j Rusland vinden en elkaar Y.S. Drie engelachtige stickertjes DOORBRAAK SALT-BESPREKINGEN Na werk op de smikkeltoer, met'n goeie plai-du-jour Zomaar. Kamerlid wil optreden tegen piratenzenders Absoluut stilzwijgen bij top in Parijs nendement-Mansfield senaat verworpen GOED DAT ER POLITIE IS..? KWIKSTEP een heel jaar halve prijs 2 dagen gratis in mei I VRIJDAG 21 MEI 1971 binnenland buitenland ruimtevaartuig russen naar Mars Iwee gewonden Ij brand op |ulf raffinaderij Ziektekosten ambtenaren Geen zendtijd meer voor S'VSH? goeie 'gewoonte. Gratis bij Printil spray-deodorant. mum Reisbureau - Friendship Tours - failliet Jaarkaart f50.- voor echtparen f 75.- Weekblad De Uitkijk gaat verdwijnen Nieuwe praese« NMP Ook vissterfte in Wilhelmina- kanacd NASLEEP MY LAI VS-generaal gedegradeerd de beste vouwfiets Rechter vonnist conform eis in Leningrad 19 mei 1971 603e STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE De Amerikaanse regering zou de [oorbraak zien als een compromis issen de standpunten van beide lan- |en. Sommige waarnemers zien er biter een belangrijke concessie van |e kant van de Sovjet-Unie in. Tot nu toe hebben de Russen ge- imerd op een akkoord dat alleen |et defensieve wapensysteem be- :rkt. De Amerikanen hielden vast in een veelomvattend akkoord, dat iwel een beperking van de offensie- als van de defensieve wapens (Van onze redactie buitenland) KvASHINGTON/MOSKOU Amerika en de Sovjet-Unie hebben besloten zich bij de besprekingen over beperking van de strategische bewapening te gaan concentreren op de uitwerking van een akkoord Ier beperking van het raketafweersysteem. Hiermee is de impasse Hoorbroken van ruim een jaar bij het Salt-overleg dat in november |969 in Helsinki begon. De overeenkomst die in Moskou en Vashington werd bekendgemaakt houdt ook in dat beide partijen tegelijkertijd akkoord zullen gaan met bepaalde maatregelen ter be merking van de offensieve strategische wapens. moest inhouden. Amerikaanse func-. tionarissen menen dat de kans op het sluiten van een overeenkomst nog voor het eind van 'dit jaar over de beperking van het defensieve wapen systeem en bepaalde offensieve wa pens nu reëel is, Een dergelijk akkoord zou dan de weg vrijmaken voor nieuwe onder handelingen ter beperking van de offensieve wapens die niet vallen on der de voorlopige overeenkomst. Pre sident Nixon verklaarde voor dé tv dat het besluit van de Russen en Amerikanen het gevolg is van onder handelingen op het hoogste niveau in Moskou en Washington. Hij wees er op dat er nog intensieve onderhande lingen nodig zijn om het akkoord bij de Salt-besprekingen in een concrete overeenkomst vast te leggen. Volgens welingelichte Amerikaanse kringen verwacht de Amerikaanse re gering nog niet direct een vertraging van het tempo bij de opstelling van nieuwe raketten in de Sovjet-Unie Maar, daar de opstelling van nieuwe raketten volgens een bepaald systeem vele maanden vergt, hoopt men in Washington dat^de overeenkomst een feit zal zijn voor de Russen hun ra ketarsenaal in belangrijke mate kun I j. Hl J" ij nen uitbreiden. IvASHINGTON (Rtr./AFP). De erikaanse senaat heeft met 61 te- 36 stemmen het amendement van |ator Mansfield verworpen om nog jaar de Amerikaanse troepen- kte in West-Europa te halveren. [erder had de senaat al drie com- lis-voorstellen afgewezen. De lag van de stemming in de se- betekent een overwinning voor fegering-Nixon, die alle zeilen bij gezet om aanvaarding van het fndement-Mans'field te voorko- Nixon heeft van de senaat nu 'rije hand gekregen wat betreft stationering van de troepen in st-Europa, en hij kan zonder aan gingen of richtlijnen van de se- de eventuele onderhandelingen Moskou over een wederzijdse benvermindering beginnen. MOSKOU (Tass). De Russen Jbben woensdagmiddag een onbe- nd ruimtevaartuig gelanceerd in richting van de planeet Mars. De cht van het interplanetaire station s-2 vormt een onderdeel van het ogramma voor de verkenning van ruimte en de planeten van het nestelsel. [Van onze redactie binnenland) OZENBURG Op de Gulf-raf- aderij in Rozenburg heeft een |rtc hevige brand gewoed, waarbij ee employés zware verwondin- opliepen. Zij zijn in een zieken- lis in