I )e^eli/cl Zo nodig verder snijden in overheidsuitgaven kort HOORZITTING TIMES ACHTER GESLOTEN DEUREN irico ook als u 2000,-, ƒ5000,- of10.000,- wilt lenen! Verdachten postroof Apeldoorn aangehouden Meerderheid katholiek Nederland voor vernieuwingen Streven naar evenwichtiger ontwikkeling van Zuidwest-Nederland. In 1972 zes procent meer voor defensie 550.000 woningen in vier jaar Huren jaarlijks zes procent hoger Regeling voor Berlijn mogelijk ga meluw tijd mee - ga naardenmb! binnenland buitenland (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Hel regeerakkoord waarover de politieke leiders van KVP, AR, CHU, VVD en DS '70 liet volledig eens zijn geworden is het resultaat van vele compromissen. WILLI STOPH: BUIT: NEGEN TON Hoge onderscheiding voor minister Luns Vader verwennen met kaas ONTWIKKELINGSHULP REGIONAAL BELEID SOCIALE VERZEKERINGEN BEVOLKINGSPOLITIEK BELASTINGVERHOGING STRAKS MOGELIJK Veehouder (73) bekent wurging van weduwe TV V Washington Post Ontslag 40 man in Nieuw-Vennep Zaterdag 19 iuni 1971 REGEERAKKOORD: 900 MILJOEN BERLIJN (DPA) De Oostduitse premier Willi Stoph heeft op de vierde dag van het achtste partij congres in Oost-Berlijn gezegd dat zijn land een regeling voor de kwes- tie-Berlijn mogelijk houdt, die aan de belangen van alle onderhande lingspartijen tegemoet zou komen en die twistpunten en spanningen uit het gebied zou wegnemen. Hij was tot deze conclusie gekomen samen met „leidende persoonlijkheden van de Russiche communistiesche partij en de regering van de Sovjet-Unie' (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Stevig achter slot en grendel zitten sinds gisteren in het Apeldoornse politiebureau de mannen die op een steenworp afstand van ditzelfde bureau uit het postkan toor f $03.000,hadden geroofd uit de kluis in de nacht van 30 op 31 januari. De drie postkrakers horen allen thuis in Sneek. Ze zijn resp, 40, 22 en 30 jaar oud. Al iflet pasen was inspecteur R. H. Hessing het drietal nagereisd naar het zonnige Mallorca, sindsdien is het drietal nauwelijks een moment in hun doen on laten onbespied geble ven. Opvallend was dat een van hen („geplukt" uit de archieven) de laatste maanden zeer grote aankopen deed fen altijd prompt uit de hand betaalde: een huis van f 35.000,en enkele auto's. Alleen gaf hij al sinds februari minstens f 150.000,uit. DEN HAAG (ANP) Koningin Elizabeth 'zal minister Luns 1 juli een van de hoogste Engelse onder scheidingen uitreiken, die van „Ho norary member of the Companions of Honour". Deze onderscheiding is een erken ning van de buitengewone verdien sten van minister Luns voor de En gels-Nederlandse betrekkingen. (ADVERTENTIE) niet vergeten... Frico eten Vooral naar voren springen de bezuinigingen die de over heid in de komende jaren moet aanbrengen. Voor 1972 heeft de commissie-Nelissen bezuinigingen tot 900 miljoen gulden voorgesteld. De kans is groot dat de financiële tegenvallers nog groter zullen zjjn en naar verdere bezuinigingen moet worden gezocht. Er moet rekening mee worden gehouden, dat volgend jaar de loon- en inkomstenbelasting weer via de zgn. wiebeltax extra zal worden verhoogd. Op de uitgaven van het rijk moet volgend jaar als volgt worden besnoeid: M Vertraging van investeringen in scholenbouw voortgezet onderwijs, rijksgebouwen, wegenaanleg en ruilverkavelingen 375 miljoen. Verhoging eigen bijdragen waardoor subsidies kunnen dalen, o.a. ver hoging schoolgelden, kleutergeld en collegegelden, verhoging opcenten motorrijtuigenbelasting ƒ215 miljoen. Versobering wetenschappelijk onderwijs en onderzoek f 135 miljoen. Vertraging aankoop bossen en natuurterreinen 15 miljoen. Niet vervullen