ZEGE IN MASSASPURT VAN GERBEN KARSTENS TRAGIEK OSS VEROORZAAKT SCHOK MOTORSPORTWERELD H.S. SCHRIJFT IN VOOR NIEUWE COMPETITIE Janssen niet in wegtitelstrijd Schumers en de Vries favorieten in lichtste klas Voetbalschandaal Bundesliga neemt in omvang toe Okker tegen Kodes Diepgaand onderzoek toedracht Merckx klopt Gimondi Onderzoek Bedford breekt Europees record sport Donderdag 17 juni 1971 rmee Jkje Dor len thool. aak telefoon 01600 —319 lolenstraat 5, telefoo LYSS (ANP) Gerben Karstens heeft woensdag' de zevende etappe van de Ronde van Zwitserland ge wonnen. Hij legde de 196 km van Villars naar Lyss af in 5 uur en 17 seconden. De Belg George Pintens behield de leiding in het algemeen klassement. De rit heeft het algemeen klasse ment onberoerd gelaten. Het veld kwam praktisch voltallig over de eindstreep in Lyss na een etappe die 196 kilometer „eerder" in Villars was begonnen. Aan de door Kar stens gewonnen eindsprint vanhet peloton namen slechts drie van de vijftig renners niet deel.: Willy in 't Ven en de Portugees Leite, die ruim een minuut achterstand hadden en de Nederlander Daan Holst, die bij na 24 minuten verloor. Daan Holst zakte daardoor van de 48e naar de 50e plaats en laatste plaats in het klassement. De ploeggenoten van Jos Pintens, de leider in het algemeen klasse ment, zorgden ervoor dat hun kop man nimmer in moeilijkheden werd gebracht. De uitslag van de zevende etappe: 1 Karstens (Ned) 196 km van Vil lars naar Lyss in 5 uur en 17 seconden, 2 Pritz (W.-Dld.), 3 Roger de Vlaeminck (Bel), 4 Delia Torre (Ita), 5 Steevens (Ned), 6 Dury (Bel,) 7 Krekels (Ned), 8 Hitchen (GB), 9 De Konin-g (Ned.), 10 Cal- Lens (Bel,) 12 Pfenninger (Zwi,) 13 Prinsen (Ned), 24 Pintens (Bel), 27 Poppe (Bel), 38 Schepers (Ned), 37 Colombo (Ita), allen dezelfde tijd als Karstens, 50 Holst (Ned) 5.23.58. Algemeen klassement: 1 Pintens 26 uur 33 minuten en 35 seconden, 2 Colombo op 25 sec, 3 Poppe op 28 sec, 4 Pfenninger op 1 min 6 sec, 5 De Vlaeminck op 1.15, 6 Caverzasi (Ita) op 2.01, 7 Vifian (Zwi) op 2.56, 8 Janssens (Bel) op 3.40, 9 Prinsen (Ned) op 3.55, 10 De Geest (Bel) op 5.26, 13 Schepers-op 6.59, 15 Karstens op 8.17, 27 Krekels op 1(1, 16, 31 De Koning op 18.40, 43 Steevens op 32.05, 50 Holst op 1.10.47. In het bergklassement is Pfennin ger (37 pnt) eerste geworden voor: 2 Pintens (22), 3 Colombo (21), 4 Poppe (20), 5 De Vlaeminck (19), 7 Prinsen (15), en 8 Schepers (6). Het ploegenklassement van de ze vende etappe werd gewonnen door Goudsmit-Hoff, de andere ploegen werden in dezelfde tijd ex aequo als tweede geplaatst. Het puntenklasse ment wordt aangevoerd door De Vlaeminck met 155 punten, voor Pintens (113), Karstens (111), Pfen ninger (104) C-averznsi (96-, De Koning (88), De Geest (87), Kre kels (85), Prinsen (82) en Poppe (72) Gerben Karstens: snelste in zevende etappe. LONDEN (ANP) Tom Ok ker komt in de eerste ronde op Wimbledon uit tegen de Tsjech Jan Kodes. Bij winst speelt Ok ker vervolgens tegen de Austra liër Ray Ruffels. Marijke Schaar ontmoet in de openings ronde de Britse Shirley Bras her, Betty Stove de Canadese Andree Martin. Trudy Walhof heeft in de eerste Tonde een bye. In de tweede ronde speelt zij tegen Eliza Pande, 17e op de ranglijst van de Verenigde Sta ten. Ada Bakker komt eveneens pas in de tweede ronde in actie. Zij heeft de Russische Marina Kroshina als tegenstandster, die vorig jaar de finale van het Wimbledon jeugdtoernooi be reikte. De Australische tennisser Rod Oaver, vier maal winnaar in We'mbledon, die dit jaar als eer ste werd geplaatst voor dit Lon- lense toernooi, zal volgens de loting in de eerste ronde uitko men tegen de Zuidslaviër Boro Jovanovic. Titelhouder John Newcombe, eveneens een Au straliër, ontmoet de Zuidafri kaan Bob Hewitt als eerste te genstander. De belangrijkste resultaten van de loting zijn verder: Ken Rosewall (Aus) - Patrick Hom bergen (Bel), Cliff Drysdale ',Z.