Was u op school Gevraagi promine vrij uit ANWB- School hoeft geen hinderpaal te zijn voor alternatief Rouleren Spreiding Oplossingen Pinksteren Vrij vragen ,Afslank-agenda' voor mannen Melk ideaal Niet 3 maar 6 ZATERDAGBIJLAGE VAN DE STEM/12 JUNI 1971 Eindeloos gekibbel over de door Jos Ahiers was en is, wat die schoolva kanties betreft, weinig gere geld. Voor het lager onder wijs gold dat er 1040 uur per jaar moest worden les gege ven. Wanneer de vakanties vielen on hoe lang die va kanties waren werd en wordt uitgemaakt door het bestuur van de school. In 1954 benoemde de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie al een commissie, die de problemen die rond de vakanties groeiden maar eens moest gaan bestuderen. Die commissie vergaderde negentien maal en kwam ruim vier jaar later met een rapport. De meeste ouders, onderwijzers en schoolartsen bleken helemaal geen bezwa ren te hebben. Het ANOF- vakantierapport stelde bo vendien, dat het van het on derwijs uit het beste is, als er een ritmische verdeling van de vakanties is: na el ke periode van ongeveer acht schoolweken tenminste een week vakantie. Mannetje-aan-mannetje kij ken naar de eindeloze para de van mooie meiden op het strand hoeft helemaal geen onaangename bezigheid te zijn. Het is wel onaange naam om ondanks je eerste klas-kaartje staande naar Zandvoort te moeten sporen. Het is hoogst onaangenaam om een half uur tevergeefs om een ober te moeten roe pen. Het is gewoon verve lend om in je vakantie over al te moeten wachten en bet is eigenlijk onredelijk dat je als gedwongen top-seizoener het dubbele voor het gemeu bileerde kippenhok moet be talen vergeleken bij de .aan bevolen' maanden juni en september. Er wordt al zo'n kleine twin tig jaar over een betere va kantiespreiding gekibbeld waarom komt er eigenlijk niets van terecht? Oplossing: er komt wel degelijk iets van terecht; we merken er alleen zo weinig van. Bovendien zijn heel wat mensen best bereid om in voor- of nasei zoen op vakantie te gaan en wat minder mooie meiden te zien, maar daarbij ook een hele reeks onaangename topseizoen-situaties te mis sen. Maar veel mensen heb ben kinderen en kinderen zijn al gauw leerplichtig. De school is een reeks van jaren spelbreker geweest. Er Maar de problemen worden langzamerhand groter. Steeds meer mensen kregen de kans onn op vakantie te gaan en heel veel van die vakanties moesten in de be trekkelijk korte periode (va riërend van 23 tot 37 dagen) van de schoolvakanties wor den geperst. Daarbij kwam nog het probleem van de collectieve vakanties. Alle bouw- en aanverwante be drijven kregen in dezelfde twee weken vakantie. Die twee weken werden langza merhand berucht. Het was dan overal eivol en dus de markt past zich nu een maal aan peperduur. In 1966 kwam men met een voorstel: het land werd in 3 geografische sectoren in gedeeld en daar zou men beurtelings op vakantie gaan. De Stichting van de Arbeid zou de minister van Sociale Zaken gaan advise ren hoe het allemaal moest. Er kwam dus een roulerings- schema. Voor dit jaar lui den die adviezen: van 29 ju ni tot en met 11 juli Brabant, Limburg en Zeeland; van 13 juli tot en met 25 juli Noord en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland ten noorden en westen van de rivieren én de hele metaalindustrie; van 27 juli tot en met 8 augustus het oosten en noorden van Ne derland plus de bouw en al les wat daarbij hoort en de textielindustrie. Er moest eerst weer een tweede onder wijscommissie benoemd wor den, want de schoolvakanties moesten voor die nieuwe re geling immers tot zes weken worden uitgebreid. In 1968 volgde er ook nog een be schikking van staatssecreta ris Grosheide voor de rijks scholen van voortgezet on derwijs: de zeven weken du rende zomervakantie moest voortaan overal in dezelfde tijd vallen. Maar het meren deel van onze scholen zijn bijzondere scholen en die kunnen nog altijd vakantie geven wanneer