ANTOINETTA TERUG NAAR MOEDER Van Gelder: ontsla niet op korte termijn DODE BIJ RELLEN Deze geeft regering geen geld Rotterdam krijgt meer kleur Remm, DIRECTIE GAAT MET VAKBONDEN PRATEN PODGORNY IN CAïRO I )erelFcl laatste slawens Teken aan de wand EX-BEWAKER DE KOEPEL WORDT VERVOLGD Schoten op trein bij Luzern binnenland buitenland commentaar» PASTOOR SLOTS VOOR HOGE RAAD Sovji lof Svoboda zwaait jet-Unie toe Sovjettoestellen in Parijs onder bewaking KAMERDEBAT OVER SITUATIE NEDERLANDSE DAGBLADPERS Ten onrechte W apensmokkel Uitzonderlijk A Britten in Belfast in kogelvrij vest Aantal doden in Turkije stijgt no^ zonnebloem sla-sau» WOENSDAG 26 MEI 1971 o S: y y FEMMY DE VRIES (Van een onzer verslaggevers) AKNHEM Femmy de Vries, de Deventerse die al bijna twee jaar met haar gewezen echtgenoot aan het touwtrekken is, om hun nu 8- jarig dochtertje Antoinetta, mag haar kind voorlopig houden. En zij en haar kind mogen zich weer vrij bewegen. Dit heeft het gerechtshof in Arn hem in hoger beroep besloten na een bijna twee uur durend beraad. De „zaak-Antoinetta" zal op 19 ok tober nader worden behandeld. In die tussentijd zal de Hervormde Stichting voor de Geestelijke Volks gezondheid nader rapport uitbren gen. Het hof vond dat het voor An toinetta beter was bij de moeder te blijven tot de her-behandeling van de zaak. Een dolgelukkige Femmy de Vries, die huilde van vreugde, werd door honderden hossende en zingen de supporters met bloemen en ge juich overladen. „Ik wil niet naar een klooster maar bij mama blijven". „Het is toch zonneklaar, moeder en kind horen bij elkaar". Spandoeken met der gelijke kreten werden 's morgens bij het paleis van justitie omhoog gehouden door enkele van de bijna 200 demonstranten uit het hele land. Ze wilden daarmee hun solidariteit betuigen met Femmy de Vries, die al bijna twee jaar inet haar gewe zen Italiaanse echtgenoot strijdt om hun nu 8-jarig dochtertje Antoinet ta. En dit zelfs met behulp van haar broer en enkele vrienden uit Sici lië hebben „ontvoerd". In maart j.l. had de rechtbank in Zutphen het kind voor de tweede maal aan de vader toegewezen. Femmy dook kort daarna met haar kind onder, ergens m Nederland, hoewel er te gen haar nog steeds een opsporings bevel liep werd ze gistermorgen niet gearresteerd, zoals haar advo caat mr. Fievez uit Deventer, half en half had verwacht. Toen Femmy zonder dochter te gen elf uur bij het paleis van justi tie arriveerde, werd ze als een hel din met gejuich en hoerageroep verwelkomd. Zij en mr. Fievez die haar vergezelde, werden van alle kanten op de schouder geklopt en bemoedigend toegeroepen. De de monstranten verzamelden zich in de hal van het paleis van justitie waar sommigen na ruim één uur wachten nog steeds de spandoeken omhoog hielden. De betogers raakten zeer geëmo tioneerd toen de gewezen echtge noot van Femmy, de in Deventer werkende Vincenzo Piazza zich ver toonde. Met boegeroep, beledigende en discriminerende opmerkingen en scheldwoorden gaven ze lucht aan hun verontwaardiging over de be slissing van de rechtbank in Zut phen, om hem het kind toe te wij zen. De emoties bereikten een hoogte punt toen het NOS-joumaal enkele van de demonstranten ging inter viewen. De vader van Antoinetta kon als commentaar op de demon stratie in gebroken Nederlands al leen nerveus uitbrengen: „Ik vind het niet mooi". Zijn advocaat mr. Sluiter uit Amsterdam zei onom wonden: „Het is bijzonder jammer dat deze zaak zo in de publiciteit is gekomen. Die mensen weten am per waar