) ïaand (incl. 9 ct. In). SITOREN: N Nieuwstraat 9, 20 (4 lijnen) penstraat 14, .51 (3 lijnen) [straat 1, 30 (3 lijnen) I OVER joruren: tel 01140- 1-1940 :ren) tllE EXPLOITATIE: eui Zeeland: 100-4310) i Vlaanderen: ei (01150-2601) W Z Vlaanderen: - 01170 2893) en Terneuzen: (01155-1224) ZEELAND: mme Weele 4, tel 01180-7764 ri- an. tel. 01180-7438 oes el 01100-6584 redacteur lanrieren :1. tel 01150-4866. Z Vlaanderen: el 01140-3751. :in vla: I 01608-2073 anaalzone en elm. tel 01150-4865 Zeeland en. tel 01155-1367 Zeeland: r tel 01155-2237 (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE - BERGEN OP ZOOM - BREDA Het slechte weer van de laatste dagen heeft een bijzonder ongunstige invloed op de oogst van zacht fruit, zoals aardbeien en fram bozen. De prijzen van het fruit lig gen begrijpelijkerwijs dan ook wel wat hoger dan normaal, volgens op gave van een aantal veilingen valt er een verschil te constateren met de prijzen van vorig jaar met onge veer tien tot vijftien procent. Biet de prijzen van de groente valt het nog al mee. Veel groente komt op het ogenblik nog uit de kassen, waardoor men geen hinder ondervindt van het natte weer. Dit kan wel anders worden als het slechte weer aanhoudt- Overigens, de veilingprijzen zijn lang niet zo hoog, als de prijzen in de winkels wel eens suggereren. Bij de veilin gen denkt men soms wel eens dat de winkeliers „gevoeliger" voor het slechte weer zijn dan het fruit zelf. Van de regen en de kon liehben vooral de frambozen veel te lijden. Volgens opgave van de veiling in het Zeeuwse Kapelle, waar veel frambozen worden aangevoerd, is bij een aantal kwekers de helft van de frambozenoogst rot door liet natte weer. Ook onder de aardbeien treft men veel rotte vruchten aan. De groei wordt door de regen en de kou belemmerd- Daarbij komt dat liet plukken op de drijfnatte grond géén pretje is. Een voordeel is wel dat door de koude de aanvoer veel meer gespreid is dan bij mooi weer, als de vruchten ongeveer tegelijkertijd rijp worden. Wanneer de heer Rudolf Perdeck het Nederlandse muziekleven zou bepalen zou hef met de ontwik keling van de muziek slecht gesteld zijn. Niet dat zijn eigen Scherzo voor piano en orkest geen verdiensten zou bezitten, verre van dat. Het ligt gemakkelijk in het gehoor en het zal daarom vele muziekminnaars wel aanspreken. Het betekent ook dat het geen nieuwe wegen opent naar de muziek van de toekomst. De heer Perdeck doet schamper over muziek waarbij het publiek wegloopt. Hij moet wel bedenken dat de muziek van de door hem zo geliefde grote meesters, Van Beet hoven voorop, destijds evenmin veel begrip ontmoette. Wat werkelijk nieuw is, heeft tijd nodig om ge meengoed te worden. Met Strawins- ky, Debussy en Ravel is het nief an ders gegaan en wij geloven niet dat de heer Perdeck die zou willen af wijzen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat alle moderne partituren alleen al omdat ze experimenteel" zijn mees terwerken zijn. Daar zijn natuurlijk mislukkingen bij, en misschien zelfs vrij veel. Maar juist die minder ge slaagde partituren helpen mee de weg te wijzen naar een nieuwe mu ziek. Het Rotterdamse orkest heeft Per- deck's werk afgewezen. Dat is veel zeggend, want de eerste dirigent, Jean Fournet, is bepaald geen nieuw lichter als zijn landgenoot Pierre Bou- lez. Het is wel een man die meent dat het bestaande „ijzeren" reper toire voor de concertpraktijk voldoen de composities omvat, zodat er geen behoefte bestaat aan een tweede Saint-Saëns. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.NJH.I. op dinsdag om 18.00 uur: Zonnige perioden, tijdelijk wat regen en ongeveer nor male temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 5 lot 12; min.