Conserveren Nadelen iaTERDAGBIJLAGE VAN DE STEM/ZATERDAG 5 JUNI 1971 Effect de zon) is een levensvoor waarde voor het bestaan van plant, mens en dier en ultra violette straling worden door grote groepen aardbewoners aanbeden om hun "bruinen de" werking. De stralen die men gebruikt om voedsel te conserveren liggen in het spectrum direct naast dit UV-licht (zoals oranje en geel in het lichtspectrum di rect naast elkaar liggen). Evenals deze UV-stralen vormen de gamma- en bèta- stralen onder normale om standigheden en bij de ge bruikelijke veiligheidsmaat regelen geen enkel gevaar en de emotionele weerstanden die veel mensen t.a.v. deze straling en bestraalde pro- dukten hebben zijn dan ook ongemotiveerd Het bestralen van aardbeien en andere produkten gebeurt niet omdat bepaalde technici zo graag met straling willen werken, maar omdat bestra ling een aantal duidelijke voordelen heeft. Om deze voordelen aan te to nen kan men straling het bes te vergelijken met de tot nu toe meestal gebruikelijke conserveringsmethoden: be vriezen, -toevoegen van che micaliën en verhitten. Door bestralen worden de micro- organismen die verantwoor delijk zijn voor het bederf èn de eventueel aanwezige ziek tekiemen volledig geïnakti- veerd. Bevriezen (ook diep vries) verdoofd de micro-or ganismen alleen en ontdooid diepvries-voedsel bederft daardoor dan ook vrij snel. Het toevoegen van chemica liën is vaak wel erg effec tief, maar i.t.t. straling ver tonen deze chemicaliën aller-- lei min of meer schadelijke neveneffecten. Verhitten (pas teuriseren en steriliseren) heeft in principe hetzelfde ef fect als bestraling, maar werkt alleen minder goed. Aardbeien bijvoorbeeld die bestraald zijn blijven 6 maal zo lang goed dan gekookte aardbeien. Bovendien is ge kookt voedsel niet vers meer en bestraald voedsel wel; neer vrouwen een eiding kiezen, dat flijkheden minder den en dat 't aan- bziekten afneemt. {)ij proefschrift K. ningen). Ivoor de grote mi- |ntie van 1972 in geen plaats is lige vertegenwoor- lin Wageningen een |ngres worden ge- speciaal bedoeld hgeren. fapmiddelen alleen itersvoorschrift be- Izijn gesteld is het plaagde suicidepo- It slaap- en kalme- plen groter gewor- lij proefschrift van |a, Utrecht). van Dow chemi- bekend gemaakt lei van het bedrijf ft Rijkswaterstaat Rijksinstituut voor Jvan Afvalwater 'n gaan instellen (invloed van afval- |g op het milieu lestersehelde. piemen blijven aan heid winnen. Scien- ns, een mededelin- an de Amerikaanse Inservice, besteedt Trtdurend groeiend Jde ruimte aan mi- |men en maakt duidelijk dat de van overheid en re- |dat land voor deze toeneemt. atste nummer van Landschap is een jfinitie over natuur- |ng opgenomen; de Irsie luidt als volgt: ■bescherming heeft Kt behoud en beheer lezamenlijk milieu prde levende orga- et inbegrip van het milieu van de j en ander als voor-V por het behoud van Jide landschappen Be natuurelementen ftimale verseheiden- Igeschied zowel ten pan het geestelijk- lelijk welzijn van fels omwille van de |f. in de gewijzigde een LM-maan- |aaltrap zal voor- met zonnecellen (lenwieken" die nergie voor de feren. Op gezette van de drie as- loeten uitstappen cassettes van de telescoop te J Voor deze kos- Ipades wordt nu lefend in grote Jrin een mock-up ondergedom- te manier wordt |an gewichteloos- mogelijk bena- zullen drie astro- lijze van oefening orbrengen in een (lab, onderge en van de grote ers van NASA. £ylab zal in 1973 worden bemand Jievelijk 28, 56 en dagen. De test die een jaar eer- Ijlig op de grond heeft als voor- hk de boord- f op haar bruik- testen en na te uitgebreide ge- ^ische experimen- Er zijn zestien proefnemingen ge- meer betreffen- land van hart en gedurende langdu- fchteloosheid,. de bepaalde werk- I vereisen en voe- loek. De ervarin- Ide langste ruim- lot nu toe met Ipordvlucht van de Nikolajev en die met hun fna achttien dagen Tte vertoefden, zijn eeld gunstig. Na i bleken