het om gaat. Ik geloof niet dat het in het belang is van deze zaak." Ook mr. Fievez, de advocaat van Femmy, was niet zo gelukkig met de demonstranten. „Het neemt een vorm aan waar ik niet achter kan staan", zei hij letterlijk. Femmy zelf was wel blij met de schare sup porters en de tientallen adhesietelc- grammen die ze o.a. van het per soneel van de Hoogovens ontving. „Het is fijn te merken dat er zoveel mensen achter je staan", vond ze. VINCENZO PIAZZA In 1959 was Het cruise-bedrijf van de Holland-Amerika Lijn (H.A.L.) nog een winstgevende zaak. Toen bedroegen de salarissen 12,7 pro cent van de omzet. Vorig jaar was dat percentage gestegen tot 30,8 procent, maar toen leed dit bedrijf dan ook een verlies van zes miljoen. Deze loonontwikkeling vormt de achtergrond van de plannen van de H.A.L. om in de komende tijd ruim duizend Nedei\landse en buitenland se schepelingen te vervangen door Indonesisch personeel. Die Indone siërs zijn tevreden met veel lagere gages. Met het loonpeil, dat zij ac cepteren, kan de H.A.L. weer renda bel worden. De lonen, die het Ne derlandse personeel verlangt, kan de maatschappij niet meer opbren gen. De H.A.L. vormt geen uitzonde ring. Alle ondernemingen waar veel „verloond" wordt, zijn of komen in moeilijkheden door loonsverhogin gen, die niet meer door produktivi-, teitsvermeerdering worden terug verdiend. Grote concerns als Philips hebben de bui zien aankomen. Zij hebben al fabrieken van de „dure" Nederlandse arbeidsmarkt overge bracht naar Azië en Afrika, waar nog goedkope arbeidskrachten te vinden zijn. Door de sluiting van bedrijven, die de loonontwikkeling niet heb ben kunnen bijhouden, zijn tot dus verre reeds heel wat mensen op straat komen te staan. Velen van hen hebben elders weer emplooi kunnen vinden. De opvangcapaciteit van de industrie is echter ook aan grenzen gebonden. Nadere bezinning op de loonont wikkeling maar dan wel geplaatst in het bredere kader van een recht vaardige inkomensverdeling lijkt dringend gewenst. De H.A.L.-affaire is opnieuw een teken aan de wand. DEN HAAG (ANP). De procu reur-generaal bij de Hoge Raad, mr. G. E. Langemeijer, heeft gisteren ge concludeerd tot verwerping van het cassatieberoep dat de 58-jarige pas toor P. J. H. Slots uit Wanssum heeft ingesteld. De pastoor was in cassatie gegaan tegen het vonnis van de rechtbank in Roermond, waarbij hij wegens het houden van een kerkelijke huwelijks plechtigheid, zonder dat daaraan een burgerlijk huwelijk was voorafge gaan, is veroordeeld tot een boete van f 100,De Hoge Raad zal op 22 juni arrest wijzen. PRAAG (DPA) De Tsjechoslo waakse president Ludvik Svoboda heeft gistermorgen het veertiende partijcongres van de communistische partij in het Congressenpaleis in het Praagse Fucik-park geopend. Hij wijdde vrijwel zijn gehele openings toespraak tot de 1195 afgevaardigden aan een lofzang op de eeuwige vriendschap tussen de Sovjet-Unie en Tsjeehoslowakije, die „garant staat voor de veiligheid en de onaf hankelijkheid van Tsjeehoslowakije". Onder applaus van de congres gangers sprak hij zijn waardering uit voor „de broederlijke internationale hulp" van de Sovjet-Unie en andere landen van het Warschaupact, die Tsjeehoslowakije van chaos en bloed vergieten heeft gered. Onze partij, aldus Svoboda, zal nooit meer toe staan dat afbreuk aan deze vriend schapsbonden wordt gedaan. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM/DEN HAAG - De mededelingen over 1300 ontslagen bij Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder en Zonen n.v. komen volledig voor rekening van de vakbonden, zo heeft de raad van bestuur van Van Gelder in een communiqué meegedeeld. Overeenkomstig gemaakte afspraken is de raad van bestuur bereid informatie te verschaffen aan de werknemersorganisaties over de ontworpen reorganisatieplannen. Nader werd van de zijde van Van Gelder vernomen, dat de ontslagen beslist niet op korte termijn zullen vallen. „Het zal heel geleidelijk gaan, er komt een goede afvloeiingsre geling en een deel van de ontslagen zal via het natuurlijk verloop wor den opgevangen. Het is heel goed mogelijk dat óver één of anderhalf jaar inderdaad 1300 mensen zuilen zijn verdwenen", aldus een woord voeder van het bedrijf. Hij toonde zich teleurgesteld over de opstelling van de vakbonden in deze zaak. „Men heeft misbruik ge maakt van vertrouwelijke informa tie en het is de vraag of we kunen doorgaan met het geven van deze in lichtingen". Naar aanleiding van de medede ling van Van Gelder verklaarde de heer A. Lochorn van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, dat de te leurstelling wederzijds is: „Het is voldoende bekend dat wij al veertien maanden lang teleurgesteld zijn over de houding van de directie", zo zei hij. Volgens de heer Lochorn .is ook het verwijt, dat de bonden misbruik hebben gemaakt van vertrouwelijke informatie, ongegrond. De bonden hebben de directie namelijk nadruk kelijk laten weten, dat zij geen en kele vertrouwelijke inlichting., meer zouden aanvaarden en dat zij ter- wille van de voorlichting aan de 7000 personeelsleden elke informatie zou den doorgeven aan hun achterban. Als de directie had gereageerd op het verzoek van de bonden om inzage in de stukken, zou deze situatie niet zijn ontstaan. Bij de mededeling (vorige week) van de directie aan de honden over het ontslag van de 1300 personeelsle den is gezegd, dat daarmee „op korte termijn" de positie van het bedrijf zou worden verstevigd. Bij vragen van de bonden over de betekenis van de term „op korte termijn" heeft de directie volgens de heer Lochorn ge zegd, dat de afvloeiing zich in 1971 en begin 1972 zou moeten voltrekken. In schriftelijke vragen aan minis ter mr. R. J. Nelissen (Economi sche Zaken) hebben de PvdA-Kamer- leden Van den Doel en Voogd gister morgen gevraagd, of het rijk even' tueel bereid is zoveel aandelen van Van Gelder te kopen ais nodig is ovn alsnog de noodzakelijke informatie te verkrijgen over de recente gang van zaken bij het bedrijf. PARIJS (Reuter) Op het Pa- rijse vliegveld Orly staan de vlieg tuigen van de Sovjet-luchtvaartmaat schappij Aeroflot onder scherpe be waking, nadat de Parijse politie be richten had ontvangen over plannen van zionisten om een Russisch toe stel aan te vallen. UIT HET eerste voorlopige onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de Noorse boot Meteor, die aan 32 mensen liet leven kostte, is geble ken dat de brand vennoedeiijk is aangestoken. BONDSKANSELIER Willy Brandt komt op 13 juni aan in Washington voor een verblijf van een week in de V.S. Hij zal om. met Nixon praten over Europese vraagstukken. BIJ IZMIR is een van de negen ver dachten van de moord op de Israëli sche consul EIrom aangehouden. Het is een zekere Nahit Tore, die aan het hoofd zou staan van het Turkse „Volksbevrijdingsleger". RUIM tweehonderd jonge Amerika nen heben gedurende zes weken op Cuba meer dan 25.000 ton suikerriet gekapt. Wètsdienaren met schietwapens en wapenstokken bewaken de toe gang van het gemeentehuis in Chat tanooga in Tennessee (V.S.)