Twijfels rond deelname wereldcupstrijd IN PRINCIPE TEGEN. MOREEL VOOR Jf 9.499.- 9.999.- 0.499.- =IQUI Michels: moei lij ke 1 lesl issinar VAN DIJK: HALF SALARIS I DUURSTE RESERVE Groot gedeelte Engelse pers laakt cupfinale Grieken loven hun club FECIAL Ajax-schutters allen reserves BNA1700 II1900 Amerikaanse finale gelijk Lovend Een grap Vijfduizend supporters op de been Leeds wint Runnersup-cup i'R Terneuzen met die >orten de hel" UITSLAG LOTERIJ ADVERTEREN DOET VERKOPEN J EINDELIJK 1—2041) I juni om 8 .uur. ZON- 2.30 uur. GARY PBURN - WALTER spanning, vrolijkheid, pgenüü 14 jaar. j.om 5 uur 8 JUNI om 8 uur. ARINE ROSS - JIM- ters) iwe realiteit een be dt. John Wayne ster-, (14 jaar) DONDERDAG 3 JUNI 1971 wielerwedstrijd te KIoos- Brzande op zondag 30 mei 1971. prijs no. 1497, 2e. 3640, e. 2191, 4e. 4255, 5e. 1073 ie. 4155, 7e. 2319, 8e. 3167, e. 3621, 10e. 2853, 11e. 4580 12e. 4670,. 13e. 1474, He. 1165; 15e. 2298, 16e 2699, 7e. 4092, 18e. 2930, 19e. 1020, 20e. 2908. '«ijzen afhalen bij' dhr. J. VAN LEUVEN, Kloosterzande Pastoor Smuldersstraat 85, psnelheid 165 km, r, rembekrachtiger chtbegren2er, met bucketseats (met en) verstelbaar tot lio, radiaalbanden. i pk, bovenliggende opsnelheid 160 km, ór, rembekrachtiger izer, radiaalbanden. :opsnelheid 165 km, óór, bovenliggende rembekrachtiger en izer, radiaalbanden. telefoon 01761-6911 (Van onze speciale verslagge ver) LONDEN-AMSTERDAM De kans dat Ajax zal meestrijden om de wereldbeker is, zoals wij gisteren reeds meldden, vrijwel uitgesloten. Toch zijn er, vooral na enkele uit spraken vaal Rinus Michels en Ajax- voorzitter Van Praag tijdens de aan komst te Schiphol en de huldigingen in Amsterdam grote twijfels ont staan, aangezien beiden duidelijk te kennen gaven persoonlijk liever van deze strijd af te zien, maar zich moreel verplicht voelen ten opzichte van het publiek om desondanks te gen de Zuidamerikaanse kampioen, National Montevideo of Estudiantes de la Plata ten stijde te trekken. „Er blijft ons gezien het enthousi- isme van het publiek, weinig keus over", zei Michels desgevraagd, bij de aankomst op Schiphol, een onge bruikelijk brede glimlach inwisse lend tegen zijn normale zorgelijke trek. „Ik zou het liever niet doen want met voetballen heeft het wei nig te maken. Het komt bij die Zuidamerikanen neer op vechten. Dat geeft maar onnodige blessures. Ik zou me liever in alle rust voorbe reiden op de nieuwe competitie. Maar zoals gezegd: onze supporters laten ons weinig keuze". Eerder had Ajax-voorzitter Van Praag in luttele woorden de dolle geestdrift van het Ajax-legioen ontroerend genoemd De verwachting is echter, dat Ajax van plan is eerst het enthousi asme van het publiek te laten betij en om vervolgens af te zien van de wereldcupstrijd. Eigenlijk is iedereen, die bij Ajax een leidinggevende functie heeft er op tegen. Voorzitter Jaap van Praag, trainer Rinus Michels en club arts John Rolink lieten daar in de afgelopen nacht tijdens een cocktail party in het sjieke Londense hotel „Brittannia" geen twijfel bestaan. Clubarts Rolink: „Het medische team van Ajax heeft het bestuur weken geleden al geadviseerd niet om de wereldbeker te voetballen. Onze jonge spelers zijn op dit mo ment oververmoeid. Neeskens, Rijn- ders, Mühren, ja eigenlijk het hele elftal is aan het einde van zijn latijn. Deze finale was