Bondsvergadering 3 juli afwachten Van Straatens wens gaat in vervulling VIJF ZEILERS GEDISKWALIFICEERD Wisselend weer ROGER DE VLAEMINCK VERLIEST NA UITSLAG FINISHFOTO Zeeland-brug-race duurt vier uur Acht jaar geloerd op de eredivisie Ottenbros en Kissner niet in titelstrijd SCHÖNEWILLE BIJ AJAX AFGEWEZEN VERGETEN EINDELIJK HARDHEID I ess shirt van kreukvrij V/katoen, dat lik wasbaar is en snel ITwee modellen in I odekleuren, zowel I; gedessineerd: met louw 14.- I :e mouw .MANN Afwachten Transferperiode Vrijdag 18 juni 1971 fvtjes en ronde hals. 152. waarvan de lm VALKENSWAARD (ANP) Oud- wereldkampioen Harm Ottenbros en de nationale titelhouder Peter Kiss ner zullen zondag niet deelnemen aan de strijd om het Nederlands kam pioenschap op de weg voor beroeps- renners in Zuid-Limburg. Beide coureurs zijn ziek. Jan Krekels (midden) wint hier de achtste etappe van de Ronde van Zwitserland voor Roger de Vlaeminck (rechts) en de Italiaan Canercasi (links). FRICK (ANP) Opnieuw heeft een lid van de Nederlandse wieler ploeg GoudsmitHoff een ritzege behaald in de Ronde van Zwitser land. Was het woensdag Gerben Karstens, die de eer voor zich opeis te, een dag later ging Jan Krekels als eerste over de finish. Overigens heeft het na de aan komst van de elf man sterke kop groep nog wel even geduiurd voordat de winnaar kon worden aangewezen. Er moest een finishfoto worden af gewacht aangezien het verschil tus sen Krekels en Roger de Vlaeminck niet met het oog waarneembaar was. Radioreporters kondigden de Belg reeds als winnaar aan toen de West duitser Rudy Altig er bij de offici als op aandrong de foto nog eens goed te bestuderen. De verwarring was compleet toen men Krekels ver wisselde met Matthij s de Koning, die helemaal geen deel uitmaakte van de kopgroep. Alle kopstukken hadden een plaats gevonden in de voorste elf, die een verschilmet de grote groep bewerkstelligden van 2 minuten en 45 seconden. De Belg Georges Pintens behield de leiding in het algemeen klassement. De uitslag: 1 Krekels (Ned) de 212 km in 5 uur, 58 minuten en 1 sec, 2 De Vlaeminck (Bel), 3 Caver- casi (Ita), 4 Pintens (Bel), 5 Pfen- ninger (Zwi), 6 Rub (Zwi), 7 Laghi (Ita), 8 Cavalcanti (Ita), 9 Colombo (Ita), 10 Janssens (Bel), 11 van Nes- te (Bel, 12 Karstens (Ned.) op 2.45, 14 Steevens, 29 Schepers, 38 De Ko ning, 41 Prinssen, 50 Holst op 14,36. Algemeen klassement: 1 Pintens (Bel) 32.32,16, 2 Colombo (Ita) op 25 sec. 3 Pfenninger (Zwi) op 1.06, 4 De Vlaeminck (Bel) op 1,15, 5 Ca vercasi (Ita) op 2,01, 6 Poppe (Bel) op 3,13, 7 Janssen (Bel) op 3,40, 8 Van Neste (Bel) op 5,38, 9 Vifian (Zwi) op 5,40, 10 Cavalcan ti (Ita) op 6,11, 12 Prinsen (Ned) op 6.39, 14 Schepers (Ned) op 9,03, 15 Karstens (Ned) op 10.21, 23 Kre kels (Ned) op 14.36, 31 De Koning (Ned) op 20,44, 43 Steevens (Ned) op 34,09, 50 en laatste Holst (Ned) op 1.24.43. Dagploegenklassement: 1 Filotex 17.54.03, 2 Flandria zt, 3 Goudsmit Hoff op 2,45. Algemeen ploegcnk] assem ent: 1 Filotex 96.46.43, 2 Flandria op 2,21, 3 Goudsmit-Hoff op 4,08. Puntenklassement: 1 De Vlae minck (Bel) 179 punten, 2 Pintens (Bel) 135, 3 Karstens (Ned) en Pfenninger (Zwi) 125, 5 Cavercasi (Ita) 119, 6 Krekels (Ned) 110. r KORT GEDING TEGEN KJ^VB AANHOUDEN DEN HAAG (ANP) „De KNVB maakt zich schuldig aan een onrecht matige daad door bij het doorvoeren van de sanering van het betaald voet bal zo te sollen met de belangen van deze acht clubs. De sectie betaald voetbal heeft met een grenzeloze on zorgvuldigheid jegens deze clubs ge handeld door de saneringslijst, waar op de clubs voorkwamen tegenover de pers definitief te noemen. Zelf hebben de clubs nooit officieel te horen gekregen dat de lijst definitief is. Ik heb de indruk dat de sanering er nog snel even voor het nieuwe sei zoen is doorgedrukt. Het is een soort paniekvoetbal geweest'. Dit betoogde gistermorgen mr.