iietl Iers BlhBK inl TEN soneel Oud-judocoach Koos Henneveld teleurgesteld „WAT HEEFT GEESINK BEREIKT 55 „Ik wilde n totale RINI WAGTMANS ERVARING RIJKER Giro zwaarder dan Tour Karstens Zwitserse derde in Ronde GOUDSMIT-HOFF BEGINT MOGELIJK AMATEURPLOEG VERGEEFSE SOLO VAN TABAK: 166 KILOMETER Pijnen tweede ploeg SPORTTOTO Schür tweede iBrhBis Okker mag toch spelen DONDERDAG KORT GEDING TEGEN KNVB Nog meer schandaal in Duitse Bundesliga SCHOOL iMER I de afdeling perso- AFDELING TEGENWERKING NIET PARALLEL NIETS REVOLUTIONAIRS ZATERDAG 12 JUNI 1971 tiebedrijven en 'hebben. behoefte te voorzien. hting - i bij de ge voorzieningen van eigen auto. idrijven kunnen voldoen, coupon Isvoorwaarden 308/46421 ^it zoeken wij een Is (hoogleraren en fcn regelt de werk uitvoering door een Jit en, werkt zij zelf Ie een middelbare lig hebben in soort- I bedragen, hogeschool. vraagt STATIONS bma en an dit blad. EN vrachtwagens. bnst. 01652 - 3152. ■020.00 uur. van de korrespon- pk het klaarmaken minimaal MULO lie in de moderne |arne op. ons adres inlichtingen kunt ïrekwentie omvor- ptc. en behoren tot Engelse concern, I Glasgow. HpawaaaaMiaisinB (Van onze sportredactie) MAASSLUIS Toen de nationale judoploeg in 1910 met vier zilveren medailles terug kwam van de Europese judokampioenschappen in Oost- Berlijn, beweerden de tegenstanders van de toenmalige coach Koos Henne veld dat deze resultaten een afgang betekenden voor het Nederlandse judo. In 1969 waren het nog vier gouden plakken, die Nederland in Oostende veroverde. Vooral Anton Geesink stelde zich bijzonder negatief op en gooide olie op het vuur'van de naijver. De begeleiding van het judoteam, de coaching, kortom niets deugde er. Er moest snel verandering in komen, want anders zou het wel eens het einde kunnen betekenen van Nederland als toonaangevende judonatie en dat moest ten koste van alles worden voorkomen. Zijn langdurige infiltratie bleef niet onbeloond. Hij werd coach van het nationale team van Nederland, hetzelfde team dat enkele weken geleden in Gothenburg een dreun kreeg die nog lang in de Nederlandse judowereld zal nagalmen. Slechts goud voor Wim Ruska, zilver voor de landenploeg en bron zen plakken voor coming man Henk Knuys, Peter Snijders en Ernst Eug- ster. En dan nog een „eervolle" zesde plaats voor Jan Snijders en Martin Poglajen. „Wat heeft Geesink eigenlijk be reikt?" vraagt Koos Henneveld zich af. „Er wordt druk gedaan over de resultaten in Gothenburg. DaJt be grijp ik gewoon niet. Ik wil niets •afdoen aan de prestatie van Ruska, integendeel, ik vind het gewoon fijn dat hij goud heeft gehaald. Van Henk Kruys is het ook prachtig, die jongen heeft wat bereikt, maar om nu in zijn totaliteit te gaan spreken van een Nederlands succes in Go thenburg, dat zie ik niet zitten. Geesink voert als excuus aan de te korte tijd van voorbereiding, maar dat is gewoon onzin. Ruska heeft drie maanden in Japan getraind en zes man uit de scthool van Geesink hebben ook in Gothenburg aan de Europese kampioenschappen deelge nomen. Knapen die hij dus op elk gewenst moment kon zien, noem dat nu maar geen voorbereiding, ik wou dat ik toen ik coach was dezelfde mogelijkheden had gekend. Koos Henneveld is niet emotioneel, hij rijgt nuchter de feiten aaneen, weet scherp te analyseren en te relative ren. „Wat ik in Oost-Berlijn alsnog met mijn ploeg, vier plaatsen in de finale^ heb bereikt, werd afgeschil derd als