ikamp met iten Nieuwe naam in Europacup COMMERCIE BEHEERST DE EUROPACUPFINALE De vier batterijen krijg je er voor niets bij. Enorme belangen W embley gevaar lijkste grasmat s de Jonge met de ïrsport GEMAAKT NIET BANG geslaagd? 'n nieuwe fiets! Zware straf Van Tilburg Den Hertog leider in G.-Brittannië AJ Eerste keer kleurling in Zuidafrikaans team DRIE TON WEDDENSCHAPJE LEVENSLANG LINKS ERVARING UITVERKOCHT VOORRANG L4MMA ax beter va 34 en Kleintje Philishave. Handig voor onderweg. WOENSDAG 2 JUNI 1971 ize sportmedewerker) ZEN Chris de Jongt Bruinisse heeft definitii ezet achter zijn wieiet ige de Jonge die in 196 fiets stapte en na andetj de nieuwelingen te heb st amateur werd, heelj gin van dit seizoen no| wedstrijden deelgenomei eer kreeg hij last van zij die hij in de afgelopei een conditie-training for-1 De Jonge besloot er dat mee te stoppen. de nieuwelingen als ii urloopbaan is Chris tot een overwinning wam hij tot behoorlijke Z'ijn beste prestatie was ede plaats in het Zeeuws ïap vorig jaar in Kwa achter Cees Bal. variatie een grote toclif neter gehouden vanaf 's via Vlissingen, Zoute- ige, Veere, Vrouwenpol- irland, Kortgene en 's iskerke terug naar Voor deze tocht over oord-Beveland en Wal en we 28 deelnemers dia vrij grote afstand geen den omdat zij reeds in ril de nodige kilometers hadden gekregen. De onze leden gaan ook wel clubverband een of rrtjes per week op pad :elt natuurlijk ook wel oor hen die daar niet nen, is een rit van 75 veel", aldus Chiel Raas meent dat dergelijke niet te dikwijls op het moeten komen. aand juni staan de vol- en op het programma: ui: Rit D over 58 kilo- Is startplaats 's Heeren- ïegen); zondag 13 juni: ens over 58 kilometer, negen in 's Heerenhoek. uni: Rit H (70 kilome- in 's Heerenhoek om londag 27 juni: Brabant silometer) vertrek per station in Goes om halt ens dus een uur eerder e tochten- Walcheren geporteerd iet toerfietsen kunnen iderdagavond om zeven op de markt in Middel- n tocht van 40 kil ome- Zuid-Bevelandse lief- -dt elke vrijdagavond sein om zeven uur 's ven voor een dergelijke kerk in 's Heer Arends deze tochten hoeft men zijn van Theo Middel- 1 het toetreden als zoda- d wel op prijs wordt .e beschikking over een ^htlopende fiets is wel vereiste om niet voor verrassingen geplaatst nnderweg", is de visie, as tenslotte geeft. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN Van de vijftien tot dusver gespeelde finales om de Euro pese beker vóór landskampioenen, werden er liefst negen gewonnen door ploegen, die eerst tegen een 10 achterstand hebben opgekeken. Nog opmerkelijker is dat in al die "15 finales niet een keer een volsla gen outsider, zoals Panathiniakos er een is, erin slaagde de begeerde trofee te veroveren. Vaststaat in iecter geval, dat na vanavond, alis er tenminste een beslissing valt anders na een eventuele replay aanstaande vrijdag in Sheffield een nieuwe naam in de Europacup 1 zal worden gegraveerd. Want voor het eerst sinds 1961, toen Benfica in Bern van Barcelona won, is er geen ploeg tot de eindstrijd doorgedrongen, die de beker nog niet eerder in zijn bezit had. „Bel voor de laatste ronde", schijnen Johan Cruyff en Piet Keizer te willen zeggen in een grapje vlak voor de ernst van de werkelijkheid. BOOMLANGE ANTOMADIS MOET AJAX VERSLAAN In het voor de Grieken zorgvuldig geheim gehouden trainingsverblijf bij Londen, bereidt Ajax zich voor op de cupfinale. Vlnr.: Nico Rijnders, Arie Haan, Sjaak Swart, Johan Neeskens, Sies Wever, Velibor Vasovic, Bennie Mul ler, Dick van Dijk en Heinz Stuy. (Van onze speciale