elta ouw Staten spreken zich over Oosterscheldedam Alleen in dubro citron zit echt citroensap Middelburg Nehalennia nu stad ENGELSE LES OP LAGERE SCHOOL BEVALT REGEN VERNIELDE VEEL AARDBEIEN SLUIS: Kamerlid suggereert minister: SCHEPEN MET GEVAARLIJKE STOF TIJDENS MIST OP WESTERSCHELDE AAN DE KETTING MORGEN VALT BESLISSING Nu citroen frisheid voor uw hele afwas m stad streek I commentaar Gevangenen van hun eigen rollen Wielerronde in s-Heerenhoek Meer zon waterstanden Een halve citroen in dit flesje Vrouw valt en breekt been Nieuwe secretaris Zeeuwse sportraad Brandweer korpsen houden wedstrijd in Sas van Gent Man uit Capelle gedood bij auto-ongeluk Altijd makkelijk: Sp=tefa"dsi' !(lD[^(0) betaalkaart g dat u in het buitenland - zonder kosten - geld kunt j opnemen met i uw girobetaalkaart j 2000 Luxemburgse Francs, 200 Deense Kronen, 200 j da'smakkelijk! iy:i r het opzetten van zo'n met het oog op de lage a in de landbouw. Hij dan ook meer een taak voor de staat. oor alles gaat het om het et alleen van de landbou- ook van de mensen in de ia verloop van tijd inder- meer de produktie, maar entraal zal staan, pas dan lesetfen dat men met het van de boer en zijn mi ns het plan Mansholt en geestelijke vo-lksgezond- ijdig heeft drooggelegd. In aan de heer Mansholt heb ngend onder ogen gebracht vragen of hij niet op het een historische vergissing n.ons cultuurlandschap misvormd worden tot een massa van Mansholt en in onze Zeeuwse delta ndbo-uw niet verpauperen van de industrialisatie", >er De JBadts. IOB ZUIDWEST NEDERLAND or Zeeland IMENTSERIJS er kwartaal, binnen ingsgebied (excl. 50 ct. sten) maand (incl. 9 ct. sten). .ANTOREN: ZEN: Nieuwstraat 9, -7920 (4 lijnen) .Steenstraat 14, 1-3751 (3 lijnen) lokstraat 1, -8030 3 lijnen) 'EN OVER ING: mtooruren: tel. 01140- 158-1940 nderen) 'ENTIE EXPLOITATIE: peeteur Zeeland: (01100-4316) OZ. Vlaanderen: akker (01150-2601) en W Z Vlaanderen: s (01170-2893) ne en Terneuzen: tan (01155-1224) IE ZEELAND: Kromme Weele 4, irg, teh 01180-7764 ïland: opman, tel. 01180-7438 r Goes en. tel 01100-6584 end redacteur i-Vlaanderen: erkel, tel 01150-4866. r O Z. - Vlaanderen: id tel 01140-3751. nafoon via: 41 of 01608-2073 ■2237 r Kanaalzone en n: si Helm, tel 01150-4865 ictte Zeeland: eursen. tel 01155-1367 lalist Zeeland: Boer tel 01155-2237 Donderdag 17 juni 1971 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het Tweede Ka merlid mr. A. P. Spaanderman (DS'70) wil dat schepen die geladen zijn met gevaarlijke stoffen bij mist en slecht zicht hun reis door de Westerschelde niet mogen voortzet ten. Dat blijkt uit schriftelijke vra gen, die hij bij minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft gesteld naar aanleiding van de aanvaring, die eind verleden week op de Westerschelde plaatsvond tus sen de Belgische tanker Termo 6 en het Engelse schip Resurgence. De heer Spaanderman vraagt of de minister bereid is een reeks maatregelen te nemen, waaronder het afkondigen van een verbod bij mist of slecht zicht uit te varen dan wel verder te reizen. Tot de andere maatregelen die de heer Spaander man voorstaat behoren: de instelling van een centrale instantie die wordt belast met de regeling van de scheepvaart op het Nederlandse ge deelte van de Westerschelde en be geleiding van het scheepvaartver keer door middel van radar. In de door het Tweede Kamerlid beoogde centrale instantie moeten alle uitvoerende en beheersdiensten (loodswezen, havendienst en derge lijke) vertegenwoordigd zijn, opdat communicatiestoornissen /vorden voorkom.en en bij calamiteiten' on middellijk voorzieningen getroffen kunnen worden. Ook wil de DS'70-afgevaardigde dat er waar mogelijk afzonderlijke scheepvaartroutes voor zee- en bin nenvaart worden voorgeschreven, zodat verkeerskruisingen worden beperkt. Het reglement vervoer ge vaarlijke stoffen, dat vermoedelijk 1 oktober in werking treedt voor de Nederlandse binnenwateren, moet naar de mening van de heer Spaan derman eveneens van toepassing worden verklaard op de Wester schelde. Voorts moeten middelen in ge reedheid worden gehouden om de gevolgen van rampen (uitstromende olie, chemicaliën en dergelijke) te kunnen bestrijden. Tenslotte vraagt hel Tweede Kamerlid herziening van de bestaande scheepvaartregie menten en wil hij dat met de Belgi sche regering over al deze zaken wordt overlegd teneinde tot een be tere coördinatie en grotere veilig heid te komen. In zijn vragen herin nert de heer Spaanderman eraan, dat door de aanvaring van verleden week een lading vloeibare asfalt m de rivier stroomde. In een toelich ting zegt hij nog, dat er voorzover hij over gegevens beschikt in de periode 1962-1970 op het Nederland se deel van de Westerschelde 114 aanvaringen plaats hebben gevon den, waarbij 34 mensen omkwamen, tn meer gevallen stroomde olie of andere gevaarlijke stoffen in de ri vier, aldus het Kamerlid 1,1 '"'J' 7^— UtRDERNUMMER X-6800 is, zo is "-z ons wel duidelijk, de directeur van de n.v. PZEM noodlottig gewor den. Ordernummer X-6800 had be trekking op de bouw van een bun galow met manege en zwembad in Domburg voor de directeur zelf. Het lijdt nauwelijks twijfel dat order nummer X-6800 nog enkele andere (Van onze correspondente) 's-HEERENHOEK Op zondag 20 juni wordt in 's-Heerenhoek de 23e Regenboogkoers verreden. Be kende renners uit Nederland en Bel gië zullen aan deze koers deelne men. De nieuwelingen starten om 12.30 uur voor een afstand van 55 kilome ter, de dames starten om 14.15 uur voor een afstand van 40 kilometer en de amateurs starten om 15.30 uur voor een afstand van 80 kilometer. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opge steld door het KNMI op woensdag om 18 uur: Geleidelijk min der buien, meer zon maar te koud voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: 1 tot 5 graden onder nor maal. Max. temp,: 1 tot 5 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal- 40 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min. temp.: 1 tot 6 graden onder nor maal. Max. temp.: 0 tot 5 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Morgen, vrijdag 18 juni Bergen Pp Zoom 11.11 en 23.41, Hansweert 10.38 en 23.03, Terneuzen 10.10 en 22.33, Vlissingen 9.37 en 22.05, We- meldinge 11.01 en 23.31. 17 ...tjjPpjjj OEN HAAG (ANP) Konstanz 382 plus 1, Rheinfelden 307 plus 12, Straatsburg 338 plus 8, Plittersdorf 480 plus 2, Maxau 537 - 2, Plochin- gen 188 - 11, Mannheim 385 - 21, Steinbach 151 - 11, Mainz 367 - 15, Buigen 265 - 14, Kaub 304 - 18, Trier 242 plus 2, Koblenz 295 - 13. Keulen 291 - 7, Ruhrort 468 plus 6, Lobith 1086 plus 12. Pannerdense Kop 1051 plus 11, Nij'megen 875 Plus 13, IJsselkop 939 plus 8. Eefde IJssel 446 plus 2, Deventer 296 onv., Monsin 5454 - 6, Borgharen 3862 - 8. Beheld 1102 plus 7, Grave beneden 4e sluis 501 plus 1. machtige personen in Zeeland hun reputatie en hun carrière kan kosten. Er wacht Provinciale