Amerikaanse tegen wil en dank geen wijziging Maxi speaker. BREZJNEV LOOFT LEIDERS IN PRAAG Remm het remiaat, het remiaat BLESSURE VOOR EL CORDORES „SUPERMACHTEN SPOEDIG IN EVENWICHT Rusland blijft Egypte steunen Topman Labour wil Engeland in de EEG „Overtuigde nationalisten' STRIJD TEGEN KOMST VAN GASFABRIEK ONTBRAND commentaar Tussen twee vuren KOFFIEMEISJES OP RECEPTIE FRITS PHILIPS STRIJD VERLOREN OM EREENIS (Van onze redactie bui ten land) MITTEN WA LD - De Verenigde Staten willen geen wijzigingen brengen in de verdedigings strategie voor Europa. KRITIEK NIEUWE CAO VOOR CHAUFFEURS Ruim 20 mille voor Willem van Buur en DIEPVRIEZER? Gemeenten in opstand „Spoorkaartje te duur"? zonnebloem sla-saus DONDERDAG 27 MEI 1971 'Vfauwelijks had de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, William Rogers, na terugkeer uit Egypte het woestijnzand uit zijn schoenen geschud, of de Egyptische president Anwar Sadat zette een tiental mannen uit zijn regering. Zij werden in het westen beschouwd als degenen, die zo niet totaal dan toch zonder tegenspartelen naar Russi sche pijpen dansten. Zal hetzelfde zich (in omgekeer de versie) herhalen, als president Podgorny van Rusland over enkele dagen hetzelfde zand uit zijn schoe nen gaat schudden? Pessimisten menen al te weten, dat na Podgorny's terugkeer in Moskou Sadat niet lang meer in hel zadel zal zitten en dat de mannen, die hij onlangs in de gevangenis slin gerde, weer de dienst zullen gaan uitmaken. Het is een nog wat voorbarige speculatie, maar een feit is wel, dat de Russen thans (in het Russische ge zelschap bevinden zich ook Gromy- ko, minister van buitenlandse zaken, en enkele hoge militaire functiona rissen (zeer nauwgezet de schade zullen oprvemen, die zij als gevolg van Sadats zuiveringen hebben op gelopen. De uitgeschakelde mannen waren niet alleen zo maar politieke rivalen van Sadat; zij waren ook de mannen, die de organisatie van de Egyptische samenleving op de Rus sische leest wilden schoeien; zo ge degen zelfs, dat de befaamde Rus land-kenner Victor Zorza deze week schreef, dat de Egyptische samenle ving hard op weg was een Russisch model te worden, met al de terreur- technieken, veiligheidsdiensten etc. Sadat, die in zijn eigen werkka mer vlak voor de zuivering afluister apparatuur ontdekte, heeft deze ont wikkeling willen stoppen. Hij heeft dat (voorlopig) gedaan door zijn ri valen te ontslaan en onder arrest te stellen. Sadat wilde de Russen laten weten: jullie hebben al grote invloed in de Arabische wereld, maar het moet niet te gek worden. De Russen hebben die boodschap begrepen; zij zijn namelijk tot de ontdekking ge komen, dat er aan hun invloed in de Arabische wereld grenzen zijn. Over die „grenzen" tot waar en niet verder voor de Russen zal op het ogenblik in Cairo hard onder handeld worden. Het is nauwelijk denkbaar dat de Russen tijdens die onderhandelingen hef loodje zullen moeten leggen (minder invloed in Egypte dus). De Egyptische afhankelijkheid van Rus land is namelijk zo groot, dat een Egyptische krant terecht constateer de, dat een stevige en kolossale py- ramide van goede betrekkingen tus sen Rusland en Egypte niet als sneeuw voor de zon kan verdwij nen. Dat lijkt op papier inderdaad niet mogelijk. Sadat, die deze week door de Israëlische premier, Golda Meir, geprezen is als een moedig man, wil duidelijk anders. Hoeveel tijd en ruimte hij zal krijgen zullen de ko mende weken of maanden moeten leren, maar men mag zeker niet al Ie optimistisch zijn. 'Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Ruim negenhon derd uitnodigingen waren in zee ge- Saan voor de receptie die gisteren in liet Evoluon in Eindhoven ter gele genheid van de commando-wisseling hij Philips werd gehouden. Uitnodi gingen aan ministers zowel als aan koffiemeisjes. De ministers waren er "iet, de koffiemeisjes wel. Zij be hoorden tot de vierhonderd gasten "it binnen- en buitenland die de gaande man ir. F. Philips en flc komende man jhr. H. v. Riems dijk de hand kwamen