PECHINEY's UITSTOOT KAN TOT HELFT TERUG E Uitgebreide voorlichting van Koopcentrum aan bevolking Vragen over beroering in Borsele Gesprek over herstructurering van landbouw in Sloegebiecl rond Hoechst en Peebiney Kapelaan A. de Nijs uit Rijen wordt pastoor in Biervliet pak ze... ze zijn er weer Dr. ir. C van Beekom stad streek Koel weer water-süarsdlers Bromfietser reed door winkelruit NOG DE HELE WEEK MAQUETTE IN TEXSCHELDE TE SAS VAN GENT Dr. Constandse bui ten se woon hoogleraar Ie Wapeningen Reacties Kamerlid Franssen (PvdA) wil duidelijkheid over woningstichting Borsele en Hoechst-directeur Commentaren Nehalenn ia s in Middelburg, maar nog geen nieuwe „vangst Jvan den Bos voorzitter Stichting Zeeland DINSDAG 8 JUNI 1971 (Van een onzer verslaggevers) GOES-VLISSINGEN Voor een aantal twijfelgevallen van schade- uitkering van de Sloe-industrieën aan landbouwers heeft de georgani seerde landbouw de gedachte ont wikkeld, om het geld door Hoechst en Péchiney op een geblokkeerde rekening te laten storten. Het geld zal dan na verloop van jaren, als men inmiddels meer ervaring met landbouwschade heeft, definitief wel of niet kunnen worden uitgekeerd, keerd. Ten aanzien van de kortgeleden getroffen schaderegeling tussen de twee daarin samenwerkende indus trieën en de landbouw meent de heer G. J. de Jager, voorzitter van de CBOB West-Nederland, dat de georganiseerde landbouw tijdens de soms moeilijke onderhandelingen hard aan de kwestie van de proce durekosten „getrokken" heeft, maar niet heeft kunnen winnen. De kos ten van de onderzoekprocedure ko men voor rekening van de landbouw als geen door de industrie veroor zaakte schade wordt aangetoond. Dit is zoals gemeld gedaan om te voorkomen dat de landbouw te ge makkelijk een schadegeval bij de betreffende instantie aanhangig maakt „Er is een gevaar, dat we straks een aantal „schadeboeren" zullen krijgen. Daarom zullen we met elkaar moeten nagaan of er herstructure ring moet plaatsvinden. Daarom heeft de georganiseerde landbouw kortgeleden een gesprek aange vraagd met de convenantpartners. Wij staan op het standpunt, dat wc door middel van herstructurering bedrijven moeten stichten, die niet of weinig gevoelige produkten ver bouwen of een bepaalde vorm van veeteelt veilig kunnen beoefenen, hetzij een ander bedrijf moeten gaan zoeken. Het eerste gesprek met de convenantspartners (rijk, provin- I cie en gemeenten) heeft onlangs plaatsgehad," aldus de heer De Ja ger. Men heeft in dat eerste gesprek de concrete afspraak gemaakt, dat het vervaardigen van een bestem mingsplan voor herstructurering in studie wordt genoemd en dat het Landbouwschap zal zorgdragen voor een inventarisatie van de bedrijven in het betrokken gebied (b-zonej. Morgen (woensdag) vindt het vol gende gesprek plaats. De voorzichtige conclusie wordt getrokken, dat de convenantspart ners de noodzaak van herstructure ring wel inzien, maar dit nog op de langere baan willen schuiven. (ADVERTENTIE) hu Vooruitzichten ir voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I. op [i.fX BIW maandag IKHÏB om 18.00 uur: Hl H lllllllUJBJIIll Koel weer met plaatselijk een bui. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 9; min.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder nor maal; max.-temp.van 1 tot 5 gra den onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 10; min.-temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: van 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Strandverwachtin g Er bevinden zich in onze omgeving nog steeds enkele wolkenvelden. Vandaag echter ook zonnige perioden bij een zwakke zeewind. Tempera tuur 17 a 18 graden. Zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Boven de Noordzee nadert een zwak front dat woensdag kan passeren waarna ons met een noordelijke stroming weer iets koele re lucht bereikt. Daarin zijn na het front wel opklaringen te verwach ten. Konstaniz 339 (pl. 2); Rheinfelden 280 (pl. 57); Straatsburg 236 (pl. 26); Plittersdorf 357 (pl. 10); Maxau - 408 (pl, 7); Plochingen 270 (pl. \I8); Mannheim 234 (pl. 20); St,ein- ba3h 138 (-8); Mainz 236 (-2); Bin- gen 149 (onv.); Kaub 164 (pl. 1); Trier 276 (pl. 30); Koblenz 178 (pl. 4); Keulen 132 (pl. 2); Ruhrort 292 (-3); Lobith 898 (pl. 1); Pannerden- se Kop 869 (pl. 1); Nijmegen 687 (onv.); IJsselkop 789 (pl. 1); Eefde Ussel 308 (-2); Deventer 198 (onv.); Monsin 5466 (-4); Borgharen 3898 (-3); Belfeld 1098 (-24); Grave beneden de Sluis 500 (-8). De minste waterdiepten in de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in' centi meters: Spijk - St.-Andries 320. Pan-ner- Jen - IJsselkop 270. IJsselkop - Driel 270. Driel - Amerongen 245 IJsselkop - Doesburg 240. Doesburg -Zutphen 240. Zutphen - Deventer -45. Deventer - Windesheim 245. (Van onze correspondent) RIJEN Met ingang van 1 juli a.s. is kapelaan De Nijs van de parochie Maria Boodschap te Rijen benoemd tot pastoor te Biervliet in Zeeuws- Vlaanderen met een dubbele op dracht, t.w. de zielzorg van de paro chie Biervliet en tevens de begelei ding van de katechese bij het basis onderwijs in geheel West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Biervliet telt ongeveer 2200 inwo ners, waarvan ongeveer 850 katho lieken. De begeleiding van de kate chese bij het basisonderwijs ligt voor hem zeer gunstig, aangezien de nieuw benoemde pastoor zich de laatste ja ren speciaal heeft toegelegd op de nieuwe vorm van de katechese. De laatste opleidingen heeft hij gevolgd aan de theologische faculteit te Til burg, waar hij op 11 september 1969 het diploma M.O. A. theologie be haalde. Voorts volgde hij de cursus van districtskatecheseten basisonder wijs aan het Hoger Katechetisch In stituut te Nijmegen. Ook de cursus Pastoraal (over priester en priester ambt in deze tijd) aan het Diocesaan Pastoraal Centrum te Breda werd in datzelfde jaar gevolgd. Gedurende acht jaren is de nieuw benoemde pastoor als kapelaan te Rijen werkzaam geweest en heeft la ten blijken dat hij op gebied van de vernieuwing in de kerk met zijn tijd wil meegaan. Hij was vaak de stu wende kracht voor diverse activitei ten in zijn parochie en daarbuiten.. Van 1937 tot 1943 volgde hij zijn opleiding aan het klein seminarie Ypelaar te Ginneken-Breda, waarna hij tot 1949 aan het groot seminarie te Hoeven studeerde. Op 11 juni 1949 werd hij priester gewijd en werd toen benoemd als kapelaan te Rijsbergen. In 1951 werd hij kapelaan te Ulven- hout, belast met de zielzorg voor Galder-Strijbeek. De in de gemeente Rijen geziene kapelaan, die veel gedaan heeft voor het jeugdwerk in Rijen, zal heel erg gemist worden. Men gunt hem echter deze promotie van harte. Hij werd geboren in Hontenisse op 6 mei 1924 en gaat nu zijn geboortestreek weer opzoeken. -V- Hoogwaüer Morgen, woensdag 9 juni Ber gen op Zoom: 03.52 en 16.18, Hans- weert: 02.59 en 15.18, Terneuzen: "2.23 en 14.40, Vlissingen: 01.50 en 14.10. Wemeldinge: 03.42 en 16.08. (Van een onzer ve- «gevers) GOES/VLISSINGEN Volgens de hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Directie voor Bedrijfsontwikkeling in Zee land, dr. ir. C. van Beekom, klopt het niet helemaal met de stellige verzekering van de directeur van het Franse alumi- niumconcern Pechiney, de heer Poincarré, dat zijn bedrijf