en en a tegen luchthaven in West-Brabant Ad j unct- directie moet uit top van Turfschip Breda „Concertpubliek heeft meer dan genoeg van experimentele muziek" ;n ir. prins: „dichte oosterschelde belangrijk" Applaus voor ir. Prins en I» de Bruijne ze... ze zijn er weer koud Nog te Rapport van commissie in september verwacht RAPPORT FRANKEN-SCHEURKES: EXPLOITATIE- OPZET MOEI' GRONDIG OP DE HELLING Nieuwe mosselen in aantocht „Ir. Bogerd slachtoffer van volksgericht Dierenmishandeling te 's-Heerenhoek Romain H. veront waarcli gd stad streék in®- t 'èns■- en Affaire Mansholt standpunt ZLM Strandweer waïersiamdlen PNEM -tankbreuk OPENING AXELSE DRUKKERIJ O.-Z.-YLAANDEREN PROBLEMEN Van Rijckevorsel bedankt Dr. Brummelkamp: TERNEUZENSE MUSICVS RUDOLF PERDECK: Inspraak publiek .Romantiek Maatstaf feit- dat een groot deel van deze ex perimentele muziek van de program ma's voor het nieuwe seizoen is af gevoerd, omdat het publ-ie-k ze niet lust". Dinsdag 22 juni 1971 onteigening te beslui- net de eigenaars geen ling werd bereikt over [een voorlopig plan tot verd 26 maart dit jaar goedgekeurd). „Wette- meente verplicht na dit ■sluit te trachten alsnog langs minnelijke schik- len, hetgeen wij zeker ren", aldus het college lad wordt een krediet 10 gevraagd voor de ding in het kader van ningsprocedure tegen j „De Halve Maan". Dit dingsbedrag is bepaald "htbank in Middelburg. door de gemeente vrij- lane aanbod was aan diverse kredieten ijszaken op de agenda, :n aanvullend krediet voor de stichting Ge- ?erk te Hulst. Eerder ichting reeds een subsi- .000 ontvangen voor de rosten van het voorma- w, teneinde dit geschikt or het jeugdwerk. Door- -installatie omgebouwd n op aardgas, gezien de stijging van de olieprijs le tussen opstellen van en de ingebruikstelling installatie is dit extra izakelijk geworden. B. van mening dat, gezien voor de exploitatie van le ombouw juist was. nulo-diploma A slaagden te Bergen op Zoom de Aiksemburg en K. van beiden Etten-Leur; P. Rilland-Bath; M. Levo, e; M. Pronk, Etten- Slings, J. Canters", M. n Roosendaal; J. de Kok link, beiden Tholen; J. Musch", J. Patz", J. allen Roosendaal; A. de r. Hage", beiden Stave- Jong", Dinteloord; C. v. lensdrecht. ut: met middenstandsdi- didaten afgewezen. B. de Jong en J. van beiden Roosendaal; H. il en P. Sphwartz, beiden ;e; J. van den Eshof", A. den Ouden", Zeven- üominicus", J. Kiepe", M( allen Bergen op Zoom; Steenbergen; A. Mol", land; B. Saly", Hooger- le Rijke", Stavenisse; C. lerpenisse; C. van 't Hof, aid; H. Koster", Tho- mulo-diploma A slaagden jp Zoom op 19 juni 1971 D. Brouwer, Etten-Leur; Scherpenisse; M. Bom" Ins", beiden Steenbergen; Sint-Philipsland; W. rpenisse; J. Kaashoek", mdag, beiden Sint-Anna- A. van den Berge, R. Both, allen Roosendaal; Bergen op Zoom; J.van Roosendaal; C. van den -Maartensdijk; J. Filius", land; J. Bruynzeel" en J. beiden Krabbendijke; H. J. Heijboer, beiden Tho- der Reest", Sint-Anna- )reu", Krabbendijke. ht: met middenstandsdi- candidaten werden afge- R.-k. Nijverheidsschool s, LHNO T: L. v.d. Berg, :k. N. v. Miod't, C. Mar- Joes, A. v.d. Bergt Krni- Clarijs Middelburg, C. de kenszand, Tr. van Bre- enhoek, M. Koens Heta- Polfliet Lewedorp, R. prenhoek, T. de Pundert ek. met aanvullend T: A. -arland, Y. van Buël, L. VI. Franse, M. Piterse al- Ailemekinders 's-Gra- I. de Pundert 's-Heer- N. Geys 's-Heerenhoek. E. Poortvliet, W. Ver- de Vos, A. Witkam allen ek, M. Priem, M. West- Winter allen Heinkens- Geys, E.D. Jonge, J.W. Lewedorp, M. Huige loondert, E. de Jonge, L. 1. Verbart allen Ovezan- A. M. Grim, P.A. Grim. en Lewedorp, Fr. de Ko- ind, C. de Nooyer Goes, 's-Hterenhoek, E. Kn-uit nd, M. Maartense Kwa- H. Steyn Kwadendam- hoek Ovezande. OWB: J. Beulens Baar nette Borssele, J. Poort- and, M. Vermeulen Goes, (ripen riansweert, M. de agelkerke, E. van 't West en 's-Heerenhoek, N. M. Vermeulen, L. Ver- Hein kenszand. N Vroon- ekenskerke, M. Peeters. Remijn, I. v. '1 Westein- ter allen Kwadendamme. t, M. Rijk, M Steenbak- d-orp allen Ovezande. :che Academie De Vos- adenbosch (Nbr.onder- ïen, H. Coenen en J. leuw Namen. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Zowel de voorzitter van de ZLM, ir. J. Prins, als de voorzitter van de kring West-Zeeuwsch-Vlaande ren van deze maatschappij, de heer I. de Bruijne, hebben gister middag op de jaarvergadering van de ZLM in Bergen op Zoom een verklaring afgelegd over wat men in Zeeland „de affaire Mans- holt" noemt. Zoals wij zaterdag uitvoerig heb ben bericht, trokken Mansholt, vice- president van de Europese commis sie, en voorzitter De Jager van de sectie-Zuid van de CBTB. vorige week vrijdag in 's-Gravenpolder fel van leer tegen het bestuur van de kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de ZLM. omdat het aan het bestuur van de landbouw praktijk school in Sehoondijke had gevraagd de school niet ter beschikking te stellen. „Wij weten uit recente erva ringen dat de heer Mansholt in be paalde situaties zijn emoties slecht beheerst", stelde ir. Prins. Hij ver volgde: „Het oordeel over deze zelf beheersing van de heer Mansholt en over het peil van zijn vorige week gedane uitlatingen laten wij graag aan ieder zelfstandig over. Overi gens: het zijn niet de eerste de besten die ook al het voorwerp zijn geweest van deze wijze van benade ren van de heer Mansholt. Genoemd kunnen worden professor Boon en zijn Belgische boerenbond alsmede de Duitse boerenbond. Dat in deze opsomming ook de kring West- Zeewseh-Vlaanderen van de ZLM gevoegd kan worden, plaatst deze kling niet in slecht gezelschap", al dus ir. Prins gistermiddag. Hij zei de kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen en dat bestuur als verdraagzaam te kennen. „Daarom hebben wij er be hoefte aan te verklaren dat wij aeh- Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I. op maandag om 18.00 uur: Zonnige perioden en later waarschijnlijk weer regen. Temperaturen normaal tot iets bene den normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min.-temp.: .0-tot 3 graden on der normaal; max.-temp.: 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 30 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 6; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: 0 tot 4 graden on der normaal; kanis op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 pro eent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Vandaag passeert nog een zwak regenfront met veel bewolking. Ma tige zuidwestenwind. Temperaturen 15 a 16 graden, zeewater 14. Verwachtingen: de depressies wor den boven de oceaan minder actief en ook hun snelheid neemt af. In de loop van deze week zal dit een ge leidelijke weersverbetering beteke nen. DEN HAAG (ANP) Konstanz 400 (plus 5), Rheinfelden 315 (-26) Straatsburg 392 (plus 30), Plitters- dort 542 (plus 33), Maxau (598 (plus 38), Plochingen 166 (-18) Mannheim 418 (plus 37), Steinbach 182 (plus 22), Mainz 379 (plus 22), Bingen 271 (plus 19), Kaub 306 (Plus 22), Trier 341 (plus 46), Ko blenz 315 (plus 29), Keulen 299 'plus 31), Ruhrort 466 (plus 22. bobith 1075 (plus 18), Pamnerdense Kop 1040 (plus 18), Nijmegen 860 (plus 10), IJ-sselko-p 924 (plus 12), Eefde IJssel 446 (plii3 14), Deventer 324 (plus 8), Monsin 5490 (plus 8), Borgharen 4003 (-19), Belfeld 1199 (plus 52), Grave beneden de sluis 520 (plus 31). De stuwen te Driel Amerongen en Bagestein worden in de loop van de dag geheven. >r'y fes 1* Morgen, woensdag 23 juni. Bergen "P Zoom 3.53 en 16.25. Hansweert 301 en 15.27. Terneuzen 2.20 en 14.47. Vlissingen 