drukken. KVP-fractieleider, Norbert Schmel- zer, opende de rij van gasten, bis schop Bluyssen van Den Bosch sloot naar. (ADVERTENTIE) NEW YORK (AP) De Neder landse mevrouw Iracema Philippina Simons, die beweert dat zij en wij len haar echtgenoot indertijd door fraude het Amerikaanse staatsbur gerschap hadden verkregen, heeft gisteren voor een federaal gerechts hof in Manhattan een proces verto ren om haar Amerikaanse staats burgerschap in te trekken. Mevrouw Simons, 48, had op de ze wijze gehoopt aanspraken te kunnen maken op een deel van de nalatenschap van haar echtgenoot in Nederland. Zij en haar man. John, hadden 23 jaar geleden het Amerikaanse staatsburgerschap ge kregen. Zestien jaar later kregen zij een „Mexicaanse echtscheiding", die volgens mevrouw Simons onder de Nederlandse wetgeving niet erkend zou worden. De behandelende rechter, Morris Lasker, zei in de motivering van zijn afwijzend besluit: „Het schijnt dat de eiseres naar een schat streeft waaraan zij meer waarde hecht dan aan het Amerikaanse staatsburger schap, namelijk een aandeel in de aanzienlijke nalatenschap van haar gewezen echtgenoot, waarop zij on der de Nederlandse wetgeving mo gelijk aanspraak kan maken". John Simons stierf op 8 novem ber 1968 en liet het grootste deel van zijn vermogen na aan weten schappelijke instituten en onder wijsinstellingen. In Rotterdam had hij een familiebedrijf in metalen geleid. Mevrouw Simons, die in Brazilië is geboren en thans in Spanje woont, zegt dat zij en haai- man indertijd het Amerikaanse staats burgerschap hebben verkregen op de valse verklaring dat zij van plan waren zich in de Verenigde Staten te vestigen. De Mexicaanse schei ding was volgens haar voltrokken omdat haar man een „onrechtmati ge invloed" op haar had, waardoor zij als Nederlandse geen aanspraak kon maken op een deel van de be zittingen van haar man. Rechter Lasker achtte het zeer goed mogelijk dat zij het Ameri kaanse staatsburgerschap door fraude had verkregen, maar vond het te ver gaan, liaar in staat te stellen „persoonlijk gewin te halen door uitbuiting van haar eigen fraude". v'n VS: NA V O-strategie IN ROSARIO is een brief gevonden, waarin de ontvoerde Britse consul Sylvester zegt goed behandeld te worden. Er zaten ook twee foto's bij de brief. EEN BEZOEK aan de Schevéningse Pier zal voortaan niet een maar twee gulden kosten. Het ministerie heeft de prijsverhoging goedgekeurd. CARLISTEN hebben na hun traditio nele bijeenkomst op de Montejurra een manifest verspreid, waarin de on derdanige houding van de Spaanse bisschoppen ten opzichte van het re giem-Franco wordt gehekeld. DE TWEE grote vakbonden in Frank rijk CGT en CFDT voeren een cam pagne voor een veertigurige werk week en pensionering met zestig jaar. Vandaag wordt hiervoor kort ge staakt en staan demonstraties op het programma. VOOR DE slachtoffers van de aard- heving in Turkije heeft de stichting "Mensen in nood" te Den Bosch vijf duizend gulden beschikbaar gesteld. (Van onze redactie buitenland) CAÏRO De Sovjet-Unie heeft be loofd Egypte politiek, economisch en militair te blijven steunen, zo meldt het gezaghebbende Egyptische blad Al Ahram. Dit was een van de resul taten van de besprekingen die presi dent Sadat heeft gevoerd met de Russische delegatie onder leiding van: president Podgorny. Een ander resultaat was, aldus Al Achram, dat de Sovjet-Unie en Egyp te opnieuw hebben verklaard te zul len streven naar de bevrijding van al het door Israël bezette Arabische gebied. Uitbreiding en versteviging van de Russisch-Egyptisehe betrekkingen op alle gebieden waren gisteren hoofd thema van de eerste officiële ge spreksronde in Caïro tussen president Podgorny en zijn collega Anwar Sa dat. Na de eerste gespreksronde werden gistermiddag drie commissies in het leven geroepen die zich zullen gaan bezighouden met politieke en mili taire vraagstukken van samenwer king tussen de communistische partij in Moskou en de onlangs van pro- Russische leiders gezuiverde Arabi sche Socialistische Unie. In de