MEERDERHEID „VERVEELDE ZICH ROT" Diocesane Pastorale Raad zet zich zelf op de helling Structuurschets Borsele in 1972 gereed ZitÜ De kerk van Rilland- Bath Vlammend protest van fruitkweker Vereecken Het mees merkbier in de Euromarkl. STELLA ARTOIS n Cruises vanaf Amsterdam naar het Zuiden. Heat ren J Koffiebeeld PRECIES JAAR NA MARS OP DEN HAAG Bejaarden uit Goes-Zuid maakte uitstapje stad streek iJQG WACHT ■IET ZELF WETEN pstuk naar an f 29,- Bij deze achine ifdit 26 mei 1971 603e STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE Wisselvallig waterstanden ZOMERDIENST ZEELAND - ROTTERDAM v.v. DONDERDAG 27 MEI 1971 wisselprijs die be steld door de per- Bergen op Zoom. Rakt won de 1500 erde daarmee de :s. De heer Van de De Wernink-wis- prijs voor de esta- naar RAC uit Roo- erd 's morgens ge- dinspecteur-titulair de directe belastin- Zoom. TENTIE) bij aankoop an de onverwoest bare Black Decker boormachine model DN 70, van 109,-tijdelijk een hulpstuk cadeaul rige 10 mm boormachine, -motor van 340 W.Volgens iet kapot te krijgen"-ook t bij urenlange belasting! aranyl motorhuis,dubbel rd, tandkransboorhouder, sbare zijhandgreep. Boort aal tot 10 mm, in steen tot mm en in hout tot 25 mm! de. Drijft alle hulpstukken aan. Slechts 109,-. ratis ft Vlakschuur-hulpstuk B^schuurt of polijst zonder krassen, zonder moeite. Hout, oude verflagen, nieuw verfwerk wordt spiegelglad. Compleet met 6 schuurbanden in div. korrelsoorten. Kost 29,- helemaal gratis "kt borend en mogelijk?" heen, door die j muren en al gratis achine en kies een rugstraat 10, Breda en reda; Jaak van Wijck, 6, Breda; Fa. van at 9, Raamsdonksveer; Kerkstraat 15, Ooster- illander. Oosterstraat 1, WINKELS in Saigon erboden gebied voor .et is een maatregel level in de strijd te- in verdovende mid.de- ompidou is na zijn k" aan België naar aar hij o.m. een be- n het bisschoppelijk dustriële tentoonstel- WEST NEDERLAND eland SPRIJS artaal, binnen ebied (excl. 50 ct. rnd (incl. 9 ct. OREN: Nieuwstraat 9, (4 lijnen) ïstraat 14, (3 lijnen) raat 1, (3 lijnen) OVER uren: tel. 01140- 940 n) E EXPLOITATIE: ur Zeeland: fO-4316) Vlaanderen: (01150-2601) V.Z Vlaanderen: 170-2893) Terneuzen: 01155-1224) EELAND: me Weele 4, 1. 01180-7764 i, tel. 01180-7438 ?S' ;1 01100-6584 redacteur anderen: tel 01150-4866. Z. - Vlaanderen: 1. 01140-3751. n via: 01608-2073 naalzone en dm, tel. 01150-4865 Zeeland: tn, tel. 01155-1367 Zeeland: tel. 01155-2237 (ADVERTENTIE) Prijzen van: 25 zijn gevallen op nummers eindigende op: 2 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: - 27 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 40 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 96 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 60 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 14 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 352 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 868 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 746 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8849 Een prijs van: 5.000 is gevallen op het nummer: 003577 5.000 is gevallen op het nummer: 051531 5.000 is gevallen op het nummer: 047010 5.000 is gevallen op het nummer: 017586 5.000 is gevallen op het nummer: 028840 De prijs van: 10.000 is gevallen op het nummer: 070745 25.000 is gevallen op het nummer: 026899 50.000 is gevallen op het nummer: 086554 100.000 is gevallen op het nummer: 064149 De extra prijs van 500.000 is gevallen in de serie F op het nummer: 036080 En de troostprijs van 5.000 op nummer 36080 van elk van de andere series. Let wel: op eindcijfer 352 is tevens een prijs van 25 gevallen Op nummer 028840 is tevens een prijs van 50 gevallen (Van een onzer verslaggevers) HEIKENSZAND Nog voor oktober hopen B. en W. van Borsele een interimrapport van het ETI voor Zeeland, het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland, en de provinciale planologische dienst, aan de raad te kunnen overleggen. Dit interimrapport is bedoeld als een voorloper op de reeds lang verwachte structuurschets voor de gemeente Borsele. Deze structuurschets kan, in ver hand mat die omvang van het onder zoek dat er aan ten grondslag moet liggen, niet eerder dan begin 1972 gereed zijn. Het doel van het inte- rimrapport is, de gemeenteraad en kele belangrijke conclusies toe te spelen, die wellicht enig houvast kunnen geven voor het voorbereiden en uitwerken van een op de toe- Vooruitzichten tJ voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op Jil JL tea liL woensdag ItAHAil om i®-®" uur: Wisselvallig en vrij koel. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min.-temp.: omstreeks normaal; max.-temp.: 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: 0 tot 5 graden on der normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 pro cent: kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Konstanz 338 (onv.); Rheinfelden 229 (- 8); Straatsburg 238 (- 6); Piittersdorf 383 (-1); Maxau 434 (pl. 1); Plochingen 130 (- 4); Mann heim 259 (pl. 16 Steinbach 152 (pl. 3); Mainz 266 (pl 6); Bingen 173 (pl. 6); Kaub 190 (pl- 7); Trier 268 (- 21); Koblenz 203 (pl. 4): Keulen 186 (pl. 5); Ruhrort 321 (pl. 7); Lobith 925 (pl. 9); Pannerdense kop 895 (pl. 7); Nijmegen 711 (pl. IJsselkop 814 (pl. 8): Eefde IJssel 325 (pl. 9); Deventer 210 (pl. 6); Monsin 5464 (- 2); Borgharen 3879 (-21); Belfeld 1132 (pl. 3). hoogwater Bergen op Zoom: 6.21 en 18.46 Hansweert: 5.30 en 17.50 Terneuzen: 4.50 en 17.10 Vlissingen: 4.16 en 16.40. Wemeldinge: 6.11 en 18.36. komst gericht beleid, zo hebben b. en w. van Borsele de raad meege deeld. De structuurschets moet, van uit verschillende wetenschappelijke diciplènes, een inzicht geven in de gewenste sociale en culturele, de economische en de ruimtelijke ont wikkeling van de gemeente Borsele. Een wezenlijk onderdeel van het onderzoek, dat de drie samenwer kende instituten voeren, is het ver krijgen van informatie over de hou ding van de bevolking ten aanzien van de industriële ontwikkeling en de positie van de verschillende dorpskernen in de gemeente. Des tijds heeft de raad van Borsele een krediet van f. 30.000 toegekend om de kosten van het onderzoek te dek ken. Doordat de omschrijving van het onderzoek gaandeweg ruimer is ge worden, vragen b. en w. na een aanvullend krediet van f. 20.000. In de raadsvergadering van een juni a.s. zal hierover worden beslist. De verwachting van b. en w. van Bor sele, dat reeds in verband met de begrotingsbehandeling van de ge meente een complete structuurschets ter tafel zou kunnen liggen, wordt in geen geval bewaarheid, zoals blijkt uit een voorstel aan de raad van deze Zuidibevelandse gemeen te. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het informatiecen trum Ontwikkelingssamenwer king te Goes heeft voor zaterdag a.s. een plechtigheid op het pro gramma gezet: de onthulling van een koffiestandbeeld. Het wordt opgericht op de Promenade, naast het stadhuis, en de onthul ling is toevertrouwd aan Juan Valdez, de rondborstige Brazi liaan van de televisiereclame. Het standbeeld dient ter na gedachtenis van de koffieprodu- cerende landen, zeggen de ini tiatiefnemers. Bij het standbeeld willen zij een kraampje inrich ten, waar men informatie over de koffielanden en de koffiehan del kan verkrijgen. Tevens wor den er ponden koffie verkocht, tegen een prijs waarin 25 cent aan bevrijdingsbelasting is ver werkt. De opbrengst van de be- vrijdingsbelaisting zal naar de be vrijdingsbewegingen in Angola, Brazilië en Columbia worden gestuurd. (Van een onzer verslaggevers) i BREDA De Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Breda heeft gisteren besloten zichzelf op de helling te zetten. Een commissie ad hoe moet plannen voor een pastorale raad- nieuwe-stijl gaan opzetten, met o.m. een dagelijks bestuur, ver antwoordelijke werkgroepen en leden die actief bij het pas toraat zijn betrokken, zodat de gehele opzet veel minder vrij blijvend wordt. Binnen tien dagen