IK VOEL NIET ZO VEEL VOOR DAT SUFFRAGETTE-ACHTIGE Vaderdag in ieder gezin weer anders Synode wil erkenning politieke bezwaren „We hebben het ver gebracht sinds Boston-Oost Eerste promovenda in Tilburg Vroeger op het land Bril telt mee STE Gesprekken Bonensalade Pruikgebruik voor haar en hem Synode vraagt nieuwe studie over abortus De Kennedy Vrouwen door PEARL S. BUCK en aren vrouw mode OP DE KORREL REACTIES DIENSTWEIGERING FF I St. per maand per maand per maand per maand j per maand zaken van ge- ig Saiomé du Bols weg Groede. Te huur /ANS, staanplaatsen iw tent of caravan, onze folders, telef. 58. tie aan zee. Tel. 04937- ur: nette kampeerwagen vlak bij zee, t aparte Staanplaats - Nieuw- A. Commelin, Draaibrug Lardenburg. Tel. 01177- lur 4 pers. Bluebird Ca rnet nieuwe voortent le camping „De Paarde- Kortgene (N.Bev.). 10 juli en na 7 aug. G. Kortgene. Na 6 uur. 129. itïe op boerderij met po- viswater aanwezig. 13 km Tijmegen en omg. B.o.?Z. L640-33294. cantie diversen sta-caravans zijn reeds I voor het seizoen 1972 cht. U kunt hem dus ook stellen. Oude prijs??? n VerWé sta-caravan zit aeds allemaal ingebouwd, voordeliger uit snapt de VerWé sta-caravan aok zeer goed. kunt aog die andere kopen. S. Bovenstraat 53, Hoe- Dubbeldaks trekkersten- anaf 1 72.50, bungalowten- ranaf 398,- alle soorten eerartikelen en tuinmeu- tevens diverse inruilca- 5 vanaf ƒ1800,-. Financie- en verhuur tel. 01659- rans: De Reu - Astral - A Ine - Beverley - Dlgue - ros - Wilier by tour - en iravans en van Weeghel jewagens. Verstegen Ca- icentrum Hoeven. Achter of 31. Tel. 01659-669 (1 van ingang bosbad Hoe- Inruil - financ. - garan- sevice - etc. Lessen utorijlessen voor 47,50, lg- en losse lessen 8,50 'iischoolcombinatie „De ■ale" Breda: Haagdijk el. 30168. Landbouw oop mestkuikens en kal- bn wit of brons. G. A. Kalverstraat 22 Made, 626-2543 we aardappelen te koop f.J. van Kampen-Courtin, istraat 3, Walsoorden. Huisdieren uw honden zelf met een tondeuse. Vraagt folder 'reya, Nwe. Jonkerstraat Amsterdam, tel. 020-66193 witte, grijze en zwarte gpoedeltjes, chow-chows, rs, goudspaniels, pekinees- pinchertjes en diverse ïondjes, De dierenvriend erhoutsestraat 124, Roo- ial. oop 3 creme en 2 blaauwe ra katertjes met stam en inenting. Tel. 010- 1. Diversen 46 jr. zr. goed milieu, correspondentievriendin, jd-nationaliteit of huids- niet belangrijk. Postbus )0 Brugge nr. I België. of kat haaruitval? Lavita aal tegen haaruitval, na vaste vacht, geen ha meer op kleren, tapijten Lavita werkt als verjon- ikuur. Verkrijgbaar via nzaken. Gratis folder. Ge- abor, Ottostr. 5, Venlo, tel. -20213 rijk izond en cenbeleid Donderdag 17 juni 1971 1raMMM (Van onze onderwijsredacteur) DELFT Marie-Louise ten Horn (27) geeft eerlijk toe het eigenlijk helemaal niet zo leuk te vinden dat zij de eerste vrouw is die aan de Tilburgse Hoge school haar doctorsgraad be haalde. ,.Ik hoorde dat eind maart. Nou, ik stond er van te kijken. Sen er niet enthousiast over. Het is zo suffragette-ach- tig. En daarvoor voel ik niet veel". Ze is juist klaar met haar acht weken oude dochtertje Wieteke, als we haar royale flat in een van de nieuwe Delftse wijken binnen stappen. Een kleine, donkere vrouw, levendig en gaarne bereid wat over de achtergronden van haar proefschrift te vertellen. Ze is er in haar Tilburgse studententijd al aan begonnen. „Ik