Hengelen goedkoper dan dokters rekening een geef een PONTIAC Heath verwacht spoedig besluit AAN MENSEN METEEN MISSIE KWART MILJOEN SPORTVISSERS ZATERDAG OP PAD NCOB wil minister' voor ambtenarenzaken Portugal voert oorlog met Westerse wapens Jongen (17) probeert sportzaak te beroven Eugene McCarthy wil ..derde partij leiden binnenland buitenland Welk water Infecties als op zee wil proberen, doet er EXAMEN DIPLOMA EXAMEN DIPLOMA EXAMEN fijn om te krijgen fijn om te dragen voor jaren en jaren en jaren... PONTIAC TIJD - JUISTE TIJD ENGELAND EN DE EEG Pinksterkollekte Week voor de Nederlandse Missionaris Bijbelverkopers Bulgarije uitgejaagd Aanrander gepakt Bouwstaki'ng Pluriformiteit Koor MGR PIGNEDOLI NAAR ONS LAND WOENSDAG 26 MEI 1971 ken het moderne aas, de „pletzol" ontwikkeld. Geen tijdrovend ge pruts meer met deeg maar een gebruikklaar aas dat door vele vis soorten als een delicatesse wordt beschouwd. Zorg bovendien voor een goed schepnet, zodat de kan jers die aan de haak worden gesla gen ook werkelijk goed geland worden. Er zijn nieuwe, uitschiet-» is uiteraard de beste gid3 bij de eerste stappen op de weg van de nieuwe hobby. Wie een werphengel gaat ko pen, dient ook te weten op welk water hij gaat vossen en welke vis er zit. De aard vsn het waiter is bare schepnetten in de handel, d»ie vaak medebeslissend voor de keu- bijzonder gemakkelijk te vervoe- ze v,am de uitrusting. Wie op grote ren zijn. Er zrjn leefnetten van karpers gaat vissen, moet heel an- stavig garen, waarin de gevangen ders gewapend aan de waterkant vis niet wordt beschadigd. En de kOTnen dan iemand die met een ware sportvisser is immers een ijcht hengeltje wat voorntjes aan echte visvriend.... de k,a,ak -wit slaan. Wie het met de werphengel zowel op binnenwater verstandig aan een combimolen Zo'n .goed leefnet kan uiterst t>e- me^ aangepaste werphengel aan te langirirjk zijn als een te veel aan schaffen. Men kan dan met succes gevangen vis sportief in het water ÖP het zoete water terecht en ook terug wordt gezet. Een vis met n°£ °P het zoute dus in de beschadigd slijmvlies op de schub- wa|t lichtere zeevisserij opere- ben loopt het risico van infec- ren* Zo een is onder andere de ties. Quick 330-finessawerpmolen met Wie op de naderende „nieuw- een werpvermogen op de hengel jaarsdag" van het hengelsportsei- tot vijfentwintig gram of iets zoen in de hengelsport een nieuwe meer. hobby wil vinden moet echt niet wie aian zee verre worpen met beginnen met zich een zeer dure veej grotere loodgewichten wil uitrusting aan te schaffen Koop maken, moet natuurlijk naar echte een eenvoudige licht,gewicht-glas- zeekengels met sterke zeemolens hengel. Begin met een vaste hen- die wat zwaarder „takel- gel van zo n vijf tot zes meter. De werk" 0,p grote, vechtende vissen top van de hengel moet niet ie kuinnen hebben, licht zijn omdat de beginner wel eens wat te ferm aanslaat op de Er moet ook °P Selet worden of eerste beetjes. Zoek een hengeltop men passief gaat vissen, dus in die geschikt is voor nylondikten gooien en afwachten tot de vis tussen 14-00 en 18-00. Wie Wat hijt, bijvoorbeeld paling of karper, ervaring heeft opgedaan, zal dan Of dat men actief gaat vissen met beslist met dunnere nylon gaan een soepele werphengel, waarmee vissen. Probeer voorts een ervaren vele worpen met een spinner of sportvisser mee te krijgen om de ander kumstaas kunnen worden ge- eerste kneepjes te laten onderwij- maakt om de roofvis op dit kunst- zen, elke hengelsporthandelaar kan aasvisje tot bijten te verleiden, u adviseren omtrent laarzen, De nieuwkomer kan zich de eerste schepnet, leefnet, lijntjes en ande- kneepjes verreweg het beste in de re attributen. De vakman-specialist passieve visserij