Vogel oor creatie ifflü Bredase wezen Arrestaties i.v.m. diefstal te Hulst Zoutarm dieet? Natrinon! Wethouder van Hontenisse beticht VARA van onjuistheden r: STEM Gewoon Nog-27. p'R JITteU tóch ho wms in 'N PAKKlE. GEDEPUTEERDE STATEN: VERENIGING NEGATIEF TEGENOVER OVERHEID Bromfietser zwaar gewond V] rij zonnig Containerterminal 5 juni open Verkenners voor „Zepaka in Hulst Grondverkoop in raad Terneuzen /3 hoéf-, fyjntiU&Je- N0U,PAH WAAI IK ER Stemming onder •bouwvakkers erg geladen Mansholt spreekt te Schoondijke stad streek commentaar Wie kwetst krijgt niets hoogwatet* (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De provincie ^eeland zal geen subsidie verlenen aan de vereniging Milieuhy giëne Zeeland. Kostuums van Becofex Niel spelen in zand op kade le Breskens ZATERDAG 22 MEI 1971 rers) accommodatie mag model omst een toenemende vrije voorzieningen toejuichen". Geesbergen gezegd, tijdens de ingebruikname van liet eatieigebied formeel werd een koude winterdag in ït Bonte Hert" in Hulst. Hulst zullen dergelijke tgen moeten komen", zo :r Molthoff. der W. Lambert van open ken van de gemeente Hon- ,ng in op de technische as- vertelde onder meer dat ïdaankopen alleen al een in 650.000 gulden nodig was. heeft Hontenisse dan nu een dagrecreatieterrein van een camping van bruto 6 n bungalowpark voor 44 s. Tot een van de wensen emeente behoort in de toe beschikking te krijgen gehele water „De Vogel", men nu nog slechts de helft ikking heeft. De grenslijn ater wordt door fel-oranje langegeven. lens kwamen nog aan het heren dr. ir. A. W. de Ja- le Nederlandse Heidemij. en Brinkman van de Cultuur te Dienst. Burgemeester mr. s dankte in laatste instantie belangstelling. De feeste- zijn gisteravond besloten lalingmaaltijd voor de geno- /aarvoor de paling, volgens Somers, door „De Vogel" /erd. TOOK ZUIDWEST NEDERLAND 'oor Zeeland [EMENTSPRIJS per kwartaal, binnen dingsgebied (excl. 50 ct. osten) er maand (incl. 9 ct. osten). KANTOREN: LI ZEN: Nieuwstraat 9, >0-7920 (4 lijnen) Steenstraat 14, 10-3751 (3 lijnen) Klokstraat 1, 10-8030 (3 lijnen) TEN OVER GING: tantooruren: tel. 01140- 11158-1940 anderen) TENTIE EXPLOITATIE: specteur Zeeland: (01100-4316) i O.Z. Vlaanderen: Bakker (01150-2601) g en W.Z Vlaanderen: »rs (01170-2893) one en Terneuzen: iman (01155-1224) TIE ZEELAND: Kromme Weele 4, >urg, tel. 01180-7764 eeland: oopman, tel. 01180-7438 ui Goes: iten, tel 01100-6584 erend redacteur :h-Vlaanderen: Berkel, tel 01150-4866. ur O. Z. Vlaanderen: tnd, tel 01140-3751. mafoon via: 341 of 01608-2073 5-2237 ur Kanaalzone en en: ier Helm. tel. 01150-4865 iactie Zeeland: Deursen, tel. 01155-1367 rnalist Zeeland: ie Boer tel 01155-2237 GEEN GELD VOOR VMZ Het college van G.S. van Zeeland is verdeeld over de vraag of er subsidie moet worden gegeven aan de Vereniging Milieu Hygiëne Zee land, die met een zeer krappe huis houdbeurs moet werken en die dan ook reeds door een tiental Zeeuwse gemeenten financieel wordt ge steund. Een meerderheid in G.S. is tegen subsidieverlening, onder meer om dat de V.M.Z. in haar bulletins on zorgvuldig en niet overeenkomstig de feiten zou publiceren. „Daarbij komt", zo zegt de meerderheid in het college van G.S., „dat de V.M.Z. zich uitermate negatief en vaak kwetsend tegenover de overheid opstelt". Men proeft in deze motivering het standpunt van een overheid, die van zichzelf meent dat zij niet falen kan en die wat al te gemakkelijk een kritische houding vertaalt met