Motie tegen wethouder opnieuw in behandeling RIJKSRECHERCHE ASSISTEERT JUSTITIE BIJ 4FFAIRE-PZEM Jaap Hoogendam zakte af naar Terneuzen Farex pleit opnieuw voor oude textielfabriek in Sas De Branding reikte diploma's uit NAAR AANLEIDING VAN ANTWOORD OP VRAGEN VAN RAADSLEDEN Kraan ging te water stad streek Jubilaris Hamelink gehuldigd Protestactie boeren in Schoonchjke gaat toch door Ouderavond in Axelse mavo G. Hinneman kampioen van St.-Eloy Kleidnifschiet- wedslnid J agersveremgm g Ongeluk op schoolreisje Gehandicapte bejaarden in de maatschappij Beschermers van natuur bewaren Saeftinge op kleurenfilm BURGEMEESTER TAPTE HET EERSTE PILSJE Axel examens Vrijdag 18 juni 1971 (Van onze correspondent) TERNEUZEN. In de kantine van de N.V. De IIoop te Terneuzen is donderdagmiddag de heer J. C. Ha melink, chef van de afdeling wegen bouwmaterialen, gehuldigd in ver hand met het feit dat hij deze dag 25 jaar geleden bij deze onderneming in dienst trad. De jubilaris werd toegesproken door de heer G. K. van der Peijl, lid van de raad van bestuur. Met genoe gen constateerde hij, dat 1971 voor de onderneming wel een bijzonder jaar is wat de vele jubilea betreft. Hij liet de loopbaan van de heer Hamelink de revue passeren. Hij stel de de grote activiteit, geestdrift en vasthoudendheid waarmede de jubi laris zijn werkzaamheden een kwart eeuw heeft verricht, in het licht en dankte hem daarvoor hartelijk. Ook de vereniging van bouwmaterialen in Nederland gaf van haar belangstel ling blijk en namens haar overhan digde de heer Van der Peijl de bij dit jubileum behorende gedenkpen ning en oorkonde. Als blijk van waar dering voor alles wat de jubilaris voor het bedrijf heeft verricht, werd, hem een geschenk aangeboden. Voor zijn echtgenote was er een verrassing. (Van onze correspondent) Het vrije actiecomité van de geza menlijke boeren in YVest-Zeeuwsch- Vlaanderen wil de door hen geplan de protestactie toch door laten gaan. Om half elf worden circa 30 land bouwtrekkers en" nog verschillende auto's in Schoondijke op de Markt verwacht. Er zal daar een petitie ter ondertekening liggen die mogelijk in de loop van de dag aan de heer Mans- holt zal worden aangeboden alsmede ter kennis worden gebracht van het demissionaire kabinet, de formateur en de informateur. In deze petitie wordt in een vijftal punten de aan dacht nog eens gevestigd op het na tionaal en internationaal landbouw beleid. Tijdens de tocht zullen verschillen de spandoeken worden meegevoerd. De trekkers zullen om negen uur worden opgesteld in Biervliet en Zuidzande. Om half tien te Draai brug, waar men dan van Aardenburg en Sluis komt. Om tien uur komt men te Oostburg, om dan gezamen lijk naar Schoondijke te rijden. Ook vanaf Groede zal men om tien uur vertrekken. Tussen half elf en half twaalf zal daar gelegenheid zijn de petitie te tekenen. De actiegroep dis tantieert zich van alle organisaties oi politieke partijen. Het is een geheel vrije en zelfstandige groep van pro testerende West-Zeeuwsch-Vlaamse landbouwers. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens de raadsvergadering op donderdag 24 juni a.s. zal een ontwerpmotie, ingediend door de heren H. de Vriend (T 70-2000) J. Hamelink (PvdA), S. Vlieger (D '66) en P. de Jonge (Boerenpartij) behandeld worden, waarin zij het vertrouwen opzeg gen in het beleid van de wethouder van openbare werken, de heer A. Ramondt, omdat hij op tendentieuze wijze vragen uit de raad heeft beantwoord. Bij de behandeling van deze motie op 27 mei staakten de stemmen en deze motie zal donderdag opnieuw in behandeling worden genomen. Voorts zal de raad uitspraak moeten doen over twee zaken: beroepen tegen