59.- E) 79.- 'Smma STAP DREES TRAGISCHE VERGISSING Handel in hennep-planten Besluit Kruisinga was paniekerig DesrelDci heb uw sla lief Verklaring PvdA: Wasmiddelen geven redelijk resultaat AAN MENSEN METEEN MISSIE POMPIDOU IN BRUSSEL ÏSMANN Einde staking bij Renault Brezjnev naar Praag HARINGEACE binnenland RrTHDmnOI Verzoening Dr. Drees drugs Liedjes over tahoe bij BBC Diefstal van 50 mille ADVOCAAT VAN DR. MEIJERING J e* Pinksterkollekte Week voor de Nederlandse Missionaris 'c japon van Stella ïg stof. Chanel-lengte, gevoerd. Diverse dessins tte kleuren. ;/m 50. iet korte mouw met nteltje. DINSDAG 25 MEI 1971 0 De Franse president, Georges Pompidou, is gistermorgen aangekomen op de Belgische nationale luchthaven in Brussel. Hij werd bij zijn aankomst begroet door de Belgische premier Gaston Eyskens (rechts) onder het oog van koning Boudewijn. Het officiële bezoek van de Franse president duurt drie dagen. Hij kreeg later op de dag in Brussel overal een opvallend harte lijke ontvangst. De president beantwoordde het „Viue la France" van het talrijke publiek door velen de hand te drukken. Met luister en sfeer, de Zonne koning waardig, hebben Enge land en Frankrijk, in de historie zo vaak eikaars opponenten en even zo vaak eikaars vrienden in de nood, zich verzoend op het stuk van Euro pa. Merkwaardig, dat dit gebeurd is door twee conservatieve leiders, Ed ward Heath en George Pompidou; beide mannen, die nog dromen van de grootheid van het empire (Heath heeft de Verre-Oostenpolitiek nog verre van opgegeven) c.q. de gran deur van Frankrijk (Pompidou be handelt de force de frappe als zijn troetelkind), maar tegelijkertijd Europa willen herscheppen. Wellicht is dat laatste schijn. Als je namelijk in één krant leest, dat Pompidou te zelfdertijd verklaart, dat het Frans dé taal van Europa is, „omdat Engels niet alleen de taal van Engeland maar vooral de taal van Amerika is", bekruipt je toch weer het bange gevoel, dat de Franse president de Engelsen helemaal niet zo graag Europa binnenloodst, maar om „ex terne redenen", die nu eens niets te maken hebbert met empire, gran deur, verstofte historie en ideële dromen, daartoe gedwongen is. Die externe redenen zijn keiharde (zwe vende) munten en zoals de slecht Engels sprekende Pompidou wel weet is irr de politiek Money nog altijd Power. De achtergrond: De dollarcrisis heeft Duitslands buren in het bijzonder Frankrijk eraan herinnerd dat Duits land de belangrijkste industriële macht van Europa is. Duitse ambte naren, die vlak voor de-dollarcrisis in Brussel waren, lieten zich ontval len, dat het wantrouwen, met name van de kant van Frankrijk, tegen Duitsland aan het toenemen was en dat zij weer zoals Die Welt schreef „de vrees voor Duitsland" ont moet hadden. Tijdens de dollarcrisis bleef de plotselinge lankmoedigheid van Frankrijk tegenover Engeland niet onopgemerkt. Was zij ingege ven door de „vrees voor Duitsland"? Het is niet zeker, maar wei waar schijnlijk. Met Engeland als bondgenoot in de EEG namelijk zou Frankrijk erin sla gen een soort anti-Duitsland-coalitie te vormen. Daarom wilde Frankrijk zo snel de as Parijs-Londen. Met luis ter en sfeer weliswaar, geheel in overeenstemming met de (vergane) glorie van de twee landen. (ADVERTENTIE) Ik ben een vers kropje sla. Vers van de veiling. Vanmorgen geplukt. Vóór u mij de blaadjes uitrukt mevrouw, ik smeek het u geef mij wat Remia sla-saus. Dan hebt u mij nóg liever. Er is maar één