ia Ruim veertig doden bij scheepsramp KONINGIN AAN T ROER (BB Sovjet-delegatie verwacht in Cairo ELISABETH MISSCHIEN NAAR PARIJS' rads 99 75 EXPLOSIE OP NOORSE PASSAGIERS BOOT Elrom leidde ondervraging van Eichmann Verantwoordelijkheid veeïvormige pers bij overheid fefeUdllaKi KWIKSTEP Hl V Lh stad Slagregens en onweer spelen verkeer parten PIRATENZENDERS Ook stranding Radio Capitol in onderzoek VOORZITTER NVJ: SCHILLER OP STADHUIS Informateur legt fractieleiders zijn ideeën voor LEGERLEIDING GEZUIVERD Heelhuids de beste vouwfiets "Vz rg ïh rp f GA VJÜ u> Bejaarde vrouw bij brand omgekomen lelschudders raelotte 3- met rubber tanden, dem. spec, prijs f. 1200,-. Fa. Wouw. Tel. 01658- Landbouw op alle soorten koolplan- sla en tomatenplanten luit bij de fa. F. Schoo- Zoon, RoosendaaJsebaan uw, tel. 01658-531. Diversen erdag 22 en maandag 21 rote kermisschieting bij eyaert-Nijs. Hulst. Aan- uur. heer die hulp verleende to-ongeval op 9 mei bij aag plm. 22.15 uur, rij- Lelijke Eend adres maken i. v. m. leren piessens, Zoutestraat ilst. ie Heden maandag sdag kennis, groot bal t en Dieter, Hulst. fee 200 gram st a 1.52, nu lm saksische Ir worst PARIJS. Naar verluidt voeren Frankrijk en Engeland momenteel besprekingen over een informeel bezoek van koningin Elisabeth aan Frankrijk. Dit bezoek zou op korte termijn moeten plaatsvinden als een nieuw bewijs, dat de twee landen elkaar weer hebben gevonden. Eveneens wordt overleg gepleegd over een officieel staatsbezoek van de Franse president George Pompi dou aan Engeland. Dit 'tegenbezoek' zou evenwel later zijn gepland, waarschijnlijk als de Britse toetre ding tot de E.E.G. reeds een feit is. De plannen tot de wederzijdse be zoeken zijn vooral een gevolg van de succesrijke besprekingen tussen Pompidou en Heath vorige week. Dr. Mansholt, vice-president van de E.E.G.-commissie en de West- duitse regering hebben zich optimis tisch uitgelaten over Engelands toe treding na het gesprek in Parijs. Op 5 en 6 juli zullen Willy Brandt en Pompidou elkaar in Bonn ontmoeten voor het halfjaarlijkse Frans-Duitse overleg, zo is zaterdag in Bonn mee gedeeld. Men verwacht echter, dat de Franse president Bonn voordien schriftelijk op de hoogte zal stellen van het Parijse overleg tussen Heath en de Franse president. Overigens zijn politieke kringen en de Britse pers er van overtuigd, dat Erward Heath nog vele horden zal moeten nemen alvorens het E.E.G.-lidmaatschap een feit zal zijn. Niet alleen zijn er in eigeu conser vatieve kring tegenstanders, ook op posant Harold Wilson neemt een steeds "hardere" houding aan. (Van onze redactie builen' land) VANCOUVER - Een ont ploffing, gevolgd door een felle brand, heeft vermoe delijk aan 42 bemannings leden van het Noorse passa giersschip „Meteor" het le ven gekost. Veertien doden zijn al geborgen. Er bestaat vrijwel geen hoop, dat de achttien vermisten nog in leven zijn. De 66 passagiers konden het brandende schip tijdig verlaten en zijn met een veerboot uit Alas ka naar Vancouver gebracht. Het 2856 ton metenide schip maakte een vakantiereis naar Alaska. De "Meteor" was zaterdagavond rond (Van onze redactie binnenland) DRIEBERGEN Hevige onweders en slagregens hebben gisteren het verkeer parten gespeeld. Er ontston den nogal was files omdat veel dag jesmensen tegelijk op de vlucht sloe gen. Het verkeer op rijksweg 58 was gistermiddag een tijdje geheel gestag neerd, doordat de bliksem op het