een negatieve instelling. Wij kunnen ons voorstellen dat het provinciaal bestuur de V.M.Zf- bulletins niet met grote waardering leest. De kritiek richt zich nu een maal vaak tegen dit provinciaal be stuur, dat nooit heeft geschroomd om de volle verantwoordelijkheid voor het industrialisatiebeleid en de gevolgen daarvan op zich te nemen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN. Op de kruising van WoelderenlaanPresident Roo- seveltlaan heeft een aanrijding plaats gevonden tussen de 20-jarige brom fietser L. V. uit Middelburg en een personenauto, bestuurd door K. F. B. uit Vlissingen. L. V. liep een enkel blessure en enige verwondingen op aan de borst. Hij moest per ambu lance worden overgebracht naar het Bethesdaziekenhuis te Vlissingen. De bromfietsv werd zwaar beschadigd. Het ongeluk ontstond doordat de bromfietsbestuurder bij het links af slaan geen acht sloeg op het achter opkomend verkeer. Vooruitzichten voor zondag' en maandag, opgesteld door het K.N.M.I. op vrijdag om 18.00 uur: vrij zonnig, enkele buien en later enige afkoeling. Weersvooruitzichten voor zondag': Aantal uren zon: 4 tot 11; min.- temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max.-temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 60 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 2 tot 8; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kan-s op een geheel droog etmaal; 50 procent. Morgen, zondag, 23 mei 1971 Bergen op Zoom 02.21 en 14.52, Hansweert 01.40 en 14.12, Terneuzen 01.05 en 13.36, Vlissingen 00.35 en 13.02, Wemeldinge 02.11 en 14.42. Maandag, 24 mei 1971 Bergen °P Zoom 03.11 en 15.43, Hansweert 02.24 en 14.57, Terneuzen 01.47 en 14.18, Vlissingen 01.15 en 13.44, We meldinge 03.01 en 15.33. ^waterstanden Konstanz 333 (pl. 1), Rheinfelden 333 (-3), Straatsburg 238 (pl. 6), Plittersdorf 361 (-4), Maxaiu 412 <- 3). Plochingen 124 (-9), Mannheim 228 (—4), Steinbach 118 (pl. 2), Mainz 228 (—11), Bingen 144 (—2), Kaub 159 (—2). Trier 238 (pl. 3), Koblenz 167 (pl. 2), Keulen 119 (onv.). Ruhrort 279 (-6), Lobith 887 "8). Pannerdense Kop 859 (-9), Nijmegen 675 (—13), IJsselkop 791 1-8), Eefde IJssel 319 (—3), De venter 208 (onv.), Monsin 5470 (pl. 12), Borgharen 3880 (-15), Belfeld '088 (-39), Grave beneden de sluis 500 (onv.). De minste waterdiepten in de vaargeul, vermeld op de waarschu wingsborden, zijn in centimeters. bpijk-St.-Andries 300, Driel-Ame- rongen 245, IJsselkop-Doesburg 235, uoesburg-Zutphen 240, Zutphen-De- ^enter 245. Deventer-Windesheim 250. De motivering voor de afwijzing van een subsidieverzoek van de V.M.Z. bestaat uit twee elementen. Allereerst wordt door het college van G.S. beklemtoond, dat de vereniging door een geringe contributieverhoging gemakkelijk tot een sluitende be groting kan komen, terwijl ook de wijze van begrotingssamenstelling wordt aangevochten. Het tweede element heeft betrekking op de wijze waarop de V.M.Z. zich in de praktijk opstelt. Een meerderheid in het college vindt, dat het door de V.M.Z. nagestreefde doel niet van zodanige waarde voor de Zeeuwse samenleving is, dat de provincie daaraan financieel zou moeten bijdragen. Wel wordt de doelstelling van de VMZ op zichzelf van waarde geacht, maar de manier waarop de VMZ deze doelstelling nastreeft, leidt tot een afwijzende conclusie, zo staat te lezen in het voorstel van GS aan Provinciale Staten. Letterlijk staat er: „De voorlichting van de VMZ, met name in haar bulletin, is in hoge mate