natie po Huurders accepteren nadelige contracten Ontvoerder gedood bij schietpartij ZUIDVIETNAMEZEN ONTRUIMEN STAD IN CAMBODJA N.S. kozen duur en ingewikkeld systeem t legen/et Remm juridisch gevecht om uitlevering deserteur heb uw sla lief TURKSE OFFICIERSDOCHTER SIBELERKAN ONGEDEERD PROTEST MIDDENSTAND aatsen iri het rider wijs \kkoord over wan grafici CONSUMENTENBOND: ONDER DRUK WONINGNOOD DUREX VOOR AUTOMATISCHE TREINBEVEILIGING Studentenpastoraat Leiden in conflict met bisschop Simonis Bij binnenland buitenland centrum LOON -adres lien) BEZWAAR „Groeten uit kazerne" VVDM houdt op 1 juli tweede grote groetdag l overal verkrijgbaar VIJF DODEN ij ongeluk afgerukt oor weer aangenaaid IWOENSDAG 2 JUNI 1971 duurt de opleiding ■oepssergeant? welk heeft het meest met ica te maken? hoe et m'n zoon zijn om op de KMA te ko men? wie stoomt je klaar voor het V.E.V. diploma? hoeveel ga ik als KVV-officier ver dienen? hoe zit het met die studie- :enregeling voorme- Itudenten? wie msje bij wat ANDMACHT :r. Verdien 2Ó0,per winkel- of kantoorwerk leidt op tot vertegen- uitendienst). Geen col- s nodig. Bij aanstelling ito. Vele vacante plaat- d tot bijverdienste aan- of briefkaart met uw nel antwoord. Geheimh. 84088 E van dit blad te Dordrecht en Zwijn- en pensionkostenvergoe- assink telefoon 42562 en 40 en 46539; Mej. M. van Oers 40234. ermunt 42564. terlijk 14 dagen van aan onze afdeling opgaven kunnen niet Mederland en België :ht. Buiten Nederland ikening gebracht. :eptgirokaart. Wij ver- uik te maken. een stipte verzending, ristencentra, vooral in and per week m ermelden. Amerikaan in arrest op verzoek FS (Van onze redactie binnenland) HAARLEM In de komende da gen zal de Haarlemse rechter-com- missaris de vraag onderzoeken of liet zogeheten „NAVO-statusverdrag" van toepassing is op de Amerikaan se deserteur Ralph Waver. Waver, Jie in ons land verblijft, is gisteren gearresteerd om aan de Amerikaan se autoriteiten te worden overgele verd. De beslissing werd genomen »a een Amerikaans verzoek, waarbij Nederland gewezen werd op de ver plichtingen die voortvloeien uit dat „NAVO-statusverdrag", dat betrek king heeft op in een bepaald land gestationeerde buitenlandse troepen. Volgens PvdA-Kamerlid Dankert !de PvdA heeft de zaak van Ralph Waver al in oktober 1970 „geadop- ;eerd") is het maar zeer de vraag of iet verdrag ook voor Waver van repassing is. „Hij is gedrost van >en schip dat alleen een Nederland- le haven aandeed en dat daar niet was gestationeerd", aldus de heer Dankert, die meende dat het ook liet zeker is dat Waver zal worden overgeleverd aan de Amerikaanse autoriteiten. Ralph Waver heeft er zich inmid dels op beroepen dat hij niet aan de rechtsmacht van de Verenigde 'Sta- Jten ls onderworpen. Volgens de goedkeuringswet van het NAVO- verdrag moet de heer Waver op vrije voeten worden gesteld, als na vier dagen niet afwijzend op zijn verzoek is beschikt. Er loopt ook nog een verzoek van Ralph Waver tot herziening van de afwijzing in februari van zijn ver roek om een verblijfsvergunning. De adviescommissie Vreemdelingenza ken heeft nog geen advies uitge bracht. In afwachting van de uitslag mocht Waver In Nederland blij ven. Ralph Waver tekende in 1967 als sortverbandvrijwilliger een eon- ,ract met de Amerikaanse marine. Begin vorig jaar besloot hij om via {een beroep op gewetensbezwaren uit (de dienst te worden ontslagen. Dit beroep werd