mma Neem onzekerheid over Driewegen snel weg VERSTREKKENDE VERKLARINGEN PZEM-AFFAIRE Goede resultaten van kabeljauw en garnaal Leeuw niet blij met douche Godin Nehalennia: oorspronkelijk Zeeuwse maagd MILITAIREN IN BRABANT Te koud WD-FRACTIE IN BORSELE: Moeilijkheden bij sociaal werk Terneuzen stad streek 1 Strandweer Zeeuws visserij-overzicht Garnalen Inktvissen Ingewijden over vertrek hoofdleider: DIEREN GRAP ECHT J- v. d. VEN ostburgse winkeliers h die zonder twijfel zai trekken. Vorig uit België, de diverse door liefhebbers ver- ek van het trio Kees ger Sjakie Schram, ikelijke hapjes door Hotpants-verkiezing edt het Tiroler orkest er en zijn Alpen Ro- uli vindt op de markt ;in een rommelmarkt loplein" plaats, met iden een veiling van kelen door veiling- rhage uit Groede. t in de tent de George a Soulgroup op. igustus wordt op de cours d'elegance voor n met muzikale op- de doedelzakband „de 'ilburg. 2, vrijdag 13 en zater- js kampen vertegen oegen uit de verschil- nen van de gemeente elkaar om het kam- kamp. Zaterdag 14 ;en muziekgezelschap- en Heikant een show van Oostburg. k troef op zaterdag 21 ïeer fanfares en har- ajoretten uit Aarden en Sluis op de markt emonstreren. september vindt een hippique plaats op het r de ambachtschool, orden dressuurproeven nemen 200 combina- oncours deel. ;en uit het programma: september demonstra- ipringen op de markt 'lying Dutchman" uit ïrdag 23 september |rkt op het Ledelplein. september: overdekte monstraties op het Le- •dag 25 september: Wa lkt op markt en Ledel- lereen die iets te koop i. 's Avonds popmuziek ox. Woensdag 27 ok- moptocht ter gelegen- ;ning nieuwe sporthal groot vuurwerk. NP) Een geniecom- et Duitse eerste leger- ndag in Vught gearri- en tiendaagse oefening et genie-opleidingscen- de koninklijke land- compagnie zal in de Hedel met name oefe en in het leggen van et inrichten van over- compagnie is honderd uitgerust met 43 voer- eden heeft de compag- alen samengewerkt met rf gelegerde Nederland- on. t ZUIDWEST NEDERLAND Zeeland ENTSPRIJS kwartaal, binnen gsgebied (excl. 50 ct. ;n) naand (incl. 9 ct. en). NTOREN: 5N: Nieuwstraat 9, 920 (4 lijnen) eenstraat 14, 751 (3 lijnen) kstraat 1, 1030 (3 lijnen) N OVER 4G: tooruren: tel. 01140- 58-1940 leren) INTIE EXPLOITATIE: ecteur Zeeland: 01100-4316) Z. Vlaanderen: iker (01150-2601) hn W Z Vlaanderen: (01170-2893) e en Terneuzen: an (01155-1224) E ZEELAND: Lromme Weele 4, ■g, let 01180-7764 land: pman. tel. 01180-7438 Goes: n. tel 01100-6584 end redacteur ■Vlaanderen: irkel, tel 01150-4866. O Z. - Vlaanderen: I tel 01140-3751. afoon via: II of 01608-2073 2237 Kanaalzone en |r Helm, tel. 01150-4865 ctie Zeeland: ?ursen, tel 01155-1367 alist Zeeland: Boer. tel. 01155-2237 Dinsdag T5 juni 1971 1 (Vervolg van pagina 1) De voor de Rekenkamer afgelegde verklaring van een ambtenaar van de afdeling bouwkunde van de PZEM, welke verklaring thans schriftelijk ter kennis van de commissaris van de koningin is gebracht, luidt: „Toen er op een dag een werkor- der betreffende de bouw van een woning voor de directeur op onze afdeling binnenkwam, durfde nie mand naar de heer Bogerd te stap pen om te vragen wat wij met deze werkorder moesten aanvangen. Tenslotte heb ik zelf de knoop maar doorgehakt, en ben met de werkor der naar de directeur gegaan. Ik vroeg hem: „Wat moet ik met deze werkorder beginnen?" De heer Bo gerd antwoordde: „Die kunt u wel verscheuren. Ik zal de chef van de boekhouding wel inlichten". De betrokken functionaris van de afdeling boekhouding is inderdaad