NKOV: TOEWIJZING VAN PLAATSEN AAN MIDDENSTAND WEKT VERWARRING Twijfels rond mobiliseren van bevolking bij gevaar Alarm-procedure Dow moet op details worden bijgeschaafd Pater J. de Bakker in Roosendaal begraven stad streék Gedisciplineerde houding van automobilisten Zweef vliegclub kan weer actief zijn bij Hoek BOVENVERDIEPING BB-SIRENES Cursus voor middelbare sociale arbeid Frank Lafort uit Terneuzen veelbelovende jonge bakker Groeiende Fransman veroorzaakte aanzienlijke schade Nu al bezig voor Sasse carnaval Rosé wijnen vanaf 4,45 DOW CHEMICAL HIELD GESLAAGDE ALARMOEFENING DINSDAG 8 JUNI 1971 Bedrijvigheid rond de portiersloge tijdens de alarmoefening bij Dow. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een algemene alarmoefening bij Dow Chemical in Terneuzen lieeft maandagmor gen uitgewezen, dat de voor ca lamiteiten op papier uitgestippel de hulpverleningensprocedures in grote lijnen voldoen aan de prak tische eisen. Een groot aantal Dow-employés, zowel als de ge meentepolitie van Terneuzen, zijn ingeschakeld geweest bij een ge simuleerde explosie bij Dow, waarvan de melding maandag morgen om vijf over acht binnen kwam. De grootscheepse overigens ge slaagde oefening bij de chemi sche fabriek, heeft de vraag opge roepen of het geen tijd wordt om ook een pocedure te ontwerpen, die gevolgd moet worden bij ontsnap pingen van chloorgas, dat de inwo ners van Terneuzen in gevaar zou kunnen brengen. Op eigen terrein blijkt de veiligheidsdienst van DOW op enkele schoonheidsfoutjes na per fect te functioneren en ook het sa menspel met de gemeentepolitie laat weinig te wensen over. De oefening van maandag heeft evenwel aan het licht gebracht, dat er weinig preven tieve veiligheidsmaatregelen bestaan voor de kern Terneuzen. Men is het er wel over eens, dat bij bijvoorbeeld een chloorgasonts napping bij ongunstige windrichting, een deel van de bevolking zo snel mogelijk gemobiliseerd of desnoods geëvacueerd moet kunnen worden: De vraag is alleen hoe? Burgemees ter J. C. Aschof en hoofdinspecteur E. Hubreobtsen van de gemeentepo litie hebben beiden toegegeven, dat men het nog niet eens is over de vraag hoe de bevolking bij dreigend gevaar het best gewaarschuwd kan worden. Volgens DOW-medewerkers is het ergste wat bij deze fabriek kan gebeuren met consequenties voor de bevolking in de omtrek een chloorgas-ontsnapping. Onder extre me omstandigheden kan chloorgas zich over een afstand van zeven kilometer merkbaar verspreiden. De kansen dat het ooit gebeuren zal zijn minimaal. De grootste eenhe den, waarin bij Dow chloorgas wordt opgeslagen, zijn volgens hoofdinspecteur Hubrechtsen spoor wegwagons met vijftig ton. Ook de kans dat ontsnappend chloorgas de (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Angstaanja gend (in Terneuzen overigens nauwelijks waarneembaar) sire- negeloei, kondigde maandagmor gen de algemene alarmoefening op het fabrieksterrein bij Dow Chemical aan. Het was de eerste keer, dat bij deze oefening ook de gemeentepolitie was betrokken. Doel van de actie: Nagaan of de theoretische veiligheidsmaatrege len in de praktijk voldoen. De oefening heeft een vrij positief verloop gehad. Om de werkelijkheid ?o dicht mogelijk te benaderen, wa ren zo weinig mogelijk mensen in detail op de hoogte gebracht. Con clusie na een uur oefenen: de ge volgde procedure voldoet aan de ei- (Van een onzer verslaggevers! HOEK. Leden van de Zeeuwsch- vlaamse Zweefvliegclub hebben zelf de landingsstrip geëgaliseerd, die ze sinds kort gebruiken voor starts voor zweefvluchten. De vliegstrip is ge legen in de van Wyekhuizepolder in de buurt van Hoek. Afgelopen weekend is er weer vol op gevlogen. Als gastinstructeur was aanwezig de Belg A. K. Szabo uit ÜTeerle. In totaal werden vijftig starts gemaakt. Thermisch was het overi gens niet optimaal gunstig. Daarom duurde de langste vlucht slechts twin tig minuten. Deze werd gemaakt door W. Verstraeten uit Hulst. Daar alle vliegers een half jaar niet hebben ge vlogen, hebben ze eerst een check- start moeten maken met een instruc teur. Velen werden na deze start door de instructeurs weer bevoegd ver klaard om solo te vliegen, zodat er re gelmatig twee toestellen in de lucht waren. sen, alleen moet deze op details worden