i Miljoen doden in Oost-Pakistan [Al EERSTE HOLLANDSCHE AGAGIANIAN IN ROME OVERLEDEN De vier batterijen krijg je er voor niets bij. 'J Verwoesting groter dan gevreesd HFAX Voordelig uit gedurende de feestdagen in mei Weekendretour Avondretour 2- Pluskaart angstelling? bsA offiebonen, Ie koffie, kostelijke merk >akt. n als enmaakt. 3 lekkerder merk Vacuum. binnenland buitenland Massamoord Heimelijk Dodencijfer Klop-Kfop komt! Metaalbedrijf uit De Lier in moeilijkbeden Uw polis heeft een nummer LI U LEVENSVERZEKERINGS-BANK N.V Nog geen spoor van moordenaar Utrechtse prostituee voordelig uit met NS papier /oor uw pen Kerk Rilland-Bath Agrarische jongeren Partij aardbeien wordt bestraald bt u belangstelling voor nctie van lokettiste bij p het station Breda? hrijf dan een briefje met vens over uzelf, uw uw leeftijd en uw ding naar de ineelchef van het station endaal. il ons meteen om een aak te maken voor een ijvend gesprek, oon 01650-34980, el 462 of 438. Nederlandse) SpoorwegenJ 733/18-5/15 1 L/iMVL/nw i u V\l_ 1 1 J l DACCA De gieren in de bomen langs de Ganges zijn te vet en te lui geworden-om nog te vliegen. Sinds maart hebben zij zich kunnen voeden met de lijken van waarschijnlijk meer dan een half miljoen vermoorde Pakistanen. In Oost-Pakistan brak op 25 maart de burgeroorlog uit die Pakistan op de rand van de af grond heeft gebracht. Behalve de rampzalige economische schade voor het hele land, heeft de burgeroorlog slachtingen en verwoestingen ten gevolge ge had die elke beschrijving tarten. Niemand kan met enige zeker heid zeggen hoeveel Oostbengaalse gezinnen door de mitrailleurs van het leger zijn neergemaaid of hoe veel niet-Bengalen door de opstan delingen zijn gedood. Maar be trouwbare schattingen zeggen dat het totale dodencijfer boven het miljoen ligt. In de havenstad Chittagong lag een met bloed bevlekte pop op een hoop oude kleren en uitwerpselen in de kantine van een jutefabriek waar 180 vrouwen en kinderen door Bengalen werden afgeslacht. Op weg naar de fabriek waren hele blokken huizen en winkels van Bengalen kapotgeschoten en tot de grond toe afgebrand. Het Pakis taanse leger had de rekening hier mee vereffend. Van begin maart af heeft de Bengaalse Awami Liga onder lei ding van Sjeik Moedjiboer Rach- tnan een campagne gevoerd tegen samenwerking met het militaire regime in West-Pakistan, Het doel van de Awami Liga was autonomie voor Oost-Pakistan en meer econo mische en financiële steun uit West-Pakistan. Bij uitbarstingen van Bengaals nationalisme zijn in de eerste we ken van maart enkele Westpakis tanen gedood. De Awami Liga had bij de nationale verkiezingen van december 167 van de 169 Oostpa- kistaanse zetels in de nationale vergadering gewonnen. Moedjiboer was de belangrijkste politieke fi guur in Pakistan geworden- Maar onderhandelingen tussen hem en president Yahya Khan in Dacca liepen op niets uit en leidden niet tot een overeenkomst ter bevorde ring van het herstel van het bur gelij k bestuur. Y«ahya vloog op 25 maart uit Dacca terug naar West-Pakistan. Op de avond van dezelfde dag viel het leger Oost-Pakistan aan en stond het land in vlammen. Het begon in Dacca. Soldaten bestormen twee studen- tentahiuizen van de universiteit van Dacca, waar redicale Bengaal se studenten hun hoofdkwartier hadden gevestigd. De huizen wer den beschoten met artillerie en machinegeweren. Daarna werd de a-anval ingezet met de bajonet op het geweer. Veertien stafleden werden geëxexuteerd en 'meer dan 200 studenten gedood. Legereenheden beschoten de bu reaus van Bengaalse kranten en staken deze later in brand. Daarna begon de aanval op de bevolking. Meer dan een dozijn marktplaatsen werd in brand gestoken en zeker 25 huizenblokken verwoest. De ju weliers van hindoe-Bengalen in de Shakari Pathe wijk werden opge blazen en twee traditionele hindoe dorpen op de