ontboden en heeft nadien bevestigd dat volgens de directeur, de werkor der kon vervallen, omdat het om te verwaarlozen bedragen zou gaan- De betrokkene rapporteerde dit aan zijn directe chef, de administratief ad junct-directeur van de PZEM, die dit tegenover de rekenkamer heeft erkend. De afdeling boekhouding had. vol gens de getuigenissen, een apart boekingshoofd voor werk ten behoe ve van de directeur-privé ingesteld, omdat reeds enige tijd materdalen en diensten, zonder dat deze admini stratief verantwoord werden, voor de bungalowbouw aan het bedrijf werden onttrokken. De nota, welke de boekhouding in december jongst leden aan de directeur, op diens verzoek, presenteerde (f 12.000) had betrekking op leveranties van roerende goederen via de PZEM, welke goederen ook door andere werknemers, zij het tegen betaling maar met reductie, kunnen worden gekocht. Het gaat hier om apparaten als t.v.-toestellen, koelkasten en der gelijke. Vooruitzichten If voor woensdag en donderdag, opgesteld door het KNMI op liftVül i wL maandag om HABll 13.00 uur: HUI lllllllliayii Plaatselijk buien later meer zon en te koud voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag Aantal uren zon: 0-7. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max. temp.: 2-6 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 proeent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 proeent. Voor donderdag Aantal uren zon: 2-9. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max. temp.: 0-5 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. De depressie die gisteren langdurig regen bracht (10-15 mm) trekt naar Duitsland weg. Vandaag nog een enkele bui, maar ook" opklaringen, en te koele temperaturen: 14-16 gra den. Zeewater 14 graden. Vooruit zichten: Nu en dan wat zon maar voorlopig te koel. Volgens vele werknemers is door de bungalowaffaire reeds in een vroeg stadium de goedie orde op de PZEM, speciaal in het hoofdkantoor te Middelburg, maar ook in de ves' tiging te Vlissingen, ernstig ver stoord. Het heeft destijds bij velen morele Dezwaren opgeroepen, dat zij werk in of voor de bungalow te Domburg moesten verrichten, doch werkbriefjes moesten inleveren waarop zij verklaarden met b.v. „onderhoud centrales" bezig te zijn geweest Van een onzer verslaggevers) DRIEWEGEN/HEINKENSZAND De VVD fraktie in de gemeen teraad van Borsele heeft aan het college van burgemeester en wet houders naar aanleiding van de publikaties in „De Stem" van 4 juni ten aanzien van de oliepijpleiding Total-Dow een aantal (schriftelijke) vragen gesteld. Onder meer vragen de heren P. Dekker en A. de Jager zich af, of b. en w. met hen van mening zijn dat de onzekerheid waarin de bevolking van Drie wegen nu verkeert, zo snel mogelijk dient te worden weggenomen. Zoals bekend staat het door de plannen voor de leidingstraat rond het toekomstige industrieterrein Bor- sele-oost vrijwel vast dat Driewe'gen ruim binnen de grenzen van dit ter rein zal komen te liggen en tezijner- tijd zal moeten worden afgebroken. Hierover is van provinciale of plano logische zijde nog geen uitspraak ge daan en ook b. en w. van Borsele, die de prov. planologische commissie in middels al hebben duidelijk gemaakt, dat zij hun toestemming aan het ge plande tracé zullen onthouden, verke ren nog in volledige onzekerheid over de toekomst. Zij zijn in de plannen ten aanzien van hun eigen grondgebied niet ge kend. De VVD-raadsleden vragen in dit verband dan ook, of gezien de te verwachten ontwikkeling de her- bouwplannen voor een