Zwarte dagen in het verkeer DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Sneltrein botst op Gen na-Express 5 of 6 doden, zeker 30 gewonden ZES DODEN ÏN DE SPORT Mysterieuze aanslag op landbouwer in Aardenburg ZEKER 24 DODEN Nederland schouwspel van internationaal toeristisch Pinkster-rendez-vous Prikstakingen bij Belgische radio en t.v. "Verdachte van messtekerij rijdt kanaal in vrouwen tussen wal en schip gevallen weerbericht ONDERGAANDE ZON MISSCHIEN OORZAAK TREINRAMP BIJ AMSTERDAM VERMINKT Geslaagde bevalling l na dertien maanden zwangerschap Schietpartij in Turkije, drie doden DWARSGEBAKKEN Audie Marpiiy vermist Onverveerd |l 1 e jaargang no. 16746 editie voor ZEELAND P recteur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 telefoon 22341, Postgiro 1114111 STEM Dinsdag 1 juni 1971 Zonnig weer Zonnige perioden en droog weer. Weinig wind. ;ANT0REN GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 De treinramp hij Amsterdam op Eerste Pinksterdag was de grootste na het spoorwegonge luk op 8 januari 1962 in Har- melen. Daarbij waren 93 doden en 151 gewonden te betreuren. Vanaf het begin van de 20e eeuw ziet de lijst van spoor wegongelukken in Nederland er als volgt uit: september 1918: treinbotsing bij Weesp 41 do den en 42 gewonden; oktober 1954: treinbotsing bij Eist 6 doden en 11 gewonden; augus tus 1964: treinbotsing bij Wes tervoort 5 doden en 50 ge wonden; augustus 1967: trein botsing bij Beesd 2 doden en 7 gewonden. (Vain onze redactie buitenland) BELGRADO-NEUHAUSEN- MALLORY PAEK Het pink- sterweekeinde heeft zes doden opgeleverd tijdens sportmanifesta ties. In het Zuidsavische paats- je Skofja Loka kwamen twee mo torrijders om het leven bij interna tionale motorraces. Bij autoraces in het Duitse Neuhausen werden drie toeschouwers gedood toen een auto slipte en in Mallory Park in Enge land verloor een Amerikaanse au tocoureur het even. De Britse motorcoureur John Burges <35) reed met zijn 509 cc motor in volle vaart tegen een muur, nadat hij de macht over liet stuur had verloren. Enkele ogen blikken na aankomst in een zie kenhuis overleed hij aan zijn ver wondingen. In de 125 cc race ver Ioor de Zuidslaviër Tone Krali het even nadat hij door een botsing met een andere deelnemer ten val was gekomen. Op een circuit op het vliegveld Neuhausen in West-Duitslnad raakte zondag de Oostenrijkse au tocoureur Franz Albert in een bocht in een slip met zijn Chevro- iet-Camaro. De auto kwam terecht in een groep soldaten, waarvan er drie aan de verwoningen overle den. In de verwarring na het onge val werd eerst bekend dat ook Albert om het leven was gekomen, maar hij bleek slechts licht ge wond. De 20-jarige Amerikaan Leigh Yados is maandag tijdens autora ces op het circuit van Mallory Park (Engeland) om het leven ge komen. Yados raakte met zijn Merlyn van de baan en sloeg tegen een controlepost. De Amerikaan overleed ter plaatse. RAMPZALIG PINKSTERWEEKÊINDE (Van onze correspondent) AMSTERDAM Waarschijnlijk is de laagstaande, ondergaan de zon mede schuldig geweest aan de verschrikkelijke ramp die de avond van Eerste Pinksterdag heeft ontluisterd en die tot nu toe vijl' of zes slachtoffers heeft geëist. Deskundigen van de Nederlandse Spoorwegen achten dit een aan nemelijke verklaring voor het feit dat de machinist van de doden trein twee waarschuwingssignalen heeft gemist eerst het gele licht dat hem zou hebben moeten verplichten met halve snelheid te gaan rijden, en vervolgens, veertienhonderd meter verder op het rode licht, waarachter de Genua - Amsterdam Express op toestemming stond te wachten om het Amstelstation binnen te mogen rijden. Door de gloed van de zonsondergang heeft de man (een Amsterdammer met meer dan 25 jaar ervaring op locomotieven van de N.S., wiens naam geheim wordt