Schotse werf moet sluiten Meer ontslagen dreigen bij Van Gelder Ook longontsteking onder vluchtelingen in West-Bengalen Informatie Inbraak in wapenfabriek ook opgelost DR. MEIJERING IN GELIJK GESTELD WAVER 7500 MAN OP STRAAT Klacht tegen schorsing door dr. Kruisinga ,K DE VRIES voor vader.. „ONRUST ONDER PERSONEEL IS ZORGWEKKEND" HEVIGE RELLEN IN ALBUQUERQUE V S-kr ij gsge vangeneii' vrij in ruil voor hulp hij wederopbouw BENDE OPGEROLD IN OOST-BRABANT Voorlopig geen maatregelen tegen staf Dennendal I )e?ep/cl e; \3 (omdat moeder de geur PpS? zo lekker vindt) binnenland buitenland SPOEDDEBAT commentaar Amerikaanse deserteur Aa tanker-incident Israël beschermt aanvoerroutes naar havens Vermist vliegtuig na drie jaar geiTonden Voorstel Aan „PEACE" VAKANTIE Na weigering van loyaliteitsverklaring A perfekt tot de laatste trek] Dinsdag 15 juni 1971 1 (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Britse regering heeft gisteren besloten niet de vijftig miljoen gulden te verschaf fen, die gevraagd waren om de Schotse scheepswerf „Upper Cly de Shipbuilders" in Glasgow van de ondergang te redden. De Britse minister van handel en industrie, John Da vies, heeft dit gisteren in het Lagerhuis te kennen gegeven. Er is een curator benoemd voor de procedure tot opheffing van de maatschappij. Door sluiting van het bedrijf zullen 7.500 werknemers werkloos worden. Ook het werk van de ca. 35.000 ar beiders hi de toeleveringsbedrijven komt in gevaar. Minister Davies verklaarde, dat de regering een commissie wil instellen om de continuïteit van de werkgele genheid in het gebied te bevorderen. Hij zou overleg plegen om vast te stellen hoeveel geld daarvoor nodig zou zijn. Voorts zei hij, dat hij de di rectie van de maatschappij had mee gedeeld, dat de regering de betaling van het arbeidersloon voor zeker een week zou waarborgen. De Britse regering meent, dat de maatschappij, die reeds ca. 20 mil joen pond (ruim 160 miljoen gulden) regeringssteun ontving, niet in staat zou zijn resultaten te boeken, die ver. dere regeringssteun rechtvaardigen. Oppositieleider Harold Wilson heeft een spoeddebat iin het Lagerhuis over deze kwestie gevraagd. Dit debat zal deze week worden gehouden. Wilson deed een felle aanval op premier Heath en minister Davies. Hij sprak van „ideologische obsessie" ten op zichte van de vraagstukken van de werkgelegenheid. Toen het kabinet bijeen was om te spreken over het verzoek om verdere regeringssteun, dreigden de werkne mers van het concern op een massa- TVTAT een kostbaar bezit hebben wij hier in Nederland in onafhankelijkheid van de rechter De regering wil een Amerikaanse deserteur uitleveren aan Amerika; een rechter steekt daar echter een stokje voor. Zo zegevieren rechts regels over politieke overwegingen. Zo ervaart de Nederlander weer eens, dat hij werkelijk in een rechtsstaat leeft. De president van de Haagse rechtbank heeft de regering niet zonder meer in het ongelijk gesteld. Hij heeft immers geen onbeperkt verbod tot uitlevering gegeven, maar een voorlopig verbod van zes maanden, een periode die zo nodig verlengd kan worden. Tijdens die periode krijgen de regering maar ook de verdediger van de deserteur in kwestie de gelegenheid hun standpunt met nieuw bewijsmate riaal te ondersteunen. De overhaaste wijze waarop de regering zich van een deserteur wil de ontdoen en het negeren van de vele vraagtekens rond rechtsvragen heeft een erg onbehaaglijk gevoel gewekt. Gelukkig heeft uiteindelijk het rechtsgevoel