verslagge ver) LONDEN Het is niet zo maar negentig minuten tegen een bal trappen voor uit alle proporties ge groeide premies, wat vanavond op Wembley ten beste gegeven wordt. Achter dit schijnbaar pretentieloze miljoenenvermaak gaan enorme be langen schuil. Daar is het politieke belang van de Griekse kolonels, die het Panathinaikos-succes gretig aan grijpen ter verkrijging van meer nationale eenheid, daar is het belang van Ajax als ciub. Meer nog: Het belang van hun hyper-individuele stars, die vana vond hun internationale marktwaar de gaan bepalen. Het belang ook van het Rotterdamse Sparta, dat met het zweet in de handen voor de televisie zal zitten, want als Ajax wint speelt Sparta immers volgend jaar ook in de Europacup. Het be lang van de tv-handelaren, die in een cupduel een enorm verkoop-pep middel hebben, het belang van de reisbureaus en de chartermaatschap pijen. Kortom, achter elke slalom van Cruyff en achter elke uitge kookte center van Keizer staat de commercie. Het „wat vang ik er voor" is voertaal geworden in het voetbal. dien bet verliest - niet veel gebeu ren. Als winnaar van de Nederlandse voetbalbeker mag het het komend seizoen immers deelnemen aan de strijd om Europacup 2. De onont beerlijke inkomsten van de wed strijden zijn dus verzekerd. Maar toch is er meer. De contracten van Cruyff, Suurbier 'die een aanbie ding van PSV heeft), Rijnders en Rinus Miehels lopen af en zijn nog niet getekend. Piet Keizer, die in 1967 een zesjarig contract afsloot, wil dit tussentijds verhogen. Hij is niet langer tevreden met zijn pre mies en salaris en heeft al twee besprekingen met het bestuur van Ajax gevoerd teneinde de gewenste verhoging te krijgen. Totnogtoe zon der resultaat. De toekomst vdn Ajax, het kunnen tegemoet komen aan de verlangens van zijn dure sterren en vooral het voorkomen van hun vertrek, zal in hoge mate beïnvloed worden door de wedstrijd van vanavond. Want als Ajax de Europacup wint kan het tonnen winst halen Uit een serie vriend schappelijke wedstrijden- bal ondanks al zijn successen, niet zo hoog gewaardeerd wordt. Vanavond ook vecht Johan Cruyff tegen zichzelf. Hij is in vrijwel alle grote wedstrijden in het verleden min of meer tegen gevallen. Een uitgekookte speleer voelt onmiddel lijk als hij niet draait. Hij gaat dan op voorzichtige toer, met een pasje naar links, een pasje naar rechts, en geen risico's meer nemend. Zo is Cruyff, de impulsieve Cruyff nooit geweest. Ging het niet. dan volhard de Johan onveranderlijk in zijn moeilijke solospel, dat vaak op een persoonlijke nederlaag uitliep. Voor het eerst in ai die jaren heeft Cruyff zichzelf nu in het hoofd ge zet dat hij, als hij voelt dat het hem minder goed lukt, ook op de voor zichtige toer zal gaan. Hij weet dat hij op het keerpunt in zijn carrière staat. Het is bekend dat zijn con tract afloopt, dat het oog van de internationale voetbal op hem ge richt zal zijn en dat hij hier op Wembley voor de ogen van miljoe nen eindelijk de „poen" kan pakken waarom hij al lange tijd vraagt. Zo is de wedstrijd van vanavond er een. met vele facetten. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. Afgaande op de droge cijfers zal Antonis Antoniadis eigenlijk de held van het Panathinaikos-legioen moeten zijn. Met tien doelpunten is de 23-jarige aanvalsleider de onbetwiste topscorer van dit Europacupseizoen. Tien doelpunten van de zestien, die voor Pana- tliinaikos resulteerden in een finaleplaats. Toch moet boomlange Anto niadis het wat betreft populariteit afleggen tegen Dimitris Tomazos (29), de aanvoerder. Een feit, waaronder hij niet gehukt gaat. „Want", licht hij toe, „Mimis (de roepnaam van Tomazos - red.) is een veel beter voetballer dan ik. Hij kan 4, 5 man omspelen en gedurende een gehele wedstrijd spel en ritme van ons bepalen. Ik moet het vooral van mijn lengte hebben. Als ik scoor, doe ik dat meestal met het hoofd." uiteindelijk dubbel telde. En in de thuiswestrijd tegen Rode Ster was de tweevoudige Griekse international liefst drie keer succesvol. Antoniadis: „Dat was geen geluk kige zege van ons. Die 41 nederlaag in Belgrado was eerder ongelukkig. Onze doelman had toen zijn dag niet, zoiets kan gebeuren. Dat naar aanlei ding' van dat resultaat wordt beweerd dat wij alleen maar voor eigen pu bliek goed kunnen spelen, kan ik be grijpen, maar dat is niet waar. Na tuurlijk speel je thuis sterker dan uit. Dat is, gezien de resultaten van dit Europacuptoernooi, toch ook met Ajax het geval? Maar wij hebben in Liverpool, Everton toch ook bedwon gen. En in Bratislava een nederlaag tegen Sloven zo beperkt houden als wij hebben gedaan (Panathiniakos verloor er met slechts 21 red.) vind ik persoonlijk ook een toppres tatie. In het verleden bleven we in uitwedstrijden meestal nergens, maar dat is nu toch wel duidelijk anders. Belgrado was een negatieve uitschie ter, verder hebben we echter zeer constant gespeeld. Voor Ajax ben ik dan ook niet bang. Wij zijn geen favoriet, dat kan alleen maar voor delig zijn, want als we verliezen is er in feite niets ergs gebeurd". Dat Antoniadis niet alleen dank zij zijn lengte (1.91 meter) zo produk- tief is, bewijst het feit, dat hij slechts 3 van de 1-0 Europacuptref fers met het hoofd scoorde. Anto niadis: „Dat klopt, maar het waren uitzonderingen, die doelpunten langs de grond. In de Griekse competitie kop ik ze er meestal in". Hetgeen hij dan meestal doet na voorzetten van Harry Grammos, de razendsnelle 23-jarige rechtsbuiten; op wie Puskas een belangrijk deel van zijn hoop voor vanavond heeft gevestigd. Evenals trouwens op An toniadis, Antonis Antoniadis is vandaag de man, op wie Ferenc Puskas, de coach, vanavond rekent, wanneer het er voor Panathinaikos op aankomst doel punten te maken. Puskas: „Antonia dis lijkt misschien een wat slungel achtige speler, en technisch minder begaafd dam bijvoorbeeld Tomazos en Elefterakis, maar voor mij is hij on misbaar. Als ik hem moet vergelijken met een andere spitsspeler geloof ik, dat hij Torres van Benfica het dichtst benadert. Die speelde in zijn topjaren ongeveer net zo als Antoniadis nu doet." Dat de liefde niet van een kant komt, blijkt als Antoniadis de lof trompet steekt op Puskas. „Hij heeft ons gemaakt tot wat we nu zijn. Echt, PAO (Panathinaikos - red.) kon vroeger ook wel aardig voetballen, maar tegen een club van naam ging het altijd mis. Puskas heeft ons geleerd, dat we tegen geen tegen stander behoeven op te zien. Boven dien heeft hij ons bijgebracht, dat we niets minder zijn dan een ander. Als we tenminste allemaal in dienst van het elftal spelen. Toen Puskas bij ons kwam, was ik slecht in vorm. Geen zelfvertrouwen en weinig ambitie. Ik was en ben een pur sang voetballer. Het spelen tegen versterkte verdedi gingen hing me de keel uit. Ik zag er weinig brood meer in en was blij, dat ik ook nog een goede baan bij een verzekeringsmaatschappij had. Die baan heb ik nog, maar op dit moment vind ik het voetballen weer het be langrijkste. Puskas heeft me verteld hoe hij zelf altijd tegen defensief in gestelde tegenstanders te werk ging. Daar heb ik veel van opgestoken." Zoveel, dat hij in Liverpool tegen Everton het ene doelpunt scoorde, dat bij het opmaken van de eindbalans (ADVERTENTIE) 'n Mooie cijferlijst? Beloon al die ijver met het mooiste cadeau: zo'n fonkelnieuwe fijne fiets! Uw fietsen-vakman zal u graag adviseren. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De poging tot na trappen, die enkele weken geleden tot gevolg had dat Gerrit van Til burg het veld voortijdig moest ver laten tijdens de Europacupwedstrijd Real Madrid-PSV heeft voor de PSV-er ernstige gevolgen gekregen. De UEFA heeft hem namelijk voor de eerstvolgende drie Europacup wedstrijden van PSV, ongeacht welk toernooi, geschorst. "HSü SOUTH SHIELDS (ANP) De Zwitser Bruno Hubschmidt heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Groot-Brittannië voor amateurwielrenners gewonnen. Hij legde de 145 km van Penrith naar South Shields af in 3 uur 46 mihu ten en 29 seconden. Tweede werd de Fransman Marcel Duchemin en derde de Nederlander Fedor den Hertog- Beiden kregen dezelfde tijd toegekend als de winnaar. Fedor den Hertog verdrong Popke Oosterhof als leider in het algemeen klassement. De uitslag van de twee de etappe is: 1 Hubschmidt (Zwits) 3.46.29, 2 Duchemin (Fr) zjt„ 3 Den Hertog (Ned) z.t., 4 Hrazdira (Tsj) z.t., 5 Pra'chl (Tsj) 3.47.55, 13 Jan Aiing (Ned) 3.47.58, 24 Popke Oosterhof (Ned) 3.48.20, 34 Cees Koeken (Ned) 3.59.52, 35 Piet van Katwijk (Ned) 3.59-53, 39 Wim Jansen *Ned) 3.59.56. Algemeen klassement: 1 Den Her tog (Ned) 7.15.32, 2 Hubschmidt (Zwits) 7.15.58, 3 Duchemin (Fr) 7.16.23, 4 Hrazdira (Tsj) 7.16.43, 5 Oosterhof (Ned) 7.17.00. Algemeen ploegenklassement: 1 Nederland 21.44.50, 2 Frankrijk 21.45.28, 3 Tsjecho-Slowakjje 21-45.41. 34. Van Katwijk 7.30.12; 35. Koeken 7.30.17; 39. Jansen 7.30.25. j Wellicht staat het meer dan ooit op een wankele brug naar de toekomst. Ogenschijnlijk kan Ajax - zelfs in- ZAALHANDBAL De dames- ploeg van Swift Roermond is tij dens een internationaal toer nooi in West-Berlijn op de tweede plaats geëindigd. De Nederlandse dames verloren de beslissende wed strijd van Bayer Leverkusen met 35. Wil Cloquet van Swift was de productiefste speelster in het toer nooi. Zij maakte twaalf doelpunten. Ajax hanteert, beter dan Felje- noord, het commerciële bijltje. Ajax hakt er al enige jaren mee. Feije- noord werd vorig jaar abrupt naar het niveau, waarop de tonnen te verdienen vallen, gehesen. Het maakte er behoudend als het is onvoldoende gebruik van. De strijd van vanavond gaat bovendien om het prestige van de Ajax-ster- ren, die het zich - om zich op wereldniveau te handhaven - niet kunnen permiteren binnen twee jaar een Europacupfmale te verliezen, ditmaal nog wel van een Panathinai kos, dat in de wereld van het voet- AMSTERDAM (ANP). Het ziet er naar uit dat Zuid-Afrika voor het eerst tijdens sportwedstrijden met een "gemengde" ploeg zal uit komen. Momenteel verblijven drie Zuidafrikaanse atleten in Amster dam, vanwaar zij naar West-Duitsland zullen reizen om deel te nemen aan wedstrijden in Eschweiler (4 juni), Koblenz (9 juni) en Dormagen (10 juni). De drie, wier aankomst en verblijf in Amsterdam met veel geheim zinnigheid werd omgeven, zijn: Dicky Broberg (blanke), kampioen van Zuid-Afrika op de 400 en 800 meter, Motsapi Maroosi (kleurling)sprin ter, en Danie Malan (blanke), middenafstandloper. De Westduitse atletiek-unie hoorde pas gisteren van de komst van de Zuidafrikanen en moet hun nog toestemming geven om aan de drie wed strijden deel te nemen. Maar aangezien de atleten in hetJrezit zijn van documenten waaruit de goedkeuring blijkt van de Zuidafrikaanse