sla-saus die van mijn vriend de zonnebloem is gemaakt. Zonnebloem sla-saus uit een vacuum-fles: Remia sia-saus. Tijdelijk van 170 ct voor 140 ct. Dat ben ik u toch wel waard? - zonnebloem sla-saus (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het partijbestuur van de PvdA heeft naar aan leiding van het besluit van dr. Drees deze partij te verlaten de vol gende reactie gegeven: „Het bestuur van de PvdA betreurt ten zeerste de stap, die dr. Drees sr. thans definitief heeft gezet. Zoals wij reeds eind januari verklaarden, toen dr. Drees de mogelijkheid van zijn uittreden uit de partij opperde, menen wij dat hij de ont wikkelingen van en in de partij verkeerd beoordeelt. Daarom zagen en zien wij zijn besluit als een tragische vergissing!". Dr. Drees treedt dus toch uit de P.v.d.A. Dit gebeurt weliswaar na de verkiezingen, zodat deze uit treding geen direct effect heeft op de politieke verhoudingen in Neder land, maar van invloed is deze daad beslist wel. De gedachte aan nieuwe verkiezingen zal P.v.d.A., D'66 -en P.P.R. opeens veel minder aantrek kelijk voorkomen. Bovendien kan Drees' kritiek op de P.v.d.A. uitge legd worden als een biijk van in stemming met hetgeen K.V.P., A.R., C.H.U., DS'70 en V.V.D. op het ogen blik met behulp van informateur Steenkamp proberen te doen en ook dat is belangrijk. Die mogelijk nieu we regeringscombinatie kan de ze gen van de oude staatsman best ge bruiken. De bezwaren van dr. Drees tegen de P.v.d.A. zijn bekend: de invloed van Nieuw Links, het veriies van eigen identiteit door het samengaan met D'66 en P.P.R. en de weigering van de P.v.d.A. om met de confes sionelen over een nieuw kabinet te praten. Wat Nieuw Links'betreft: de invioed van die stroming lijkt de laatste tijd verminderd te zijn, juist als gevolg van de samenwerking met andere linkse groeperingen. Dat bezwaar overtuigt dus niet zo op dit moment. Hetzelfde geldt ten aanzien van de kritiek van dr. Drees op de weigering van de P.v.d.A. om nu met de confessionelen samen te wer ken. Deze weigering kan immers niet worden los gezien van de voorge schiedenis, want die voorgeschiede nis toont aan, dat ook de confessio nele partijen voor een deel verant woordelijk zijn voor de brede kloof, die tussen hen en de „nieuwe drie" is oqtstaan. Blijft de afwijzing van dr. Drees van het samengaan van de P.v.d.A. met D'66 en de P.P.R. De uit de S D.A.P. voortgekomen oud-premier heeft zich altijd een voorstander ge toond van de doorbraak, naar de P.v.d.A. toe, wel te verstaan. Maar nu de P.v.d.A. aanstalten maakt het oude jasje van sociaal-democratische partij te verwisselen voor het meer moderne colbertje van vooruitstre vende volkspartij, nu kan dr. Drees zelf de doorbraak naar buiten niet volgen. Het eigen socialistisch huis met al zijn tradities is hem heilig. Maar die heiligverklaring betekent het isole ment en leidt daardoor tot verdere verstarring van de partij-politieke verhoudingen. De P.v.d.A. heeft het isolement afgewezen en is daarvoor bij de laatst gehouden verkiezingen door de kiezers rijkelijk beloond. Het is te betreuren dat dr. Drees nu niet meer in staat is mede richting te ge ven aan de nieuwe koers, die de P.v.d.A. is ingeslagen, te betreuren voor hem zelf maar ook voor de P.v.d.A. en de nieuwe volkspartij in spé. Het uittreden van dr. Drees sr. komt niet geheel onverwacht. Reeds lang voor de laatste verkiezingen re zen er diepgaande politieke menings verschillen tussen de