onzorgvuldig en in tal van gevallen nieit in overeenstem ming met de feiten. Daarbij komt dat de VMZ zich uitermate negatief en vaak kwetsend tegenover de overheid opstelt". Een minderheid in het college van GS ziet deze bezwaren ook wel, doch zij meenit dat de afwijzende conclusie van de meerderheid in het college niet terecht is. „De VMZ heeft bijgedragen tot de bewustwor ding van de bevolking voor de pro blemen die met de milieuhygiëne samenhangen. Dat is van zoveel be lang, dat een betere relatie tussen de VMZ en de overheid dient te worden nagestreefd", zo meent deze minderheid. Een tiental Zeeuwse gemeenten is in de loop van het laatste jaar overgegaan tot het verlenen van fi nanciële steun aan de VMZ. Over het besluit van GS geen subsidie aan de VMZ te verlenen zegt de voorzitster van deze vereniging, me vrouw mr. C. Kannegieter: „Het is heel wel denkbaar, dat wij in ons bulletin vergissingen hebben ge maakt. Tot nog toe is dat echter niet aangetoond". Over de financiële situatie merkt de vereniging op, dat men de be staande lage contributie graag wil handhaiven, omdat men van mening is dat er bij geen enkele Zeeuw financiële bezwaren mogen bestaan om lid te wordentzie ook commen taar). 55 (Van onze correspondent) HULST Ongeveer 200 katholie ke verkenners uit het gewest Zee land, in de leeftijd van IX tot 14 jaar, zullen vandaag (zaterdag) en morgen deelnemen aan de "Zepaka" die dit jaar vpor de derde maal gehouden wordt op het buitencen trum van 't Jagertje te Hulst. De deelnemers komen uit Terneu zen, Sluiskil, Sas van Gent, Oost- burg, Sluis, Vlissingen, Hulst, Clinge en 's-Heerenhoek. Gisteren (vrij dag) werd reeds begonnen met de opbouw van het kamp en werden in de openlucht films gedraaid. De di verse groepen zullen ieder een eigen project presenteren zoals ruimte vaart, Hunnen, Vandalen, Lappen, Tumpamaros, Kozakken enz. Vandaag om 11 uur zullen de groepen hun projecten presenteren en zullen er onderlinge wedstrijden gehouden worden. De dag wordt be sloten met en kampvuur onder lei ding van Tonny Kuycks uit Hulst. Morgen begint om 12 uur een "Woodstock" waar iedere groep een aandeel in het programma heeft, verder treedt die middag Cees de Jonge op. Hij bespeelt onder andere gitaar, mandoline, satar. tabla, gim- bre enz. Hij zingt daarbij eigen composities en improvisaties. (Vervolg van pag. 1) Bij de heer Van Riel in de Ekster straat was het gisteren dubbel feest. Hij vierde zijn 47e verjaardag. Een feest dat pas kon beginnen nadat de gunstige oplossing was bekend ge worden. 's Morgens had hij alles niet zo positief gezien, „Toen ik dat verhaal van mr. Van Gent in het dagblad las en hem eerst bezighoorde dacht ik; dat wordt no, knokken. Die man is me echter voor de volle 100 procent meegevallen. Eerlijk waar. Ik heb hem de hand gedrukt om ze te bedanken voor zijn eerlijke beslissing. De heer Van Gor- kom ook. De mensen moeten niet denken dat wij actie voeren vanwege de actie. Wij zochten alleen maar recht voor deze jongens. En dat heb ben de jongens gekregen," aldus de heer Van Riel. Voor mr. Van Gent was de rege ling snel gevonden toen eenmaal bleek, dat Lenie nog tijdelijk voor haar broertjes kan zorgen-, „Ik vind het zeer positief dat de buurt toe zicht op de jongens beloofd heeft Wat voor definitieve oplossing er uit de bus zal komen weet ik absoluut niet. De gezinnen uit Belcrum die zich beschikbaar hebben gesteld om de jongens op te nemen moeten zich eerst bij ons