^M. Fievez uit Deventer voor de vice- president van de Haagse rechtbank mr. W. Th. D. A. van Eek namens acht clubs, die volgens de sanerings lijst van de KNVB en de Federatie van Betaald Voetfoalorganisaties in Nederland (FBO) het komende sei zoen uit het betaalde voetbal dienen af te vloeien. Namens de clubs NOAD, ZFC. SC Drenthe, HDVS, RCH, RBC, Limburgia en AGOW, die een kort geding tegen de KNVB hebben aangespannen, eiste mr. Fie- vez dat het besluit van de sectie be taald voetbal om de saneringslijst de finitief te maken zal worden opge schort en zal worden vernietigd als de KNVB het niet wil intreken. Voorts willen de clubs, dat er voor hen een complete copetitieregeling wordt vastgesteld, dat zij niet zullen worden uitgesloten van een redelijke vercteling van de gelden voor de clubs in het betaald voetbal, dat de regels over promotie en degradatie zoals ze dit seizoen golden gehand haafd blijven en dart de transferter mijn tot 5 dagen na het vonnis ver lengd wordt. Bij niet nakomen van de door 8e vice-president op te leg gen bevelen wil mr. Fievez een dwangsom van 2 miljoen gesteld rien. Mr. Van Eek besloot echter na het horen van de toelichting van de eisers en de verdediging van de ge- Acht clubs, die volgens de saneringslijst van de KNVB/FBO dienen af te vloeien hebben een kort geding aan gespannen. De zaak diende gisteren in Den Haag. V.l.n.r: de uoorzitter van NOAD, de heer Bolsius, de voorzitter van Hermes DVS, de heer Stolk en de erevoorzitter van NOAD, de heer Panis. DEN HAAG (ANP) Ajex heeft ïl|n eerste aankoop verricht. Het contracteerde Gerrit Schönewille van Blauw Wit. daagde, gevoerd door mr. J. J, M. Kaulingfreks uit Rotterdam, de be handeling aan te houden tot een na der te bepalen datum na 3 juli. Het bestuur van de sectie betaald voetbal van de KNVB heeft namelijk voor 3 juli een buitengewone alge mene vergadering uitgeschreven, waar formele besluiten genomen kun nen wordien over bestuursvoorstellen voor de sanering. Bij een vergadering op 15 mei was formeel alleen maar besloten dat de afdeling betaald voet bal in het komende seizoen uit 38 clubs zal bestaan, in plaats van 51 zoals dit seizoen. Mr. Kaulingfreks gaf toe dat pas na de vergadering van 15 mei door het sectiebestur is gezegd dat de saneringslijst met de namen van acht clubs definitief was. „Dan staan de door de clubs gestelde eisen nog wel wat op lossen schroe ven. Laten we eerst de vergadering van 3 juli afwachten", vond mr. Van Eok. De saneringslijst, in april opgesteld door de financiële commissie van de FBO op basis van het toeschouwers aantal van de clubs uit het betaald voetbal, werd overgenomen door de sectie betaald voetbal van de KNVB. De clubs, die volgens dit FBO-advies moesten afvloeien uit het betaalde voetbal stuurden een delegatie naai de FBO en de sectie betaald voetbal om over de saneringsproblemen te praten. Op de vergadering van 15 mei nam de sectie betaald voetbal echter alleen maar het besluit het aantal clubs terug te brengen van 51 