~l annen I EO Met zelfgemaakte instrumenten is muziek mooier IKKE EN MIJN PAARDJE Horloge weer gevonden j Abortuswetgeving onbevredigend W.-DUITSLAND STELT ISRAËL TELEUR DE ZEEROVER Hebt u goed geslapen? COMMISSIE-KLOOSTERMAN RAPPORTEERT: Intellectuelen breken met CUBA KABOUTER DIKKERD EN DE TAART kleine stem Ik hou van bloemen 5 het schip beginnen. De oplossing staat ergens in deze Kleine Stem. De appeldief MENING WOENSDAG 26 MEI 1971 Met allerlei, ook wel zelfgemaakte, instrumenten hebben een aantal kin deren en hun ouders op een muziekfeest in liet Turfschip in Breda enorm veel plezier gehad. Jammer dat er niet zoveel kinderen waren, want het was echt de moeite waard. Degenen die er wel waren hebben geleerd, dat je niet alleen met „echte" instrumenten muziek kunt maken, maar ook met zelf gemaakte dingen van doppen, rijstkorrels, kartonnen kokertjes en dergelijke. The Orginal Dixieland Heebie Jeebie Jassband speelde samen met de kin deren en bespraken verschillende instrumenten. Op de muziek werden leuke dansjes en spelletjes uitgevoerd. Veel kinderen denken nog steeds dat er alleen maar op „echte" instru menten muziek gemaakt kan worden. Met allerlei, vaak waardeloze, dingen kunnen echter dingen gemaakt wor den die voor leuke muziek zorgen. Op sommige scholen worden wel derge lijke instrumenten gemaakt, miaar dat zijn maar uitzonderingen. Ook thuis zouden gemakkelijk instrumentjes ge maakt kunnen worden. Bij de schoon maak komen er beslist wel een aantal dingen voor de dag die kunnen die nen voor deze muziekinstrument]es. De ouders zouden, wanneer er proble men zijn bij het maken ervan, wel wat kunnen helpen. Op het muziekfeest waren ook kin deren die op "ecihite" instrumenten speelden. Vooral het Jeugd Dixieland Orkest had veel succes. Dit orkestje bestaat uit twee jongens en twee meisjes. Aangezien ze alle vier uit hetzelfde gezin komen was het voor hen gemakkelijk om een orkestje op te richten. Niet iedereen is zo geluk kig. Neem nu bijvoorbeeld Jerry Creutzberg. Hij speelt klarinet. Hij zou eigenlijk ook wel in een orkestje willen spelen, miaar hij heeft geen broertjes of zusjes die met hem samen muziek kunnen maken. Wanneer er kinderen zjjn die ook maar alleen zijn en ook wel in een orkestje zouden willen spelen, zouden ze hem mis schien eens kunnen bellen. Zijn tele foonnummer is 5 03 94 en hij woont in Breda. De kinderen die op het muziekfeest geweest zijn hebben zichzelf mis schien wel op de radio gehoord in het programma Mikado. Maandagmiddag werd er namelijk in dat programma een gedeelte van het muziekfeest uit gezonden. Bloemen, daar hou ik van Dat is iets waar ik uren naar kijken kan Ze hebben een hele mooie kleur En altijd en heerlijke geur. Bloemen groot en klein, het bijtje zal de vriend ervan zijn Het neemt de honing uit de bloem, met een raar geluid van zoem, zoem, zoem. Wij eten honing op de boterham van alles wel tien gram Maar van honing wel wat meer, Dat mag toch wel voor een keer? Straks vliegt het bijtje naar een andere bloem, daar gaat hij weer het zelfde doen Zo gaat het steeds maar door Zo doen altijd de lieve bijtjes hoor. Marie-José le Granse. 11 jaar. o JBEFi- Deze zeerover heeft op een eilandje een schat begraven. Nu wil hij i I hem komen ophalen, maar door het zoute zeewater is de juiste route J niet meer te zien. Helpen jullie de zeerover een handje? Je moet bij Willie van de Logt, 6 jaar, Kiundert. Heel ver hier vandaan staan meer dan honderd paddestoelen. In die paddestoelen wonen natuurlijk ook mensen. Geen gewone mensen net als wij, maar piepkleine mensen. We noemen ze kabouters. In de Meerstraat woont een ondeugend kaboutertje. Zijn naam is Dik kerd. Op een zonnige dag was Dikkerd aan het wandelen. Zijn maag knorde van de honger. Dus ging hij naar de bakkerij van Jansen. Jansen was net aan het eten. Daar zag Dikkerd onder de tafel een taart. Hij dacht: hoe kom ik onder die tafel zonder dat Jansen het merkt? Nou, gewoon bukken, dan kun je de taart gewoon pakken. Dat was echter vlugger