-Afr.) - Tom Gorman (VS), Cliff Riohey (VS) - Dick Crea- (y (Aus), Stan Smith (VS) - Michel Leclercq (Fr), Arthur Ashe (VS) - Erik van Dillen (VS), Ilie Nasta.se (Roe) - Ray Keidie (Aus), Tony Roche (Aus) - Charlie Pasarell (VS), Pancho Gonzales (VS) - Manuel Orantes (Spa), Margaret Court (Aus) - Lorraine Robinson (Aus), Billie Jean King (VS) - Wendy Gilchrist (Aus), Evonne Goolagong (Aus) - Gail Hansen (VS). Tom Okker: Bij winst tegen Ruffels. (Van onze sportredactie) OSS De tragiek in de flauwe bocht van Oss, waarbij twee cou reurs (Schuurmans uit Oss en Hestens uit Vilvoorden) om het leven kwamen, veroorzaakte een enorme schok in de Nederlandse motor sportwereld en de insiders vragen zich nu bezorgd af: of het organi seren van zo'n 24-uursrace nog wel verantwoord is? Moet dit evene ment soms van „hogerhand" gestaakt worden omdat het te veel vergt van de coureur, alhoewel hij als onderdeel van een equipe maar twee uur achte elkaar mag rijden Dit zijn allemaal vra gen die om bezinning smeken. En dat doet de Nederlandse Motor sporthond ook. Het bestuur weet dat het interessanter worden van de 24-uursrace van Oss voor de commercie, vele gevaren inhoudt. Sterke machines, verhoogde snelheden en dat soort zaken zijn nu eenmaal resultaten van deze ontwikkeling. veel mogelijk veiligheidsmaatrege len te treffen. Ook werd er gesteld dat de ongelukken voortkwamen uit twee persoonlijke fouten van de coureura. Mankeert er daarom misschien iets aain de opleiding van de ren ners? Uit de gegevens van de Ko ninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging en van de Nederlandse Motorrijdersbond bleek dat beide organisaties nagenoeg dezelfde zorg vuldigheid betrachten in het ver strekken van strakke licenties voor de grote wedstrijden. „Dat is in het verleden ook wel bewezen", stelt voorzitter M.J.H. van Bokhoven. „Kijk maar naar Piet van der Wal. De co-equipier van Hans Hut ten in de race van Oss in 1970. Deze coureur stapte over naar het KNMV Hoe dat echter gestopt moet wor den weet nog niemand. Zie maar eens naar het buitenland, waar in de jongste editie van de TT in Man evenveel slachtoffers te betreuren waren. En dat was nog wel een officiële, onder auspiciën van de FIM gereden wedstrijd- Waar de - 1 Hm Luuxcui Diautc uvci uoai xico ikitiuv tragiek van de motorsport anno 1971 gn heeff. inmiddels al zijn irvternati- .1. U ii I 4- m,n rl AfTnrl/nOnP I o n NMB-voorzitter Van Bokhoven: „Wij hebben zeer strenge veiligheids voorschriften voor het circuit, coureur en machines." dus in schuilt zijn de overkoepelen de wereldorganisaties (De FIM en de IMBA), die nalaten maatregelen te treffen waardoor het dodencijfer op heit circuit achteruit loopt. Zouden van boven af de normen voor het circuit, de machine en de coureur strakker worden aangetrok ken, dan zou er veel minder narig heid komen. Denk maar eens aan de golf van verontwaardiging die na de 24-uurs race van Oss opsteeg, toen een gedeelte van de schuld in de schoenen werd geschoven van de organisatie. Was dat verwijt