moet elke groe pering uit de raad (dekenale afvaar digingen, jongeren, deskundigen enz.) een vertegenwoordiger aanwij zen, om zitting te nemen in de commissie, die door „informateurs" mej. M. Koek en drs. A. Houtepen (beiden stafleden van het Dioc. Pas toraal Centrum) moet worden uitge bouwd met deskundigen. Het besluit hiertoe vormde de af sluiting van een zeer merkwaardige vergadering in de aula van de zus ters franciscanessen v. d. H. Elisa beth te Breda. Het vrij ongebruike lijke toppunt van deze bijeenkomst was de constatering van een grote meerderheid (bij handopsteken) dat men „zich rot verveelde". Daaraan was in de ochtend en een deel van de middag een bespreking vooraf gegaan van een zestal aanbevelin gen, die waren ingediend op basis van een nota „Kerk onderweg vormen van geloofspraktijk". De enige aanbeveling die redelijk doorgepraat werd, luidde: „Een we tenschappelijk onderzoek naar ker kelijke meelevendheid in onze tijd en naar hedendaagse religieuze be hoeften en ervaringen, is noodzake lijk". Sprekende n.a.v. het jongste en voorgaande Kaskirapporten over het (alsmaar dalende) kerkbezoek, bleek nagenoeg iedereen het er wei over eens dat er veel meer criteria van kerkelijke meelevendheid zijn gegroeid dan alleen het kerkbe zoek. Tijdens de discussie over de twee de en derde aanbeveling waarin resp. gesproken werd over de nood zaak van „pluriform aanbod" in het pastorale beleid en over de plaats die vormen van experimentele ge loofspraktijk moeten krijgen, barstte de bom. Een lid van de jongerende- legatie zei, dat hij en zijn mededele gatieleden zich onbehaaglijk begon nen te voelen. De vage manier waarop o.a. over kerkelijke experi menten werd gesproken, irriteerde hen. Gespreksleider C. A. van Eyck zei daarop dit gevoel van onbehagen ook elders in de vergadering te hebben bespeurd, waarop drs. J. Dekkers, staflid van het Past. Cen trum, onthulde dat hij zich al een paar uur stierlijk had zitten verve len. De gespreksleider haakte hier op in en hield een stemming over de vraag wie zich ook zo zat te verve len. Dat bleek een duidelijke meer derheid te zijn. Vicaris-generaal A. Theeuwes raak te in de algemene verlegenheid vervolgens de kern van de zaak door op te merken: „Het gaat hierbij uiteindelijk om de vraag welke kant we op moeten met de Dioc. Pastora le Raad. In de (voorbereidende) agendacommissie hadden we reeds het gevoel dat misschien nieuwe vormen van samenkomst of agende ring nodig zijn". Hierop werd uit de vergadering de vraag gesteld of de agendacom missie nog wel voldoende functio neert en voor haar taak berekend is. Kritiek kreeg o.m. het feit dat in deze comipissie bijna alleen diocesa ne topfiguren zitten. Deken P. Don van Oosterhout stelde daartegeno ver: „Het is ook onze schuld, want op het verzoek van de agendacom missie zijn geen bruikbare ontwerp- aaribevelingen van de leden .inge diend". Namens de agendacommissie voer de dr. E. Roebroek, directeur van het Dioc. Past. Centrum ditzelfde argument aan ter verdediging van het feit dat de ingediende aanbeve lingen „over alles en daarom over niets" handelden. Er was geen enkel concreet voorstel van de leden bin nengekomen De bedoeling van deze, zij het vage, aanbevelingen was, te achter halen of deze raad zich in ieder geval achter de beleidslijnen van het bestuur van het bisdom kon stellen, aldus dr. Roebroek. Dat bleek wel het geval te zijn, want de aanbevelingen werden op een na aangenomen. Het zesde punt: oprichting van een „Raad van kerk en samenle ving" bleek reeds op landelijk ni veau in bespreking te zijn. Een van de aangenomen aanbeve lingen betrof o.m. het verminderen van het aantal kerkdiensten in het weekend en desnoods afstoting van „onrendabtele" kerkgebouwen. Dr. Roebroek kreeg overigens ap plaus voor zijn opmerking dat het helemaal niet verwonderlijk is, dat „we in een vergadering als deze met een stuk gemeenschappelijke mach teloosheid te maken krijgen. Ik vind dit toch een teken van hoop, anders