eigen maken. En niemand zal het hem kwalijk ne- men als hij, lekker lui doezelend in het zonnetje aian de waterkant, Droom van iedere sportvisser zijti dobber vergeet, het gaat im- als het seizoen straks weer begintmers niiet om de vis, niet om de Een kanjer wordt gelandUitschiet- knikkers, maar om het spel. baar schepnet en een glasvézelhen- Eneen hengeluitrusting is heel geldie tegen een stootje kanma- wat goedkoper dan een doktersre- ïn de na-oorlogse jaren Is de omzetten van de hengelsportzaken ken het karwei makkelijker. kening.... hengelsport uitgegroeid tot de be- als (goede) maatstaf worden geno- vm mfiVvp nnen- men. zal de ..nieutviaarsdag" een Bij het morgenkrieken van zaterdag 29 mei ratelen in zeker een kwart miljoen vaderlandse slaapkamers de wekkers. Twee dagen vroeger dan normaal (1 juni) heeft minister Lardinois in het pinksterweekend het hen- gelseizoen opengesteld. Dat betekent dat voor dag en dauw ten minste een kwart van de één miljoen sportvissers die Nederland telt op de „nieuw jaarsdag voor de hengelsport' aan de waterkant te vinden zal zijn. men, zal de „nieuwjaarsdag" een record-uittocht te zien geven. De favoriete stekkies zullen druk be zocht worden in het Pinksterweek end. Steeds meer hengelaars sla gen erin met huurbootjes of eigen visvletjes tot nog toe onbereikbare stekken te ontdekken. Jazeker, dat gebeurt nog in het overvolle Ne- langrijkste vorm van actieve open luchtrecreatie. Vooral het aantal hobbyvissers dat er doodgewoon eens een dag uit wil om zorgen en spanningen in de vrije natuur ach ter een wuivende rietkraag af te reageren, is sterk toegenomen. Huisartsen, zenuwspecialisten en neurologen hebben een nieuw ge- neesmiddel in de apotheken ge- derland. stopt: „Man, ga toch vissen". Binnen tien jaar is het aantal Tilde olie- sportvissers in Nederland mee- dan verdubbeld. Blijkens het aan- Voor de sportvissers is het zaak tal uitgegeven nengelakten en bij- d6zer dagen hun spulletjes uit de drage bewijzen moet het om de mil- winterberging te halen. Controleer joen liggen. Niet alle uitgekookte de hengels, geef de werprnolen een specialisten, die met de meest ge- extaa-serwieebeurt. Een kleine de- raffineerde vanigmiddelen èn ge- montage met eéh tikje olie kan de heime aasjes hun loefnetten vullen, levensduur van het van.gmecha- Integendeel. Ér is ook een- grote niekj e met jaren verlengen. Neem groep „gelgenheidshengelaara' die geen risico met het nylondraad, zo een keer per maand aan de Gooi de oude nylon op molens of waterkant zit. Maar er is vooral de snoertjes en zimmetjes, die een groep van hobbytoengelaars die, jaar trouw dienst heeft gedaan, in volgens de statistieken, tussen de (ie prullemand. Een zwakke plek vijfentwintig en veertig keer per door slijtage of beschadiging kan jaar de hengelsportspullen inpakt. de kans op de kanjer van uw Deze groep is sterk gegroeid. De leven teniet doen. Koop kwaliteats- trek naar buiten zal dit jaar nog nylon, bijvoorbeeld super-mimicri. worden versterkt door het „smog- effect" dat Randstadlbeowners naar de frisse lucht zal doen vluchten. Ze zullen naar de Delta gaan, de Randmeren van het IJs- selmeer, de Wadden of de Friese meren, de Maas en andere wate ren. Niet eens altijd alleen, met de zoon of met vrienden maar met. het gehele gezin want dit vissen is prachtig te combineren met een het gebruik van een nieuwe lijn stramdbezoek of een pick-nick voor d»e hele werprnolen een keer leeg moeder en de kleineren. Terwijl op een weilainid of een stil strandje het ene gezinsdeel een vette bot of dan is men elke kink van het schol, een baksteendikke zeebaars opgerolde nylon kwijt, of aal naar binnen werkt, ligt het De technische revolutie van andere deel te