in feite al te veel van het goede, gelukkig zijn we er goed doorgerold, maar ik kan nu wel zeggen, dat Rijnders en Kei zer normaal gesproken nooit zouden hebben gespeeld- De blessures, die Feijenoord hen vorige week heeft toegebracht, zijn met kunst- en vliegwerk opgelapt". En Rinus Michels, de coach: ,,Als je erop speelt, wil je dat zo goed mogelijk doén en daarin schuilt juist het gevaar. Want bereik je die top, dan is een terugval bijna onvermij delijk en dat vind ik toch wel erg riskant. Anderzijds is het zo, dat je ook rekening moet houden met de supporters. Die willen die wedstrij den nu eenmaal. Daarom zal het voor het bestuur moeilijk zijn een goede oplossing te vinden". MASSALE OVATIE DUURT WELGETELD ZES MINUTEN i i zande DE VELDE astraat 3 Tel. 01170-2232 van Gent: AGE TH. DE BOEYE onssfr. 29 Tel. 01158-1389 rdijk AGE HULTEN ïweg 82 Tel. 01683-306 snbosch AGE J. VAN ABEELEN eweg 7 Tel. 01652-2501 Vasovic en Cruyff houden de beker hoog tijdens de happening op het plein voor de Stadsschouwburg. an onze sportredactie) AMSTERDAM Als waren zjj zestien staatshoofden zo hebben de Ajax-spelers zich gisteravond in een uit zijn voegen swingend Amsterdam laten huldigen. Zij reden in open auto's tussen dikke hagen aanbidders van hun stadion naar de stadsschouwburg. Vanaf het balkon van deze muzentempel, die nog nooit zoveel profaan geweld heeft gehoord, wuifden zij minzaam naar de deinende vlaggenzee op het Leidseplein. „Pietje, Pietje", had de naar schatting vijfduizend-koppige schare smekend naar boven ge roepen. Opeens echter werd de toon der Spreekkoren bezwerend en was de naam veranderd in „Michels, Michels". Zo kreeg de man, die Ajax naar de Europacup-zege heeft gevoerd, dan toch loon naar werken. Hij lachte erbij als de boer piet kiespijn, die hij eeuwig zal blijven. De klok wees veertien minuten voor acht precies. Chronologisch laten de gebeurte nissen zich als volgt reconstrueren. Om vier uur zaten de eerste Ajax- supporters in de lantaarnpalen en bovenop de stoplichten van het Leidseplein volkomen overbodige acrobatiek zoals later zou blijken, want er was ruimte zat voor ieder een. Om half zes bereikte de eerste geveltoerist zwaaiend met zijn Ajax-vlag de nok van de Stads schouwburg. Om kwart over zes lie ten Michels en zijn mannen zich in de open auto's zakken en begonnen zij lichtelijk blasé na hun ont vangst bij de koningin aan hun zegetocht. De omgeving van Dam en Leidseplein was inmiddels voor alle verkeer afgesloten, hetgeen veel vertragingen gaf maar niemand irri teerde. De tocht bracht de helden via de buurt Watergraafsmeer waar de wieg van Ajax in het algemeen en die van Cruyff in het bijzonder heeft gestaan, in een eindeloze dei ning van bewonderend meedraaien de hoofden, naar het centrum. Daar zeilde de zilvervloot in massale ko ren tussen de gevels, maar het „Een twee drie vier, komt er nog wat van?" ging overheersen naarmate de (Van onze special* verslaggevers) LONDEN Dick van Dijk (25), de Ajacied, die al in de vijfde minuut het enorm kostbare doelpunt scoorde, zal nu toch spijt hebben dat hij twee maanden geleden een nieuw contract van twee jaar voor Ajax tekende waarbij zijn salaris bijna gehalveerd werd- In het seizoen 1968-1969 haalde Ajax Van Dijk, die toen met 30 doelpunten topscorer van de eredivisie was, uit Twente naar