bijgeschaafd. Om vijf oveT acht maandagmorgen begon het DOW-alarm. Enkele mi nuten daarna kwam op het politie bureau de eerste melding binnen. Onmiddellijk werden drie politiewa gens uitgestuurd om aan- en afvoer- wegen af te zetten. Onmiddellijk ook werd op de BB een beroep gedaan om mobilofoonverbindingen tussen politiebureau en DOW tot stand te brengen. Na het eerste alarm was het wachten op nader berioht van DOW met een juiste omschrijving van de aard van de ramp. Dat bleek vrij lang te duren, te lang naar de me ning van de Terneozense hoofdin specteur E. Hubrechtsen. Na onge veer een kwartier: „We weten nu nog niet wat er aan de hand is. Als er snrake zou zijn van een chloor- ontsnapping zouden we nu fout zit ten". Eerst zeventien minuten na het eerste alarm kreeg de commandoka mer door wat er precies aan de hand was: een botsing tussen een tankwagen en een locomotief in de zevende straat met een explosie tot gevolg, waardoor fabrieksleidingen werden beschadigd en brand was ontstaan. Het verloop was verder niet onbevredigend. De door de BB aangebrachte mobilofoonverbinding bleek goed te functioneren tot tevre denheid van hoofd BB-kring Zee land C. de heer W. J. Catsman. die de operatie evenals burgemeester Aschoff, on het politiebureau volg de. Ongeveer een half uur na de alarmmelding spoedde inspecteur Hubrechtsen zich met een politiewa gen naar het terrein van DOW, waar zich langs de toevoerwegen inmid dels lange files hadden gevormd. De doorgang bleek gelukkig, zoals de bedoeling was, vrij te zijn. De poli- tieinspecteur arriveerde op tijd om een van de ambulances met de eer ste gesimuleerde gewonden in een sneltreinvaart naar het zieken huis te zien vertrekken. Later verklaarde hij: „Ik dacht eerst even dat als gevolg van onge disciplineerd optreden van automo bilisten de weg was versperd. Het was een vergissing: de aan- en af- voerwegen voor de ambulances ble ken juist vrij te zijn, dank zij de gedisciplineerde bonding van de au tomobilisten". De ambulances van DOW konden zender problemen in een ruk doorrijden naar het Julia- naziekenhuis. De alarmoefening werd besloten met een persconferentie, die wezen lijk onderdeel uitmaakte van de ac tie, omdat DOW in geval van cala miteit een eigen man heeft voor het; verstrekken van de eerste informa-f ties over de ramp. In dit geval was dat W. J. Kerckhaert, die het een en ander vertelde. „Geen gevaar voor de bevolking", zo luidde zijn com mentaar. Zowel hij, als inspecteur Hubrechtsen en public realtions man Pierre Oostburg toonden zich tevre den. Tot slot is, zoals gezegd, ge sproken over de punten waarop de oefening is fout gelopen of dreigde fout te lopen. De Terneuzense in specteur: „Ik heb de indruk dat de coördinatie op het DOW-terrein wat gebrekkig verliep. Het heeft iets te lang geduurd, voordat men wist wat er aan de hand was. Bovendien moest onze main bij de DOW-poort steeds gaan vragen wat er precies loos was. Niemand kwam het hem zeggen". kom van Terneuzen in die hoeveel heden bereikt, dat de inwoners daarvan schadelijke werking onder vinden, zou eveneens erg klein zijn. In dat geval zou namelijk alles, de windrichting en verdere klimatologi sche omstandigheden, tegen moeten zitten. Maar stel, dat dit ooit wel voorkomt, dan is de vraag hoe daar voor de bevolking te waarschu wen El- bestaat een vrij eenvoudig middel ter bescherming van de be volking tegen chloorgusontsnappm- gen, zo is maandag gebleken: Name lijk ramen en deuren sluiten en verhuizen naar de bovenverdieping. Het is een probaat middel, omdat het soortelijk gewicht van chloorgas zo hoog is, dat het laag bij de grond blijft hangen. De gemeentelijke au toriteiten tot wier taak de bescher ming van de Terneuzense bevolking behoort, zitten nog steeds erg om hoog met de vraag hoe die bescher ming in dit geval zou moeten gebeu ren. Men heeft verschillende moge lijkheden in overweging genomen. Eèn ervan is de mensen te waar schuwen en aanwijzingen te geven door middel van geluidswagens van BB en politie. Inspecteur Hubrecht sen verwacht daarvan een gering effect. Op de eerste plaats beschikt men over slechts drie van deze wa gens. Op de tweede plaats zou het zoveel tijd kosten om de bevolking op deze wijze te mobiliseren, dat het chloorgas