afwijzing van een verzoek om doorstroompremie en een beroep tegen weigering van bouwvergunning. B. en W. zullen verder een voorstel indienen tot overdracht van het wo- ningbezit van de vooi-malige gemeen te Biervliet aan de woningbouwver eniging Terneuzen. Het college zal ook een voorstel ter tafel brengen tot vaststelling van het kasgeldlimiet voor het derde kwartaal 1971 ten be drage van 10.142.500 en het aangaan van een vaste geldlening met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten van 590.000. De raad zal worden gevraagd het voorstel goed te keuren tot het ver lenen van een garantie aan de stich ting verpleeg- en rusthuizen Zeeland te Middelburg, voor de bouw van een flatgebouw aan de Fahrenheitlaan te Terneuzen voor een bedrag van 3.750.000. B. en W. verwijzen in hun toelichting naar het raadsbesluit van 25 maart waarbij in principe garantie werd verleend voor de door de stich ting aan te gane geldlening tot maxi maal 7,5 miljoen gulden ter financie ring van de bouwkosten, de inrichting van de bovenste twee etages tot een zusterhuis en de bouw en inrichting van een crèche. Het voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling scliool- artsendienst Zeeuwsch-Vlaanderen heeft voornamelijk betrekking op de logopedische hulp die als integrerend onderdeel van de schoolartsendienst zal worden gegeven aan kinderen met spraakstoornissen. Voor de bouw van een school aan de Madame Curie straat door de vereniging voor het verstrekken van lager onderwijs op gereformeerde grondslag heeft de Bank voor Nederlandse Gemeenten een vaste geldlening van 590.000 tegen een rente van zeven drievierde procent koers 100 pet. aangeboden. Hiervoor werd reeds een krediet uitgetrokken van 715.225. De grond is reeds eigendom van de gemeente, zodat voor de geraamde grondkosten ad 125.000 geen financieringsmid delen nodig zijn. De aflossing moet geschieden in 25 jaarlijkse termijnen. B. en W. achten deze aanbieding ge zien de omstandigheden op de kapi taalmarkt aannemelijk. De raad zal tenslotte een voorstel worden voor gelegd tot wijziging van de begroting 1970, dienst openbare werken, de ge meentelijke sociale dienst, het grond bedrijf 1970 en 1971, en de gemeente begroting 1970. Mevr. DoppegieterThiel (VCP) informeerde bij de raad of het niet mogelijk zou zijn om in federatief verband een bepaalde lijn te trekke» voor de bejaarden die opgenomen worden in bejaardentehuizen. Zij at tendeerde er op dat er weinig con tact zou zijn over het opnamebeleid met doktoren en maatschappelijk werkers. B. en W. achten het wends- lijk de behandeling van de betreffen de wetswijziging af te wachten om daarna met inachtneming hiervan de nodige maatregelen te nemen. De heer Huybrechts (PvdA) ver zocht het college de kwestie van de verdeling van de bouwactiviteiten over de verschillende kernen met de (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De officier van justitie te Middelburg, mr. T. Lebret, heeft de procureur-generaal in Den Haag verzocht een rijks rechercheur naar Middelburg te zenden teneinde het door de officier reeds aangevangen onderzoek naar mogelijke strafbare feiten op de n.v. PZEM uit te diepen en af te ronden. Binnenkort zal met dit on derzoek een begin worden gemaakt. Afhankelijk van de bevindingen van de rijksrechercheur kan de Officier van Justitie bepalen of de zaak in handen van de rechter-com- missaris moet worden gesteld. Mr. Lebret acht het stadium om de kwes tie rond de persoon van ir. Bogerd en de PZEM als sub judice aan te duiden, nog niet gekomen. Hij acht liet juridisch onaanvechtbaar, dat het dagelijks bestuur van de PZEM de strafrechtelijke en de diciplinaire kanten aan