zonnebaden. Dar nieuwe glasvezel materialen, ny- kan net zo goed op het binnenwa- lonsoorten en kunstaaktechmieken ter van de Vinkeveense plassen, de heeft ook een ware omwenteling Westeinder, de Limburgse Maas in de hengelsporttactiek teweeg ge- als het Lauwersmeer. En als de bracht. Zo hebben de DAM-fabrie- dat is extra sterke nylon, die de kans beidt grote vis met wat dun nere lijn te vangen. Dat vist veel prettiger en de vangkansen wor den groter omdat deze supernyion- ldjn bijna onzichtbaar in het water dwarrelt. En maakt niet de gebrui kelijke fout de nylon „tegen de kink in" van de rol op de werprno len te spoelen. Gooi trouwens voor (ADVERTENTIE) 100% waterdicht. Uurwerk verend opgehangen in een solide roestvrij stalen kast- De beste bescherming van de juiste tijd Edelstaal 198- Een aantrekkelijk model, van vroeger-van nu-van straks. Doublé of chroom 79.50 Fraai gevormde kast beschermt het solide Pontiac uurwerk tegen vocht en stof. Wijzerplaat met kleurige zöne. Doublé 149.- DEN HAAG (ANP) Het rechtskarakter van de verhouding tussen de overheid en haar werkne mers is van geheel eigen aard. Daar om zal gegeven de huidige staats rechtelijke verhoudingen bij een verdergaande openheid en democra tisering van het overheidsbeleid aan de bescherming der positie van de ambtenaar bijzondere aandacht moe ten worden geschonken. Met deze passage begint het ont- werp-program van actie, dat de gis teren in het RAI-congrescentrum in Amsterdam begonnen dertiende al gemene vergadering van de Neder landse Christelijke bond van Over heidspersoneel zal behandelen. De voorzitter van de NCOB, de heer W. Wieringa, zei erkentelijk te zijn, dat het kabinet in de nota over de openheid en de openbaarheid het advies van de Raad van State heeft gevolgd. De heer Wieringa hoopt, dat het nieuwe kabinet deze be leidslijn zal voortzetten in wettelij ke regelingen. Een tweede facet aan de bescher ming der rechtspositie van de amb tenaar is z.iv het eigen rechtskarak ter van de ambtenaarsverhouding. Het standpunt van de NCOB is voor geen tweeërlei uitleg vatbaar ge weest: eigen rechtskarakter en daar uit regelrecht voortvloeiend geen stakingsrecht voor ambtenaren. Ook een splitsing in het ambtenaren korps met ambtenaren van hoge en van mindere waarde moet z.i. met kracht worden afgewezen. De heer Wieringa deed eendrin gend beroep op degenen, die zich met de kabinetsformatie bezig hou den, de overheid als grootste werk geefster de beschikking te geven over een afzonderlijke bewindsman voor het beleid ten aanzien van het overheidspersoneel. Die bewindsman moet tevens voorzitter zijn van het centraal georganiseerd overleg ambtenarenzaken. Het, overleg moet een eenheid zijn. Het zal ook een honorering moeten vinden. Aan de bonden van overheidspersoneel en hun leden zullen faciliteiten, ook in financieel opzicht, moeten worden verleend. De heer Wieringa verwacht, dat op korte termijn met het nieuwe kabi net reëel overleg over een reële subsidie zal worden gevoerd. LONDEN (AP) Overeenstemming binnen de regering over de voor waarden, waarop Engeland tot de Europese Gemeenschap zal toetreden in de komende 30 dagen, daarna goedkeuring van het besluit toe te treden door het parlement binnen drie maanden. Zo zou de regering van premier Edward Heath het land op korte termijn de EEG willen binnenloodsen. Volgens politieke waarnemers is de topconferentie van Heath en de Franse president Georges Pompidou verleden week zo succesvol verlo pen, dat de Engelse regering het parlement nog voor het zomerreces zal vragen zich uit te spreken over de Engelse toetreding. Alles hangt nu nog af van de gedetailleerde onderhandelingen over de voorwaarden van toetreding. Hoewel Heath en Pompidou