redelijkerwijs niet meer dan 96 procent van de uitstoot van afvalprodukten in de lucht kan tegengaan. „Heeft de gemeente Vlissingen indertijd bij het afgeven van de hinderwetvergun ning geweten en er rekening mee gehouden, dat er buiten het procédé van Pechinéy een ander systeem van uitwassing van afvalstoffen bestaat, dat beter werkt?", vroeg hij de burge meester van Vlissingen, drs. D. Roemers, gisteren tijdens een discussiebijeenkomst in het kader van een bezoek van 25 CBTB- bestuursleden aan Zeeland. „Van de uitstoot van Péchiney komt altijd nog 4 procent in de lucht terecht, ofwel 7,5 kg gasvormi ge en 15 kg vaste stof per uur, 24 uur jjer dag en alle dagen van het jaar. Dat 22,5 kg per uur is heel wat en er kan ons veel aan gelegen liggen of wij de uitstoot beperken tot 96 of tot 98-99 prQcent. „De heer Van Beekom vertelde, dat er in de VS een procédé bestaat waarbij 98 a -99 pet. wordt uitgewas sen. „Op die manier zou het percen tage van Péchiney luchtverontreini gingen. tot minder dan de helft kun nen worden teruggebracht. Directeur Pod-ncarré van Péchiney heeft, toen hem dit gegeven werd meegedeeld, gezegd dat dit procédé nog maar in een experimenteel stadium is. „De heren van „Alcoa" (de Amerikaanse firma die het procédé toepast) schrijven mij nu, dat het systeem al in zeven Amerikaanse fabrieken wordt toegepast en dat een dergelij ke installatie in verscheidene andere bedrijven nog zal worden ingericht. Het klopt dus niet helemaal" was de reactie hierop. Burgemeester Roemers van Vlis singen reageerde hierop met: „Als we dat van begin af aan geweten hadden, was het al in de hinderwet- procedure betrokken geweest, maar we hebben hier in Vlissingen geen apparaat dat is ingesteld op zulke kwesties. We hebben de steun nodig van provincie en rijk en die weten ook niet alles. Het minimumpercentage van 96 lag aanvankelijk nog lager maar on der druk van deskundigen is het verhoogd". Discus'sieleider A. Lorier (voorzitter CBTB-Walcheren): „Van begin af aan is mogelijk gebleken om'nieuwe procédé's in al best-aande fabrieken in te passen, dus dat moet 'hier ook kunnen". De heèr Van Beekom tenslotte, om het argument van d-e kosten al bij voorbaat te ont zenuwen: „Het fluor wordt bij dit Aleoa-systeem weer teruggewonnen, terwijl het n-u als waardeloos pro- dukt wordt afgevoerd. Dit weegt dus tegen eventuele hogere kosten voor de installatie op". (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zondagavond is de bromfietser J. L. W. uit Terneu zen in de Vlooswij kstraat door de grote winkelruit van boekhandel Littooy gereden. W. werd daarbij flink aan gezicht en handen ver wond en moest zich onder behande ling van dokter Van Herk stellen. WW**" De maquette van het Koopcentrum Zeeuwsch-Vlaanderen te Sas van Gent. WAGENINGEN (ANP) Aan de landbouwhogeschool te Wageningen is dr. A. K. Constandse met ingang van 1 juli benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de sociaal we tenschappelijke grondslagen van de urbane planologie. Adriaan Kees Constandse, 13 juli 1929 in Zierikzee geboren, promoveerde, na het beha len van zijn doctoraal examen socia le geografie, in 1960 oum laiude op het proefschrift „Het dorp in de IJsselmeerpolders". Inmiddels was hij werkzaam als sociograaf bij de rijksdienst voor de IJsselmeerpol ders. Van 1961 tot 1967 was hij aan de afdeling voor sociologie en socio grafie van de landbouwhogeschool verbonden, waarna hij benoemd werd tot lector in de planologie en later sociologie van de ruimtelijke ordening van de Katholieke Hoge school te Tilburg. In 1969 werd hij benoemd tot hoofd van de afdeling sociografisch .en economisch onderzoek van de riiks- dienst voor de IJsselmeerpolders. Van 1965 tot 1968 was dr. Constand se projectleider van een internatio naal onderzoek in opdracht van FAO en UNESCO omtrent de gevol gen van de mechanisatie in de land- houw. Samen met anderen verzorg de hij in het voorjaar 1970 de redac tie en presentatie van een Teleac- cursus over ruimtelijke ordening. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT „Wij wil len onze voorlichting zo uitge breid mogelijk maken en dus mocht het weekeinde niet ontbre ken in de bezichtigingsdagen. In plaats van tot en met morgen, zo als oorspronkelijk was bekendge maakt, kunnen de Sasse bevol king en verdere belangstellenden nu tot en met aanstaande zater dag uitgebreid kennis nemen van onze plannen". Aldus gisteren de heer Albers van het Koopcentrum Zeeuwsch-Vlaande' en in Sas van Gent. De directie van dit centrum heeft een maquette laten vervaardigen van ongeveer 5 bij 3 meter, die eer totaalbeeld geeft van het- koopcen trum, zoals de d-ireetie zich dat voorstelt, inclusief parkeerruimte De maquette staat opgesteld in de voormalige fabrieksgebouwen van „Texsohelde" aam de Westd-am in Ras van Gent. zoals gemeld, hel complex waarin het koopcentrum zich graag zou vestigen. Dievesti ging heeft overigens nogal wat voe ten in de aarde. In de op 26 mei gehouden raadsvergadering werd een voorstel van b. en w. om het koopcentrum geen vergunning te ge ven zich te vestigen na stemming door de raad van de agenda ge voerd. De raad wilde eerst de bijbe horende stuuken bestuderen. In die vergadering: merkte het raadslid M.P. de Groff op de ziens- (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG In de gemeente Borsele is nogal wat beroering ontstaan, omdat de akte tot op richting van de Woningstichting Borsele is gepasseerd, zonder dat de gemeenteraad op de hoogte was van de bestuurssamenstelling en de statuten van die stichting. Dat blijkt uit schriftelijke vragen, die het Tweede-Kamerlid H. M. Franssen (PvdA) heeft gesteld aan de ministers van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening en van Binnenlandse Zaken. Vol gens de vragensteller zijn de le den van de gemeenteraad veront waardigd over deze gang van za ken. De heer Franssen wil nu on der meer weten of de bewindslie den tot wie hij zich richt de ver ontwaardiging van deze raadsle den begrijpelijk achten. In Borsele wordt gevreesd, zo blijkt voorts uit de vragen van het Tweede- Kamerlid, dat de Woningstichting Borsele een belang van Hoechst zal worden (in plaats van de gemeente) nu achteraf gebleken is, dat een der directeuren van deze industrie dr. ir J. Nijman. voorzitter van de stichting is geworden. Prelude tot het rumoer in Borsele was het september verleden jaar aan de raad gedane voorstel het woning- bezit van de gemeente over te dra gen aan een nog te vormen woning bouwvereniging, waarin twee be staande woningbouwverenigingen zouden opgaan. De afwikkeling van deze zaak is, zo kan men concluderen uit vragen van de heer Franssen, kennelijk buiten de raad omgegaan, want enkele weken geleden (om pre cies te zijn: in de raadsvergadering van 11 mei) deelden burgemeester en wethouders van Borsele de ge meenteraad als voldongen feit mee, dat de stichtingsacte inmiddels was gepasseerd. In eerste instantie scheen de raad daar nauwelijks van onder de indruk, er werd althans niet ge reageerd op die mededeling, maar later is de raad kennelijk tot de con clusie gekomen, dat de zaak wel eens bedenkelijke kanten kan hebben. Volgens het Tweede-Kamerlid Franssen wijst de gang van zaken in Borsele op een lacune in de wetge ving, in die zin, dat