gewonnen. Dat kan. God zij dank, in een land als het onze. JERUZALEM (RTR) Israël is vastbesloten de scheepvaartroutes "aar zijn havens te beschermen na de beschieting van een voor Israël be stemde tankboot aan de ingang van de Rode Zee. Premier Meir zei, dat ai het moge lijke zal worden gedaan de vaarwe len open te houden. Waarnemers me nen dat de vliegtuigpatrouilles opge voerd zullen worden. Vrijdag is in de Straat van Bab el Mandeb de Liberiaanse tanker Coral Sea van 78.120 ton door een motor sloep met bazooka-granaten bescho ten. Het schip werd licht beschadigd en er was een begin van brand, maar het kon de reis naar Eilat op eigen kracht voortzetten. Mevrouw Meir heeft alle zeevaren de landen gevraagd maatregelen te nemen ter voorkoming van dergelijke „terroristische activiteit". In Beiroet heeft het volksfront voor de bevrijding van Palestina verklaard verantwoordelijk te zijn voor de be schieting. bijeenkomst de (drie) werven te zul len overnemen. Het concern, dat o.m. de „Queen Mary" en de twee „Queen Elizabeth"- schepen heeft gebouwd, verklaarde zaterdag in ernstige financiële moei lijkheden te verkeren. AMSTERDAM De raad van bestuur van Kon. papierfabriek Van Gelder en Zonen nv is er maandag middag ondanks verklaringen en be loftes niet helemaal in geslaagd het latente wantrouwen van aandeelhou ders in de leiding van de onderne ming weg te nemen. Aandeelhouders waren in groten getale verschenen op een buitengewone vergadering om te worden ingelicht over de gang van zaken en de te nemen maatregelen om het bedrijf weer gezond te ma ken. Aan het eind van de vergade ring bleek bij sommigen het wan trouwen eerder nog te zijn ver sterkt. Er bleven veel vraagtekens over, maar wel is duidelijk geworden, dat 1971 evenals 1970 een slecht jaar zal zijn, zo nodig fabrieken zullen wor den gesloten en nog dit jaar een beroep op bankkrediet zal moeten worden gedaan. Ook zal weldra een aandeelhouderscommissie in het le ven worden geroepen. Aan het begin van de bijeenkomst werd meegedeeld, dat het bedrijf in 1970 circa 3,5 min verlies heeft geleden (v.J. nettowinst van 14 min). Over het eerste kwartaal 1971 kon niets goeds worden gezegd. 1971 wordt een slecht jaar, over 1972 mag geen dividend worden ver wacht en voor 1973 wordt slechts een beseheiden verbetering ver wacht, waarvan de grootte niet is te schatten. Ongeveer de helft van de omzet biedt thans goede perspectieven- De andere helft, in casu de papierpro- duktie bevindt zich in een moeilijke fase met uitzondering van de pakpa- pierfabricage. Van de vijf papierfa brieken biedt die te Wormer geen problemen. Het onderzoek naar de voortzetting van de papierproduktie in Wapenveld, Renkum en Apedoorn is in volle gang. „Maar nu zullen we zeker niet aarzelen onrendabele fa brieken te sluiten met alle noodlotti ge gevolgen voor het personeel. Overigens zijn via het natuurlijk verloop sinds 1 januari reeds 300 werknemers verdwenen", aldus be stuurslid de heer Habbema. Op de vraag welke fabriek het eerst voor stuiting in aanmerking komt, bleef de raad van bestuur het antwoord schuldig. „Wij gaan hier niet op in, gezien onze verhouding met de vakhonden, die het eerst worden ingelicht". De raad van be stuur noemde de onrust onder het personeel „zorgwekkend". Het reconstructieplan is nog niet gereed. Het onderzoek zal nog ge ruime tijd kunnen duren. Over het afspringen van de fusie met KNP zweeg het bestuur in alle talen. CALCUTTA (DPA/RTR) Onder de Pakistaanse vluchtelingen in de kampen