van de helft van de vacatures bij het rijkspersoneel 35 miljoen. Overige verlagingen 125 miljoen. Als die besnoeiingen achterwege zouden zijn gelaten, zou de begroting voor 1972 niet meer drie maar met vier miljard gulden stijgen. Rekening moet worden gehouden met een stijging van de overheidsuitgaven in 1972 van 500 miljoen als gevolg van de loon-prijsontwikkeling. In het compromis van de vijf fractievoorzitters zijn als vrije kwesties aan gemerkt - De kiesdrempel. De wet op de gewestvorming. De wet op de kansspelen (roulette). Het regeerakkoord, dat vandaag in de fracties van KVP, AR, CHU en DS'70 wordt besproken, vermeldt onder meer Opvoering van de woningbouw tot een jaarprogram van 137.500 in 1975, waardoor dan over een vierjarige periode in totaal een produktie van 550.000 woningen kan worden bereikt. De jaarlijkse huuraanpassing van zes procent blijft gehandhaafd. Het komende kabinet zal opnieuw zoeken naar mogelijkheden om mensen die in te goedkope huizen wonen extra te belasten, Er komt een ministerie voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Bij het ministerie van Onderwijs komt een minister zonder portefeuille voor Wetenschappen, speciaal voor de coördinatie van het wetenschappelijk onderzoek. De minister zonder portefeuille voor Ontwikkelingshulp blijft gehandhaafd. Voor grondwetzaken koint een regeringscommissaris. Het nieuwe kabinet zal geen medewerking verlenen aan de invoering van een districtenstelsel. Ten aanzien van de democratisering der onderneming is als compromis uit de bus gekomen dat de bevoegdheden van de ondernemingsraden worden uitgebreid. De ontwikkelingshulp zal in de komende jaren worden verhoogd, waardoor in 1975 een percentage van 1,07 percent van het nationaal inkomen wordt bereikt. In bedragen stijgt deze hulp als volgt: 1972 1050 miljoen, 1973 1150 miljoen, 1974 1325 miljoen, 1975 1525 miljoen, Voor de Defensie zullen de uitgaven volgend jaar met zes percent mogen groeien. Voorts zal in dat jaar 55 miljoen extra beschikbaar worden gesteld Het nieuwe kabinet zal een commissie benoemen die de defensietaken zal bestuderen en zal bezien of de uitgaven voor de defensie moeten worden aangepast. Deze commissie moet uiterlijk april 1972 klaar zijn, zodat de denkbeeld-en van de commissie in de begroting voor 1973 kunnen worden gerealiseerd. De defensieuitgaven zullen voortaan worden gekoppeld aan een vast per centage van het nationaal inkomen. Dat percentage moet nog worden vast gesteld. In het onderdeel „regionaal beleid" is een bepaling opgenomen over af remming van de investeringen in het westen, onder meer door een selec tieve investerinigsheffing op nieuwe bedrijfsgebouwen. Gestreefd zal dus worden naar een evenwichtiger ontwikkeling van en binnen Zuidwest- Nederland. Voor de kamende kabinetsperiode worden als knelpunten in de samenleving een aantal puinten gezien, zonder dat deze in volgorde van belangrijkheid worden opgesomd. De knelpunten zijn dan: volkshuisvesting, lager- en kleuteronderwijs, werkende jongeren, de zelfstandigen, regionaal beleid, mi lieubeheer, ontwikkelingshulp, bijstelling defensieuitgaven, optrekken be lastingvrije voet naar minimumloon, optrekken a.o.w. naar minimumloon, volksverzekering, arbeidsongeschiktheid, optrekken uitkeringen oud- invaliden. Bij het onderdeel over de inkomens- en vermogensverhoudingen wordt geconstateerd, dat de bestaande verhoudingen aanleiding geven tot kritiek. Matiging van de hogere inkomens, met name in de vrije beroepen, is ge wenst. Ook de topsalarissen bij de overheid moeten worden bekeken. Ook voor ambtenaren zal de invoering van spaarloon worden bekeken. Een dras tische