Pers kan voortaan stellen over overleg vragen b. en w. Mogelijk centrale antenne voor Sas van Gent Particuliere camping als nevenbedrijfje Niet slapen voor een daalder in Terneuzen Bejaardencentrum Roozenoord te Sluis officiëel geopend Nog meer openheid in gemeentebeleid Axel Huiszwaluwen vermeerderen toch sterk stad streék RUST EN GEEN VERTIER IN LANDELIJK AXEL Hobby Vooruitzichten BEZWAREN T entoonstelling in IJzendijke Sociaal Cultureel Werk gaf geen fiat Man valt van damwancl en breekt arm Inschrijvingen handelsregister Handbal verenigiii g in oprichting VOORZITTER PROTESTANTSCH ,DE DAG VAN MIJN LEVEN" TEHUIS WOENSDAG 26 MEI 1971 (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT .Vermoede lijk zal P. T. T. adviseren in Sas van Gent op een centraal antenne systeem over te gaan. Te meer daar het braakliggende industrieterrein langs het kanaal precies in de straal Goes-Sas van Gent valt. Als daar mettertijd ook nog hoogbouw komt zitten we helemaal zonder beeld". Aldus de heer L. Burm. voorzitter van buurtvereniging de Marolle, die onlangs als lid van een actiecomité klachten over een slechte t. v.-ont- vangst verzamelde. Deze klachten werden teruggevoerd op de in aan bouw zijnde nieuwe èilo van de coöperatieve Suikerfabriek in Sas van Gent. „Toen P. T. T- maandag de klach ten heeft onderzocht was het beeld overdag uitermate slecht. Dat verbe terde 's avonds, omdat toen de bij de bouw betrokken kranen niet werkte". Maar ons is gezegd dat als de silo klaar is er hoogstwaarschijn lijk op veel plaatsen een dubbel beeld zal blijven", vervolgde de heer Burm. De P. T- T. werkte aan de hand van lijsten, verstrekt door de gemeente, waarop bij haar in- gdiende klachten stonden vermeld. Verder beschikte men over een lijst van personen die zelf P. T. T. inge schakeld hadden. Onze lijsten waren daar nog niet bij, maar zullen bin nenkort behandeld worden", aldus de heer Burm. Op sommige plaatsen echter had P. T. T. een goed beeld geconstateerd. Bij anderen waren de klachten veroorzaakt door het eigen t- v.-toestel en niet door de silo- bouw, zegt de heer Burm. Ir. F. Peper, directeur van de suikerfabriek, vond het P. T- T.- onderzoek ietwat voorbarig, omdat de bouw nog niet gereed is. Overi gens weel goed dat het is gebeurd, want dan weten we misschien waar we aan toe zijn". De heer Peper sprak geruchten in Sas van Gent tegen dat de suikerfabriek voorse- mens is een derde silo te bouwen. „Wij hebben uiteraard een aantal plannen gereed maar ik kan zeer beslist zeggen dat daar geen hoog- bouwplannen bij zijn", aldus de heer Peper. j- (Van een onzer verslaggevers) Het echtpaar Den Hamer: Winst hoeft nietverlies kan niet". Op het kampeerterrein staat ook speeltuig voor de kleine kampeerders. (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Deze camping is echt bedoeld voor mensen die van rust houden. Vertier moet je hier niet zoeken. Het is allemaal nogal vrijblijvend. We zijn ook nog niet officieel erkend". Aan het woord is landbouwer J. den Hamer, de eerste particuliere exploitant van een camping op Axels grondge bied. De heer Den Hamer is de eigenaar van een vijftig hectare tellend land bouwbedrijf, dat hij in 1969 van zijn vader heeft overgenomen. Omdat dit iuist in een tijd was, dat de land bouw met teruglopende opbrengsten te kampen had, besloot het echtpaar Pen Hamer om er een nevenbedrijf je bij te beginnen. De keuze viel op een camping. ..We kregen incidenteel wel eens aanvragen van kampeerders om hier 'e mogen overnachten", vertelt me vrouw Den Hamer. „Zo zijn we eigenlijk op het idee geko-men". Vo- r g jaar heeft de camping haar eer ste officiële seizoen beleefd. Het gaf geen reden tot klagen, zeker niet voor het eerste jaar. Op dit moment s het nog erg rustig op het poten tiële kampeerterrein van landbou wer Den Haimer. Hij en zijn vrouw verwaohten dat daarin medio jun verandering zal komen, als de schoolvakanties beginnen. Uit een gesprek met het camping-echtpaar blijkt dat het kampeerterrein zo'n beetje ressorteert onder de bevoegd heden van mevrouw Den Hamer. Ze beschouwt de exploitatie van de camping als een hobby. ..Acn" zegt ze, „andere vrouwen gaan dik wijls wérken om er een centje bij te verdienen. Dat kan ik moeilijk doen vanwege de aard van het be drijf. Ik werk zelf mee op de boer derij. Maar daarnaast vind ik het wel leuk