over een deel van de stad zou trekken voor de auto's goed en wel op pad zouden ziin. Een andere mogelijkheid, waaraan op dit moment wordt gedacht is alarmering via de reeds aanwezige BB-sirenes. Daarvoor zou het nodig zijn de Terneuzense BB-sirenes te ontkoppelen van het net Oostburg en de bevolking tevoren te instrue ren, wat hen te doen staat in geval van sirene-alarm. Ook dit stuit weer op tal van praktische bezwaren, ter wijl de Terneuzense burgemeester een paniek-werking verwacht van het gebruik van de BB-sirenes, om dat ze zo angstaanjagend klinken. Burgemeester Asohoff heeft dan ook duidelijk laten blijken huiverig te zijn voor een dergelijke vorm van waarschuwen voor ohloorgasontsnap- pingen. Kortom: Dow Chemical heeft op eigen fabrieksterrein zijn maatregelen rond, alleen de gemeen telijke autoriteiten zitten nog met het probleem van de waarschuwing van de plaatselijke bevolking, waar voor men zo snel nog geen oplossing ziet. Dit probleem, zo hebben in specteur Hubreehtse en burgemees ter Aschoff duidelijk laten blijken, zal de komende tijd nog nader on der de loep worden genomen. 0 De ambulance kan ongehinderd langs een lange rij wachtende auto's spurten. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In september zal de Stichting voor Opleiding tot Sociale Arbeid in Middelburg een cursus middelbare sociale arbeid or ganiseren, indien hiervoor voldoende belangstelling bestaat. Voor toelating tot deze cursus dient men tenminste 18 jaar te zijn en een mulo, mavo 4 of een gelijikw>aardig diploma te be zitten. Cursusleider voor Middelburg is de heer J. Hoeven®, Lange de Kreek 50a te Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Het midden- en kleinbedrijf ervaart de praktijk van de wet op de ruimtelijke ordening als onordelijk." Dat heeft gisteren algemeen secretaris mr. G. van Muiden van het Nederlands Katholiek Ondernemers- verbond voor het Midden- en Kleinbedrijf gezegd tijdens een forumdiscussie van de centrale raad van het N.K.O.V. in Zuidwest-Nederland, die bijeen was in het Turfschip te Breda. De centrale raad bleek het hart grondig met hem eens te zijn. De bezwaren gelden met name de ves tiging van „verbruikersmarkten" e.d. op (goedkope) gronden, die daar eigenlijk niet voor bestemd zijn en waarvoor minimale bebouwingsvoor schriften gel-den. De vestiging van deze en dergelijke bderijven werkt dikwijls concurrentievervalsing in de hand, zijn meestal strijdig met een goede distributieplanologie (goe de spreiding voor consument èn mid denstander van de detailhandel) en zorgen voor fatale uithollingen van de functie van stadseentra. Men wees met een beschuldigende vinger naar de gemeenten („de goe de niet te na gesproken"), die deze ontwikkelingen toestaan. In dat ver band wezen mr. van Muiden en lan delijk voorzitter W. Perquin (en bij voorbeeld ook de Bredase wethouder J. van Dun) op het belang, dat het midden- en kleinbedrijf alle kansen om betrokken te raken bij het ge meentelijk beleid aangrijpt. Op langere termijn is het volgens mr. Van Mui-den noodzakelijk, dat de centrale overheid zich voorziet van betere mogelijkheden „om hei beleid van duizend verschillende ge meenten en elf afzonderlijke provin cies te coördineren -en te toetsen aan de centrale doelpunten van de wet op de ruimtelijke ordening". In dat verband pleitte hij er voor, dat be stemmingsplannen en wijzigingen daarvan niet meer worden goedge keurd door de colleges van G.S., maar door de Kroon, waarbij de col leges van G.S. wel een adviserende stem moet hebben. Dat is volgens hem meteen een mooie bekorting van de beroepsprocedure. Forumlid wet houder Van Dun was er overigens fel op tegen: „U verliest dan veel De korpschef van de Terneuzense gemeentepolitie, hoofdinspecteur E. Huibrechtsen, volgt de oefening op de kaart. mogelijkheden van inspraak ter plaatse. Uw zaken worden dan vanaf te grote afstand bekeken." De centrale raad, onder voorzit terschap van districtsvoorzitter C. Nouwens uit Breda, betuigde met enig voorbehoud t.a.v. detailpunten zijn instemming met het voorstel van de staatscommissie Van Soest. Dat voorstel houdt in, dat de mensen van het midden- en kleinbedrijf straks informateur, formateur, nieuwe ka binet en parlement dienende 20 procent van hun