deze kos- eel moeite te heb- j aanpassing aan Sities, met name racht. Geduren- of zes bleken de kewiohteloze toe- fetreden spierver- voelbaar. Desal- tyn de Amerikanen 'gestemd, omdat Iten aan boord van [grote bewegings- bben en bovendien kiende apparaten Ichikken om him veel mogelijk op len. In de „echte" bns, die in de ja- (zullen verschijnen, stmatige zwaarte- fnen creëren door |langzaam om zijn wentelen. Deze les" zullen min of Vorm hebben van de „velg"'zullen fen zijn onderge- soort stations zal nen dienen als |en en als aanleg- bemande, telkens, uikbare raketten, [rkenning van de |ter van Mars zul- pten. Daardoor zal Be ruimtevaart op lal een betaalbaar Tmen worden. Het an vrij incidentele uitermate kostba- f-maanvluchten is Kef voorbij. één cel bestaan en bovendien onbeschermd zijn betekent dit onherroepelijk de dood. Met deze voedselbestraling is een nieuwe fase bereikt in de conservering van voedsel, maar dat wil van zelf spre kend niet zeggen dat met de ze manier van voedselconser- vering alle problemen opge lost zijn. Ook bestraling is namelijk niet ideaal want ook deze conserveringsme thode heeft nog zijn beper kingen. Op de eerste plaats wordt door de straling het vitaminegehalte van het voedsel ongunstig beïnvloed en het blijft daardoor nood zakelijk om naast bestraalde, vitamine-arme ook onbe- straalde en vitaminerijke voedingsmiddelen te gebrui ken. Bestraling verhindert bovendien alleen het bederf door de activiteit van micro organismen; bederf door chemische- of fysische ver anderingen (bijvoorbeeld rotten van eieren en verleppen van groenten) wordt door be stralen niet tegengegaan. Vaak zal bestraling daarom moeten worden gecombineerd met bijvoorbeeld koelen dat veel niet-micrpbiologische veranderingen wel tegen werkt. Maar ondanks deze beper kingen vormt de bestraling van voedsel een belangrijke vooruitgang bij het conser veren van voedsel. De intro- duktie van deze nieuwe me thode is echter niet alleen een voedseltechnisch of ge- londheidstechnisch probleem want het is uiteindelijk de consument die bepaalt of hij/ zij een bepaald bestraald produkt wil kopen of niet. Die consument zal daarom eerst vertrouwd moeten ra ken met de bestraling en een heel belangrijk aspect van het op de markt brengen van bijvoorbeeld bestraalde aard beien is dan ook de voor lichting. Voordat iemand be reid is om bestraalde aard beien te kopen moet hij eerst een goed inzicht hebben in de achtergronden en de veilig heid van deze bestralings methode. Tegen de stroom van verontrusting in moet eerst worden duidelijk ge maakt dat voedselbestraling veilig is, daarna kunnen be straalde produkten pas wor den geïntroduceerd. Studio electro- Apeldoorn, Almelo en En schede mogen wat de aard- fceien betreft de spits afbij ten zonder daardoor overigens Spioners te zijn want bestraal de champignons, asperges, iruiden en aardappelen vor ken in menige groentenzaak fel een normaal verschijnsel, terwijl in verschillende ande re landen ook brood, vlees, luien en andere groenten- en Iruitprodukten d.m.v. straling worden geconserveerd. Helemaal nieuw is bet be stralen van voedingsmiddelen om ze tegen bederf te be hoeden dus niet, maar voed- feelbestraling is en blijft toch voor veel mensen een wat griezelige aangelegenheid, ptraling wordt nog (te) vaak verband gebracht met ra dioactiviteit en deze radioac tiviteit is door een jarenlange angstpsychose voor de mees te mensen iets mystieks ge- iv orden dat per definitie le vensgevaarlijk is. Bovendien: [onbekend, maakt onbemind. Afgezien van het feit dat be- fetraalde voedingsmiddelen [door de toegediende gamma- ltf bètastraling nóóit radio- factief kunnen worden ver dient deze opvatting toch wel enige correctie. Straling; is niet alleen gevaarlijk. Licht en warmtestraling (bijv. van komen veel in de natuur voor en zijn in principe ongevaar lijk. In de kerncellen kunnen deze deeltjes echter reacties