De akker op of zelf portie boter karnen jonge gezinnen - mém k uod/ Fa. 0. E. Vervaet Zn. - Sas van Gent Autosupermarkt Zeeuwsch-Vlaandereti VEMA MODEHUIS SilpJII Een week de boer op in de Achterhoek buiten de delta )U3Luasniue £1 H3XS 3d Geniet ook in uw vrije tijd van uw favoriete programma's Draagbare Portable TV Draagbare Radio's Cassetterecorders MORET SLUISKIL TELEFOON 01157 - 627, b.g.g. 222 DE STEM 45 iiii Je hebt het maar voor't zeggen in de Flevohof „TREINTJES RIJKEN" IN HET SPOORWEG MUSEUM m npjl '28SI-HII0 '131 §9MSU3dui33 '„qosog safiaog" 'ifiaJiJSAinsi^ :anaHaaANaaavvjfia ONWIHAlflO N3MHOMOS •g aaz^uaiz -L assauay; e.\ apaisuiBBH-q9Jna :sava saj^BJwe Dat kan! Wij hebben gezorgd voor een grote keuze van de nieuwste apparaten 220 Ven 12 V National reeds vanaf 499,— Vele modellen en prijzen Laat u voor deze apparaten vakkundig adviseren. Westkade 94 - Tel. 01158-1595 Swingin' Safari. Tropical colours: groen, beige, bleu, brick. Lichtvoetige mode: Safari-pak 119,95. Ruiten tuniekbloes 34,95, Qaucho 44,95. Yes, bwanall Bobbie Brooks hotte mode om te mixen. NIEUWSTRAAT 21 KOEWACHT Tel. 01146-207 OIOON ÖNI03M3S Ü33W 1333H n De onlangs geopende Flevohof in Biddingshuizen op oostelijk Flevoland, die het merkwaardige midden houdt tussen een recreatieterrein en een enorm agrarisch bedrijf, met vele vertakkingen, belooft een toeristische attractie van jewelste te worden. Vooral voor gezinnen met jonge kinderen. I r-:' NI w niiiii iiiiwhi i. Op het 140 hectare) grote terrein vindt men koren velden e.d., een vijver met park, een veehouderij, een kinderdorp, enorme groentekassen, een concours-hippique- terrein en kinderboerderijen naast elkaar. Het voor de wereld unieke project is opgezet door de Stichting Na tionale Landbouwmanifestatie. Deze stichting wil de mensen gewoon een dag „op het land" laten zijn en ze en passant een heleboel nuttige informatie meegeven over de efficiënte manier, waarop de agrarische sector tegenwoordig voedsel produceert voor de wereldmarkt. Want in de Flevohof, die het hele jaar door is geopend, vindt men landbouw, tuin bouw en veeteelt in vol be drijf. En dan zó, dat men er helemaal bij kan zijn. Er staan nergens bordjes met „Verbo den toegang'!, De bezoekers kunnen zelf mee de akkers op en de kassen en stallen in. Ze kunnen zelf boter karnen, eie ren sorteren, meehelpen in de -bloemen, en groentekwekerij en, kolossale landbouwmachi nes helpen bedienen en - met èen beetje geluk - een kalfje geboren zien worden. En na de gedane arbeid is het goed rusten en eten in het restaru- rant of tijdens en picknick aan de rand van het koren veld. Je jiebt het maar voor het zeggen. De kinderen hoeven zich geen moment te vervelen. De allerkleinste kunnen terecht in een crèche. Voor de wat grote re kinderen is er een compleet dorp. waarin ze kunnen bou wen en breken en anderszins creatief bezig zijn. Waarin ze bovendien - om maar iets te noemen - brood of pannekoe ken kunnen bakken en pony kunnen rijden. Ze kunnen zich ook uitleven in een com pleet indianendorp en in de kinderenboerderijen. Maar misschien hebben ze die attrac ties niet eens van node. Willen ze gewoon - met papa en ma ma - mee het land op. De Flevohof is vanuit alle richtingen goed bereikbaar. Vanuit West-Brabant -is het twee uur rijden met de auto. Wie langer dan één dag op het land wil zijn, moet eens te rade gaan bij de Streek V.V.V. Achterhoek te Zutphen (Stationsplein 59, tel. 05750-9355). Die heeft wel adresjes voor men sen, die een week of daar omtrent lang elke dag ge wekt willen worden door een kraaiende haan, willen helpen bij het binnenhalen van het hooi, bjj het mel ken, bij het voeren van de varkens of bij het „rapen" van de eieren. Dat zijn adresjes van boeren in de Achterhoek éii in Twen te, die best een week lang een „gezin-uit-de-stad" op bezoek willen hebben. Zo'n vakantie is ook geschikt voor gezinnen, die een gehandicapt kind heb ben en hun vakantie eens an ders dan anders zoek willen brengen. Wie zo'n vakantie ambi eert moet geen luxehotel verwachten. Dat zou trouwens ook niet passen in de sfeer. Er zijn trouwens drie mogelijk heden: het huren van een deel van een boerderij (met ge bruikmaking van de keuken); de huur van een zomerhuisje op het erf van een boerderij; en