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 proeent: kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Een zwak hogedrukgebied komt boven Engeland tot ontwikkeling. Hierdoor vandaag droog weer met flinke zonnige perioden en een tot matig of zwak afnemende wind tus- ten west en noord. Temperatuur 14 tot 16 graden. Zeewater 14 graden. Vooruitzichten. De depressie-activi teit neemt verder af waardoor het strandweer geleidelijk aangenamer wordt met zon en een kleine tempe ratuurstijging. (ADVERTENTIE) PONTIAC PONTIAC PONTIAC Dit zijn enkele modellen uit de zeer grote Pontiac-collectie die uw Pontiac-dealer u gaarne toont. Loop eens bij hem binnen Pontiac Simpatico Het solide Pontiac uurwerk geeft U de juiste tijd en de datum. Profectus 105.-. Doublé 110.- Pontiac Simpatica Modieus Pontiac dameshorloge met doublé band. Zgn. Breguet wijzerplaat en wijzers 179.- PONTIAC TIJD JUISTE TIJD (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN/GOES Op de in Rotterdam gehouden nationale post zegeltentoonstelling „R 71" hebben verscheidene Zeeuwse filatelisten een bekroning op hun inzending gekre gen. „Groenland" van J. van Luyk uit Vlissingen kreeg een bronzen me daille, „Zeeuwse poststempels van 1813 tot 1900" van K. Otte te Middel burg werden onderscheiden met een zilveren plak. In de afdeling thema tische verzamelingen verwierf C. J. Bal te Wilhelminad-orp met „land en tuinbouw" een zilveren, B. L. van Tien hoeven uit Goes met „glas" een verzilverde en J. W. Kayser uit Vlis singen met „elektrische energie" een bronzen medaille. In de afdeling luchtpostverzamelingen was er voor de heer K. Otte uit Middelburg nog een medaille, nl. een verzilverd» bronzen voor de inzending „Neder landse propellorstempels". Morgen, donderdag 24 juni. Ber gen op Zoom 4.44 en 17.09; Hansweert 3.49 en 16.14; Terneuzen 3.08 en 15.32; Vlissingen 2.35 en 15.02; Wemeldinge 4 34 en 16.59. (Van onze correspondent) TERNEEZEN De Terneuzense gemeentepolitie krijgt steeds meer klachten over gevallen van graf schennis op de voormalige rooms- katholieke begraafplaats. Voorname lijk de grafzerken moeten het ont gelden en de politie oefent er meer dan normale controle uit. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat het r.k.-kerkbestuur een overeenkomst zal sluiten met het gemeentebestuur- van Terneuzen om deze begraaf plaats op te ruimen Hel schijnt. dal de nnhec»--oden er geen bezwaar tegen hebben. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ondanks de warrige sfeer op de bijeen komst van aandeelhouders van de PZEM waarvan wij op pagina 1 reeds melding maak ten kwamen toch nog wel enkele concrete feiten naar voren. Een aantal aandeelhou ders, onder wie burgemeester D. Roemers van Vlissingen en burgemeester mr. P A Wolters van Middelburg was van me ning, dat het dagelijks bestuur van de PZEM in zijn huidige samenstelling geheel zou moe ten aftreden. Burgemeester M. K. van Dijke bedankte als lid van het dagelijks bestuur. Bur gemeester Wolters was van oordeel, dat de gehele raad van bestuur zijn functies ter beschikking moet stellen. Al gemeen was de kritiek van de gemeentelijke vertegenwoordi gers onder de aandeelhouders dat zij bijzonder slecht geïn formeerd zijn over tal van fa" cetten van deze geruchtmaken de PZEM-zaak. Zij zouden door het dagelijks bestuur be schouwd zijn als een te nege ren kwaliteit onder de PZEM- aandeelhouders, hoewel de ge meenten een derde van de PZEM-aandelen bezitten. De heer Kaland gaf als voorzitter van het dagelijks bestuur ronduit toe, dat er ten aanzien van de informatie aan de gemeentelijke aandeelhouders laakbare fouten zijn gemaakt. Een ander concreet feit was het