ge zegd dan gedaan. Hij bukte en pak te de taart. Maar hij pakte mis. Hij pakte de voet van Jansen in plaats van de taart. Nu was Dikkerd bang. m. wilde onder de tafel weg. Maar o, hij ging met zijn hoofd door het tafelblad. Jansen werd heel boos en gooide met eten; met boterhammen met kaas, met hagelslag, met hard ge kookte eieren, met een kopje thee en de jampot. Vlug holde Dikkerd het huis uit. Jansen zat vlak achter hem aan. Toen zag Jansen dat Dikkerd het huls al uit was en bijna bij zijn eigen huis was. Jansen stapte daar om droevig naar huis. Hoe het later verder is gegaan, heb ik niet ge hoord. Lizette Frijters, 10 jaar, Rijsbergen. Wim, de zoon van de baron, was op een mooie dag aan het wandelen. Het was juni, dus het was mooi weer. In de verte zag hij een appel boom. Ha, dacht Wim, een appeltje zal best smaken. Toen'hij bij de appelboom was aan gekomen, zag hij dat de appels nog al hoog zaten. Daar had hij niet aan gedacht. „Nou, dan weet ik wel een ander plan. Ik klim gewoon in de boom." En ja hoor. Wim klom in de boem. Eerst ging het goed, maar toen hij er in was riep er iemand. Het was boer Jansen. Uit m n boom, uit m'n boom! Lelijke vlegel, appeldief. Wim was erg geschrok ken, maar toch bleef hij in de boom. Hij plukte gauw vijf, zes appels. Boer Jansen was intussen de politie gaan waarschuwen. „Politie, politie De zoon van de baron zit in mijn appelboom. De appeldief!" In de Kleine Stem van de vorige week stond een briefje van Gerard van de Dries uit 's-Heerenhoek. Hij schreef dat hij zijn horloge op het voetbalveld was verloren en hij vroeg of lezers van de Kleine Stem er inlichtingen over konden geven. Wel, dank zij dat briefje is zijn horloge weer gevonden. Tijden^ werkzaamheden op het voetbalveld. Gerard heeft nu weer een briefje aan de Kleine Stem geschreven, waarin hij iedereen bedankt, die zijn vriendjes gevraagd heeft naar dat horloge te zoe ken en te vragen- „De zoon van de baron? Daar heb Ik nog nooit klachten van gehad, het was zo'n brave jongen. Maar ik zal wel even mee gaan kijken". Wim was al uit de boom geklom men. „He daar kom eens hier?" „He-bt u het tegen mij pol-l-po- „Jij hebt in die boom gezeten hé?" Ijp Cf*n at „Ja agent -eh.. meneer de poli tie". „Kom dan met me mee, en geef die appels aan boer Jansen terug". Zo moest Wim met de politie mee De baron was erg boos. Ja zo zie je maar als je appels steelt dan heb je er nog geen. Je kan het net zo goed vragen! Margaret de Ruyter, 10 jaar, Bre da. fa.iteiiüwliiuml Jannie de Lange, 10 jaar. Moerdijk, HHliHS L'ii ri L EINDREDACTIE BEN JANSEN •20W UTRECHT (ANP) De antwoor- den van een kleine 2000 ziekenhuis patiënten op de vraag „Hebt u goed. geslapen?" vormen het basismateri aal voor het proefschrift „Therapeu tische evaluatie van slaapmiddelen waarop de arts W. G. Zelvelder (50) uit Delft gisteren aan de rijksuni versiteit in Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Pro motor was prof. dr. J. van Noord- wijk, buitengewoon hoogleraar in de farmacologie. Aanleiding tot het onderzoek, waarmee de werkgroep klinisch ge neesmiddelenonderzoek TNO in 1961 begon, was het ontbreken van een eensgezinde opvatting over de beste manier om het effect van slaapmid delen te testen. Of, om met de heer Zelvelder, die sinds 1959 bij deze TNO-groep werkt, te spreken: de bestaande literatuur over dit onder werp „rammelt". De patiënten, die bij het onder zoek waren betrokken, kregen glu- tethimide doriden) of butobarbital (soneryl) in verschillende doses of een placebo (een niet werkzaam middel). De patiënten werden 's nachts door zusters geobserveerd en 's ochtends werden ze ondervraagd over de kwaliteit van de slaap, de inslaaptijd, de slaapduur, de toe stand bij het ontwaken, hun tevre denheid over het middel en de ma nier waarop ze normaal slapen. Daarbij bleek, dat de mededelingen van de patiënten over het algemeen xn overeenstemming waren met de waarnemingen van de verpleeg sters. Van de patiënten, die een „tteppit" kregen, zei veertig procent goed