1.48 en 14.16. We meldinge 3.43 en 16.15. ter u staan", aldus ir. Prins, die voor zijn verklaring een applaus van de zaal kreeg. De heer De Bruijne las de brieven voor die het kring-be stuur aan de CBTB en aan het bestuur van de landbouwpraktijk- school had gestuurd. Aan de CBTB had het kringbestuur bericht de bij eenkomst in Sehoondijke niet te zul len bijwonen „gezien de recente uit spraken van de heer Mansholt ten aanzien van het werk van de stand- lorganisaties en zijn opstelling met betrekking tot de continuïteit van de Nederlandse land- en tuinbouw' In deze brief aan het bestuur van de landbouwpraktijkschool in Sehoon dijke schreef het kringbestuur onder meer: „Het bestuur van de kring heeft er in zijn vergadering van 26 mei zijn bevreemding over uitge sproken dat de landbouwpraktijk school beschikbaar gesteld wordt voor de ontvangst van de heer Mansholt. De gepropageerde uitstoot van de ondernemers in de land- en de tuinbouw vindt het lijnrechte tegenspraak met doelstelling en con tinuïteit van de school, vooral voor de toekomst". De heer De Bruijne zei gisteren in Bergen op Zoom, dat de kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen door het af vaardigen van bestuursleden in de stichting praktijkschool mede ver antwoordelijkheid draagt voor het wel en wee van de school. Dit is mede bepalernd geweest voor het doen uitgaan van de brief aan het bestuur van de school. „Onze ver ontrusting is, gezien de gebeurtenis, gegrond geweest en het is verstan dig -geweest dat de CBTB het be sluit heeft genomen om de toogdag te verplaatsen", aldus de heer De Bruijne, -die tenslotte verklaarde, dat de ZLM niet betrokken is ge weest bij h-et optreden van het ac tie-comité. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het rapport van de onafhankelijke commissie Huis man, die op verzoek van de PNEM een onderzoek instelt naar de tank breuk bij de Amercentrales in de cember vorig jaar, zal vollidig wor den gepubliceerd. De PNEM-direetie verwacht, dat het om en nabij 1 september gereed zal zijn Op 12 januarie is de commissie onder voorzitterschap van prof. ir. W. Huisman hoogleraar aan de T. H. Eindhoven, voor het eerst bijeen ge weest. Maar het duurde tot eind maart eer de toestand in het tank park zodanis was, dat bruikbare monsters genomen konden worden voor mettalurgisch onderzoek. Bij de eerste besprekingen waren ook olie maatschappij en bertegenwoordigd die niet bij decalamiteit betrokken waren, maar die wel belang stellen in de uitkomsten van het onderzoek. Die uitkomsten zullen, naar men hoopt, zowel belang hebben voor de bouw van tanks als voor de plaats bepaling voor tankparken. Na de tankbreuk, waarbij zoals bekend een tank vernield werd, zijn de andere tanks ter plaatse voorzichtig leegge pompt en tot nu toe leeggebleven. Op het ogenblik maar de PNEM gebruik van zogenaamde dagtanks, die slechts kleine voorraden bevat ten. Hoewel men de gevolgen van de olieramp voor de Biesbosch niet wenst te onderschatten, neemt de PNEM-directie toch aan. dat die na nog eens een winter niet meer merkbaar zullen zijn. Men staat overigens op het standpunt, dat niet alle momentele veranderingen in de flora en fauna van de Biesbosch een gevolg zijn van de olieramp, maar mede veroorzaakt worden door de verdwenen getij beweging en door werkzaamheden aan de drinkwater bekkens. (Van onze correspondent) AXEL Burgemeester M. K. van Dijke van Axel zal vrijdag a.s. om drie uur de officiële opening verrich ten van het gebouwencomplex van drukkerij Vink N.V. aan de Nassau- straat 1 en N.V. Rotadruk, Nassau- straat 3 te Axel. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM „De ZLM is uit het oogpunt van ruim telijk beleid tegen vestiging van de tweede nationale luchthaven in West-Brabant". Dit zei de voorzitter van de Maatschappij tot Be- vordtring van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant, ir. J. Prins, gistermiddag op de jaarvergadering van zijn maatschappij in Bergen op Zoom. Ir. Prins vond dat Brabant zich te worden, waarvoor de agrariër de wat vroeg opgesteld had. Als men zich dan per se tot Noord-Brabant wil beperken, waren er zijns inziens meer gebieden die aan de eisen voldeden, vooral als men wat dich ter na-ar België toegaat. D" voorzit ter van de ZLM zei, dat het hem was opgevallen, dat in vele commis sies alle deskundigen zich al hadden gebonden. Hij vroeg zich af of men alle consequenties voor de werkge legenheid wel had overwogen, ge zien ook de inidustri-alisatiep-lan-nen die er bestaan. „Indien men bij de bezwaren dan nog die van de ge luidshinder voegt, vragen wij ons af of Nederland niet beter een tweede Maasvlakte of het noordelijke deel van bet IJsselmeer voor het vlieg veld kan bestemmen". Over de afsluiting van de Ooster- schelde verklaarde de ZLM-voorzit- ter erg blij te zijn dat er een duidelijk rapport is waarin alle ar gumenten nog weer eens goed zijn gerangschikt. Aan het belang van die afsluiting heeft de ZLM nooit getwijfeld. Kritiek had ir. Prins op het streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren. Hij vroeg zich af of het wel juist is dat niet een beleidsinstantie, maar de provinciale planologische commissie hier een keuze hèeft ge maakt. Een commissie die met brainstorming belast moet zijn draagt men op een keuze te doen uit door het beleid reeds beperkte mo gelijkheden. Ook op de natuurbe schermers oefende de ZLM-voorzit- ter kritiek uit. Ir. Prins vond het opmerkelijk dat het provinciaal bestuur van Zeeland er behoefte aam heeft om met een tweede ontwikkelingsschets voor de provincie te komen, opmerkelijk: omdat nog maar een paar jaar gele den de eerste schets is gepresen teerd. Hij zei dat het hem niet zou verbazen, als er wat minder indus trie uit de bus zou komen dan steeds als wenSe.ijk was aangeno men. Sprekend over problemen van de agrariër constateerde ir. Prins aan de hand van het rapport van de eoïnmissie-Van Soest dat men de landbouw die in een periode van zware internationale en structurele problemen zit, teveel belasting heeft laten betalen. De gemeenschappelij ke markt dreigt een rommelmarkt daalder een gulden waard.is gewor den. In feite is men weer terugge keerd tot de beginjaren van de EEG. Ir, Prins vond dat er snel maatre gelen getroffen moeten worden om degenen die blijven te helpen. Er zullen onder meer rente-subsidies moeten komen. De Zeeuwse gedepu teerde Schlingemann verklaarde op deze druk bezochte jaarvergadering dat er geen o-ntwerpstreekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen is. Er is al leen nog maa-r een voor-ontwerp, waarover binnenkort hearings wor den gehouden. Iedereen kan zijn zegje dan zeggen. Het rapport van provinciale waterstaat over de af sluiting van de Oostersoheld-e, dat aanstaande vrijdag in de Zeeuwse staten wordt behandeld, noemde hij een „uitermate sterk stuk". Ir. W. van Soest, directeur Akker- bouw-Tuinbouw van het ministerie van Landbouw en Visserij, die deze middag de akker- en tuinbouw ten zuiden van de grote rivieren belicht te, zei te verwachten dat bet bieten- areaal van negentig- tot honderddui zend hectaren i-n Zuidwest-Neder land gehandhaafd kan blijven. Als men de prod-ukitie nog beter op de afzet afstemt, wordt de positie ver sterkt. Het samenspel teler-verwer ker kan nog geïntensiveerd worden. Overigens vond ir. Van Soest het zinvol o-m naast aardappelen, bieten en granen aanvullende gewassen te zoeken. Tijdens deze bijeenkomst werden achttien goud-e-n leden tot lid van verdienste benoemd. Dat waren de heren G. bij de Vaate (Zierik- zee), K. Deurloo (Tholen), C. Kodde (Tholen), H. Rijsten-bil (-St.