winsten belasting vrij mogen reserveren voor hun oudedagsvoorziening. Tijdens de huishoudelijke vergade ring schortte de centrale raad de goedkeuring van alle financiële stukken, inclusief een voorstel tot verhoging van de contributie, op. Vooral door achterstallige contribu ties is de financiële administratie aan een flinke reorganisatie toe. Om die reden ook werden de periodieke verkiezingen van leden van het be stuur en vao^ de kascommissie uit gesteld. De financiële positie van de bond (en enkele andere belangrijke zaken) komen na diverse regio- vergaderingen in oktober opnieuw in de centrale raad aan de orde. Tijdens de vergadering werd ex- voorzitter H. Wouters van de „dio cesane" bond onderscheiden met de zilveren medaille van het NKOV. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Bij de in Eindho ven gehouden jeugdvakwedstrijden brood- en banketbakken voor leerlin gen van dagscholen en part-time cur sussen, behaalde Frank Lafort uit Terneuzen, leerling van de technische school in Terneuzen, het rayonkampi oenschap. Hij is daardoor gerechtigd in november deel te nemen aan do eind wedstrijden van de acht rayon kampioenen die in Wageningen ge houden worden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de nacht van zondag op maandag veroorzaakte de Fransman J. M. B. uit Carvin met zijn auto op de Burgemeester Geill- straat in Terneuzen een ongeval toen hij achter zich keek om een vriend te groeten. Hij botste met een lievige klap tegen de geparkeerde auto van J.W. D. uit Terneuzen. De klap kwam zo hard aan dat deze auto doorschoot en nog twee geparkeerde auto's van respectievelijk P. M. v.d. M. en van A. van der H. raakte. De schade was aanzienlijk. (Van onze correspondent SAS VAN GENT De Stichting Sasse Carnaval te Sas van Gent heeft een bliksemloterij gehouden, waarvan de loten voor 1,- huis aan huis verkocht werden. Op de Markt te Sas van Gent vond de verloting plaats, doch de prijswinnaar was niet aanwezig, zodat de prijs, een Shetland pony, nog steeds op de winnaar wachtende isDe op brengst van deze loterij is ten bate van het kindercarnaval 1972. De stichting is namelijk nu reeds bezig om van dit feest iets heel bijzonders te maken. (ADVERTENTIE) HEMELSTRAAT 13, ST.-JANSTEEN TELEFOON 01140—2635 (Van een onzer verslaggevers) WEST-SOUBURG Van heinde en verre waren familieleden en vrienden van pater Jan de Bakker c.m„ lazarist, naast West-Souburg ge komen, om in het intieme Martinus- kerkje zijn uitvaart bij te wonen. Meer dan 400 mensen waren zin gend en biddend bijeen, terwijl er een eucharistie werd gevierd, waar voor de liturgie voor het grootste deel door de woensdag j.l. gestorven pater lazarist zelf was samenge steld. De deken van Zeeland, dr. A. Blommerde, de vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur der la zaristen, H. Steegmans, en pastoor J- Hendrikse, regio-leider van de priesters o-p Walcheren, concele breerden in deze mis. Alle Walcher- se priesters waren aanwezig, even als zeer veel protestantse predikan ten. Het eigen kerkkoor van Sou burg, en het eveneens door pater De Bakker gestichte jongerenkoor Wal cheren, verzorgden de gezangen in de mis, die op verzoek van de overledene in hoofdzaak het karak ter van een Latijnse requiemmis had. Dominee Y. van der Schoot uit Vlissingen en bedrijfsaalmoezenier L. Verver verrichten de lezingen uit de heilige schrift. Deken Blommerde tekende in zijn preek de overledene als een man. voor wiie het leven pas zijn volle diepte en betekenis bereikte op het moment dat de dood hem reeds was aangezegd een houding die hem mogelijk was door zijn onwankel baar geloof in een eeuwig leven en opstanding. „Tot kort voor zijn dood sjouwde Jan de Bakker rond, om mensen te bemoedigen en de dingen te doen die hij nog wilde afmaken", aldus deken Blommerd-e, de inspire rende kracht van pater De B-akker en zijn gave om iets in de mensen los te maken, aanduidend. De gehele liturgie stond in het teken van Pa sen, evenals de a-bsoute op de be graafplaats te Roosendaal, w-aar gis termiddag de teraardebestelling plaatsvond. Deken Blommerde droeg, wederom op verzoek van de gestorven priester, feestgewaden. Tal van autoriteiten woonden onoffi cieel de plechtigheden bij.

de Stem | 1971 | | pagina 5