verhoging van de collegegelden is onontkoombaar. De mogelijkhe den voor een verhoging der vermogensbelasting zullen worden bezien. Voor de sociale verzekeringen zullen in de komende jaren niet meer gelden uit de rijkskas beschikbaar worden gesteld. Uitbreiding van deze verzeke ringen moet worden gedekt door verhoging van de premiedruk 3 pro cent in de komende jaren of door verschuivingen binnen de sector van de sociale zekerheid. Het nieuwe kabinet zal een algemene pensioenvoor ziening voorbereiden. Er komt een onafhankelijke ombudsman die wel een zekere relatie met het parlement heeft. De taak van de Eerste Kamer zal verder worden „uitge kleed". Van rechtstreekse verkiezing der Eerste Kamer wordt niet meer gesproken. Voor de eerste keer kent het regeringsprogram een paragraaf over de be volkingspolitiek, waarin wordt gezegd dat bijzondere aandacht dient te worden geschonken aan de voorlichting over verantwoorde gezinsvorming. De medische controle op het gebruik van voorbehoedsmiddelen dient deel uit te maken van het ziekenfondspakket. Ten aanzien van abortus provocatus wordt de strafbaarstelling van de vrouw en de bevoegde geneeskundige opgaheven. De behandeling dient te geschie den in een erkende inrichting en moet worden gemeld bij de regionale inspecteur van de volksgezondheid Voorafgaand aan de behandeling van de vrouw dient een wettelijk erkend team advies uit te brengen, waarbij de ernstige bedreiging van het geeste lijk en lichamelijk welzijn der vrouw als belangrijkste criterium geldt Informateur Steenkamp kon gistermiddag op een persconferentie nog niet ingaan op de kwestie van de zetelverdeling over de vijf partijen, omdat de fractieleiders dit gisteren eerst in hun fracties wilden bediscussiëren. De nieuwe minister zonder portefeuille voor het Wetenschapsbeleid, belast met de coördinatie van het wetenschappelijk onderzoek, zal zich niet met het onderwijs als zodanig bemoeien. Wellicht komt ook een instituut als reactor centrum Petten, dat nu onder Economische Zaken valt, onder hem te ressor teren. Over „herverkavelingen" van deze aard moet nog beslist worden. Misschien komt er dan ook nog een nieuwe naamgeving voor deze minis terspost. Over de overeengekomen formule voor de financiering van de overheids uitgaven zei prof. Steenkamp, dat in de tweede helft van de kabinetsperio de een belastingverhoging mogelijk zal zijn. BEZUINIGEN Het Israëlische leger heeft twee dagen lang in de hoogten van Golan een uitgebreide oefe ning gehouden. Voor de tweede maal, maar ditmaal volgens de leerboekjes, is op een deel van dit gebied een „aanval" uitge voerd. Vliegtuigen wierpen napalm af, de artillerie egaliseerde het terrein en tanks bezetten een reeds verlaten en vernietigd Arabisch dorp. Met behulp van opblaasbare rubber vlotten sta ken aanvalstroepen met succes de snelstromende Jordaan en het Kinneret-meer over. Minister Dayan van oorlog en staf-chef Chaim Bahr Lev (mid den) hielden tijdens de manoeu vres besprekingen met legercom mandanten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Gistermiddag knapte er iets in het opgekropte ge moed van de 73-jarige veehouder A. G. uit het Limburgse Echt. Onder tra nen bekende hij de Amsterdamse of ficier van justitie, mr. Van Everdin- gen, dat hij de dood van zijn 73-jarige vriendin, de weduwe N. Oosterling- Jacobs op zijn geweten heeft. Zes weken had hij rondgelopen met de steeds sterker wordende wroeging. Gistermiddag begon hij opeens zijn hart uit te storten. „Ze zei hele lelij ke dingen over mijn kinderen". Vol gens mr. Van Everdingen werd G, tijdens een van zijn talrijke ruzies met de weduwe, zo door haar verwij ten