- Meer dan 200 mensen moesten daar voor de rechter verschijnen in verband met de wanordelijkheden van de af gelopen drie dagen in de stad. Maan dagavond werd er een 23-jarige neger door politiemannen doodgesclioten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De huidige demis sionaire regering De Jong zal geen geld geven aan de dagbladpers of speciaal aan de met opheffing be dreigde krant De Tijd. „Dat is een zo principiële zaak, dat is voor het volgende kabinet", zei gistermiddag CRM-minister mevrouw Klompé te gen het PvdA-kamerlid dr. Roethof. Hij had de regering verzocht zo gauw mogelijk de gevraagde 40 miljoen ter verdeling over te dragen aan de Ne derlandse Dagblad Pers (NDP), de vereniging van dagbladdirecties. Dat geld moet liefst niet komen uit Re Ster-pot van de omrocpreclames, maar uit de algemene middelen, „om dat de pluriformiteit van de pers een zaak is van algemeen belang", vond Roethof. De ministers behalve Klompé waren ook premier De Jong en mi nister Nelissen (Economische Zaken) naar de Kamer gekomen konden slechts één materiële toezegging doen: de Nederlandse Spoorwegen zullen de opheffing van de tariefreducties voor het verzenden van dagbladen uitstellen. ROTTERDAM (ANP) Ruim vijfentwintig beeldende kunstenaars zullen er voor zorgen dat Rotterdam wat meer kleur krijgt. Zij hebben voor het Rotterdamse ..Knaakfestival", dat in de eerste twee weken van juni wordt gehou den, speciale ontwerpen gemaakt voor het beschilderen van gebouwen, blinde muren, gevels, urinoirs, lan tarenpalen en zelfs zebrapaden. Waarschijnlijk zal nog in de festival periode aan de uitvoering van een aantal projecten begonnen worden. Tot de objecten waarvoor beschil deringen zijn ontworpen behoren on der andere het Bouwcentrum, station Blaak, de voorgevel van de Bijenkorf, de Euromast en de AMRO-bank. Alle ontwerpen zullen vanaf dins dag 1 juni in het Lijnbaancentrum worden geëxposeerd. Roethof was verre van tevreden met de houding van het kabinet. Hij verweet de ministers lijdelijkheid. „De regering zit maar lauw toe te kijken. De genadeloze concurrentie strijd bij de pers miljoenenverslin- dend gaat uitsluitend op basis van het beginsel van het vrije spel van de economische krachten". Mevr. Klompé was het er niet mee eens, dat de regering De Jong slechts lauw heeft zitten toekijken. Ze wees erop, dat deze regering de PTT-tarie- ven voor dagbladen op een laag ni veau hield, een soepel prijsbeleid voor de kranten toestond, op het pa- piergebruik geen b.t.w. heft en voor de drie komende jaren 10 miljoen gulden per jaar uit de Ster-pot ter beschikking van de kranten heeft ge steld. Overigens wees de minister er op, dat ten onrechte de televisiere clame de schuld gegeven wordt van de noodsituatie bij de dagbladen. Er zijn landen om ons heen waar in het geheel geen reclame in de omroep is, maar toch de dagbladen in dezelfde moeilijkheden zitten als bij ons, zei ze. Minister Klompé zei geen verstan dig woord te kunnen zeggen over de onenigheid, die in de commissie-Rooij zou bestaan. Premier De Jong zei, dat de rege ring het belang van een veelvormige pers onderstreept. Maar dat betekent niet dat alle bestaande bladen zouden moeten worden of kunnen gehand haafd. „Van de regering kan niet worden gevraagd dat ze zonder meer liet voortbestaan van alle kranten waarborgt". Ook vindt de regering het onjuist incidenteel afzonderlijke maatregelen te treffen uitsluitend ter dekking van verliezen van dagblad bedrijven, zoals