een al gemeen akkoord hebben bereikt over de toekomst van Europa blij ven er nog een aantal problemen die moeten worden opgelost. De belangrijkste hiervan zijn: Hoe groot moet de Engelse bij- drage.aan het EEG-budiget zijn; welke waarborgen moeten er komen ter bescherming van de Nieuwzeelandse zuivelindustrie; welke beperkingen moeten er komen, opdat overbevissing van ter ritoriale wateren wordt vermeden. Heath onthulde in het parlement; DAR ES SALAAM (TANJUG) Portugal heeft van Navo-landen 445 vliegtuigen en 118 helikopters ont vangen voor de koloniale oorlog in Afrika. Voorts 33 oorlogsschepen, eveneens grotendeels uit Navo-lan den. Een vertegenwoordiger van het front voor de bevrijding van Mo zambique „Frelimo" heeft dit in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam meegedeeld aan een afvaar diging van de VN-commissie voor dekolonisatie. Het Angola-eomité heeft bij de Nederlandse regering en de. drie christelijke partijen, waarop deze steunt, geprotesteerd tegen het afge ven van uitvoervergunningen voor de leverantie- vam vliegtuigen aan Portugal. Op grond van berichten in de Portugese pers heeft het Angola- comité vastgesteld, dat Nederland opnieuw een transportvliegtuig van het type Fokker-Friendship aan de Portugese autoriteiten in Angola heeft geleverd. (ADVERTENTIE) f T 'Af en toe krijg ik in mijn missie een stukje 'vakantie'toegestuurd per post. Ik bedoel een boek, een krant, een tijdschrift. Dat is eten en drinken voor ons en even onmis baar. Het is tegelijk vorming, informatie en ontspanning. Mensen in Nederland: jullie weten zelf niet hoe rijk jullie zijn met al die dag- en weekbladen, boeken, radio en TV Ais ik straks met verlof thuis ben, hoop ik een heel leesprogramma af te werken. Ik heb een paar boeken op mijn lijstje staan die ik zou willen kopen om mee te nemen.' Beste Missionaris, Wij weten ookwel, dat u nietvan brood (of rijst of maïs) alléén leeft. Wie niet leest lijdt geestelijk gebrek. Uw missieis ónze missie. Koop dus die boeken, lees en geniet ervan. En graag sturen we u straks in uw missie nog een pakje'vakantie' na.' Alleen al voor boeken en studiemateriaal voor missionarissen in de missie en op verlof is dit jaar tenminste f 100.000.- nodig. GIRO 676 (ZES-ZEVEN-ZES) van NEDERLANDSE MISSIONARIS. Den Haag. van Alkemadelaan 1 - 070-24 45 94 V* D&J „De president en ikzelf waren van mening, dat wij na onze besprekin gen konden verklaren te vertrou wen, d»at d-e belangrijkste vraagstuk ken voor eind juni geregeld zouden kunnen worden". Zegslieden, die goed op de hoogte zijn van wat er in regeringskringen leeft, hebben verklaard dat het opti misme van Heath en het kabinet zo groot is, dat zij verwachten over de voorwaarden tot toetreding reeds op 7 juni overeenstemming met de zes te kunnen bereiken. De vergadering van de ministers op 22 juni zou dan een formaliteit zijn. Niettemin wordt officieel als d'atum voor het bereiken van een akkoord eind juni aangehouden. Heath heeft zich niet laten dwin gen tot het noemen vain een datum, waarop hij een uitspraak van het huis zal vragen. "Wel heeft hij gezegd zich niet gebonden te achten aan oktober. Heath zou vrezen dat als de zomer er tussen komt het hele vraag stuk aan actualiteit zal hebben ver loren en opnieuw fel onder de aan dacht van de bevolking zal moeten worden gebracht. Anderzijds is de stemming mo menteel nog krachtig anti-Europees, De polls tonen aan, dat 60 procent tegen toetreding tot de EEG is en 20 proeent zijn mening nog niet heeft bepaald. Heath zou in de komende maan den ook het aantal pro-Europeanen kunnen vergroten. De oppositie on der oud-premier Harold Wilson, zal zich vrijwel zeker kanten tegen stemming over de toetreding vóór het