renbaan van Dacca werden met het vuur van een hei lige oorlog door Moslemtroepen overvallen. Volgens beredeneerde schattingen zijn er in die eerste dagen in Dacca zeker 10.000 perso nen doodgeschoten of bij branden omgekomen. Volgens officiële woordvoerders was de actie in de nacht van 25 op 26 maart noodzakelijk omdat een opstand tegen de regering ««oor 00.30 was aangekondigd. Niemand zou zijn gedood tenzij hij zich verzette tegen het leger. Maar offi cieren hebben verklaard dat de beweerde samenzwering niet meer was dan een voorwendsel om het leger in actie te kunne:, brengen- Ooggetuigen verklaarden dat in die eerste nacht honderden vrou wen en kinderen en duizenden on gewapende burgers zonder onder scheids des persoons zijn doodge schoten. „Ik ben krachtig opgetre den", zei gouveneur-generaal Tik- ka Khan, „om te voorkomen dat er later no>g meer slachtoffers zouden vallen". Het leger had in Dacca snel de macht in handen maar de systema tische slachting en de plunderin gen gingen door. Op 2 mei ging een patrouille van het leger naar een voorstad en schoot iedereen die zich liet zien dood 2000 personen uit de vergelding voor een spoorweg^sabotage die 3 kilometer verderop had plaatsge vonden. De berichten over de slachtingen in Dacca verspreidden zich snel door heel Oost-Pakistan, dat met zijn 75 miljoen inwoners een der dichtst bevolkte landen van de we reld is. Duizenden Bengaalse sol daten uit leger, politie en grens wacht kwamen in opstand en ko zen de zijde van de Awami Liga. Onder de vlag van het onafhan kelijke Bangla Desh (Bengaalse staat) begonnen de Oostpakistaan- se deserteurs en gewapende vrij willigers terug te slaan. Zij bezet ten grote delen van Oost-Pakistan, waar de 11.000 militairen van het geregelde leger niet kwamen. En tegelijkertijd begonnen Ben gaalse burgers en „bevrijdingstroe- pen" een massamoord onder de mohajirs - Indiase „kolonisten" van voor de verdeling van Indië in 1947 en onder Westpakistanen. Door marktplaatsen en nederzet tingen van deze niet-Bengalen raasde een storm van moord, brandstichting, verkrachting en plundering. In veel steden en dor pen kwam het tot massamoor den. Zes correspondenten hebben toestemming gekregen Oost-Pa kistan te bezoeken na een em bargo op het nieuws uit dit deel van Pakistan waar in maart de burgeroorlog uitbrak. De correspondenten zagen dat de menselijke rampspoed in het gebied veel ernstiger is dan kon worden vermoed uit de berichten die tot nu toe het buitenland be reikten. Mort Rosenblum van Associated Press (AP) heeft ne venstaand verslag gemaakt. Maar het leger trok op, beschoot steden en dorpen op zijn weg, vurend op alles wat bewoog. Het blijkt dat het leger veel grover en ruwer is opgetreden dan dat van Nigeria in de strijd tegen Biafra. Op 5 mei verloren de Bengalen hun laatste stad. Pakistaanse troe pen bezetten toen Cox Bazar, de zuidelijkste stad van Oost-Pakistan beneden Chittagong, dat op 11 april al was ingenomen. Hoe de «gebeurtenissen verliepen kan men laten zien aan het voor beeld van Jessore, het belangrijke knooppunt van wegen en spoorwe gen op 40 km van de Indiase grens boven Calcutta. Jessore werd begin april ingenomen door het Pakis taanse leger- Bengaalse burgers hadden in Jessore Westpakistanen en „moha jirs" uitgemoord en hun winkels en woningen geplunderd en in brand gestoken terwijl het Pakis taanse leger veilig in zijn kazernes bij het vliegveld van de stad bleef. baan gekregen doordat bulldozers de verwoeste huizen l'an>gs de stra ten hebben opgeruimd. In sommige steden zijn hele wij ken uitgebrand. Het leger heeft volgens buitenlandse waarnemers deze wijken gebombardeerd met vaten benzine die daarna in brand werden geschoten. De autoriteiten hebb°n opdracht gegeven een rij huizen langs de spoorlijn Dacca - Mymensingh af te breken over een afstand van 145 km; 30-000 