in het toelatings- besluit volkshuisvesting de bepaling past, dat de stichtingsvorm alleen wordt toegelaten als deze vorm in verband met de aard van het open baar belang bijzonder aangewezen moet worden geacht. De heer Franssen vraagt of de be windslieden niet van oordeel zijn, dat een democratische besluitvorming er mee gediend is, als de gemeenteraad wordt gekend in de oprichting van verenigingen of stichtingen die in het belang van de volkshuisvesting werk. zaam zijn. Tenslotte wil de heer Franssen speciaal van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (Schut) weten, of uit het gebeurde niet de conclusie moet wor den getrokken, dat de oprichting van gewraakte stichting niet in yhet be lang van de volkshuisvesting is en dat de toelating daarom geweigerd moet worden. (Het toelatingsbesluit volkshuisvesting, waarvan in de vra gen van de heer Franssen sprake is, geeft aan welke organisaties die uit sluitend op het gebied van de volks huisvesting werkzaam zijn, als zo danig door de regerinig worden er kend. red.) Wethouder A. M. Jansen (voiks- ahuisvesting) van de gemeente Bor sele toonde zich gisteravond uiterma te verbaasd over de door het Kamer lid Franssen gestelde vragen, temeer omdat tijdens het debat van 11 mei slechts één raadslid een paar opmer kingen had gemaakt. Burgemeester Van Waas en raadslid H. Eversdijk (chr. partijen) hadden daar toen nog al fel op gereageerd en daarmee was op dat moment de kous afgedaan. Wethouder Jansen: „De raad wist dat er een stichting in het leven zou worden geroepen. Daar is nooit tegen geprotesteerd. Trouwens: we zijn dit met de twee andere woningbouw- organisaties in de gemeente (St. Wil- Iibrordus en de Chr. Woningbouw- stiehting zoals u ziet reeds een stichting overeengekomen. Ik vind het helemaal niet vreemd, dat dr. ir. Nijman voorzitter is geworden. Tsn eerste moeten we niet bang zijn voor vermenging van functies. De heer Nijman is ook gewoon bur ger van Borsele ('s-Gravenpolder) en hij heeft zich in de korte tijd van zijn verblijf hier al zeer aktief betoond in het gemeenschapsleven. Bovendien is de industrie de motor waar de wo ningbouw in de gemeente om draait. Door de industrie die hier is geko men, zijn ook meer huizen nodig. De heer Nijman is goed op de hoogte van de problematiek en dat is een voor door deze persoon bevorderd wor- cieel. Sociale woningbouw kan juist den." Raadslid J. de Koster (PvdA/PPR) vertelde ons desgevraagd, dat het raadslid Van Royen (PvdA) en hij (PPR) de kwestie aan de PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer hadden door gegeven. „Het had ook de PPR kun nen zijn, maar bij de PvdA zijn wo- ningbouwspecialisten. De reden is, dat we verontwaardigd waren over de stichtingsvorm en de benoeming van de heer Nijman. Bij een stichting kan men op alle manieren de demo cratie uit de weg gaan. Zij wijst na melijk haar eigen leden aan en kan ze ook weer afstoten. Zo ook het be stuur. De gemeenschap, die immers wèl haar huizen inbrengt, heeft hier geen vat meer op. Bovendien is het vreemd, dat men, na overleg met b. en w., de direkteur van Hoechst als voorzitter heeft be noemd. De gemeente zou eigenlijk vrij moeten staan van de industrie en die desnoods op de tenen durven trappen als het moet. Bovendien: als je als direkteur van Hoechst arbeids krachten aantrekt, is het makkelijk als je hun ook woningen aan kan bieden. Ik zeg niet, dat het gebeurt, maar ik zet er gewoon een vraagte ken achter, omdat de gemeente geen inspraak heeft. Ik vrees het ergste, ook voor hen die niet bij die industrie werken en toch een woning willen. De raad heeft geen reglement of