zouden we er ons niet meer zo druk over maken". Van dezelfde hoop had bisschop Ernst getuigd, toen hij in zijn ope ningstoespraak, sprekend over de vele nieuwe taken in de kerk van vandaag, zei: „Men heeft weinig aanleiding om te gaan neerzitten bij een proces van afbraak, maar meer om aan het werk te gaan met het oog op de toekomst". DE DELFTSE verkoper, die bekend heeft Ada Lansbergen te hebben gewurgd en een andere" vrouiw te hebben aangevallen, zal op 25 juni voor de Haagse rechtbank terecht staan. (ADVERTENTIES) iedere dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag snelle vliegverbinding de deltawerken vanuit de Jucht dagretour: 55,- T. reserveringen en inlichtingen bij uw reisbureau, alle K.L.M.- kantoren of bij N.V.B., vliegveld Midden-Zeeland, tel. 01196-644. Minder gebruikelijke manier om uw vakantie door te brengen: maak een P O cruise (vanaf f.1040,-) naar de zon en vreemde beschavingen. Op 26 juni vanaf Amsterdam o.a. naar Casablanca,Teneriffe, Madeira, Lissabon en Vigo. Op 29 juli vanaf Amsterdam o.a. naar Lissabon, Casablanca, Lanzarote en Madeira. Op 12 augustus vanaf Amsterdam o.a. naar Malta,Venetië, Kofor, Athene, Barcelona,Tanger en Vigo. Vanuit de diverse havens kunt u bovendien ettelijke excursies landinwaarts maken. Informeer bij uw reisagent of schrijf rechtstreeks: P&O, postbus 1917, Amsterdam En vraag dan meteen inlichtingen omtrent de vele cruises vanuit Southampton. tdus iyi/,Amsterdam (Van een onzer redacteuren) Een inwoner van Rilland-Bath, tevens parochiaan aldaar, heeft zich boos gemaakt over onze publi- katie van 7 mei j.I., waarin het ging over de bouw van een kerk in zijn dorp. In een lange brief verwijt deze parochiaan ons, dat wij loze beweringen hebben geuit en dat wij ver bezijden de waar heid hebben gezeten met ons be toog, dat er in Rilland-Bath feite lijk aan status-kerkebouw is ge daan, hoewel de praktische oecu mene daar juist zo aardig op gang begon te komen. De briefschrijver stelt tegenover veel van de door ons, uit de mond van inwoners van Rilland, opgete kende bezwaren een reeks ontken ningen. Er is geen geldverspilling, om dat het zogenaamde „paterskerk]o" toch door een nieuw gebouw ver vangen moest worden. Voor oecumene (de katholie ken kerkten in pais en vree bij de reformatie) is het nog te vroeg, al wordt samenwerking toegejuicht. Pater Versteijnen, de pastoor ter plaatse, heeft praktisch geen enkele invloed op dé bouw van de nieuwe keek gehad. Het staat nog noot vast, dat niet-katholieken geen service in het bij de kerk behorende gemeen schapshuis zullen krijgen. Er is trouwens een openbaar gemeen schapshuis in Rilland. De parochianen zijn niet ver bitterd en verontwaardigd. Min stens 95% wenste een eigen kerk je. Geldgebrek mag geen reden zijn om „bij elkaar te kruipen". Het initiatief tot de kerkbouw is van het bisdom Breda uitgegaan. Plaatselijke inspraak of medezeg genschap is er nagenoeg niet ge weest. Opbouwende kritiek is goed, maar leugens dragen daar niet aan bij. Het is verleidelijk om over al deze punten een discussie te be ginnen, doch inplaats van verhel derend zou deze alleen maar ver duisterend kunnen werken. Wij handhaven, verwijzend naar een drietal feitelijke rechtzettingen na de pubiibaitie van 7 mei, ons arti kel. Het komt ons riog steeds als zinvol voor de aandacht te vesti gen op de merkwaardige situatie dat één Heer verheerlijkt en aan beden wordt in zoveel verschillen de kerkgebouwen en -gebouwtjes en dait een experiment, waarover velen zich hebben verheugd: refor matorische en katholieke christe nen die samen één huis benutten, onvoldoende levenskansen had. En dat was nou toevallig in Rilland. Het had ook een andere plaats kunnen zijn. Als het bisdom inder daad het afbreken van een op gang komende, praktische oecumene had bevorderd, door nu juist alleen aan Rilland-Bath als enige leefkem In het gehele bisdom gelden uit het kerkebouwfonds toe te kennen, dan zouden wij degenen die hiero ver hun