om iets om handen te hebben". De gemeente Axel heeft bij het geven van een vergunning de eis gesteld, dat het kampeerter rein aan de eisen moet voldoen. In de onmiddellijke omgeving van liet kampeerterrein is een kinderepeel- tuintje. Bovendien staan er enkele rijpaarden ten dienste van de gasten en degenen, die .daaraan behoefte mochten gevoelen zijn geheel vrij om eventueel in de zomermaanden te assisteren op het boerenbedrijf en dat blijkt voor sommigen al een attractie op zich. De prijzen voor overnachtingen zijn acceptabel. Een kampeerder betaalt een gulden per nacht voor een tent of -een caravan en nog eens een gulden per persoon. Voor seizoenplaatsen moet men 250 tot 300 gulden neertellen, Er is plaats voor ongeveer zeventig tenten en caravans en elke gast kan reke nen o.p een eigen ruimte van maxi maal honderd vierkante meter. „Van de rust en de service moeten we het hebben en ook van de lage prijzen, omdat we zover van de kust afzitten", vertelt mevrouw Den Ha mer, die daar aan toevoegt, dat men voor de komende jaren een aantal plannen heeft om de camping nog aantrekkelijker te maken. Voor het geval het aantal gasten de komende maanden de verwachtingen zou overtreffen: de uitbreidingsmoge lijkheden voor de camping zijn be perkt. Men heeft op dit moment twee hectare irt gebruik, het zouden er eventueel vijftig kunnen worden. De vooruitzichten voor de toekomst zijn veelbelovend: in het kader van de ruilverkaveling is langs de Lan geweg in Axel een bos van 80 hectare gepland, dat zal grenzen aan dit kampeerterrein. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Burgemeester M. K. van Dijke van de gemeente Axel heeft dinsdagavond in de raadsvergadering meegedeeld, dat met ingang van volgende week bij wjjze van proef voortaan na elke ver gadering van het college van b. en w. over het besprokene mede deling gedaan zal worden aan de pers. Volledige openheid van b. en w.-vergadering is volgens de Axelse burgemeester nog niet mo gelijk, omdat op deze bijeenkomsten buiten de gemeente ook vaak nog anderen gesprekspartner zijn. „Volgens de huidige structuur stuit openbaarheid van collegevergaderin gen nog op moeilijkheden," aldus de heer Van Dijke, die daaraan toe voegde, dat het college van b. en w. van oordeel is, dat als consequentie van de tendens naar meer openheid, geaccepteerd moet worden, dat er ook meer openheid komt in zaken, behorende tot de cbmpetentie van b. en w. Het college van b. en w. heeft zich nu bereid verklaard om na de vergaderingen van burgemeester en wethouders van gedachten te wisse len met persvertegenwoordigers over de onderwerpen die aan de orde zijn geweest. Dit evenwel onder het voor behoud, dat daarmee het belang van de gemeente en eveneens dat van derden met deze mededelingen van de zijde van b. en w. niet mag wor den geschaad. Volgens de verklaring van burge meester Van Dijke is het de bedoe ling, dat tijdens deze persbijeenkom sten een toelichting wordt gegeven op het beleid van het college en de gemeente. Men hoopt op deze manier onder meer achtergrond-informatie te kunnen verschaffen, waardoor het gemakkelijker zal zijn om egig in zicht té krijgén ih het gevoerde be leid. „We willen dit parallel doen gaan, aan de proef van de openbare commissievergaderingen," aldus de heer Van Dijke. Dit impliceert, dat men een half jaar volgens deze wijze te werk wil gaan om vervolgens aan de hand van de resultaten een defi nitieve beslissing te nemen. De heer Van Dijke heeft in zijn betoog tijdens de raadsvergadering duidelijk laten blijken het tijdvak, waarin de gemeenteraadsleden het recht konden laten gelden op infor matie in eerste instantie, daarmeo gesloten te achten. „Door vorige beslissingen over openheid is er een streep gezet door het tijdvak, dat de raad steeds als eerste geïnformeerd werd. Dit is zon der meer het gevolg van de openheid. Ik wil dit niet verbloemen en het u recht in de ogen kijkend zeggen het is voorbij, dat u als eerste wordt geïnformeerd," aldus burgemeester Van Dijke, die er zijn raadsleden gisteravond op wees, dat al deze op vattingen ook zijn terug te vinden in het rapport van de heer Biesheu vel over openheid en openbaarheid. „Onder het oude regime was al niet te voorkomen dat andereii soms eer der op de hoogte waren, in het nieuwe regime is het zelfs gewoon ingebakken." Vanuit de raad