Amsterdam. Transferbedrag: I 575.000 gulden, destijds een absoluut I record. Een bedrag dat vandaag de dag slechts overtroffen is door de 1 transfers van Schneider (van Go I Ahead naar Feijenoord) en Van Be- veren (van Sporta naar PSV). Van I Dijk kreeg toen als gevolg van dat record transferbedrag bij Ajax een I salaris, dat zelfs boven dat van I Cruyff en Keizer lag: 57.000 gulden. I Maar aangezien Van Dijk zichzelf I °P de transferlijst had gevraagd mocht Ajax daar 20 procent van trekken, zodat voor Van Dijk nog «en jaarsalaris van 46.000 gulden resteerde. Vanaf het begin had Van Dijk ook I door de publicity die rond de transfer I was geweest, het moeilijk bij Ajax. I Het Amsterdamse publiek onthaalde I hem meer op afkeurend gefluit dan I op applaus. Van Dijk speelde onder de druk I vau die recordtransfer, die hij moest I Biaar maken. Hij wist ook dat ach ter zijn rug om melt name Cruyff ageerde oimdait naar zijn mening niet rechtvaardig was dat Van Dijk meer verdiende dan hijzelf. Zo geraakte Dick van Dijk langzaam maar zeker uit zijn ritme. Hij behoorde zelfs niet meer na enige tijd tot de vaste keuze van Michels- In Amsterdam kreeg hij spoedig de naam van „eer ste duurste reserve ter wereld". In deze competitie mocht Van Dijk rneohts de helft van het aantal wed strijden meespelen of invallen. Maar hij toonde tooh weer zijn waarde door zich bovenaan de lijst van top scorers te handhaven. Zijn gemiddel de is ongeveer een doelpunt per wed strijd. Maar toch wenste het bestuur van Ajax twee maanden geleden, toen het met Van Dijk aan tafel ging zitten over een verlenging van zijn contract, de „duurste reserve ter wereld" niet langer een salaris van bijna een halve ton (exclusief premies) te betalen. Van Dijk op zijn beurt accepteerde tenslotte de nieuwe voorwaarde van Ajax, waardoor hij aanzienlijk minder ging verdienen en zette zijn handte kening onder het nieuwe twee-jari ge contract. Had hij maar gewacht tot na deze finale, want tot vier minuten voor tijd was het gistera vond Van Dijk, die door zijn kost baar doelpunt in de vijfde minuut Ajax de Europacup in handen speel de- Op slag maakte hij door zijn gave kopbal de hoige transfer van 1968 waar. Maar het contract i» getekend en Van Dijk zal ondanks zijn enorme verdienste voor Ajax eergisteravond, de komende twee jaar veel minder gaan verdienen. Opmerkelijk was ook dat de tweede goal van Ajax, die de strijd tegen het einde besliste, ook al door een speler werd gescoord, van wie men in Amsterdam lange tijd be paald geen hoge verwachtingen koesterde. Arie Haan was drie jaar geleden van VW Winschoten naar Ajax ge komen. Al die tijd kon hij zich tussen de sterren niet waar maken. Drie maanden geleden was het dat hij zich plotseling ontpopte als de belofte van toen. Rijper, brutaler en vooral ook kundiger en niet meer bevreesd een blunder te maken. De ze zelfbewuste Haan werd door Mi chels in de tweede helft gisteravond in het felftal gebaald en dat was voor velen - gezien het uitstekende spel dat Haan de afgelopen weken had laten zien - geen verrassing. De 20-jarige debutant startte met een enorme misser voor doel, maar maakte tenslotte - evenals de andere reserve Van Dijk - alles goed door op fraaie wiijze via de doelman van Panathinaikos het dreigende Griekse gevaar voor igoed af te wenden en Ajax de zekerheid van de