reëel? Een keihard neen is op zijn plaats. Het verantwoordelijke comité had kosten noch moeite gespaard om zo- (Van onze sportredactie) DEN HAAG Holland Sport heeft gisteren bij de KNVB het verzoek ingediend het volgend seizoen weer te worden ingeschreven voor de nieu we competitie. Deze merkwaardige ontwikkeling in de fusiezaak FC Den Haag/ADO, die vanmorgen in een perscommuniqué van de gemeen te Den Haag een feit werd genoemd, omdat eindelijk alle benodigde stuk ken waren getekend, moet verklaard worden als een voorzorgsmaatregel. In de definitieve overeenstemming tussen Holland Sport en ADO en de gemeente wordt namelijk één voor behoud gemaakt. De gemeenteraad moet op 21 juni het financiële voor- i (Van onze sportredactie) Pl'TTE Oud-Tourwinnaar en ^-wereldkampioen Jan Janssen zal niet uitkomen in het nationale kam pioenschap op de weg voor beroeps- renners, dat zondag op het Cauberg- parkoers bij Valkenburg wordt ge reden. Janssen ondervindt nog steeds hinder van een lichte operatie in de hesstreek, die hij de afgelopen win ter heeft ondergaan. Na de Dauphi- "e Liberé, vertelde Janssen, „heeft de dokter mij nog eens volgestopt riet medicijnen, maar het heeft niet geholpen. Daarom ben ik ook afge stapt in de Ronde van Luxemburg. Wat Valkenburg betreft, wanneer ik daar aan de wedstrijd begin, wil ik ook goed rijden en niet na tien rondj-es uit het vald moeten ver dwijnen". Janssen, die de KNWU van zijn besluit op de hoogte zal brengen, betreurt het zeer dat bij wordt ge dwongen af te zien van deelneming aan dit kampioenschap. Misschien was dit wel mijn enige kans ooit kampioen van Nederland te worden. Ik heb altijd als eenling in het kampioenschap van Nederland moe ten opboksen tege hele groepen. Op de Cauberg telt dat laatste niet". stel van b. en w. nog goedkeur-en. Omdat deze zaak lang niet zo vanzelf sprekend is als wordt gedacht heeft het bestuur van Holland Sport zich veilig willen stellen. KNVB-secreta- ris Huybregts: „Ik wil er op dit mo ment liever niet veel over zeggen. De KNVB zal zich in deze materie pas gaan verdiepen wanneer het ooit zover mag komen". Er deden zich nog meer vreemde zaken voor. Gistermiddag, toen het overleg op het Haagse stadhuis ach ter de rug was, reed er nog een auto met een gemeentelijke chauffeur ten huize van oud-stichtingsbestuurslid De Bruyn voor. Hem werd verzocht mee te gaan voor een onderhoud. Dat heeft de heer De Bruyn geweigerd. Voordat hij een verklaring tekent, die wenselijk zou zijn, omdat hij met de heren Biesheuvel en Van der Laan nog in de stichtingsakte van Holland Sport staat, wilde hij eerst overleg plegen met de heer Biesheuvel die gisteren van vakantie terugkwam. Waarom is deze verklaring zo be langrijk? Mr. J. L. Janssen van Raay, die in de fusiezaak als juridisch ad viseur van ADO optreedt, zegt daar over: „Als u me vraagt: zijn de hand tekeningen van beide heren noodza kelijk, dan zeg ik neen. Het zou voor een soepele gang van zaken natuur lijk wel bevorderlijk zijn". Dieper op de kwestie ingaand ver klaart hij nog: „In een stichtingsakte komen altijd de eerste bestuursleden voor. Toen de heren De Bruyn en Biesheuvel jaren geleden uit het be stuur traden en de heer Kroesemeij- er als voorzitter in de openbaarheid kwam is er door niemand geprotes teerd. Dat is belangrijk". De groep zakenlieden, die Holland Sport nog willen redden, volgt de in teressante ontwikkeling inmiddels met interesse. Tot actie overgaan is er echter niet