afgewezen en op 26 Juni 1970 deserteerde hij toeri zijn schip in de Rotterdamse haven lag. Na een kort verblijf in Zweden kwam Waver eind augustus 1970 weer naar ons land. Hij vroeg hier een verblijfsvergunning aan. Volgens PvdA-Kamerleden mejuf frouw Barendregt en de heer Dan kert zou Waver onder bepaalde voorwaarden een vergunning krij gen. In februari werd deze echter toch geweigerd, „omdat hij geen en kele band met Nederland heeft". Waver ging daarop in beroep. De Amerikaanse autoriteiten waren echter - via publikaties op de hoogte gekomen van zijn verblijf hier en rroegen onder dekking van het NA- VO-verdrag uitlevering. Volgens de heer Dankert, die giste ren telefonisch contact had met staatssecretaris Wiersma (Justitie) twijfelde ook de onderminister aan ie toepasselijkheid van het NAVO- erdrag. In een communiqué van het linisterie van Justitie staat echter at „het aan Waver en aan hen die em steun verlenen, duidelijk ge feest is dat in zijn geval, behalve [de vreemdelingenwet, ook het NA- "O-statusverdrag van toepassing den HAAG (ANP) In Am- I sterdam is gisteren overeenstemming bereikt over nieuwe cao's voor het I technische personeel en de chefs in het grafische bedrijf. De nieuwe I contracten gelden voor twee jaar. I Dij de cao's zijn ruim 45.000 men- I sen betrokken. Boven de inmiddels toegepaste I loonsverhogingen van 3 en 1 procent Ikomt er per 1 augustus 1971 een J loonsverhoging van 6.25 procent. Op 1 februari 1972 volgt een loonsver hoging van 5 procent, waarna per j 1 augustus 1972 de lonen worden bij- j gestuurd, met het percentage waar- mee het prijsindexcijfer voor de ge- I zinsconsumptie in het laatst^ half I Jaar is gestegen. Door een garantieclausuk, die I v°orziet in een eventuele nabetaling i over 1971, is veiliggesteld een reële loonsverbetering van 2,75 procent. J Dok in 1972 zal de reële loonsver- I betering 2,75 procent bedragen. Met ingang van maandag 3 janua- l 1972 wordt de normale arbeids- I Ejd met één kwartier per dag ver- 0rt t°t 41,25 uur per week. De va- f kantietoeslag wordt in 1971 ver hoogd tot 3,75 maal het weekloon en 1972 tot vier weeklonen. De mini- mum-vakantie is uitgebreid tot 18 werkdagen. Per 1 augustus 1972 wordt de leeftijd, waarop het volwassen loon wordt bereikt, teruggebracht tot 21 laar. Ook de jeugdloonpercentages [worden in* dat jaar herzien. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Onder druk van de woningnood accepteren huurders van flats dikwijls contracten, die in fi nancieel opzicht én anderszins zeer onvoordelig uitvallen en die het vrije genot van het gehuurde wel erg beperken. Dat is de belangrijkste conclusie van een onderzoek, da' de Consumentenbond heeft ingesteld en waarvan de resultaten zijn gepubli ceerd in het juni-nummer van de Consumentengids. Volgens de Consumentenbond is de vorming van huurdersverenigin gen om alle mogelijke klachten met klem naar voren te brengen zeer ge wenst. Voorts moet de overheid de huurder, die een zwakke positie heeft, gaan beschermen door bepa lingen van dwingend recht, bijvoor beeld in de vorm van een standaardhuurcontract, aldus de Con sumentenbond. In het kader van het onderzoek werden de huurders van ongeveer 700 flat geënqueteerd. Van die flat zijn er 386 in particulier eigendom. 