oupzege te schenken. Dit is de penning, die Koninklijke Begeer in opdracht van de ge meente Amsterdam heeft gesla gen ter herinnering aan de ver overing van de Europacup. De penning meet 60 mm en toont aan de voorzijde Ajax in volle wapenrusting, die de overwin ningsbeker in handen heeft, ter wijl zijn tegenstander Pallas Athene (Panathinaikos) toekijkt. De keerzijde toont een Ajax- speler met passende inscriptie. LEEDS Leeds United heeft gis teravond de Runnersup-cup gewon nen. In de tweede finalewedstrijd •peelden de Engelsen andermaal ge lijk tegen Juventus uit Turijn: 11. Daar de uit gescoorde doelpunten dubbel tellen (in Turijn werd het 22) komt Leeds in het bezit van de beker. De stand was reeds bij rust bereikt door treffers van Clarke (12e minuut) en Anastasi (19e mi nuut). MONTEVIDEO (ANP) Er zal een extrawedstrijd nodig zijn om uit te maken wie zich kampioen van Zuid-Amerika mag noemen. In de tweede finalewedstrijd, die woensdagavond in Montevideo plaatsvond, versloeg Nacional (Uru guay) Feijenoords tegenstander in de wedstrijden om de wereldbeker Es tudiantes de la Plata (Argentinië) met 10. Het enige doelpunt werd in de 28e minuut gemaakt door Mas- nik. Aangezien Estudiantes de eerste wedstrijd met gelijke cijfers won, is een beslissingswedstrijd noodzakelijk geworden. Deze vindt woensdag aanstaande plaats in Lima. In Zuid-Amerika rekent men erop dat de wedstrijden om de wereldbeker tussen de bekerhouder van Zuid-Amerika en Europa-eup- winnaar Ajax in september zullen plaatsvinden. Men verwacht Ajax- trainer Michels volgende week woensdag bij de beslissingswedstrijd tussen Estudiantes en Nacional in Lima. stoet langer uitbleef. In afwachting van de echte ging alvast een Euro pacup van aluminiumfolie de vlag- gemast van de Stadsschouwburg in. „Ajax olé", klonk het, en „Puskas habaha". De balkons van het KLM- en Hirsch-gebouw werden gekraakt. Een vreemd voertuig, dat publieke werken had vergeten weg te halen, werd bezet en bewoog zich log door de menigte, terwijl de politiemacht breed grijnsde maar de wapenstok voelde jeuken. „Ajax heeft de we reldcup", dirigeerde burgemeester Samkalden onvermoeibaar. „We shall overcome", hief de menigte aan, waarop de vroede vader met een rood hoofd verdween. „Cruyffie, Cruyffie", smeekte de menigte zon der dat het idool te voorschijn kwam. kwam. Maar toen was het toch zo ver. Kwart voor acht. Vasovic verscheen en liet met ware doodsverachting voor de aanbidders beneden hem de zware Europacup over de rand van het balkon bungelen. Cruyffie, Pietje, Sjakie, Ruudje ze verschenen allemaal en lieten zich van alle kanten bekijken. Zes minuten duurde de ovatie. Waarna het publiek wreed zijn helden de rug toedraaide, om zich te storten op haring, kroket, pils en wat de hoofdstad nog 'meer aan feestelijks te bieden had. Op de Dam waren inderhaast twee muziektenten opgetrokken. Ze ven popgroepen, een trompetter korps en een showdrumbamd logen straften daar doeltreffend de me ning, als zou geluidshinder kwaad kunnen daarbij ijverig geholpen door het voortdurende, gescandeerde claxonneren van auto's en brommers overal in de stad. Er werd bij het leven gezongen en gesprongen. Poli tiemannen zetten olijk het Ajax- petje op. De kroegen mochten de hele nadht open blijven en deden dat consequent. Ondertussen konden de heiden zelf, na