sta tuten onder ogen gehad. Alles is bui ten hem om geschied. Bovendien nog ten aanzien van de heer Nijman: ik vind dat die man zich heel snel op een aantal posten geplaatst heeft ge zien, waar andere mensen niet zo makkelijk aan komen. Ik vrees ge woon dat hij ej-g veel macht krijgt. Ik heb in de raadsvergadering van toen bewust niet verder gereageerd of er een voorstel van gemaakt, omdat dat toch geen zin had. We konden duide lijk merken dat het niet aansloeg. Bo vendien zou het toch maar buiten de orde zijn geweest: het betrof een „in gekomen stuk" en daar waren we nou juist ook zo kwaad om. Het kwaad was al geschied en wij konden het voor kennisneming aannemen De heer De Koster bevestigde ten slotte, dat hij allang wist dat er spra ke was van een stichting, „maar er werd indertijd ook bijgezegd, dat de gemeente vanzelfsprekend inspraak zou krijgen". Pastoor A. de Nijs wijze van de consument te missen. Daar wordt op dit moment druk kan gesleuteld, want sedert vorige week donderdagavond zijn twee da mes met handtekeninglijsten langs de deur gegaan, waarop voorstan dei's van een vestiging van het koopcentrum in Sas van Gent hun adhesie kunnen betuigen. Op dit mo ment zijn reeds 230 handtekeningen verzameld en komt men weinig ne gatieve racties tegen. „Er zijn al heel wat belangstellen den geweest", aldus de heer Albers. „Wij ontvangen die mensen bij de maquette, geven hen een uitvoerige uitleg van de opzet, waarna de be- zoek(st)ers onder deskundige lei ding het fabriekscomplex bezichti gen om daarna die opgedane indruk ken nogmaals te toetsen aan de ma quette"- De bezichtigingsuren zijn tot en met vrijdag van 's morgens tien uur tot 's avonds acht uur, en zaterdag tot vijf uur 's middags. (Van onze correspondente) MIDDELBURG COLIJNSPLAAT De godin Nehalennia zal de eerst komende tien weken weer over een eigen tempel kunnen beschikken, na melijk De Vleeshal in het Middel burgse stadhuis. Maandagmorgen werden de eerste altaren die in het Oudheidkundig Museum te Leiden geconserveerd werden, met de nodi ge eerbied binnengevoerd in de tij delijke expositieruimte te Middel burg. Drs. P. Stuart, leider van de ex pedities met het schippersvaartuig de Tholen 6 van schipper K. Bout, begeleidde de karavaan. Terwijl binnen in de Vleeshal nog hard werd getimmerd en geverfd aan stellages, ging buiten de verhuis wagen open, zodat de wind en de zon de oude altaren konden omvatten. Deze dag was tevens de eerste dag van een nieuwe Nehalennia-expeditie in de Oosterschelde, voor de kust bij Colijnsplaat. Deze expeditie is op niets uitgelopen. Na een halve dag speuren naar overblijfselen van de tempel die in de Romeinse tijd een soort „goklo- kaal" moet .zijn geweest voor Enge landvaarders (als zij behouden terug keerden legden zij er de beloofde be loning b.v. een altaarsteen voor de godin neer), gaven de duikers van de genie het werk op. Het peloton van de duikersschool van de genie klaagde toen men weer aan wal was, over hèt slechte zicht: ondanks de zwakke wind vaak niet meer dan een halve meter. Vandaag zet men de expeditie voort. Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het algemeen bestuur van het Provinciaal Opbouw - orgaan Stichting Zeeland heeft de heer J. van den Bos, lid van G.S. van Zeeland, benoemd tot voorzitter van het algemeen en dagelijks bestuur van de stichting. De heer Van den Bos volgt in deze functie mr. J. van Aartsen, commissaris der koningin, op, die het bestuur van de Stichting Zeeland onlangs heeft laten weten, dat hij zich wegens drukke werk zaamheden genoodzaakt zag, zijn functie neer te leggen.

de Stem | 1971 | | pagina 3