zij dat willen of wanneer toevallig de ker mis valt. Niettemin is er een vrij redelijke overeenstem ming gegroeid. Dank zij de propaganda van de stichting Recreatie gingen bovendien heel wat mensen die daartoe in staat waren al in juni op vakantie. In veel gevallen ging dat evenwel betekenen dat de dure prij zen voor juli voortaan ook voor juni golden... Bovendien merkte men in de topmaand juli niets van een verlich ting, want er gingen steeds meer mensen met vakantie. En zo zijn we nu al weer op het punt aangeland dat het eigenlijk niet langer te doen is om alle vakanties van mensen met schoolgaande kinderen (alleen op de lagere scholen zitten er al ander half miljoen) in die zes we ken zomervakantie te laten vallen. En dus zint men op nieuwe oplossingen. Er worden er 3 genoemd: 1) De schoolvakanties wor den wederom uitgebreid; nu tot acht weken. 2) De schoolvakanties krij gen ook een rouleringssy- steem per landsdeel. 3) Er komt een soort .alter natieve' vakantie. Alleen punt 3 verdient rede lijke aandacht. Over verlen ging van de schoolvakanties zei men op het ministerie: „Bij het vaststellen van de vakanties dient het uitgangs punt te zijn: wat is voor het kind het beste?" Dat is geen ellenlange vakantie ineens, maar zoveel mogelijk vakan ties tussen de lesperioden, 't Rouleringssysteem zou de vakanties op papier van half mei tot half september kun nen spreiden. Maar er ko men tal van problemen. In het voortgezet onderwijs kent men centrale examens en die zouden dus al niet in die vier maanden gehouden kunnen worden. Bovendien zitten we met de collectieve vakanties van de bouw, de metaal en -de textiel. De derde oplossing lijkt iets meer kans van slagen te hebben. In het de vorige week aangeboden jaarver slag van de ANWB staat dat heel wat Nederlanders al in staat zijn een tweede vakan tie te houden en de ANWB vraagt zich daarom af of er niet eens opnieuw kan wor den bezien of een schoolva kantie van Hemelvaartsdag tot Pinksteren mogelijk is. De meeste scholen hebben rond Pinksteren nauwelijks vakantie. De onderwijscom missie van 1966 stelde trou wens al hetzelfde voor. Nu is een tweede vakantie, on danks de aanbevelingen van prof. Biersteker, alleen weg gelegd voor een beperkt aan tal gezinnen. Men zou zich w e 1 kunnen afvragen of veel mensen niet liever rond Pinksteren met vakantie gaan dan in de drukke juli maand. De pinkstervakantie zou dan wel tot minstens twee weken moeten worden uitgebreid. Het onderwijs kan daar niet zoveel bezwa ren tegen hebben. Vroeger zat men met de eindeloze examens in die tijd. De mammoet-examens kunnen echter wat het schriftelijk betreft in een goeie week worden afgewerkt en 't mon deling is afgeschaft. Maar met de toenemende welvaart zal het pinkster-al ternatief na verloop van ja ren ook wel niet meer aan trekkelijk zijn. Dan blijft er alleen nog over: laat ieder die dat kan gaan wanneer hij wil. Probleem opnieuw: de schoolgaande kinderen. Drastische oplossing: de kin deren moeten dan maar vrij krijgen. Ons huidige school systeem zou daardoor dras tisch worden ontwricht. Toch is er de mogelijkheid om vrijaf te vragen. Als het om meer dan drie dagen gaat mag een hoofd van de school dat niet zelf beslissen en komt de inspecteur er aan te pas. Helaas heeft men in Den Haag niet het flauw ste benul hoe vaak dat al gebeurt, de inspecteurs rap porteren dit soort gegevens namelijk niet. i Nederland ankra»e door Lambiek Knepflé Nederland beleeft een af- slankrage. Waren het tot nu toe bijna uitsluitend de da mes, die door middel van strenge diëten al of niet met succes trachtten er hier en daar wat pondjes af te pluk ken, thans zijn ook de heren er achter gekomen, dat wat meer beweging en minder eten de weg opent naar een gezonder en dus prettiger le ven. Het Nederlandse zuivelbu- reau, dat al jaren op verzoek gratis diëten levert, kreeg dit voorjaar zo'n overstelpende aanvraag, dat een wachttijd moest worden