►erts eken F van Ajax et luKraak meubels, rijke aankoop ten is. vergelijken.- gaan; Zaterdagbijlage van 29 mei 1971 Woensdag is het dan eindelijk zover. Voor de derde achtereenvolgende keer staat een Nederlandse club in de finale van het toernooi om de Europacup voor landskampioenen. Heel Nederland zal dan ook woensdag in bet teken van de finale staan. Veel café's, die geen televisie in hun zaak hebben, zullen op die dag de deur gesloten houden, want zij weten dat vanaf half acht alleen nog maar gedacht wordt aan de Europacup. Voor de kijkkastjes zullen ze zitten. Voetballiefhebber of niet. Zelfs moeder de vrouw zal interesse tonen. Niemand blijft neutraal. „Ons" Ajax komt zelfs voor de meest fervente Feyenoord- supporter in bet veld in Londen- Daarom ook is de voorpagina van de weekend-bijlage gewijd aan het gebeuren van het jaar. Iedereen beeft al genoeg kunnen lezen over Ajax en tegenstander Panatliinaikos daarom eens een andere voorstelling. Belastingvrij Schulden Afscheid Internationale voetbaltaal Riten 1 O I ÏRDIJNEN - VITRAG Ei OP ZOOM nm vrn. Puskas wil 't liefst terug naar Spanje en Real Madrid door Jack Arenlsen erenc „Pancho" Puskas leidt een dubbel leven. Hij is zelf een van de laatste die dat zal ont kennen. Puskas wil met njn Griekse elftal Pana- lliinaikos de hoogste (oet bal roem in Europa behalen, maar aan de indere kant heeft de ex- Hongaarse majoor ge heel andere belangen. Hij wil zo snel mogelijk terug naar zijn tweede vaderland. Naar Spanje, naar Madrid en in hel bijzonder naar hel „ko ninklijke" Real Madrid. Voor hem ,de man die in de nadagen van zijn glanzende voetbalcarrière en nadien als worstfabrikant in Spanje en als trainer in Amerika met zoveel tegenslagen te ma ken heeft gehad, is de be trekkelijkheid van het geld duidelijk geworden. In nog geen twee jaar tijd' werd hij door een volledige misgreep in het zakenleven tot twee maal failliet verklaard. Zijn Hongaarse worstenfabrieken brachten liem op de rand van de afgrond: de vlucht naar '.t wilde Amerikaanse voetbal was er een gevolg van. Zijn tweede noodgreep het aan vaarden van een trainers loopbaan bij Panathinaikos was er eveneens een ge volg van. Daarom zegt Puskas nu: „De laatste vijf jaar hebben me veel geleerd. Ik ben hard ge worden, maar ik besef de betrekkelijkheid van het geld. Ik wil liever voor de helft van het geld bij Real Madrid als trainer werken, dan onder de omstandigheden waaronder ik thans moet werken bij Panathinaikos, verder gaan. In Griekenland word ik niet begrepen. Nie mand heeft daar verstand van voetbal. Het geluk is echter op mijn hand geweest. Geluk, dat ieder beginnend trainer moet hebben om de mogelijkheid te krijgen een behoorlijke plaats en dus vol doende waardering op de in ternationale voetballadder te krijgen". Puskas verdient op dit mo ment handenvol geld bij de studentenclub Panathinaikos. Op dit moment na een dienstverband van ruim ne gen maanden worden de verdiensten van Puskas reeds geschat op ruim 125.000 gul den. Belastingvrij nogwel. Hij heeft een schitterend huis in Athene waarvoor hij geen cent hoeft te betalen tot z'n beschikking, terwijl in Ma drid nog altijd een fraaie villa zijn eigendom is en in Benidorm een privé-vakan- tiebungalow aan zee staat. Maar Puskas is nog altijd geen gelukkig mens. De zenuwtrekken op zijn ron de gezicht, waarin nog maar sporadisch zijn vroegere pret oogjes de gelegenheid kun nen vinden, iets spontaans in zijn uitlatingen te brengen, zijn de