partijleiding van de PvdA en dr. Drees sr, die telkens opnieuw voedsel gaven aan geruch ten over een eventueel uittreden. Te meer daar zijn beide zoons de PvdA reeds verlaten hadden om zich aan te sluiten Hij DS'70, waarvan zijn oudste zoon, dr. W. Drees jr., lijsttrekker en fractievoorzitter werd en zijn jongste zoon, dr. J. M. Drees, secretaris. De oud-premier heeft echter wel bewust niet voor de verkiezingen de finitieve besluiten willen nemen. In een recente bespreking met PvdA- fractieleider drs. Den Uyl heeft dr. Drees zijn bezwaren tegen de partij - koers doorgesproken, blijkens zijn be dankbrief aan het PvdA-bestuur be helzen die bezwaren O „dé afwijzing door de progres sieve concentratie (PvdA, D'66 en PPR) van elk overleg na de verkie zingen met partijen, waarmee niet vóór de verkiezingen een akkoord is bereikt." De verlangens van de progres sieve concentratie ten aanzien van de overheidsuitgaven. O De rol van Nieuw Links in de PvdA, waarbij dr. Drees wijst op sinds kort tot stand gekomen internationale contacten inzake "links-Europa". Het opgaan van de PvdA bij de staten- en gemeenteraadsverkiezin gen van Vorig jaar in zg. PAK- akkoorden met een lijst in een aantal provincies en gemeenten. Daardoor gaf de PvdA op bepaalde gebieden haar identiteit prijs, zegt dr. Drees. 9 De in dezelfde lijn liggende ge dachte om op te gaan in een vooruit strevende volkspartij, naar D'66 stelt zonder "isme". ..De besprekingen mot drs. Den Uyl hebben in goede geest plaats gehad, maar zij hebben echter geen verande ring kunnen brengen in mijn kijk op de situatie," stelt dr. Drees. Oud-premier Drees heeft zich niet (nog niet?) als lid van DS'70 aan gemeld. Secretaris dr. J. M. Drees heeft verklaard dat het PvdA-lid- maatschap van ziin vader officieel eerst per 1 juli afloopt, omdat het contributieigeld kwartaalsgewijze werd betaald. „Er is dus nog een maand bedenktijd", verklaarde de se cretaris van DS'70. LONDEN (AP) De BBC de Britse omroepmaatschappij heeft gisteren besloten geen liedjes over drugs of druggebruik meer uit te zen den. Zelfs liedjes waarin slechts toe spelingen gemaakt worden op ver dovende middelen zijn voortaan voor de BBC taboe. De eerste groep die met dit besluit te maken kreeg was. Mungo Jerry, een van de bekendste Engelse pop groepen. In een van de nummers op hun nieuwe, 17 minuten lange lp „Lady Rose", wordt gesproken over „Morphine Annie en Cocaïne Sue". De plaat mocht niet worden gedraaid. Op 5 juni gaat een aantal leden uit PvdA, D'66 en PPR in Odijk discus siëren over het voor en tegen van de oprichting van één progressieve volks partij. De Columbiaanse textielmagnaat Barquet, die zaterdag in Ecuador werd ontvoerd, is vrijgekomen. De politie is er in geslaagd vijf van de zeven ontvoerders te arresteren. De Britse consul Sylvester, die in Argentinië werd ontvoerd, zal ter beschikking van de „volksgerechts hoven" worden gesteld, zo heeft het revolutionaire volksleger meege deeld. Bij operaties van het Hasanud- din-bataljon hebben zich vijftien ge wapende opstandelingen overgege ven, aldus wordt uit West-Irian ver nomen. Dankzij een nauwere samenwer king tussen de Belgische en Luxem burgse regering zal Luxemburg bin nenkort aansluiting krijgen op het Nederlandse aardgasnet. Per jaar zal ongeveer 450 miljoen kubieke eter gas worden afgenomen. In het Belgische plaatsje Berg, ten oosten van Tongeren, zijn hagelste nen gevallen zo groot als een vuist. De laag hagel bereikte