dat van De Tijd. CAIRO (DPA) De Russische president Nikolai Podgorny is giste ren in Cairo aangekomen voor een, wat geneomd wordt „onofficieel vriendschapsbezoek", waarvoor pre sident Sadat hem had uitgenodigd. De begroeting van de Sovjet-dele gatie werd tot een demonstratie van de hechtheid van de vriendschap tussen de twee landen. Onder het gejuich van enige duizenden Egypte- naren omhelsde Sadat zijn Russische gast. Het is het tweede bezoek van het Sovjet-staatshoofd in vier maanden. Volgens waarnemers in Moskou is het Podgorny's taak uit te vinden, hoe het Egyptische staatshoofd de toekomstige betrekkingen met Mos kou ziet na het elimineren door Sa- dat van pro-Russische tegenstanders in het regeringsapparaat. DE CHILEENSE minister van bui tenlandse zaken Almeyda heeft in Warschau gezegd dat zijn land zich misschien zal terugtrekken uit de O.A.S., de Organisatie van Ameri kaanse Staten. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Hoewel zich in de Bredase strafgevangenis De Koepel een geval van wapen smokkel heeft voorgedaan, vindt de regering het niet nodig in deze gevangenis en in andere gestichten speciale voorzieningen te treffen die het binnensmok kelen van vuurwapens moeten tegengaan. Dat blijkt uit het antwoord van staatssecretaris Wiersma (Justitie) op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid II. Koekoek (Boerenpartij), die wil de weten welke maatregelen eventueel zouden worden getrof fen. De heer Koekoek stelde zijn vragen 25 februari naar aanlei ding van berichten, waarin werd onthuld dat een gewezen bewa ker van De Koepel zich schuldig had gemaakt aan het binnen smokkelen van een vuurwapen. Staatssecretaris Wiersma beves tigt thans, dat binnenkort inder daad een ex-bewaker voor de rechter zal moeten terechtstaan wegens deze wapensmokkel- affaire. Destijds is gemeld dat de in Breda verblijvende oorlogsmis dadiger F. Aus der Fiinten een brief aan de gevangenisdirecteur had geschreven met de medede ling dat de levens van de in De Koepel verblijvende oorlogsmis dadigers in gevaar waren. Hierover deelt de bewindsman mee dat niet is gebleken dat met het binnensmokkelen van wa pens enige bedreiging van de in de gevangenis verblijvende oor logsmisdadigers werd beoogd. De bewindsman noemt de Bre dase affaire zo'n uitzonderlijk geval dat er geen aanleiding is om naast de bestaande controle maatregelen nog extravoorzie ningen te treffen. Ook had de heer Koekoek ge vraagd hoe het mogelijk was, dat de brief van Aus der Fiinten aan de gevangenisdirecteur de gevangenis kon worden uitge smokkeld, zodat deze brief kon worden gepubliceerd. Volgens staatssecretaris Wiers ma is het ondanks de bestaande controle niet te voorkomen, dat in incidentele gevallen brieven van en aan gedetineerden bui len de voorgeschreven wegen hun doel bereiken. BELFAST (AP) De Britse mi litaire overheid in Belfast is bang voor een nieuwe serie moordaansla gen en hinderlagen en heeft alle manschappen bevel gegeven te allen tijde, als zij zich niet in de kazerne bevinden, een kogelvrij vest te dra gen. ISTANBOEL (RTR) Het doden tal na de zware aardbeving in en rond de stad Bingol in Oost-Turkije is gisteren gestegen tot 995. Reddingsploegen slaagden er in nog eens 168 lijken onder de puin hopen van de totaal vernielde stad vandaan te halen. Terwjjl het reddingswerk nog steeds in volle gang is werd het wes telijk deel van Turkije gisteren ge troffen door nieuwe schokken. Het centrum van deze beving leek te liggen bij Gediz, de stad die