bij. De heer Van der Gun, woordvoerder, neemt het stand punt in dat men geen druk moet uitoefenen op de heren De Bruyn en Biesheuvel. „Ze moeten in de volle vrijheid zelf hun beslissing kunnen nemen". Daarna wil de groep zakenlieden pas in overweging ne men of steun verlenen zin heeft. CAMAIORE (AP). De Belgi sche wielrennep Eddy Merckx heeft gisteren de Grote Prijs van Camaiore gewonnen. In de eindsprint versloeg Merckx zijn Italiaanse rivaal Felice Gimondi. Merckx en Gimondi hadden elkaar in de rit over 223,8 km geen duim breed toegegeven en pas door een felle eindsprint kon de Belg zijn te genstander op de finish kloppen. Derde werd de Italiaan Enrico Pao- lini, vierde werelduurrecordhouder Ole Ritter en vijfde de Zweed Tho mas Petterson, allen op 40 seconden na de winnaar. Merckx nam al vlak na de start in Camaiore de leiding en behield die tot op de laatste twee kilometer, toen Gimondi zich bij hem voegde en er een fel duel tussen de beide renners ontstond. De Italiaanse wielrenner Gianni Motta die .evenals Merckx dit jaar zal meedoen aan de Tour de France, gaf na 82 km op. onale startlicentie gekregen- Ook in het crossen is dat aangetoond. Broer Direkx en Pierre Karsmakers vlo gen zo door naar de top van de KNMV". Voldoet de kwaliteit dus aan de normen, hoe is het gesteld met de kwantiteit van de renners? Zijn er teveel coureurs tot een cir cuit met een breedte van 8 tot 10 meter toegelaten? Ook dit verwijt ontzenuwde bondsvoorzitter Van Bokhoven- ,.Het was beslist niet zo dat iedereen die inschreef ook mocht deelnemen. Er waren zeker 7 a 8 renners die door de commissies van ons werden afgewezen omdat ze gewoon nog onvoldoende ervaring in snelheidswedstrijden hadden opge daan. In zijn algemeenheid durf ik zelfs nog te stellen dat de Neder landse Motorsport Bond strengere veiligheidsvoorschriften heeft voor het circuit coureur en machine dan de KNMV. Wij kennen zelfs gedi plomeerde bochten-commissarissen. Voorzover ik weet zijn die er bij de KNMV nog niet". Al deze verwijten, die momenteel op de Nederlaindse Motorsport Bond afkomen, nemen niet weg dat een diepgaand onderzoek zal worden in gesteld naar de juiste toedracht van het gebeurde in Oss. Terwijl de loopbruggen over het motordrome door de genie aleer werden afgebro ken, zochten officials vam de NMB nog naar mogelijke aanwijzingen die van belang konden zijn bij het on derzoek. Voorzitter Van Bokhoven: „Aan de zwarte strepen op het wegdek, die zichtbaar werden nadat de stro balen waren verwijderd, was te on derscheiden waar nu de rij lijn had gelegen. Daaruit viel af te leiden dat de Belg Hetsens met een te hoog toerental door de flauwe bocht kwam, waarna hij de macht over het stuur kwijtraakte. Een zuiver menselijke fout, die overal elders had kunnen worden gemaakt". Het ligt in de bedoeling de „dodelijke" bocht van Oss het volgende seizoen meer haaks te maken, waardoor de coureurs verplicht worden hun snel heid te verminderen. „Daarnaast", besluit voorzitter Van Bokhoven, ..wacht de NMB op toestemming voor het aanleggen van een nieuw circuit. Onze voorkeur gaat daarbij uit naar Limburg, Budel of Uden". Vooral in de laatste stad schijnen de plannen al in een vergevorderd sta dium te verkeren- Doordat het be staansrecht van het circuit van Zandvoort door de bevolking van deze badplaats al meer dan een jaar wordt aangevochten, is ook de KNMV in het overleg betrokken. Wellicht betekenen deze onderhan delingen, als zij in een versneld