tot 38. „Tot 1 juni kregen de clubs, die op het saneringslijstje voorkwamen de gelegenheid te zeggen of ze op de aangegeven voorwaarden terug wens ten te keren naar het amateurvoet. bal. Maar ze hebenb met opzet niets laten horen en de datum van 1 juni voorbij laten gaan; deze clubs zijn onder geen enkele voorwaarde be reid tot medewerking bij terugkeer naar het amateurvoetbal", zei mr. Kaulingfreks. Hij lokte daarmee pro testen uit van de tribune, waarop enkele eisers met hun aanhang zaten. Volgens mr. Kaulingfreks is het sec- tlebestuur „meer dan zorgvuldig te wérk gegaan bij het opstellen van het saneringslijstje". De toeschouwers- norm, die de FBO bij zijn advies ge hanteerd heeft, is zijns inziens de eni ge juist norm. „Als een club geen toeschouwers trekt raakt ze onvermij delijk in de rode cijfers". Overigens zal deze norm ooik op de vergadering van 3 Juli ter discussie worden ge steld. De saneringsmaatregelen noem de mr. Kaulingfreks voor de KNVB „een bittere plicht". Mr. Fievez stelde nog dat de eisers in grote moeilijkheden zijn gekomen door de handelwijze van de KNVB. „Er is een onzekere toestand ont staan voor de contractspelers en de oefenmeesters, maar ook voor de clubs zelf. Een aantal clubs is financieel gezond. De moeilijkheden met de spelers komen door het allopen van de transferperiode op 1 juli. Hoe weet een club nu of de contracten verlengd kunnen worden als niet duidelijk is of deze club volgend seizoen nog mee kan draaien", aldus mr. Fievez. Hij wenste daarom zo snel mogelijk een uitspraak van de vice-president. „De transfer is maar een onderdeel van de problematiek. We moeten de vergadering van 3 juli maar afwach ten, want het staat blijkbaar nog niet definitief vast welke clubs uit het betaalde voetbal moeten verdwijnen", aldus mr. Van Eek. In verband met zijn vakantie en die van mr. Fievez bleek het niet mogelijk direct een datum na 3 juli vast te stellen voor een eventuele verdere behandeling van het kort geding. (Van onze sportredactie) DEN BOSCH Acht jaar lang speelt Leo van Straaten al in het betaald voetbal. Acht jaar lang al loert hij naar de eredivisie. Nu met zijn transfer naar Volendam heeft de stevige doelman van FC Den Bosch zijn doel bereikt. „Ein delijk", verzucht hij gelukkig. „Ik heb altijd veel pech gehad met de transfers. Toen ik bij NOAD zat en PSV mij wilde contracteren als opvolger van Bals ging het mis. Vorig jaar ketste mijn transfer naar Go Ahead af. Vandaar ook dat ik wel in spanning zat of het met Volendam zou lukken". Leo van Straaten zelf had im mers aan drie besprekingen met Volendam voldoende om ja te zeg gen tegen de eredivisieclub uit het vissersdorp. „Die besprekingen lie pen in een bijzonder prettige sfeer. Ik was dan ook dol enthousiast om in Volendam te beginnen. Toen kwam echter die zenuwslopende tijd dat Den Bosch en Volendam aan het loven en bieden waren. Die tijd van weglopen en weer terugkomen. Dat duurde nog wel even. Woensdagavond om kwart voor twaalf waren beide partijen het echter eens (volgens Pé Müh- ren was het transferbedrag toen op rond een ton bepaald, red.). En ik kan wel zeggen dat ik bijzonder opgelucht was". Leo van Straaten is juist daarom zo blij, omdat hij het laatste jaar bij FC Den Bosch onder niet al te ideale omstandig heden heeft gespeeld. Leo van Straaten wil daar niet zoveel over zeggen. „Ik ga daar niet over pra ten. Die tijd is gelukkig voorbij. Ik ben alleen