en-Leur: ubelen Zaterdagbij lage van 12 juni 1971 s. buck In de nacht van 18 juli 1969 raakte Edward Kennedy's auto van de weg en stortte van een smalle brug in het diepe, donkere water. Hij was niet alleen. Een jonge vrouw, Mary Jo Kopechne, zat bij hem in de wagen en verdronk. Was dit een vloek - de vloek die op alle Kennedy's heeft gerust Met die woorden begint de Amerikaanse Nobelprijswinnares Pearl S. Buck haar boek over de Kennedy-vrouwen. De Kennedy's vormen - met hun hoogtepunten van macht en succes en hun dramatische diepte punten van dood en verdriet - de meest besproken clan van de jaren zestig en zeventig. En velen geloven dat hun rol nog lang niet is uitgespeeld en dat nu Joseph jr, John F. (de president), Robert F. (de presidents-kandidaat) en Edward M. (of hij nu zijn politieke come-back maakt of niet) een nieuwe generatie Kennedy's klaar staat om de fakkel van de eerzucht over te nemen en brandend te houden. Wie zijn de vrouwen die achter deze mannen stonden en staan Pearl S. Buck heeft daarover een fas cinerend boek geschreven dat vanaf vandaag als feuilleton in onze krant zal worden gepubliceerd 900,- 1395,- Druk leven Sterk zifn Gastvreyw I ESS TTIM vrri. i warme donkere tain Chair stoelen horen lijk tafelen slicht s.v.p. I e romantiek. Neem h.v. praktische bergruimte, itsels en glazen in kwijt l kastjes. ksweg Breda- sendaal, tegenover Winkelcentrum. 50 interieurs, Imzaal, olfiecorner, ixtielafdeling inderspeelkamer, gen parkeerterrein. derMeer vestigingen It u ook in Utrecht ubel Drive-in): Rijksweg enrjjn-Arnhem, ag Utrecht/Jutphaas. ihoven, Heerlen. terdam. Amsterdam. Haag en Enschede. uit (De Kennedy-vrouwen. Door Pearl S. Bock. Uitgave A. W. Bruna en Zoon) lose Kennedy bemind door vele mannen Foto's van boven naar beneden Rose Kennedy, moeder van John, Robert, en Edward Kennedy. Joan Kennedy, echt genote van de Amerikaanse senator Edward Kennedy. Ethel Kennedy, echt genote van de ver moorde Amerikaanse minister van Justitie Robert Kennedy Jacqueline Kennedy, vroegere echtgenote van de Amerikaanse president John F. die ook onder moorde naarshanden viel. Rose Kennedy groeide in weelde op als de dochter van een geslaagd politicus in Boston, John P. Fitzgerald, bijgenaamd Honey Fitz. Haar moeder was een rusti ge vrouw, dol op haar huis. In feite zo dol op haar huis, dat ze niét hield van de open bare bijeenkomsten en fees ten waar haar man zo ver zot op was, en haar dochter Rose nam vaak haar plaats als gastvrouw in. Bedenk eens hoe waardevol dit con trast in haar ouders voor een mooi intelligent jong meisje was! Ze leerde houden van de bruisende, uitgelaten, on tembare vader en hem te be grijpen, ze vermaakte zich zelfs over zijn gewoonte bij alle mogelijke gelegenheden Sweet Adaline' te zingen en ze leerde al vroeg de wijs heid een man toe te staan zichzelf te zijn, wat dat dan ook inhield. Maar haar wer kelijke leven speelde zich thuis af, in de omgeving van haar moeder, een nogal con ventioneel leven. Ze bezocht de St. John's School in Bos ton-Noord ze woonde in de buurt van Codman's Square in Dorchester, waar ze op vijftienjarige leeftijd eind examen van de middelbare school deed, en haar vader, die toen burgemeester was, overhandigde haar trots het welverdiende diploma, want ze was een goede leerlinge. Daarna ging ze naar de kloosterschool van het Hei lig Hart op Commenwealth Avenue in Bostons aristocra tische Back Bay en later naar Manhattanville College m New York. Nog later vol tooide ze haar opleiding aan een Duitse kloosterschool in Nederland, en in die rustige, mooie omgeving verkreeg ze de kalmte en vredelievend heid die sindsdien zo ken merkend voor haar zijn 'ge weest. delijke deel van de stad, ze werkten voor liefdadigheids verenigingen, maar hielpen ook hun vader bij zijn ver plichtingen ten opzichte van belangrijke mensen; ze tra den als tolk op voor Franse en Duitse geleerden naar het internationaal congres waar