deze zaak ontkoppelt. „Ik zal de staten beslist niet van po gingen van beïnvloeding verdenken als zij vrij-uit over de kwestie spre ken", verklaarde mr. Lebret ons. For meel is het zelfs zo, zo merkte hij op, dat de zaak pas sub judice is als de dagvaarding uit is. De advocaat van ir. Bogerd heeft daar een wat andere mening over. Mr. dr. C. Ch. van Haren uit Wasse naar verklaarde niet te begrijpen dat men publiekelijk reeds het hoofd van de heer Bogerd eist, terwijl er een gerechtelijk onderzoek op til is. Het dagelijks bestuur van de PZEM, dat juridische bijstand heeft van de stadsadvocaat mr. A. van der Weel uit Middelburg, wenst de strafrech telijke en disciplinaire kant te ont koppelen. woningbouwvereniging te Terneuzen te bespreken nadat eerdere bespre king terzake had plaatsgevonden met de regionale woningbouwvereniging. Bij een bespreking heeft de woning bouwvereniging Terneuzen zich hier mee akkoord verklaard. (Van onze correspondnet) AXEL „Het is verheugend dal zoveel ouders aan onze uitnodiging gehoor hebben gegeven, want er moet in de komende jaren tussen u en ons een intensief contact en een goed samenspel ontstaan, in het be lang van de kinderen, die wij samen hebben op te voeden en klaar te maken voor hun plaats in de maat schappij". Aldus de heer J. Th. Klein, direc teur van de christelijke school voor mavo te Axel, in zijn openings woord voor ouders, waarvan de kin deren dit jaar voor het eerst de school gaan bezoeken. Dit werd ook benadrukt door de heer A. Kisjes als adjunct-direc teur, die even sprak over de observatie van de kinderen in de brugklas met betrekking tot hun ijver, doorzettingsvermogen, enz. De heer Hui'bregtse vertelde als coördi nator van de studielessen in de brugklassen iets over de inhoud van deze lessen en over hun doel. Hier na gaf de heer Klein een overzicht van de conlactmogelijkheden tussen school en huis. (Van onze correspondent) OOSTBURG Bij de biljartclub St.-Eloy is G. Hinneman algemeen kampioen en kampioen 2e klas ge-| worden. Door deze speler is het! hoogst gemiddeld aantal punten van de leden behaald. E. Liecluyze werd kampioen le klas, terwijl P. Mat- thijs kandidaat kampioen werd, met slechts een verschil van 0,05. Al; deze spelers weiden door voorzitter j C. de Witte tijdens een feestavond bedacht met een fraaie prijs. Hulde werd gebracht aan de kookster van café L'Ambassadeur waar de gezel lige avond werd gehouden. Uitslag: le klas: 1 C. de Witte 46, 57, 5,50; 2 A. de Maat 20, 34, 5,40: 3 C. Poppe 38, 27, 3,58; 4 ,J. te Beek 32, 15, 3,45; 5 R. Gijsel 40, 20, 3,29; 6 J. Jansens 26, 23, 3,05; 7 A. v. Damme 20, 22, 2,50; 8 E. Lecluyze 040, 24, 244: 9 R. Meuleblok 32,'l5, 2,40. 2e klas: G. Henneman 22, 10, 1,40: H. Verwey 16, 9, 1,15: P. Matthijs 15, 12, 1,65; J. v. Kauwe 12, 11, 0,94; J. Guist 10, 10, 1,20: A, Raes 4, 7, 0,96; J. Duste 4, 7, 084; A. Luteyn 10 8, 1; W. de Coene 17,15,1,73. Winstpunten hoogste serie alg. gem. R. Daenens 12, 15, .1,80; J. de Muikano 6, 8, 1,40; P. v. Damme 20, 16, 1,40. (Van onze correspondent) BIERVLIET. Op een terrein na bij het recreatiecentrum in de Braak man worden morgen kleiduifschiet wedstrijden gehouden, georganiseerd door de jagersvereniging Biervliet. In de morgenuren, aanvang half tien, zijn er wedstrijden voor de jachtop zichters in Zeeland. In de middag ko men de jagers zelf aan schot. De drie best geklasseerden zijn gerechtigd om deel te nemen aan de Nederlandse kampioenschappen die in de omge ving van Utrecht gehouden zullen worden. (Van onze correspondent) i - ZUIDDORPE De kinderen van de lagere school van Zuiddorpe, on der begeleiding van de drie leden van liet onderwijzend personeel en pastoor