at- letiek-unie, heeft de Westduitse unie geen enkele reden hen te weigeren. (ADVERTENTIE) (Uiteraard is dit een tijdelijke aanbieding) (Van onze speciale verslaggever) LONDEN Ajax heeft vana vond in het Wembley-stadion te Londen niet alleen de harde charges van Panathinaikos te vrezen, maar ookde gras mat van Wembley. Het blijkt dat Wembley de gevaarlijkste grasmat van Engeland heeft. Talloze blessures zijn erdoor ontstaan. Ze worden veroorzaakt omdat de grasmat erg sponzig is. De grond en het gras zijn namelijk van de kust in Cumberland ge haald. Het gras is een soort zeewier. De grasmat stelt de moderne voetbalier met zijn licht gevoelige spieren, voor problemen. Een vertegenwoordi ger van een Europees voetbal schoenenconcern zei gisteren dat er alleen te spelen is met voordoppen van 11 mm en aeh- terdoppen van IS mm onder de schoenen. En geen millimeter meer of minder De heer Onassls, welbekend door zijn schepen en zijn Jacky, heeft als een goed landsman aan de spelers van Panathinai kos een premie in het vooruit zicht gesteld. De heer Onassis heeft in geval van een overwin ning op Ajax de Griekse spe lers toegezegd dat zij driehon derdduizend gulden mogen ver delen. Zo maar, uit het hand je De heer Onassis heeft het daarbij niet gelaten. Kennelijk gaat deze oupfinale hem zeer aan het hart, want hij heeft met de Griekse kunstenaar Papado- poulos (niet de politicus) een weddenschap afgesloten. Als Panathinaikos wint, wordt het toch al omvangrijke arsenaal kunstschatten van Onassis met enige schilderijen ter waarde van een half miljoen gulden uitgebreid. Verliezen de Grie ken, dan krijgt Papadopoulos de half miljoen guldens in contan ten uitbetaald. Alsof het niets is Overigens, als Panathinaikos de Europacup binnenhaalt, zijn de spelers voor hun leven ge borgen. De kolonels hebben, in hun schik als ze zijn omdat er nu eindelijk meer over voetbal dan over de martelingen en verbanningen wordt gesproken, aan elke speler levenslang dui zend gulden per maand beloofd. Bovendien heeft een maatschap pij, die in huizen handelt, aan elke speler een huis beloofd in geval van een zege. Dan zijn ze in elk geval binnen Dat Engeland een voetballand zou zijn is ook maar betrekke lijk. Want als men het erover eens is dat de jaarlijkse Euro pacup 1-finale toch een der hoogtepunten van het voetbal seizoen is, laat de Engelse pers het gebeuren op een schandelij ke wijze links liggen. Regionale cricketwedstrijden worden le vensgroot gebracht; de cupfina le komt tot nog toe met een pover stukje af. Engels chauvi nisme Ook topduels als Benfica en AC Milan, die enige jaren gele den op Wembley de finales speelden, deden een soortgelijke ervaring op. Ook toen waren het voornamelijk Italiaanse en Portugese supporters, die de tri bunes bevolken. In het stadion, dat 100.000 plaatsen heeft, wa ren destijds slechts 45.000 toe schouwers. De moeite niet waard Vandaag zal Wembley echter uitverkocht zijn. Deels door het contingent Nederlanders, dat volgens ruwe schattingen nu naar de 35.000 loopt, en deels door de Grieken, die van overal ter wereld (zelfs vanuit Ameri ka) in grote groepen worden aangevoerd- Toch invasie in En geland Vier maanden geleden overi gens heeft de Britse voetbal bond aan alle voetbalclubs van de drie leagues een brief ge schreven, waarin de mogelijk heid voor de clubleden werd opengesteld om bij de voorrang zich het recht op een plaatsbe wijs voor de cupfinale te ver schaffen. Er kwamen in totaal slechts 110 aanvragen voor een kaartje binnen. Vermoedelijk Schotse gastspelers

de Stem | 1971 | | pagina 5