Egyptische hoofdstad is te vens nog bekendgeworden dat bin nenkort een hoge persoonlijkheid naar Washington zal gaan om daar het gesprek weer op te nemen met minister van buitenlandse zaken, William Rogers, over een eventuele heropening van het Suez-kanaal. Die persoonlijkheid zou premier Mach- moed Fawzy kunnen zijn. Je weet niet wat je hoort. Graetz stopt maxispeakers in portable radio's. Dat geeft een sound waar je koud van wordt. Te gek hoor. Van die kleine radio's met zo'n groot geluid. Vind je nergens anders dan bij Graetz. En alle stations komen even subliem door. Als je b.v. alleen Veronica het einde vindt, druk je even op de Ropknop. Dat is alles. Kom es horen en bekijk gelijk de meesterlijke modellen. Vanaf 39,75 kun je terecht bij de erkende Graetz handelaar. De Amerikaanse minister van defensie Laird zei dit gisteren na slui ting van de tweedaagse conferentie van NAVO-ministers over atoom vraagstukken in het Beierse Mittenwald. x Hij verklaarde daarmee de vrees van sommige Europese landen onge grond, die meenden dat de Ameri kaanse strategie van „realistische af schrikking" wel eens een sterker ac cent op de verdediging van Europa met atoomwapens zou kunnen leggen. Integendeel, aldus Laird, de strate gische ontwikkeling in de jaren ze ventig zal de „conventionele bestand delen" juist belangrijker maken. Want, zo verklaarde hij, de nucleaire capaciteit van de twee supermachten zal spoedig in evenwicht zijn, waar door de conventionele strijdmiddelen weer meer betekenis krijgen. In het afgelopen decennium waren de Ver enigde Staten op nucleair gebied nog vijf keer zo sterk als de Sovjet unie, aldus Laird. Hij zei dat de Sov jet-Unie voortgaat met het opvoeren van de nucleaire bewapening. Laird gaf de volgende krachtsver houding: voor intercontinentale ra ketten was de verhouding 3 2 ten gunste van de Sovjet-Unie en voor atoomduikboten 3 2 ten gunste van de Verenigde Staten. Wat strategi sche bommenwerpers betreft waren de Amerikanen nog „aanzienlijk ster. ker". Aan de bijeenkomst van de nu cleaire plan-groep van de NAVO is deelgenomen door de permanente le den, de Verenigde Staten, Engeland, Italië en West-Duitsland, en door wis selende leden, deze keer Nederland, Canada, Noorwegen en Griekenland. I LAIRD (Van onze redactie buitenland) CORDOBA De beroemde Spaanse stierenvechter Manuel Benitez, bijgenaamd „El Cordo- bes", liep gisteren lichte ver wondingen op toen een stier hem aan de horens spieste (zie foto) in het eerste stierengevecht van de „Feria" in Cordoba. In Mittenwald is voorts door een woordvoerder van het Westduitse mi nisterie van defensie meegedeeld dat een disciplinair onderzoek is inge steld naar het gedrag van de in het NAVO-kwartier in Brunssum gesta tioneerde Westduitse majoor Wolf ram Feiherr von Strachwitz. Deze heeft in een ingezonden stuk aan een krant scherpe kritiek geleverd op bondskanselier Willy Brandt en de „Ost-politik" van Bonn. Hij schreef onder meer dat Brandt had bereikt „dat men in het kamp van de critici weer kan spreken van kameraden zonder vaderland, omdat een partij- koers wordt toegelaten die tegen Duitsland gericht schijnt te zijn". De ministers van defensie van de acht NAVO-landen beraadden zich gisteren achter gesloten deuren over een eventuele uitbreiding van het antwoord van de alliantie op een daad van agressie van de vijand. Centraal bij de besprekingen stond met name de vraag wat de NAVO moet doen als een eerste „schot voor de boeg", indien nodig met een kern wapen, niet tot resultaat zal hebben dat de vijand schielijk zijn agressieve neigingen zal onderdrukken. Moet de NAVO dan tot een tweede, wellicht zwaarder „schot voor de boeg" over gaan met het risico dat e.r dan ge makkelijk een complete oorlog kan ontstaan met alle gevolgen vandien. Of moet er dan toch naar een andere oplossing worden gezocht in de over weging dat men de volken van de NAVO-landen niet onnodig in gevaar moet brengen. Een tweede punt dat onderwerp van discussie was, betrof de vraag hoe groot de