Staten morgen dan ook geen opwekkend schouw spel. In een periode van econo mische stagnatie, welke werd voor afgegaan door een tijdperk van on gelooflijke economische expansie in Zeeland, lijken tenminste twee mo toren te zullen worden uitgescha keld. Dat is reeds een kwalijke zaak. Het is nog erger dat dit op deze wijze moet gebeuren. Wellicht komt er zeifs nog een justitieel naspel, dat de PZEM-affaire tot een complete tragedie zal maken. Het heeft weinig zin om in deze zaak van schuld en van schuldigen te spreken. Er zijn wel ernstige fou ten gemaakt en de politieke reke ning die nu wordt gepresenteerd geeft dan ook een ongehoord hoog bedrag aan. Zo is de harde werke lijkheid. Zolang de zaak zich heeft voort gesleept zijn er verschillende kan sen geweest, zowel voor de direc teur van de PZEM als voor het da gelijks bestuur van deze n.v. om, zonder verlies van prestige en zon der gebruikmaking van listige kunst grepen, het getij te keren en de zaak in het reine te brengen. Die kansen zijn verzuimd. Waarom Naar onze mening hebben de verantwoordelijke personen te wei nig affiniteit ontwikkeld voor het rechtsgevoel en het eenvoudige doch gerechtvaardigde zelfbewust zijn van 3e kleine mensen in dit drama, die nooit bij name zijn ge noemd, doch die de slachtoffers werden van een hardvochtig be wind dat ten onrechte „consequent" werd genoemd, en van een slaafse houding bij-' bestuursorganen die eveneens ten onrechte werd aange duid als „solidariteit". De voor naamste spelers in het PZEM-drama waren de gevangenen van hun eigen rollen. De openlijke kritiek op de PZEM in allerlei kringen had tot meer nadenken kunnen stemmen, en hetzelfde geldt voor de publi- katies in onze krant, die door velen in een politiek daglicht werden ge plaatst. Wij hebben bij herhaling verze kerd, dat onze taak ophoudt waar die van de overheid, de politici, be gint. Dat dit moment in juni 1971 zal vallen en niet veel eerder, konden wij in november van het vorige jaar onmogelijk voorzien. Wij hopen dat de staten morgen in een sfeer, vrij van emoties, en los van politiek winstbejag, de zaak zullen behan delen. Er wacht veel werk in Zee land. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De actiegroep ,,Ooslerselielde Open" te Yerseke heeft zich met een zinnige, open brief tot Provinciale Stalen van Zeeland gewend. Morgen bespreken de Zeeuwse staten de kwestie van de Oosterschelde aan de hand van een stapeltje nota's, studierapporten en dergelijke. G.S. hebben de staten reeds geadviseerd geen stappen te ondernemen tot het openhouden van de zeearm. Zij baseren zich daarbij vooral op een rap port van provinciale waterstaat. Aan de documenten betreffende de Ooster schelde is gisteren nog een stuk toegevoegd, waarin het ETI voor Zeeland, een eigen kosten-baten-analyse van afsluiting van de Oosterschelde, naast een soortgelijke analyse van dr. H. Boelmans Kranenburg (studiegroep Oos terschelde) plaatst. Het ETI voor Zeeland komt tut een overeenkomstige balans als dr. Boel mans Kranenburg waar het een open houden van de Oosterschelde betreft. Het verschil voor het project van af sluiting is enorm en bedraagt ruim 1,7 miljard gulden. De ETI-balans voor het afsluitings- project geelt een voordeel van 440 miljoen gulden boven het openhou den van de Oosterschelde. De enige omvangrijke negatieve post is, vol gens het ETI, die betreffende schade aan de visserij. Deze wordt geraamd op rond 70 miljoen