melden. Deze mensen moeten de consequenties daarvan wel goed begrijpen. Daarom moet er niet alleen een uitvoerig onderzoek van deze gezinnen plaatsvinden maar zullen wij ook wijzen op de gevol gen van een dergelijk aanbod. Een zaak die wel enkele maanden kan duren. De ervaring heeft geleerd, dat na een groot aantal emotionele aan biedingen voor pleeggezinnen er in de praktijk maar een paar procent voor in aanmerking blijkt te komen," aldus mr. Van Gent. (Van een onzer verslaggevers) HULST De groepsrecherche van de rijkspolitie in Hulst heeft, in samenwerking met de politie van Rotterdam en Dordrecht, een van de vermoedelijke daders van de enige tijd geleden bij Becofex in Hulst gepleegde diefstal kun nen aanhouden. Het is de 24-jari- ge uit Dordrecht afkomstige koopman W. S. Met hem konden een 26-jarige Rotterdamse bloe menhandelaar en de 31-jarige J. G., zonder beroep, worden gear resteerd, op verdenking van he ling. Naar eventuele andere daders wordt nog gezooht. De rijkspolitie verwacht, dat er in deze zaak nog wel meer arrestaties verricht zullen worden. Op dit moment gaat men nog na of er enig verband bestaat met de geruime tijd geleden bij Neckermann gepleegde diefstal. Concrete aanwijzingen heeft men daar op dit moment nog niet over. Een deel van de buit, die de dieven bij Becofex meenamen, voorname lijk bestaande uit costuums (130 in getal) en jassen (30) met een totale waarde van 11.000 gulden, heeft de politie teruggevonden. Groepsrecher- cheurs in burger merkten een van de jasjes op aan een kapstok in een Rotterdamse woning, waar men poolshoogte ging nemen. In totaal heeft men op verschillende plaatsen in Rotterdam veertig costuums te ruggevonden. De bloemenhandelaar, van wie hier boven melding, heeft men afge lopen zaterdag al kunnen aanhouden en dinsdag is de heler J. G. gearres teerd. De verdachten zijn inmiddels voorgeleid in Middelburg. De van heling verdachte arrestanten hebben volgens de politie helend, alleen W.S. uit Dordrecht heeft nog slechts een gedeeltelijke bekentenis afge legd. Hoewel de politie niet spreekt over een „organisatie", houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de aangehouden personen onderdeel uitmaken van een grotere groep, waarvan de leden regelmatig contact met elkaar hadden of hebben. Men heeft deze zaak tot zover kunnen oplossen, omdat een aantal sporen in de richting van Rotterdam bleek te leiden. (ADVERTENTIE) Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedervorm of vloeibaar (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Wethouder W. Lambert van openbare werken van de gemeente Hontenisse is hoogst verontwaardigd over de radio-uitzending van de VARA „Dit is het begin", waarin verslaggever Jan Nagel heeft ge zegd, dat hij voor de radio geen commentaar heeft willen geven op de kwes tie van de burgemeesterswoning in Kloosterzande. De wethouder beeft gis teren verklaard, dat hij wel commentaar heeft geleverd, maar dat het be wuste interview niet is uitgezonden. (Van een onzer verlaggevers) MIDDELBURG Op 5 juni aan staande zal de minister van econo mische zaken de handelskade en de daarachter liggende container-termi nal van de N. V. Haven van Vlissin gen in het Sloegebied, officieel ope nen. De plechtigheid begint om elf uur en zij wordt, nadat de officiële handelingen zijn verricht, besloten met een lunch. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens de raads vergadering van donderdag 27 mei zullen voorstellen worden ingediend voor de verkoop van percelen grond in het exploitatieplan „Lovenpolder- Oudwestendijk-polder" voor de bouw van een twéetal bungalows. Verder is er een voorstel tot ver koop van twee percelen grond (to taal ongeveer 650 m2) in het exploi tatieplan „Sluiskil" voor het bouwen van een werkplaats. Tevens zijn er- voorstellen voor de aankoop van twee panden gelegen in de Zand straat en in de le de Feyterstraat. Voorts zal de raad ook goedkeuring worden gevraagd tot deelname in de gemeenschappelijke regeling haven schap Terneuzen. Een groot aan tal voorstellen behelzen verzoeken tot het verlenen van medewerking bij de aanschaf van leermiddelen voor diverse scholen. Tenslotte zijn er voorstellen tot instelling van een commissie v an advies ingevolge de algemene bijstandswet, tot wijziging van de gemeentebegroting 1970 en 1971 en de begroting 1971 van het grondbedrijf inzake Re wijziging van de bouwverordening, de toelichting daarop en de verordening op de sei- zoenwoonverblijven. (Van onze correspondent) BRESKENS Spelende kinderen mogen zich niet begeven op het tot de kade van Breskens aangevoerde zand, dat daar voor uilt te voeren werkzaamheden is aangevoerd. Het spelen daar kan mensenlevens kos ten. Het gemeentebestuur van Oost burg vraagt de ouders in de dorps kern van Breskens hierop toe te zien. De' nieuwe;container-terminal be slaat een terrein van zeven hectare. De lengte van de kade, waarop een zogenaamde portainerkraan (foto) is geïnstalleerd voor 't laden en lossen van containers bedraagt 420 meter. Naast de reeds geïnstalleerde portai nerkraan is een tweede, soortgelijke installatie in aan bouw. Als de con tainer-terminal in bedrijf wordt ge steld zal het eerste schip met wol containers uit Australië al gelost zijn. Dit is de Sidney Express, die op 1 juni aanstaande voor de kade wordt verwacht. De eerste contractant voor vervoer van containers op Vlissingen is de Australian Europe Container Servi ce. Men verwacht dat op den duur. behalve wol, ook ander pak- en stukgoed per container naar Vlissin- gen-Oost zal worden vervoerd. Voor het transport van de containers op net eigen terrein heeft de N. V Haven van Vlissingen een tweetal trucks in bestelling. Het vervoer vlan de containers over de weg wordt toevertrouwd aan het particuliere bedrijfsleven, dat hiervoor krachtig heeft geijverd nadat het vreesde buitenspel te zul len raken door de oprichting van een eigen Wegvervoers N.V., als dochter van de N. V. Haven van Vlissingen. In de editie van „Dit is het be gin" van vorige week zaterdag werd vrij uitvoerig aandacht besteed aan de rel rond de kredietoverschrijding bij de verbouwing van de ambtswo ning van de burgemeester in Honte nisse. Tijdens de uitzending kwam onder meer het raadslid A. F Roc- tus aan het woord, die zijn kritiek op de gang van zaken herhaalde. Vol gens de presentator van het program ma zouden burgemeester mr. M. So mers en wethouder W. Lambert niet bereid, zijn geweest op deze zaak in te gaan. De heer Lambert Is over de gang van zakep niet te spreken Jan Na gel heeft hem te Z£mgn„ ;\ej' i>en compagnon op kantoor bezocht en volgens de reactie van de heer Lam bert 'ter plaatse een interview af genomen, dat op de band is gere gistreerd. „Ik heb alleen gevraagd of die kwestie nu nog wel zo actueel was om daar op deze manier aan dacht aan te besteden. Verder heb ik geantwoord op de vragen die me ge steld zijn en heb ik verder een deel van de verantwoordelijkheid