ingesteld om de drukker de gelegenheid te ge ven een nieuwe oplage dieet- recepten voor te bereiden. Volgens de dames Hilbers en Eekhof van het zuivelbureau beloopt het aantal verzonden dieetfolders in dit jaar al bij na 50.000. Dat is al bijna de helft van het aantal diëten, dat in de afgelopen drie jaar werd aangevraagd. De oorzaak van deze plotse linge afslankrage Och, het eitje is natuurlijk gelegd door de uit Amerika overgewaaide ideeën dat dierlijke vetten niet zo best zijn en de verha len over hart- en vaatafwij kingen. De trim-actie heeft er toe geleid, dat ook mannen zich voor het afslanken be gonnen te interesseren. Het zal niet zozeer de trimmer zelf zijn, want van trimmen krijgt men razende honger, maar vooral de man die op andere wijze wil proberen van zijn buikje af te komen. Het Nederlandse zuivelbu reau heeft voor hen midden vorig jaar de „afslank-agen- da" voor mannen uitgebracht, een melkdieet. Die geeft geen stringent voorschrift hoe pre cies de man zijn gewicht on der controle kan krijgen en houden, doch bevat een over zicht van de caloriewaarden van grote hoeveelheden spij zen en dranken en met name van die gerechten en versna peringen die de man-op-kan- toor of de man-onderweg ge wend is te consumeren. Bij de vermelding van deze caloriën wordt een duidelijk onderscheid gemaakt tussen de zogenaamde „veilige ge rechten", d.w.z. de gerechten, die rijk zijn aan proteïnen, mineralen en vitaminen en de gerechten die meer direct 'n invloed hebben op het toene men van het lichaamsgewicht. Voor de afslankende man of vrouw is het dus zaak te let ten op het aantal caloriën dat hij of zij per dag tot zich neemt. Vrouwen hebben over het algemeen een lagere ca lorische behoefte dan mannen. Verder hangt het aantal be nodigde caloriën sterk af van het soort werk dat verricht wordt, de leeftijd èn de wer king van eigen stofwisseling. Er zijn nu eenmaal gelukkige mensen die alles eten zonder ooit dik te worden en pessi misten, die beweren al van 'n glas water dikker te worden. Als er al sprake is van een leidraad, aldus de dames Hil bers en Eekhof, dan is dat voor mannen 2000 caloriën en voor vrouwen 1600 caloriën per dag. Maar voor alles geldt: ga eerst naar de dokter, alvorens u zich in de afslankrage stort. Wanneer u vindt, dat u te zwaar bent is er meestal een complex van oorzaken. Te veel eten of drinken, ver keerd eten of drinken, te wei nig beweging, veranderde stofwisseling, psychische spanningen. Alleen de dokter kan uitmaken hoeveel calo riën u per dag nodig hebt. U kunt ook best verborgen kwa len hebben, die door een on doordachte plotselinge af- slankcampagne naar boven komen en dat was natuurlijk niet de bedoeling. Waarom nu 'n speciaal melk dieet onder het motto „drie kwart kan per man Volgens de zuiveldames is melk ideaal om af te slanken. Er worden nog teveel diëten in ons land gepubliceerd, die ofwel rijk aan suiker zijn ofwel arm aan suiker en rijk aan vet en ook diëten waarbij men dan wel mag snoepen, maar ter com pensatie dan maar een maal tijd moet overslaan. Hoe het tijdelijk effect wat betreft 't gewichtsverlies misschien ook mag zijn, het gevaar van der gelijke diëten is dat ze over het algemeen incompleet zijn en daardoor beslist niet gedu rende langere tijd kunnen worden aangehouden. De meeste dikkertjes zullen daar om moeten zoeken naar een voedingswijze waarin wel al le benodigde voedingsstoffen voorkomen. Een voedingswij ze, die bovendien gevarieerd is die dus niet' zal gaan verve len en geen hinderlijkhonger gevoel geeft of prikkelbaar maakt, kortom een voedings ritme dus dat men z'n hele leven verder kan blijven vol gen. Melk is zo'n compleet voedingsmiddel. Er zitten ei witten, vitaminen en mine ralen in en weinig, maar niet onmisbare vetten en koolhy draten. Men kan bovendien nog keus maken uit gewone melk, halfvette melk, karne melk en yoghurt. Een ander aspect van de ver mageringsrace: tracht