een afgang. Nu wordt er geschreeuwd dat het een succes is, omdat we goud hebben gehaald in Zweden". Ondanks alle tegenwerking en de negatieve kritieken die ik heb ge kregen vind ik dat ik als coach goede resultaten heb bereikt. Vier gouden plakken in Oostende ih 1969 en vorig jaar vier maal zilver, dat voor hetzelfde geld ook tweemaal goud en tweemaal zilver liad kun nen zijn. In Oost-Berlijn hdb je niet alleen rekening te houden met je tegen standers op de mat, maar ook met het publiek. Er heerst een anti- Westerse stemming en bovendien is het publiek zo bijzonder chauvinis tisch, daar heeft men hier geen idee van. Als judoka gaat dat langs je heen, maar dat gaat niet op bij een scheidsrechter. Als hij bij een „on beslist" een Nederlander tot over winnaar durft uitroepen, komt er dezelfde reactie los als na het uit het veld sturen van Coen Moulijn in een bomvol Feijenoord Stadion". Met de landenploeg haalden we in de finale tegen Rusland een onbe slist 22. Maar toch verloren we. Gietelink ondanks zijn kniebles sure en Van der Pol hadden normaal hun finalepartijen gewon nen, maar werden toch op beslissing van een beïnvloede scheidsrechter tot verliezer verklaard". De opbouw voor de Olympische Spelen van 1972 waarvan Geesink zo heeft opgegeven, heeft een niet al te sterke basis. Veel insiders hadden eigenlijk weinig meer verwacht, men kende de capaciteiten van Geesink als ju doka, men kende ook zijn speciali teiten als leider en die liepen beslist niet parallel. Tactiek en diplomatie zijn niet de geëikte eigenschappen voor topsporters, ze hebben ook geen tijd om zich daar over te verdiepen. Geesink maakte daarop koen uitzondering en bleek van bei de geen kaas gegeten te hebben. Tijdens een bijeenkomst van bonds- trainers op 26 oktober vorig jaar Boerslma seniorentrainer wilde niet eens een Rapmund de j-uniorentrai- o&r had men vergeten uit te nodigen liep de zaak schromelijk uit de hand. Koos Henneveld vond het uogal vreemd, dat men toen hij zijn eisen. Hij moest rapporten hebben van alle scheen, maar vast was be gonnen. Geesink had het woord ge nomen en druk gesticulerend onder streepte hij zijn'eisen. Hij moest rapporten hebben van alle trainers, die had hij nodig voor zijn verdere Plannen, die hij en passant nog ter tafel bracht. Niemand interrumpeer de. Tot Koos Henneveld vroeg in welke hoedanigheid Anton Geesink sigenlijk sprak: als hoofdtrainer van de bond, als adviseur van de bond, als de man die door Japan reizend over het Nederlandse judo vertelde of misschien als coaoh van de natio- I nale Oostenrijkse judoploeg. Geesink tacticus op de tatami was op het terrein van de retori- 1 w ca een beginneling. Hij slingerde het ene verwijt na het andere naar het hoofd van Henneveld. De coach van het nationale judoteam stond maar een ding te doen: vertrekken. Hij zocht niet de weg van de minste weerstand, dat was hij niet gewend, maar hiertegen was hij niet bestand. Geesinlk wilde niet ophouden en toen ging Henneveld weg. Beledi gingen hoefde hij niet te slikken. Geesink verweet de vierde dan uit Maassluis dat tijdens diens bewind blauwe en bruine banden de tatami met de nationale ploeg hadden aan geveegd en hier werden Oosten rijkse judoka's bedoeld waarme de Geesink tevens de laatste vraag van Henneveld in feite beantwoord- ,,Ach", stelt Koos Henneveld, „za kelijk gezien heeft Geesink gelijk, als hij op die manier in de schijn werper wil