voor de gemaakte fouten op me genomen", aldus een gebelgde wethouder. Ook in de openbare raadsverga dering, waarin de kwestie aan de or de kwam heeft de heer Lambert ove rigens openlijk toegegeven, dat er bij de verbouwing fouten zijn gemaakt, waarvoor hij zich verantwoordelijk voelt. „Van alles wat ik gezegd heb In dat persoonlijk onderhoud 'met die mensen van de radio, heb ik geen woord teruggehoord", aldus de wet houder. Jan Nagel van het VARA-radio- programma „Dit is het begin" heeft vrijdagavond desgevraagd, verklaard d«t er geen misverstand in het spel kan zijn. „We zijn met twee man en opname apparatuur speciaal naar die wethouder toegegaan en hebben hem gevraagd om het een en ander te ver tellen. Dat deed hij wel, maar hij weigerde om zijn uitlatingen voor de microfoon te herhalen. Datzelfde was trouwens het geval met de burge meester, die we een dag tevoren hebben gebeld, maar die ons niet wilde ontvangen, hoewel we op het gemeentehuis waren". Jan Nagel heeft gezegd, dat het pertinent onwaar is dat de heer Lambert een relaas heeft gehouden voor de microfoon- „Hij heeft ons ge zegd niet goed te vinden om voor de radio commentaar te geven en daarom hebben we ook geen opna men gemaakt." (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BREDA - VLISSINGEN - UTRECHT „De stemming onder de bouwvak kers is heel erg geladen. De uitla tingen van de werkgevers halverwe ge deze week hebben voor een ge spannen toestand gezorgd. Ik ben bang dat er maandag wel eens gekke dingen zouden kunnen gaan gebeu ren". De heer M. de Laat, districtsbe- stuurder van de katholieke bouwbond St.-Joseph is duidelijk ongerust. „Ik ben bang dat wij hen met onZe zes man op dit actiecentrum -niet te gen zullen kunnen houden". In het komende weekeinde krij gen de regionale actiecentra nieuwe Instructies voor de komende der de actieweek in de bouw. Waar schijnlijk zal dit betekenen: ver scherping van de acties, nog meer stakingen en andere acties. Gisteren was er geen sprake van nieuwe acties, op een enkele uitzon dering na in Nijmegen en Europoort. De bouwvakbonden vonden deze vrij dag na Hemelvaartsdag niet zo ge schikt voor acties. Bovendien moest er veel administratief werk verricht worden. Vrijdag is nu eenmaal de da>g van de uitbetaling uit de stakings kas. Maandag gaan in ieder geyal de schilders deelnemen aen de acties. Het ultimatum aan hun werkgevers is gisteren afgelopen zonder antwoord van de werkgevers. Ook de werkge vers in de bouw hebben steun gekre gen, namelijk van de werkgevers uit de branche grondborings- en buizen- bedrijf- Ook in deze sector zijn de onderhandelingen tussen werkne mers en werkgevers vastgelopen. héle beste halve zware. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De vice-voorzil- ter van de Europese Commissie, dr. S. Mansholt, is de belangrijkste spre ker op de „Zomertoogdag" van de CBTB-West-Nederland, die op vrijdag 18 juni aanstaande in Schoondijke wordt gehouden. De toogdag is georganiseerd in de Landbouwpraktijkschool te Schoon dijke, aanvang 10 uur. Het program ma vermeldt, behalve de rede van dr. Mansholt, een soort forum, geti teld; „De praktijk aan het woord". Drie agrarische ondernemers en een boerin brengen daarin hun proble matiek onder woorden. Na de rede van dr. Mansholt zal er gelegenheid worden geboden tot discussie met de spreker. De toogdag wordt besloten met een excursie door Zeeuwsch- Vlaanderen en Noordwest-België.

de Stem | 1971 | | pagina 17