las toen over Vlekfee, de suikerfabrikant uit Oud-Gastel. Ik studeerde sociologie en prof. Van den Eerenbee'mt maakte me opmerkzaam op het feit dat er bij ons in Brabant heel wat interessante figuren zijn ge weest die sociaal grote invloed hebben gehad". Ze lacht, onderstreept vaak haar zinnen met sierlijke handgebaren. „Ik zeg „bij ons in Brabant". Dat meen ik. Ik en mijn man zijn en blijven Brabanders. Ik kom uit Roosendaal. Ben een van Nis pen. Mijn man is socioloog. Hij werkt aan de Technische Hoge school. Bij de bedrijfspsychologie. Maar als we terug zouden kunnen naar Brabant..!" Enfin, Marie-Loui- se besloot haar doctoraalstudie te wijden aan Jan van Besouw, de linnenwever die omstreeks de eeuwwisseling in Goirie zijn be drijf had. Ze had pech. Prof. Ver- berne had veel over Besouw ver zameld. Dat materiaal bleek te zijn vernietigd nadat de hoogleraar was overleden. Besouws tweede vrouw, ze was veel jonger dan haar man, had heel veel weggegooid, toen zij even voordat Marie-Louise con tact met haar kreeg in een bejaarden-tehuis ging wonen. Marie-Louise vond nog wat op de fabriek in Goirie nu een tapijtweverij en voerde vele gesprekken met mensen die Be souw hadden gekend. Bovendien kwamen er notulenboeken van Be souws bedrijf boven water. Prof. Van den Eerenbeemt von de docto- ■aalarbeid goed, en merkte langs zijn neus op dat er „wel wat meer in zat". Marie-Louise werd bij helm voor halve dagen medewerk ster. Toen vond een kleinzoon van de Goirlese fabrikant een groot aantal briefkopieën van zijn groot vader. Die ontdekking gaf voor de jonge doctoranda de doorslag. Ze besloot materiaal te gaan verzame len. Toen ze eenmaal getrouwd was, haar man ontmoette ze als studen te in Tilburg, ging ze dat allemaal uitwerken. Het werd zo goed dat de Stichting Zuidelijk Historisch Contact voorzitter prof. Van den Eerenbeemt besloot het wenk uit te geven. „Weet men wel dat van Besouw in zijn tijd voor zijn arbeiders de tien u-ren-dag invoer de, zonder verlies van loon? Inte gendeel, de lonen gingen meteen nog omhoog oo-k. Dat hij een vak bond hielp oprichten? Dat hij al in 1909 een CAO afsloot? Ze vindt dat er veel en veel te weinig wordt geprobeerd studie te maken van de sociale geschiedenis van Brabant. „Ik heb geen breed of groot sociaal werk geschreven. Ik heb wel een stukje geleverd van de hele ingewikkelde sociale legpuzzel van Brabant. Weet u wat ik zo heerlijk heb gevonden? Dat ik al jverkende een beeld kreeg van deze man. Ik ben hem als mens gaan zien. Ook omdat zijn oudste dochter ze woont in Den Haag mij over hem veel kon vertellen. Marie - Louise heeft zich be perkt. „Ik kon niet diep ingaan op allerlei achtergronden. Bijvoor beeld, op de betekenis van de in terconfessionele vakbond Unitas, die van 1900 tot 1912 heeft be staan, en toen door de bisschoppen is verboden". Ze merkt op dat in Brabant te weinig bekend is van -allerlei za ken die rond de eeuwwisseling speelden, zoals het loonsysteem, de verhouding werkgever-werknemer, de reden van bedrijfsstichtingen in die tijd. Van belangrijke figuren als de dominicaan pater Rijken. Of ze verder ga-at st-uderen? Ze aar zelt. „Ik zal me voorlopig wel met Wieteke moeten bemoeien. Maar ik zou graag wat lesge-ven, enkele uren maar. Dan, nog eens terugkomend op het begin van het gesprek: „Ik hoop op een rustige promotie. Ik houd