-Philips- land), L. Tichem (Tholen), H. Drijf hout (Goes), I. Groen-ewege (Hoede- kens'kerke), J. Gid-eonse (St.-La-u- rens), L. Geschie-re (Koudek-erke), C. Jansen (Souburg), C. Joziasse (Middelburg), H. Melis (Zouteland-e), H. de Pagter (Serooskerke), A. Wijkhuis (Biggekerke), M. Dekker (Ax-el), J. Knook (Willemstad), O. Maris (Willemstad) en A. Potters (Wouw). Aan het slot van de v-eigadein-g vond de huldiging plaats van de algemeen secretaris, d-e heer A. Kor- teweg uit Zevenbergen. Dit na-a-r aanleiding van zijn zilveren ambts jubileum. De heer Ko-rtew-eg kreeg ■a-Is tastbaar bewijs van de grote waardering die de ZLM voor hem heeft, een piek-up. In d-e hulde wer-d ook de -echtgenote van de jubilaris betrokken. Tot leden van h-et hoofd bestuur werden benoemd de heren: M. Goud, Baarland, C. de Visser uit Meliskerke en M. den Dekker uit Hoedekenskenke. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BREDA Handhaving van de directie van liet Bredase tentoonstel- lings- en congresgebouw Het Turfschip in haar huidige samenstelling is niet mogelijk. De functie van financieel en commercieel adjunct directeur zullen moeten worden opgeheven en de leiding van de n.v. moet worden opgedragen aan één directeur. Tot deze conclusies komen mr. A. Franken en J. Scliuurkes in het rapport dat is uitgebracht over de exploitatie en organisatie van het Turfschip. trokken, die naar mijn mening niet de oplossing bieden voor de proble men, waarmee Het Turfschip wor stelt. Naar mijn mening zullen er heel wat straffere maatregelen nodig zijn dan die welke in het rapport door de gemeente, als grootste aandeelhoud- ster, worden aangegeven. Ik kan daar niet achter gaan staan en vandaar dat ik voor de eer heb bedankt", al dus de heer Van Rijckevorsel. De financiële verantwoordelijkheid moet in handen komen, zo adviseren de rapporteurs van een administra teur. De huidige financiële adjunct directeur, de heer Th. Engelkamp kan voor deze functie in aanmerking ko men. Zijn relatie met de heer Van Male wordt „reparabel" geacht. Uit de conclusies valt verder af te lezen dat in de nieuwe organisatiestructuur kennelijk geen plaats meer is voor adjunct-directeur mej. C. Thijssen. Turfschip-directeur Hans van Male en de te benoemen administrateur E-ngelkamp moeten zich onderwerpen aan een proeftijd van een jaar. Als zij niet blijken te voldoen aan de te stellen eisen op het gebied van taakuitoefening, e.q. samenwerking, zo stellen de rapporteurs, dan zullen daaruit na het verstrijken van die proefperiode de nodige consequenties getrokken worden. Over de liquid! teitspositie van het Turfschip wordt gezegd dat de liquiditeitsproblemen niet alleen een grote nadelige invloed hebben gehad op de naam van het Turfschip, maar ook op de werksfeer en werkprestaties bij het personeel. Oplossingen voor die liquiditeitspro blemen zijn te bereiken doo-r het aan trekken van een lening ad 1.273.000, waardoor de bouwrekening bij de bank kan -worden geliquideerd. Van de gemeente zijn nieuwe garanties nddig. Inmiddels heeft de heer J. J. M. van Rijckevorsel bedankt als lid van de Raad van Commissarissen van „Het Turfschip" N.V. Dit naar aan leiding van de conclusies in het rap port. „In het rapport worden n.l. ten aan zien van de exploitatie conclusies ge- BRUINISSE (ANP) De mossel kwekers kunnen vanaf gisteren mos selen aan de vismijn te Yerseke aan voeren. Hiermee is het mosselseizoen geopend. Een beperkt aantal kwekers is naar het noorden (Waddenzee) ver trokken om eind deze week de eerste partijen aan te bieden. Ook uit Zee land zal wellicht beperkt kunnen worden geleverd. Er wordt bij het opvissen in de Waddenzee echter nogal hinder ondervond-en van groe ne algen die op de mosselen zijn ge groeid. De geleverde mosselen mo gen met ingang van 1 juli worden verzonden. De aangevoerde partijen moeten 70 pet. mosselen met een schelpgrootte van 50 millimeter be vatten. De bodemprijs is 13 gulden per honderd kilo (een gulden hoger dan vorig jaar). De heffing voor bet mosselfonds is verdubbeld en bedraagt nu 1,70 gul den per ton voor de kweker en 30 cent voor de handelaar. 