Rotterdam opgenomen. De brand is ontstaan door een plosie in het fornuis van de smeer- jiefabriek. Over de schade valt ilgens de directie nog niets met :kerheid te zeggen. In Weesp is een houten kleuter- ihool geheel afgebrand. De oorzaak n de brand is niet bekend. De hade bedraagt vele tienduizenden Jldens. i De 400 vierkante meter grote [ooischuur van een oude boerderij Rijswijk is door brand totaal ierwoést. De politie vermoedt, dat anderen met vuur gespeeld heb- ien. DEN HAAG (ANP). In de ver- jadering van het centraal georgani seerd overleg in ambtenarenzaken 6 overeenstemming bereikt over de nterimregeling ziektekosten ambte naren 1971. De tegemoetkoming voor de onge- huwden werd voor 1971 gesteld op 281,49, voor de gehuwden op f 562,80 en voor studerende en min der-valide kinderen van 16 tot 27 Jaar op 195,60. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De regering zal de NVSH per 1 oktober haar zend machtiging ontnemen. De regering zou van mening zijn dat dc NVSH- uitzendingen niet meer in een be hoefte voorzien. Andere zendge machtigden zouden aan liet werk terrein van de NVSH voldoende aandacht besleden. Dit heeft een NVSH-woordvoer- der meegedeeld. De vereniging zegt bij voorbaat niet van plan te zijn zich bij het regeringsbesluit neer te leggen. De NVSH weet echter nog niet precies wat de overwegingen van de regering zijn. PRESIDENT NIXON heeft in een toespraak op een Rode Kruis-confe- rentie gezegd dat „binnen het vol gende decennium of nog eerder, er geen barrières meer zullen zijn tus sen het Amerikaanse en Chinese volk". (ADVERTENTIE) De toestand op de oostelijke helling van de Etna wordt kritiek. Het dorp Sant'Aljino loopt direct gevaar. Koortsachtig wordt de huisraad op een vrachtwagen geladen om voorbereid te zijn op een evacuatie. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM/DEN HAAG Ka merlid drs. J. Voogd (PvdA) heeft de regering nogmaals (schriftelijk) vra gen gesteld over ratificering van het verdrag van Straatsburg, dat de rege ring de mogelijkheid zou geven zo als bekend om tegen storende pi ratenzenders maatregelen te nemen. De heer Voogd stelde al (tweemaal) eerder vragen over de piratenzenders maar deze zijn nooit beantwoord dooi de regering. Hij dringt nu opnieuw aan op beantwoording van de vragen, Gekke stickertjes met allemaal kleine blote engeltjes erop. Al met al 2 maal 3 verschillende, die u op alle deuren van het huis kunt plakken. Zoals bijvoorbeeld dit kookengeltje voor de keuken. Speels grapje van Franse ontwerpers. Allicht dat u zoiets bij Printil krijgt. Tenslotte, Printil is de deodorant met een vleugje echt Franse parfum. Gewoon, voor een beetje "joie de vivre". die hij op 27 augustus van het vorige jaar had ingediend. Op 24 maart jL vroeg de heer Voogd wanneer ant woord verwacht kon worden en waarom dit dan wel zo lang op zich had laten wachten. Nu vraagt hij of de gebeurtenissen rond de aanslag op Radio Nordsee International voor de regering geen aanleiding zijn het ini tiatief te nemen tot ratificatie van het verdrag. De disc-jockey's en technici van Veronica hebben overwogen om ont slag te nemen bij het radiostation. Dit naar aanleiding van de rol die Vero- nica-man N. J. heeft gespeeld bij de aanslag op de Mebo-II, het schip dat buitengaats gerepareerd zal worden. Voor de definitieve standpuntbepa ling heeft het Veronica-personeei wel eerst uitleg gevraagd aan de directie. De verklaringen werden gecontro leerd, waarop besloten werd toch maar geen ontslag te' nemen. In een communiqué zegt het personeel o.m.: „De medewerkers van radio-Veronica betreuren deze laffe daad. Zij ver trouwen echter volkomen de verkla ring van de directie, dat zij juist deze aanslag niet gewild heeft". Het com muniqué werd opgesteld en uitgege ven kort voordat Veronica-directeur Verwey in arrest werd genomen. Vandaag wordt ook de vierde ver dachte in de Nordsee-affaire, N. J., voorgeleid aan de Haagse officier van justitie, mr. H, van 't Veer. (Van onze redactie binnenland) SASSENHEIM De directie van het Engels-Nederlands reisbureau Friendship Tours heeft besloten het bedrijf failliet te laten verklaren. De invoering van de btw en ver schillende