erg blij, dat ik in Volendam opnieuw kan begin nen". ten. De pers, die hem als keeper van Jong Oranje en a.s. doelman van Go Ahead groot had geschre ven, was hem vergeten. Ook het Bossche publiek zag hem nauwe lijks meer, omdat hij alleen in het B-team uitkwam. Leo van Straa ten: „Ja de sport is keihard. Het is daar: de koning is dood, leve de nieuwe koning. Als je in de sport van de tong af bent, dan ben je ook uit het hart. Maar dat zijn zaken die je ook moet accepteren. Al valt het dik wijl wel moeilijk. Tenslotte werkt de omgeving van een B- elftal niet al te inspirerend. Het is trouwens helemaal onbevredigend om in een tweede elftal te spelen. Vandaar dat ik ook dit seizoen per se weg wilde". En met de overstap naar Volen dam zag Leo van Straaten een lang verbeid ideaal werkelijkheid wor den. „Ik heb altijd al doelman willen worden. Als kind al. Dat was logisch, omdat mijn vader keeper was in RAP en mijn groot vader het doel verdedigde van Le- onidas. Ik moest dus wel de fami lietraditie voortzetten. Ik kreeg als driejarige al keepertraining van mijn vader. De gangdeur was het doel en ik maar duiken op de harde kokosmat met mijn zachte billetjes. En toch niet huilen, want een keeper huilt natuurlijk niet. 's Zondags liep ik dan als een pauw zo trots met het voetbalkoffertje Pas na lang aandringen wil Leo van Straaten nog eens de geschie denis waardoor hij naar de reser vebank bij FC Den Bosoh verhuis de, ophalen. „Het begon met de interesse van Go Ahead. Ik zou daar komen spelen. Ik was zelf al helemaal rond met de club. Ook FC Den Bosch en Go Ahead waren het al bijna eens over het transfer bedrag. Dat zou wel goed komen, had men mij verzekerd. Alleen had ik een clausule in het voorlo pig contract laten opnemen, dat ik wel verder zou kunnen studeren aan de Academie van Lichamelijke Opvoeding. Dat zou dan in Arn hem moeten gebeuren. Wat bleek echter, in Arnhem werd ik afge wezen. Plaatsgebrek gaf men als reden op. Dus liet ik ook de hele transfer afketsen". Leo van Straaten laat even een stilte vallen. Achter zijn bureau bij de technische firma A.M.B.- Holland in Den Bosch, waar hij bij de verkoopafdeling werkzaam is, haalt hij de brede schouders op. „Als je van tevoren alles weet, doe je zo iets niet Want wat blijkt, anderhalve maand na die bespre kingen zak ik voor mijn tweede jaar op de academie. Toen ben ik er maar gelijk op afgegaan. Ik had toch al mijn leeftijd tegen en bovendien zou het door het voetbal een martelgang zijn geworden. Ik had al uitgerkend dat ik mis schien pas met mijn dertigste jaar klaar zou zijn. En dat kan ik ook mijn vrouw niet aandoen. Daarom ben ik maar aan het werk gegaan. Dat is mij best bevallen. Ik werd hier bij AMB-Holland als corres pondent-verkoper aangenomen". van mijn vader te stappen. Op 12- jarige leeftijd begon ik serieus in een club. Bij de zaterdagmiddag club JPS uit Tilburg, die in de competitie ook tegen een jeugdelf- tal van NOAD speelde". En de NOAD-coaches hadden het jonge keepertje, dat vrij fors was voor zijn leeftijd, al snel opge merkt. Ze vroegen hem naar NO- AD te komen. Het was een gouden greep, want het 13-jarige keepertje speelde al na een seizoen in het eerste juniorenelftal „tussen jon gens van 18" en op 16-jarige leef tijd debuteerde hij zelfs in het eerste team van NOAD. „Ik volgde daar de bekende doelman Wim Onderstal op. Maar ik was wel de jongste doelman van het hele be taalde voetbal". Door