Nu 6 cent korting op'n ¥2 literfles MARECHAUSSEE UITERMATE ZWIJGZAAM Mysteries in zaak Sprang E.È G.-VISBELEID VOOR IEREN ONAANVAARDBAAR KEREN IN EEN HANDOMDRAAI Vrouw doet in Columbia gooi naar macht K VPers vragen Luns over Fokkers Portugal Scherp verwijt Twente aan regering de romigste koffiemelk binnenland buitenland Beschuit met aardbeien lekker met lekker. Bovendien N-merkjes voor het porceleinen klokkenservies Ook gesprek met Denemarken Goede toekomst IN MEMORANDUM Klad in oud papier Burgemeester Faure Twee jaar voor paprikateelt DUBIEUS OPENHEID Nutroma, Eerste kersen GASTRO ROOS OP EUROPESE INTELLECTUELEN DINSDAG 8 JUNI 1971 BOGOTA (AP) Krijgt het door mannen bestuurde Latijns-Amerika weldra een vrouwelijke president Dit „ongehoorde" idee krijgt in Co lumbia wellicht een kans. De partij van oud-dictator Gustavo Rojas Pinilla wordt thans geleid door zijn dochter Maria Eugenia. De partij krijgt steeds meer steun. Het invloedrijke dagblad El Espec- tador heeft geschreven, dat een over winning van de partij in de in 1974 te houden presidentsverkiezingen mogelijk wordt indien de diepe crisis in het twee-partijenstelsel voortduurt. Een dergelijke overwinning, aldus het blad, zou betekenen, dat het lot van de natie in handen wordt gelegd van een matriarchaat, dat een einde zou maken aan tradities, instellingen en vrijheden. De 38 jaar oude Maria Rojas de Moreno Diaz wordt beschouwd als de architect van de partij van haar va der, het nationale volksverbond (ANAPO), d^it in 12 jaar tijds de grote politieke macht in het land is geworden. Maria Eugenia, een senator en moeder van twee jongens, is de echt genote van Samuel Moreno Diaz, een van de' leiders van de ANAPO. Bij de verleden jaar gehouden verkiezin gen werd de partij vierde. Maar in een land met 23 miljoen inwoners, waar de groeiende sociale problemen zijn verwaarloosd, lijkt de partij het enige alternatief voor anti- „eshblishment" kiezers, „establishment" kiezers, bia een van de explosiefste landen van Latijns-Amerika is, hoewel de (ADVERTENTIE) laatste jaren op economisch terrein grote prestaties zijn geleverd. De 71 jaar oude Rojas Pinilla heeft het land na een staatsgreep in 1953 vier jaar lanig als dictator geregeerd. Zijn leeftijd en een chronische hart kwaal worden een hinderpaal geacht voor zijn plannen om zich in 1974 op nieuw kandidaat te stellen. Maria Eugenia heeft tot dusverre nog niet verklaard, dat zij in 1974 kandidaat voor het presidentschap zal zijn, maar onlangs moet zij heb ben gezegd„Als India en Israël thans door vrouwen worden be stuurd, waarom zou dat dan hier ook niet kunnen?". Toe-taartje Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt. Als toetje of zomaar tussendoor. Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet. Zo'n brosse beschuit met frisse aardbeien is een lekkere zomergewoonte! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Luns van Buitenlandse Zaken is nu ook door drie Kamerleden van de KVP, zijn eigen partij, kritisch ondervraagd over de levering van vliegtuigen van Fokker aan Portugal. De Kamer leden Mommersteeg, Westerterp en Kleisterlee willen weten of onlangs opnieuw een uitvoervergunning voor zo'n levering is afgegeven door de regering. Volgens de Kamerleden is de vrees niet ongegrond dat deze vlieg tuigen zouden kunnen worden inge zet voor militaire doeleinden in Por tugese koloniale gebieden in Afri ka". Het Angolacomité zegt al eni ge tijd over bewijzen te beschikken dat de Fokkers, die worden ver kocht aan een