hier en daar een hoogte van een halve meter. Grote schade is aangericht aan au to's, ramen, boomgaarden, graanak kers en moestuinen. In protestantse wijk van Belfast is een bom ontploft in een café. Minstens achttien personen raak ten gewond, onder wie een ern stig. (Van onze Parijse correspondent) LE MANS Het conflict bij de automobielfabrieken van Renault dat J6 dagen heeft geduurd, is afge lopen. Vanavond uiterlijk morgen zal liet werk worden hervat. Van de 4.745 arbeiders in Le Mans die aan de geheime stemming over al of geen werkhervatting deelnamen, stemden 79 procent voor het einde van het conflict. Van beide kanten zijn in deze sta king grote verliezen geleden. Voor Renault kwam de staking op een pro- duktieverlies te staan van 60.000 automobielen. MOSKOU (DPA) De Russische partijleider, Leonid Brezjnev, is gis teren naar Praag gereisd, waar van daag het veertiende congres van de Tsjechoslowaakse communistische partij begint. Tot de Sovjet-delegatie behoren Viktor Grisjin en Pjotr Sjelest, die lid zijn van het politieke bureau, en Konstantin Katoesjev die deel uit maakt van het secretariaat van het centrale partijcomité (zie ook bin- nen-buitenland 3). (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Jasper Grool- vcid heeft gistermorgen het eerste handelscentrum voor hennepplant jes in Amsterdam geopend op een woonschip aan de Wittenburger- gracht. Op de foto wijst hij aan welke omvang deze plantjes na de groei zullen hebben. Als zij hun ogen goed de kost geven kunnen de liefhebbers van marihuana de grondstof voor deze drug in het najaar in de vrije na tuur vinden. Althans volgens Kees Hoekert, eigenaar van de „Low lands Weed Company", die zich tee- iegt op de kweek van hennepplan ten. De maatschappij zou o.m. in Noord-Brabant, Limburg, Drente en het Amsterdamse Bos, ca. an derhalf miljoen hennepzaadjes heb ben uitgezaaid. „Voorzichtig ge schat zullen er tenminste enkele honderdduizenden planten opko men. Over zes tot acht maanden zijn zij rijp en kunnen de toppen van de vrouwelijke planten wor den geoogst en gedroogd", aldus Hoekert, die Nederland een „liighe" toekomst voorspelt. Volgens Hoekert is zijn handel volkomen legaal, een bewering die door de politie wordt bevestigd. „Kweken en verkopen mag. Het wordt voor ons pas interessant als de plant heeft gebloeid en de top ter bereiding van marihuana wordt geoogst. Maar in Nederland wordt het bioeistadium meestal niet be reikt", aldus een politiewoordvoer der. ROTTERDAM (ANP). Een 43- jarige aannemer uit Rotterdam heeft bij de politie in die Maasstad aangif te gedaan van diefstal van zijn por tefeuille met 50.000 gulden. Het zou in een café gebeurd zijn. NOORDZEE (ANP) De traditi onele jaarlijkse race voor de vangst van de eerste "Hollandse nieuwe" is gisterochtend om zeven uur begon nen. Driënzeventig vissersschepen va 29 rederijen en firma's hebben vanuit vier Nederlandse havens, Seheveningen, Vlaardingen, Katwijk aan Zee en IJinuiden, het ruime sop gekozen om hun geluk te beproeven en te trachten zo snel mogelijk hun buit weer aan land te brengen. DEN HAAG (ANP) De mees te door de stichting vergelijkend warenonderzoek onderzochte was middelen zonder enzymen, be stemd voor de witwas, wasten re delijk schoon. De verschillen za ten meer in de witheid van het wasgoed, vooral hij daglicht geme ten, in de slijtage die eraan werd veroorzaakt en de kalkzouten die erop werden afgezet. Veel slijtage veroorzaakten