fiÈ^kttEs si Real Madrid in laatste minuut nog gelijk CHELSEA MIST EUROPACUP II AJAX WINNAAR KNVB-BEKER IN BOEIENDE WEDSTRIJD in Merckx leidt Dan phiué Libéré IAAF HEEFT NIEUW DOPINGREGLEMENT SPORTTOTO Leo Canje/s trai ner F.C. Brugge 'MET WAT G ELUK DE TITEL l'IKIii BREEKT ARM JUDOTEAM IN HERKANSING Verlenging geeft geen beslissing Janssen esde Gimondi wint tijdrit Nederlaag tegen Russen sport Z' KOPEN VRIJDAG 21 MEI 1971 r te! imm 9 Johan Cruyff tijdens de bekerfinale AjaxSparta geveld door zijn tegenstander Hans Eijkenbroek. ATHENE (ANP) Araper 50 seconden is Chelsea af geweest van de zege in een dramatische finael van het Europese bekertoernooi der be kerwinnaars. Een fatale mistrap van een Londense verdediger stelde Zoc- co in de laatste minuut van de eindstrijd in het uitverkochte Ka- raiskaki-stadion in staat Real Ma drid nog naast de Britten te bren gen: 11. In de twee maal vijftien minuten verlenging kwamen de vermoeide spelers nog maar tot schaarse goede combinaties en bleven doelpunten uit, zodat Real en Chelsea vanavond opnieuw in het stadion van Athene tegen elkaar zullen moeten aantreden. Dat Chelsea woensdagavond overi gens niet de vierde Engelse club werd, die de Europacup 2 veroverde heeft de ploeg geheel aan zichzelf te wijten. Na rust kregen Weller en Osgood kansen, zoals ze zich alleen in huil mooiste dromen voordoen. Beide malen faalden de Londenaars echter jammerlijk. Real Madrid startte overtuigend. De formatie van Miguel Munog nam al snel bezit van het middenveld en beheerste de wedstrijd voor de rust voor een belangrijk deel. De aanvallen wer den knap opgebouwd en vooral Amancio speelde in die fase zeer sterk. Chelsea, in de meeste pers commentaren gezien als een zelfver zekerd favoriet, had het moeilijk. Ondanks de steun van de enkele duizenden supporters, die niet moe werden het „you'll never walk alo ne" aan te heffen, moesten de En gelsen zich terugtrekken in de ver dediging, al waren de schaarse aan vallen enkele malen zeer gevaar lijk. De ommekeer kwam in de tiende minuut na de hervatting. De snel ndar voren gekomen rechtervleugel verdediger Boyle rukte op tot bij het Madrileense strafschopgebied en bereikte toen met een strakke voor zet de 24-jarige Peter Osgood. Tus sen twee verdedigers kreeg hij nog net de kans met een inhaal de bal in de richting van het doel te schie ten, waarna deze in de linkerhoek verdween, waardoor de stand op 1- 0 kwam. Vanaf dat moment groeide het zelfvertrouwen van de Londe naars. Real daarentegen was duide lijk aangeslagen. Alle kans kregen de Britten om na Tottenham, Hot spur in 1963, West Ham United in 1965 en Manchester City in 1970 Engeland de Europacup 2 te schen ken. De aanvallers faalden echter op het beslissende moment. Dat gebrek aan schotvaardigheid zou Chelsea noodlottig worden. Münoz hoopte meer aanvalskracht in zijn ploeg te brengen door halver wege de tweede helft de donkere Fleitas de plaats van de teleurstel lende Perez te laten innemen. Tien minuten later verving hij ook de 37- jarige veteraan Francisco Gento, die na een aanvaardbare eerste helft sterk terug was gezakt. Het leken maatregelen door de wanhoop inge geven. Toch zou de Spaanse coach succes hebben. Real kreeg de kracht om terug te komen en Chelsea onder druk te zetten. De zeer actieve Flei tas schoot vallend naast en drie minuten voor het eindsignaal van de Zwitserse arbiter Scheurer kopte Zocco. de bal juist over het Engelse doel. Münoz zou desondanks zijn gelijkmaker krijgen, al dankte zijn ploeg die niet in eerste instantie aan eigen kracht. In het centrum van de defensie van Chelsea raakte een verdediger de bal slechts half. Dat gaf Zocco - op de rand van buiten spel staande - de gelegenheid in te schieten en Real nog juist in de verlenging te brengen. Moegestreden ploegen - in die laatste minuut had bij Chelsea Bald win de plaats van Osgood ingejio- men - poogden in het half uur verlenging dat volgde vergeefs de beslissing te forceren. De door kramp geplaagde spelers kwamen amper nog tot goede combinaties en waren ook niet meer in staat de nodige snelheid in hun spel te bren gen. Slechts een gelukstreffer zou de ontmoeting nog kunnen beslissen. En die bleef uit. Iets waar de neu trale toeschouwer zeker vrede mee kon hebben. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajax is voor een derde gedeelte „binnen". De landskampioen legde gisteravond in Amsterdam voor het tweede achtereenvolgende jaar beslag op de KNVB-beker, door in de finale van het nationale bekertoernooi Sparta te verslaan met 21. Het was de tweede uitgave van de wedstrijd; op 5 mei hielden de ploegen elkaar in Rotterdam ook na verlenging in evenwicht: 22. Ajax heeft dan nog wel niet de wereldcup, het eerste deel van wat een trilogie met eeuwigheidswaarde moet worden, is geschreven. Mist Ajax het landskampioenschap en de Europacup I, dan heeft het zich door de overwinning op Sparta verzekerd van een hernieuwd optreden op liet Europese toneel: het toernooi om de Europacup voor bekerwin naars. In een onderhoudende, maar geenszins uitzonderlijke wedstrijd, heeft Ajax eindelijk afstand genomen van Sparta. Voor het oog wellicht minder overtuigend, maar, de achter gronden van het duel beziende, af- ioende. Ajax heeft immers nog be langrijke weken voor de boeg. Spar ta daarentegen kom alles op deze fi nale gooien. Dat de Rotterdammers het toch niet haalden, komt door hun tekort aan die zo essentiële eigen schap: routine. Dat zo schijnbaar va ge begrip, waarin echter zoveel be- :loten ligt: het gevoel en de kracht om beslissend toe te slaan, en de rust om het behaalde voordeel te consolideren. Ajax bezit die eigen- ichap nu in belangrijke mate De omstandigheden zaten In het legin dan ook niet tegen. Reeds in de vierde minuut ontwrichtte Ajax iet Sparta-concept, dat gericht was op heli angzaam afmatten van de te genstander. Een dolkstoot in het hart an de verdediging doorkruiste deze ledoelingen en een vlijmscherpe pass ■an Vasovic naar de op snelheid lig- lende Cruyff, ontredderde de Sparta- defensie in die mate, dat Hans Eykenbroek geen ander middel zag dan de Ajax-spits tegen de grond te duwen. Maar dat kon niet eerder dan al bmnen het zestien-metergebied. Lau „penalty" van Ravens, die vorig jaar tijdens een competitie-editie van Ajax-Sparta historie schreef door drie keer naar de elfmeter-stip te wijzen, handelde nu evenzo. Hij kom met anders. En Ajax hapte gretig toe: Mühren scoorde ijzig: 10. Sparta was natuurlijk even aange slagen. Maar het vermande zich on middellijk. Het gunde Ajax niet de wedstrijd in te pakken en met het predikaat „rustig uitspelen" te ver zegelen. Dit was ook niet nodig. Er was genoeg kwaliteti in de Rotterdamse g, die in drie voorgaande duels (twee competitiewedstrijden en de bekerfinale) Ajax geen centimeter toegaf. Deze wetenschap gaf Sparta kracht. Zoveel, dat de mannen van Kessler gedurende de rest van de eerste helft de wedstrijd hebben ge maakt. Ajax, toch bevreesd voor energieverspilling, moest onder de druk van de aanstormende Venneker, 'isser en Walbeek, die Klijnjan en Kristensen in tselling probeerden te brengen, terug. En omdat het niet anders kon, deed de landskampioen het zeer opvallend, bijna overdreven: met tien man. Zo kon Cruyff her haaldelijk uitverdedigend worden waargenomen. Het ging hem uitstekend af. Zoals trouwens de hele defensie voldoende werkte. De Sparta-voor- waartsen Heyerman, Kowaiik en Kristensen werden zo zwaar op de huid gezeten, dat hun technisch bril jante acties geen effect sorteerden en alleen maar kracht kostten. Slechts zelden rolde een Sparta- aanval ononderbroken het doelgebied van Stuy in. In de zestiende minuut moest