te hebben geslapen, bij de actieve mid delen varieerde dit percentage van 60 tot 80. Dat mensen, die geen echt slaapmiddel hadden geslikt, toch van een goede nachtrust genoten, hoeft niet te betekenen dat dat een gevolg was van suggestie. Een deel van hen zou waarschijnlijk zonder pil toevallig ook wel goed geslapen hebben. Dr. Zelvelder concludeert in zijn proefschrift, dat de resultaten van het onderzoek de juistheid onder steunen van de veronderstelling, dat bij de therapeutische evaluatie van slaapmiddelen het eigen oordeel van de patiënt de norm dient te zijn voor de beoordeling van de werk zaamheid van het middel. Op een persconferentie vertelde dr. Zelvelder, dat het gebruik van slaapmiddelen sterk toeneemt. Op het ogenblik betreft ongeveer tien procent van alle recepten slaapmid delen, Over de oorzaken van het stijgen de gebruik wilde dr. Zelvelder zich niet uitlaten. Wel waarschuwde hij voor de negatieve gevolgen van het innemen van hoge doses. Die onder drukken namelijk de dromen, die normaliter 25 procent van de slaap- tijd in beslag nemen. Als het middel niet meer wordt gebruikt, wordt de „droomachterstand" ingehaald, vaak met nare dromen of zelfs nachtmer ries. Hij zei ook nog, dat artsen moei lijk te bewegen zijn om mee te werken aan geneesmiddelenonder zoeken. „Over het algemeen stuit je bij de arts op doffe berusting, to van nou ja, nis het dan mopt...". Een van de stellingen bij het proefschrift luidt: ,J3ij het instellen van een numerus elausus voor hen die medicijnen willen gaan studeren, dient de selectie plaats te vinden op basis van psychologisch onderzoek en niet op basis van schoolcijfers of eindexamenresultaten". Op de pers conferentie zei dr. Zelvelder, dat op die manier zowel artsen als maat schappij voor teleurstellingen kun nen worden behoed. „Ik heb liever een arts, die negen jaar over zijn studie heeft gedaan, maar die van de mensen houdt, dan een contactge stoorde griezel, die in zes en een half jaar zijn diploma heeft ge haald". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De twaalf leden tellende commissie „abortus vraagstukken" (commissie-Kloosterman) is van mening dat de hui dige abortuswetgeving niet in alle opzichten bevredigend is. De commissie, die adviezen uitbrengt aan de ministeries van Justitie en Sociale Zaken en Volksgezondheid deelde dit mee in een bij de Tweede Kamer aangeboden interimrapport. De commissie zegt in haar rapport: ■De geldende strafwetgeving op het punt van de abortus provocatus biedt de arts ruimte voor medische hulpverlening op grond van een me dische indicatie, waarbij naast licha melijke of geestelijke ook sociale factoren een rol kunnen spelen. Maar hij de afweging van voor- en na delen van wijziging van die wetge ving, acht geen van de leden de huidige wettelijke situatie in alle opzichten bevredigend". Hoe echter <lie wetgeving veranderd dient te worden moet door de commissie nog nader worden onderzocht, omdat er binnen de commissie drie meningen bestaan. Vijl'--J eden van de commissie zijn van mening dat de wetgeving zoda nig moet worden veranderd, dat die wet geen belemmering mag zijn voor de abortus provocatus in noodgeval len. Zij vinden dat slechts dan mag worden afgeweken van het door hen gedeelde standpunt dat de strafwet bescherming moet geven tegen de ongerechtvaardigde aantasting van het menselijk leven in ontwikkeling. Deze vijf leden menen echter, dat het steeds onwaarschijnlijker geacht moet worden dat de huidige wet geving de abortus provocatus in noodgevallen belemmert. Een aantal andere leden denkt, dat overhaaste wetswijziging ernsti ge problemen zal oproepen in. de sfeer van de hulpverlening. Zij zijn van mening dat gezien de bestaande weerstanden die hulpverlening niet voldoende kan zijn. Zij vinden daar om dat eerst de meningsvorming over het abortusvraagstuk nog meer moet worden uitgewerkt. De dan te scheppen wettelijke situatie zou vol gens die leden de volgende elemen ten moeten bevatten: De vrouw die haar zwangerschap verstoort