niet te snel te vermageren, maar geef 't lichaam 'n kans aan 'n ge ringere voedselopname met lagere calorische waarde te wennen. Na radicale snelle vermageringskuren ziet men helaas maar al te vaak het gewicht weer even snel op lopen. Men moet daarom zor gen niet meer dan een tot anderhalve kilo per week te verliezen. Vet, suiker en zetmeel zijn de voedingsstoffen, die om gezet worden in lichaamsvet wanneer men er meer van binnenkrijgt dan het lichaam nodig heeft. Uitsluitend door deze voedingsstoffen minder te gebruiken kan men afslan ken zonder daarmee zichzelf tekort te doen. In de praktijk ligt de gemiddelde vetcom- sumptie in Nederland op 140 gram in plaats van 60-70 gram dat het eigenlijk zou moeten zijn. Het gebruik van suiker en zetmeel ligt hoofd zakelijk door veel snoepen veel te hoog. Pinda's, zoutjes, bitterballen en andere tussen door-lekkernijen zijn in de ogen van de slankmaaksters van het zuivelbureau natuur lijk ook geheel uit den boze. Maar kan men niet even lek ker snoepen door er radijsjes, stukjes fruit of schijfjes kom kommer voor de plaats te stellen Om het holle gevoel in de maag zoveel mogelijk te ver mijden wordt geadviseerd niet 3 maaltijden te gebrui ken maar zes kleine met in totaal niet meer caloriën dan er voor staat. Men verliest hierdoor eerder gewicht en voelt zich er bovendien prettiger bij Ook degenen, die overdag buitenshuis vertoeven kunnen meestal tussendoor wel hap jes, meegenomen in een plas tic doosje, op het daarvoor gestelde moment nuttigen. Ook het kiezen van gerechten die lang een gevoel van ver zadiging geven, helpt. Rauwe groenten bijv. is ,wat zwaar der verteerbaar dan zeer gaar gekookte groente. Bovendien bevatten ze meer vitaminen Knabbel dus tussendoor op 'n stukje rauwe bloemkool, spruitjes, worteltjes, selderij- stengel en doop ze ter ver hoging van de gezelligheid u een vetarm cocktailsausje, die tegenwoordig te kust en te keur verkrijgbaar zijn. Ge grild vlees geeft ook langer een gevoel van verzadiging dan gekookt. De afslanker dient vooral in het begin precies te bereke nen wat men aan caloriën heeft binnengekregen. Hel „nieuwe 7-daagse melkdieet' voor dames en de „afslank- agenda" voor mannen van 't Nederlandse zuivelbureau (Postbus 30, Rijswijk (ZH) biedt keuze genoeg met ver melding van de calorische waarden. Op den duur kan men zelf zijn standdaarddag- rantsoen bepalen. Valt men er niet mee af dan was het nog teveel, valt men er te veel mee af, dan kan men zich iets meer veroorloven. Waarom vraagt iedereen me altijd over politiek Als de minister van buitenlandse za ken van Frankrijk in jullie land komt, vragen jullie hem dan als eerste wat hij vindt van liedje zo en zo dat al vier weken op de hitparade staat Nana Mouskouri Ik ben bang dat ik binnen kort niet veel haar meer op m'n hoofd heb, dus voel ik er af en toe eens aan. Herman van Veen. Het hebben van vele anker punten is weldadig voor de mens Prof. R. VJentholt, schrijver van „De binnenstadsbeleving en Rotterdam". Als je tegenwoordig zegt dat je toneenspeler bent, kijkt ie dereen (ook de mensen die nooit naar de schouwburg gaan) je aan, alsof je de grootste boerenlul bent die op aarde rondloopt. Kees Brusse. Soms ben ik bang onsterfe lijk te zijn. De dood is ten slotte een kwestie van statis tieken, die zeggeniedereen sterft. Jorge Luis Borges, schrijver. Een huwelijk is het einde van alles, althans in de filmwe reld hier. Een Italiaanse man blijft een Italiaanse man. On getrouwd kan alles, eenmaal getrouwd houdt alles op. Katia Christina '(filmster). Als ik nog eens zo'n wedstrijd moet boksen stop ik ermee. Ik heb geen zin als domme Henkie door 't leven te gaan. Jan van Ispelen. De Tijd-lezers variëren van beter-gesitueerden tot de or thodox Roomse happy few. terwijl de Tijd zelf een dure VNU-maitresse is. aandeelhouder. Wat een boerenjongen op 'n landbouwhogeschool tegen woordig vooral moet leren is niet wat hij