55 (Van onze correspondente) MIDDELBURG Ds. J.E.L. Brummelkamp, Nederlands Her vormd predikant te Middelburg, heeft tijdens een donderpreek ge zegd, dat de ontslagen PZEM-diree- teur ir. T. Bogerd het slachtoffer is geworden van een volksgericht „dat zich in zijn soort kan meten met de barbaarse volksgerichten in Stap horst". Slechtwillerad-ein zo-uden, aldius d-s. Brummelkamp, lasterlijke verhalen hebben rondverteld, als gevolg waarvan het volksgericht voltrokken kon word-en. Zoals bericht, heeft de PZEM-directeur ontslag moeten ne men nadat een onderzoek van de Rekenkamer had aangetoond dat in -de PZEM-boekhoudmg voor een be drag van bijna f 40.000,- was ver schreven ten behoeve vain de bouw van een bungalow voor ir. Bogerd. De kerkgangers verstijfden bij het aanhoren van de preek van ds. Brummelkamp. Ze waren bijeenge komen ooi h-et afscheid te vieren van jeugdleider Fr-ed Bergwerf, die op 1 augustus als jeugdwerkleider in dii-enst treedt bij de streekjeugd- centrale West-Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van onze correspondent) 'S-HEERENHOEK Vermoedelijk door schoolkinderen werden in de afgelopen dagen enkele dieren, voor namelijk eenden en zwanen, mishan deld. In de brandvijver van het plant soen bevonden zich drie jonge zwa nen, die met een knuppel waren doodgeslagen. Een broedende eend werd van haar nest gejaagd en de eieren, die op het punt van uitko men stonden, werden stukgegooid. Tevens werd ontdekt, dat het gaas van de aldaar staande volière gedeel telijk was weggeknipt, waardoor en kele kostbare parkieten zijn wegge vlogen. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Romain Hemelsoet uit Sluiskil, alias „De Smokkel- prins", is zeer verontwaardigd over de uitlatingen van hoofdinspecteur A. van der Giessen van de Rotter damse recherche (zie onze krant van gisteren). De heer Hemelsoet ontkent te enen male in hechtenis te zijn genomen voor zijn aandeel in een aantal inbraken in Nederland. „Ik ben alleen ondervraagd over za ken in België en beslist niet over inbraken in Nederland. Als ze dat zeggen in Rotterdam, dan liegen ze dat. Ik ben van plan om mijn advo caat hierover in te lichten". Hoofd inspecteur Van der Giessen ver klaarde desgevraagd tegenover ons nog volledig achter zijn woorden te staan. „Wat Hemelsoet zegt, komt volledig voo-r zijn rekening". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met kranteknipsels in en bij de hand over concerten waarbij het publiek teleurgesteld ih groten getale wegloopt, zegt de 46-jarige Terneuzense muziekleraar en componist Rudolf Perdeck: „Het concertpubliek heeft meer dan genoeg van deze experimentele dingen. Een aanhanger van experimentele muziek mag dan wel sma lend zeggen, dat het publiek zijn Beethoven terug wil, het is een onloochenbaar feit dat de onlangs door het Amsterdamse Philhar- monisch Orkest uitgevoerde Beethovencyclus tot en met de laatste plaats was uitverkocht. Beethoven is dus kennelijk niet klein te krij gen. Wat heb je aan muziek waar het publiek niet naar wilt luisteren? Muziek die niet weet te boeien, vind ik gewoon slechte muziek". Het door Perd-eck twee jaar gele den geschreven „Scherzo" voor or kest en piano is in een uitverkocht Zuidlandtheater in Terneuzen bij de eerste uitvoering door he-t Amster dams Philiharmonisch