vorig jaar bij een aardbeving werd ver woest waardoor 1000 mensen om het leven kwamen. LUZERN (AFP) De Zwitserse spoorwegen zitten de laatste tijd met een raadsel. Voor de derde keer in zes weken zijn, voornamelijk perso nentreinen, in de buurt van Luzern door een onbekende schutter onder vuur genomen. De serie aanslagen begon op 12 april. Toen troffen acht kogels de sneltrein Luzeru-Zürich, waarbij drie passagiers door rondvliegende glas scherven werden gewond. Hoewel de aanslagen werden ge pleegd op drie verschillende plaatsen gelooft de politie dat ze het werk zijn van een en dezelfde persoon. Voor de politie van Luzern, die het onderzoek leidt, moet de schutter een „van de duivel bezetene zijn die een appeltje te schillen heeft met de Zwitserse spoorwegen". Kijk, dat zoiets als het einde van de bouwstaking, zomaar plotseling en geheel onverwacht uit de lucht kan komen vallen, treft me'diep en laat weer eens klaar en duidelijk zien dat er nog veel geheimzinnig heid heerst in dit land. Pas gister middag laat kwamen wij en dus ook de bouwvakkers, om wie het tenslotte allemaal te doen is aan de weet wat nu precies besloten was. En dat was nog lang niet het enige incident. De Holland Amerika Lijn ontslaat zo'n 1000 Nederlanders en buitenlanders („dure jongens", zegt die directie) om 1000 Indone siërs („lekker goedkope jongens", zegt die directie) in dienst te ne men. En daarbij komt Van Gelder nog eens, met 1.300 ontslagen mensen. Weliswaar in slow-motion (het gaat een poos duren voor ze allemaal weg zijn), maar desalniettemin toch ontslagen mensen. En bijna niemand weet daar iets van. Het blijft bij gissen, voordat de uiteindelijke en tevens al even defi nitieve beslissing taordt meege deeld. Schepelingen: tussen de HAL en het schip vallen! Met al die plofflessen durf je geen halve liter frisdrank meer in huis te halen. Zo word je wel naar de drank gedreven. Van Gelder, een papieren tijger. I -k Onder het raam, waarachter wij onze dagelijkse noeste arbeid plegen te verrichten, stonden gistermiddag ettelijke tientallen jongens en meis jes en ouders zenuwachtig te wach ten op de uitslag van een eindexa men (hartelijk gefeliciteerd voor de geslaagden). Dat doet me denken aan een nog nerveuzer meneer. Deze, de 51-jarige technisch ambtenaar G. Rijpstra uit Leeuwar den zat samen met de 18-jarige Leo Bouma uit Harlingen in de finale van het wereldkampioenschap mens- erger-je-niet. Maar zelden zal een wereldkampioen zo zenuwachtig zijn geweest als wereldkampioen Rijp stra. Want hij werd liet. Leo Bouma moest kampioen Rijpstra op het laatst helpen de pionnen te verzet ten. Zelf was de man niet meer in staat deze houten plaaggeesten le hanteren. Rijpstra is de ware kampioen mens-erger-je-niet. Want dat deed hij natuurlijk wèl: aan zijn onwilli ge handen. Maar alle pionnen bleven op het bord. Hulde voor zoveel zelf beheersing Wagtmans (op 11 minuten): Hui len is voor jou te laat. Dat wordt toch een nieuwe taal: het Franglais. Voor ons Nederlanders niet gek, want „Nous speak alle zahlen"! Tot morgen Immers wij gaan verder. MERIJN (ADVERTENTIE) U kunt me zo blij maken. U, mevrouw voor wie ik gekweekt ben. Ik zal lachen als u mij de blaadjes afrukt. Ik zal niets laten .merken als u mijn pas geboren, nauwelijks groene binnenblaadjes plukt. 'i Doe met me wat u wilt. 1 Eén wens slechts. Sla-saus van zonnebloem olie. Alleen Remia maakt die sla-saus. Van 170 ct voor 140 ct. Verse sla-saus uit een vacuumfles. Doet u het?

de Stem | 1971 | | pagina 1