NS- net was ingeslagen en daardoor de overweg tussen Krabbendijke en de Ivreekkrakdam automatisch werd ge sloten. Het leidde tot een file van dertig kilometer. Filevorming tengevolge van ket tingbotsingen ontstond ook op de rijkswegen Utrecht - Arnhem en tus sen Houten en Bunnik. Er waren slechts enkele gewonden. De 29-jarige M. Doleweert uit Ois- terwijk overleed aan de gevolgen van een ongeluk, dat hem in Haaren was overkomen. Bij het oversteken van de weg is de 4-jarige Frans Nijboer uit Wierden door een auto gegrepen en gedood en in het Limburgse Bergen vond de 23-jarige R. Gerritsen uit Arnhem de dood toen hij tegen een boom reed. Onder Veenendaal, ontstond grote ravage, toen een lege ertstrein door nog onbekende oorzaak uit de rails liep en ontspoorde. Vijftien lege wa gons lagen schots en scheef over bei de sporen. De verbinding Utrecht - Arnhem zal zeker tot vanmiddag zijn verstoord. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Radio Veronica-di recteur Bull Verweij, die vanmorgen in Den Haag wordt voorgeleid, zal evenals zijn vier mede-arrestanten m het verdere verloop van het on derzoek naar de aanslag op Radio >iordsee International ook wat vragen te beantwoorden krijgen over de stranding van de derde piratenzender voor de Nederlandse kust, Radio Ca pitol. Het schip van deze piraat is begin november van het vorig jaar van zijn anker losgeslagen en bij Noordwijk gestrand. Dat gebeurde evenwel in een stevige najaarsstorm, zodat de omstandigheden toen niet bepaald verdacht waren. Gezien de manier, waarop piratenzenders hun zaken on der elkaar blijken te regelen, heeft officier van justitie mr. dr. Van 't veer in Den Haag opdracht gegeven ook nog eens in de stranding van Ra dio Capitol te duiken. Veronica-employé N. J., die recht streeks contact met de gearresteerde duikers heeft gehad over de aanslag op Radio Nordsee heeft na zijn ar restatie inmiddels toegegeven gewe ten te hebben, dat explosieven zou den worden gebruikt. Van de manier waarop de aanslag tenslotte is uit gevoerd blijft hij zich achteraf ech ter distantiëren. acht uur nog ongeveer zeven uur va ren van Vancouver, het volgende reis doel, toen de ontploffing zich voor deed in de bemanningsverblijven in het voorschip. Daarbij zijn ook de meeste slachtoffers gevallen. De pas sagiers gingen met vier bemannings leden van boord toen het schip slagzij begon te maken. De rest van de ne- geratigkoppige bemanning bleef aan boord om de brand te bestrijden. Dc 22-jarige steawrdess Esther Roska dje in Vancouver in een ziekenhuis ligt, zei bij het kantoor van de purser 12 of 13 lijken te hebben zien liggen vlak voor ze van boord werd gehaald (Van onze redactie buitenland) TEL AV1V Ephraim Elrom, de Israëlische consul-generaal in Istan- boel, die na zijn ontvoering vermoord is, is jarenlang chef geweest van de centrale recherche in Israël en heeft als zodanig de ondervraging van de nazi-oorlogsmisdadiger Adolf Eich mann geleid. Hij heeft echter ook een belang rijke rol gespeeld in een ontvoe ringszaak, die destijds grote beroe ring in Israël wekte. Het ging hier bij om een jongen, Jossele Sehuch- macher, die in alle stilte door zijn grootvader over de Israëlische grens was gebracht can hem een ultra-or thodoxe opvoeding te kunnen geven, daar de ouders van de jongen niet religieus waren. Om hem te kunnen opsporen, liet Elrom zijn haar en baard groeien, waardoor hij het voorkomen kreeg van