bedanken van burgemeester M. K. van Dijke van Axel als lid van het dagelijks bestuur. Verder legde gede puteerde Van Poelje een verklaring af, waarin hij het misverstand uit de wereld wilde helpen als zou hij in de laatst gehouden statenvergadering op staande voet zijn zetel in het dage lijks bestuur beschikbaar hebben ge steld. De heer Van Poelje zei nu zo lang te zullen aanblijven als de raad van bestuur dat wenselijk achtte met liet oog op de verdere afwikkeling van belangrijke zaken met betrek king tot de personeelssituatie bij de PZEM. De heer Van Poelje zal zijn ontslag als lid van het dagelijks bestuur schriftelijk aan de algemene aandeel houdersvergadering aanbieden. De vergadering begon met een kor te samenvatting van de PZEM-ver- wikkelingen bij monde van de voor zitter van de raad van bestuur, de commissaris der koningin mr. J. van Aartsen. De heren Don en Roemers infor meerden waarom de heer Bogerd na zijn schorsing als directeur niet op slaande voet was ontslagen. Volgens de heer Roemers zou het formeel mo gelijk zijn dat directeur Bogerd na herstel van zijn ziekte normaal op het bedrijf zou kunnen verschijnen. Mr. J. van de Weel. de rechtskundig adviseur van de PZEM, merkte op, dat ontslag op staande voet juridisch niet mogelijk bleek. Hij raadde het af tot schorsing van de heer Bogerd over te gaan, zonder deze eerst te horen om zijn visie op de zaak te vernemen. De heer Roemers zei dat hij en met hem ongetwijfeld vele gemeentelijke vertegenwoordigers - aandeelhouders de behoefte hebben, alvorens een uiteindelijk standpunt te bepalen, overleg te plegen met de gemeentera den die zij vertegenwoordigen. De heer Roemers zette ook een vraagteken achter het onderzoek van de externe accountant. Heeft die de verschijvingen nu niet opgemerkt of Wel gezien maar niet gerapporteerd? Ook de heer Linden-berg, wethouder van Terneuzen. vroeg hoe het moge lijk was dat de externe accountant zijn onvoorwaardelijke goedkeuring gaf over de stukken van 1970. De heer Kaland zei. dat deze exter ne accountant uitgenodigd was voor een onderhoud met het dagelijks be stuur en wel na de aandeelhouders vergadering (gisteravond). De lei ding van het PZEM-bedrijf zal in de naaste toekomst beter geëffetueerd moeten worden. Ook de bevoegdhe den van de administratief adjunct directeur dienen beter vastgelegd te worden, aldus de heer Kaland. Op een vraag van burgemeester Wolters over mogelijke fouten die door de administratie van de PZEM zijn gemaakt, antwoordde voorzitter Van Aartsen dat dit uit het justitiële onderzoek zal moeten blijken. Hij hoopte van harte, dat strafrechtelij ke maatregelen in dit verband zullen uitblijven. De heer Kaland verontschuldigde zich over het feit dat de gemeentelij ke aandeelhouders niet tijdig en vol ledig van de gang van zaken bij de PZËM op de hoogte zijn gebracht. Het tempo waarin zeer belangrijke beslissingen moesten worden geno- 0 Burgemeester M. K. van Dijk men was te hoog. De lieer Kaland herinnerde er aan, dat het dagelijks bestuur zijn zetels ter beschikking had gesteld, maar dat de meerder heid van de raad van bestuur zijn vertrouwen in het dagelijks bestuur had uitgesproken. De heer Roemers meende, dat de positie van het dagelijks bestuur was ondermijnd. Het dagelijks bestuur gaf hij in overweging de consequen ties van zijn beleid te aanvaarden met het oog op de toekomst van de PZEM. De heer I. Filius (Vlissingen) gaf toe, dat door bet dagelijks be stuur beoordelings- en dus beleids fouten zijn gemaakt doordat het te weinig informaties uit het PZEM- personeel had gekregen. De heer Kaland herhaalde, wat hij ook in de statenvergadering had be nadrukt .dat hij het persoonlijk on juist vindt