zijn gedegen keepen, viel hij ook op bij de keuzeheren van de KNVB. Op 17- jarige leeftijd werd hij in het UE- FA-elftal gekozen, waar hij 20 maal het doel verdedigde. Toen hij 18 werd was er al een plaats voor hem vrijgemaakt in Jong Oranje (toen van 18 tot 21 jaar). Ook volgt een uitverkiezing voor Jong Oranje nu tot 23 jaar. De tot dusver glanzende carrière leek een hoogtepunt te krijgen, toen PSV naar hem informeerde als opvolger van Ger Bals. „Dat was kort voor mijn 19e verjaardag. Ik wilde dol graag weg. Want vooral in die selecties had ik gemerkt, dat ze toch de voorkeur gaven aan man nen uit de eredivisie. Daarom wil de ik ook wel hogerop komen. NOAD wilde me echter niet laten Mocht op maatschappelijk gebied Leo van Straaten wel succes heb ben, bij het voetballen ging het dit seizoen duidelijk minder. Omdat Leo van Straaten aanvankelijk weigerde het voor FC Den Bosch aangeboden contract te tekenen, ging hij ook later in training. In die tussentijd had de nieuwe trai ner van FC Den Bosch Hans van der Pluym in het doel opgesteld. Bij oefenwedstrijden voldeed deze doelman bijzonder goed, zodat hij ook in het begin van de competitie onder de lat van FC Den Bosch mocht opereren. Leo van Straaten: „Ik was door ail die soesa wat later in vorm. Pas in september. En toen wilde trainer Remmers zijn winnende team niet gaan verande ren, Dat is wel logisch natuurlijk". Het werd stil rond Leo van Straa- gaan en vroeg een onbetaalbaar bedrag voor me. Uit protest heb ik toen een half jaar niet gespeeld. Ook om de transferprijs wat te laten zakken. Toen ben ik, dat was in december 1966, voor 50.000 gul den bij FC Den Bosch terechtge komen". Na een korte aanpassingstijd verzekerde hij zich van een vaste plaats in het eerste team van FC Den Bosch. Zijn prestaties waren van dien aard, dat hij ook voor het militair elftal geselecteerd werd. („Jan van Beveren zat echter in dezelfde lichting, dus je begrijpt (wel wie er in doel stond"). Boven dien werd hij ook weer verkozen voor een plaats bij Jong Oranje. „Ik beschouwde Den Bosch als een overstapje naar de eredivisie. Het heeft echter wat langer geduurd dan ik verwachtte. Na 8 jaar ben ik er dus eindelijk", zegt Leo van Straaten. Hij is dan ook wel dege lijk van plan de aangeboden kans volledig te benutten. „Ik ga weer keihard trainen. In dat B-elftal is dat natuurlijk ook wat verslapt. Ik ben, mede omdat ik in een zittend beroep heb gekregen, ook wat te zwaar geworden. 35 kilo weeg ik nu bij een lengte van 1,81 meter, maar dat wordt zo spoedig moge lijk mijn vaste gewicht van 82 kilo. Ik ben vanmorgen al naar de dokter geweest om een dieet op te halen. Als dat dieet niet helpt, dan ga ik voor mezelf nog wat lopen. En in elk geval wil ik in mijn vakantie te Benidorm nog wel wat aan de conditie gaan doen. Dat ik zo fit mogelijk ben als de training op 19 juli begint. Ja, ik heb er echt wel zin in". Van het Volendamteam kent Leo van Straaten trainer Hans Croon nog het best. „Het is toevallig, maar Hans Kroon had steeds een doelman die gelijk met mij in de nationale selecties zat. Bij SW had hij Eddi van de Roer als tweede UEFA-doelman, terwijl in zijn HVC-tijd Piet Schrijvers als doelman in Jong Oranje stond. Daarom ken ik hem wel vrij goed. Hij was altijd dan op Zeist aanwe zig. Ook het Volendamteam ken ik wel. Nog van twee seizoenen gele den, toen ik bij Den Bosch in het doel stond. Toen maakte het team een zeer