Hermans, hebben per bus een speelreisje naar de Belgische Ardennen gemaakt. Een van de kin deren Jannyfer Leenknecht kwam bij het afhollen van een berg zoda nig met het hoofd op een steen te vallen, dat zij met een hoofdwond in een ziekenhuis te Luik moest wor den opgenomen. Het hoofd van de school, de heer Van Dam, is bij het kind achtergebleven. De lust om de reis volgens plan nog voort te zetten ontbrak, waarom vroegtijdig huis waarts werd gekeerd. (Van onze correspondent) BRESKENS. In de vissershaven tc Breskens is een kraan van de fir ma Pasen van een zolderschuit ge reden en in het water terechtgeko men. De machinist kon nog op tijd de kraan verlaten door er uit te springen. Door een bergingsvaartuig van Van Akker uit Vlissingen is mét een drijvende bok de kraan weer op het droge gezet, waarbij ook het ber gingsvaartuig Jan van Gent behulp zaam was. (Van onze correspondent) AARDENBURG In het vor mingscentrum Van Eeghenhuis te Aardenburg wordt deze week een cursus- en vormingsweek gehouden voor gehandicapte bejaarden. Deze vormingsweek maakt deel uit van een serie van acht. Voor dit jaar geplande ontmoetingen voor bejaar den, gehandicapten en gehandicapte bejaarden waarbij tot algemeen doel is gesteld met elkaar bezig te zijn, van gedachten te wisselen over pro blemen in de maatschappij en de eigen positie daarin. De organisators, de Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening en het Van Eeghenhuis hopen hierdoor te bereiken, dat de deelnemers een beter inzicht krijgen in en bewuster zullen deelnemen aan het maatschappelijk leven. Bij vormingswerk als dit, wordt uitgegaan van een bepaalde visie op de mens en de omgeving waarin hij leeft. Deze week zijn deelnemers en vormingsstaf derhalve bezig met ei kaar te zoeken naar antwoord op de vele vragen, waarvoor de gehandi capte zich gesteld ziel. In een ver anderende maatschappij zal de mens. n.l. steeds mee moeten veranderen, wil hij in staat blijven zich aan nieu we situaties aan (e passen. De deelnemers aan de cursusweek bespreken dan ook onderwerpen als: wat is onze plaats in de maatschap pij? en Hoe spelen wij. bejaarden, onze rol daarin? Het antwoord zal mede gezocht worden in o.a. een ontmoeting met leeftijdgenoten in een Aai-denburgse bejaardensoos, tijdens een excursie, aan de hand van filmvoorstellingen en tijdens voorlichting, o.a. over sociale voor zieningen. De vormingsweek wordt gehouden met als thema „Binnen handbereik", omdat de oplossingen en mogelijk heden die worden geboden, met na me binnen de Zeeuwse situatie, bin nen handbereik moeten liggen. (Van een onzer verslaggevers) waaruit bijwijlen een fiks buitje Verder denk ik aan het stichten van valt, „alleen het weer valt me zwaar een eigen commune. Precies weet TERNEUZEN Tot zelfs in Dren- tegen". ik het allemaal nog niet". Voorlopig te is de Temeuzense braderie-kunst- De man uit Drente is in het bezit reist Jaap Hoogendam van kunst markt bekend. De 23-jarige student van zijn doctoraal filosofie. Na een markt naar kunstmarkt met zijn in de filosofie Jaap Hoogendam uit jaar als barkeeper te hebben ge- riemen en armbanden. „Wat ik in Ekehaar (bij Rolde) bezet namelijk werkt exploiteerde hij een grote oktober overhoud verkoop ik aan met kunstig bewerkte leren riemen boerderij. Twee maanden geleden een boetiek. Dan ga ik, denk ik, en armbanden een van de kleurrij- zag hij wel iets in het maken van kalenders ontwerpen", ke kraampjes aan de Noordstraat, riemen en armbanden. „Van mas- Hoe het verder met zijn studie zal saproduktie moet ik niks hebben, gaan? „Ach, ais ik bepaalde moei- Jaap Hoogendam hoorde in Dren- Elke riem en armband die ik maak lijkheden