onderwijzers woning in Driewegen toch gereali seerd moet worden. De raadsleden, die vinden dat de provinciale plannen in de toekomsti ge ontwikkeling en de gemeente ver strekkende gevolgen kan hebben voor (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS. Een week met verrassingen^ zo zouden we de af gelopen visweek kunnen noemen. Niet de platviskotters gaven de toon aan zoals we gewoon wa ren en wat normaal zou zijn maar de enkele nog overgebleven kabeljauwvissers, die met deze scholen vis meetrokken steeds verder van de kust. Deze kwamen naar verhouding met de beste vangst aan de markt, waarvoor goede prijzen werden be taald. Dit had tot gevolg, dat meer dere schepen aan deze visserij gin gen deelnemen, zodat in de eerst volgende week waarschijnlijk meer rondvis in de Zeeuwse havens kan worden verwacht. De Br. 47 van de gebrs. Marijs, een der modernste garnalenkotters van de vloot, werd deze week ver kocht naar West Mersey (Engeland), vanwaar dit schip de visserij zal voortzetten. Hiermee verliest de Breskense vloot een der beste mid- delslagkotters en een goed team, waarvan slechts een man in de vis serij blijft. Dit schip behaalde enkele jaren geleden de wimpel voor de hóógste gemiddelde prijs per kilogram gar nalen. De garnalenvisserij gaf ver heugende resultaten, waaronder een dagvangst van ruim 200 kg, wat een uitschieter was. Overigens vingen andere vissers tooh ook resp. 160, 130 en 90 kg op een dag, zodat de vangsten weer vrij normaal begin nen te worden voor de tijd van het jaar. De sterfte onder de inktvissen, waarover wij schreven en waarvan men vreesde dat dit door de water verontreiniging zou zijn ontstaan, wordt door de vissers als niet abnor maal beschouwd. De vis komt ieder jaar in meer of mindere mate de mon ding van de Schelde op, dit jaar echter in groten getale zodat er meer aanspoelen dan vorige jaren. Het afsterven zou een normale zaak zijn, nadat ze hun eieren hebben afge zet, aldus de vissers. niet alleen Driewegen, maar ook voor Borsele en Ovezande, vragen b. en w. voorts of beslissingen en medede lingen ten aanzien van de plannen niet (alsnog) in de raad thuishoren. De fractie verwijst hierbij naar vragen die zij tijdens de vorige raads vergadering heeft gesteld naar aan leiding van de reconstructieplannen 's-Heerenhoeksedijk. Deze plannen zouden geheel of gedeeltelijk door kruist kunnen worden door de aan leg van provinciale wegen en door bijvoorbeeld haven- en industrieplan nen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De heer A. H. Huberts, hoofdleider en waarnemend directeur van de centrale stichting voor sociaal en cultureel werk in de gemeente Terneuzen, zal deze func tie per. 1 september neerleggen. De reden van zijn heengaan is niet bekendgemaakt. Ingewijden bij de stichting voor sociaal en cultureel werk menen dat bepaalde moeilijkheden tussen het bestuur van de centrale stichting en de heer Huberts aanleiding hebben gegeven tot het ontslag van laatstge noemde. De heer Huberts bevestigde desgevraagd dat hij de centrale stichting binnenkort zal verlaten en dat hij bezig is met het vinden van een andere functie. Het bestuur van de centrale stich ting is op zoek naar een plaatsver vanger", zei hij. „In de centrale stichting zal een aantal veranderin gen worden doorgevoerd- Als daar voor mij geen stoel beschikbaar is trek ik daaruit mijn consequenties", aldus de heer Huberts. Sinds 1 januari 1970 was de heer Huberts hoofdleider en waarnemend directeur van de centrale stichting voor sociaal en cultureel werk