Kanker vrij uit De vrede "Beperkt" Truc Dol Bacteriën Tampons Agressie J.Th.J.M. Willems EN i de supervisie over vijf I ruim 100 patiënten, administratief gebied takten met o.m. de leidino utische teams. Krijgen resse. erpleging A en B, of alleen e opleiding aan een Sociale ifopleiding of ruime prvaring worden zij ofdverplegende of EN Lfdeling van 24 fot 44 pet een Algemeen Hoofd en ipeutische teams, voor het afdeling. Ziekenverpleging A en B, eiding. Aanstelling in de afdelingshoofd. Hebben i en B of alleen B. ZAÏfcKüAGBIJLAGE VAN DE STEM/19 JUNI I97I SENDEN Leerling Verplegenden rergelijkbare opleiding, al tenverpleging A. Zij worden nde personeelsleden zal Rechtspositieregeling,- 'overheidspersoneel, i in het Algemeen -gediplomeerden fs een an van de funkties richt dan lingen, aan de afdeling trum. Postbus 83. [Voorlopig kosteloos. Bij vonnis van de Arron dissementsrechtbank te Breda van 11 juni 1971 is in staat van faillissement verklaard Petnis Wilhel mus Antonius Janzen, ca fetariahouder, wonende te Breda aan de Haagdijk 50. Tot Rechter - Commissaris is benoemd Mr. J. Mendlik, Rechter in voornoemde Rechtbank. Tot Curator is aangesteld de ondergete kende. Door de Rechter-Commis- saris is bepaald, dat de schuldvorderingen uiterlijk op 16 augustus 1971 bij on dergetekende moeten zijn ingediend en dat de verifi catievergadering zal wor den gehouden op dinsdag 7 september 1971 om 15.15 uur in het Gerechtsgebouw aa nde Kloosterlaan 46 te Breda. Mr. A. M. van Tilburg I Curator. Breda, Parkstraat 8. Niemand kan de situatie in Griekenland veranderen. Het heeft geen zin om te protesteren. Voor Vietnam de straat opgaan doen de mensen al jaren. Helpt het? Nana Mouskouri m God Allemachtig, je mag tegenwoordig toch niet onze ker zijn, je moet toch een supermens wezen. Alles heeft namen, alles draagt 'n etiket. Kees Brusse, acteur m Van spelen word ik niet moe, maar als ik op al die programmabladen van mijn toehoorders handtekeningen moet zetten, heb ik de vol gende dag als het ware lood in mijn armen. Arthur Rubinstein Een grote moeilijkheid is dat de bevolking van voor malig Biafra vrijwel niet over geld beschikt, zodat wel eens de bekende kringloop van geen werk, geen geld, geen handel ontstaat. Pater Harrie Huiskamp „Onze Doc die in het Na tionale Paleis zijt voor het leven, in de naam van deze en toekomstige generaties, uw wil geschiede in Port-au- Prince en op het platteland, geef ons heden ons nieuwe Haïti en vergeef ons nim mer onze anti-vaderlandlie vende belagers, die iedere dag ons land bespuwen. Leid hen in verzoeking, en verlos hen niet van het kwade. Tekst uit schoolboekjes van Haïtaanse kinderen In de opvatting van Sina tra is het paradijs een plaats waar veel vrouwen en geen journalisten zijn. Hij beseft het niet maar hij zou mis schien beter af zijn als het precies andersom is. Humphrey Bogart m Als ik stop met het roken kan ik tien jaar langer leven. Maar heb je je wel eens ge realiseerd wat dat betekent? Dat ik dan tien jaar langer in mijn levensonderhoud moet voorzien. Rob Hoeke Iedere ontwikkeling in de topsport is een Schotse drie pas, of hoe de dans precies mag heten. Drie passen voor uit en dan twee achteruit. Wij streven naar het afschaf fen van die twee passen ach teruit. Bram Leeuwenhoek, chef-de-mission voor de Olympische Spelen van München. Ik vrees dat, wie ooit het uurrecord verbetert, er altijd aan herinnerd zal worden van speciale omstandighe den geprofiteerd te hebben. Dat is niet in mijn aard. Eddie Merckx Het tewerkstellen van Indonesische gastarbeiders in Nederland zou schadelijk zijn voor het imago van de Indonesiër hier te lande. Stelling bij proejschrijt a Als je honderd keer iets leest in de meest uiteenlo pende vragen, ga je je af vragen wie er nu eigenlijk gelijk heeft, wij of zij. Robert Jay Stips, pianist