Portugese burger- lucht vaartimaatschapp ij, door deze maatschappij onmiddellijk worden uitgeleend aan de Portugese lucht macht. Ze zouden worden gebruikt voor troepentransport naar en in Angola en Mozambique, waar Portu gal een koloniale oorlog voert. De regering heeft steeds volge houden dat de Fokkers in Portugal nie worden gebruikt voor de strijd in Afrika. De KVP-mimster Veringa zei nog tijdens de verkiezingen dat de levering van Fokkers aan Portu- gal voor hem geen probleem was omdat ze niet in de koloniale oorlog, die hij overigens sterk afkeurde, worden gebruikt. Veringa is nu fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer. De drie KVP-ka- merleden vinden dat „alles in hetf werk moet worden gesteld om te voorkomen dat Nederland - ook in direct - door levering van vliegend of rollend materiaal dat voor mili taire doeleinden kan worden inge zet, betrokken wordt bij de strijd in de Portugese gebieden." LUXEMBURG (ANP) Het vis- beleid, zoals dat door de zes EEG- landen in het ieven is geroepen, is voor de Ieren volledig onaanvaard baar. Dat hebben ze gisterochtend in Luxemburg tijdens toetredingsonder handelingen op ministerieel niveau laten weten. In Ierland moeten veel te kleine zelfstandige vissers van dit beroep leven dan dat de Ieren zou den kunnen toestaan, dat de vissers vloten van de andere EEG-Ianden in de territoriale wateren van Ierland zouden kunnen komen vissen De Denen hebben dan ook ver klaard dat er huns inziens na de toetreding van de vier kandidaat.- landen tot de EEG een geheel nieuw visreglement voor de tien zal moe ten komen, ook al omdat de ver grote gemeenschap dan een geheel ander karakter zal krijgen. Ze zal namelijk één visexporterend blok zijn, terwijl de zes nu vis importeren. De Ieren hebben nog een punt op tafel gelegd, waarmee het bijzonder moeilijk hebben en dat is de be scherming van hun nog zeer jonge industrie, die net in ontwikkeling is. Ze willen daarvoor beschermings maatregelen kunnen handhaven, zo dat ze niet al te spoedig na de toe treding te maken krijgen met een forse concurrentie van de veel ste viger in haar schoenen staande Europese industrie. De Zes hebben de Ieren gezegd de verklaringen die ze hebben afgelffd, te zullen bestu deren. Gisteren is in Luxemburg ook on derhandeld met de Denen. Dat ge sprek is aanmerkelijk gemakkelijker verlopen. Gebleken is dat de Denen eigenlijk meteen lid van de EEG kunnen worden, al hebben ze nog wel enkele kleine moeilijkheden voor wat betreft de tuinbouw en de toe treding tot Euratom. Staatssecretaris De Koster ver klaarde uit gesprekken met zijn Deense ambtgenoten de indruk te hebben overgehouden, dat de onder stroom in Denemarken die zich tegen toetreding tot de EEG verzet, onge organiseerd en niet van groot belang is. Het referendum dat in Denemar ken naar aanleiding van de toetre ding gehouden zal worden, zal naar de verwachting van de Deense rege ring dan ook weinig of geen moei lijkheden opleveren. De Denen wil len eigenlijk het liefst dat in juli een datum gefixeerd wordt voor eind onderhandelingen, waarbij dan de gehele toetreding geregeld moet worden.. DEN HAAG (ANP) Twente is van oordeel, dat de regering- tot nu toe met betrekking tot de problema tiek van de verschillende regio's een „gelegenheidspolitiek" voert en te weinig met de belangen van Oost- Nederland (Overijssel en Oost-Gel derland) heeft rekening gehouden. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen een» i» met in* houd. c.q strekkino Bij de verschillende artikelen, die de laatste tijd in deze krant versche nen zijn over „Klad in oud papier", is toch niet helemaal uit de verf ge komen, wat er nu werkelijk aan de hand is. Inderdaad gaat het de papierindus trie niet meer naar den vleze. Het gaat trouwens in vele industrieën minder goed. Er is grote concurrentie in geheel Europa, ten gevolge vam een over- produktie door plaatsing van grotere en snellere machines. De papierfabrieken moeten dus hun eindprodukt goedkoper aanbie den teneinde hun nieuw papier kwijt te raken. Hier is dus in het geding de wet van vraag en aanbod, en nu zijn we precies op het punt, waar de schoen wringt. Overproduktie in, nieuw papier, minder vraag naar nieuw papier, re sulteert in minder vraag naar oud papier en dus ook overproduktie van oud papier. Grotere concurrentie in nieuw pa pier, lagere prijzen voor nieuw pa pier, dus ook lagere prijzen voor de voornaamste grondstof voor de pa pierfabricage i.e. oud papier. Dat er dus geen emplooi meer zou zijn voor oud papier, omdat de ver werking ervan te duur is^ is klinklare onzin. Oud papier blijft de belangrijkste grondstof voor de papierfabricage. Daarom blijft het verzamelen van oud papier door verenigingen e.d. belangrijk en noodzakelijk, al brengt het dan ook tijdelijk weinig of prak tisch niets op. Inderdaad zou het wel eens kunnen zijn, dat de voortbrenger, voor wie oud papier een probleem is, omdat dagelijks 'vele tonnen in het bedrijf afvallen, zouden moeten gaan betalen om het kwijt te raken. LAGE-ZWALUWE. HANDELSONDERNEMING LIGNAC VAN DER MEER. Als exploitant, eigenaar van een bedrijf, kan ik zeker namens vele middenstanders, en inwoners van Geertruideniberg wensen dat hare majesteit het aangevraagde ontslag van burgemeester Faure zal inwilli gen. Ik kan zeker namens velen 'mededelen, dat het vertrek geen verrassing, is. Want zowel zakelijk, economisch en menselijk, liet het beleid van deze burgemeester veel te wensen over. Wanneer eventueel een wijziging in de ontslagaanvrage zou plaatsvinden, is een actiecomité de juiste oplossing. GEERTRUIDENBERG W. WALHAVENS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De paprikateelt in Nederland heeft een goede toe komst. Al verschillende jaren breidt de teelt zich geleidelijk uit. De ont wikkeling van de consumptie van paprika's in West-Europa biedt goe de vooruitzichten. Het proefstation voor de groente en fruitteelt onder glas te Naaldwijk geeft in zijn onderzoekprogramma veel aandacht aan de paprikateelt, om daarmee de telers van praktische adviezen te kunnen voorzien. Dit jaar lijken de goede verwach tingen bewaarheid te worden. Van de zijde van de telers was de belang stelling groot. Men is ook vroeger met de teelt begonnen. Op de belang rijkste paprikaveifling van Nederland de veiling Westland-Noord was de aanvoer tot 1 mei rond 300.000 kg tegen 40.000 kg vorig jaar. Niettemin bleven de prijzen on danks het sterk vergrote aanbod na genoeg gelijk aan die van 1970. Dit feit onderstreept de behoefte bij de consument aan vroege paprika's. De burgemeesters van twee grote Twentse steden, de heren mr, A. J. Vleer en mr. F. J. H. Schneiders, heb. ben dit gistermiddag in hun hoeda nigheid van resp. voorzitter van het samenwerkingsorgaan stedenband Twente en voorzitter van de com missie economische aangelegenheden stedenband Twente in een persconfe rentie in Den Haag medegedeeld bij het toelichten van een memorandum puequopajs ap uba uosiiöjMi ap .13.10 Twente inzake het rijksbeleid ten aanzien van de