gulden. Moeilijk meetbare voordelen, zoals de nieuw ontstane recreatiemogelijkheden, zijn als pro memorie-posten opgevoerd, zoals aan de andere kant de moeilijk meetbare nadelen, waaronder milieu schade, niet in geldsbedragen werd uitgedrukt. De actiegroep „Oosterschelde Open" neeft aan de stukken die morgen in de staten zullen worden behandeld, een brochure toegevoegd, getiteld: „Sluiting van Oosterschelde, een ramp voor Nederland". Een van de hoofdbezwaren van rijks- en provinciale waterstaat te gen het omdijken van de Ooster schelde het 'gevaar voor dijkvallen wordt door de actiegroep van de tafel geveegd. „Het dijkvak bij Bor- sele aan de Westerschelde is berucht om zij: dijkvallen. Toch wordt daar oen kerncentrale gebouwd. Onze wa terstaatsingenieurs kunnen immers bijna alles? Zouden ze de Ooster schelde dan niet onder de knie kun nen krijgen? Zo' luidt ongeveer de argumentatie. De actiegroep noemt het standpunt van de minister van verkeer en wa terstaat omtrent de afsluiting van de Oosterschèlde „een sprookje", en zegt dat het aan de belangen van in dustrie en economie te danken is dat de Westerschelde wel open blijft maar de Oosterschelde, waar duizen den hun vertier op open en schoon water kunnen vinden, moet worden afgesloten BRESKENS. Langzaam maar zeker krijgt de door de deltawet beoogde waterkering in Breskens in de buurt tjare de handelshaven gestalte. Grim mig rijzen boven de Breskense grond stalen kolossen. Zij zullen de rugge- graat vormen van de later te realiseren dijk. Voor de achter de nieuwe dijk wonende Bressianen heeft de verhoogde veiligheid overigens een onprettige zijde. Zij raken hun unieke uitzicht op handelshaven en Westerschelde voor een groot gedeelte kwijt. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Woensdagmiddag um vier uur is mevrouw S.K.v. H. uit Terneuzen in de Axelsestraat tegenover het rijkskantorengebouw met haar fiets gevallen. Dokter Van de Griek constateerde een open beenbreuk en liet haar per ambulan ce naar het Julianaziekenhuis bren gen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, die gistermiddag de Nehalenniatentoonstelling in liet oude stad huis van Middelburg officieel opende, riep tijdens die door talloze pro minente figuren uit Zeeland, maar ook van ver buiten deze provincie bij gewoonde plechtigheid, Middelburg uit tot „Nehalennia-stad". (Van onze correspondente) TERNEUZEN. Een uur per week na schooltijd luisteren ze naar de naam Arthur, Peter, Rovert en Ri chard. Tijdens de schooluren heten ze gewoon Jan, Piet, Niek en Klaas. Tijdens dat ene uur per week spre ken ze bijna uitsluitend Engels, om dat ze dan meedoen aan de Engelse les, die aan de 14 leerlingen van de zesde klas van he hervormde schooi de Ark in de Temeuzense Olmen straat gegeven wordt door het hoofd, de heer O. Maas. Zij volgen de methode Look, listen, and learn, die ook in de brugklassen gebruikt kan worden. Deze methode wordt aangevlud met bandjes, die via de bandrecorder het gesproken woord weergeven. ,Op de meeste basisscholen wordt de zesde klassers de gelegenheid ge boden met de Franse taal te begin nen, doch daarvoor was ik niet wild enthousiast. Engels is immers de voertaal tegenwoordig en daarom voerde ik daar meer voor. Nadat lk de leerlingen de methode Engels had voorgelegd, waren zij er gelijk en thousiast voor. Na de kerstvakantie zijn we met alle leerlingen van klas zes gestart, en ze vinden het nog steeds even leuk. Er