verbittering wilden uiten stellig plaatsruimte in onze krant hebben geboden. En ook dan zou den wij na eventueel weerwerk van fervente diocesanen hebben geschreven: „Het was toevallig Breda, maar het kan elk ander bisdom betreffen". Hier zitten wij op het kruispunt van die hele dis cussie tussen voor- en tegenstan ders van de kerkbouw. Er wordt achter elk woord en achter elk gebaar een persoon gezien. Zolang men louter academisch over het nut van kerk-nieuwbouw spreekt is er niets aan de hand, maar zodra er een plaatsnaam of de naam van een persoon valt, laaien de gevoelens op en worden mensen met de vinger nagewezen als de grote boosdoener, degene die de achterklap in de wereld helpt. Dat de brief van de boze parochiaan geen stand houdt, omdat zij geheel op beweringen berust, is voor ons niet het belangrijkste. Dat zulke brieven, wellicht onbedoeld, de aandacht van de kern van de zaak kunnen afleiden is veel triester. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Fruitkweker R. Vtreecken uit Vogelwaarde wil vandaag (27 mei) de brand steken in een stapel van 7000 fruitbomen, die hij eind vorig jaar heeft laten rooien om in aanmerking te komen voor een premie en tevens om in het vervolg minder werk te hebben. De fruitkweker wil juist vandaag de brandstapel in rook zien opgaan, omdat bet precies een jaar geleden is dat fruitkwekers een massale op tocht naar Den Haag trokken om er de aandacht op hun netelige positie te vestigen. „Er is vorig jaar geschreven, dat het een heel nette optocht was", vertelt fruitkweker Vereecken. „Dat vind ik zelf ook. Er is alleen hele maal niets veranderd. De situatie is nog even slecht als vroeger". Met zijn brandstapelinitiatief wil fruit kweker Vereecken op spectaculaire wijze nogmaals de aandacht vestigen op de moeilijke situatie, waarin hij en met hem vele collega's nog steeds verkeert. Het is er het afge lopen jaar niet gemakkelijker op geworden, zo weet de heer Vereec ken te vertellen. Werknemers voor de fruitteelt zijn er niet meer te vinden. „Iedereen ziet de storm aanko men". verklaart de fruitkweker uit Vogelwaarde. „Men maakt dat men wegkomt voor het goed misloopt" Ook de heer Vereecken staat hele maal alleen voor het werk. Hij be schikt op dit moment nog over elf hectare met fruitbomen en dit werk kan hij zo ongeveer alleen af. De 7000 fruitbomen, waar morgen de vlam in gaat, waren hem teveel en daarom heeft hij ze afgestoten. Niet in de eerste plaats alleen om in aanmerking te komen voor de EEG- premie, want het geld daarvan is geïnvesteerd in de kosten om de 7000 fruitboompjes machinaal te la ten rooien. Overigens blijkt de heer Vereec ken nog niet zo pessimistisch te zijn voor de toekomst, als zijn initiatief wel doet bevroeden. Hij verwacht, dat de fruitkwekers in Zuid-Frank rijk ook nog wel eens over hun hoogtepunt heen zullen geraken en dan produkten moeten gaan leveren van mindere kwaliteit dan de huidi ge. „Als er dan in die bedrijven niet teveel subsidie wordt gepompt, krij gen wij tenminste ook weer eens een kansje", aldus zijn betoog. De stapel van 7000 fruitbomen ligt aan de provinciale weg van Terneu zen naar Terhole. Wind en weder dienende gaat er vanmiddag om vier uur de vlam in. Daarbij moet Ver eecken wel rekening houden met enkele factoren, zoals de windrieh ting en de vochtigheid. Hij moet er namelijk voor zorgen, dat het ver keer op de drukbereden provinciale weg van de rookontwikkeling geen last heeft en verder moet hij zien te voorkomen, dat bij zijn buurman het glas uit de sponningen smelt. Frihtkweker Vereecken verbrandt zijn (oude) boomgaard, precies een jaar na „de mars naar en 'Haag". (Van onze correspondent) GOES Op initiatief van de wijkverenigiirag hebben de bejaarden uit Goes-Zuid een dagtocht maar Arnhem ein omgeving gemaakt. Via Vught kwam men in de omgeving van Nijmegen terecht en vandaar trok men naar het park Sonsbeek, waar in het paviljoen de lunch ge bruikt werd. (ADVERTENTIE) „,-Y'

de Stem | 1971 | | pagina 17