de doelman van Ajax hande lend optreden na een Visser-Klijn- jan-Kowalik combinatie en twee mi nuten later kopte Heyerman uit een niet zo ongevaarlijke situatie naast. Aan de andere zijde probeerde Ajax met de bekende en gevreesde uitvallen Sparta te verrassen. Maar trainer Kessler toonde zich evenals Michels een voorstander van twee lingen en posteerde Ter Horst b;j Cruyff en Venmeker bij Keizer, Spar ta speelde bovendien scherp op bui tenspel wat, gezien de talrijke diep- tepasises van Vasovic, geen onver- dienstelijike tactiek was. Het hield wel risico's, maar die konden door een tijidig reagerende Doesburg steeds worden ondervangen. Het duel werd feller. Met name, van Sparta, dat wel moest, maakte zich een zekere gejaagdheid mees- terd. Nadat de doorgebroken Klijn jan vakkundig was vastgezet tussen Vasovic en Hulshoff reageerde Van der Veen zich af op Cruyff, die de bal met een flitsende solo naar de voorhoede wilde brengen. De attente Lau van Ravens smoorde dit soort onvriendelijkheden in de kiem, zo dat de wedstrijd niet ontaardde in werkelijk ruw spel. De tweede helft was bijzonder sen sationeel. In de tweede minuut na de hervatting maakte Walbeek gelijk, maar nog geen vijf minuten later trok het wervelend spelende Ajax de be ker tot zich via een magnifiek doel punt van middenvelder Johan Nees- kens, die de bal van grote afstand in eens inschoot. Wat Sparta ook pro beerde, het kon de achterstand niet meer wegwerken. Jan Janssen zesde. Arnold Muhren scoort hier de eerste treffer voor Ajax in de bekerfinale tegen Sparta, die door de Amster dammers met 21 werd gewonnen. TOURNON (ANP). De Belgi sche wielrenner Eric Leman heeft het eerste gedeelte van de eerste etappe van de wegwedstrijd „Dauphine Li béré" gewonnen, een rit over 128 km van Orange naar Tournon. Jan Jans sen eindigde als zesde. Eddy Merckx won later op de dag het tweede gedeelte van de eerste etappe, een rit over 76 km van Tour non naar St.-Etienne. Hij werd te vens leider in de algemene rang schikking. De uitslag van het eerste gedeelte van de eerste etappe js: 1. Leman (Belg) 128 km in 3 uur 21 min. 58 sec.) met tijdsvergoeding 3.21.48); 2. Verbeeck (Belg) z.t.(m.t. 3 21,53) 3. Guimard (Fr.) z.t.; 4 Van Ryeke- ghem (B.) z.t.; 5 Nassen (B.) z.t.; 6. Janssen (Ned.) z.t.; 7. Barras (Belg) z.t.; 8. Van Roosbroeck (Belg) MiiNCHEN (ANP) De medische commissie van de Internationale amateur atletiekfederatie (IAAF) neeft woensdag in München de laat je hand gelegd aan een nieuw do- Pmg-regleinent. Ia de nieuwe richtlijnen komen de stoffen voor, die als stimulerend mid- ?,G1 ontoelaatbaar worden geacht, •oorts is de wijze van controle op "et gebruik van verboden middelen - De Oostenrijkse profes- 0r Ludwig Prokop is door de IAAF onoemd als hoofd van de commissie an onderzoek tijdens de Olympische rr van 1972 in München. de problematiek van de be- tfaffing van atleten, die betrapt orden op het gebruik van verdo ende middelen, is nog geen oplos sing gevonden. De medische commis- de tA*' 'let dagelijks bestuur van I AAP voorgesteld in plaats van e huidige uitsluiting, die neerkomt een levenslange schorsing, over te tot een verbod om in wedstrij versterkende middelen) is ook nog niet opgelost. De IAAF wil in deze kwestie de beslissing van de doping-commissie van het internationaal olympisch co mité, die ook in München vergadert, afwachten. den u't te komen gedurende een be perkte periode. tal vraaSstuk van de al of niet tiaatbaarheid van anabolica (spier- DEN HAAG (ANP) Woensdag morgen had nog niemand aanspraak gemaakt op de hoofdprijs van sport- toto 44, te weten 206.779. Als zich voor de volgende week vrijdag - de inzendigstermijn is een week verschoven in verband met Hemelvaartdag - niemand heeft gemeld met 13 goed voorspelde uit dagen. wordt de twee ton verdeeld over de tweede, derde en