kostenverhogende factoren zijn de oorzaak geweest van de slech te financiële toestand van net 35-jari- ge reisbureau. Ongeveer 250 Nederlandse en dui zenden Engelse toeristen hadden in de komende maanden reizen bij Friendship Tours besproken. De As sociation of British Travel Agenpies heeft zich voor deze Nederlandse en Engelse toeristen garant gesteld. Net sliep ik lekker, toen er op mijn kamerdeur werd ge klopt. Hotel-controle! Ik vroeg of ze nou helemaal waren. Ik heb de volgende morgen aan de balie geklaagd. Maai daar hoorde ik, dat de politie móói een meneer van zijn bed had gelicht, die had meege daan aan een bankoverval! Nog een kassier bij gewond óók... 0 (Van onze correspondent) PARIJS Van de besprekingen tussen Pompidou en Heath tussen de landrot en de pikbroek, zoals zij niet zonder realisme door dc Franse bladen genoemd worden, is naar buiten niets uitgelekt. Het enige wat de woordvoerder zei was dat Pompidou en Heath geen woord los zouden laten. In totaal is gisteren vijf en een half uur vergaderd, waarvan men de tijd moet aftrekken voor de vertalin gen, want Pompidou spreekt wel vlot Grieks en Latijn, maar geen Engels, terwijl Heath niet al te best is in zijn Frans. Parijs legt er alle nadruk op dat de goed voorbereide besprekingen verlopen in een ontspannen atmo sfeer met heel veel glimlachen op de gezichten. Van enig protocol is geen sprake. Pompidou en Heath vergade ren onder vier ogen met uitsluiting van alle ministers van weerskanten. Men neemt algemeen aan dat over de volgende vier punten is gepraat: 1. De rol van Engeland in de ge meenschappelijke markt, waarbij Pompidou zijn oude stelling ver dedigde, ook de stelling van De Gaulle dat het nieuwe Europa een Europa moet worden van de va derlanden, dus een confederaal en geen federaal Europa met supra nationaal gezag. 2. De toekomst van de gemeen schappelijke verdediging door een lingen van Brussel. 3. Een versterking van de gemeen- schappelijkev erdediging door een inniger samenwerking tussen de Franse en Britse strijdkrachten. (ADVERTENTIE) (van de enkele reis) 3-Maandskaart f20.- voor echtparen, f30.- Vraag folder voor volledige inlichtingen. Koop uw 65+kaart nu! (Van onze correspondent) HILVARENBEElt Het vooral in liet zuiden bekende weekblad De Uitkijk gaat verdwijnen. Direc teur en enig redacteur Nico Heerkens (65) die het blad samen met een twintigtal free-lance medewerkers volschrijft, heeft het faillissement aangevraagd. De drukker weigert de heer Heerkens nog langer krediet te geven. Dg Uitkijk heeft op het ogenblik 13.000 abonnees. Het blad ontstond 27 jaar geleden in de illegaliteit. Als ge ïllustreerd, humoristisch weekblad had he vlak voor de oorlog veel suc ces en had het een oplage van meer dan 80.000 exemplaren per week. Op 29 mei verschijnt het laatste nummer. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De heer A. te Pas is op een vergadering van de Neder landse Middenstandspartij in Utrecht afgetreden als partijvoorzitter. Zijn plaats werd ingenomen door de heer Jac. de Jong. De nieuwe voorzitter maakt even als de heer Te Pas deel uit van de tweemansfractie van de Nederlandse Middenstandspartij in de Tweede Kamer. Van het bestuur van de NMP maakt o.m. mevrouw Engelse— Muynck uit Middelburg deel uit. 4. Onderzoek van de nog resterende problemen als de melkprodukten van Nieuw-Zeeland en de bijdra ge van Engeland in de gemeen schappelijke begroting, die later kunnen worden behandeld door Brussel in het bijzijn van alle zes plus Engeland. Althans in Parijs bestaat de over tuiging dat deze historische bespret- kingen tussen Pompidou en Heath onmogelijk kunnen mislukken. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM-DEN HAAG In het Wilhelminakanaal en in de Rijn worden op het ogenblik op enkele plaatsen vissterfte geconstateerd. Men vermoedt dat de sterfte in het Wilhelminakanaal veroorzaakt wordt door het onderde huidige weersomstandigheden voorkomend gebrek aan zuurstof. Aangezien men hierover nog geen zekerheid heeft adviseert het ministerie de eerstko mende dagen niet in het kanaal te gaan zwemmen. De vissterfte in de Rijn is moge lijk een gevolg van een scheepson geval eind vorige week, waarbij een schip is vergaan dat natriumnitraat (chilisalpeter) vervoerde. Intussen wordt de Rijn ook be dreigd door chemische stoffen af komstig uit de Sieg boven Keulen. WASHINGTON (DPA/RTR) De voox-malige Amerikaanse divisie-com mandant Samuël Koster is op last van het Amerikaanse ministerie van de fensie tot brigade-generaal gedegra deerd. De Amerikaanse minister van het leger, Stanley Resor, heeft als moti vering voor deze degradatie opgege ven, „de onmilitaire uitvoering" van het vooronderzoek naar de toedracht van het bloedbad in My Lai. Generaal Koster is ook zijn onder scheiding voor buitengewone ver diensten ontnomen. Tegen 2fïn mede werker ten tijde van de My Lai- slachting, drie jaar geleden, brigade generaal George Young, is deze maat regel eveneens genomen. Generaal Koster noemde zijn de gradatie onbillijk en onrechtvaardig. Het besluit was volgens hem geba seerd op foute conclusies. (ADVERTENTIE) Het zal u op deze vrij(e?)dag wel licht bitter weinig interesseren, maar ik ga u toch (in een korte rubriek ditmaal) even deelgenoot maken van mijn doen en laten in de afgelopen dagen. Woensdagavond hebben we onze sympathie laten uitgaan naar Chelsea, dat dooj.- een Spaans bui tenspel-doelpunt van een beker werd afgehouden, maar dat komt van avond wel weer goed. Donderdag vervolgens enige tijd uitgeslapen, de trouwe viervoeter door mijn favoriete park geleid, deze regels op papier gezet, in de zon ge zeten en gewerkt. Waarmee ik maar wil zeggen dat mocht u op Neerlands wegen naar mij uitgekeken hebben, u dat tever geefs hebt gedaan. Hoewel de lokroep van de Zeeuwse stranden even in dringend was, als eens die van Lore lei aan de Rijn moet zijn geweest, heb ik me niet in de verkeerschaos gewaagd. x Via de radio bereikten mij berich ten over files op onze wegen van vijf tot twaalf en meer kilometers. Ik denk daarbij dan ook altijd even aan: de vuile lucht uit de automobielen, het oponthoud, de ergernis en de on gelukken. Voor mij hoeft dat zo alle maal niet. Ik blijf op dergelijke da gen in mijn woonstede en denk. En rust. X Dat laatste ga ik nu ook doen, doen, want morgen verwacht u mij weer op deze plaats. Dan wat langer. Gegroet. MERIJN. (ADVERTENTIE) Verkrijgbaar bij uw Gazelle deaT5ff233j7 '.Gemonteerd, 'met Buikbanden en-potdichtlbinnenbanden. van VREDESTEIN! (Van onze redactie buitenland) LENINGRAD De rechtbank in Leningrad heeft de negen Russische Joden, die terechtstaan op beschul diging van anti-Russische activitei ten, veroordeeld tot een totaal van 41 jaar werkkamp met streng regiem. Op twee na waren alle vonnissen conform de eis van de openbare aan klager. De zwaarste straf van tien jaar werkkamp ging naar Gilia Boetman, een 38-jarige technicus die beschuldigd was van verraad. De andere beklaagde die beschuldigd was van verraad, Mikhail Korenbilt (33) kreeg zeven jaar, een jaar min der dan de eis. Met uitzondering van een beklaag de waren alle negen er van beschul digd op de hoogte te zijn geweest van een complot om een Russisch vliegtuig naar Zweden te kapen en op enige wijze aan de voorbereiding ervan te hebben meegeholpen. Over de manier waarop de ver dachten zich hebben gedragen be staat onzekerheid. Volgens Tass heb ben alle negen schuld bekend, maar Joodse kringen in Leningrad en Moskou hebben herhaaldelijk gemeld dat er verschillende verdachten en getuigen waren die geweigerd heb ben verklaringen af te leggen. Prijzen van 15 zijn gevallen op nummers 50 zijn gevallen op nummers 50 zijn gevallen op nummers 100 _zijn gevallen op nummers 100 zijn gevallèn op nummers f 200 zijn gevallen op nummers f 400 zijn gevallen op nummers 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op 1 eindigende op: 07 eindigende op 84 eindigende op766 eindigende op: 208 eindigende op 998 eindigende op448 eindigende op 7023 Een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer De prijs van 5.000 is gevallen op het nummer 50.000 is gevallen op het nummer De extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie L op het nummer En de troostprijs van 2.000 op nummer van elk van de andere series. 023934 092534 094399 097429 070092 071275 087502 003688 003688

de Stem | 1971 | | pagina 1