Onderwij» Brood Computer J.Th.J.M. Willems wegens ■EN, Goes IN ERMELO TELLEN DE BEJAARDEN MEE ISJENT Eigen huis Realiteit ZAifcRDAGBIJLAGE VAN DE STEM/22 MEI 1971 vrij J uit RUGKLACHTEN Een onderzoek van de P T T- bedrijfsarts Hoek uit Alk maar heeft uitgewezen dat rugklachten de belangrijkste oorzaak zijn van ziektever zuim. Bij steekproeven in Haarlem, Utrecht en Am sterdam bleek dat ruim 6 procent van alle ziektegeval len met de rug te maken had en de heer Hoek meent daaruit te mogen opmaken, dat moeilijkheden met de rug daarom verantwoorde lijk zijn voor een aanzienlijk deel van de uitkringen op grond van de sociale wetge ving. Opvallend verschijnsel in het onderzoek van de arts Hoek is bovendien de duide lijke toename van rugpatiën ten en de toename in ver- zuimfrequentie bij patiënten met rugklachten. Hij wijt de ze toename onder andere aan de toegenomen bewe gingsarmoede in het levens patroon. Een werkgroep van de Raad van Europa heeft aange toond dat het mogelijk is om het mislukken van studie met 50 procent te verminde ren bij een onderrichtver- mindering van 25 procent. Experimenten aan de T H in Eindhoven en aan de univer siteit van Leuven hebben duidelijk gemaakt, dat les sen die met verschillende methoden werken een veel beter effect hebben dan de tot nu toe gebruikelijke les sen. Het nieuwe onderwijssy steem gaat er van uit dat elk onderwerp op verschil lende manieren onderwezen kan worden en dat verschil lende studenten uit die ver schillende methoden de ma nier kunnen kiezen die hun het beste past. Door lessen en cursussen op verschillen de manieren te organiseren en de studenten de keus te laten welke methode ze wil len volgen kan men volgens de Europese werkgroep het meest gunstige resultaat be reiken. GistBrocades te Delft en Bayer te Leverkusen hebben besloten bij de fabricage van semi-synthetische peni- cillines nauw te gaan samen werken. Het is de bedoeling deze samenwerking vorm te geven in een nieuw op te richten maatschappij die in Delft het ruwe produkt zal vervaardigen, dat vervol gens in Leverkusen verder verwerkt zal worden. De produktie van antibiotica heeft de afgelopen jaren een hoge vlucht genomen en het ligt in de lijn der verwach tingen dat deze ontwikkeling verder zal gaan. Het leven op aarde schijnt steeds ris kanter te worden. Bij de afsluiting van 'n bak kerij-congres heeft prof. Groen uit Leiden verklaard, dat we meer brood moeten eten om hartinfarcten te voorkomen. Dat is om de duidelijkheid in het toch al zo moeilijke dwaalhof van de voedingsleer te bevorderen. Meer brood maakt mensen dikker en wanneer prof. Groen meent dat daardoor hartinfarct wordt voorkomen moet hij zijn stelling wel met zeer begrijpelijke uitleg om kleden. Dr. Delgado van de medi sche faculteit van de Ame rikaanse Yale-univer'siteit is er onlangs in gelaagd de hersenen van een chimpan see aan te sluiten op 'n com puter. Elektroden die in de hersenen van de mensaap waren geplant registreerden bepaalde hersengolven die via een draadloze verbinding naar de computer werden gezonden. Deze computer was dusdanig geprogram meerd dat hij bij een be paald signaal-patroon rea geerde en een signaal uit zond, waardoor men kon controleren wat de chimpan see dacht. Dr. Delgado ver klaarde dat zijn experiment toepassingsmogelijkheden biedt bij de behandeling van geestelijke afwijkingen, doch er zijn ook mensen die vre zen, dat deze methode nieu we mogelijkheden zal schep pen om de mensheid ver der onder controle te bren gen. Boeken en boekjes over mi lieu zijn de laatste maanden in overvloed op de markt verschenen, maar werkelijk goede literatuur is en blijft zeldzaam. Veel auteurs heb ben zich geroepen gevoeld in alle toonaarden te waar schuwen voor de ondergang van de wereld en daarbij is de objectiviteit nogal eens geweld aangedaan, 't Boek je „Wat heet vuil?" dat on langs bij Malmberg is ver schenen vormt een gunstige uitzondering op deze regel. In dit uitermate goed ver zorgde boekwerkje wordt op geëngageerde, maar verant woorde wijze verslag gedaan van het wel en wee rond het milieu en de presentatie is bovendien dusdanig dat het tot lezen uitnodigt. (,Wat heet vuil?', G. Groen e.a., Malmberg 's-Hertogenbosch) XXX Vele rugklachten vinden hun aanleiding buiten het werk milieu. (stelling bij proef schrift van H. Hoek, Amsterdam) XXX Opgerichtvereniging voor filosofie-onderwijs die zich