kwamen bezwaren van de zijde van de heren A. II. van der Lee en M. L. M. IJsebaert. De heer Van der Lee maakte aan merkingen op het feit, dat hij enkele weken geleden uit de krant heeft moeten vernemen wat de plannen MIDDELBURG (ANP) Tijdens een onderzoek gedurende de afgelo pen vier jaar naar het voorkomen van huiszwaluwen in Nederland, is gebleken, dat hun aantal op het ogenblik sterk toeneemt. Dit staat in een onlangs verschenen rapport van de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging (KNNV). Wezen de officiële cijfers van de commissie voor de Nederlandse avi fauna in 1962 uit dat er 2500 tot 10.000 broedplaatsen waren, in 1970 telde men er 36.570 in 513 gemeen ten. Ook kunstnesten, gemaakt van klei of houtbeton werden door deze zwaluwen in gebruik genomen. De tellingen per provincie lopen nogal uiteen. In Zeeland en Overijs sel bedroeg het geschatte aantal nes ten respectievelijk 17.000 en 10.000, hiermee herbergen deze twee provin cies de meeste huiszwaluwen. De grootste huiszwaluwenvesti- ging van West-Europa werd gevon den in Zaamslag ten westen van Terneuzen. Daar werden in 1970 aan de boerderij „De Kraaghoeve" wel 260 nesten geteld. van b. en w. zijn met het oog op de toekomstige uitbreiding van Axel. De heer Van der Lee bleek ontstemd over het feit, dat hij het antwoord op een vraag van hem, gesteld in de vorige raadsvergadering en betrek king hebbend op deze zaak, had moeten vernemen uit de pers. Hij suggereerde, dat het blijkbaar beter was zich voor de informatie te abon neren op de Zeeuwse dagbladen dan blind te varen op de mededelingen van b. en w. Ook de heer M. IJsebaert kon zich aanvankelijk niet helemaal vereni gen met het idee, dat in het vervolg de pers eerder ingelicht wordt over het in de colleige-vergadering be sproken onderwerpen, dan de raads leden. Hij vroeg burgemeester Van Dijke een voorstel aan te willen ne men om voortaan ook de raadsleden resumés te verstrekken. De heer Van Dijke zegde toe dit in het college aan de orde te willen stellen, maar liet nogmaals blijken dat de raads leden met het nieuwe idee over in formatie zullen moeten leren leven. TERNEUZEN Na intensief voorbereidend werk, dat de hele straat overhoop haalde, is het nieu we plaveisel van de winkelpromena de in een deel van de Noordstraat in Terneuzen bijna voltooid. Het voet gangersdomein ziet er fraai uit. Bin nenkort wordt begonnen met de op bouw van de promenade-overkap pingen. Omstreeks half juni zal de Noordstraatpromenade feestelijk in gebruik worden genomen. (Van een onzer verslaggevers) fJZENDIJKE Mevrouw E. J. van de Broecke-de Man uit Aarden burg z-al zaterdag 29 mei op 15.00 uur de tentoonstelling van amateu ristische kunstbeoefening in het voormalige gemeentebuis te IJzen dijke openen. De tentoonstelling duurt tot en met 12 juni. De ope ningstijden zijn 's morgens van 10- 12 uur en 's middags van 2-4 uur. Op zaterdagen, zondagen en feestda gen alleen 's middags geopend. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In tegenstel ling tot de mededeling van Adri de Kraker, leider van de kabou teractie „Klaas Vaak", als zou de Centrale Stichting voor Sociaal Cultureel Werk in de gemeente Terneuzen haar toestemming hebben gegeven dat in het patro naatsgebouw aan de Korte Kerk straat een slaaphuis voor jonge ren wordt gevestigd, hebben zo wel de heer P. J. Huijbrecht, voorzitter van genoemde stich ting, als dominee J. A. Poelman als voorzitter van dé werkgroep tegenover ons ontkend, dat het patronaatsgebouw voor dit doel beschikbaar is gesteld. „Wij kunnen onze toestemming hiervoor ook niet verlenen, omdat het gebouw nu eenmaal niet aan de eisen volgens de gemeentelijke pen- sionverewdening voldoet. Daarvoor ós de accommodatie veel te gebrekkig", aldus de heer Huijbrecht. Met de actiegroep van de kabouters is wel overleg gaande over de stichting van een overnachtingsgelegenheid in Terneuzen, maar deze zou, naar de heer Huijbrecht zei, zich niet moe ten beperken tot jongeren. Ook do minee Poelman verklaarde dat van het geven van toestemming aan de kabouters om het patronaatsgebouw als slaaphuis te gebruiken geen sprake is. Ook is er bij het gesprek met de kaboutergroep niet gezegd dat het patronaatsgebouw als nood oplossing kan dienen. De diverse besprekingen over de stichting van een goedkoop jongarenhotel naar het