de wasmiddelen Klok Nieuw, Radion, Swift-Matie en Skip. Klok Nieuw bracht veel kalkzouten bij gebruik van hard water op het wasgoed. Goed en duur bleken niet sa men te gaan. Een merk als Dob- belman, dat over de gehele linie bevredigende resultaten gaf, be hoort met 61,5 cent per vijf kilo gram wasgoed bepaald niet tot de duurste. Ook Albimatic (van AI- ber Heijn) en Rhexometic kunnen worden genoemd. Zij deden het. hoewel iets minder dan Dobbel- man, voor resp. 44 cent en 37,5 cent per vijf kg wasgoed, in me nig opzicht niet minder dan som mige merken die op 90 cent per vijf kg wasgoed komen, o.a. Dixan en Snnil. In de brochure, waarin de resul taten van dit onderzoek zoals ook vuil- en vlekken verwijdering, wit heid, slijtage, afzetting van kalk zouten enz. worden gepubliceerd, heeft de stichting kritiek op de „warwinkel van verpakkingen en de versluierde prijsverhogingen door vermindering van de inhoud, waarmee de consument wordt ge confronteerd". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Dr. W. L. Meijering, regionaal inspecteur van de geestelijke volksgezondheid in Utrecht en Noord- Holland, acht zich ten onrechte met blaam getroffen door staatssecretaris dr. Kruisinga van sociale zaken en volksgezondheid. Dat is althans de mening van de landsadvocaat, jonk heer Dir. J. A. E. van der Does in het geschil dat deze arts gisteren bij het Utrechtse ambtenarengerecht aanhangig heeft gemaakt. Dr. Meijering werd in maart ont heven van zijn toezicht op de psy chiatrische inrichting van de stich ting de Willem Arntzhoeve. Tevens werd hem gezegd dat hij niet meer mocht doorgaan met zijn onderzoek naar de wantoestanden die in een af deling van deze inrichting, „Dennen dal", zouden heersen. Deze wantoe standen waren in een verhaal in een landelijk ochtendblad aan de kaak gesteld. Het zou gaan om verregaan de ontaarding tussen personeel en patiënten, druggebruik en dergelijke. Met een brief van 17 mei zijn beide maatregelen tegen dr. Meijering weer opgeheven, maar dr. Meijering heeft niettemin een beklag ingediend tegen de besluiten van de staatsse cretaris. In zijn pleidooi ging de raadsman van Meijering, mr, P. W. Smits, in op de inhoud van de omstreden maat regelen. Hij stelde dat hier sprake was geweest van een, zij het partiële, schorsing van zijn cliënt. Voor zulk een besluit waren dan echter niet de geëigende kanalen gevolgd. Mr. Smits noemde de schorsing „paniekerig" en „in strijd met goed bestuur". Mr. Van der Does hield het echter op een maatregel, die met de taak vervulling zelf te maken had, een maatregel die krachtens artikel 38 van de Gezondheidswet, rechtmatig kon worden genomen en volstrekt geen schorsing uit het ambt inhield. De maatregel, zo zei hij, was geens zins tegen de persoon van dr. Meije ring gericht geweest. Deze voelt zich nu wel ten onrechte benadeeld, maai de maatregel was slechts bedoeld om het onderzoek zo onpartijdig moge lijk te laten verlopen. Dit hield niet in dat men dr. Meijering-zelf partij dig zou hebben gevonden. De staats secretaris had echter van verschil lende kanten (er werd zelfs een am bassadeur genoemd) gehoord dat men in de kringen rond dr. Meijering niet overtuigd was van zijn onpartijdig heid. Mr. Smits vond dit juist weer een bewijs dat de staatssecretaris daar niet op had mogen afgaan, en dus door het wel te doen onzorgvul dig was geweest. Mr. Smits: „Hier werd toch maar iemand op een zij spoor gezet, wegens partijdigheid, die