voor hun vader het initiatief had genomen. Zo trots was hij op zijn mooie dochter Rose, dat hij een keer op weg naar het zuiden, naar Palm Beach, zijn reis in Washington onderbrak om haar aan president William McKinley voor te stellen. En toch leerde dit mooie meisje al vroeg het noodlot te aan vaarden en het hoofd te bie den als het toesloeg. Ze was Ierse van geboorte, en in het conservatieve gezelschapsle ven van het oude Boston werden Ieren als indringers beschouwd. Toen Rose zich aanmeldde als lid van de Junior League werd ze ge weigerd. Accepteerde ze die weigering deemoedig? Wel nee. Ze stichtte haar eigen organisatie, de Ace of Clubs, die net zo exclusief als de Junior League werd. Ze richtte de Travel Club op, ze werd presidente van de Lennox Club en was lid van andere organisaties waar ze belang in stelde. Het waren nooit louter gezelligheidsver enigingen. Ze had een ern stige trek in haar karakter en om haar belangstelling te wekken en vast te houden moest zo'n organisatie een nuttig doel hebben. Zodoen de werd ze een belangwek kende combinatie van haar luimige vader en haar rus tige, huiselijke moeder. Ze keerde terug naar het lu xueuze huis in Boston als de oudste, mooie en geliefde dochter. Daar vond ze, ter wijl ze als gastvrouw optrad voor haar vader in diens drukke en veel omvattende politieke leven, ook nog tijd voor een eigen leven. Zij en haar zuster Agnes gaven ca techisatielessen in het noor- Naast dit alles was ze ook nog aantrekkelijk en vele mannen beminden haar. Haar debuut in de Ierse so ciety was vna een unieke pracht en praal, waarvoor vierhonderdvijftig rijke jon ge mannen en vrouwen uit Boston waren uitgenodigd. Een van de mannen die haar - naar men zei - ten huwe lijk gevraagd hebben was de Engelsman sir Thomas Lip ton, bekend zeiler, thie-mag- naat en een vriend van haar vader. Nu spot Rose als het feit ter sprake komt, maar ze spot met een glimlach, Rose Kennedy bewijst de laatste eer aan haar man. Zij overleefde tot nu toe hem, driezoons, een dochter en twee kleinkinderen. alsof ze heimelijk ergens ple zier om heeft. Ze koos de vu rige, roodharige Joseph P. Kennedy, een jonge bankier, die aan het eind stond van een enorm geslaagde finan ciële carrière. Hij stond al aan het hoofd van de Colum bia Trust Company in Bos ton-Oost en was, op vijfen twintigjarige leeftijd, de jongste bankpresident in Massachusetts. In weerwil hiervan was hij geen gunste ling van haar vader, die zich dan ook tegen het huwelijk verzette. Toen Joe de ver lovingsring aan haar vinger schoof, gebeurde dat op het trottoir. Haar vader, Honey Fitz, weigerde hem binnen te laten. In 1849 vertrok Pa trick Joseph Kennedy weg uit het dorp New Ross in het graafschap Wexford in Ier land en scheepte zich in de haven van Cork in naar Ame rika. Het was het jaar van de grote hongersnood, ver oorzaakt door vijf jaar aard appelziekte. Patrick Joseph moet een zekere kracht ge had hebben. Want velen als hij stierven in de smerige, overvolle ruimen van afge takelde brachtschepen. Maar Patrick bleef in leven en zet te voet aan wal op Noddle's Island, een deel van Boston, en vond daar zijn nieuwe we reld. In de achterbuurten van Boston stichtte Patrick Joseph Kennedy zijn eigen grote familie. Hij was pas zesentwintig jaar en hij was een vaardig kuiper gewor den. Hij had meer geluk ge had dan de meesten van zijn metgezellen tijdens de over tocht. Omdat hij een vak be heerste kon hij de wrede-uit buiting vermijden waarvan de Ierse katholieken gewoon lijk het slachtoffer werden. De personeelsadvertenties in de kranten bevatten vaak de waarschuwing: ,Voor Ieren onnodig te solliciteren'. Hij trouwde met een sterke, bra ve Ierse en ze kregen drie dochters. Maar hij wenste 'n zoon en in 1858 werd deze, de nieuwe Patrick, geboren. Maar helaas, voordat de fa milie tijd had groot te wor den en tot aanzien te komen, stierf de eerste Patrick, de vader. De moeder, Bridget