niet van veel drukte. Daarom was ik wat verbouwereerd over dat „eerste vrouw die in Tilburg pro moveert". Gek eigenlijk, in 44 jaar geen enkele vrouw die daar doctor is geworden JAC. LEVIJ r p Als mannen uit elkaar5 J gaan, zeggen ze „tot ziens"; J J als vrouwen uit elkaar J j gaan, blijven ze nog een J hele tijd staan praten. t Fliegende Blatter 1 grote pot of blik bruine bo- t nen, 2 a 3 groene paprika's, 250 g J J tomaten, 1 ui, 4 eetlepels olie, t De ui schoonmaken, wassen en kleinsnijden. De paprika's van J steeltjes, zaad en zaadlijsten ont- doen, wassen en in kleine stukjes snijden. De ui in de olie fruiten, J J de stukjes paprika toevoegen en t t 10 minuten laten meesmoren. J J De bruine bonen met het kook- t t vocht toevoegen. De augurken J J kleinsnijden. Het mengsel op t t smaak afmaken met de azijn, de J J suiker, peper, zout en aroma en laten afkoelen. De tomaten was- sen, in kleine stukjes snijden en J J met de kleingesneden augurken door de bonen mengen. Deze sa- J J lade is het lekkerst als u hem f enkele uren op een koele plaats J J laat staan. De salade opdienen op e t de gewassen en kleingesneden J andijvie. i Na een jarenlange verkooperva ring in haar pruikenwinkel heeft Rie Jurgens een boekje geschreven met tips, waarschuwingen en raad gevingen over pruikgebruik. Het boekje berust uitsluitend op deze ervaring, want ze heeft, zoals ze zelf in haar voorwoord schrijft, geen let ter gelezen over hetgeen kappers en vakverwante personen over pruiken hebben geschreven. Er komt dan ook geen enkele vakterm in het schrijft ze, „één woord verkeerd en boekje voor. „Ik kijk wel uit", ik krijg de hele meute op m'n nek." Rie Jurgens geeft raadgevingen over het kopen van een pruik, het onderhoud hiervan en van het eigen haar en over het opzetten van een pruik, gedeeltelijke pruik, chignon of wrong. Aan de pruiken voor vrouwen wordt de meeste aandacht besteed. Toch heeft ze nog een speciaal hoofdstuk gewijd aan kunstpruiken, -baarden en -knevels voor heren. Ze kondigt zelfs de komst van valse wenkbrauwen aan. Het blijft voor de vrouw ook niet alleen bij de pruik. De kunstwim pers worden eveneens onder de loep genomen. Voor het nawoord is tenslotte nog een vraag en antwoord-hoofdstuk ingelast. Dat Rie Jurgens niet zo erg gelooft in de gelijkberechtiging van de vrouw blijkt wel uit haar antwoord op de vragen: „Ik wil graag een pruik maar mijn echtge noot is er tegen" en „Ik wil graag een pruik maar mijn vrouw is er tegen." De vrouw raadt ze aan onop vallend te beginnen en stiekem door te douwen. Tegen de man zegt ze: „Wat krijgen we nou? U bent toch de baas! Meteen twee kopen." Het boekje van Rie Jurgens heeft de titel: Pruikgebruik voor haar en hem" en het is verschenen bij Unie boek n.v. Bussum en kost 5,90. RIEJA VAN AART. Via de radio wordt ons soms, op een zalvend toontje, gevraagd of we nog weten hoe het vroeger was. Een domme STER-vraag, want vroeger is voor iedereen an ders geweest. Voor een vijftiger van nu betekent 't Colijn, de ouwe Aalberse of Slotemaker de Bruine en een half miljoen werklozen, voor een veertiger indiaantje spe len met de moffen, voor een derti ger vruchteloze discussies over de woningnood en voor een twintiger is er geen vroeger. Beneden die leeftijdsgrens heeft 't stellen van de vraag „Weet u nog hoe het vroeger was" geen enkele zin, want die