extraprijs. Voor de tweede prijs hebben zich inmiddels 155 deelnemers gemeld. Er zijn 2786 meldingen met elf uit slagen goed en 1580 deelnemers ko men in aanmerking voor de extra- prijs. (Van onze sportredactie) BREDA/BRUGGE Het stond eigenlijk al lang vast: Leo Canjels opvol ger van Frans de Munck als trainer van de Belgische topclub FC Brugge. Hij zelf had de geruchten hierover steeds ontkend. Afgelopen dinsdagavond echter werd het toch een feit. Leo Canjels en FC Brugge, in de persoon van bestuurslid Jos Hutsebaut, tekenden een eenjarig contract. „Ik was daar eigenlijk al voor negentig procent zeker van toen ik bij NAC mijn contract opzegde", verklaart Leo Canjels nu. „Kijk, ik wist heus wel wat ik deed. Dat ik het steeds moest ontkennen kwam door de tussenpersoon, Robert Bécu, die onder andere aan het weekblad Voetbal International is verbonden, en die als voorwaarde gesteld had dat hij de exclusieve publicatie moest heb ben. Daarom heb ik steeds ontkend. Dat vond ik wel rot, maar dat hoorde er nu eenmaal bij". Leo Canjels heeft met de positie als trainer bij FC Brugge de moge lijkheid gekregen zijn idealen te verwezenlijken. „Ik ben bij NAC in alle vriendschap vertrokken", zegt hij. „Ik heb daar een goede leer school gehad, maar- de mogelijkheden om de top te bereiken waren daar te beperkt. En die top, dat is mijn ideaal. Bij Bruigge kan ik dat ver wezenlijken. De club is de laatste jaren steeds bij de bovenste drie geëindigd. Nu is de eerste plaats het doel. En dat kan. Natuurlijk, je moet een beetje geluk hebben. Vooral geluk. Met wat aankopen zullen we proberen de ploeg zo sterk mogelijk te maken. Ik heb ze een paar keer zien spelen en boven dien kende ik een aantal spelers reeds, omdat die uitkomen in verte genwoordigende elftallen. Ik heb mij trouwens steeds georiënteerd op de buitenlandse clubs. Als trainer moet je dat tegenwoordig als je bij de top wil blijven". Over tie aankopen, die Leo Can jels bij FC Brugge graag had gedaan wil hij nog niet veel loslaten. „Dat gaat binnenkort gebeuren", stelt hij. „We hebben Rob Rensenbrink al verkocht aan Anderlecht en daarvoor international Wilfried Puis terug ge kregen. Bovendien hebben we Vel- ckeneers, die op het middenveld speelt, van Anderlecht gekocht. Maar er komt nog nieer. Dat gaan we nu bekijken. De technische kwa liteiten van de spelers ken ik en die acht ik voldoende. Ik moet ze nu alleen nog persoonlijk leren kennen. Wat we nog tekort komen wordt bijgekocht". Logischerwijze zou men kunnen redeneren dat Canjels, die de spelers van NAC door en door kent, in eerste instantie daar een bruikbare speler zou zoeken. „Het gebeurt wel eens", aldus Canjels, „dat trainers die naar een andere club stappen, ook spelers meenemen. En waarom niet? Ik ken wel een aantal jongeren bij NAC; die ik graag zou wiBen hebben. Maar als ik die meeneem, dan gaat dat strikt zakelijk. Dan zal dat op een nette manier met NAC worden afgehan deld". Over namen van eventuele spelers wilde Leo Canjels nog niets zeggen. „Dat kan nog niet, want officieel begint het transferseizoen in Nederland pas op 1 juli. Maar we kijken nu al uit, we zijn al bezig". Mogelijke „jongere" bij NAC zou Ad Brouwers kunnen zijn, die reeds door meer clubs, waaronder Sparta, is benaderd, maar deze heeft een tweejarig contract dat nog niet is afgelopen. Meer interesse lijkt Can jels te hebben voor Stanley Bish, vorig jaar overgenomen van DWS, die onder zijn hoede naar een goede vorm groeide. Bish heeft bij NAC slechts een eenjarig contract, even als de beide keepers Mario van Dongen en Wislaw Kitzmann. FC Brugge heeft echter in Sanders al een voortreffelijke doelman, terwijl onlangs Pol Franken van het gede' gradeerde AS Ostende als reserve- keeper werd aangetrokken. Er staat, volgens Canjels, wat be treft de aankoop van spelers nog heel wat te