tot doel heeft gesteld 't fi losofie-onderwijs aan mid delbare scholen en scholen voor hoger beroepsonder wijs te bevorderen. Inlichtin gen bij drs. Schavenmaker, filosofisch instituut Rijksuni versiteit Utrecht. XXX De moderne literatuur kan niet getypeerd worden als 'n ontmaskering van de mens, zolang zij de mens vermomt als een tragische figuur. (stelling bi j proef schrift van J. Jager, Vrije Universiteit) XXX De ontwikkeling van de ge neeskunde leidt onvermijde lijk tot toeneming van ziek teverzuim. (stelling bij proef schrift van H. Hoek, Amsterdam) XXX Een team chemici uit Cali- fornië is begonnen met een onderzoek om DDT biolo gisch afbreekbaar te maken. Met het toevoegen van zink en aluminiumhoudende pre paraten denken de Amerika nen deze milieu-vervuiler no. 1 te kunnen muilkorven. Benoemd: dr. P. Smit uit Utrecht tot lector in de ge schiedenis van de biologie aan de Katholieke Universi teit te Nijmegen. Langzaam maar zeker leert de mens erkennen dat er ook in het verleden dingen zijn gebeurd die een positieve invloed kunnen hebben op de ontwik kelingen vam nu. XXX Ergernis en zorgen kunnen de oorzaak zijn van tandpijn. Het is mogelijk dat gekwel de mensen in hun slaap zo hard de tanden op elkaar bij ten dat niet alleen tandpijn, maar ook kramp in de kaak spieren ontstaat. Ergernis is en blijft ongezond. XXX Onderzocht dient te worden in wiens behoeften de eenzij dige berichtgeving over cri minaliteit door massacom municatiemiddelen voorziet. (stelling bij proef schrift van O. Kam- stra, Amsterdam) mm leenadministratie en Nieuwe kliniek brengt bejaarden degene die studeert houden, alsmede een heeft, de voorkeur roef nieuw geluk door HENNY GROOTVELD iterstaat het Arrondissement iid-HoiIand iuden van toezicht ien en de uitvoering n bestaande rijks- ovincie Zuid-Holland. aterbouw] of aan den Rijn en van f1075,-tot lelijkheden aanwezig. innen nu reeds luisvesting zal alle /erleend. icaturenummer van brief en 3sychologische avenhage. akantie-uitkering. 1T8 - BREDA voor een l jaar. DMEMDE ENTEM 16-18 jaar. kan rekening worden aties graag schriftelijk. naks- jgen- :ierig. Pog- 'aring ings? zijn soort draait een paar maanden. En er zijn al uit stekende resultaten geboekt. Een spectaculair voorbeeld „Een oude man wordt volle dig geestesziek opgenomen. Hij ziet vreemde beelden en hij wordt achterdochtig. Na onderzoek en behandeling blijkt dat de man een aan tal weken te weinig gedron ken heeft. Hij krijgt een vochtkuur van een paar da gen en wordt weer helemaal de oude. En de familie zegt dan: „dokter, er is een won der gebeurd". „Het is een extreem voor beeld", geeft dr. Van Andel toe. „Maar je komt het vaak tegen in warme perioden. Oude mensen die alleen zijn wie niet of nauwe- lijks wordt omgekeken, heb ben nu eenmaal de neiging met genoeg te eten en te drinken. Ze vinden zichzelf te onbelangrijk voor goede verzorging. Van dat beeld, dat ze zichzelf aanpraten en waarin anderen hen niet on gelijk geven, moeten ze af stand nemen". Een andere ervaring in De Feithenberg: „Een oude man wordt opgenomen, om dat hij zelfmoord wil plegen. Hij is somber geworden en denkt het leven niet meer aan te kunnen. Het onder zoek wijst uit dat zijn hart niet goed functioneert, wat die somberheid in de hand werkt. Er is een geneesmid del, waardoor het hart zijn normale werking weer terug krijgt". „Maar somberheid kan pok veroorzaakt worden door alleen wonen. Dan proberen we zo'n man van die een zaamheid af te helpen. En als hij weggaat, hebben we ervoor gezorgd dat hij goed wordt opgevangen. In deze gevallen is het een uitkomst, als er een dienstencentrum voor bejaarden in de buurt van zijn huis staat". Volgens dr. Van Andel moet het mogelijk zijn de be jaarden meer geluk te ge ven. Dat kan, als ze langer in hun eigen huis kunnen blijven. Daarom staat bij de behandeling in De Feithen berg een terugkeer naar huis voorop. „Er is op het ogenblik een geweldig aantal bejaarden centra in aanbouw. Grote ge bouwen met moderne hokjes voor bejaarden". Volgens dr. Van Andel lijken ze teveel op wachtkamer voor de dood. Het is daarom hoog tijd dat er een ander klimaat komt voor bejaarden. Want op het ogenblik is de bejaarde op een zijspoor gerangeerd. Behandelhuizen als De Feithenberg zijn in een an der klimaat onmisbaar. „Wij hebben dag- en nachtpatiën ten en mensen die geruime tijd blijven. Mensen die 's nachts gaan