Supersister Het jaarlijkse massaal doden van jonge zeehonden in Canada, ondanks heftige protesten in de internationa le wereld, bewijst nog eens te meer, dat economische motieven zwaarder wegen dan humanitaire en ideële. Stelling bij proefschrift a Ik maak het niet meer mee dat de kunst werkelijk geïntegreerd zal zijn in de maatschappij. graficus Koos van Tol Terwijl iedereen praat over kernoorlogen, worden er elke dag mensen gedood, oogsten en bezittingen vernield en breekt er gemiddeld per vijf maanden een gewapend conflict van grotere omvang uit, meestal ergens in de „derde wereld". Daar komen geen kernwapens aan te pas. Sinds de tweede wereldoorlog zijn ei geen kernbommen meer gebruikt maar in Vietnam alleen al veel meer conventionele hommen dan in die hele tweede wereldoorlog. In de zesdaagse Sinai-oorlog in het Midden-Oosten, streden maar liefst 1000 tanks meer dan in de historische U nkslag bij El Alamein in 1942. De wapenhandelaar van de zeventiger jaren is niet meer een duidelijke aanwijsbare figuur, zoals een Zaharoff, Pierpont Morgan, Du Pont, Krupp of Schneider waren. De grootste wapenhandelaar van de wereld is de regering van de Verenigde Staten, of liever: een ongrijpbare onontwarbare bureaucratische wir\var van bureaus, commissies, departementsafdelingen, rijkelijk overbezet met nauw gezette, op zichzelf brave, eerlijke en loyale ambtenaren. Er bestaat over de internationale handel in conventionele wapens nagenoeg geen literatuur. Zelfs in de bibliotheek van de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties kon u schrijver George Thayer niets vinden wat nog niet bekend was als gevolg#van een jarenlange speurtocht door de labyrinten van de wapenhandel. Thayer heeft tenslotte zijn boek, een verbijsterende opsomming van feiten, meningen, cijfers etcetera, klaar gekregen. In Nederland is hel verschenen bij Wolters Noordhof te Groningen in de onder redactie van prof. B.V.A. Röling staande reeks „Standpunten in wereld problemen". De Nederlandse titel van dit lijvige boek luidt (goed gekozen): „Een moordhaudel". Onderstaand verhaal is gebaseerd op gegevens uit dit boek, dat overigens op het moment van vertaling, al weer enkele jaren euo is. Internationale wapenhandel groeit als een kankergezwel De internationale wapen handel „corrupteert" als geen andere. Wapenhande laren, of zij nu particulier zijn of in opdracht van de staat werken, houden zich wel eens bezig met de es- tetische kanten van hun handel en zij geven dan toe dat er een kwalijke geur zit aan de produkten die zij verhandelen. Maar, zeggen zij dan, als wij niet leveren doen anderen het en tenslotte is er vraag naar wapens en daaraan zijn wij niet schuldig. Wat de handel op zichzelf be treft, zijn wij net zo eerlijk of oneerlijk als de colle ga's uit de olie-, koffie- of theebusiness. Dit is niet helemaal on waar. De meeste wapenhan delaren zijn loyale staatsdie naars die menen in het be lang van hun land en zelfs in het belang van de vrede te werken. Ook de particuliere wapenhandel is doorgaans bezet dcor, weliswaar agres sief verkopende, maar toch eerlijke mannen. De steeds weer voor veel opschudding, publiciteit en „romantiek" jorgende mala fide transac ties en wapensmokkelaffaires betreffen slechts een zo mini- maa1 deel van de internatio nale wapenstroom, dat zij al die publiciteit nauwelijks ver dienen. Veel zorgwekkender is een moreel bankroet zoals dat blijkt uit het verweer van de Verenigde Staten, wanneer zij er van worden beschuldigd dat 25 tot 30 pro cent van de Amerikaanse ex port-wapens terechtkomt in de onderontwikkelde landen die ze of niet nodig hebben, of verkeerd gebruiken, maar ze ir. elk geval biet betalen kunnen (en toch moeten). Nee, nee, zeggen dan de VS- officials. Zo erg is het niet. „Slechts zes procent" gaat naar de derde wereld. Met