gebeuren. „Dat kan vandaag zijn, morgen of overmorgen. Feit is dat we mikken op bet Belgisch kampioenschap en daar zal ik me voor honderd procent op toeleggen. Ik ben er in ieder Leo Canjels: geluk bij nodig .We willen kampioen worden. Daar heb je wel 'n beetje geval in geslaagd om hier een job als trainer te vinden, waarin ik me volledig kan ontplooien. Het gaat hier allemaal veel professioneler als bij NAC. Je zit hier in het Europese topvoetbal. En per slot van rekening heb ik een goede opleiding gehad. Dus als een ander een club kampi oen kan maken, waarom ik dan niet? Alleen, en dat heb je natuur lijk niet in de hand, je moet er wel een beetje geluk bij hebben...." JO SIMONS. z.t. Vervolgens het grote peloton in dezelfde tijd als de winnaar, behalve de Belg Stevens, die een tijd maakte van 3.22,22. Uitslag tweede gedeelte: 1. Merckx (Belg) 2.07,57 (m, bonificatie 2.07,47): 2. Bouloux (Fr.) z.t. (m. bonificatie 2.07,52); 3. Agostino (Port.); 4. Van Impe (Belg); 5. Thevenet (Fr.)- 6. Poulidor (Fr.): 7. Aimar (Fr.); 8. La- bourdette (Fr.); 9. Letort (Fr.); 10. Ocana (Sp.) allen in 2.07,57. De uitslag van de tweede etappe van Dauphiné Libéré: St.-Etienne Grenoble 194 km, is: 1. Dierick (B) 5.16.55 (met tyon. 5.16,35); 2. David (B) z.t. (met bon. 5.16.45): 3. Leman (B.) 5.17,10; 4. Bracke (B); 5. Letort (Fr); 6. Agps- tinho (Port); 7. Santy (Fr); 8. Ver beeck (B): 9. Molineris (Fr); 10. Aimar (Fr); 19. Merckx (B); 47. Pijnen (Ned.): 54. Janssen (Ned al len in dezelfde tijd; 73. Vianen (Ned)5.23.09. Algemeen klassement: 1. Merckx B) 10,46.50; 2. Ocana (Sp) op 12 sec.; 3. Agostinho (Port) op 15 sec; 4, Van Impe zt (B); 5. Aimar zt (Fr); 6. Letort (Fr) zt; 6. Thevenet (Fr) zt; 8. Poulidor (Fr) zt; 9. Jourden (Fr) zt; 10. De Schoenmaker (B) zt. LECCE (ANP). De eerste etappe van de 5e ronde van Italië, een tijd rit over 62 km is gewonnen door de equipe Salvarani in 1 uur 10 min. en 48 see. Tweede werd Molteni met drie se conden achterstand en derde Scic op 44 seconden. De uitslag was: 1. Salvarani 1.10,48; 2. Molteni 1.10,51; 3. Scie 1.11,31; 4. Ferretti 1.11,40; 5. Filotex 1.12,27; 6. Dreher 1.13,03; 7.. GBC 1.13,17; 8. Magniflex 1.14.12; 9. Cosatto 1.22,21; 10 KAS 1.22,48. De individuele uitslag is: 1. Gimon di (It.) 8.26 (gem. snelheid 44.110 km/uur); 2. Herman van Springel (B.) 8.29; 3. ex aequo: Zilioli (It.) en Bitossi (It.) 8.33: 5. Moser (It.) 8.37; 6. Sercu (B.) 8.38; 7. Dancelii (It.) 8.46; 8-9 Panissa (It.) en Pintens (B.) 8.47; 10 Perurena 8,55. ATHENE (ANP) De Real-spe- ler Pirri zal vrijdagavond niet kun nen meespelen in de reprise van de finale voor de Europacup II tegen Chelsea. Na afloop van de eerste wedstrijd bleek namelijk dat Pirri zijn spaak been van zijn linkerarm had gebro ken Dit is gebeurd bij een botsing in de 26e minuut van deze ontmoe ting. GOTHENBURG (ANP) Het Nederlandse judoteam heeft zich nog niet weten te plaatsen voor de halve finales van de strijd om het Europees kampioenschap, die giste ren in Gothenburg is begonnen. De Nederlandse ploeg, bestaande uit lichtgewicht Karei Gietelink, half mi didenge wicht Eddie van de Pol, middengewicht Martin Pogla- jen, halfzwaargewicht Ernst Eugster en zwaargewicht Wim Ruska, ver sloeg in poule b achtereenvolgens Finland (41) en Zweden (50) Daarna bleek Rusland te sterk (3— 0). De Russen werden poulewinnaar en plaatsten zich rechtstreeks voor de halve finales. Nederland, als ver liezer van de poulewinnaar, moet via de herkansing zover zien te komen. In poule a eindigde Frankrijk op de eerste plaats. De voornaamste uitslagen zijn:)poule a-: Frankrijk - Zuidslavië 40, Frankrijk - Enge land 32 Frankrijk Oostenrijk 5 0. Poule b: Polen - West-Duits- land 32. Rusland Bulgarije 50, Nederland Finland 41, Rusland - Polen 50, Nederland - Zweden 5 0, Rusland - Nederland 30.

de Stem | 1971 | | pagina 5