getreiterd dat hij buiten zinnen raakte en haar keel dichtkneep tot hij wist dat ze dood was. Mr. Van Everdingen kenschetst hem als een eenvoudige man die sterk onder de indruk is van de draagwijdte van zijn daad. Het Israëlische kabinet heeft het personeel van de staatsziekenhuizen gelast het werk te hervatten. Bij de staking waren aanvankelijk 5.500 le den van het administratieve en huis houdelijke personeel betrokken, la ter ook duizend artsen. De Argentijnse douane heeft in de haven Buenos Aires aan boord van het Nederlandse schip „Straat Hong kong" (van de Koninklijke Java- China Pakketvaart) een grote hoe veelheid smokkelwaar ontdekt. DE RECHTBANK in Amsterdam heeft de 22-jarige Cor V. en de 19- jarige Hans P., die samen met twee anderen in januari een gewapende overval op een postagentschap in Hilversum hadden gepleegd, veroor deeld tot gevangenisstraffen van drie jaar en zes maanden en drie jaar en drie maanden. IN HET bergachtige noorden van Chili, dicht bij de grens met Argen tinië, heeft zich een zware aardbe ving voorgedaan. Eén mijnwerker zou om het leven zijn gekomen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Rechter Murray Gurfein van de federale rechtbank in New York heeft vrijdag besloten, dat de zaak van de regering tegen de New York Times, waarbij het blad een verbod zou moeten worden opgelegd voor verdere publikatie van geheime documenten van het Amerikaanse ministerie van defensie, in een geheime hoor zitting zal worden behandeld. De Amerikaanse regering wil aan tonen, dat de publikatie van de NYT vertrouwelijke documenten onthulde en dat aan de internationale betrek kingen afbreuk gedaan is. De hoorzitting begon vrijdagoch tend in het openbaar. De advocaat van de NYT, professor Alexander Bickei, merkte toen op, dat de Wash ington Post gisteren was begonnen met het publiceren van materiaal, dat de Times op het ogenblik niet mag publiceren. Volgens professor Bickei is dit ma> teriaal thans beschikbaar voor elke krant in de Verenigde Staten. Hij vroeg opheffing van de schorsing. Hij verklaarde verder, dat de lezers (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vernieuwingen in de dienst, de katechese en de li turgie ondervinden veel sympathie bij de grote meerderheid van de Ne derlandse katholieken. Zeker 70 pro cent van de katholieken staat name lijk achter de grondgedachten van de vernieuwing, aldus schrijft drs. W.J. J. Kusters, directeur van het Kaski te Den Haag in een zojuist versche nen brochure: „Balans en perspec tief van een kerkontwikkeling". Volgens drs. Kusters is de vernieu wingsbeweging op het vlak van de christelijke dienstbaarheid en de menselijke solidariteit het meest op vallend. „Dienstbaarheid en solida riteit worden thans met grote na druk aan alle christenen voorgehou den en in tal van initiatieven van burenhulp tot Angola geconcreti seerd". De vernieuwing in de liturgie loopt soepel. Drs. Kusters acht dit bijzon der belangrijk omdat in Nederland nog altijd 60 tot 70 procent van de zondagsplichtigen min of meer re gelmatig de zondagse liturgieviering bezoekt. EEN VAN de uitgebreidste opinie onderzoeken die de laatste tijd in Engeland zijn gehouden, heeft een massale stellingname tegen de Britse toetreding tot de EEG opgeleverd. Van meer dan 12.000 personen, die door het blad de „Nottingham Post" naar hun meningen werden gevraagd, bleek 95 procent niet voor aansluiting te voelen. De juiste stemming was 11.843 tegen en 607 voor. van de New York Times onder de huidige omstandigheden informatie onthouden wordt, die de Washington Post wel geeft. C De regering-Eisenhower heeft ge probeerd de conferentie van Genève van 