226 van woningbouwverenigingen en 88 van gemeenten. De ondervraagden vertegenwoordigen volgens de Con sumentenbond „een zeer groote groep van gemiddelde huurders". Meer dan de helft van de onder vraagden bleek zich bij voorbaat te hebben verbonden elk jaar forse huurverhogingen te accepteren. „Van de door de overheid gepredikte vrij heid van onderhandelen over de hoogte van de huur tussen huurder en verhuurder komt vrijwel niets terecht", concludeert de Consumen tenbond naar aanleiding daarvan. Voorts bleek geen van de onder vraagden rente over bij de verhuur ders gedeponeerde waarborgsommen vergoed te krijgen. Een belangrijk deel van de onder vraagden moet de service- en c.v.- kosten vooruit betalen en krijgt bo venden geen definitieve afrekenin gen. In de servicekosten werden gro te verschillen geconstateerd. Vee) huurders bleken geen specificatie van de servicekosten te krijgen; ze kennen alleen het totaal van het be drag, dat ze elke maand voor de verhuurder moeten neertellen. Bij na alle ondervraagde huurders ble ken wel iets aan te merken te heb ben op de werking van de e.v.-instal- latie en de serviceverlening. Tijdens het onderzoek kwam ook een groot aantal klachten los over beperkende en betuttelde bepalingen in de huurovereenkomsten ten aan zien van de bewoning en het gebruik van de flats, het verhaal van schade en regelmatige controles door de verhuurders in de flats. Die klach ten kwamen hoofdzakelijk van de be woners van particuliere huurflats. In dat verband viel de naam van Kok Beheer n.v. veelvuldig. (Van onze redactie buitenland) ISTANBOEL De 14-jarige Turkse officiersdochter Sibel Erkan is gistermorgen ongedeerd bevrijd uit de handen van de twee mannen die haar hadden gegijzeld om een vrijgeleide naar het buitenland te krijgen. Na een beleg van ruim twee dagen bestormden politie en militairen in een voorstad van Istanboel de woning waarin het meisje werd vastgehouden. Terwijl de troepen zich schietend een weg naar binnen baanden, klauterde een politieman door een keukenraam, pakte het meisje op en droeg haar een ladder af. Beneden sloot haar vader, een majoor uit het leger, haar in zijn armen. Sibel is met een zenuwshock naar een hospitaal gebracht. Sevim Erkan tussen haar ouders, nadat ze door politie en militairen was bevrijd uit de handen van de mannen die haar hadden gegijzeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op 1 juli zul len minister Den Toom van De fensie en andere militaire top figuren overstroomd worden met (een kleine 25.000) kaarten van dienstplichtigen. Voor die dag heeft de VVDM (Vereniging- van Dienstplichtige Militairen) de tweede nationale groetdag belegd. Vorig jaar trokken de dienstplichtigen op 1 juli de straat op om aan elke voorbij ganger demonstratief de mili taire groet te brengen. De actie had gedeeltelijk succes. Minis ter Den Toom schafte voor bui ten de kazerne de grottplielit af. Maar de VVDM wil de groet- plicht helemaal afgeschaft zien, ook op het kazerneterrein. Van daar de duizenden prentbrief kaarten die de VVDM heeft la ten drukken. Ze hebben als op schrift „Groeten uit de kazerne". (ADVERTENTIE) HET AANTAL doden bij overstro mingen in de Perzische provincie Azerbeidsjan is tot 36 gestegen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON/PNOM PENH Amerikaanse en Zuidvietnamese gevechts bommenwerpers en helikopters zouden bij het dekken van de terug tocht van Zuidvietnamese regeringstroepen uit de in het oosten van Cambodja gelegen stad Snoei zevenhonderd Noord Vietnamese mili tairen hebben