nog een rustig onderonsje te hebben doorstaan met het gemeentebestuur op het stad huis, eindelijk de vermoeide hoof den ter ruste leggen. Maar in hun dromen moet het dreunend hebben nageklonken: „Ajax wint de wereld cup". Het legioen is nog niet tevre den. Als het aan hen ligt wacht de mannen van Michels een laatste, zware klus. (Van onze speciale verslagge ver). LONDON/ In de Engelse ochtendbladen van gis termorgen heeft de zege van Ajax het duidelijk verloren van de derby op Epsom. De meeste kranten besteden niet alleen ver houdingsgewijs weinig aandacht aan de finale; de Daily Mirror, de Sun en de Daily Mail gebrui ken daarbij nog veel van hun ruimte om de Engelse lezers dui delijk te maken dat dit voetbal werkelijk niet zo best was. In „de Times" (een kwart van' de ruimte besteed aan de derby) kan Geoffrey Green zich in zijn beschouwing van Ajax - Panathi naikos niet losmaken van de der by. Hij begint met: „Gisteren was het de dag van de favorie ten, die zowel op Epsom als Wembley wonnen. Ondanks alle ijver van de Grieken is de waar heid dat de beste pioeg heeft getriomfeerd. Voor rust had Ajax wat meer doelpunten moeten ma ken. maar een keeper met een naam van hier tot ginder stond tussen zijn ploeg en een neder- Laag, die halverwege al enorm had moeten zijn. Panathinaikos had og twee reuzen in zijn team: Domazos en Eleftherskis. Toen de wedstrijd allang voorbij was, waren zij nog aan het rennen. Hoe dan ook, het niveau lag on der dat van andere finales. Ajax speelde de eerste helft met een fantastische elan en van de Aja- cieden bereikte Cruyff in die pe riode doör zijn lichtvoetigheid een geweldig niveau". nes in de „Daily Mirror" (de helft van de derby) staait: Ajax zet Nederlands succes voort, maar het was geen „grote" over winning". Hij schrijft: „Wem bley's heilige grond is vertrapt door een horde uitzinnige Neder landers, die de triomf moesten vieren van hun club in de Euro pese bekerfinale. Maar alle harts tocht kon niet verbloemen dat Ajax en Panathiknaikos weinig meer dan middelmatig voetbal hebben kunnen brengen". Geoff Powell schrijft in de „Mail" (op een vijfde van de ruimte van de derby!) onder de kop „Ajax koning van Europa": „De semiprofs van Panathinaikos, die feitelijk geen recht hadden in deze finale te staan, zijn met lege handen teruggegaan en laten de vraag onbeantwoord lioe zij Ever- ton en Rode Ster hebben kunnen uitschakelen. Toch zal Panathinaikos waar schijnlijk langer in de herinne ring blijven dan Ajax, dat nau welijks iets heeft gedaan, nadat de Grieken de openingsstorm hadden doorstaan, dat de deliri- sche toestanden na afloop recht vaardigde. In het begin van de wedstrijd was de Griekse verde diging niets meer dan een grap, maar de Ajacieden hadden ons er veel harder om moeten laten la chen. Johan Cruyff heeft een deel van de avond gevuld met zijn toverkunsten. Hij is echter de enige Nederlander, die aan de kritiek kan ontsnappen". Boven het verhaal van Ken Jo- Tegenover dit alles staat dat Desmond Hackett in de „Dailly Express" de wedstrijd van woensdagavond een geweldig voetbalfeest noemt en dat het volgens Geoffrey Green in „The Times" een van de meest kleur rijke gebeurtenissen uit de histo rie van Wembley was, ook al is er dan in andere Europacupfina les wel eens beter voetbal te zien geweest. In de „Daily Express", die