heb overwonnen, zal ik te een kunstzuster de gezellige sfeer is verschillend". Dit hadwerk be- die we] eens afmaken. Ik ben van van de Terneuzense braderie roe- schouwt Jaap Hoogedam allerminst niemand afhankelijk, ik red me men. In zijn „besteleend" zakte hij als „het einde" van zijn creatieve wel", aldus Jaap Hoogendam uit naar Zeeuwsch-Vlaanderen af om vermogens. Ekehaar. Tussen twee regenbuitjes zijn waar aan de man en vrouw te door stalt b ijgauw zijn riemen en brengen, „Ik was nooit eerder, in ,,Ik wil nog zo veel andere dingen armbanden uit. „Ik moet het hoofd- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is een maken. Posters bijvoorbeeld, of zakelijk van de jongeren hebben, erg leuke streek", en met een som- stickers of kalenders ontwerpen. En Aan lui boven ^de dertig verkoop ik bere blik naar de bewolkte hemel gedichten wil hij ook wel maken, sporadisch iets". (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De directie van de n.v. textielindustrie Farex te Haar lem, heeft aan de leden van de raad der gemeente Sas van Gent en b. en tv. een brief geschreven, betreffende liaar bedrijfspand aan de Kerkhoflaan te Sas van Gent. Zij wil pogen met dit schrijven de problemen in beeld te bren gen, waarmede dit bedrijf ten aanzien van dit pand wordt geconfronteerd. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het bestuur van de stichting „Het Zeeuwse Land schap" die zich bezighoudt met de bescherming van landschaps- en na tuurschoon in Zeeland, heeft de na- tuurcineast Jan van de Kam uit Helmond bereid gevonden een in structieve documentaire te maken over het verdronken Land van Saef- tingbe. Het geheel zal bestaan uit een kleurenfilm van 30 a 40 minuten lengte, waarin zowel het landschap als de planten en vogels aan de orde komen. De kosten van dit werk bedragen omstreeks f 25.000. Van de 8000 ha aan schorren die het delta gebied omstreeks 1960 rijk was: zal bijna 5000 ha moeten verdwijnen, door de uitvoering van het Delta plan, het graven van het Schelde- Rijnkanaal en door de aanleg van haven- en industrieterreinen. Van de overblijvende 3000 ha ls het verdronken land van Saeflinghe met 2700 ha het grootste gebied Om die reden wil de stichting zo moge lijk trachten dit gebied tot natuurre servaat te doen bestemmen, doch in elk geval vastleggen hoe dit gebied er heeft uitgezien en nu nog uitziet. Volgens secretaris, drs, W. J. WoLff van Het Zeeuwse Landschap, zal nog dit jaar de film gereedkomen. In de brief wordt gesteld dat het bedrijf een jaar lang niet aflatende pogingen heeft gedaan om een in dustriële opvolger te vinden, doch daarin is men niet geslaagd. Om streeks februari 1971 kwam de direc tie in contact met de Verenigde Con fectie Bedrijven n.v., die op vele plaatsen in Nederland detailverkoop centra exploiteert en zich allerwegen in een grote belangstelling van de consument mag verheugen. Met een brief van 21 april j.l. heb ben burgemeester en wethouders van Sas van Gent erop geattendeerd, dat met het optreden van de Verenigde Confectie Bedrijven n.v.. het betref fende bedrijfspand op andere wijze wordt gebruikt dan in de gemeente lijke bestemmingsplannen is aange geven. B. en w. voegden daaraan toe: „Een verzoek om deze bestemming te wijzigen heeft ons tot nu toe niet be reikt". Op 5 mei wei d door n.v. Farex het verzoek gedaan een zodanige bestem, mingswijziging te willen verlenen, doch hierop werd in de raad van 25 mei afwijzend beschikt. Thans doen zich ten aanzien van het pand de navolgende mogelijkhe den voor. Gedeelte a is in gebruik van de Verenigde Confectie Bedry- ven n.v.: gedeelte b zal wellicht ver huurd kunnen worden aan de n.v. Sisselaar (gelieerd