krachtens zijn ambt geroepen was om objectief te oordelen". Gezien mede de publiciteit die na de maatregel was ontstaan (en niet ervoor) vond hij dat dr. Meijering wel degelijk benadeeld was. Hij stel de ook dat het een heilloze weg zou gaan worden, wanneer men telkens met een beroep op beduchtheid voor publiciteit tot snelle stappen zou kun nen komen, zonder voegzaam toege paste zorgvuldigheid. De uitspraak is vastgesteld, giste ren over drie weken. Ergens moet ik toegeven dat de elementen, die samen het weder in onze gebieden bepalen, er een zeer persoonlijk beleid op na houden. Allereerst zijn de bruinbakkers, zon- aanbidders, terraszitters, boslopers, heikneuters en zwembadelingen aan de beurt gekomen. Dagen, wat zeg ik, weken heeft de zon geschenen op helemaal, half en helemaal niet blote lijven. Maar sinds het weekeinde zijn de natborsten, landbouwers, somberlin- gen, plasplensers en regendansers aan hun trekken gekomen. Zoiets noem ik nou een eerlijke verdeling van lusten en lasten. Je kunt mer- kën dat de mens hier niets mee te maken heeft. *5® De vraag blijft: hoelang rekken de heren weergoden de natte perio de? Een zeer boze man in de Engelse plaats Bolton (Lancashire) kon het niet zo lang rekken. De man was na een fikse ruzie met zijn vrouw in overspannen toestand met een jacht geweer op een 30 meter hoge gas houder geklommen. Wakkere poli tiemannen, die hem probeerden te kalmeren, nam hij onder vuur. Ook een vrouwelijk familielid (niet zijn vrouw) wist hem niet te bewegen naar beneden te komen. Een employé van het gasbedrijf slaagde er wel in. De spitse gasheer sloot alle leidingen van de wijk aan op de betrokken gashouder, waar door de houder al spoedig inzakte en naar beneden kwam. Mét de man wiens woede ook gezakt bleek te zijn. Lava: Et-naderen. Maar dat is eigenlijk allemaal nog niets vergeleken met wat de 80- jarige Stefano Marchetti in Castel- franco Veneto (ook Italië) mee maakte. Stefano zat rustig voor zijn boerderijtje een pijpje te roken toen zeer plotsklaps de bliksem in zijn pijp insloeg. De slurpstok verbrandde voor het verbaasde gezicht van onze Stefano, die het volgende ogenblik ook zijn baard voelde verschroeien. Maar dat was dan ook alles. Ook Stefano bedankt de weergo den. Een club binnen proberen te ko men: dat zal niet (Zuidmo)luk- ken. Hoeveel Drezen zitten er nu nog in de PvdA? Veel zuiien het er in ieder geval niet zijn. Maar ook zonder Willem D. sr. in die partij wens ik u een prettige dag. Tot morgen. MERIJN (ADVERTENTIE) 'Als ik straks met verlof kom, logeer ik bij mijn broer. Ik ben écht welkom. Alleen zou ik mijn schoonzus zo graag iets willen ver goeden van haar extra kosten. Als kind aan huis eet en drink ik maanden mee, maar ik zie wel dat kinderen ook niet goedkoop zijn. Zondervakantiegeld kan ik nietveel terug doen, zeker niet als ik ook nog wat oude vrienden langs wil reizen. Op deze manier voel ik mij soms wel eens meereen last dan een gast.' Beste Missionaris, U bent géén last, niet vooruwfamilie en niet voor óns, nederlandse katholieken. Want u bent ónze gast.Vanzelfsprekend! Uwmissie is ónze missie. We zouden ons schamen als 't anders was. Bedank uw broer en schoonzus en laat ons ook iets doen. Alleen al voor missionarissen-op-verlof in nood situaties is dit jaar tenminste f 387.000,- nodig. GIRO 676 (ZES-ZEVEN-ZES) van NEDERLANDSE MISSIONARIS. Den Haag. van Alkemadelaan 1 - 070-24 45 94 Hfcl

de Stem | 1971 | | pagina 1