in West-Bengalen is longontsteking uitgebroken. Indiase autoriteiten zijn bevreesd dat deze als gevolg van de moessonregens een massale omvang zal aannemen. Artsen in een vluchtelingenkamp in een van de buitenwijken van Cal' cutta hebben het afgelopen weekein de 40 gevallen van longontsteking per dag gemeld. Een aantal patiënten is inmiddels overleden. Twee grote Russische vliegtuigen van het type Antonov-12 beginnen vandaag een luchtbrug voor het over brengen van 50.000 Oostpakistaanse vluchtelingen naar de streek van Mana in Madhya Pradesj in Centraal- India. Morgen worden bij deze lucht brug vier Amerikaanse transport vliegtuigen van het type C-130 inge schakeld. Deze toestellen zullen per dag 1000 vluchtelingen overbrengen van het gebied van Tripira naar Gau- hati in Assam. De Indiase autoriteiten hebben ex tra-treinen ingelegd om 20.000 vluch telingen over te brengen naar Mana. de stations in West-Bengalen zijn overvol met vluchtelingen die uit het grensgebied willen vertrekken. Veel anderen weigeren echter de kampen in deze streek te verlaten. In Barasat, een stad van 90.000 in woners, 25 km. ten oosten van Cal cutta, dreigden gisteren opnieuw moeilijkheden t.e ontstaan. In en na- CAIRO (AP) Een tweeinotorig Egyptisch vliegtuig, dat al drie jaar werd vermist, is in de Libische woestijn teruggevonden. De negen inzittenden lagen ^lood onder de vleugels. In de zakken van de doden zaten brieven aan de nabestaanden. Deze brieven waren kennelijk geschreven toen de inzittenden de dood voel den naderen. bij de stad hebben zich 150.000 vluch telingen genesteld. Het Leger des Heils wilde voor de cholerapatiënten onder deze vluchtelingen een tenten kamp als ziekenhuis inrichten. De plaatselijke bevolking verijdelde dit plan echter. De vorige week moest de politie tussenbeide komen bij gevech ten tussen de bevolking en de vluch telingen, die onderdak probeerden te vinden in moskeeën en woningen. (Vervolg van pag. I) „Een kwestie van geven en ne men", zo betitelde hij de gehele ka binetsinformatie, waarbij hij er de nadruk op legde dat de VVD bereid is van de invoering van de kiesdrem pel een vrije kwestie te maken, maar dan hoopt hij wel dat ARP en CHU deze bereidheid zullen tonen ten aan zien van de wet op de kansspelen. „De roulette vormt voor ons geen punt. Zij staat zowel in het KVP- ats in het VVD-program". Niet aanvaardbaar voor de VVD is de voorgenomen nivellering van de overheidssalarissen, een kwes tie die „sommige heren wel hoog zit". De abortus-kwestie ligt nog steeds onopgelost op tafel. De „vijf" vonden het beter dat hierover eerst een com missie uit hun midden zich zou be taden. DS '70 bleek geen prijs op deelneming aan deze commissie te stellen, zodat vanmorgen een vier- mans-werkgroep, onder leiding van de liberaal mr. A. Geurtsen en met als leden de Tweede-Kamerleden Boertien (ARP), Van Schaik (KVP) en Tilanus (CHU), zich over deze materie zal buigen. Meegedeeld is dat de in te stellen „brede defensiecommissie eerst door het nieuwe kabinet in het leven zal worden geroeoen. In de stad Albuquerque in de Amerikaanse staat Nieuw- Mexico is de burgerlijke nood toestand afgekondigd na rellen, waarbij één man is doodgescho ten en zeker 24 mensen werden gewond. De politie heeft uren lang met traangas en revolvers gevochten tegen 500 jongelui, die met stenen en flessen gooiden. Minstens negen jonge mensen liepen schotwonden op. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. De moeilijkheden begonnen toen de politie een groepje jon geren wilde arresteren, omdat zij alcohol dronken in een park, wat bij de wet verboden is in Nieuw- Mexico. Daarop verzamelden zich rond 500 mensen in het park, die met de politie begonnen te vechten. Toen de jongelui uit het park werden verdreven, trokken zij naar het centrum van de stad., waar ze vier politieauto's in brand staken (zie foto) en een slijterij plunderden. Bij dit laat ste werd een man doodgeschoten. Mogelijk door een nachtwaker. De menigte werd later met traan gas verdreven. Er werden 35 ar restaties verricht. VIENTIANE (AP) De regering van Nordo-Vietnam heeft besloten een aanbod van een particuliere Amerikaanse organisatie (Pe ace) te overwegen, om Amerikaanse krijgs gevangenen vrij te laten in ruil voor steun bij de wederopbouw van Noord-Vietnam. Peace-directeur George Fishei maakte bekend dat Peace veel geld ter beschikking wil gaan stellen als Hanoi op het voorstel ingaat. Dit geld zal dan zodra het vrede is ge worden, worden besteed in de vorm van „alle mogelijke technische bij stand, machinerieën en materialen" die nodig zijn voor de heropbouw van het noorden. Neemt Hanoi het plan aan en de poneert Peace een som geld als eerste storting, dan moet Hanoi de krijgsgevangenen naar een derde land brengen waar Peace hen dan zal opvangen, verzorgen, kleden, enzo voorts. (Van onze correspondent) SCHIJNDEL Met de arrestatie van drie jongelui uit Vught vorig weekend heeft de rijkspolitie een bende opgerold in totaal zijn tien personen gearresteerd die verant woordelijk zijn geweest voor twee roofovervallen en een inbraak bij de wapenfabriek „De Kruithoorn" in Den Bosch vorig jaar. Bij het laatste misdrijf werden vijf volautomatische vuurwapens buitgemaakt. De zaak kwam aan het rollen na een mislukte roofoverval op de eige naar van een houthandel in Schijn- del. De eigenaar, de heer Steenbak kers, werd daarbij vrij ernstig ge wond .maar zijn vrouw slaagde er in de bedrijfssirene in werking te stel len. In de verwarring lieten de over vallers hun wapen achter en dat was de sleutel tot oprollen van de bende. Het wapen bleek namelijk af komstig uit „De Kruithoorn". Een grootscheepse speuractie, waaraan 80 man van de rijkspolitie en de ge meentepolitie van Schijndel deel nam, leidde tot de arrestaties. Een familielid van een der gear resteerden kwam een tweede wapen bij het politiebureau in Schijndel af geven. De andere arrestant vertelde dat de andere wapens begraven lagen in de bossen in de omgeving van Hel- voirt. Met behulp van een mijndetec- tor wisten genietroepen uit Den Bosch de wapens op te sporen. Naast de drie automatische wapens vond men ook een opengewerkt demon stratiemodel. Uit het onderzoek kwam o.a. naar voren dat de verdachten enige keren met de wapens in de bos sen geoefend hadden. De politie ver wacht nog enige arrestaties te zullen verrichten. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Het ambtenarengerecht in Utrecht heeft dr. W. L. Meijering in diens klacht tegen zijn gedeeltelijke schorsing door staats secretaris Kruisinga (Volksgezondheid) in het gelijk gesteld. Het ambtenarengerecht is van mening dat de staatssecretaris hij het ne men van zijn besluit, dat dr. Meijering tijdelijk niet op de Willem Arntsz- hoeve in Den Dolder mocht komen, niet die zorgvuldigheid in acht heeft ge nomen die past bij behoorlijk bestuur. Zo heeft het gerecht overwogen dat dr. Meijering niet tevoren over de maatregel van de staatssecretaris is ge hoord. Na publicaties over