en tegen het belang van de PZEM en van de provincie om te eisen dat het dagelijks bestuur als geheel aftreedt „Het is ook niet in het belang van de provincie dat ik verdwijn. Ik hoop dat het in mij ge stelde vertrouwen gerechtvaardigd zal worden". De heer Kaland zette ook nog eens uiteen hoe het dagelijks bestuur gekomen was tot de omme zwaai van geen maatregelen tegen directeur en personeelsleden maar ontslag van de directeur. Het eerste besluit van het dagelijks bestuur noemde de heer Kaland „overijld". Na gesprekken met personeelsleden en het onaanvaardbaar van de vak bonden en na ingewonnen juridisch advies was de ontslagaanzegging aan de directeur gekomen. Burgemeester Wolters vroeg zich af of het gehele dagelijkse bestuur niet beter kon aftreden om ui( de irr passé te raken. Voorzitter Van Aart sen raadde het af om alles overhoop te halen, waarop de heer Van der Peijl de vergadering besloot met de opmerking dat er geen paniekvoetbal gespeeld moest worden. (Van onze correspondent) SLUIS In de nacht van maandag op dinsdag werd een inbraak ge pleegd in de woning van dokter G. de Meijer te Sluis, waarbij naast een gering bedrag aan geld voor 'n waar de van ongeveer 4.500,aan gou den sieraden en munten werd ont vreemd. Na enkele uren intensief speurwerk, waarbij ook gebruik werd gemaakt van een hond, slaagde de politie erin de dader te grijpen. Het bleek een 16-jarige knaap, afkomstig uit Westdorpe te zijn, die reeds eer der met de politie in aanraking is geweest. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In verband met de internationale motorcycle- rally die op 29, 30 juni en 1 juli in Zeeland wordt gehouden, en waarvan de finish zich zal be vinden op de markt in Middel burg, heeft de Folkloristische Commissie Walcheren besloten, dat de eerste „folkloristische dag" dit jaar op 1 juli zal worden ge houden. Dit evenement, dat in houdt sjeesringrijden en ringrij- den te paard in authentieke kle derdrachten, is een unieke ge beurtenis. Vooral voor de vele honderden buitenlanders, die spe ciaal voor de motorrally uit alle del envan Europa komen. De commissie heeft besloten de fol kloristische dag 14 dagen eerder dan normaal te doen plaatsvinden in ver band met die rally. Bovendien ligt daar toch ook nog het feit, zo stelde de- voorzitter-secretaris van de Fol kloristische Commissie, de heer A. P. van de Kamer, dat de vakanties nu toch ook vroeger vallen, zodat de da tum van 1 juli wat dat betreft geen problemen zal opleveren. Wat niet zo vreselijk goed zit, zij-n de centen. De subsidie van de Stichting Nieuw Walcheren, die al zestien jaar lang aan dit evenement werd toegekend, moet komen te vervallen, omdat de stichting nu zelf in financiële moei lijkheden verkeert. De heer Van de Kamer: „We hopen echter, dat enkele goedwillenden de tekorten zullen willen aanzuiveren anders zie ik het donker in voor de folkloristische dagen in de toekomst. De stijgingen van de kosten zijn enorm. Voor de festiviteiten, die op het Molenwater gehouden worden, kun nen geen entreegelden worden gehe ven, omdat het Molenwater niet af gesloten kan worden voor het pu bliek. We hopen nu maar, dat de mensen veel ansichtkaarten met af beeldingen van ringrijders zullen ko pen, die op die dag door drie meisjes in Arnemuideqse klederdrachten te koop worden aangeboden". Er hebben zich dit keer twaalf koppels voor het sjeesringrijden ge meld. Dat is een minder dan het vo rige jaar, en 21 ringrijders. De rij- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het PvdA-kamerlid P. A. Roels uit St. Maartensdijk heeft minister Bakker van Verkeer en Wa terstaat vragen gesteld naar aanlei ding van een artikel in De STEM van maandag. De heer