ze ven keer zoveel ruimte aan de derby geeft, zegt Desmond Hac kett onder meer onder de kop „Ja, ja Ajax" en „Dick van Dijk- show brengt Wembley in opwin ding": „Deze ploegen speelden in een wedstrijd waarin anderhalf miljoen gulden op het spel stond, hun voetbal nog met de echte amateuristische geest. Ik kan me niet een ernstige overtreding voor de geest halen, hoewel de Grieken hebben verloren, voel ik mij verplicht mijn hoed voor hun moed af te nemen. De wedstrijd zal de herinne ring eerder ingaan dan een voet balfestival dan als een demon stratie van werkelijk goed spel. Maar ik hou vol dat dit duel meer hartverwarmend vermaak heeft gebracht dan de laatste vijf internationale wedstrijden van Engeland bij elkaar. Zoiets, met dat wild enthousiaste publiek op de tribunes zal Wembley nooit meer meemaken. Zo dient voet bal te zijn, fatsoen op het veld, plezier op de tribunes. Jammer dat deze gebeurtenis in feite al na vijf minuten was beslist. Na die snelle treffer heeft „John" Cruijff, de Goerge Best uit Ne derland, een van de best betaalde spelers van de wereld, bewezen de Grieken in zijn eentje aan te kunnen. Hij scoorde ook nog drie keer....bijna. In de tweede helft heeft de wedstrijd geheel aan de Grieken toebehoord, maar er was niemand die profijt kon trekken van het geniale werk van Minis Domazos, de man die de generaal wordt genoemd in een land dat wordt geregeerd door kolo nels". Ajax-aanvoerder Vasovic en de maker van het eerste doelpunt Dick van Dijk bij aankomst te Schiphol met de veroverde Europacup. ATHENE (ANP) Ondanks het leed dat Panathinaikos de Grieken heeft berokkend door woensdag in de finale van het toernooi om de Euro pacup te verliezen van Ajax, waren gisteren toch nog 3000 supporters naar het vliegveld van Athene geto gen om hun met ere gesneuvelde helden een hartelijk en troostrijk welkom te bereiden. Onder hen was de vrouw van de Griekse eerste minister, Despina Pa- padopulos, die de spelers van Pana thinaikos kenschetste als pioniers van de Griekse sport op internationaal ni veau. De Griekse pers is verdeeld over de vraag of Ajax al dan niet terecht in de finale van de Europa-cup op Wembley van Panathinaikos heeft gewonnen. „De 20, hoewel geen zware nederlaag, doet Panathinaikos onrecht. Het had op zijn minst een gelijkspel verdiend", aldus Akropoiis, „De Atheense spelers vochten als leeu wen. Als gelijken onder gelijken te gen hun grote tegenstanders. Ook al lachte de zege hen niet toe, het be vredigende gevoel blijft, dat ook wij tot de groten van Europa behoren". Het dagblad Vima schrijft: „De ont- ontwikkeling van het spel rechtvaar digt het succes van Ajax en geeft weinig ruimte van gebrek aan geluk te spreken. De Nederlanders, koel- bloediger, sterker, beter georgani seerd, heersten in Wembley met uit zondering van een half uur in de tweede helft, toen Panathinaikos met Domazos in de spits doelgerichter handelde en probeerde het resultaat te veranderen. Dat lukte niet. Het spel van Panathinaikos werd over het algemeen door een gebrek aan routi ne gekenmerkt". In het dagblad Nea Politia heet het: „Panathinaikos leverde een groots gevecht, maar het gelukte de ploeg niet het duidelijk overwicht in de tweede helft uit te buiten. De wedstrijd had techniek, was zuiver, zonder hardheid en zonder inciden ten

de Stem | 1971 | | pagina 5