vermeende wantoestanden in de afdeling Den nendal van de Willem Arntszhoeve werd de heer Meijering op 24 maart door zijn directe chef meegedeeld, dat hij hangende een onderzoek door de (onafhankelijke) commissie- Speyer niet meer op de hoeve mocht komen. Op 18 mei werd deze buitenfunctiestelling opgeheven, omdat toen de commissie haar on derzoek in Dennendal had vol tooid. Tijdens de zitting legde mr. P. W Smits, de raadsman van dr. Meije ring dit uit als een „nieuwe beledi ging van mijn cliënt, alsof men meende dait hij het onderzoek zou willen en kunnen beïnvloeden". De dag voor zijn buitenfunctiestelling had dr. Meijering een rapport uitge bracht over de situatie in Dennen dal. Zijn directe chef was het vol strekt niet eens met zijn gedeeltelij ke schorsing, maar kreeg opdracht van de directeur-generaal van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid de maatregel aan de heer Meijering door te geven. Mr. J. van der Does, pleiter na mens het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid, zei na af loop van de uitspraak nog niets te kunnen zeggen over een eventueel hoger beroep bij de centrale raad van beroep. Dr. Meijering was niet bij de uitspraak aanwezig. Zijn raadsman deelde mee dat de heer Meijering zaterdtg met vakantie is gegaan- (Van een onzer verslaggevers) DEN DOLDER Er worden voor lopig geen maatregelen genomen te gen de dertien stafleden van Den nendal, die gistermorgen geweigerd hebben een loyaliteitsverklaring te ondertekenen. Het bestuur van de Willem Arntsz Hoeve zal zich nader beraden over de situatie. Dit is het resultaat van een gesprek tussen vertegenwoordigers van de staf, met onder meer de voorzitter van het bestuur, drs. L. Liebenga. Overigens zijn de gedachten van de staf over de situatie in Dennendal en over het werken met zwakzinnigen in het algemeen ook na dit gesprek ongewijzigd gebleven. Het gesprek heeft plaatsgevonden om aldus een verklaring van de staf te komen tot één gedragslijn, die een voorlopige werksituatie voor allen in Dennendal mogelijk maakt, dit in het belang van de patiënten en het personeel. De staf heeft de loyaliteitsverkla ring met de „vervangende leiding" niet .willen ondertekenen, omdat vrij dag nog gemeenschappelijke bezwa ren tegen de verpleegkundige direc teur André zijn geformuleerd. Deze zijn niet weggenomen, zaodat het vol gens de staf geen zin had om maan dag het vertrouwen in hem uit te spreken. De heer André heeft blijk gegeven een andere koers te willen varen. Zoals bekend heeft het bestuur van de Willem ArntsZ-stichting de direc teur Muller enprof. Poslavsci tijde lijk van hun functies ontheven. De staf verzet zich hiertegen. BIJ EEN brand op het terrein van 'Mobil Oil in het westelijk havenge bied van Amsterdam hebben drie operators van de raffinaderij lichte brandwonden opgelopen. (Vervolg van pag. I) „Overlevering nu zou deze mogelijk heden voor Waver afsnijden", aldus mr. Slotemaker. De rechtbankpresident wijst er In zijn vonnisop dat de Verenigde Staten in het geheel niet hebben vol daan aan de verdragsverplichting om aan Nederland onmiddellijk me dedeling te doen dat Ralph Waver langer dan 21 dagen onwettig afwe zig was. Mr. Slotemaker noemt een aantal door Ralph Wavers raadsman mr. W. J. van Bennekom vrijdag bij de behandeling naar voren gebrachte opvattingen welke van die van de staatssecretaris afwijken, niet van el ke grond ontbloot. Er is niet gebleken dat het minis terie de door Waver opgeworpen gronden behalve aan de Amerikaanse