gezinnen zijn hierdoor dakloos geworden. In bepaalde gebieden, de meeste langs de «grens met India, is de situatie nog gespannen. Hier hou den zich de resten van het bevrij- digingsleger verscholen. Maar veel dreiging gaat er van hen niet meer uit. Ook guerrilla-activiteit ,op gro te schaal lijkt uitgesloten. Toen in de eerste week van april het leger «aandacht «ging schenken aan de stad zelf was het pleit snel beslist. Met mortieren en zware artillerie werd de markt drie blokken stenen huizen van twee verdiepingen 'met de gronid gelijk gemaakt, woningen werden opgeblazen. De soldaten bevalen de Bengalen hun huizen uit te komen, daarna werden zij neergemaaid. Een patoo-uille kwam op vier april in de omgeving van het katholieke missiehospitaal. Een Italiaanse missionaris die daar reeds 18 jaar werkte kwam haar tegemoet. Hij werd zonder pardon doodgeschoten, ook al droeg hij een rood kruis op zijn borst. Daar na vermoordden de Pakistanen drie Bengalen, onder wie een moe der en een jonge jongen, bij de kerk van het hospitaal. Naarmate het leger de macht weer in handen kreeg gingen de niet-Bengalen op hun beurt tot vergeldingsacties over. En het do dencijfer steeg. De gevolgen zijn verbijsterend. Steden als Dacca placht men vroe ger met een auto niet door te komen ten gevolge van het grote aantal fietsers op de weg. Nu zijn niet alleen de straten half leeg, maar heeft het verkeer ook ru«irn Het probleem is nu de passivi teit en de dofheid die over de bevolking is gekomen. De Benga len hebben de Pakistaanse vlag op hun huizen gehesen en lopen met nationale vlatggetjes op hUn kleren maar van loyaliteit tegenover de staat kan nauwelijks worden ge sproken. Volgens het «leger is de situatie nu in „fase twee" geko men. Men speurt nog naar perso nen die gevaarlijk worden geacht voor de veiligheid van de staat. Welingelichte zegslieden hebben verklaard dat nog dagelijks hin does worden opgepakt en geëxecu teerd. Een Bengaal in Natore zei: „Vandaag «gebeurt dat niet, omdat jullie er zijn". Het leger heeft op onze tocht bepaalde feiten voor ons willen verbergen. Langs sommige wegen waren rieten muren opgericht. Universiteitsgebouwen waren op zo'n manier hersteld dat het leek of zij niets geleden hadden. Verslaggevers moeten zich hei melijk van de groep begeleiders losmaken om d«e engste schade te kunnen zien. In het zuiden van Oost-Pakistan kan men moeilijk uitmaken of de verwoestingen die men ziet uit de burgeroorlog stammen of nog res ten uit de grote stormramp va«n november. Bij die stormramp zijn ongeveer 400-000 persoenen omge komen. Bi de burgeroorlogen zul len naar schatting een miljoen per sonen het leven hebben verloren. Het voedselgebrek ten gevolge van de oorlog zal zeker in de komende maanden tot hongersnood leiden. Er is al cholera uitgebro ken. De Pakistanen, gewend a«an stormvloeden en overstromingen, werden «geschokt door de storm ramp van november. Die trof al leen de bevolking van de delta aan de Golf van Bengalen. De burger oorlog heeft in veel grotere lering slachtoffers geëist. Er is vrijwel geen gezin dat niet getroffen is. De gieren zijn de enigen die er baat bij hebben gehad. En nu kan men de natuur niet de schuld ge ven. De wonden zullen dan ook veeil langer blijven schrijnen. (ADVERTENTIE) Stel uw jubileum nog even uit (Van onze redactie binnenland) DE LIER Het Lierse metaalbe drijf Schmidt en Van Norden, waar ongeveer 65 man personeel werkt, voor ongeveer 75% uit De Lier af komstig, bevindt zich in ernstige financiële moeilijkheden. Hoe ern stig is niet geheel duidelijk. Volgens directeur H. W. Zandber gen behoeft voor de werkgelegen heid allerminst te worden gevreesd. Hij wil echter ook niet ontkennen dat er problemen zijn. „Ik geef toe dat onze kapitalisatieverhouding niet juist is". Bepaald pessimistischer over de toekomstmogelijkheden van het bedrijf in De Lier, dat in het recente verleden verschillende ma len in opspraak kwam door ontsla gen van staffunctionarissen, is de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid. De bond ■vindt bovendien het sociale beleid van algemeen directeur Zandbergen beneden alle peil. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Naaldwijk was zij delings op de hoogte van de proble men bij Schmidt en Van Norden. Officieel is het bureau echter niet benaderd. Een beslissing over het voortbestaan van het bedrijf wordt binnen enkele maanden verwacht. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) maar u bent nooit een nummer bij de Keizersgracht 174-182, Amsterdam-C, (020) 2217 70 Bijkantoor: Breda, Sophiastraat 20, 01600 - 38 78 3 (Van onze redactie buitenland) ROME Op 75-jarige leeftijd is zondagavond in Rome overieden Gregorius Petrus kardinaal Agagia- nian. Hij is geruime tijd ziek ge weest. De in Armenië geboren prelaat was één van de populairste persoonlijk heden van de Romeinse curie. Zo wel in 1958, na de dood van paus Pius, als tijdens het conclaaf in 1963 werd zijn naam veelvuldig genoemd als mogelijk opvolger van de paus. Toen hij in 1963 naar het conclaaf reed, waaruit Johannes tot paus te voorschijn zou komen, werd hij door de Romeinen begroet met „viva il papa"-gejuich. Een jaar geleden trad de kardinaal af als hoofd van de congregatie voor de evangelisatie der volkeren, het voornaamste missieorgaan van het Vaticaan. Het college van kardinalen telt nu nog slechts 123 leden. Meer dan twin tig van hen zijn ouder dan tachtig jaar en krachtens een nieuwe pau selijke regel niet meer gerechtigd een paus te kiezen. Verwacht wordt dat door de dood van kardinaal Agagianian opnieuw gesproken zal worden over de bijeen roeping van het vierde consistorie tijdens het pontificaat van Paulus om nieuwe kardinalen te benoemen. Agagianian was de grootste des kundige van het Vaticaan ten aan zien van Rusland en het communis me. Hij was op hetzelfde seminarie, waar Stalin enige tijd voor priester studeerde. Nauwelijks tien jaar oud kwam Agagianian in Rome om te studeren aan het Urbanuscollege van de Pro- pagande Fide. Eenentwintig jaar oud was hij doctor in de filosofie en theo logie. Een jaar later werd hij pries ter gewijd. Hij werkte twee jaar als kapelaan in Tiflis, de hoofdstad van Georgië. Daarna volgde zijn be noeming tot conrector van het Ar meense seminarie in Rome. In 1935 werd hij tot bisschop ge wijd, ging als apostolisch visitator naar Beiroet en werd twee jaar later gekozen tot 15e patriarch van de Armeense kerk. In 1945 koos Pius XII hem tot kardinaal. AGAGIANIAN (ADVERTENTIES) de drogist heeft 't! UTRECHT (ANP) De Utrecht se politie had gisterochtend nog geen spoor van de moordenaar van de 48-jorige prostituée Johanna We ver-Hofman. De vrouw werd in de nacht van donderdag op vrijdag ge wurgd in haar woonboot aan het Zandpad in de Utrechtse rosse buurt. Wel slaagde de politie erin de derde man van het slachtoffer, die anderhalf jaar geleden spoorloos verdween, zaterdag in Arnhem op te sporen. Een verhoor met de man, die een goed alibi had, leverde niets op. Het aantal tips is vrijwel nihil. De politie, die zich langzamerhand een beeld heeft gevormd van de klantenkring van het slachtoffer, heeft nog geen idee in welke rich ting zij de moordenaar moet zoeken- Roof als motief wordt niet uitgeslo ten, maar aan lustmoord wordt ook gedacht. Momenteel zijn 12 rechercheurs bij het onderzoek betrokken- (prijs dagretour f 1.-) zaterdag 29 mei heen, zondag of maandag terug; zondag 30 mei heen, maandag terug. (prijs van een enkele reis één kwartje) ook geldig op zondag 30 mei vanaf 18.00 uur. onbeperkt geldig op donderdag 20 mei en maandag 31 mei. (Uiteraard is dit een tijdelijke aanbieding) Brieven «oor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens H me» houd, c.q. strekking. Met verwondering en verbijste ring nam ik een dezer dagen kennis van de inhoud van een artikel in deze krant inzake de bouw van de nieuwe r.