generatie heeft nog niet voldoende koopkracht, 't Gaat tenslotte alleen maar om de omzet van knakworstjes of zo-iets. Voor de ontwerper van deze re clamespot staat vroeger gelijk met iets geweldig kneuterigs, een soort eindeloos verguldavondtje. Je moet wel stokoud zijn om daar zo'n idee over te hebben. Vroeger: dat was ook de tering, het hongerloon, de twaalf-urige werkdag, de alcohol, het opzitten-en-pootjes-geven. Weet zo'n STER-retje veel! Zo'n man denkt ook dat je meer vliegen met stroop dan met azijn vangt. Dus begint-ie voor een ander pro- dukt met een wervend muziekje ter ondersteuning van z'n begin- claus: „Op het land waar het leven goed is...". Ook al zo'n verderfelijk cliché. Dat moet zo'n copywriter eens vra gen aan de meisjes en jongens die, weer of geen weer, 's morgens en 's avonds, via onveilige wegen naar de stad moeten fietsen om een beetje kennis op te doen. Aan familieleden die lange busritten moeten doorstaan om in stedelijke ziekenhuizen verpleegde verwan ten bezoeken. Of hij zou de statis tieken eens moeten raadplegen om te leren dat er altijd nog meer trek van het land naar de stad is dan omgekeerd. Eén ding moeten we deze reclamejongen toegeven: op het land zijn ze evenzeer ge dwongen met margarine genoegen te nemen als in de stad. Zo goed is het leven er blijkbaar ook weer niet. En in dat opzicht is er ook niets met vroeger veranderd. JOOP BARTMAN Reacties op Vrouw en Mode zjjn te allen tijde welkom. Het adres is Reigerstraat 16 in Breda. Al treiteren we vader het hele jaar lang, al laten we hem het hele jaar de vuilnisbak buiten zetten en kolen scheppen en banden oppompen en de kraan repareren één dag in het jaar heeft hij de gelegenheid te onder vinden dat we veel van hem houden. In ieder geval kunnen we hem dan tonen dat we eigenlijk van hem horen te houden. Want dat hoort. Het is niet alleen een bijbels gebod, het is ook een heilige plicht die de krant en etherreclame ons oplegt. Toch is vaderdag in ieder gezin anders. Een aantal „bekende" Zuidnederlanders vertelde ons hun opvatting over vaderdag. Burgemeester L. J. M. van de Laar van Bergen op Zoom: „Wij doen thuis nooit aan vaderdag. We vieren mijn verjaardag, Sinterklaas en Kerstmis. Ik heb niets te klagen. Waaróm vraagt u me daarnaar? Is het gauw vaderdag dan? Ziet u wel, dat weet ik niet eens. Het leuk ste cadeau dat ik zou willen heb ben? Daar heb ik helemaal niet over nagedacht. Als burgervader, ja, zou ik best wat verwend willen worden. Ik zou bijvoorbeeld graag zien dat de restauratie van het Mar kiezenhof en de Grote Kerk binnen het jaar klaar zouden zijn. Maar dat is natuurlijk onmogelijk Ruud Smit directeur van het Instituut Jeugd en Jongeren op het pastoraal centrum van het bisdom Breda: „Vaderdag is wel een beetje een symptoom van onze maatschap pij, n.l. om die draaiende te houden. Het is een uitvinding van de mid denstand. Het is begonnen met moe derdag en daarna is er waarschijn lijk gedacht: met die goeie oude vader moeten we toch ook wat doen. Dan komen de stropdassen- en siga renfabrikanten ook aan hun trek ken. Ach, het hoeft natuurlijk niet met grote cadeaus gepaard te gaan. In een leuk gezin kan het een leuk spelletje zijn. Maar dat spelletje is dan wel begonnen, dank zij de re clame." N. Valk, directeur sigarenfabriek in Roosendaal: „Ja, wij vieren thuis vaderdag, het is een