ambassade ook aan een of meer Ne derlandse hoogleraren in het interna tionaal recht hebben voorgelegd. Daartoe bestond des te meer aanlei ding nu van gezaghebbende zijden gesteld was dat Waver op verschei dene juridische gronden niet kan worden overgeleverd, aldus mr. Slo temaker. Waver heeft tot dusver onvoldoen de tijd en gelegenheid gekregen om allerlei rechtsvragen ten overstaan van de rechtercommissaris en de staatssecretaris van justitie uitput tend te (doen) behandelen, aldus de rechtbankpresident. Mr. Slotema ker wil geen onbeperkt verbod tot overlevering even. Wel zal de voor lopige termijn van zes maanden zo nodig verlengd kunnen worden (op vordering in kort geding). Intussen kan dan de verdere ontwikkeling van zaken worden afgewacht. Ralph Waver woonde de zitting waar de uitspraak werd gedaan, zelf bij. Tijdens de zitting demonstreer den buiten het gerechtsgebouw en kele mensen voor zijn vrijlating. Het weer en het werk op de intrieste en duistere maandagmiddag waarop ik dit neerschrijf, vormen eigenlijk alles wat we met z'n allen elke zomer een paar weken probe ren te ontvluchten. Maar ondanks de regendroppen tegen mijn venster ben ik niet zo somber als enige afleveringen gele den. Ten eerste verheugt mij de grote hulp uwerzijds aan de Pakis taanse vluchtelingen. En dan: plezie rig nieuws: de rechter heeft beslist dat Ralph Waver (althans voorlopig) niet uitgeleverd mag worden. En dat stemt de rechtzoekende tot vreug de. De drie Russische kosmonauten in de Saljoet hebben daarboven na tuurlijkwel een klein open deurtje ingetrapt met hun verkiezingsstunt. Ze stemmen, zoals u hebt kunnen lezen, op „de kandidaten van het onwrikbare blok van communisten en niet-partijleden". Jawel, ze zul len op Nixon stemmen... en dan maar hopen op een zachte landing. Overigens, drie schoolvoorbeelden van zogenaamde zwevende stem men. Nu het varkensvlees duurder en de margarine goedkoper aan het worden is, is er nog niets aan de hand als je je varkenslapje maar in de margarine braadt. Udink tot Van Hulst na de jongste vergadering van de CH-Unieraad: „Daar Kikkert een mens van op". tü Den Toom: Het scheelde tenslotte maar een haartje of Rinus was vrij uit gegaan. Overigens krijgt vadertje staat er van de rechterlijke macht aardig van langs: de Amerikaan Waver wint zijn kort geding tegen de staat der Nederlanden en dr. Meijering heeft gelijk gekregen in zijn klacht tegen staatssecretaris Kruisinga, die wel wat weg heeft van een vadertje staat in de staat. 4= Zo zie ik gegronde redenen om het niet eens te zijn met het maand blad Onze Taal van mei j.l. dat aan het slot van een reeks gesignaleerde taaiverkrachtingen mismoedig de Kabouter citeert: „Waar je ook te gen vecht, het Is één grote bier kaai". Een trouwpartij in de „Haai Soos- aaietie" is doorgaans een het woorc? zegt het al saaie aangele genheid, waar iedereen alleen maar afhankelijk van de sekse mooi enof duur loopt te wezen. De gas tenlijst voor het huwelijk dezer da gen van Ni>ons dochter Tricia loog er wat dit betreft niet om. Er kwam geen enkel congreslid op voor: dat zijn toch maar uit het volk gekozen parlementaire paupers, nietwaar? 4= Nee, er waren bijvoorbeeld een oliemagnaat die op zoek is naar een vrijhaven, een andere oliemagnaat met grote belangen in Griekenland, miljonairs, grootindustriëlen en za kenlieden. 4= Ik sluit en ga mij wijden aan een heildronk op Vrouwe Justitia. Een best mens. MERIJN (ADVERTENTIE) 'MfmW ft COURAGE'30cent

de Stem | 1971 | | pagina 1