Roels vraagt de minister of het hem bekend is dat de secreta ris van de Studiegroep Oosterschelde dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg op de jaarvergadering van Zevibel (Vereniging tot bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen) op zater dag 19 juni te Tholen heeft gezegd dat hem officieus van waterstaatszij de was meegedeeld dat op dit mo ment kosten die duidelijk horen bij de uitvoering van de Deltaschade wet op andere posten worden ver schreven. Verder vraagt hij of de mi nister bereid is hiernaar een onder zoek in te stellen en de resultaten aan de Kamer mee te delen. ders verschijnen dit keer nog in ori gineel Walchers kostuum. Sinds vorig jaar dragen de deelnemers witte pak ken met oranje shirt, maar het bij zondere karakter maakt een uitzon dering wel wenselijk, meent de heer S. Lous, die de nieuwe voorzitter van de Zeeuwse Rijvereniging is. De folkloristische dag begint 's mor gens om 10 uur met de keuring en wedstrijden. Na een pauze volgt een optocht door de stad. De rijders zul len worden voorafgegaan door het muziekkorps EMM uit Serooskerke en de Zeeuwse standaard. Om vijf uur is het einde van de wedstrijden Om acht uur volgt de prijsuitreiking in De Brasserie. De dames De Jager en Provoos' uit Domburg maken de jury uit wat betreft de beoordeling van de kle ding. Een jury, bestaande uit zes da mes met o.a. mevr. T. D. Wolters- Blauweijkel, zal de rest van de pun ten mogen verdelen. Op 12 augustus vindt er nog een? een krachtmeting tussen de sjezen te Middelburg plaats. Daarvoor wordt een forse inschrijving van ze ker honderd ruiters verwacht. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op donderdag 1 juli zal een oprichtingsvergade ring worden gehouden van een afdeling Zuidwest-Nederland van de Nederlandse vereniging van homofielen COC. De op richting van deze „afdeling Bre da" is voorbereid door een werkgroep homofilie in Breda, waarin vertegenwoordigers van diverse burgerlijke en kerkelij ke organisaties zitting hebben. Van het begin af aan heeft deze werkgroep zich op het stand punt gesteld dat de homofilie benaderd moet worden als een maatschappelijk probleem, waarvoor iedereen verantwoor delijkheid dient te dragen. Van daar ook dat in de werkgroep homofielen en niet-homofielen samenwerken. In een medede ling van het hoofdbestuur aan het COC over de oprichting van deze afdeling, wordt er op ge wezen dat bij velen ten onrech te het idee bestaat dat men homoseksueel moet zijn om lid te kunnen worden van het COC. Anderzijds bestaat er geen en kele verplichting tot lidmaat schap voor wie deel wil nemen aan de activiteiten van de nieu we COC-afdeling. Bij de oprich tingsvergadering (1 juli in hotel Cosmopolite, zaal Juliana te Breda om acht uur) zullen na mens het hoofdbestuur aanwe zig zijn de heren Benno Prem- sela (algemeen voorzitter), drs. Ko Sterken (algemeen secreta ris) en Peter van der Linden. Tijdens de vergadering zal een afdelingsbestuur worden geko zen en drie werkgroepen wor den samengesteld. Een werk groep voorlichting, een werk groep introductie en dienstver lening en een werkgroep sbcië- teit-bar-dancing. De werkelijke activiteiten zullen in hoofdzaak door de werkgroepen worden verricht. Het afdelingsbestuur heeft drie hoofdtaken: het bepa len van het beleid, het coördi neren van activiteiten en zo no dig het stimuleren hiervan. W. Wïlbers (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Afgelopen vrij dagmiddag heeft prof. P. Steenkamp in Den Haag „zijn" regeerakkoord bekendgemaakt. In de overeenkomst tussen de vijf toekomstige regerings partijen KVP, AR, CHU, VVD en „debutant" DS'70 wordt ook met één zin gesproken over Zuidwest-Neder