aangaan met de zgn. amino zuren die de bouwstenen van het DNA. Dit DNA is de dra ger van alle erfelijke eigen schappen en zowel micro-or ganismen, insecten als men sen hebben dit DNA nodig om te kunnen functioneren. Door de reactie van de geladen deeltjes met die aminozuren wordt het DNA vernietigd. Voor organismen met veel cellen (zoals de mens en an dere zoogdieren) kan dit lei den tot plaatselijke min of meer ernstige afwijkingen, maar voor de meeste micro- organismen die meestal uit door JOHN ROOZEN De ontwikkeling van individueel kunstenaarsschap tot „teamwerk" vindt niet alleen plaats in het moderne muziekleven, met als voorlopig hoogtepunt de realisatie van de opera „reconstructie" in het Holland Festival van 1968. Ook op cineastisch gebied is de trend zich aan het manifesteren bij de leden van de werkgroep STOF, stichting ontwikkeling film. In de beeldende kunst komen soortgelijke impulsen tot gelding. Bij de manifestatie Sonsbeek 1970 viel het accent van de problemen op het menings verschil omtrent de opzet waaraan deze manifestatie zou moeten voldoen. De momumentaal vormgever Bert Philips (wonend in Boven-Leeuwen) pleitte voor een gezamenlijke aanpak. Een „sociaal-gericht" project waarvoor de afzonderlijke „kunstenaars maar concessies zouden moeten doen. Niemand wilde toen echter van zfjn stokpaardje (netter gezegd van zijn „individuele concepties") afstand doen. In de catalogus die Sonsbeek 1971 zal begeleiden is ditmaal echter opnieuw grote ruimte besteed aan de visie van Bert Philips, die kennelijk meer en meer response ondervindt. instrumentale muziek breidt uit Een aantal werkers van het eerste uur bij de realisering van STEIM. Zittend achter de tafel van links naar rechts: Louis Andriessen, Peter Schqt, de heer Witteman en Reinbert de Leeuw. De Stichting Studio Elec- tro-Instrumentale Muziek 'STEIM) gaat zich bege ven op het gebied van het onderwijs'. Dit wordt door de initiatiefnemers gezien als een logische uitbouw van de activiteiten die aanvankelijk een tamelijk individueel gericht expe rimenteel karakter hadden. De stichting werd in 1968 op gelicht als coördinatiecen- i;urn voor jonge componisten oie de vaak kostbare electro- nische apparatuur effectiever wilden gaan beproeven. Door samenwerking zou bovendien deze apparatuur makkelijker kunnen worden uitgebreid. Componisten van naam als Reinbert de Leeuw, Peter Schat, Mirja Mengelberg, Louis Andriessen en Jan van Vlijmen vonden elkaar. De re sultaten vonden hun weer slag in diverse succesvolle concerten maar ook en met name bij de realisering van de Holland Festival Ope ra „Reconstructie" die immers werd „geschreven" door een team componisten en schrij vers (bovengenoemde, Harry Mulisch en Hugo Claus). Op het Amsterdamse Prinsen eiland bij de Haarlemmerhout tuinen werd een oud pak huis ingericht tot (geluid- dichte) studio. Een vaste stu diotechnicus werd aangetrok ken en een werkgroep van zo'n 15 min of meer reeds bekende componisten en mu sici ging aan het werk. Op de maandelijkse vergadering van de werkgroep, die zich ge stadig uitbreidde tot veertig leden, werd vervolgens ge zocht naar methoden die een continue ontwikkeling van electro-instrumentale princi pes zou kunnen waarborgen. De heer J. L. Witteman, se cretaris, maar meer nog „ma nager" van de stichting STEIM over de nu geformu leerde onderwijsplannen: „De noodzaak bleek al gauw tot een project te komen voor (zelf) onderwijs dat een voortdurende kennisover dracht aanvankelijk binnen binnen de groep maar gelei delijk aan ook naar buiten gericht kan garanderen". Omdat deze hele tak van com- positiemogeldjkheden nog pas in de eerste bloei staat (het is immers een voornamelijk na-oorlogse ontwikkeling) is er een soort tuinman nodig die de verdere bloei contro leert. STEIM wil die functie voor Nederland vervullen, zonder overigens experimen- teergroepen (Den Haag en Utrechtbij voorbeeldtekort te doen en