of laat verstoren moet niet langer strafbaar zijn; In principe moet de arts die abor tus provocatus pleegt niet meer strafbaar zijn; Zwangerschapsonderbreking door onbevoegden moet strafbaar blij ven; Voorzover abortus als zodanig strafbaar blijft, moet het niet meer gerekend worden tot de zedenmisdrijven; Voor de medische abortus dient grote zorgvuldigheid te worden betracht. Bij de besluitvorming tot abortus en bij de registratie daarvan. Een regeling daarvoor moet worden gehandhaafd door de medische tuchtrechter. Deze regeling moet een voorlopig ka rakter hebben om de mogelijk heden open te houden van een bijzondere wettelijke regeling naar analogie van de in voorbe reiding zijnde wetgeving op de transplantatiegeneeskunde. Een andere groep leden van de commissie-Kloosterman wijkt van de voornoemde opvatting slechts af op het punt van de besluitvorming. Zij acht een aanvullende regeling be treffende de besluitvorming onge wenst. De problematiek zou volgens deze leden slechts verschuiven van het strafrecht naar het medisch be roeps- en tuchtrecht. Bovendien ach ten zij het vanzelfsprekend dat de medicus zorgvuldig handelt. PARIJS (DPA) In een open brief aan premier Fidel Castro heb ben 61 prominente linkse schrijvers en andere intellectuelen, onder wie Jean-Paul Sartre, Alberto Moravia, Simone de Beauvoir, Susan Sontag, Marguerite Duras en Hans-Magnus Enzensberger, met Cuba gebroken en hun verontwaardiging uitgespro ken over de .Jammerlijke inhoud van de biecht" van de Cubaanse dichter Heberto Padilla. Padilla heeft onlangs zelfkritiek geleverd en zichzelf beschuldigd van het te schande maken van de Cubaanse revolutie. In de zaterdag gepubliceerde brief zeggen de ondertekenaars dat de zelfkritiek van Padilla slechts tot stand gebracht kan zijn met midde len die in strijd zijn met de wet en de „revolutionaire gerechtigheid". (Van onze redactie buiten land). BONN De Israëlisch-West- duitse betrekkingen die nog steeds in een zeer gevoelig stadi um verkeren, worden voor het eerst sinds 1965 ernstig op de proef gesteld. In 1965 pas knoop ten Israël en de Bondsrepubliek diplomatieke betrekkingen met elkaar aan. Israël maakt zich de laatste tijd zeer bezorgd over de nauwe banden die West-Duits- land met Frankrijk onderhoudt. In het bijzonder is het bevreesd voor de ogenschijnlijke steun, die Bonn aan de pro-Arabische bui tenlandse politiek van Frankrijk geeft. Israël vindt dat Bonn znij belofte breekt als het zich voor de Franse politiek in het Midden- Oosten bekent. Tien dagen geleden kwamen de ministers van buitenlandse zaken van de EEG-landen in Parijs bij een om over het Midden-Oosten te spreken. Vorig jaar november besloten de Zes dat het Israëlich- Arabische conflict het eerste bui tenlandse vraagstuk zou zijn, waarover de gemeenschap een gemeenschappelijke politiek zou trachten te vinden. Bij het besluit van november kreeg ieder land een afzonderlijk onderdeel van het conflict als on derwerp toegewezen. Hoewel de resultaten van de werkgroep nog niet officieel be kend zijn, zullen zij waarschijn lijk in grote lijnen overeenstem men met de resolutie van de V.N. in 1967. Deze riep Israël op om zich uit de bezette gebieden te rug te trekken. Van de Fransen en de Russen wordt evenwel be weerd. dat zij in de wandelgan gen van de V.N. getracht hebben een resolutie te pousseren, waar in Israël bevolen zou worden zich terug te trekken. Volgens Israël nu hebben de Zes in het geheim dit standpunt van de Fransen overgenomen. Duitslands ambassadeur in Is raël Von Puttkammer kreeg mi- ge week van de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Eban te horen, dat Israël diep teleurgesteld was in de houding van Bonn. Eban zou tegen Von Puttkammer gezegd hebben, dat hij er op vertrouwd had, dat de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Scheel, meer tegenwerk aan de Fransen zou leveren. Ook in Sociaal-Democratische kringen in Bonn trouwens hoort men vele verwijten aan Scheels adres, auw t?

de Stem | 1971 | | pagina 9