blijven, maar zijn leer plan omvat niets revolutionairs. Er zijn meerdere systemen en ze zijn er allemaal op gericht om je tegenstander zo snel mogelijk naar de grond te krijgen". Over zijn plannen als coach zegt hij: „Ik wilde een totale ploeg op bouwen, dus ook aan de lichtere klasse, waarin we nooit zover ko men, veel aandacht besteden". Het is er niet van gekomen. Henneveld is uitgerangeerd en dat heeft hij zich toch ergens wel aangetrokken. „Ik heb dit jaar voor het eerst de Europese judokampioenschappen niet bijgewoond", zegt de 36-jarige inwoner van Maassluis. „Negen maal was ik erbij. Het heeft me wel wat centen gekost". Koos Henneveld heeft geen tijd meer, veelbelovende judoka's en karateka's staan in zijn sportschool in Maassluis op hem te wachten. Oud-judocoach Koos Henneveld heeft de handen vol aan zijn sportschool. „Er is niets revolutionairs in de leermethode van Anton Geesink", meent hij. (Van onze sportredacteur) ST.-WILLEBRORD „Ik dacht dat ik genoeg rondes in Europa gereden had om niet verrast te kunnen wor den door de Ronde van Italië, maar wat is me dat tegengevallen. Tjonge, tjonge!" Bruingebrande Rini Wagt- mans is weer een ervaring rijker, Als enige Nederlander reed hij dit jaar de Giro, en voorbereiding op de Tour de France die hem zwaarder is gevallen dan hij meende te kunnen vermoeden- „Op zich is die ronde misschien niet lastig, maar met een Tour de France op de achtergrond wèl. Elke dat klimmen (op één etappe na) en acht ritten met een aankomst berg op. Als je dan nagaat dat er twee weken later een tour gereden moet worden, dan vraag jé je af wat je eigenlijk aan het doen bent! Ach, qua koers is die giro niet zo'n ver schrikkelijke ronde want er wordt ZUG (ANP) Voor de Neder landse renners is de eerste dag (Zürich-Zug) van de 35e ronde van Zwitserland een succesvolle geweest, weest. Achter etappewinnaar Amoldo Caverzasi uit Italië, die zich door het bar slechte weer (regen, onweer en koude) niet liet weerhouden om vijftig kilometer voor de finish te demarreren en een voorsprong van bijna twee minuten o.p te bouwen, werden Daan Holst, Gerben Kar stens en Harry Steevens respectie velijk tweede, derde en vierde. Jan Krekels en Matthiijs de Koning, die zijn debuut maakte als beroepsren- ner, completeerden het succes door (reapectieivelijk) op die zesde en ze vende plaats beslag te leggen. Uitslag: 1 Caverzasd (tta) de 167 km. iin 4.28.38, 2 Daan Holst (Ned) 4.30.24, 3 Gerben Karstens (Ned.) 4.30.44, 4 Harry Steevens (Ned) z.t., 5 Schneider (Zwi) z.t., 6 Jan Kre kels (Ned) z.t„ 7 Matthijs de Ko ning (Ned) z-t., 8 Hitdhen (Gbr.) z.L, 9 Bergmans (Bel) z.t, 10 Ele vens (Bel) z.t., 22 Wim Schepers (Ned) z.t., 30 Wim Prinsen (Ned) z.it., 51 Leo Duyndam (Ned) 4.32.48. minder hard gefietst dan in de Tour. Er is lang niet zoveel strijdlust, maar het parkoers is moordend. Stukken zwaarder dan dat van de Tour". Als Rini Wagtmans zijn voorberei- dingswerk op de Tour de France overziet dan oordeelt hij met ge mengde gevoelens: „Aan de ene kant ben ik tevreden omdat ik voel dat ik goed rijd. Stukken beter dam vorig jaar rond deze tijd, maar daar staat tegenover dat ik nog geen grote uitslag kon maken. Ik duikel de in het algemeen klassement door dat ik een uitgesproken slechte dag had vanwege maagstoornissen en ik werd twee keer tweede in een etap pe. Dat is pech. Ik ben begonnen met het idee, dat er wel een ritover- winning in zou