gehouden) mogelijk de signalen niet gezien. Het gevolg was afgrijselijk. De intercity-trein Maastricht- Zandvoort die die bestuurde vloog in volle vaart (115 km per uur) op de Genua Express, waarvan de laatste wagon als een leeg pakje sigaretten in elkaar werd gefrommeld. De ma chinist zelf die slechts een paar schrammen heeft opgelopen, is door de ramp zo overstuur geraakt dat hij geen samenhangende verklaring heeft kunnen geven voor het ge beurde. Medici hebben hem volkomen ge zond bevonden. Hij kan niet ver moeid zijn geweest want zijn dienst was pas om half vijf zondagmiddag begonnen toen hij een trein naar Utrecht heeft gebracht, waar hij nog een half uur rust had voordat hij de intercity-richting Hoofdstad over nam. Hij kende het trajekt door en dooi en wist dat er vijf minuten voor hem een andere trein zat. De waar schuwingssignalen bleken perfect te werken toen de spoorwegrecherche er vlak na de ramp uitgebreide proeven mee nam. De Amsterdamse officier van justitie, mr. F. H. von Mayenfeldt heeft aangekondigd te zullen nagaan of het ongeluk straf rechterlijke aspecten heeft. Voorlo pig verbindt de directie van de Ne derlandse Spoorwegen geen cpnse- quenties op veiligheidsgebied aan de catastrofe- (Van onze correspondent) AARDENBURG Met een jacht geweer is op vrijdag 28 mei naar eerst thans bekend is geworden, een aanslag gepleegd op het leven van de 50-jarige landbouwer J. Cauwels ln diens boerderijtje aan de rand van het dorp Aardenburg. Het slacht offer is er ernstig aan toe. Hij werd in de buik getroffen. Zijn toestand was gisterenmiddag nog zorgwek kend. Hij is opgenomen in het zie kenhuis van Oostburg. Er zijn nog geen arrestaties verricht. De rijkspolitie van de groep Aar denburg en een rechercheteam van de rijkspolitie onderzoeken de aan slag. Zij hebben reeds personen ge hoord, voornamelijk familieleden van het slachtoffer. Het slachtoffer is een goede bekende van de politie. In Aardenburg en omgeving keilt men hem als „Tarzan", een man, die vele stoute stukjes zou hebben uit gehaald en die een zucht naar ver gelding wordt toegeschreven. De heer Cauwels, die staatloos is en gescheiden van zijn Belgische vrouw leeft, schijnt vaak overhoop te heb ben gelegen met familieleden. Een paar weken geleden was hij bii een vechtpartij betrokken, waarbij scha de aam een auto werd toegebracht van een neef, die aan het jagen was. Deze neef werd hierbij ernstig ge wond, waarschijnlijk door een steekwapen. De neef deed hiervan aangifte bij de politie. r> LONDEN (DPA). Na een zwan gerschap van dertien maandenvol gens artsen een 'record' heeft de Britse mevrouw Christine Houghton een gezond meisje ter wereld ge bracht. Haar arts verklaarde dat de zwan gerschap aanvankelijk een normaal verloop had, maar halverwege bleef de ontwikkeling van het kind steken Na vele weken ging de groei door. De foetus moet een soort 'winterslaap' hebben doorgemaakt, meende de arts ANKARA (AFP)Bij een vecht partij tussen de Turkse politie en 'ter roristen' in het dorpje Adiyaman zijn zondagavond drie leden van 'Dev Gene', 'n organisatie van jonge Turk se revolutionairen, doodgeschoten. De hoofdcommissaris van Istanbul, Muzaffer Cagler, is gisteren met vier andere politieleiders van zijn post ontheven, zo heeft de Turkse minister van binnenlandse zaken, Hamdi Ome- roglu, bekendgemaakt. Hij zei dat Caglar schuldig was bevonden aan 'grove onachtzaamheid bij de uitvoe ring van zijn taak'. De identificatie van de slachtof fers heeft de rijkspolitie grote moei te gekost - zo vreselijk waren ze verminkt door het geweld van de schok die de achterste wagon van de Genua Express verpletterde en ver volgens bovenop de locomotief van de intercity trein tilde. Pas maan dagmiddag konden vier namen wor den vrijgegeven. Het waren de 