tempo worden uitgevoerd, een oplos sing voor het met de zaak Oss veel moeite hebbende bestuur van de Nederlandse Motorsport Bond. AMSTERDAM (ANP) Jan de Vries en Jos Schurgers zijn de grote favorieten voor een zege in de lichtste klasse van de nsser TT-races, die volgende weck za terdag op net circuit van Drenthe worden gehouden. De nieuwe machientjes van het Van Veen- Kreidler-Team blijken snel en betrouwbaaar. Daardoor zegevier de Jan de Vries in beide races die tot nu toe voor het wereld kampioenschap zijn gehouden. Hij neeit een voorsprong van acht punten op zijn „eeuwige" rivaal- Angel Nieto, kampioen in 1969 en 1970. De tegenstand van het Derbi-team, gevormd door Nieto, Pares en de Spaanse Nederlander Frederico van der Hoeven, zal ongetwijfeld fel zijn, daardoor kan de openingsrace van de Ne derlandse wedstrijdreeks tellend voor de wereldtitels, weieens het hoofnummer worden van de As ser TT 1971. Langdurige strijd kan voorts worden verwacht bij de kwartli ters, welke klasse zeker een tien tal kanshebbers voor de zege telt. Wereldkampioen Rodney Gould is toch nog niet al te gelukkig geweest in de wedstrijden waarin hij uitkwam. Oud-kampioen Phil Read daarentegen stuurde zijn Yamaha tweemaal zegevierend over de streep. De Westduitser Dieter Braun heeft dit seizoen nog niet kunnen waarmaken, dat hij de snelste man in de 125CC klasse is met zijn Suzuki. Gilberto Parlotti staat hier eerste in het klasse ment voor het kampioenschap. Naast de Italiaan zijn stellig ook Dave Sirmmonds, die in 1969 de hoogste eer greep,, en Rodney Gould renners die in he-t voorste gelid zullen strijden. Giacomo Agostini is uiteraard de man die de 350 en de 500 cc klasse zai beheersen. De achtvou dige wereldkampioen zorgde overigens op de Engelse TT op het eiland Man voor een sensatie van de eerste orde doordat zijn rode drie cilinder MV-Agusta in de eerste ronde van de 350 cc race defect raakte. Voor het eerst sedert twee seizoenen won een andere renner dan de donkere Italiaan een wedstrijd tellend voor de titels in de béide zware klassen. Ook in Assen zal pech de voornaamste tegenstander van de gefortuneerde vrijgezel zijn. Wanneer de super-snelle machine van Graaf Domenica Agusta heel blijft strijden de overige renners in feite slechts voor de tweede en lagere plaatsen. Een titanisch gevecht ook dit seizoen de zijspancombinaties. Naast de stuurmanskunst van de rijder en de behendigheid van de passagier speelt hier de techni sche bekwaamheid van de combi natie en de helpers een doorslag gevende rol. In de zucht nieuwe pk's te vinden moeten de aarts sleutelaars van de TT-circus er voor zorgen een evenwicht te vinden tussen snelheid en be trouwbaarheid. Veelal werd in het verleden een zijspanrace be slist omdat de technicus juist iets te veel van de betrouwbaarheid had opgeofferd, waardoor de combinatie het einde van de wedstrijd niet haalde. Nadat er drie wedstrijden in dit seizoen zijn gereden voert de Duitser Ge- org Auerbacher het klassement aan met 39 punten. Overigens slechts twee meer dan zijn land genoot Arsenius Butseher. Assen is gereed het meer dan 120.000 man tellende legioen te ontvangen, dat telkenjare eind juni naar de Drentse heide trekt. De capaciteit van de parkeerter reinen bedraagt thans 28.000 au to's. Dat is wel nodig, want vorig jaar kwamen de motorsportlief- hebbers met 24.000 personenwa gens, 30.000 bromfietsers, 8.000 motoren en 150 autobussen naar wat officieel heet de Grote Prijs