aan de V.C.B 1 voor het stichten van een confectie bedrijf. Het derde gedeelte za] wel licht verhuurd kunnen worden aan Jac. Hermans Prijsslag n.v. voor het stichten van een supermarkt. Met laatstgenoemde onderneming is Fa rex in vergevorderde staat van on derhandeling. In de brief wordt tenslotte ge vraagd de bestemmingsplannen zo danig te wijzigen, dat het bedrijfs pand gebruikt kan blijven worden voor handelsdoeleinden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Als een van de eerste mavo's in Nederland heeft de openbare mavo „De Branding" de vierjarige cursus afgesloten. De eind examenresultaten zijn zonder meer opvallend. Van de 50 kandidaten slaagden er 46 in een keer terwij) vier leerlingen het via een herexamen nog eens mo gen proberen. Ongeveer 50 procent van de geslaagden gaan door naar het havo. Tijdens de feestelijke diplomauit- reiking in het Zuidlandtheater zwaai de onderwijswethouder drs. R. C. E. Barbé leraren en leerlingen veel lof toe voor de wijze waarop het mavo 4- experiment tot een goed einde werd gebracht. De wethouder sprak van een uitzonderlijk succes. Nadat de heer Barbé de diploma's had uitgereikt brachten leerlingen van de eerste drie klassen de operet te-musical „Liefde in de branding" voor het voetlicht, een stuk met leuke liedjes, vlot spel en komische situa ties rondom de perikelen van een meisje dat haar hartje aan een jon gen geeft, maar bij nader inzien toch liever niet tot harembezit wil worden gerekend. Na het verdiende gulle applaus, waarin ook de leraren De Kramer, Van der Zee. Weijland en Van Vugt ruimschoots werden betrokken, hiel den de geslaagden met hun docenten nog een meer besloten afscheidsbij eenkomst. Een eveneens bijzonder geslaagd onderdeel van de avond was de door boetiek „Chickens Place" uit Terneu zen verzorgde modeshow waarhij mavo-leerlingen als hippe manne quins optraden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met het tappen van het eerste glas bier aan de nieu we bar heeft burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen de uitbrei ding van hotel-restaurant „De Post" aan de Nieuwstraat in Terneuzen in gebruik gesteld. Het nieuwe pand is in nog geen drie maanden door aannemer F. Strij- donk en Zonen te Oostburg aan de achterzijde van het bestaande gedeel te opgetrokken. Op de begane grond bevinden zich de woonvertrekken van bedrijfsleider J. van de Berg en zijn gezin. Op de eerste verdieping is een zaal ingericht die als restaurant en als feestzaal voor ongeveer 80 personen kan dienen. Het hotelgedeelte be vindt zich op de tweede verdieping. Het omvat acht een- en tweeper soonskamers, alle met eigen douche en toilet. Diploma's Huishoudschool Tij dens een feestelijke avond zal op 22 juni de diplomauitreiking plaatsvin den van de huishoudschool te Axel. De avond is aan de school, Molen kwartier Axel, zelf en begint om 8 uur. MIDDELBURG Op het examen voor hoofdbrandwacht te Middel burg slaagden! F. Th. F. Cappaert en M Bogte, brandweer Sas van Gent. D. van Aalst, bedrijfsbrand weer Glasfabriek Sas .yan Gent. W. van Laere, bedrijfsbrandweer N.V. Zuid-Chemie Sas van Gent. De kandidaten werden opgeleid door de Stichting Brandweeroplei ding in de provincies Noord-Brabant en Zeeland te Breda. MIDDELBURG Stedelijke scholengemeenschap te Middelburg, afdeling h.b.s.-B. P. Brand Domburg, J.W.D. Cats- hoek, C.D.P Dekker, M.R. Drost, M.H.F. Groeneveld, M. Keessen, J.J. Kievit. P.Ph.M. Nouwen, Chr. Star- renburg, J. Verdonk, C. Volp, R.A. de Vos, allen uit Middelburg. W. Flipse Westkapelle, A.J. van Houte Koudekerke, H.W. Louwense Vee- re. Geen. der kandidaten moest wor den afgewezen.

de Stem | 1971 | | pagina 17