21- jarige mejuffrouw T. Scheffer uit Lelystad, haar 23-jarige verloofde Pierre Bissen die afkomstig is uit Luxemburg maar bij zijn toekomsti ge schoonouders inwoonde, de 18- jarige Amerikaanse studente Mau reen Priddy en de student Meivin Ed Thomas uit Texas. Deze laatste twee maakten deel uit van een Arae rikaanse groep van zeven die op een rondreis door Europa Nederland aandeden. Wie de andere slachtoffers zijn is nog niet bekend- De rijkspo litie wist gisteravond niet eens of het er werkelijk 'wel twee waren. Daarvoor hadden de snijbranders en koevoeten waarmee de redders zich een toegang hadden moeten banen tot de vernielde wagon, te weinig herkenbare stoffelijke resten aan het licht gebracht. (Vervolg op pag. binnen- buitenland I) (ADVERTENTIE) lekkere verse puntjes, bollen en krentenbollen. daar hap je van harte inl O Met snijbranders moesten de slachtoffers van de treinramp bij Amsterdam uit een verfrommeld treinstel worden gehaald. BRUSSEL (ANP) De radio- en televisieuitzendingen van zowel de Vlaamstalige BRT als de Franstalige RTB in België vallen van tijd tot tijd uit. Dat is een gevolg van stakingen van het personeel van de omroep, stakingen die op de meest willekeu rige momenten beginnen en dan na enige tijd weer ophouden. Deze „prikstakingen" zijn bedoeld om kracht bij te zetten aan de eisen die het omroeppersoneel stelt ten aanzien van de verbetering van de loonschalen. De staking wordt ge steund door de sector radio en tv van de ACOD, de lagemene centrale der openbare diensten. De christelijke vakcentrale staat er niet achter. Dat heeft tot gevolg dat soms, als de ACOD het stakingsparool geeft, de uitzending gewoon doorgaat omdat er op dat moment een technicus aan de knoppen zit die bij een christelij ke centrale georganiseerd is. (Van onze redactie buitenland) ATLANTA De filmster en oorlogsheld Audie Murphy be hoort tot de vijf personen die sinds vrijdag met hun vliegtuigje tussen Atlanta (Georgia) en Martinsville (Virginia) worden vermist. Een speurtocht naar de tweemotorige „Aero-commander" had gisteren nog geen resultaat opgeleverd. Audie IMurphy, de meest ge decoreerde Amerikaanse militair uit de Tweede Wereldoorlog, reis de met enkele zakenlui naar Martinsville om daar over inves teringen in een onderneming te beraadslagen. Vierentwintig on derscheidingen, awaronder de eremedaille van het congres, kreeg de nu 46-jarige Murphy voor zijn optreden in de oorlog, met 240 gedode of gevangen ge nomen nazi's op zijn naam. Hij speelde mee in eowbops- en oor logsfilms. waaronder zijn biogra fische „To heil and back". Vorig jaar werd hii vrijgesproken van een hem ten laste gelegde poging tot moord op een windhonden trainer. Twee juryleden vroegen hem na het proces om zijn hand tekening. EINDHOVEN (ANP) —In een ziekenhuis te Den Bosch is in de nacht van zondag op maandag de 33-jarige Eindhovenaar B.V. opgeno men, die ervan wordt verdacht de 37-jarige mevrouw V. van de H. zondagavond in zijn huurkamer in Eindhoven enkele malen in de hals te hebben gestoken. De verdachte was na zijn daad gevlucht in de personenauto van het slachtoffer. Tijdens zijn vlucht reed hij met de wagen in het kanaal bij St. Mi chielsgestel, waarbij hij een zware shock opliep. De verdachte had een verhouding met het slachtoffer, dat hieraan een einde wilde maken. Bij de ruzie die hierop ontstond werd de vrouw zo geslagen dat zij belusteloos raakte. Toen zij bijkwam merkte zij dat zij diverse malen in haar hals gestoken was De deur van de kamer vond zij op slot. Via een balkon wist zij een andere kamer binnen te komen, waarvan de deur open was. De vrouw lichtte een medebewoner in die op zijn beurt de politie in ken nis stelde. (Van onze redactie binnenland) BREDA/BERGEN OP ZOOM/TERNEUZEN Het Pinksterweek- einde 1971 