in Terneuzen. Hij werd als zodanig be noemd na de reorganisatie van het sociaal-cultureel werk, waarbij de algemene, katholieke en protestants- christelijke stichtingen op dit ter rein werden samengevoegd. De heer Huberts was eerder hoofdleider van de interkerkelijke stichting voor jeugd- en volwassenwerk in Ter neuzen. Morgen woensdag 16 juni: Bergen op Zoom 9.08 en 21.29; Hansweert 8.23 en 20.37: Terneuzen 7.54 en 20.07; Vlissingen 7.22 en 19.40; Wemeldinge 8 58 en 21.19. waters DEN HAAG Konstanz 381 onv., Rheinfelden 302 19 Straatsburg 340 —38, Plittersdorf 494 —33, Maxau 571 onv., Plochingen 199 36, Mannheim 431 pll3, Steinbaeh 167 —13, Mainz 386 pill. Bingen 283 pU4, Kaub 325 pU9, Trier 241 —2, Koblenz 305 pill, Keulen 288 Pl8, Ruhrort 445 —16, Lobith 1071 ;18, Pannerdense Kop 1033 lo.NNijmegen 862 14, IJsselkop 931 —15, Eefde IJssel 450 pl2, De venter 330 pllO, Monsin 5462 2, Borgharen 3880 onv., Belfeld 1097 4, Grave beneden de Sluis 502 onv. In New York werd een grott zeer onwillige leeuw door een auto- wasinstallatie getrokken als onder deel van de opnamen voor een film naar hel boek van Jimmy Breslin, De bende kon niet behoorlijk schie ten". Na langdurig gehannes lukte het uiteindelijk de leeuw gewassen te krijgen en had men voldoende mate riaal voor de film opgenomen. Reconstructie van een alttiar. GOES Nehalennia, de godin van de vele altaren in de Oos- terschelde, was een Zeeuwse maagd, voordat zij tot godin werd verheven. Als maagd ver trok zij van Walcheren naar Griekenland, waar zij na haar dood een plaats kreeg in de rij van de Griekse goden. De Ro meinen namen haar ook als go din aan. En met de komst van de Romeinen kwam Nehalennia te rug in ons land. Zo staat de geschiedenis van Ne halennia omschreven in het Oera Linda-boek, een geschiedkundig en tevens mythologisch geschrift van de Friese familie Over de Linden (Oera Linda). In het Oera Linda- boek beschrijft de familie (nauw keurig uitgewerkt) godendom en staatshuishoudkunde van de Frie zen (Frya-volk). De Friezen be woonden ten tijde van het boek onder andere ook de Zeeuwse ei landen. Nehalennia - zo vertelt Oera Linda - was een maagd in dienst van de godin Frya. Naar huidige begrippen zouden we zeggen: zij was een priesteres. Samen met en kele andere maagden woonde zij op een burcht aan de Oosterschel- de. Nehalennia bleek een geliefde maagd, die de wetten van Frya tot tevredenheid van het volk uitvoer de. Het volk had daar belang bij, want wie de leer juist hanteerde, zorgde tevens voor een rechtvaar dige uitvoering van een stuk socia le wetgeving. Zo was dat door de Friezen ten tijde van het matriar chaat geregeld. De maagd Nehalennia had door haar wezen tevens het vertrouwen van de zeevarenden. In die tijd geen kwestie van discriminatie, want er waren maar weinigen die niet de zee bevoeren. Naar onze ideeën had zij een streepje voor bij zowel vrouwen (de landrotten) als de mannen (de zeevarenden). Op een dag echter vertroebelenden vreemdelingen de sfeer. Om het leven van de gelief de maagd Nehalennia te redden namen de zeevarenden haar en hun families van Walcheren mee de zee op. En volgens het verhaal stichtten de Friezen na omzwer vingen de stad Athene. Een offerstuk, vrijgegeven door de zee. Honderden jaren later dook de naam van dezelfde Nehallennia weer aan onze kust op. Zij was toen godin met een zwak voor zee varenden. Het volkje van de zee kon met haar bescherming weinig overkomen. Vanzelfsprekend maakten handelslui, die van hier uit in Engeland handel wilden drijven, ook