andere woorden: wij zijn slechts een béétje corrupt, 'n béétje schurkachtig, een béét je oplichter. Een moreel bankroet blijkt ook uit allerlei andere, aan wijsbare en eigenlijk niet zo onbekende feiten: Ook regeringen leveren dikwijls aan beide strijden- door WIM KOCK de partijen in een conflict. In de India-Pakistan-oorlog van 1965 vochten Amerikaanse Pattontanks tegen Ameri kaanse Patton- en Sherman- tanks. Beroepsneutralen en vre- depredikers als Zweden en Zwitserland ontpoppen zich als oorlogsprofiteurs. Van 't Zwitserse bankwezen is dit wel algemeen bekend maar minder in het oog springend zijn de enorme activiteiten van deze twee landen op het terrein van de wapenhandel. Alleen al de namen Bofors en Oerlikon zijn met de beste aapalmprodukten van Dow "hemical niet weg te bran den uit de krijgsgeschiede nis. De Sovjet Unie, pal staand voor gelijkheid voor allen, le vert nog altijd militair ma teria 1 aan Zuid-Afrika. On danks een al sinds 1963 van kracht zijnd wapenembargo tegen dl' land van de V.N. Embargo's ontduiken is in de internationale wapenhan del even „moreel aanvaard baar" als belastingontdui king in een Latijns land. Een soort sport. Een miljoenen- sport en een dodelijke sport weliswaar.... Iedereen schijnt te weten dat de rijke landen met inbegrip van de Oosteuropese voor miljoenen dollars wa pens opdringen aan landen die ze niet nodig hebben. In de wereld zijn dergelijke voorbeelden legio. Het be kendste voorbeeld in onze ei gen contreien is de Bondsre publiek. Als bijdrage in de legeringskosten vam Ameri kaanse troepen moest Bonn jarenlang wapens kopen van de V.S. "/apens, die niet no dig waren en die langs ach terdeuren doorverkocht moesten worden, aldus een bijdrage leverend (bijv. aan de bewapeningsraoe in 'het Midden-Oosten. Tenslotte leidde deze voortdurende wa penindigestie mede tot de val van het kabinet Erhardt. te bedienen waren er uiter aard niet. De Russen zijn trouwens ook op een andere manier glashard. Zij aanvaarden bij voorbeeld van een onderont wikkeld land ook betaling in natura (hun rentes zijn door- ga~ns veel lager dan de Ame rikaanse, Britse of Franse). Dat betekent dat Rusland op die manier produkten ont vangt die het niet nodig heeft en vervolgens op de wereld markt gaat dumpen waar door het land dat met die produkten betaalde, natuur lijk gedupeerd wordt en al dus voor de tweede maal de rekening gepresenteerd krijgt voor de wapenleveran tie. Zelfs de meest doorzichti ge praktijken in de wapen- business kunnen er de voor harde munt wapens verko pende regeringen niet toe be wegen de handen ineen te slaan en paal en perk te stel len am al die lokale bewa- peningswedloopjes, die stee vast ook tot soms niet eens zulke kleine oorlogen lei den. De meest doorzichtige truc is dat een regering die wapens wil hebben, laat uit lekken leverancier A. daar om gevraagd te hebben. Le verancier B. springt er dan onmiddellijk in en de betrok ken regering heeft zonder veel onderhandelen de ge wenste wapens. Daarmee is het natuurlijk niet afgelopen. De buren van die regering zien de wapenaankopen met stijgende onrust en zowel le verancier A. als leverancier B. weten dat en beginnen nu pas goed hun wapens in het hele gebied te pompen. Het resultaat is gewoonlijk een slachtpartij die dan gepaard gaat met een hoop moralise rende prietpraat van de le veranciers A. en B. voor het forum van de V.N. A. en B. zijn in de meeste gevallen natuurlijk de Sovjet Unie en de Verenigde Staten die uit welbegrepen eigenbe lang zo uitvoerig samen ver gaderen over de beheersing van hun kernwapenarsena len.... Zoals 's werelds groot ste particuliere wapenhande laar Samuel Cummings eens zei tijdens een hoorzitting van de Amerikaanse senaat: het gaat om geld. Senator Symington ondervroeg hem. Cummings zei: „Rusland le vert ook aan