prachtige dag Ook voor de fabriek: tegen vader dag is er altijd een piek in de ver koop. Nee, ze geven mij thuis nooit sigaren. Ze weten wel dat ze me daar niet blij mee maken. Wat ik wel krijg? Dat varieert van after shave tot gewoon privé-benodigd- heden. Schaatsenrijder Piet den Dunnen uit Hooge-Zwaluwe: Ja, ik vier wel vaderdag. We geven meestal iets dat hij nodig heeft: iets voor de tuin of zo. Er zijn drie kinderen thuis en meestal geven we iets apart. We geven hem alleen maar een cadeautje. Echt verwennen de hele dag door, dat doen we niet, hoor. E. S. Burgemeester Van de Laar: .-niet over nagedacht Piet den Dunnen: iets voor de tuin eindredactie els smit (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA. De bril, vroeger het 'vmbool der wijsheid, spreekt in aze dagen steeds meer niee in de mode. Tegenwoordig dient de zon nebril meer als verfraaiing van het uiterlijk schoon dan als functioneel zonneweringsmiddel. Pierre Cardin heeft een exclusieve collectie bril monturen op de markt gebracht. Kenmerkend voor de collectie die een firma in Breda al in huis heeft, is de a-symmetrie. Zo is er bijvoor beeld een montuur met twee onge lijke helften het ene rond en het andere vierkant. Ook zijn er brillen die als het ware opgerold kunnen worden in de collectie. De meest opvallende monturen zijn de enor me vlindermodellen. Deze montu ren beslaan bijna het gehele gezicht. Het is dan ook bijna niet mogelijk met zo een bril op chagerijnig te kijken. De brillen variëren in prijs van 36 tot 66 gulden. Men moet er dus wel iets voor over hebben om er deze zomer exclusief uit te zien. ROELFIEN SANE. DRIEBERGEN (ANP) De Her vormde Synode heeft zich met 29 stemmen voor en 13 tegen achter een voorstel geplaatst tot wijziging van de wet gewetensbezwaren mili taire dienst. Het voorstel gaat uit van het interkerkelijk vredesberaad en beoogt de gronden voor dienst weigering uit te breiden. Volgens de bestaande wet komen alleen onoverkomelijke gewetensbe zwaren in aanmerking tegen deelna me aan „elk" oorlogsgeweld. In het door de Hervormde Synode gesteun de voorstel gaat het erom dat gewe tensbezwaren worden erkend tegen bepaalde wapens (b.v. atoomwa pens), tegen bepaalde legers )bv. in NATO-verband) en tegen bepaalde oorlogen (bv. de oorlogvoering in Vietnam). Dit houdt in dat gewetenbezwa- ren een politiek karakter kunnen hebben. De beperking van de gewe tensbezwaren in de huidige wet tot iemands „godsdienstige of zedelijke overtuiging" is daarom in het nieuw- we voorstel ook vervallen, omdat dit dient om zedelijke en politieke be zwaren van elkaar te scheiden. De raad voor overheid en samenleving stelde in zijn advies aan de synode dat een dergelijke scheiding tussen ethiek en politiek voor de kerk onaanvaardbaar moet zijn. DRIEBERGEN (ANP) De Her vormde Synode heeft met overgrote meerderheid het rapport over abor tus provocatus en het pastoraat af gewezen. Het stuk was opgesteld door de hervormde raad van kerk en gezin. „Abortus wordt in dit rapport een minder gewenste metho de genoemd, en niet een kwaad", zei mevrouw C. de Ruyter-de Zeeuw uit Rotterdam. „Wat voor mensop vatting schuilt er achter dit rap port?" „De kerk moet geen koploper zijn in allerlei ontwikkelingen", zei prof. drs. G.C. Niftrik. „De kerk moet de moed hebben tegen de stroom op te roeien". Er staan volgens hem goede