voorbeeld van „de Piet" in Vlissin- gen, kunnen naar de mening van de heer Huijbrecht en dominee Poel man nog wel maanden duren. Of het afwijzende standpunt van de Centrale Stichting voor Sociaal Cultureel Werk inhoudt, dat het pa tronaatsgebouw het komende week einde voor jongeren die een slaap plaats zoeken taboe zal zijn, konden de heer Huijbrecht en dominee Poelman niet zeggen. (Van onze correspondent) BRESKENS Bij werkzaamhe den in de haven te Breskens heeft de heer De Ruysscher uit Nummer Een een arm gebroken en enige andere verwondingen opgelopen. De heer De Ruysscher was bij heiwerkzaamheden aan de damwand voor de aan te leggen Deltadijk op de damwand, toen hij door een schok van de heiblok naar beneden viel. Hij moest zich voor behande ling naar het ziekenhuis te Oostburg laten vervoeren. De Vereniging Protestantsche Te- huizen vond bij de officiële opening van haar derde tehuis Rozenhof te Sluis een aandachtig gehoor tijdens de plechtigheid. TERNEUZEN In het handelsre gister van de Kamer van Koophan del voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn ingeschreven: J. A. Leurgans, Sluis, Ridderstraat 50, ambulante handel in vis., P. M. Hosten, Aardenburg, Draaibrug 36, loonwerkbedrijf in de landbouw (zonder landbouwspuitbe- drijfE. S. T. I. M., Terneuzen (Sluiskil), Middenstraat 84, uitleen bedrijf van werknemers in de me taalbedrijven. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het bestuur van de handbalvereniging 1-0 te Oost burg nodigt alle belangstellenden uit op 25 juni a. s. naar de oprichtings vergadering te komen die om 10 uur begint in de burgerzaal van het Oostburgse gemeentehuis. Besproken zal worden onder meer de contribu tie, de kleding, de naam van de vereniging waarvoor alle suggesties welkom zijn, de training etc. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Tijdens een feestelij ke bijeenkomst in de raadszaal van het stadhuis te Sluis is giste ren het hernieuwde bejaarden- trum Roozenoord officieel her- operid. Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig de burge meesters van Sluis, Oostburg. Aardenburg en Terneuzen. Roozenoord wordt geëxploiteerd door de vereniging Protestantsch Tehuis uit Sluis, dat ook centra beheer in Breskens (Ter Sche* de) en Biervliet (Ter Walle). In zijn toespraak, die aan de offi ciële heropening voorafging, sprak voorzitter M. Maas van Protestantsch Tehuis van „de dag van mijn levep" „Hiervoor is 23 jaar propaganda ge maakt en nu is alles gerealiseerd, met onze huizen in Biervliet, Bres kens en Sluis". De heer Maas memoreerde de ont staansgeschiedenis van Roozenoord, oorspronkelijk een villa in 1914, aan gekocht vóór 14.000,In 1926 werd hieraan een vleugel gebouwd, de zo genaamde Vleugel '26, in 1952 ge volgd door een tweede vleugel, Vleu gel '52. De huidige nieuwbouw is in de plaats gekomen van Vleugel '26 en de villa. De verbouwing heeft drie jaar geduurd. In januari 1970 kwam het eerste gedeelte voor bewoning vrij, een jaar later gevolgd door de rest. Een bijzonderheid is, dat tijdens de verbouwing Roozenoord gewoon bewoond bleef door zijn bejaarden. Burgemeester mr. H. P. L. van den Beid van Sluis feliciteerde in zijn toespraak het bestuur met het nieuwe Roozenoord. „Het voorziet in een dringende behoefte en het ge meentebestuur prijst zich gelukkig met deze voorziening binnen zijn stadswallen". In zijn toespraak brak de heer Van den Beid een lans voor een landelijk opnamebeleid voor bejaarden. „Niet zij, die bovenaan de lijst staan, moe ten automatisch in aanmerking ko men", aldus de heer Van den Beid, „maar zij die daarvoor volgens een nauwkeurig bepaalde urgentie in aanmerking komen". Mr. Tigchelman uit Terneuzen bood in zijn humoristische toespraak namens de protestantse bejaarden zorg in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn gelukwensen aan, gevolgd dooi de heer Risseeuw, een der bewoners van Roozenoord, die namens de be woners een kiok aanbood voor het nieuwe tehuis. Nadat de heer Bruijnooge een overzicht had gegeven van de bouw werkzaamheden en namens het gehe le bouwteam Roozenoord een biljart had geschonken, ging dominee Meeu- se uit Biervliet voor in gebed. Na afloop van het officiële ge deelte bestond in de sfeervolle raads- kelder gelegenheid om het bestuur geluk te wensen met het nieuwe ge bouw.

de Stem | 1971 | | pagina 17