sociaal-economische ontwikkeling van de regio Twente. Het memorandum is gericht aan de minister van economische zaken en andere betrokken ministers en ter kennis gebracht van de informateur. De stedenband Twente vond het met het oog op de kabinetsformatie noodzakelijk door middel van dit me morandum er op te wijzen, dat Twente een betere infrastructuur, meer vestigingen in de dienstensec tor en een grotere industriële diffe rentiatie nodig heeft, omdat de regio met haar huidige structuur een eco nomisch zeer kwetsbaar gebied is. Voor deze verbeteringen is het noodzakelijk, dat de centrale over heid een gerichte politiek voert en naar tegenwoordige gelegenheids- politiek staakt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ARNHEM Was de 22-jarige dienstplichtig soldaat Robert van Sprang uit Amstelveen in opperste paniek, toen hij in de nacht van zondag 2 op maandag 3 mei zijn Uzi- pistoolmitrailleur leegschoot op vier Belgische politiemannen, die tot de ontdekking gekomen waren dat hij in een gestolen auto reed Of hanteerde Van Sprang- zijn mitrailleur doelbewust en professioneel en zat er veel meer achter het drama in het natuurreservaat 't Zwin bij Knokke, waarbij twee van de vier politiemannen het leven lieten? Het ziet er naar uit, dat de antwoorden op die vragen nog lang »p zich zullen laten wachten. De Koninklijke Marechaussee en de legervoorlichtingsdienst zijn tot nog toe uitermate karig met inlich tingen over de resultaten van het onderzoek en van de verhoren van Van Sprang in de Arnhemse straf gevangenis. De officiële berichten luiden, dat liet onderzoek niet zo bijster snel vordert en dat Van Sprang weinig mededeelzaam is tijdens de verho ren. waaraan hij regelmatig en langdurig wordt onderworpen. Maar er zijn enkele aanwijzin gen, die min of meer op het tegen deel wijzen- Van Sprang werd, na intensieve en uitputtende klopjach ten in België en Nederland, op zaterdag 8 mei zeer vroeg in de morgen gearresteerd op het terrein van de Edese kazerne, waarin hij gelegerd was. Eén dag la,ter, op zondag 9 mei, bekende hij tijdens een kort gesprek met luitenant kolonel Weekenstroo van het Bu reau Bijzondere Criminele Onder zoeken van de Koninklijke Mare chaussee op de Belgische politie mannen geschoten te hebben én een paar wapendiefstallen in ka zernes te hebben gepleegd. Het gesprek had „niet het ka rakter van een officieel verhoor", maar de resultaten ervan wettig den de verwachting, dat Van Sprang voldoende medewerking zou bieden tijdens het onderzoek en de verhoren. Het is nauwelijks aan te nemen, dat zulks helemaal niet het geval is geweest. Voorts: de man, die het onder zoek leidt, luitenant-kolonel Wee kenstroo, is korte tijd geleden op vakantie gegaan. Hij iheeft in luite nant-kolonel Herklotz een uiter aard, wat men bij de legervoor lichtingsdienst noemt, -competente waarnemer". Niettemin wordt het onwaarschijnlijk geacht, dat de heer Weekenstroo op vakantie ge gaan is vóór hij de zaak voor een belangrijk deel heeft kunnen af ronden. In Nederland en vooral België elrculeren hardnekkige geruchten en berichten dat Van Sprang deel heeft uitgemaakt van een interna tionaal spionage- en wapensmok- kelkomplot of bedrijfsspion is ge weest en dat hij daarom voor géén prijs in handen van de politie wil de vallen. Dat zou het gruwelijke drama in *t Zwin verklaren. Aanwijzingen voor een en ander zouden in de vorm van belas tende documenten zijn gevon den tijdens o.m. de huiszoeking in de woning van de moeder van Van 3prang. De geruchten