vanzelfsprekend op „democratische" wijze. Het project moet voorkomen dat de musici langs elkaar heen- werken of elkaar ongeweten dupliceren. In het project worden drie delen onderscheiden. In de eerste plaats praktijkwerk in de studio. Drie dagen in de week wordt er door werk groepleden in de studio ge werkt aan onderzoek naar electro-instrumentale metho den. De resultaten daarvan worden dan op de vierde dag voorgelegd aan de hele werk groep en kritisch besproken. In de tweede plaats voorziet het project in puur technisch onderwijs. Een studio-techni cus (full time) zal dan les geven in de electronische pro cessen van de beschikbare apparatuur. Tenslotte zal er nog ruimte zijn voor een vorm van historisch onder wijs. Dit om inzicht in de ontwikkeling van deze mu ziek te bevorderen en de his torische plaats van het eigen werk in de studio te bepalen. Onder meer zal les worden gegeven over musique con crete, futurisme, de ontwik kelingen in Amerika en de bevindingen van tapestudio's in Keulen, Milaan en Utrecht. Iedereen is bij deze cursus sen welkom maar een zekere eigen bagage is wel nodig. STEIM vreest niet voor „pro fiteurs of beunhazen" omdat er een redelijke controle op de activiteiten bestaat via de periodieke werkgroepbespre kingen. „Wie een paar dagen ge knoeid heeft valt dan vanzelf door de mand", aldus de heer Witteman .Dit is bovendien nodig omdat STEIM de cur sisten financieel tegemoet wil komen. Gedacht wordt aan een vergoeding van 25 gulden per dag. De stichting heeft al een redelijke subsidie van diverse instanties. Men houdt bij de planning vor de komen de jaren voorts rekening met een verhoogde bijdrage van de overheid. „Met een minis ter als Klompé bestond daar over ook weinig zorg maar binnenskamers wordt nu door de STEIM-leden met enige zorg de kabinetsformatie af gewacht", aldus de heer Wit teman. Het is overigens een een niet te verwaarlozen as pect van het hedendaagse mu ziekleven dat het teamwerk" centraal komt te staan. De sinds de renaissance opgeko men visie van het bourgeois- concept van een „bohemiën- kunstenaar". Met de opera „Reconstructie" hadden com ponisten en auteurs daar vrij wel een „wereldprimeur" mee. door J. WILLEMS samenwerking met de Stichting Proefbedrijf 'oedselbestraling is het warenhuis Vroom en Jlreesmann een dezer da- ;en gestart met de ver loop van bestraalde aard- ieien. Na uitgebreide proefnemingen heeft itaatssecretaris Kruisinga toestemming gegeven om pij wijze van proef in en kele filialen deze door be straling geconserveerde rruchten op de markt te orengen om daardoor de lommercieel-technische ge- ;evens te krijgen die voor en zgn. algehele toelating loodzakelijk zijn. door de gebruikte straling veranderen vorm, kleur, smaak en stevigheid van het bestraalde produkt niet of nauwelijks. Daarnaast heeft de bestralingsmethode het voordeel dat ze relatief goed koop is. Stralen gaan door al- les .heen en een leverancier kan zijn produkt doordoor in de verpakking doen voordat het gecons'erveerd wordt. In fectie na de conservering is daardoor uitgesloten. Omdat er bij bestraling geen warm te vrijkomt hoeft het produkt bovendien niet in een hitte en drukbestendige verpakking (o.a. blik en glas) gesloten te worden en ook daardoor wordt het produkt goedkoper. Een extra voordeel van het conserveren m.b.v. straling is tenslotte dat de stralen niet alleen micro-organismen en insecten doden, maar ook het uitlopen van aardappels en uien verhinderen, het rijpen van tomaten en bananen te gengaan en de droog- en kook tijd van groenten en fruit aan merkelijk bekorten. De conserverende werking van de gebruikte gamma- en bètastraling ligt net als bij verhitting in het verschijn sel dat door energietoevoer (warmte of straling) de wa termoleculen in het voedsel worden gesplitst in geladen deeltjes. Deze positief gela den waterstofdeeltjes en nega tief geladen zuurstofdeeitjes

de Stem | 1971 | | pagina 3