goede indruk. Nu heeft men bovendien vorig seizoen meer hardheid in de ploeg gebracht. En dat dat goed is geweest, bewijst wel de middenmootplaats". Over hardheid hoeft de robuuste Van Straaten niet in te zitten. Die heeft hij voldoende. Alleen wordt door kenners het uitlopen als zijn zwakste onderdeel afgeschilderd. Van Straaten: „Ook bij Den Bosch had ik zeer lange centrale verdedi gers voor me staan. Dan hoef je er weinig uit te komen, want dan sticht je nog verwarring ook. Maar bij NOAD kwam ik er veel uit en dat ging goed". Nee, Leo van Straaten, die zo gauw als zijn huis in Volendam is afgebouwd, in Vo lendam komt wonen en daar dan een baan voor halve dagen wil zoeken, ziet de toekomst optimis tisch tegemoet. Hij zegt: „Het heeft me nooit meegezeten. Ik heb lang moeten wachten om de kans te krijgen in de eredivisie te ko men. Daarom zal ik er volgend seizoen hard voor knokken. Voet bal is tenslotte geen liefdewerk. Dat kun je niet meer maken tegenwoordig". Jan van Beveren, die Van Straaten uit het militaire elftal hield. onze watersportmedewer- (Van ker) ZIERIKZEE De weersomstan digheden zijn tijdens de Delta-week wel zeer wisselvallig. De Veronica- race had twee dagen stralend en een dag bijzonder slecht weer, terwijl ook de wedstrijd Zierikzee-Yerseke daarmee te kampen had en bij de race van Yerseke naar Bergen op Zoom was er een stralende hemel en een geweldig harde wind. Bij de wedstrijd van Bergen op Zoom naar Zierikzee van gisteren, de zogenaamde Zeeland-brug-race, was het helemaal vreemd. Onder barre weersomstandigheden werd 's morgens om elf uur gestart en de finish vond plaats onder de meest ideale zeilomstandigheden, die men zich maar kan wensen. De baan van deze wedstrijd, die georganiseerd werd door de organisators van de Veronica-raee, de Watersportvereni gingen Wolphaartsdijk t-n Noord-Be veland, liep [van het begin van het Tholense Gat over de Oosterschelde en het Engels vaarwater naar een Gasboei voor de Zeeland-brug, dan naar Stavenisse op Tholen en ten slotte naar de finishlijn voor de oude veerhaven De Val bij Zierikzee. Het slechte weer had voor de start heel wat inschrijvers afgeschrikt, want er verschenen van de 37 inschrijvers slechts 25 stariers. Ze werden in drie groepen verdeeeld en de klas sen 2 en 3 en 7 en 8 werden wegens tekort aan deelnemers samenge voegd. Tóch werd het af en toe een spannende strijd want bij de finish was het verschil tussen de jachten soms slechts enkele seconden. Ver der vergaten enige zeilers - vijf in totaal - in het heetst van de strijd een bepaalde boei te ronden zodat hen dat Op een protest van één andere zeiler kwam te staan. De jachten, die in klasse 7 voeren, wer den alle na toewijzing van het pro test gediskwalificeerd, terwijl som mige zeer goede plaatsen hadden in hert^ eindklassement. Het snelste schip deed bijna vier uur over de t« zeilen baan. De uitslag is als volgt: I.O.R. klas sen 2 en 3: 1 Polkados van Kesteloo. 2 De Bounty van Van der Plasse in klasse 4: 1 De Fair Wind van Schut ter, 2 Seastar van De Klerk, 3 De Arend van J. van der Plasse; klasse 5: 1 Vier Gebroeders van Van Melle, 2 De Walter van Sieverts, 3 Bloody Mary: klasse 7 en 8: 1 De Ellen III van Van de Rest, 2 De Calypso van Aarts, 3 De Papiilon van Loudee. Tenslotte de rond- en platbodem klasse: 1 De Schuimer van Van Lunteren, 2 Pieter Paniek van Van Ballegooyen, 3 De Helios van Blaak.

de Stem | 1971 | | pagina 5