zijn zwarte dagen geweest in het Nederlandse verkeer. Zeker 24 mensen zijn bij verkeersongelukken om het leven gekomen, waarvan 4 in Zuidwest-Nederland. Op de rijksweg 16 BREDA-ROTTERDAM is vrijdagavond een bestelauto tegen een op de vluchtstrook geparkeerd staande truck met oplegger ge reden. De 29-jarige inwoner uit Rijnsburg overleed ter plaatse. In het Ignatiusziekenhuis in Breda is gisteren het 8-jarig meisje C. van Laarhoven uit Breda overleden na een verkeersongeluk op de rijksweg Breda - Dordrecht. Vermoedelijk door een klapband verloor haar va der de macht over liet stuur waar door de auto tegen de middenberm belandde en over de kop sloeg. Het meisje en haar 4-jarig broertje wer den uit de auto geslingerd. Het jon getje liep een schedelbasisfractuur op- B-ij een auto-ongeval op de Wouw- sestraat in Bergen op Zoom is zater dagmiddag de 30-jarige Bergenaar G. Lugthart om het leven gekomen. Hij zat in een auto die tijdens een inhaalmanoeuvre slipte en tegen een boom botste. Het slachtoffer moest door de brandweer uit het wrak worden gehaald. De 72-jarige P. Stouthamer uit Alphen aan de Rijn (geboren in Sas van Gent) is zater dag bij een verkeersongeval op de Annakruising in Terneuzen om het leven gekomen. De inwoner uit Al phen aan de Rijn verleende geen voorrang aan een Belgische auto. die werd geramd. De heer Primo Villa nova uit St.-Willebrord is zondaga vond in Kalmthout in België gedood. Hij stak met zijn auto een voor- rangsweg over en werd door een andere auto gegrepen. In Eersel is een 2'/2-jarig meisje verongelukt, toen haar vader op een erf vooruit in plaats van achteruit reed. Het meisje raakte tussen de auto en de muur bekneld. In Zuidlaren is een 20-jarige inwoner uit Sappemeer verongelukt toen hij met zijn auto over de kop sloeg en tegen een boom terecht kwam. In Bakei is een 24-jarige inwoner uit Deurne met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood. In Leens is een 22-jarige inwoner uit Wehe overleden na met zijn auto tegen een boom te zijn gereden. Een 16-jarige inwoner uil Vught is in Tiel dodelijk verwond geraakt. Hij was mede-inzittende van een auto die (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/BREDA Steek proeven aan de grensovergangen hebben aangetoond dat 760.000 bui tenlanders met Pinksteren een trip je-Nederland maakten. Dat is vijf entwintigduizend meer dan verle den jaar. Het nationaal bureau voor toerisme is daar erg tevreden over want er konden nu, door de late data, geen bloeiende bollen velden worden aanbevolen. Als ge woonlijk voerden de Duitsers de boventoon, op ruime afstand ge volgd door Fransen en Belgen. Dan kon men ook vrij veel Grieken ont moeten, op doorreis naar Londen waar ze woensdag hun eigen Pa- natliinaikos tegen het Amsterdamse Ajax kunnen zien aantreden. Veel belangrijker dan de buiten landse toerist is de Nederlandse dagjesmens. Zestigduizend man sterk trok die naar De Efteling, dat aldus tienduizend kaartjes meer verkocht dan verleden jaar, en bovenaan de lijst van toeristische trekpleisters eindigde. In de Beek- se bergen rinkelde het kasregister bijna vijfentwintigduizend keer. In overeenstemming met die uitgaansgolf manifesteerde zich in een soms rijdende, maar dikwijls stilstaande verkeersstroom. Rijks weg 58, schakel tussen Brabantse steden en Zeeuwse stranden, heeft het tot ongeveer half zes op de Tweede Pinksterdag aardig kun nen verwerken, maar daarna was het voor de zondagsrijders toch martelen geblazen. Van het beken de café Caisson bij Biezelinge tot aan de Vierwegcn bij 's-Gravcn- polder ontstond een vier kilometer lange file door de overgang van vier op twee rijstroken. Rond ze ven uur was de verkeersstroom nog drie kilometer langer gewor den, mede onder invloed van een kettingbotsing bij de Vlakebrug. Bij