Orkest beloond met een ovationeel applaus. Zoals wij al meld-den is een vierde uitvoe ring nu al in Arnhem vastgesteld. Ook muziekcritici hebben zich lo vend over het stuk uitgelaten. Thans vormt Scherzo, zoals gemeld, de in zet van een bijna verbeten actie van honderden Rotterdamse muzieklief hebbers, die het stuk door het Rotter dams Philharmomsch Orkest ge speeld willen hebben. Tot dusver is de orkestdirectie voor deze aandrang, die een veel diepere achtergrond heeft dan op het eerste gezicht lijkt, niet gezwicht. Het gaat niet meer of minder om de brandende vraag of het concert publiek al of niet inspraak behoort te hebben in de keuze van het orkest programma. De Rotterdamse pers doet intens mee met deze discussie. Rudolf Perdeck: „Het is een hoogst ingewikkelde zaak, die tal van kanten heeft. Er zijn mensen die inspraak van het concertpubliek krankzinnig vinden. Anderen vinden het niet meer dan logisch. Ik behoor tot deze laatsten. Het publiek is per slot van rekening soeverein.. Het hoeft niet naar een concert te gaan. Als het pu bliek van een concert wegblijft, dan heeft een orkest volgens mij geen re den van bestaan". Perdeck heeft de directie van het Rotterdamse Orkest een brief ge schreven waarin hij om een onder houd verzoekt. „In de pers is over de actie van de Rhoonse student Joop de Blieck zoveel geschreven, dat ik graag de kwestie persoonlijk wil toe lichten. Ik draag geen verantwoorde lijkheid voor die publdkaties. Ik hoop natuurlijk wel dat het Rotterdams Philharmonisch Orkest mijn Scherzo zal uitvoeren, hoewel ik geen partij in deze zaak wil zijn. Ik ben vereerd door de grote belangstelling voor mijn stuk". Naar de mening van de Terneuzen se musicus draait de discussie om de maatstaven die voo-r het werk van Nederlandse componisten aangelegd moeten worden. „Tot nu toe is die maatstaf voornamelijk de persoonlij ke mening van directieleden of expe rimenteel georiënteerde journalisten. Dat vind ik fout. moet hebben. Dat vind ik logisch, omdat voor geen enkel stuk een an dere maatstaf mogelijk is. Want als je die maatstaf niet hanteert, dan kom je terecht bij het punt, dat iedere kleine groep van al of niet deskun digen elk experiment, ook het meest onzinnige, tot belangrijk kan bestem pelen". Volgens Rudolf Perdeck worden de experimenten gesteund door een machtige groep personen die achter de schermen blijven. „Deze mens-en hebben echter geen contact met het publiek. Het is een soort pressie, die eigenlijk al in 1920 begonnen is. Ik ben tegen de stelling, dat het publiek opgevoed moet worden. Het publiek bestaat uit volwassen en vrije men sen die zelf wel kunnen uitmaken wat zij mooi en boeiend vinden". Er zijn mensen die uw „Scherzo" ouderwets vinden. Perdeck: „Dat vind ik niet erg. Ik on-tken de waarde van een ontwikkeling in de muziek die te weinig oplevert dat de luis teraar boeit. De experimentelen mogen nu wel beweren, dat zjj anti-roinantisch zijn, in feite zijn zij echter hyper-roman tisch, want ze hebben de ivoren to ren-mentaliteit van de romantiek door hun individualisme tot in het absurde doorgevoerd. Zoiets als „de massa is te dom om mij te begrijpen". Ik vind dat, wanneer een muziek stuk betekenis wil hebben, zo'n stuk een functie in de communicatie moet vervullen. Mijn stelling is, dat als enige maat staf gehanteerd dient te worden dat een werk een representatief publiek Muziek van Webern, van Baaren en de Notenkrakers heeft naar mijn mening tot nu toe onvoldoende weer klank bij de luisteraars om betekenis te hebben. Dat tal van orkestd-irecties dit be-gin-n enin te zien, blijkt uit het Dé Terneuzense musicus Rudolf Perdeck met in zijn hand een krante knipsel. dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat.

de Stem | 1971 | | pagina 13