gedood. De mannen die het meisje gegij zeld hadden en vermoedelijk betrok ken zijn geweest bij de moord op de Israëlische consul-generaal Eph- raim Elrom, werden bij de schiet partij zwaar gewond. Een van hen, Huseiyin Cevahir, bezweek in een ambulance a-an zijn verwondingen. Van de tweede, Mahir Cayan is de toëstand ernstig. In de verwarring was aanvankelijk gemeld dat Cayan buiten door een woedende menigte was gelyncht, l maar later werd offi cieel bekendgemaakt dat niet hij Deze cijfers zijn gebaseerd op lucht- waarneming. De Noordvietnamezen hadden zich samengetrokken langs een weg waarlangs Zuidvietnamese pantsertroepen en infanterie zich maandag terugtrokken. Deze manoeuvre werd gedekt door een intensief luchtscherm van Zuid vietnamese en Amerikaanse vliegtui gen, nadat vorige week in en rondom Snoei zware gevechten waren uitge broken. De terugtrekking verliep zonder noemenswaardige tegenstand, hoewel er een volledige divisie van tiendui zend man Noordvietnamezen in de ouurt van Snoei gelegerd moet zijn. Uit Saigon wordt gemeld, dat Zuid- Vietnam zijn aanbod om vrijdag 570 gewonde Noordvietnamese krijgsge vangenen te repatriëren handhaaft ondanks het feit dat slechts dertien van hen te kennen hebben gegeven dat zij naar Noord-Vietnam willen terugkeren. Amerikaanse functionarissen toon den zich teleurgesteld over het mis lukken van het repatriëringsplan na dat de Verenigde Staten eerder de Zuidvietnamese regering onder druk hadden gezet de gevangenen vrij 'te laten in de hoop dat Hanoi dan Ame rikaanse krijgsgevangenen zou laten gaan. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de Noordvietnamese regering wel voor een dergelijke uitwisseling voelde, doch rode-kruisfunctionaris- sen die de Noordvietnamese krijgsge vangenen hebben ondervraagd kwa men tot de verbazendwekkende ont dekking dat slechts dertien van hen bereid waren aan repatriëring mee te werken. Men vermoedt nu, dat deze gevan genen via Vietcong-kanalen uit Hanoi opdracht hebben gekregen in Zuid- Vietnam te blijven. Kennelijk wil Noord-Victnam zich niet in een dwangpositie laten manoeuvreren. Enige honderden Amsterdamse middenstanders hebben gisteren de dag waarop enige middenstanders voor de kantonrechter moesten verschijnen geprotesteerd tegen de verhoging van hun winkelhuren en de gevolgen van verbouwingen en saneringen voor de middenstand. Dat ging gepaard met verkeersopstoppingen, demonstratieve vergaderingen en spreekkoren. De za ken tegen de middenstanders werden overigens uitgesteld. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT-DEN HAAG De Ne derlandse Spoorwegen hebben voor de komende jaren een verdere uit breiding van het systeem van auto matische treinbeïnvloeding (ATB) op het programma staan, in het bij zonder voor de lijn Utrecht - Arn hem. Het baanvak Utrecht - Am sterdam, waarop tweede pinksterdag een ernstig treinongeluk is ge beurd, is nog niet voor deze beveili ging aangewezen. Dit heeft de socialistische Kamer leden Van Thijn en Oele aanleiding gegeven staatssecretaris Keijzer van Verkeer en Waterstaat te vragen in hoeverre de vertraging in de invoe ring van de ATB moet worden toe geschreven aan de aanvankelijke keuze van een voor NS te kostbaar systeem. De staatssecretaris wordt gevraagd de financiële belemmerin gen voor de algehele invoering van dit veiligheidssysteem weg te ne men. De invoering van de ATB werd de spoorwegen