zomerreces. Vooraanstaande Labour - leden hebben verklaard, dat het verzet tegen versnelling van het tempo der ontwikkelingen het de regering reeds nu mogelijk heeft gemaakt het Lagerhuis te verzoeken voor oktober te beslissen. (Van onze correspondent) HARDEGARIJP —Dat het ver kondigen van gods woord in de landen achter het ijzeren gordijn niet wordt gewaardeerd ondervon den dr. A. W. Peuchen nit Drachten en de hervormde predikant J. C. Delbeek uit Hardegarijp. Aan de grens met Boelgarije werd hun auto met travell-sleper, waarin enkele honderden Bulgaarse bijbels zaten, aangehouden. De auto werd doorzooht met het gevolg, dat de militaire politie het tweetal, de auto en de travell-sleper overbracht naar de gevangenis in Sofia, waar de heren ieder in een aparte cel wer den gezeit, na gedurende tweeenhal- ve dag verhoord te zijn. Het verhoor ging in het Duits en de Bulgaren maakten de Nederlanders duidelijk, dat men niet gediend was van een geloofsbeleving van mensen achter het ijzeren gordijn, die door Neder landers zou worden opgezet. „We schoppen u het land uit' aldus de Bulgaren, die de auto en trav-ellsleper, waarde 12.000, en voor enkele duizenden gulden-s aan bij bels in beslag namen. Het tweetal is met de trein naar Belgdado gereisd en daarna op het vliegveld naar Nederland gezet, waar ze een illusie armer en een ervaring rijker zijn aangekomen. UTRECHT (ANP) —Het onder zoek van de Utrechtse recherche naar de dader van de moord op de 48-jarige Utrechtse prostituee Jo hanna Wever-Hofman heeft geleid tot aanhouding van een man, die van negen verkrachtingen wordt ver dacht. Volgens de recherche heeft hij niets met de moord uitstaande. Zijn aanhouding is alleen maar een gevolg van het politieonderzoek op het Zandpad, waar de vermoorde vrouw in een woonschuit] e woon de. Het gaat hier om de 28-jarige W. D. uit Scherpenzeel. Hij zou hebben bekend dat hij de verkrachtingen heeft gepleegd in Utrecht en Arnhem of omgeving. Wat het onderzoek naar de moord op Johanna Wever betreft, blijft de Utrechtse recherche zoeken. Men heeft nu veel belangstelling voor en 28- tot 30-jarige man, die ver moedelijk belangrijke inlichtingen geven kan. Verder heeft de politie bij alle Utrechtse bedrijven waar buiten landse werknemers werken, pamflet ten in de Arabische taal verspreid, waarin om inlichtingen wordt ge vraagd. (Van onze correspondent) NEW YORK Eugene McCarthy, die in 1968 kan didaat stond voor de Ame rikaanse presidentsverkie zingen, stelde zich deze week opnieuw beschikbaar om aan het hoofd van een derde partij aan de verkie zingsstrijd van volgend jaar deel te nemen. McCar thy sprak op een anti-oor logsbijeenkomst in Minnea polis. De bijeenkomst werd bijgewoond door 25.000 menses. McCarthy riep le den van zowel de republi keinse als democratische partij op om in hun eigen partijen de benoeming van een vredeskandidaat als officiële kandidaat voor de partij te bevorderen. McCarthy sprak zich uit voor de vorming van een Brieven vooi aeie rubriek moeien met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bi| publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres ziin dan bi| de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen etnt i« met in houd, c.q. «trekking Nu de bouwstaking is afgelopen, heeft het naar onze mening weinig zin om enkele ingezonden stukken die wij nog ontvingen over deze actie van de bouwbonden te plaatsen in deze rubriek. Waarom zou ik naar de Latijnse mis in d-e Kapel van de Nieuwstraat in Breda mo-eten gaan? Ik als oude trouwe katholiek heb het recht in mijn eigen parochie zo'n mis te kunnen bijwonen en dit geldt voor alle parochies: Waar is anders de pluriformiteit? Dan is het alleen maar progressieviteit