1954 ervan te weerhouden alge mene verkiezingen te laten uitschrij ven in Noord- en Zuid-Vietnam, De ze bewering werd gisteren gepubli ceerd in de Washington Post, dat zich baseert op een studie van het Pentagon over de oorsprong van de oorlog in Vietnam. Het blad maakt niet duidelijk of de aangehaalde studie dezelfde is waar uit de Times uittreksels heeft gepu bliceerd. Volgens de schrijver van het artikel in de Washington Post, Chalmers Roberts, vreesde het Witte Huis dat gelijktijdige verkiezingen in Noord- en Zuid-Vietnam tot een overwinning voor Ho Tsji Minh zou den leiden. De Post verklaarde ook dat blijkt, dat de regering-Eisenhower over woog, in de Indochinese oorlog in te grijpen, vóer de opening van de Ge- neefse vredesconferentie in 1954. Ik zal niet lasg doormeieren over de goede zaken van handelaars in auto-accessoires, tabakswaren, strop dassen en dergelijke in deze tijd typisch masculine artikelen. Ik gun die heren hun handel. Maar nu we toch als mannen onder elkaar zijn wil ik wel even kwijt, dat een van de aantrekkelijkste kanten van va derdag voor pa wel eens zou kunnen zijn, dat hij zaterdag (vandaag) niet mee' mag om boodschappen te doen. Anders zieUie wat-ie krijgt. Hoewel vele pa's dit aspect van vaderdag best leuk zullen vinden, moet ik persoonlijk zeggen, dat ik winkelen helemaal niet erg vind. Vooral zaterdags wemelt het in de voorraadkamers van ons welvaart paradijs, oftewel in winkelcentra en -straten, van de mensen die meer paraderen dan inkopen. Fraai opgepoetst en in de nieuw ste kleren gestoken loopt daar voor al het vrouwelijk kooppubliek mooi te wezen. Het doet me altijd denken aan de „parades" in vroeger dagen zondagsmorgens na de mis en des middags in de hoofdstraat van het dorp. Pa-radijs, pa-nne, pa-al, pa-ard, zondags pa-k, pa-nnelap, pa-rkeer- plaatsje, sta pa-1, pa-k hem bij zijn lurven, pa-stor, pa-pegaai, Papa-do- poulos, papa-ver, pa-piertje, pa-rle- memt, weekendje Pa-rijs, parallelle pipedum, pa-ranoia, pa-rasiet, pa-ra- tyfus, pa-relbloern, pa-rfum, pa-ria, pa-rkbankje, pa-rtijbelang, pa-rti- zaan, pa-ssie, pa-triarch, pa-triciër, pa-ukslag, pa-kkerd van ma. U ziet, pa heeft logal wat besog nes. Desalniettemin komt in vele gevallen Pa-na-ma. Een ding is al wel duidelijk uit de plannen van „de vijf" voor de naas te toekomst: de regering gaat bezui nigen en wij gaan meer betalen. Het schijnt Barend te worden, zo lees ik her en der. Nou ja, dames, laten we eerlijk wezen: het toont tenminste op de beeldbuis, zo'n vent! En zo mooi, zeggen ze. En niet eena, ja zelfs anti-revolu tionair. l)e oppositie kan dan naar harte lust Bies-heuvel op, en vervolgens heuvel af gaan. Maar och, misschien wordt-le het niet eens. Daarom over naar de doordraver dezer week. Wie anders dan onNAVOlgbare mr. Joseph. Waarmee ik er verder het zwijgen toe doe in de hoop dat gij, pa's, een gezellig weekeinde hebt. MERIJN (Van onze redactie binnenland) NIEUW-VENNEP De beleg gingsmaatschappij „Die Haghe" in Den Haag heeft in principe beslo ten 51 pet. van het aandelenkapitaal van de landbouwwerktuigenfabriek Vicon N.V. in Nieuw-Vennep over te nemen. De thans aan de gang zijnde reor ganisatie krijgt 'een afsluitende fase, waarbij nog ongeveer 40 werknemers, hoofdzakelijk in de indirecte sector, zullen afvloeien, m Zkfa (ADVERTENTIE) Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,in handen, betaling in 18 x 127,07. Of 5000,—iri han den, betaling in 24 x 240,33. Of 10.000,- in handen, betaling in 36 x 340,79. Ook voor andere bedragen kunt u prettig terecht bij elk NMB kantoor. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt!

de Stem | 1971 | | pagina 23