opgedragen na de ramp bij Harmeien in januari 1962, welke bijna honderd levens eiste. Bij dit systeem wordt de snelheid, die op de seinen staat aangegeven, ook rn de cabine van de machinist getoond. Houdt hij zich niet aan die aanwijzingen dan wordt hij zowel door een sirene als door rood licht in de cabine gewaarschuwd. Theore tisch bestaat de mogelijkheid van buiten af de trein snel af te rem men, maar dit betekent een tech nisch te ingewikkelde en financieel bijzonder kostbare ingreep. Overi gens is de ATB in deae vorm ook niet storingsvrij gebleken. Het door NS gekozen systeem is afkomstig van de Amerikaanse fabriek GRS. Het wijkt af van de in West-Duits- land toegepaste Indusi-methode en het Franse krokodil-systeem. Op het ongenblik zijn de lijnen tussen Am sterdam en Twente, Roermond en Maastricht alsmede tussen Sittard en Heerlen op deze manier beveiligd, evenals in Brabant de baanvakken tussen Lage Zwaluwe en Breda en Lage Zwaluwe en Zevenbergen. De invoering gaiat, ook al door de spoor wegtekorten, niet snel. Volgens de rijkspolitie staat thans vast, dat het treinongeluk bij Dui- vendrecht vijf passagiers hei leven heeft gekost Vier slachtoffers zijn geïdentificeerd. Het zijn de Ameri kaanse studente Maureen L. Priddy (18) uit Bell Air in Maryland, de Nederlandse typiste T. Scheffer (21) uit Lelystad, haar in Nederland wo nende Luxemburgse verloofde P.F. Bisser. (23) en de Amerikaanse stu dent Meivin Ed. Thomas (18) uit Texas. In Amsterdamse ziekenhui zen liggen 31 gewonden. Onder hen zijn tien buitenlanders, merendeels Amerikanen. maar Cevahir was overleden en dat dit gebeurde in de ambulance tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis Bij de schietpartij werden twee poli tiemannen door kogels getroffen, de een in een dij, de ander in een arm. Eerder op de ochtend hadden Cayan en Cevahir, toen de op de flat gerichte zoeklichten even wer den gedoofd, vijf waarschuwings schoten gelost over de hoofden van de militairen en politie en van de woedende menigte, die om hun bloed- riep. Daarbij werd niemand geraakt Kort tevoren hadden de moeder van Cayan en een oom van Cevahir vergeefs via een luidspreker gepro beerd beide mannen er toe te be wegen, zich over te geven. Toen de ambulancewagens waren vertrokken, wierp de menigte zich op een jongeman die signalen zou hebben gegeven aan de twee mannen in de woning. Hevig bloedend werd hij ontzet door agenten en militairen die ontdekten dat hij een bom bij zich had. De jongeman is in arrest gesteld, de bom op een open terrein tot ontploffing gebracht. ROTTERDAM (ANP) Het Leids Studentenpastoraat is in con flict met bisschop Simonis van Rotterdam over het voorgaan in de eucharistieviering van de onlangs in het huwelijk getreden priester drs. H. van Brueukelen. De priester cele breerde de heilige mis op eerste pinksterdag in de Nederlands her vormde Hooglandkerk in Leiden. Naar aanleiding van de motie van de Leidse studentenparochie, die het voorgaan van een gehuwde priester in de eucharistie steunt, verklaarde de bisschop gisteren deze beslissing ten zeerste te betreuren. „Ondanks uw bedoeling keur ik dit besluit af", aldus de bisschop, die meent dit niet onder zijn verantwoordelijkheid te kunnen nemen. Omdat de bisschop zich, zoals hij in een brief aan de Leidse parochie schrijft, verantwoordelijk blijft voe len voor deze gemeenschap, dringt hij aan op een gesprek en overleg