ronddolen en hun huwelijkspartner daar mee hinderen, neem je bij voorbeeld op als nachtpa tiënt. En we kennen ook va kantie-opnames. Je weet wel: voor de familie die op vakantie gaat en die opa met kan meenemen". Het is de overtuiging van dr. Van Andel dat we de be jaarden veel meer met el kaar moeten opvangen dan nu gebeurt. Een goede buur man kan ijvoorbeeld door een beetje extra-werk een naast hem wonende bejaar de het gevoel geven dat hij erbij hoort. De Feithenberg mag zich in een grote belangstelling verheugen. Natuurlijk is de kliniek al te klein. De toe komstige patiënten staan op een wachtlijst. De medische staf werk rigoureus vanuit de ze wachtlijst om alles zo eer lijk mogelijk te laten verlo pen. Opnieuw leren lopen Geronto-psychiatrische kliniek De Feithenberg Van Andel: „In d'eze kliniek is voor de bejaarde patiën ten een kapsalon, een schoonheidssalon, een oefen- tuin. In alles wordt de pa tiënt betrokken bij de reali teit. De bank houdt hier zit tingen, zodat iedereen zelf zijn geldzaken kan regelen. We besteden aan alle kanten aandacht aan de bejaarden". Want: „Het moet uit zijn met de kreet dat de ouder dom met gebreken komt. Een bejaarde is geen afge schreven figuur. Het „65 jaar zijn en wegwezen" kan niet langer. In 1985 alleen al zijn er ongeveer twee mil joen bejaarden. Al die men sen kan de maatschappij niet met één handomdraai af doen". Volgens dr. Vain Andel zou den er eigenlijk in Nederland dertig geronto-psychiatrische klinieken moeten staan. Be- handelhuizen voor mensen vam boven de zestig met geestelijke en lichamelijke stoornissen. „Het aantal be jaarden met dit soort proble men schat ik 175 op de dui zend. Het is daarom belang rijk dat er een mentaliteits verandering bij ons optreedt. Je moet vader niet in het ui terste geval naar zo'n behan- delhuis sturen, maar je moet hem er meteen naartoe bren gen, als hij wat vergeetach tig begint te worden". „Wij zijn van oordeel dat we dan heel veelmensen kunnen helpen. Een staf van mensen is daar de hele dag mee bezig. Fysiotherapeu ten, dokters, verpleegkundi gen, een psychiater, een so ciaal werker". Dit team beschikt over de modernste hulpmiddelen. Om maar wat te noemen. Een televisie sy steem video-recording) waarmee loopoefeningen van patiënten met commentaar van de begeleiders kunnen worden opgenomen. Als de oefening voorbij is, kan de bejaarde zittend vanuit zijn stoel zien wat hij verkeerd deed. Een volgende keer gaat het dan soms veel be ter. De Feithenberg (bouwkos ten 6 miljoen) volgens dr. Van Andel als behandelhuis in Nederland het enige in Wijn, bier en andere alcoholische dranken worden tegenwoordig bieer en meer synthetisch van geur, smaak en kleur voorzien. Het schijnt dat er bijvoorbeeld al volledig synthetische Chianti bestaat. Om de componenten voor deze kunstmatige dranken te ontdekken,, analyseert men natuurlijke produkten en een van de wijzen waarop dit gebeurt is de volautomatische gaschromatografie. Op de foto een dergelijke volautomatische drankanalysator. Dr. van Andel Ze zijn beiden tachtig jaar. Het is hun enige overeenkomst. Want verder zijn ze gewoon een willekeurige oma en opa. Twee uit de duizenden be jaarde Nederlanders. De één ondergaat de traditionele vorm van bejaardenzorg, de ander treft het en maakt kennis met een moderner maatschappijbeeld over be jaarden. Opa ligt in de ziekenzaal van een bejaardencentrum in Bussum. Alleen kon hij 't niet langer redden in zijn ka mertje in het bejaardencen trum. Toen hij ook niet meer kon lopen, moest hij naar die ziekenzaal. Mopperend wacht hij de toekomst af. Zijn tv-toestel staat nog op zijn kamertje. In bed ligt hij naar de dood te staren. Hij is eenzaam, want er komt wei nig familie. Het is ook geen lolletje om bij een moppe rende oude man op bezoek te gaan. Oma is één van de 140 pa tiënten in de gloednieuwe ge ronto-psychiatrische kliniek De Feithenberg in Ermelo. Ze zit in de hal en kijkt naar buiten. Het is stralend weer. „Ik ga weer terug naar Nel ly", vertelt ze. „Want ik ben bijna beter. Alleen loop ik niet zo best meer. Maar het is toch weer de goede kant opgegaan. Een poosje gele den kon ik niet meer tegen het leven op. Ineens stierven mijn broers, zusters en ken nissen. Ik was toen alleen. Toen heeft Nelly me hier heen gebracht en hier heb ben ze me er overheen ge holpen". Directeur-geneesheer dr.

de Stem | 1971 | | pagina 5