Korteven was het automobiiis- tenleed niet veel minder, maar, zoals de kalme mannen van de Rijkspolitie liet zo treffend zeggen: in het verkeer lost zich alles al tijd op. De veerdienst tussen Vlissingcn en Breskens heeft 't vooral op tweede pinksterdag zwaar te ver duren gekregen. Er werden vier schepen in de vaart gebracht, waardoor 350 auto's per uur naar Zeeuwsch-VIaanderen konden worden overgezet en de wachttij- den tot een half uur beperkt. Bij de andere veerdiensten ging het vlotter. Om half zes kon men veer tig tot vijftig wagens per minuut tellen die Sluis in de richting Bel gië passeerden. De Grevelingen- dam verwerkte ongeveer hetzelfde aantal, maar dan wel met tachtig kilometer per uur. Tot de recreatie-exploitanten die zich in Brabant vergenoegd de handen wreven behoorde de heer Verhoeven van het bosbad Surae in Dorst, waar 29.000 mensen koelte kwamen zoeken. De Waran de in Oosterhout ontving zeven duizend bezoekers, waaronder heel wat Bredanaren uit de noordelijke, zwembadloze wijken. De Dongense Vennen registreerden 3300 baders, bosbad Hoeven twintigduizend, zwembad De Stok in Roosendaal zesduizend. vermoedelijk door een te hoge snel heid uit een bocht vloog. In Eist zijn een 25-jarige en een 8 maanden oude inwoner uit Nijmegen om het leven gekomen toen de Nij- megenaar met zijn auto tegen een boom botste. In Braamberg is een 22-jarige in woner uit Musselkanaal in het Mus- selkanaal verdronken. Hij vloog met zijn auto uit de bocht, raakte enkele bomen en kwam in het kanaal te recht. Een 45-jarige inwoonster uit Vlagt- wedde is in Groningen om het leven gekomen. Zij zat in een auto die in botsing kwam met een andere perso nenauto die geen voorrang verleende. In het ziekenhuis in Alkmaar is een 21-jarige inwoner uit Haarlem overle den, nadat hij op de Afsluitdijk de weg was overgestoken en tegen een auto opliep. Op Texel is een 4-jarig meisje uit Wupertal verongelukt. Het meisje liep langs de weg en werd op het mo ment dat twee auto's elkaar passeer den door een van hen overreden. Een 9-jarige Amsterdamse jongen is in Amsterdam gedood toen hij door een dronken chauffeur op een zebra pad werd aangereden. In Emmen is een 73-jarige inwoner uit Ter Apel overleden aan de ver wondingen die hij opliep toen hij zon der voorrang te verlenen de weg overstak en door een auto werd ge grepen. In Vianen is een 4-jarig jongentje gedood, doordat een bromfietser geen voorrang verleende aan zijn vader, bij wie hij achter op de fiets zat. In Bemmel is een 26-jarige inwoner uit Nijmegen verongelukt toen hij door onbekende oorzaak met zijn bromfiets van het pad raakte en in een sloot terecht kwam. In Zoetermeer is een 12-jarig jon getje door een auto gegrepen en ge dood. Op Texel is een 16-jarige brom fietser na een aanrijding met voet gangers gevallen. Hij liep een sche delbasisfractuur op waaraan hij later is bezweken. In Leiden is een 25-jarige inwoner uit deze stad op slag gedood. Hij reed op zijn fiets toen hij door een auto werd aangereden. De automobilist is na het ongeluk doorgereden. In Best is een 35-jarige Turk ge dood. Hij stak met zijn fiets de lin kerzijde van de rijbaan over en werd door een achteropkomende auto ge grepen. HASSELT (ANP). In Hasselt (Overijssel) zijn zaterdag tien vrou wen te water geraakt, die dank zij onmiddellijk toegeschoten hulp allen gered konden worden. Het ongeluk gebeurde bij het va kantieschip "Oase", van de gerefor meerde vakantiestichting, die in Has selt gemeerd lag met gehandicapte vrouwen. Zes vrouwen zouden die dag weer naar huis gaan Met de vier andere vrouwen zou een foto ge maakt worden Ze stonden allen op de circa 2 meter lange loopbrug, die plotseling afbrak Alle vrouwen kwa men in de stadsgracht tussen wal an schip terecht.

de Stem | 1971 | | pagina 1