van Nederland der KNMV, doch voor de man-in-de-straat de As ser TT blijft. Jan de Vries: Acht punten voor op Nieto. FRANKFURT Het sporttribu- naal van de Westduitse voetbalbond heeft in verband met het Bundesli- ga-schandaal negen nieuwe getuigen opgeroepen. Woensdag moeten Gre- gorio Canneilas, de man die de zaak aan het rollen bracht en twee be stuursleden van Kickers Offenbach voorkomen. Donderdag moeten vier spelers en een trainer naar Frank furt komen. Het zijn: Lothar Ulsass, aanvoerder van Eintracht Braunsch weig, Becholt en international Gra- bowski van Eintracht Frankfurt, trainer Riebeck van Eintracht Frankfurt, en Wolfgang Danner, de doelman van MSV Duisburg. Boven dien moet een vriend van Ulsass voor de sportrechtbank verschij nen. Het schandaal neemt dus een steeds grotere omvang aan. Insiders voorspelden dat dit pas het begin van alles isWaarom Cannei las en 'de twee bestuursleden van Kickers Offenbach zich moeten ver antwoorden is bekend, maar van de spelers zijn een aantal zeer interes sante dingen te melden. Zo verklaarde Lothar Ulsass, ex- international van Eintracht Braunschweig voor de wedstrijd op de laatste dag tegen Rot Weiss Oberhausen van Canneilas het aa. - bod te, .hebben gekregen voor 25.000 mark ervoor te zorgen dat Oberhau sen die wedstrijd verloor. Ulsass zei er niet op in te zijn gegaai Becholt en Grabowski van Eintracht Frank furt worden gedagvaard omdat ze volgens hun zeggen een grapje had den uitgehaald in de op een na laatste wedstrijd tegen het reeds van degradatie gevrijwaarde Werder Bremen. Ze zeiden tegen verdedi gers van Werder: „Jongens, speel vandaag maar op halve kracht, dan krijgen jullie na afloop 5000 gul den". Dit lekte uit cc het tweetal becommentarieerde dit later als volgt: „Dit kan niet anders worden uitgelegd als een grapje. Dergelijke dingen owrden honderdduizend keer op een voetbalveld gezegd". Trainer Riebeak van Frankfurt moet zich verantwoorden omdat hij Rot Weiss Oberhausen verdacht van omkoperij toen het in Keulen met 42 won van FC Köln. Wat de rol van Ulsass' vriend in deze affaire is, is onbe kend. Wolfgang Danner, de doelman van MSV Duisburg, weet zeer interes sante dingen te vertellen over Bur- russia Mönchen-Glaidbach, dat vol gens hem in de strijd voor het landskampioenschap tegen Bayern München over de schreef is gegaan. Volgens hem heeft Borrussia Mönchen-Gladbach alle spelers van MSV Duisburg per speler tweedui zend mark uitbetaald omdat het Bayern Mönchen met 20 had ver slagen. Dit is inmiddels ook bewe zen. Maar zoals Danner het voorstelt schijnt het toch niet helemaal te zijn. Danner is namelijk zeer ver bolgen op Borrussia omdat die club hem twee jaar geleden zonder par don aan de dijk zette. Commentaar van dr. Bayer, de voorzitter van Borrussia Mönchen-Gladbach: „Wij hebben de spelers van Duisburg niets beloofd en ook niets uitbe taald. Anders zou ik het toch zeker moeten weten. Iedereen mag onze boeken zien" Toch hebben de Duis- burgspelers twee duizend gulden de man gekregen.Een rijke supporter heeft het geld overhandigd. En dat is volgens de reglementen van VSB niet strafbaar. STOCKHOLM (ANP) De Britse atleet Dave Bedford heeft in Stock holm het Europees record op de drie mijl gebracht op 12.58,2. Het oude record stond op naam van de Hongaar Lajos Mecser" met 13.03,4. Hij realiseerde deze tijd in 1967. Vo rige week zaterdag verbeterde Dave Bedford het Europees record op de 5000 meter.

de Stem | 1971 | | pagina 5