bevoegdheid is die in dividuele landen in een dergelijk ge val bezitten. Verscheidene Europese landen zouden van mening zijn dat ze in geringe mate toch onafhankelijk van de Verenigde Staten kunnen ope reren. Het resultaat van de discussies werd niet verhuld. LONDEN (DPA) Denis Hea- ley, voormalig Brits minister van defensie en nu „minister van bui tenlandse zaken" in het schaduw kabinet van Labour heeft zich gis teren ondubbelzinnig uitgesproken voor Engelands toetreding tot de EEG. In een artikel in de Daily Mir ror wijst Healy op de mogelijkheid dat de VS vroeg of Iaat hun troe pen uit Europa zullen terugtrekken. Als dit gebeurt, aldus Healey, dan zullen de Europese landen op het gebied van de defensie en de ont wapening veel nauwer dan tot nu toe moeten samenwerken. Met dit artikel heeft Healey zich als topman van Labour aan de kant geschaard van ex-Labour-minister van financiën, Roy Jenkins. (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) De delegaties van werkgevers- en werknemers organisaties in het beroepsgoederen- vervoer over de weg (30.000 werk nemers) hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe éénjarige cao. Na verwerking van de loonmaat- maatregel (resp. drie en één procent) tijdens het eerste half jaar, worden de functieionen van de chauffeurs op 1 juli verhoogd. Voor de hoogste loonschaal gaat het loon b.v. omhoog van 170,tot 202,per week. De gemeenteklassen twee en drie worden afgeschaft, het overuurlóon wordt verhoogd van 4,— tot 5,30, het volwassen loon wordt voortaan op 22-jarige leeftijd gegeven, de jeugdlonen worden extra verhoogd, de vakantie wordt met één dag uit gebreid en de vakantietoeslag wordt verhoogd van zes tot 6Y2 pet. De nieuwe cao heeft een looptijd tot 31 december 1971. NOODWEER in Beieren "heeft de laatste week al -éan vier mensen het leven gekost. Voor miljoenen mar ken is schade aangericht. PRAAG (AFP/DPA) „Hel veer tiende congres van de Tsjechoslo waakse communistische partij mar keert het eind van een belangrijke fase. Het kan worden beschouwd als het congres van de overwinning van het socialisme", aldus de Russische partijleider Leonid Brezjnev in zijn toespraak tot liet 'partijcongres in Praag. Hij zwaaide partijleider Hu- sak en president Svoboda en andere „onvermoeibare strijders voor de zaak van het socialisme" veel lof toe omdat ze zich in een moeilijke situa tie „echte patriotten en overtuigde internationalisten" hadden getoond voor wie het „geluk van hun socialis tische vaderland en de belangen van het internationaal socialisme on scheidbaar zijn". „Niemand zal er ooit in slagen Tsjechoslowakije uit de gemeenschap van socialistische volkeren te trek ken", aldus Brezjnev. In de familie van broedervolken van de socialisti sche landen, zo zei hij, heeft Tsje choslowakije voor het eerst werke lijke veiligheid, een werkelijke ga rantie van onafhankelijkheid en van onschendbaarheid van zijn grenzen gekregen. Eerder had de Tsjechoslowaakse premier Strougal zich in een uiteen zetting over het vijfjarenplan 1971-75 lovend uitgelaten over het eeono- ring, die een einde aan de crisissi tuatie had gemaakt, de binnenlandse markt had gestabiliseed en de positie van de munteenheid had versterkt. Tevens wees hij echter op een reeks tekortkomingen, zoals de geringe doelmatigheid van de economische ontwikkelingen, het te hoge verbruik van grondstoffen en onvoldoende aanbod en keuze van goederen voor de consument. Strougal, die in 1968 zelf voorzit ter van de economische regerings commissie was, leverde kritiek op het (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM. Willen Sjors van Buuren en zijn vrouw Cor- rie komen zondagmiddag' om 12 uur op Schiphol aan. Deze reis voor de enige Neder lander met een ruilhart, die in 1963 naar Amerika emigreerde, werd mogelijk gemaakt dank zij de vrijgevigheid van de Neder landse luisteraars. Binnen een uur brachten zij gisteravond tij dens de uitzending van 't VARA- programma "Van Harte" liefst 24.369 gulden bijeen. BREZJNEV beleid