duidelijkste sympto men van de slag welke de grote voetbalster van wei-eer de laatste jaren te verwerken heeft gekregen. De pillen, die hij links en rechts uit de colbertzakjes van zijn keurig gesneden pak herhaaldelijk te voorschijn haalt, zijn de bewijzen voor de onrust, het onbehagen en de innerlijke strijd welke Puskas nog al tijd moet voeren. Een kwartier lang mocht de toen als dikbuikige Puskas nog eens zijn publiek laten zien wat hij kon. De balgoo chelaar Puskas kreeg iedere bal toegespeeld, passeerde zijn niet tegenspartelende tegenstanders met gemak en schoot naar hartelust. Maar na een kwartier was Puskas- rol uigespeeld. De wedstrijd werd even gestaakt voor de huldiging en zijn opvolger Fleitas werd nadat Pus kas nog eenmaal door tien duizenden Madrilenen een staande ovatie was gebracht als een nieuwe held ont vangen. Panathinaikos staat in de strijd om de Europacup tegen Ajax niet alleen in het Wembley-stadion. Ongeveer 30.000 Griekse supporters zullen achter hun ploeg staan op een manier zoals alleen mensen in Zuid-Europa dat kun nen. Fanatiek en met schelle stem tot het laatste fluitsignaal. Tijdens^ de voorgaande Europacup-wedstrijden is het Griekse legioen „warm gedraaid Dan denk je onbewust terug naar die gedenkwaardige maandagavond 26 mei 1969 in Madrid. Het was een kille Spaanse avond. In het Ber- nabau-stadion sprongen om streeks negen uur de lampen aan. Op het veld verscheen Real Madrid met als tegen stander de Oostenrijkse ploeg Rapid Wien. Het was twee dagen voor de Europa cup-fi nale AC Milan - Ajax. Het was een feestavond in het Bernabau-stadion. Santiago Bernabau was zelfs voor de ze avond speciaal uit het idyllische vissersdorpje Gel- nya aan de Middellandse Zee naar Madrid gekomen. Real Madrid - Rapid Wien werd een benefitwpdstrijd voor Fe- renc Puskas, de man die Real Madrid samen met Di Stefano, Zocco, Santa Maria en o.a. Gento naar grote Eu ropese voetbalsuccessen had geleid. Kort na de rust trof ik Pus kas die avond voor het eerst in mijn leven. Het was op de rand van het zwembassin in het Bernabau-stadion. Pus kas Mad - misschien wel voor het eerst sinds een groot aantal jaren zijn vol gepakte voetbaltas naast zich staan. „Met deze spullen zal ik ver der moeten leven. De 80.000 gulden van de benefietwed strijd heb ik nodig om mijn schulden uit de worstfabriek af te betalen. De gouden ere- speld van Real geeft me voor het leven toegang tot een ge reserveerde ereloge en het entreebiljet voor de Europa cup-finale AC Milan - Ajax is het laatst dat Real voor mij heeft kunnen doen". Meer had Puskas niet te ver tellen. Zijn vrouw en toen 17-jarige dochter kwamen hem halen. Als een versleten, oude man vertrok Puskas die avond uit het Bernabau-sta dion. Twee jaar later een nieuwe kennismaking met Puskas. Hij weet zich alles nog volledig te herinneren van die avond in het Berna- beu-stadion. Zijn heimwee naar Spanje wordt er alleen maar door vergroot als de gedachten aan die ontmoe ting worden opgefrist. „Ik ben nu 44 jaar, ruim twee jaar ouder. Mijn dochter is 19 en gaat binnenkort met een- Spanjaard trouwen". Puskas is nog altijd even be minnelijk gebleven. Hij spreekt naast zijn moedertaal Hongaars, ook vloeiend Spaans en wat gebrekkig Duits en Engels. De Griekse taal leert hij moeilijk. „Maai de voetbaltaal is nu eenmaal internationaal en dat is mijn geluk. Daardoor en met behulp van een tolk -kan ik de spelers van Panathi naikos nog voldoende tak- tische zaken bijbrengen en