Zuid-Afrika en Rusland beweert uiteraard dat het alleen de zwarten wil helpen. De Russen stellen veel belangstelling in geld". Waarop Symington: „Meer dan in de zwarte bevolking?" Cummings: „Ja. Er zijn prac' tige regelingen en be leidsverantwoordingen en witboeken en zo, maar door een goudstuk heen kan je die nu eenmaal niet lezen", (uit: Een Moordhandel, door Geor ge Thayer). Sinds de wapenleveranties in plaats van gratis hulp, handel werden en gingen die nen om betalingsbalanstekor ten te bestrijden, komt men de dolste situaties tegen. Geld en niet hulp bij de ver dediging van vrijheid of on afhankelijkheid moet de drijfveer van de Russen zijn geweest toen zij Guinee vol stopten met anti-tankkanon nen terwijl er in die dagen in dat deel van Afrika geen tank te bespreuren was om op te schieten. Alleen om het geld moet het ook geweest zijn dat de Russen in 1963 moderne Mig straaljagers verkochten aan Somalia, een land met twee miljoen inwoners die gemid deld per hoofd 200 gulden verdienen per jaar, voor ne gentig procent niet konden lezen of schrijven en een „gestudeerde elite" had van welgeteld 100 personen (in 1962). Technici of piloten om de Migs te onderhouden en Volgens voorzichtige schat tingen is alleen al de inter nationale wapenhandel van het westen momenteel goed voor een bedrag van 40 mil jard gulden per jaar. Met al die wapens surplusgoede- ren, maar even vaak ook gloednieuwe, zeer moderne materialen zijn de bijna zestig oorlogen en grotere ge wapende conflicten gevoerd die da wereld sinds de twee de wereldoorlog troffen. In clusief staatsgrepen, opstan den etcetera, komt men sinds 1945 tot een indruk wekkende geweldsbalans van meer dan 300 gewapende con flicten. De zogenaamd „be perkte" oorlogen zijn alleen nog beperkt in geografische zin, niet in die zin dat men zich bij het gebruik van wa pens beperkingen oplegde. Vietnam en het Midden-Oos ten zeggen wat dit betreft ge noeg. Er zijn geen tekenen dat de wapenhandel afneemt. In tegendeel. Er zijn nog min der tekenen dat het aantal geweldsconflicten afneemt. Beide, overbrekelijk met el kaar verbonden verschijnse len, nemen alleen maar in verontrustende mate toe. Niemand heeft greep op de internationale, bureaucra tisch georganiseerde wapen handel. Niemand is persoon lijk verantwoordelijk. De ge weren, tanks en vliegtuigen worden geleverd door ab stracte, steeds weer door an dere motieven en instanties 'edreven lichamen. De inter nationale wapenhandel is als sen kankergezwel: onstuit baar en dodelijk. De nitriettoevoeging bij vleesconservering en de bij voeging van nitraten bij de vervaardiging van kaas zul len in de Bondsrepubliek Duitsland gereduceerd wor den. Dr. R. Preussmann van het kankerinstituut in Hei delberg heeft ontdekt dat de ze toevoegingen mogelijker wijze kankerverwekkend zijn. In tegenstelling tot veel an dere onderzoekers meent dr. Preussmann dat kanker voor 90 door chemicaliën wordt veroorzaakt. Hij zegt over voldoende bewijzen te be schikken voor het feit dat kanker door uiterlijke (en dus niet erfelijke) omstan digheden wordt bepaald. Het feit dat kankeraandoeningen de laatste tijd vooral in het spijsverterings-, ademha- lings en voortplantingsstelsel optreden is volgens de Duitse onderzoeker een bevestiging van zijn stelling. men dat deze middelen ab soluut veilig' zijn gedurende alle stadia van de maande lijkse bloeding. Ze conclu deren dat de tampons geen nadelige invloed hebben op de samenstelling van de va ginale flora, dat door tam pons geen infecties ontstaan die anders niet ontstaan zou den zijn, dat mechanische be schadiging door tampons on mogelijk is en dat door deze tampons geen ophoping van menstruatievocht optreedt. De morele bezwaren tegen tampons zijn volgens de art sen al lang achterhaald. Misverstanden over men- struatietampons blijven on danks