is er niet een afgevallen." Dit vertelt de heer Maas na een korte les Engels. Een les, tijdens wel ke de deelnemers hun Engelse naam aannamen en er blijk van gaven ovc; een bevredigende uitspraak te be schikken. „Het is eigenlijk een experiment, en het is begonnen als een soort spel. De kinderen hebben geen enkele tekst voor zich tijdens de les, slechts aan de hand van plaatwerk en bege leid door de bandrecorder leren ze de beginselen van de taal. Ik meen het experiment als zeer geslaagd te mogen beschouwen en ga er het vol gend schooljaar beslist mee verder Zelf denk ik er over ook klas vijf te laten meedoen." Aldus de heer Maas die in de zesde klas ook reeds wiskundig rekenen geeft. De heer Maas zou de Engelse les het liefst zien ingepast in het gewone lesrooster. „Dan zijn alle leerlinge:) steeds aanwezig, hetgeen niet het geval is bij een les na schooltijd. Dan doen zich wel eens omstandig heden voor waardoor ze verhinderd zijn. Doch om dit te verwezenlijken, hebben we toestemming nodig van de inspectrice, en of zij die zal ver lenen is een twijfelachtige zaak. Naast de hervormde school de Ark is er nog slechts een basisschool in Terneuzen, waar eveneens Engelse les gegeven wordt, en dat is de her vormde school de Stelle aan de Wag- nerhof. Hij memoreerde de geheimzinnig heid waarin de godin zich nog steeds hult en sprak van „niet de wonder bare visvangst, maar wel een won derlijke vangst". N amens de provin cie toonde h'ij zijn dankbaarheid voor het feit dat de vondsten reeds deze zomer in Zeeland kunnen worden tentoongesteld' en voor het feit dat Zeeland tezijnertijd enige van de nieuwe altaren in definitief bruik leen zal krijgen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met ingang van een juni j.I. is als secretaris van de Zeeuwse Sportraad in dienst getre den de heer P.J.M. Diepstraten. Mi»! zijn komst werd een reeds lang ge wenste splitsing van secretaris van de Zeeuwse Sportraad en die van de Zeeuwse Jeugdraad werkelijkheid. De heer J. den Hoedt, die reeds acht jaar het secretariaat van de Zeeuwse Sportraad heeft bekleed, zal zich met ingang van heden geheel gaan wijden aan de problemen van het jeugdwerk, terwijl de tijdelijke medewerking van de heer J. P. J. Ruisaard eveneens per een juni j.I beëindigd is. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Zaterdag 19 juni worden te Sas van Gent gewes telijke brandweerwedstrijden gehou den. De leiding van deze wedstrijden berust in handen van de provinciate wedstrijdleider de heer D. Taekema te Goes. Juryvoorzitter is de heer A Swieb uit Vlaardingen. Het eerste deel van de wedstrijden begint 's morgens om 9 uur. De deel nemende eenheden zijn dan: Axeh Zuid Chemie/Glasfabriek, Sas van Gent, Hoek, Terneuzen 2 en Biervliet. Dit eerste deel eindigt om half elf, waarna het gemeentebestuur de jury en overige genodigden op het stadhuis ontvangt. Om 14.00 uur volgt het tweede gedeelte van de wedstrijden met als deelnemende korpsen: 's-Heer Arendskerke, Bruinisse, Ovezande, Heinkenszand, Kerkwerve, Middel burg, Goes, Kon. Mij. „De Schelde" Vlissingen, en Vlissingen 2. Omstreeks 18.00 uur volgt in het cultureel cen trum „De Speye" de prijsuitreiking en een gezamenlijke koffiemaaltijd. Dé heer van Aartsen vertelde dat de „vondst van de eeuw" door de perspublikaties tot ver in het buiten land bekend was geworden. Een van de opvallendst dingen noemde hij het schoudermanteltje van de godin, als voorloper van de Zeeuwse kle derdracht. De voorloopster van het „Zeeuws meisje" werd even later onder da verend applaus en gelach binnen gebracht: het al geruime tijd voor de recente vistochten'„Nehalennia" ge doopte dochtertje van de secretaris van het Kon. Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen (dat de tentoon stelling en het congres organiseert). Zjj droeg.... een schoudermanteltje en het voor Nehalennia (de bruine) zo kenmerkende fruitmandje. Op vallend was echter..., dat het haar niet op de juiste (voorgeschreven) wijze gekapt was.... Tijdens de openingsbijeenkomst werden ook de aanwezige schipper K. J. Bout van de Nehalennia-vis- kotter Tholen 6 en zijn bemanning in het zonnetje gezet. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Op Rijksweg 2 lus sen Utrecht en Maarssen is de 25- jarige chauffeur N. Lokerse uit Ca pelle door een auto aangereden en zwaar gewond. Op weg naar het ziekenhuis in Utrecht is hij overle den. De politie heeft zich nog geen duidelijk beeld over dit ongeval kunnen vormen. Waarschijnlijk is het slachtoffer aangereden toen hij lopend de weg overstak- (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) KAPELLE In het begin van de week hebben de barre weersomstan digheden een duidelijk stempel ge drukt op de aanvoer van aardbeien. De aangevoerde hoeveelheden ble ven belangrijk achter bij de ver wachtingen. Ook de kwaliteit heeft in sommige gevallen zichtbaar gele den van de regen en wind. Wanneer het verder droog blijft kan de totale schade meevallen, maar toch zijn er plaatselijk al veel rotte vruchten op de aardbeienvel den te vinden. Bovendien zijn de aardbeien door de regen erg vuil geworden. Overigens heerst in de teelcentra van de aardbeien thans toch een koortsachtige drukte, want de oogst van dit produkt bereikt in deze en komende week een hoogte punt. Vooral in Brabant en Limburg is de teelt van volle grondaardbeien van grote betekenis en met man ev macht wordt hier gewerkt om de oogst binnen te halen. In Bergen op Zoom en Breda ko men op de veilingen dagelijks zeer grote hoeveelheden aardbeien die zogenaamd met dop worden geplukt en bestemd zijn voor verse con sumptie. Ook de industrieaardbeien worden bij deze veilingen in toene mende mate aangevoerd. In Limburg nemen de aardbeien voor de indus trie een zeer grote plaats in. In Zeeland is de betekenis van de aardbeienteelt de laatste jaren min der geworden. Alleen op de fruitvei ling in Kapelle-Biezelinge is dage lijks een aanbod van betekenis. Hier wordt ongeveer de helft van de aanvoer voor de fabriek geleverd en de helft voor verse consumptie. De prijs van de goede kwaliteiten consumptie aardbeien ligt tussen 1.75 en 2.25 per kilo. Voor de fabrieksaardbeien wordt op de vei lingen al naar gelang het ras en geschiktheid tot verwerking tussen 1.35 en 1.75 betaald. Op zich zelf zijn dat redelijke prijzen. Het ziet er echter toch naar uit dat de totale oogst dit jaar niet mee zal vallen wat de kilo-opbrengst betreft want er is al vroeg schade gekomen door nachtvorst eind april, begin mei toen de bloei begon. r1 I s STATIONSSTRAAT Si LOOWDÜBE ÉÉfc—1 1 t I I .|#€d I l I I I -• -• - 15 Engelse Ponden, 100 Duitse Marken, 200 Franse Francs, I Noorse Kronen, 200 Zweedse Kronen, 100 Finse Marken, j En vanaf 1 juli a.s. 1000 Oostenrijkse Schillingen. Deze advertentie past precies in uw paspoort. Meenemen dus; dan weet u hoeveel u kunt opnemen.

de Stem | 1971 | | pagina 15