in 1968, toen naar zijn zeggen het verval van de planeconomie werd toegelaten, wat zou moeten leiden tot het verdwijnen van de socialistische orde in het land. (ADVERTENTIE) Eerst prijs vragen bij Europa's goedkoopste speciaalzaak Karnemelkstraat 6 Breda tel. 01600-31945 (Van onze correspondent) ROTTERDAM De colleges van B. en W. van de tweelinggemecnten Hcenvliet en Geervliet, letterlijk on der de rook van Rotterdam, hebben zich voorgenomen de onderste steen boven te laten komen in een poging te voorkomen dat ICI-Nederland N.V. nabij Rozenburg een Polyurethaam- fabriek gaat bouwen. Bij het produk- tieproces in deze fabriek wordt fos- geen gebruikt, een uiterst giftig en dodelijk gas, dat in de Tweede We reldoorlog als strijdgas werd ge bruikt. Beide colleges willen eerst met Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland praten, in de hoop dat dit college zijn invloed zal kunnen aanwenden om het Rotterdamse gemeentebestuur er alsnog toe te bewegen de voorlopige hinderwetvergunning in te trekken, die onlangs aan de ICI is verstrekt. „Of we er veel van verwachten? Burgemeester Derksen en zijn wet houders zijn er bijzonder reëel in: „Nee, eerlijk gezegd niet. De onder handelingen zullen er al wel te ver voor gevorderd zijn". UTRECHT (ANP) De katholieke bond van vervoerspersoneel (KBV) vindt de door de regering opgedron gen verhoging van de spoorwegtarie ven onjuist. Op de bondsraadsvergadering van de KBV noemde voorzitter A. Jent- jens de prijsverhoging allerminst ge schikt om het gebruik van het open baar vervoer te bevorderen. Er was er eens een heer die als hij zich op vrijdag voor het week einde bij zijn gezin ver buiten Londen voegde begon te niezen en te proesten en te snotteren. Dat duurde dan zo ongeveer tot hij op maandagmorgen de trein inwankel- de om zich weer terug naar Londen te begeven. En hij zat nog niet' of de ellende was achter de rug. Om prompt op vrijdag weer te beginnen. Wat schortte die man? „Medische speurders" gingen speuren en ont dekten vrij spoedig dat de mevrouw van de heer een poeder gebruikte waar haar echtgenoot proestend en niezend op reageerde. De man was allergisch. Toen mevrouw een ander produkt had genomen was de zaak weer voor elkaar. Dit zeer merkwaardige gevalletje staat te lezen in een boekje („U en uw allergie") van het Britse medi sche genootschap. Daarin staat ook te lezen dat er een firma is die 400 vaccins in de handel brengt voor mensen die allergisch zijn voor din- geen als kreeften, whiskey en valse tanden van plastic. En daar is nog het geval van de beklagenswaardige, maar zeer rijke dame die allergisch was voor bont. Menig bouwvakker zou willen dat het morgen nog ging vriezen (20 procent méér). ■f Nixon en de Amerikaanse soldaat in Vietnam: de een is verslaafd aan macht, de ander aan heroïne. Wat is erger? Vanavond gaat het dan toch al gebeuren, vermoed ik zo. Ajax wint van Feijenoord en mag zich reeds kampioen noemen. Her en der worden driftig weddenschappen af gesloten, maar ik houd het toch op Ajax. Tot vanavond aan de buis. Snoopy, het hondje van horeca- baas Gianni Snelli, is op drie poot jes naar huis gesukkeld. Snelli had vrijwel dagelijks geadverteerd om het invalide beestje terug te krijgen, dat hij bij een bezoek 80 km. buiten Rome plotseling was kwijtgeraakt. Dezer dagen hinkte Snoopy dood moe het kroegje binnen om te gaan liggen op zijn gebruikelijke plaats onder een van de tafeltjes. Die dag kregen de klanten gratis champag- Goede (kroeg)baas die Gianni. Een code-bericht tot besluit: Con- ny heeft weer wat beter geslapen. Gelukkig maar. Snapt u daar nou wat van? Ik ook maar nauwelijks. Tot morgen. MERIJN (ADVERTENTIE) op al mijn verse groene blaadjes. Saus van' Remia. Sla-saus. Gemaakt van zonnebloemolie. De énige sla-saus die van zonne bloemolie is gemaakt. Zo vers uit de vacuumfles. De fles waarin de sla-saus vers blijft. Tijdelijk van 170 ct voor 140 ct. Maak me lekker met sla-saus van Remia. Dan smaak ik veel lekkerder. S

de Stem | 1971 | | pagina 1