een ultro-orthodoxe jood. Jossele Schuchmaeher werd tenslotte in het buitenland opgespoord door de Is raëlische geheime dienst, omdat de zaak niet meer langs de normale po litieke weg behandeld kon worden. Elrom werd 58 jaar geleden in Duitsland geborsn en heeft 27 jaar bij de Israëlische politie gediend. Na de dood van zijn enige zoon bij een vliegtuigongeluk werd hij overge plaatst naar buitenlandse zaken. Voor hij hier in dienst trad, heette hij Hofstaedter. In overeenstemming met het voor schrift van het Israëlische ministe rie van buitenlandse zaken, dat di plomatiek personeel in het buiten land een Hebreeuwse naam moet hebben, wijzigde hij zijn naam in El rom. Hij Was met zijn vrouw Elsa naar Istanboel gezonden om beter het verlies van hun zoon te boven te kunnen komen. SCHEVENINGEN VLAARDIN GEN (ANP) Koningin Juliana heeft zaterdagmiddag in een „vlag- getjesdag"-vierend Scheveningen de vernieuwde havenmond geopend. Zij deed dat door op het hospitaal kerkschip De Hoop, dat op zee voor Scheveningen voer, de scheeps hoorn in werking te stellen. Het signaal werd door de schepen in en bij de haven overgenomen. Twee vissersschepen voeren daarop als eerste de nieuwe havenmond bin nen. De Scheveningse haven is nu ge schikt voor schepen met een diep gang van 4,50 a 5 meter. Naast de vissersschepen kunnen er nu ook kustvaarders, kleine vrachtvaart en recreatievaart terecht. Het hele werk aan de havenmond heeft 60 miljoen gulden gekost. Ter gelegenheid van de opening van de havenmond en van vlag getjesdag lag de vissersvloot fees telijk gepavoiseerd in de haven. Toen De Hoop met de koningin en de ministers Bakker (Verkeer en Waterstaat) en Lardinois (Land bouw en Visserij), de haven uitvoer voor een tochtje op de zee, hadden zich vele duizenden mensen op de Scheveningse boulevard en rond de haven verzameld. De bemanningen van een Engels en twee Neder landse marineschepen riepen de koningin bij haar vertrek uit de haven uitbundig een groet toe. Een tiental vissersschepen, waarvan er twee later de haven als eerste bin nenvoeren, hield een vlootschouw op zee voor Scheveningen. Vóór de opening had de koningin bij de visafslag en op De Hoop ge sproken met Scheveningse vissers en reders. Aan boord van het hospitaal kerkschip werd gesproken door mi nister Bakker, die herinnerde aan de historische banden tussen het Huis van Oranje en Scheveningen. Hij wees erop dat Scheveningen nog altijd in de eerste plaats een visserijhaven is. De visserij van Koningin Juliana aan het stuurpiel van het hospitaal-kerk schip' De Hoop tijdens de officiële openstelling van de nieuwe haven mond in Scheveningen. vandaag kent zijn problemen, maar biedt ook redelijke vooruitzichten. Men raakt de inzinking van enkele jaren geleden wat te hoven, aldus minister Bakker. Hij zei expansie van de Scheveningse haven in de jachthavensector gewenst te vin den. Burgemeester Marijnen van Den Haag liet vervolgens in een toespraak weten dat er provisori sche voorzieningen voor de recrea tievaart getroffen zullen worden. Prinses Beatrix en prins Claus waren zaterdag met het koninklijk jacht Piet Hein in Vlaardingen ter gelegenheid van vlaggetjesdag en de opening van het nieuwe gebouw van het museum voor de Neder landse visserij. UTRECHT (ANP) Als de over heid op grond van haar verantwoor delijkheid handhaving van een mini mum aan pluriformiteit van de pers noodzakelijk acht en als dit gaat be tekenen, dat