alle voorlichting op dit terrein welig tieren. De vrouwenarts Jaszmann, de bacterioloog Kayser en de arts Rijks-van Beek hebben daarom nogmaals een on derzoek ingesteld over de werking van tampons en zijn (tot niemands verbazing) weer tot de conclusie geko- Onderzoek aan enkele Ame rikaanse universiteiten en in de laboratoria van General Electric heeft duidelijk ge maakt dat het in de toe komst wellicht mógelijk zal zijn om cellulose door bac teriën af te laten breken. Glas, plastic en andere stof fen die tot nu toe een blij vende belasting vormen van bet menselijke milieu zullen dan mogelijk worden omge zet in voedsel voor dieren en in een later stadium zelfs tot voedsel voor de mens. De onderzoekingen hebben te vens duidelijk gemaakt dat de bacterie Cellulomonas ook afval van strokarton-, suiker- en soortgelijke indus trieën kan elimineren. Prof. dr. K. Lorenz met twee van zijn proefdieren. De mens is sinds kort on derwerp van biologisch ge- (te) lang gemeend dat voor het menselijk gedrag re gels golden die ziel. ver uit strekken buiten en hoven de wetten van het dierlijk ge drag. Prof. Konrad Lorenz dragsonderzoek. Men heeft is als eerste gaan zien dat deze opvatting niet juist is en heeft aangetoond dat de diersoort mens niet alleen lichamelijk, maar ook gees telijk uit zijn dierlijke voor ouders is voortgekomen. Over deze bevindingen heeft deze Duitse arts en letter kundige een aantal boeken geschreven die niet alleen vol zeer wetenswaardige infor matie zitten, maar die bo vendien gemakkelijk leesbaar zijn door de populaire wijze waarop de auteur zijn bevin dingen presenteert. Van een dezer boeken is onlangs de vierde druk verschenen, „Over agressie bij mens en dier" heeft dus ook door zijn commercielb succes wel be wezen dat 't boek ook in ons land is aangeslagen. De vaak humoristische wijze waarop dr. Lorenz zijn be vindingen met dieren be schrijft zal daartoe onge twijfeld hebben bijgedragen. „Over agressie bij dier en mens" door prof. dr. K. Lo renz. Vertaling dr. D. Hille- nius. Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam. De stichting van een Uni versitaire Pers Nederland zou aanbeveling verdienen, gezien de ontwikkelingen in de Nederlandse uitgevers wereld en ce subsidierege lingen van ZWO. (stelling bij proefschrift van F. van Holthoon, Gro ningen). De verhouding tussen docent en student is die van mees ter en leerling tot de student het tegendeel bewijst. (stelling bij bovengenoemd proefschrift). De Stichting voor Bodem- kartering in Wageningen gaat in samen- -erking met de Rijksgeologische dienst bodemgegevens vastleggen in een computergeheugen zodat deze bij (milieu-) beheers maatregelen sneller ter be schikking zullen zijn. Het werkterrein van de me disch sexuoloog dient de grenzen van de sexuele hy giëne en dn sexuele psycho pathologie niet te overschrij den. De medisch sexuoloog dient een op het vakgebied van de sexiatrie gespeciali seerd psychiater te zijn. (stelling bij het proefschrift van J. de Haan, VU A'dam. Het toekennen van gelds waarde aan milieufactoren om tot een verantwoord mi lieubeleid te komen is een noodoplossing die evenmin recht kan doen aan de in trinsieke betekenis van het milieu als de waarde van het leven kan worden uitgedrukt door de hoogte van een le vensverzekering. (stelling bij proefschrift van L. Lijklema, Eindho ven). De discussie over fluoride ring van 't drinkwater staat in geen verhouding tot de ge ringe aandacht voor het ho ge suikergebruik in ons land. (stelling bij bovengenoemd proefschrift). In een proefopstelling bij München heeft de eerste magneettrein ter wereld ge reden. Bijna geruisloos en geheel zonder uitlaatgassen liep de proeftrein op magne ten die het stel aan de rails vasthielden. De trein wordt voortgestuwd door een elec tromotor.

de Stem | 1971 | | pagina 3