willen ook, dat van de Nederlandse autoritei ten geen inlichtingen over deze zaken te verwachten zijn, omdat in dat geval het landsbelang in het gedrang zou komen. „Klinkklare nonsens" of „Daar is tijdens het onderzoek niets van gebleken", zijn via de leger voorlichtingsdienst de stereotie pe commentaren van het Bureau Bijzondere Criminele Onderzoeken Ruim een maand na zijn arres tatie is nog niet duidelijk, waarom Van Sprang op de vier Belgische politiemannen geschoten heert.. op deze en andere berichten. Men spreekt zich echter enigszins tegen in de mededeling, „dat de overwe gingen die ten grondslag hebben gelegen aan het optreden van Van Sprang in 't Zwin en aan zijn wapendiefstallen,' nog niet uit de verf gekomen zijn". Men wil de verhalen over inter nationale komplotten wel zo snel mogelijk de wereld uit hehben. Daar is voorlopig maar één manier voor. De militaire autoriteiten moeten in alle openheid tus sentijds opening van zaken geven over de vorderingen van het on derzoek in deze belangrijke zaak, die bevolking en politie van België en Nederland lange tijd in span ning heeft gehouden- Nóg houdt. WILLEM WOLTERS Wat tot nu toe geen mens aan het stuur lukte, dat doet de bezitter van een nauwe garage- inrit in Hamburg spelenderwijs: n.l. op de plaats keren. Hij nam de spoorwegen als voorbeeld, die door middel van draaischijven hun zware locomotieven op de rangeerstations zonder moeite in een kring bewegen. Voor drie duizend mark heeft hij voor de garagedeur een draaischijf op kogellagers laten bouwen. Met een zachte druk van de hand laat iedere grote auto zich nu in de gewenste richting draaien. HOLLYWOOD (RTR) De Ame rikaanse filmacteur Van Heflin is met spoed naar een ziekenhuis in Holly wood overgebracht, nadat hij in een zwembad bij het huis van een vriend een hartaanval had gehad. Zijn toestand werd kritiek ge noemd. Heflin, die 61 jaar is, won in 1942 een Oscar voor de beste bijrol met zijn optreden in de film Honny Eager. Onlangs speelde hij in de füm Air- port de rol van een passagier die tracht een lijnvliegtuig op te blazen. TIEL (ANP) De eerste kersen zijn er weer. Gisteren zijn op de veiling Septer te Tiel de eerste ker sen van dit seizoen aangevoerd. De kersen, „vroege van de markt" ge noemd. werden aaingevoed door H.J Timmer uit Lienden. De prijs lag tussen f 2.- en f 2.06 per kg. (ADVERTENTIE) Met grote verbazing heb ik eerst in uw krant en daarna via de t.v. kennis kunnen nemen van het feit, dat hier in Nederland anno 1971 een dienstplichtig soldaat 2 jaar gevan genisstraf kreeg omdat hij gewei gerd had zijn haar te laten knip pen. Hoe kan een rechtbank in Neder land, dat er toch prat op gaat voor uitstrevend te zijn, tot zo'n uit spraak komen. De wetten die zij hanteerden stammen misschien wel uit het begin van deze eeuw en zijn helemaal aangepast aan deze moder ne tijd. Ik vraag me daarom ook af of zo'n rechtbank zichzelf geen la chertje vindt. Op zulke momenten schaam ik mij ervoor Nederlander te zijn. ETTEN-LEUR H. SEEBREGS HAVANNA (AFP) De Cubaanse premier, Fidel Castro, heeft ver klaard, verontwaardigd te zijn over de beschuldiging van een groep Europese intellectuelen, die menen, dat de geuite zelfkritiek van de dich ter Padilla via marteling was ver kregen. Hij noemde de beschuldiging „schan delijke laster" en zei, dat „de eer en de edele traditie om nooit toe vlucht te nemen tot fysiek gieweld en marteling nimmer was geschon den" door de strijders van de revo lutie. I

de Stem | 1971 | | pagina 15