inspireren voor een wed strijd", legt hij omslachtig tussen het drinken van een glas cola en het innemen van twee verschillende „pillen" uit. Puskas leeft door en bij de gratie van het voetbal. In dat opzicht noemt hij zichzelf weieens eens een ongelukkig mens. „Alles wat ik buiten de voetbalsport heb onderno men heeft me tegenslag ge bracht". Er bestaat een levensgroot verschil tussen de jongste held van het aan historie zo rijke Griekenland en de Pus kas die gewoon Puskas wil zijn: een man wiens idealen beslist niet in Athene liggen. Het door Theo Weening Bij Ajax zijn ze niet bij gelovig. Maar het noodlot tarten ze liever niet. Daarom draagt Johan Cruyff op zijn shirt altijd rugnummer 14, hetgeen tweemaal het geluksgetal zeven is. Daarom moet het doch tertje van Sjaak Swart ie dere zondag, vóór pa naar de wedstrijd gaat, een kus je drukken op zijn heide voetbalschoenen. Daarom ook wordt de man in ere gehouden, die bij iedere thuiswedstrijd zwijgend en schijnbaar on bewogen op één der eerste rijen zit met een zesschots alarmpistool in de rechter jaszak. Zodra Ajax scoort staat de man zwijgend op, steekt het pistool in de lucht en lost zes schoten. Daarna gaat hij weer zit ten, laadt het pistool en wacht op de volgende goal. Die - naar men hij Ajax meent - alleen maar ge scoord kan worden als de pistoolceremonie zonder haperen is uitgevoerd. In de amateurtijd van het Nederlandse voetbal hadden keepers soms mas cottes, die in het doel ge hangen werden. Zo'n pop petje, haasje of heertje hielp het doel schoon hou den van vijandelijke goals. Bij Ajax geen beestenboel in het net - de club van Rinus Michels bestaat uit ordentelijke profs, die niet afhankelijk willen zijn van speelgoeddieren. Maar een aantal riten horen er wel bij. Als Ajax het stadion binnenkomt gaat aanvoerder Velibor Vasovic natuurlijk voorop. Achter hem komt als twee de Stuy en Johan Cruyff is altijd nummer elf en laatste. Op het welbekende suk keldrafje lopen de Ajax- cleden naar het midden veld, waar ze zich in een circel opstellen. Als Cruyff er arriveert staat Stuy al op zijn plaats. Onverande- lijk krijgt de goalie dan van Cruyffie een stomp in de maagstreek. Zonder die stomp kunnen én Cruyff én Stuy geen goede wed strijd spelen, zo menen ze bij Ajax. De Cruyffiaanse plaag stoot datcrsrt al uit de pe riode-Bals. Wanneer hij voor het eerst werd ge plaatst is niet meer te ach terhalen. Maar hij mag nimmer meer worden ver geten. Even noodzakelijk is, het dat na de plechtige groet aan het publiek Johan Cruyff de hal krijgt, er even mee dribbelt en hem dan van flinke afstand in het (lege) doel schiet. Aan de zijlijn wordt in middels ook niet stilgeze ten. Bestuurslid Hordijk deelt een stukje kauwgom uit aan Ajax-fan en tv- presentator Henk (Hulle- kiedullekie) Terlingen, die weer of geen weer een re genjas van een opvallend lichte tint draagt. Kauwend spoedt Terlingen zich naar liet doel van de tegenpar tij, waar hij zich achter de touwen neerzet. Daarmee is - naar men bij Ajax sta tistisch meent te hebben bewezen - de grondslag ge legd voor een doelpunt van Swart. Als het kauwgom- nietje is vergeten of als Terlingen een houtje touwtje-jas draagt komt dat doelpunt beslist niet. Ja, bij Ajax houden ze tradities hoog in ere. Maar bijgelovig zijn ze niet. Geen sprake van. Cruyff tweemaal 7 is li KÜÜHIHB Stuy; maagstootje van Cruyf fie Henk Terlingenachter vijan delijk doel Swart; kusje op beide voet- balschoenen j

de Stem | 1971 | | pagina 1