verbouwen en wanneer hij planten moet, maar hoe hij een regerings formulier moet invullen zon der de computer van 't gezin kapot te maken. Hal Boyle. Ik kan een vrije abortuspoli- tiek of een politiek van abor tus op verzoek, niet verenigen met mijn persoonlijke over tuiging dat het menselijk le ven heilig is het leven van nog ongeborenen inbegrepen. Richard Nixon. Je kunt 's morgens in je een tje je brood met je handen naar binnen werken terwijl je 's avonds met je vriendin of vrouw met muziek en kaarslicht dineert. Maar is het een beter dan het ander Dick Zeldenrust, ■psycholoog. Toneelspelen is een exhibitio nistische vorm van kunstbe oefening. Daardoor is de ac teur of actrice geneigd meer aandacht te besteden aan zichzelf dan aan de hem of haar omringende werkelijk-^ heid. Dr. W. PH. Pos, oud-directeur toneelschool, Amsterdam. Bij het basis-onderwijs wordt te weinig aandacht besteed aan begaafde leerlingen. Stelling bij proefschrift van R. de Meijer. ZATERDAGBIJLAGE door Dick Dijs Weldra worden de eindrapp wat huiskamers zullen die d omdat de cijfers van dochter matige, de lage of zelfs de h vaders van zittenblijvers zul] toekomst werpen en met soi •,Van jou zal later wel niks t< Is zo'n verwijt nou wel tere Kun jje er staat op maken d: weinig geslaagde maatschap voorspellen Een rondvraag onder promin geslaagde Nederlanders, kar Succes-auteur Simon Car- miggelt ij voorbeeld werd op school tot de mislukkelin gen gerekend. Op de lagere school al moest hij worden ,bijgelest'. In de tweede klas van de handelsdagschool bleef hij maar liefst twee keer zitten. Toen werd hij van school gestuurd. Zijn va der (vertegenwoordiger van een conservenfabriek) voor spelde hem een weinig roos kleurige toekomst. Sommige leraren waren krasser in hun bewoordingen. Carmiggelt herinnert zich: „Zij voor spelden v;.ak mijn misluk king en op grond van mijn prestaties hadden zij daar ook wel grondige redenen voor". De jeugdige Simon had een enorme hekel aan wiskunde en handelsrekenen. Wim Kan was op school ook geen ster. Hij zat drie jaar op het gymnasium, maar kwam niet verder dan de tweede klas. „Ik bleef in de eerste klas al zitten. Het jaar daarop ging ik naar de tweede klas, bleef toen weer zitten en ging vervolgens naar de zogenaamde ,scha- kelschool'. Maar dat werd ook geen succes". Daarna ■volgde de ministerszoon drie jaar lang de toneelschool. Demissionair minister van Buitenlandse Zaken Joseph Luns had een enorme hekel aan huiswerk en dat gaf thuis nogal eens moeilijkhe den. Maar zijn vader (kunst schilderende hoogleraar in Delft) stelde hem nooit een mislukte maatschappelijke carrière in het vooruitzicht. Daar was ook geen reden voor, want de jeugdige Jo seph kwam over het alge- Meen met goede rapporten thuis. „Mijn gemiddelde va rieerde van 7+ tot 8. Che- Mie was mijn slechtste vak. Dat vond ik moeilijk en ook weinig nuttig. In aardrijks kunde en geschiedenis was ik vrij goed", zo vertelt des gevraagd de populairste Ne derlander ons. In de Neder landse regering geldt Luns gis kampioen-zittenblijver. Ex-XJnilever-bestuurder, ex- minister van Defensie, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de Centrale Kamer wan Handelsbevorde ring, Sidney James van den Bergh ging op school steeds Met de hakken over de sloot. Hij moest zelfs de tweede klas van het gymna sium overdoen. Daarna wer den zijn rapportcijfers wat beter Godfried Bomans (letterkun dige) was een matige leer- hng. Hij deed examen gym nasium na de vierde klas te hebben gedoubleerd. „Mijn leraren sloegen me steeds Met zorg gade, maar ik was hot punt waarop dreigemen ten nog hielpen, al gepas seerd. Mijn gemiddelde cij- ters? Allemaal zesjes!" De Freulezittenblijfster i?r«Vrouwe mr- Christine •vitte waal van Stoetwegen Sjorde ook eenmaal tot de -ittenbhjvers: zij moest de 5e fan t gym herhalen. „En dat lerwyl mijn moeder me altijd met het huiswerk achter de

de Stem | 1971 | | pagina 2