over de bezetting van het studenten pastoraat, de pastorale zorg voor de Leidse studenten en over de wijze waarop oecumenisch wordt samen gewerkt. De bisschop zegt te hopen, dat het ontstane conflict niet zonder uitzicht is. u (Van onze redactie binnenland) ALMELO In een ziekenhuis in Almelo is gisteren het bij een ver keersongeluk afgesneden oor van de 2I-jarige G. J. uit Almelo weer aan genaaid. G. J. was met zijn auto op de weg tussen Almelo en Bornebroek over de kop geslagen. Tijdens de kanteling werd een oor afgerukt. Snel werd hij naar een ziekenhuis in Almelo vervoerd waar het nog mogelijk bleek het door de politie gebrachte oor weer aan te naaien. J V5 Natuurlijk kunt u zeggen wat u wilt, maar bij mij trilt er toch al wat van binnen. De spanning kropt zich op in mijn keel, waar een brok A jax-sympathie (maar Feijenoord wordt toch kampioen) momenteel slechts fluisterende geluiden door laat. Inderdaad: ik ben schor. En nu moet die wedstrijd tegen die Grieken nog beginnen. Helaas verhinderen werkzaamheden en slechte financiële situatie een gang naar Londen, zodat het kille scherm nu voor de beelden moet zorgen, die ons in vuur en vlam zetten. Vergeten zijn heden intimidaties van andere voetbalclubs uit de vori ge week; vanavond is heel Neder land Ajax-supporterIk heb me la ten vertellen dat zo'n 150 miljoen mensen gaan zitten kijken voor het blinde oog dat televisie-toestel heet. In diverse landen. En d'r zitten er al 110.000 in het Wembley-stadion (Kassa!) En dat toch allemaal voor 22 voet ballertjes. En dat zijn ook maar gewone mannetjes hoor. Zijn we wel wijs met z'n allen? (mijn we derhelft meent van niet). Ajax vanmiddag: een Europa Cup of tea. Maar dat doet me weer denken aan wat de Zuidafrikaanse mevrouw Smith meemaakte. Een blanke Zuid afrikaanse mevrouw Smith wel te verstaan, want ze heeft een zwem bad achter haar huis. En zoals u weet zijn de bezittingen daar in dat land genuanceerd verdeeld. Die mevrouw Smith nu keek de- eer dagen vreemd op toen ze op een middag een volwassen neushoorn in haar zwembad aantrof. Het dier was samen met een vriend ontsnapt uit het reservaat bij het dorpje Kop pies. Achtervolgd, stormden ze met woest geweld door de prikkeldraad omheining (alles in stijl daar) rond de tuin van mevrouw Smith. Een van de neushoorns plonsde zo ln de zwemkom en kon er pas na veel moeite worden uitgehaald. Er zat toen geen water meer in het zwembad. Zo'n William Calley (veroordeeld wegens moord op 100 Vietnamese burgers) heeft Nixon als een van zijn trouwste supporters en komt daarom binnendort wel weer vrij. Een Nederlandse soldaat die zijn haar wat te lang heeft moet (zoals u weet, maar het zit me nog steeds hoog) twee jaar de nor in. In de burgermaatschappij moet je daarvoor twee gewapende bankover vallen plegen, of iemand half de hersens inslaan, om maar eens een vergelijking te trekken. Het Nederlandse leger blijft in oorlog met z'n dienstplichtigen. Hoe dan ook, tot morgen dan we ten we meer. MERIJN. (ADVERTENTIE) Ik ben een vers kropje sla. Vers van de veiling. Vanmorgen geplukt. Vóór u mij de blaadjes uitrukt mevrouw, ik smeek het u geef mij wat Remia sla-saus. Dan hebt u mij nóg liever. Er is maar één sla-saus die van mijn vriend de zonnebloem is gemaakt. Zonnebloem sla-saus uit een vacuum-fles: Remia sla-saus. Tijdelijk van 170 ct voor 140 ct. Dat ben ik u toch wel waard?

de Stem | 1971 | | pagina 1