dingen in het rapport (waaruit niets mocht worden gepubliceerd) „maar de tendens is om de cultuur en de tijdgeest te accepteren, en dan de ontwikkelingen van uit de kerk pas toraat te begeleiden". De synode heeft op voorstel van de secretaris-generaal, ds. F.H. Landsman, besloten opdracht te ge ven tot een nieuwe studie over ab ortus provocatus. Het aantal legale abortus-ingrepen neemt in Engeland nog steeds toe, zo meldde gisteren het KNP. Onlangs heeft het Engelse centrale bureau voor de statistiek cijfers gepubli ceerd over het aantal legale abortus ingrepen in Engeland en Wales ge durende de laatste drie maanden van 1970. Bijna 23.000 vrouwen en meisjes hebben gedurende die perio de een abortus ondergaan. Opval lend was dat meer dan 500 van deze vrouwen en meisjes jonger dan 16 jaar waren. De helft pan de vrou wen bij wie een abortus werd uitge voerd was ongehuwd, de andere helft gehuwd of weduwe. Op een avond in het voorjaar waren Joseph en Rose zich aan het verkleden voor het diner. „We heb ben het toch een heel eind gebracht sinds Boston-Oost", zei Joseph Ken nedy. En Rose glimlachte teder, als of ze van elke stap op de ladder genoten had. Ze bevonden zich in Windsor Castle, in een suite die eens be woond was geweest door koningin Victoria, en zouden die avond dine ren met koning George en koningin Elizabeth. Joseph Kennedy had alle records gebroken. Hij was een Ier, rooms-katholiek, de zoon van een immigrant en de eerste van zijn slag die de Verenigde Staten vertegen woordigde. Toch bleef hij die hij altijd geweest was, een ongeremd, briljant, nuchter en onstuimig mens. Hij werd begeleid door zijn mooie, welopgevoede vrouw en omringd door zijn woelige kinderschaar. En geland was verrukt van hen alle maal, en met die aanvaarding door het Engelse publ iek had Rose meer te maken dan iemand weet. De vele dolle streken van de vro lijke jonge Kennedy's zouden niet aanvaard zijn, noch de weigering van de ambassadeur om in de ge bruikelijke kniebroek en zwartzij den kousen te verschijnen toen hij aan het hof zijn geloofsbrieven overhandigde hij was in rok als de klassiek-mooie vrouw aan zijn zijde er niet geweest was. Rose was niet conventioneel. Ze kon net zo afhankelijk handelen als iedere andere vrouw, als ze dat wilde, en dat deed ze ook maar ze wist wanneer ze zich conventioneel moest gedragen. Toen ze hijvoorbeeld met de ko ningin sprak, en dat is op zijn minst éen keer een half uur lang gebeurd, besprak ze met haar gebruikelijke tact en intuïtief begrip voor iemand anders persoonlijkheid met haar ko ninklijke gastvrouw de vrouwelijke plichten die beiden hadden, het huis en de kinderen; en op een vraag van de koningin onthulde ze dat ze met een gezin met negen kinderen wel gedwongen was een lijst bij te houden van de kinderziekten en in entingen die ieder van hen had ge had. Dit intuïtieve begrip trad nooit méér op de voorgrond dan in Rose Kennedy's verhouding tot de trotse, gevoelige, bekwame man die haar echtgenoot was. In het publiek pro beerde ze nooit de eerste viool te spelen. Maar er waren ogenblikken dat hij haar kracht en haar troost nodig had en die gaf ze vanuit een vol en liefhebbend hart. Want die zo overheersende man, zo vol zelfver trouwen, kon zich nu en dan wanho pig gekwetst voelen. Een redevoering tijdens een lunch aan de Harvard-universiteit, ter ere van