zitten. En nu die er niet is uitgekomen, ben ik wat te leurgesteld. Mijn Italiaanse bazen waren erg content, want ik heb toch een paar keer aardig wat laten zien, ik ben eerste geworden van een sprintklassement waarvoor we elke dag een paar keer moesten rijden en in het combinatieklassement eindig de ik als derde. Dat is misschien ook wel mooi. Maar helemaal vol daan ben ik er niet door. Dan had ik een rit moeten winnen". Dat probeert Rini Wagtmans nu maar in de Tour te bereiken. „Maar het zal niet meevallen want ik rijd in de eerste plaats voor Merekx". Tot aan de start van de Ronde van Frankrijk werkt Rini Wagtmans het volgend programma af. Morgen de ronde in zijn woonplaats Sint Wille- brord, de zondag erop het nationaal kampioenschap in Valkenburg waar voor hij donderdag al naar Limburg trekt om er zich voor te bereiden- Tussendoor een Belgische koers, wat trainingen en welgeteld één vrije dag, volgende week woensdag. „Dan maak ik m'n tuin in orde. Is dat voor de Tour ook weer gebeurd". Rini Wagtmans: weer een ervaring rijker. VOETBAL Het naar de ere divisie gepromoveerde FC Den Bosch heeft doelman Jan van de Heuvel van Haarlem gecontracteerd. Hij wordt tweede doelman achter Hans van der Pluym. (Van onze sportredactie) RIJEN Goudsmit-Hoff komt wellicht volgend jaar met een ama- teurploeg in de wielerkoersen. Er is een vergevorderd onderzoek naar de mogelijkheden om naast de prof- ploeg van Kees Pellenaars een ama teurequipe te formeren „die dan", zo zegt Goudsmit-Hoff directeur Heere, „als een kweekschool gezien moet worden". De heer Heere: „Wij zijn ons aan het oriënteren. Het aantrekken van Piet Liehregts, die veel ervaring heeft met amateurs, ais assistent vain Kees Pellenaars is een stap in de richting die we uit willen: een selectiegroep voor onze profploeg. Of we met amateurs gaan beginnen in 1972, zal na de Tour worden be slist. Dan hebben we een overzicht van wat de profs ons precies gekost hebben en welk succes die investe ring opleverde. In overleg met Kees Pellenaars beslissen we dan of er een amateurploeg komt." Piet Liehregts: amateurploeg. ervaring met LONDEN (ANP) Tom Okker, die ongeveer een week geleden dooi de internationale tennisfederatie (ILTF) werd geschorst wegens het zonder opgaaf van reden wegblijven van de open Franse kampioenschap pen, mag weer uitkomen in officiële toernooien. Hetzelfde geldt voor Nikki Pilic (Zuidslavië), Ismael el Shafei (Egypte) en Ingo Buding (West-Duitsland). De ILTF heeft genoegen genomen met de verkla ring van deze vier spelers, waarom zij in Parijs niet hebben deelgeno men. APELDOORN (ANP) Het kort geding, dat de tien clubs, die volgens de saneringslijst van de KNVB/FBO dienen af te vloeien, aanspannen, zal donder dag 17 juni om 10.00 uur voor de Haagse rechtbank dienen. Raads man van de clubs is mr. Fievez uit Deventer. De tien clubs hebben donder dag een telegram gestuurd aan de minister van Justitie, waarin zij hem verzoeken de wijziging in het totalisatorbesluit op te schorten. De „tien gevonnisten" zijn van mening dat er geen en kele zekerheid bestaat dat de KNVB de extra-opbrengst van de sporttoto op een (volgens de „tien") juiste wijze besteedt bij het uitvoeren van haar sane ringsplan. De „tien" vinden ooik dat de plannen van de KNVB geen enkele garantie geven voor een gezondere financiële situatie in het betaalde voetbal. DEN HAAG (ANP) Van de 510.388 deelnemers, die gezamenlijk