land en wel onder het kopje „Regio naal beleid": Gestreefd zal moeten worden naar een evenwichtiger ont wikkeling van en binnen Zuidwest- Nederland. Wij vroegen alle Tweede Kamerleden uit West-Brabant en Zeeland naar hun commentaar op deze alinea. Drs. W. R. V. Dusarduyn (KVP): „Allereerst moet ik mij excuseren. Door de behandeling van de PZEM- affaire in de Zeeuwse Staten was ik niet in de gelegenheid de fractiever gadering van mijn partij over het regeerakkoord bij te wonen. Ik kan u er dus alleen mijn eigen mening over geven. Ik moet zeggen wel begrip te hebben voor een beper king van de ontwikkeling in dit gebied, gezien de slechte financieel- economisehe positie van ons land. Zeeuwen hebben wei eens eerder blijk gegeven een veer te kunnen laten, bijvoorbeeld toen de investe- ringspremieregeling voor Zeeland werd afgeschaft- De financiële situa tie is nu eenmaal bar en boos en daar moeten we rekening mee hou den". J. W. Spinks (PvdA): „Ik moet zeggen deze opmerking bijzonder vaag en onduidelijk te vinden. Ik hoop dan ook dat ze in de regerings verklaring wat duidelijker en con creter zullen zijn. Ik ben nu bang dat ze er mee bedoelen dat ze een evenwicht tussen de Randstad en Zuidwest-Nederland willen berei ken. Dat komt er dan op neer dat ze de problemen van het westen op Brabant en Zeeland zullen afwente len. Ik hoop wel dat het inhoudt dat er haast gemaakt zal worden met de uitvoering van het Reimerswaalplan. We moeten er dan wel op letten niet dezelfde fout te maken als in de Randstad, maar dat er vrij stringen te regels opgesteld zullen worden met betrekking tot de bescherming van het milieu". Drs. Th. E. Westerterp (KVP): „Deze opmerking is ook mij niet geheel duidelijk- Ik heb dan ook In mijn fractie gevraagd wat er precies mee bedoeld wordt en van welke kant deze passage nu komt. Daarbij bleek dat sommigen de industriële ontwikkeling in dit gebied te on stuimig vinden en die bijvoorbeeld de aanleg van het industrieterrein bij Moerdijk met lede ogen aanzien. Ik moet zeggen het daar wel mee eens te zijn. ik ben dan ook wel gelukkig met deze passage. Ik heb zo'n idee dat gezien deze ontwikke ling de vestiging van een tweede nationale luchthaven bij Steenber gen ook op grote weerstand zal stui ten. Er zijn misschien in het verle den te snel incidentele beslissingen genomen zonder de consequenties daarvan onder ogen te zien". Drs. W A. F. Wilbers (D'66): „Ik zou deze. opmerking als leraar binnenkort oud-leraar willen om schrijven als een typisch voorbeeld van een eufemisme. Ik geloof dat die „evenwichtiger ontwikkeling" eigenlijk betekent „pas op de plaats". Voorlopig neem ik aan dat dit ook betekent dat een tweede nationale luchthaven in West-Bra bant voorlopig voor een groot deel van de baan is. Maar het zou wel moeten betekenen dat een Reimers waalplan meer dan ooit gestimu leerd zal moeten worden. Ik geloof dat je „evenwichtiger" moet verta len in somber, want deze regerings ploeg ziet de nabije toekomst al leen maar somber in. Ik hoop dat in een regeringsverklaring deze opmer king wat verduidelijkt zal worden, anders za] ik niet nalat-en er vragen over te stellen". PA. Roels (PvdA)„Ik kan er geen verstandig woord over zeggen. Het is zo enorm vaag, zoals dat hele regeerakkoord wemelt van de vaag heden- Dat „evenwichtiger" kan net zo goed betekenen afremmen, tem poriseren of gewoon doorgaan. Het klinkt cru maar zoals dat hier staat zegt het in wezen helemaal niets. Je kunt er alle kanten mee uit. Ik hoop dat de regeringsverklaring wat meer duidelijkheid zal verschaffen, maar ik verwacht het eigenlijk helemaal niet. Het spijt me dat ik er echt niets meer over kan zeggen".

de Stem | 1971 | | pagina 13