een pensionboerderij met volledige verzorging. De prijzen variëren - afhan kelijk van het type accommoda tie en het seizoen - van 112,- tot 133,- per persoon per week voor volledig pension en van 135,- tot 175,- per week voor de huur van een deel van de boerderij of van een zomerhuisje op het erf van de boerderij, Vooral attracties voor vader en zoon, die gefaci- neerd zijn door alles wat rijdt in het algemeen en treinen in het bijzonder: het Nederlands Spoorweg museum in Utrecht. Hetgeen niet wil zeggen, dat het museum niet inte ressant is voor moeder en dochter. Het Spoorwegmuseum is ondergebracht in en rond het voormalige Ma liebaanstation aan de Jo- han van Oldenbarnevelt- laan 6 in Utrecht. In de historische afdeling zijn stukken ondergebracht, die de bezoekers een hele boei laten proeven van de sfeer in het voorbije stoomtijdperk: originelen en modellen, foto's, pren ten en curiosa. In de „moderne afde ling" krijgt men door middel van modellen en maquettes van rijdende treinen een goed overzicht van het weliswaar verlie- gevende maar in ieder ge val dynamisch bedrijf van de Nederlandse Spoorwe gen. Achter het station, langs het perron, staat een imponerende rij stoomlo comotieven opgesteld: van De Arend uit 1839 tot de Longmoor, een machtige machine uit de tweede wereldoorlog. Op het bni- tenterrein voor het station zijn de spoorwegrijtuigen (uit allerlei decennia) en de tramwegcollectie (loco motieven, paarde- en stoomtramrijtuigen en elektrische motorwagens) te vinden. Behalve op de maanda gen is het museum dage lijks geopend van 10 tot 17 uur (op zondagen van 13 tot 17 uur). Desge wenst wordt men - in an derhalf uur tijds - rond geleid. Kastelen Nederland telt een groot aantal kastelen of ruïnes daarvan. Ruim 60 daarvan kunnen door het publiek worden bezichtigd in het zomerseizoen. Daaronder zijn natuurlijk roemruchte kastelen als het Muidersïot hij Muiden en Slot Loeve- stein, waarover de kinderen net gelezen of gehoord heb ben in de geschiedenisles op school. De ruim 60 kastelen en slo ten liggen keurig verspreid over Nederland. Alleen de provincies Zeeland, Drente en Overijssel zijn een beetje ka rig bedeeld. De Nederlandse Kastelenstichting („leert onze kastelen en historische landhui zen kennen; zij verrijken uw historische kennis en boeien door hun prachtige silhouet in het landschap") heeft een uit gebreide lijst samengesteld van de kastelen, waarin het publiek in het zomerseizoen toegang heeft. Het correspon dentieadres van de Stichting is: „Petit Manoir", Van Osta- delaan 23 te Muiderberg (N.H.) In verschillende Nederland se kastelen bevinden zich kunstverzamelingen, die op bepaalde dagen en uren gratis kunnen worden bezichtigd. Men moet dan beschikken over een introductie van de chef van de afdeling oudheid kunde en natuurbescherming van het ministerie van CRM, de directeuren van alle rijks- en van veel andere musea of van de rijksinspecteur van Roerende monumenten in Den Haag. De Efteliug Misschien ten overvloede: bij Kaatsheuvel in het hart van Brabant ligt nog altijd het natuurpark „De Efteling". Een 150 hectare groot terrein met - speciaal voor kinderen - vele attracties: en sprookjesbos, een speeltuin, een roei- en ka novijver en bijvoorbeeld ook nog een stoomcarrousel. Het park is tot de eerste zondag van oktober dagelijks van 9 tot 19 uur geopend. Dierentuinen De meeste dierentuinen in Nederland hebben de laatste jaren en maanden heel wat gedaan aan vernieuwing en uitbreiding, ondanks de finan ciële moeilijkheden, waarin een groot deel van deze dier gaarden verkeert. Met name Artis in Amsterdam is mo menteel de moeite van een bezoek zeer waard. Leeuwenpark Wie „groot wild" eens in een andere omgeving wil zien kan bijvoorbeeld terecht in j'ii UIIMIUSLWsöa&t het leeuwenpark van De Beekse Bergen bij Hilvaren- beek, waar de leeuwen overi gens gezelschap nebben gekre gen van o. m. apen en luipaar den. In de Beekse Bergen is trouwens nog veel meer te zien en te beleven. Dolfinarium Wat er bij de kinderen ook wel in wil is natuurlijk een bezoek aan een dolfinarium. Nederland heeft er al vier: in Harderwijk, Zandvoort, Rot terdam en - sinds kort - Ede. De Flippers in deze dolfinaria geven zeer regelmatig voor- stellingen.

de Stem | 1971 | | pagina 42