president Roosevelt, werd zon der geestdrift ontvangen; zijn zoon Joe, al drie jaar lid van het tweede rugby-team van Harvard kreeg geen kans in zijn laatste jaar de kleuren van zijn universiteit te verdedigen; en de grootste krenking van alle: de ambassadeur heeft nooit een eredoc toraat van Harvard, zijn eigen alma mater, ontvangen hoewel hij dat wel van andere universiteiten kreeg. De ze krenkingen, .die voor een dermate geslaagd man toch van weinig be lang leken, wondden hem niettemin diep en hij weigerde Harvard ver der iedere financiële steun. Hij gaf zelfs geen geld meer aan de medi sche faculteit van Harvard voor re search op het gebied van geestelijke retardatie. In zulke ogenblikken stond Rose onwrikbaar aan zijn zijde zonder hem zijn recht op een beslissing te betwisten en steunde hem met haar onwankelbaar geloof in de man die hij was. Ze gaf hem meer dan haar liefde. Ze had zoveel respect voor hem dat ze hem vrij liet zijn eigen beslissingen te nemen en er aan vast te houden, wat de gevolgen ook mochten zijn. Kracht en troost dat zijn de kenmerkende uitingen van haar karakter, de kern van haar vrouw-zijn. De jaren in Engeland waren ge lukkige jaren, ondanks de voorbo den van een naderende oorlog. Ze was, met haar man en acht van haar kinderen, uitgenodigd voor de paus wijding van Pius XII, en Ted, de jongste, ontving bij die gelegenheid zijn eerste communie. Toen viel Hitier Polen binnen. Opnieuw werd Rose Kennedy, als vrouw eij moeder, met de tragedie geconfronteerd. Haar oudste zoon, Joe, had de leeftijd om in militaire dienst te worden opgeroepen als de Verenigde Staten mochten besluiten zich bij de Europese naties in de strijd tegen Duitsland aan te sluiten. Ze steunde haar man van ganser harte toen hij zijn campagne begon om Amerika buiten de oorlog te houden. Joseph Kennedy werd scherp aan gevallen wegens zijn pacifistische opvattingen. Trouw aan de Kenne- dy-traditie bleef hij zijn aanvallers negeren. Maar bij de aanhangers van de New Deal begon hij uit de gratie te raken. In 1940 werd hij gedwongen af stand te doen van zijn functie als ambassadeur aan het Engelse hof, nadat hij een onomwonden verkla ring had afgelegd waarin hij stelde dat we Engeland niet moesten steu nen, dat Amerika's kracht te gronde zou gaan wanneer we ten strijde trokkèn om Brittannië te hulp te komen. Zijn kruistocht voor neutraliteit eindigde op 7 december 1941 toen de Japanse luchtmacht Pearl Harbor bombardeerde. In juli had Rose Kennedy's oudste zoon zich voor de marine gemeld en nu volgde hij een opleiding tot piloot. Een vrouw voelt zich nooit zo eenzaam als tijdens een oorlog. Het doet er niet toe dat ze éen vrouw uit miljoenen is. Ze is eenzaam. Het is haar eigen zoon die ze nu moet blootstellen aan de mogelijkheid van dood of verminking, haar zoon, de vrucht van haar schoot, het kind dat ze zijn hele jeugd gekoesterd heeft opdat hij eens een man zou worden. Rose Kennedy moest nu de moge lijkheid van de dood in haar gezin onder ogen zien, de dood van haar oudste zoon, het krachtige, jeugdige evenbeeld van zijn vader en toch een jonge man met een eigen me ning, die onafhankelijk het besluit had genomen in militaire dienst te gaan. (Wordt vervolgd) Bij koning George en koningin Mary op Buckingham-Palace. Een lange weg van het Ierse New Rose via Boston-

de Stem | 1971 | | pagina 9