zij het voortbestaan van bepaalde, thans ernstig bedreigde bladen nodig acht, dan is het haar plicht dat ook mogelijk te maken. Dit zei zaterdagochtend de voorzit ter van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ), de heer J. J. van Kaalte, bij de opening van de verenigingsiraadsvergadering van de ze ruim 3000 leden tellende (catego rale) vakbond in Utrecht. De heer Van Raalte noemde de problemen in de journalistiek en bi; vele dag- en nieuwsbladen en tijd schriften zorgwekkend. Volgens d heer Van Raalte kan de verantwoor delijkheid voor het besluit of de uit gifte van dag- en nieuwsbladen en/( tijdschriften moet worden beëindigt of dat tot vergaande concentrati moet worden overgegaan, niet wor den overgelaten aan het zogehete spe der vrije krachten, noch aan de wel willendheid van de aandeelhouder: van uitgeversbedrijven. Niet het be drijfseconomische rendement van een krant moet bepalend zijn, maar het maatschappelijk rendement, want ook dat is economie, aldus de heer Var Raalte. De verenigingsraad van de NVJ heeft zijn solidariteit betuigd met de redactie van het dagblad De Tijd, die geen genoegen neemt met eventuele sluiting van het bedrijf. (ADVERTENTIE) Van ons geen steek onder waterVoor een solide steek(wagen) onder welke last ook - V: intern óp transport' materiaal - rnagazijri ...bedrijfs .-jnrichtingeh ploegstraat108 brèda tel:55850 Bel voor nsdere dokumentatie DE ITALIAANSE politie heeft in haar grootscheepse actie tegen de ma fia zaterdag de voormalige Ameri kaanse gangster Joe Adonis uit zijn luxueuse woning in Milaan gehaaid en gevangen gezet. BIJ EEN INVAL in een gemeen schapshuis in de Bijlmermeer heeft de politie een minderjarige Amsterdam mer aangehouden die in het bezit van hasjiesj was. Ook een Westduitse jongen moest mee naar het bureau. NEDERLAND is zaterdag winnaar geworden van het zesde internationa le festival van het Atlantische lied in Santa Cruz de Tenerife. Nederland was op dit festival vertegenwoordigd door Tony Ronald. De Westduitse minister van fi nanciën en economische zaken, Karl Schiller (60), kust zijn bruid, dr. Etta Eckel (30) na de huwelijksvol trekking zaterdag op het stadhuis in Hannover. Het is het derde huwelijk van de bewindsman. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Informateur prof. Steenkamp heeft dit weekend als vrucht van zijn vele oriënterende besprekingen een aantal nog verbor gen ideeën en gedachten ontwikkeld, die hij morgen zal voorleggen aan dc vijf fractievoorzitters van KVP, AR, CHU, VVD en DS'70. „Of er een ka binet van deze vijf partijen tot stand komt kan ik helemaal niet zeggen", zei prof. Steenkamp zaterdag op een persconferentie. Hij deed daar verslag van zijn be sprekingen met de voorzitters van de vakcentrales en van de centrale werkgevers, landbouw- en midden standsorganisaties, en van de ge sprekken met de ministers Roolvink (sociale zaken) en Lardinois (land bouw). Vandaag Beeft de informa teur een gesprek met staatssecreta ris Grappenhaus (financiën), met wie hij over het spaarloon en de finan ciële consequenties van het rapport- Van Soest over de middenstand zal praten. Voorts ontvangt de informateur vanmiddag de directeur van de rijks begroting drs. Middelhoek met wie hij wil praten over de kosten van voortzetting van een ongewijzigd overheidsbeleid en over de mogelijk heden tot beleidsombuiging. Zater dagmiddag had prof. Steenkamp reeds een tweede gesprek