Murphy, hield het gezin bij elkaar en later kreeg de tweede Patrick een zoon die door zijn vrouw, Mary Hickey, eveneens Patrick De overlevenden. Rose en Joseph P. Kennedy (rechts) in gezelschap van hun nog enig overgebleven zoon Edward Moore. genoemd werd. Maar ze ver wisselde de twee namen om dat ze niet wilde dat haar zoon later .Junior' achter z'n naam zou moeten zetten. En zo nam Joseph Patrick Ken nedy zijn plaats in in de stij gende lijn van een grote Amerikaanse familie, alleen al door geboren te worden. Ik geloof dat een vrouw sterk moet zijn om met een sterke man te trouwen. Gewoonlijk trouwen sterke vrouwen niet met een slappe man. Als ze het toch doen, houdt het hu welijk geen stand of is niet gelukkig. Het moederinstinct van de vrouw wordt schro melijk overschat. Er is na tuurlijk een periode in het leven van elke, of bijna elke vrouw waarin ze moeder wil worden. Althans, ze wil een kind hebben en als ze een kind heeft is ze noodgedwon gen moeder. Maar die perio de gaat voorbij 6n tenslotte wil ze haar eigen leven ver der leven. Ze wil geen man die haar als een moeder be schouwt. Misschien ligt de kern van de moeilijkheden tussen man en vrouw in de Verenigde Staten in het feit, dat de man van zijn vrouw verwacht dat ze ook zijn moeder zal zijn, terwijl de vrouw van de man verwacht dat hij alleen maar haar man zal zijn. Een wijze vrouw kiest een man die een man is. Toen Rose Fitzge rald op het trottoir stond en Joseph Patrick Kennedy de verlovingsring aan haar vin ger liet steken, was ze al 'n sterke vrouw, bereid haar machtige vader te trotseren, maar ze trotseerde hem kalm, want de kracht van de kalmte had ze van haar moeder geleerd. Er is geen kracht ter wereld zo onbe dwingbaar, zo onverzettelijk als de kracht van een kalme vrouw, die weet wat ze wil, en vastbesloten is het te krij gen. Rose kende Joseph Pa- .trick van kindsbeen af. Haar vader John was politicus, net als Joseph Patricks vader, Pat Kennedy. Als Joseph geen aandacht besteedde aan het knappe slanke meisje kwam dat doordat hij nog te jong was hij was te jong en had het te druk. Te druk omdat hij de leider van zijn groep was, wat voor groep dat ook zijn mocht. „Onthou goed", zei hij altijd tegen zijn broers en zusters, ,,als je geen leider kunt zijn, moet je niet meespelen". Dat werd zijn levensmotto. Een tijdlang paste hij het in zijn schoolleven toe. Maar op 'n gegeven ogenblik 'vond hij 't niet meer .rendabel' om naar school te gaan. Omdat hij het zo druk had en er al tijd als de kippen bij was als er een dollar te verdienen viel, wilde hij van school af. Maar een onderwijzer die zag wat voor veelbelovend jongmens hij was, haalde z'n ouders over dat niet toe te staan. Hij ging terug naar school, terwijl Rose hoge cij fers haalde op haar inter naat, en daarna ging hij naar Harvard waar hij tij dens de vakantie 5000 dollar verdiende met de exploitatie van een touringcar, en zakte voor een tentamen economie. Na de universiteit maakte hij zich op om geld te gaan verdienen, niet op één maar op verschillende manieren. Terwijl Rose voor haar va der optrad en meest voor aanstaande jonge schoon heid van de Ierse society in Boston was geworden, leerde Joseph Patrick hoe hij geld moest verdienen en beheren. Hij was vastbesloten rijk te worden en in weelde te le ven in een prachtig huis, zo als de Cabots en de Lodges. Hij maakte lange dagen, in hemdsmouwen achter zijn schrijftafel, maar als hij het kantoor verliet droeg hij de conservatieve kleding van de bankier en een deukhoed en had hij een ernstig uiter lijk. Onder dit uiterlijk kweekte hij een hard ge moed, dat dacht hij tenmin ste. Hij leerde hoe hij een hypotheek moest executeren, hoe hij keihard moest onder handelen. Hij wilde rijk wor den. In oktober 1914, toen in Europa de legers opmar cheerden voor wat een we reldoorlog zou worden, trouwde Rose Fitzgerald met Joseph Patrick Kennedy. (wordt vervolgd)

de Stem | 1971 | | pagina 1