voor een inleg van 1.096.077,60 gul den hadden gezorgd in sporttoto nummer 47, hebben vier man alle dertien kruisjes goed ingevuld. Zij mogen de eerste prijs, groot 172.632,22 gulden delen, en ontvan gen elk 43.158,gulden. Voor de tweede prijs was beschik baar 123.308,73 gulden, die door 253 man gedeeld moet worden. Zij ont vangen elk 487 gulden. Voor de der de prijs, 172.632,22 gulden, hebben zich 2949 man gemeld, die elk 58 gul den zullen ontvangen. De extraprijs, groot 24.661,75 gulden, moet door 53 man worden gedeeld. Zij ontvangen elk 465 gulden. KEULEN (ANP) Er komen steeds nieuwe schandalen aan het licht, die zich hebben voorgedaan tijdens de afgelopen competitie in de Westduitse Bundesliga. Nadat afgelopen zondag de voor zitter van Kickers Offenbach be schuldigingen had geuit aan het adres van Man-glitz, Patzke en Wild, zijn de spelers zelf ook gaan praten. Zo verklaarde doelman Manglitz gisteren dat hij voor de overwinning van FC Köln op Rot Weiss Essen van Canellas, voorzitter van Kickers Of fenbach, dat belang bij een nederlaag van Essen had, 25.000 mark had ont vangen. Volgens Canellas was het initiatief hiertoe uitgegaan van de nationale doelman, die hem zou heb ben opgebeld met de woorden: „Als u mij geen 25.000 mark geeft, wint Essen". Manglitz heeft nu op zijn beurt een aanklacht tegen Canellas ingediend wegens smaad. Voorts heeft hij aan gekondigd binnenkort met zijn be wijsmateriaal tegen eerdere beschul digingen van Canellas (het willen aannemen van geld om Kickers Of fenbach van Köln te laten winnen) te zullen komen. Dit zou Canellas' beweringen als een zeepbel uiteen doen spatten. MARIAZELL (ANP) De Oos tenrijker Siegfried Denk heeft giste ren de zevende etappe van de ama teurwielerronde van Oostenrijk ge wonnen. Hij legde de 113 kilometer van Graz naar Mariazell af in 301.38. Tweede werd de Nederlan der Frits, Schür met een achterstand van 3 seconden. De Oostenrijker Humenberger behield de leiding in het algemeen klassement. VAN DAALEN ECHTERNACH (ANP) Voor de Nederlander Tino Tabak is de eerste etappe van de Ronde van Luxemburg, die de 58 renners van Luxemburg naar Echternach (210 kilometer) voerde, een bittere pil geworden. Na veertig kilometer was Tabak ontsnapt uit het lauw fietsende pelo ton. Vervolgens had hij een voor sprong opgebouwd, die na zeventig kilometer was uitgegroeid tot 7.15 minuten. Maar een niet tijdig ver holpen lekke band en de inspannin gen van een groep achtervolgers werden, hem na een solo van 166 kilometer noodlottig. Op nog geen vier kilometer vam de finish werd hij ingehaald door elf renners, van wie de Belg Frans Verbeeck in de eindsprint de snelste bleek. Tabak w-erd verwezen naar de twaalfde plaats. Rene Pijnen redde nog een klein beetje glorie voor Nederland door tweede te worden. Verbeeck werd door deze over winning leider in het algemeen klassement. Uitslag: 1 Verbeeck (Bel) de 210 kilometer in 536.47, 2 Pijnen (Ned), 3 Dierickx (Bel), 4 Bodart (Bel), 5 Dolman (Ned), 6 Doyen (Bel), 7 Zoetemelk (Ned), 8 Schleck Lux), 9 Ocana (Spa), 10 Verstraeten (Bel), 11 Bracke (Bel), 12 Tabak (Ned) allen dn dezelfde tijd als Verbeeck. oeede achter Frans 18 Harry Jansen (Ned) 5.37,06; 21 Jan Janssen (Ned) 5.37,08; 22 Moo- nen (Ned) z.t.; 32 Janbroers (Ned) z.t.; 39 Van Midden (Ned) 5.40,16; 40 Gerrits (Ned) z.t.; 45 Serpenti (Ned-) 5.49,02. Opgegeven: Peter Kis-ner.

de Stem | 1971 | | pagina 7