opdringen dus dwang. Juist door die dwang lopen zoveel mensen de Kerk uit. Ik ben de zondagsmis altijd trouw gebleven waarom zou ik er dan nu uitgejaagd moeten worden. In de Nieuwstraat zijn d-e banken onmogelijk. De mis is helemaal in het Latijn en niet volgens het oude missaal en er wordt alleen Gregori aans gezongen. Ik heb opgebeld om te informeren uit welke boekjes of missaal men bidt maar er is geen vaste priester verbonden aan de ka pel voor de Latijnse mis. Die wordt daar alleen gebeden om ka-th-olieken van de oude stempel uit de paro chies af te schuiven; dan hebben de progressieve dictators vrij spel. BREDA. P.J. AARTS. Hoe Kaalt drs. De Waal het In zijn hoofd om het jongerenkoor van zijn eigen parochie (waar toen ook de leden van zijn eigen koor in mee zongen) zo door de slijk te halen? Hij was al drie jaar bezig met het instuderen van een ritmische dienst, wij vier maanden. Hij moet ons dankbaar zijn, dat wij als eerste gekomen zijn met een ritmische dienst, daardoor werd hij wakker; anders had hij nog 3 jaar nodig gehad. 27 februari j.l. waren de leiders van de koren uitgenodigd voor een vergadering met pastoor Segers. De heer De Waal liet verstek gaan. De heer De Waal wilde niet met ons praten. Het is voor hem heel gemak kelijk kritiek te spuien op de slech te uitvoering. Wat hij van anderen gehoord zou hebben Het applaus van de volle kerk en de telefonische reacties zet ik daar tegenover. Als we dit zouden delen mogen we toch wel stellen, dat we voor de eerste keer toch goed voor de dag zijn gekomen. De heer De Waal vindt dat een accordeon niet in de kerk thuishoort, smaken verschillen. 15 jaar geleden had hij toch ook niet gedacht, dat hij nu met een bandje zou optreden. Dat hij geen behoefte heeft om samen te werken, weet ik reeds geruime tijd. Hij moet eens leren van zijn Hoge Stoel af te stappen; dan zou hij niet spreken van een Meijs-dienst. TERNEUZEN. W. J. MEIJS leider v.h. jongerenkoor Oostelijk Bolwerk. derde partij als aan deze oproep geen gehoor gege ven zou worden. De massa betoging in Minneapolis was georganiseerd door Al- lard Lowenstein. Twee weken geleden bego-n hij aan een grootscheepse cam pagne om in Amerika een antd-Nixonstemmin-g te kweken. Lowenstein slaag de daar in 1967 ook in, toen hij veel Amerikanen tegen het Vietnam-beleid van president Johnson in op stand wist te brengen. Lo wenstein die zichzelf niet president-kandidaat kan stellen, heeft een man ge vonden, die hij met zijn be weging als vredeskandidaat, tegen Nixon volgend jaar in het veld wil brengen Dit is de McCloskey. republikein AMSTERDAM (ANP) „En nu wil ik ook het geld uit de kassa heb ben". Dit zei de 17-jarige G. O. ter wijl hij de verkoper van een sport zaak op de Ceintuurbaan in A'dam met een luchtbuks bedreigde. De buks had hij zich in de winkel laten demonstreren. O. had besloten het wapen te ko pen en daarbij tevens een telescoop vizier en een doosje kogeltjes besteld. Terwijl de verkoper, de 23-jarige F. Telgenkamp, naai- de kassa liep om een bon uit te schrijven, laadde ver dachte het wapen en hij eiste het kasgeld. De verkoper riep om hulp en greep de buks bij de loop. De jongeman rukte zich los en vluchtte, achtervolgd door de héér Telgen kamp, met het wapen de straat op. Een passerende politieman kon de overvaller later aanhouden. De jon geman bedreigde de agent met de buks, maar liet het wapen vallen toen deze zijn pistool trok. O. is ter beschikking van de kinderpolitie gesteld, aldus deelde de Amsterdamse politie mee. DEN HAAG (KNP) Mgr. Ser gio Pignedoli, secretaris van de cu rie-congregatie voor de evangelisatie van de volkeren, zal van 1 tot 4 juli a.s. een werkbezoek brengen aan ons land.

de Stem | 1971 | | pagina 3