of misschien wel han dig gebruik van de beschermende invloed. Zij offerden in elk geval ijverig mee, altaren met name. De ze vorm van reisverzekering was echt geen verspilling, omdat op zee niemand zijn leven met al dat ruige volk zeker was. Op de vorig jaar bij Colijnsplaat gevonden altaren komen naast een afbeelding van de godin ook wel dieren voor. In het Oera Linda- boek geeft zij zelf een verklaring voor dieren om haar heen. Waarom een hond? Nehalennia: „Heeft de herder geen schaapshond om zijn kudde bijeen te houden? Wat de hond is in dienst van de schaaps herder, dat ben ik in Frya's dienst. Ik moet over Frya's kudde wa ken". Waarom een nachtuil? Neha lennia: „Hij helpt mij eraan herin neren dat er een slag mensen over de aarde ronddwaalt, dat evenals hij in kerken en holen huist, die in het duister omwroeten, maar niet zoals hij om ons van muizen en andere plagen te bevrijden, maar om listen te verzinnen en van an dere mensen hun kennis te ro ven". Verder wordt nog één verklaring gegeven, voor de eieren die zij bij zich draagt: „Deze eieren zijn het zinnebeeld van Frya's raadgevin gen, waarin onze toekomst ver scholen ligt en die van het mense lijk geslacht. De tijd moet ze uit broeden en wij moeten waken, dat er geen leed over komt". Aldus omzwervingen en uitspra ken van Nehalennia. Nu kan men tegenwerpen, dat het mythologi sche verhaal niet helemaal klopt, omdat in de Griekse godenwereld geen Nehalennia voorkomt. Daar voor bestaat echter ook een ver klaring. De vrouw droeg haar be kende naam als maagd, bij wijze van pseudoniem. Als kind kreeg zij van haar moeer een andere naam, Minerva. Deze naam komt ons bekend voor. Zij stamt uit de tijd van de Romeinse goden. En de Romeinen pikten deze godin van de Grieken, die haar Pallas Athene noemden. Daarmee is de* cirkel wel rond. Overigens is het Nehalennia-deeï uit de mythologie van de Friezen al net zo omstreden als de rest van het Oera Linda-boek, dat pas in 1862 bij de familie Over de Linden in Den Helder werd ontdekt. En kele wetenschapsmensen uit Lei den hebben namelijk uitgemaakt, dat het boek een grap moe.t zijn. Een kostbare grap, want degene die het verhaal in het oud-Fries heeft opgesteld moet tenminste drie jaar aan de vertaling hebben besteed. Daarnaast dient de grap penmaker ook enkele jaren van zijn leven bezig te zijn geweest om ar cheologische, mythische en ook volkenkundige gegevens in een vrij logisch verhaal in te bouwen. Hij moet daarbij gebruik hebben gemaakt van gegevens, die in het midden van de vorige eeuw niet of nauwelijks bekend waren. De Friezen - en velen met hen - houden het boek vooralsnog op echte overlevering; van vader op zoon geschreven en overgeschreven door de familie Over de Linden. Bij voorkomende gevallen ont lenen de Friezen zelfs oude rech ten aan dat boek. Enkele Neder landse rechters hebben er al ern stig mee te maken gehad. Vandaar misschien, dat studenten in de rechtsgeleerdheid tijdens hun stu die ook met het fenomeen Oera Linda te maken krijgen. Oera Linda lijkt ons een stevige (bijkomstige) kluif voor de Neha- lennia-congressisten, die dezer da gen in Zeeland langdurig en breedvoerig de godin en de opge viste herinneringen aan de godin ter sprake brengen. De Friese my thologie van het geval mag daar aan niet ontbreken. De congressis ten kunnen te rade gaan bij de provinciale Friese bibliotheek in Leeuwarden, waar het in 1862 gevonden handschrift plus alle lec tuur over voor en tegen Oera Lin da zorgvuldig worden bewaard.

de Stem | 1971 | | pagina 13