met de di recteur van het Centraal Planbureau, prof. Van den Belt, die voor hem be rekeningen had gemaakt over onder meer de kosten van ontwikkelings hulp en de sociale onzekerheid. Als prof. Steenkamp morgen met de fractieleiders gaat praten heeft hij in totaal reeds 21 oriënterende besprekingen met anderen achter de rug. (Van onze redactie buitenland) CAïRO Gezaghebbende zegslie den in Cairo verwachten dat presi dent Nikolai Podgorny van de Sovjet- Unie binnenkort aan het hoofd van een delegatie een bezoek aan Egypte zal brengen. Over de redenen van het bezoek is niets officieel meegedeeld maar vol gens een zegsman plegen beide lan den altijd onderling overleg als dat noodzakelijk is. Die noodzaak zou nu te vinden kunnen zijn in de recente zuivering in het regerings- en partij-apparaat in Egypte, waaraan nog geen eind is gekomen. Vermoed wordt dat president An war Sadat zijn Russische collega wil verzekeren dat de betrekkingen met Rusland niet onder de zuiveringen te lijden hebben. Meer dan 100 officieren van het Egyptische leger zijn gearresteerd of overgeplaatst naar het front aan het Suezkanaal omdat zij betrokken zijn geweest bij de mislukte staatsgreep tegen president Anwar Sadat, aldus hebben betrouwbare zegslieden za terdag in Cairo medegedeeld. Minstens drie generaals zijn gear resteerd op 13 mei toen een groep ministers Sadat probeerde uit het zadel te wippen door gezamenlijk ontslag te nemen. Ook de minister van defensie en opperbevelhebber van het leger luitenant-generaal Mo hammed Fawzi werd huisarrest op gelegd en later in de gevangenis ge zet. Sadat heeft Fawzi's plaatsvervan ger luitenant-generaal Mohammed Sadek enkele uren na de afzetting van de generaal tot diens opvolger benoemd. Tot chef-staf van het leger werd benoemd generaal-majoor Saad El Shazii. Sadek zou volgens berich ten nooit erg goed hebben kunnen opschieten met de grimmige, weinig plooibare Fawzi. Maar hij en Shazii kunnen goed samenwerken en zou den door hun kaders worden geres pecteerd. Shazii, die zijn opleiding in de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie heeft genoten, zou de enige Egypti sche officier zijn die zijn troepen heelhuids uit de Sinaï heeft terugge bracht uit de juni-oorlog van 1967. De Egyptische procureur-generaal heeft ook een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen twee hoge functiona rissen van de radio-omroep. Het zijn Ishak Hana, directeur van de voor- lichtingisafdeling van de Egyptische radio, en Mohamed Ghazal, directeur van de voorlichtingsafdeling van „De stem der Arabieren". Eerder zijn- al, na het door presi dent Sadat bekendgemaakte complot, radiomedewerkers gearresteerd. (ADVERTENTIE) Verkrijgbaar bij uw 233;/ 'S r~L MEER DAN 100.000 mensen sterven en verscheidene miljoenen lopen jaarlijks verwondingen op bij be drijfsongevallen in de gehele wereld, aidus een rapport van de Internatio nale Arbeidsorganisatie (ILO). DE WERKENDE JONGEREN zijn de laatste jaren kritischer en als groep militant geworden, aldus Ben Lefe- rink van de Katholieke Jongeren (KWJ), die zaterdagmiddag in Utrecht afscheid heeft genomen van deze jongerenorganisatie. IN DE eerste vier maanden van dit jaar zijn in ons land 36.350 nieuwe woningen gereed gekomen, belang rijk meer dan in dezelfde periode van 1970 toen 30.947 woningen werden voltooid. Het aantal begonnen wo ningen was 41.800 tegen 39.476, aldus voorlopige gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) over de woningbouw in april. DE ISRAëLISCHE eerste minister,, mevrouw Golda Meir, is gisteren in de Deense hoofdstad aangekomen- voor een kort niet-officieel bezoek) aan Denemarken. Zij wil de confe-; rentie van de socialistische interna-; tionale bijwonen, die in Helsinki; wordt gehouden./ IN PARIJS zijn zaterdagochtend vroeg' voor de kantoren van drie Britse handelsondernemingen in Pa rijs bommen ontploft. Een vrouw werd licht gewond en er ontstond enige schade. Een uiterst-linkse or ganisatie verklaarde zich verant woordelijk voor de explosies. IN VEENDAM arresteerde de poli tie zaterdagmorgen de 16-jarige K. k. uit Veendam die ervan wordt ver dacht de woning van zijn stiefvader in Veendam in brand te hebben ge stoken. IN ESSEN (West-Duitsland) was de belangstelling voor een vocaal optreden van wereldkampioen bok sen, Joe Frazier, minimaal. Van de 8.000 kaarten waren er slechts 100 verkocht. N.-VIETNAMESE troepen hebben zaterdag tijdens borbardementen m het uiterste noorden van Zuid-Viet- nam 30 Amerikanen gedood. Dit werd door de Ainerikasnse legorlei- ding in Saigon meegedeeld. JOEGOSLAVIë en de voormalige revolutionaire regering van Zuid- Vietnam hebben besloten diplomatie ke betrekkingen aan te knopen en ambassadeurs uit te wisselen. DE URUGUYAANSE douane heeft aan boord van het Nederlandse schip Straat Hobart van. de KJCPL 'n par tij goederen ter waarde van ongeveer 2.000.000 gulden in beslag genomen, die men illegaal het land wilde uit brengen. JOODSE studenten hebben zater dagnacht een mars van Antwerpen naar Brussel gemaakt. De mars was bedoeld als een protest tegen het Le ningrad-proces. DE RUSSISCHE arts Vasili Niki- tenkov, die onlangs betrokken was bij een schermutseling tussen de Mos- kouse politie en Amerikaanse ambas sade-personeel, is in een psychiatri sche inrichting geplaatst. JAMES RESTON, journalist, onder directeur en rubriekschrijver van de New York Times zal binnenkort ecu bezoek aan China brengen. Peking heeft hem een visum verstrekt. IN GENUA verzamelt een groep vooraanstaande families handtekenin gen voor een petitie waarin de her invoering van de doodstraf in Italië wordt geëist voor midaden tegen kin deren DE BOLIVIAANSE regering heeft het Amerikaanse vredeskorps het land uit gestuurd. In politieke krin gen in de hoofdstad La .Paz be schouwt men de uitwijzing als een politieke overwinning voor de linkse groeperingen in het lan$. IN DJAKARTA is eind vorige week de voorzitter van het parlement, Hadji Hoesein, gearresteerd wegens geheime contacten met de commu nisten, zo is zaterdag uit parlemen taire kringen in Djakarta vernomen. IN MILAAN zijn zaterdagnacht twee bomaanslagen gepleegd, waar van één op een school die betrekkin gen onderhoudt met een organisatie van voormalige verzetsstrijders. ROTTERDAM (ANP) Bij een brand in een woonhuis aan de Noorcisingel in Rotterdam is gisteren de 76-jarige mevr. G. van der Ham om het leven gekomen. Haar 73-jari- ge broer, met wie zij het huisje be woonde, kon op tijd de brandende woning verlaten. Hij moest wel met brandwonden in een ziekenhuis worden opgeno men. De brand ia op de benedenverdie ping ontstaan. De man heeft nog ge probeerd de vlammen te do-ven, maar toen dit niet lukte vluchtte hij het huis uit. Zijm zuster rende in paniek naar boven, waar de brandweer haar lichaam later vond. Het huis brand de geheel uit.

de Stem | 1971 | | pagina 13