-k. kerk in Rilland Bath. Toen een en «ander goed tot mij was d>oorgdron«gen, vroeg ik mij af hoe men aan dergelijke informaties komt, welke m.i. Louter ten doel hebben een bepaalde zaak en per soon de grond in te werken en verdeeldheid in de parochie te zaai en. Gelukkig voor pater Versteijnen denkt het gros der katholieken er wel anders over en zou eenstemmig pro of contra ruimschoots in zijn voor deel uitvallen. RILLAND-BATH L. P. AERTS NASCHRIFT In ons artikel over de kerkbouw in Rilland-Bath kwamen enkele on juistheden voor waaronder deze: niet slechts twee doch een half do zijn dames verklaarden zich bereid om de nieuwe kerk schoon te ma ken. De opmerking dat het kerkge bouw wel eens ongeconsacreerd zou kunnen blijven, is voor onze reke ning en heeft met meer gezag dan een open vraag. In zoverre deze vraag suggestief heeft gewerkt: onze excuses daarvoor. Het heengaan v«an het kerkbestuur in Rillanid-Bath tenslotte is ons verklaard als: gevolg van een parochiële herindeling. Uit de hierboven «afgedrukte reac tie van een inwoonster van Rilland- Bath kan men de veronderstelling proeven dat wij ons in een be«paald kamp zO'Uden hebben opgesteld: het kamp van een tegen het pastoraal beleid gerichte minderheid in Ril land-Bath. Zo'n opvatting wordt door ons relaas niet gewettigd. Dat relaas immers was slechts een schets van een situatie van ver deeldheid op een moment dot er juist eenparige blijdschap zou moe ten bestaan. De krant als spiegel van de samenleving laat ook deze dingen aan de goegemeente^ zien. Een oordeel of hetgeen in Rilland- Bath gebeurt juist of onjuist i^ is 1 nauwelijks te geven. Dienst aan de kerk in Rilland, kan in on-dienst aan de oecumene geweest zijn, en omgekeerd. Wie zal d«at terwijl alles in volle ontwikkeling is - - precies vermogen te waarderen? Discussie daarover kan echter ook op dit moment heel nuttig zijn. In zover onze publicatie een intentie had: welnu dat was hem dan, de discussie op gan«g te brengen. (Redactie). Graag plaats ik enige kantteke ningen bij een artikel o«ver d«e KPJ- interkringculturele dag in uw blad van 3 mei j.l. Hierin wordt o.a. geschreven d«at het culturele peil weer was gestegen, vooral door d«e deelname van de niet-agrarische jongeren. Dit is naar mijn mening een duidelijke achter-uitstelling van de wel agrarische jongeren, die zich zeker in de KPJ op cultureel gebied net zo verdienstelijk maken. Persoonlijk had ik echter ook graag aan deze interkringculturele dag deelgenomen, en ik had blijkens mijn klassering tweede bij het spre ken in het openbaar ook recht op een afvaardiging naar de interkring. Dit kon echter niet volgens het krinigbastuur, omdat onze lidmaat schapskaarten niet in orde wa-ren op de kringculturele dag op 6 maart jJ- Alhoewel het afdelingsbestuur toen onmiddellijk de contributie in orde maakte en ook de verhoogde entreeprijs direct betaalde. Zij had den dit graag eerder gedaan maai de geweldige rompslomp met die lidmaatschapskaarten belette dit. Ondanks dit alles werd ik toch nog uitge«sloten van deelname aan de interkringculturele dag. Zeker heb ik begrip voor de moeilijke situatie van het kringbestuur in deze zaken. Maar van de andere kant wil ik toch wel opmerken dat het kringbe stuur met het nemen van dergelijke maatregelen veel afbreekt, wat in de afdelingen vaak met grote moeite wordt opgebouwd. Wanneer het kringbestuur blijft doorgaan met het nemen van dergelijke strenge maat regelen en op die manier hun gezag en de financiële kant van de KPJ op de voorgrond te plaatóen, is de K.P.J. nog lang niet die gezel lige en spontane jongerenvereniging die zij zo graag zou willen, en ook eigenlijk zou moeten zijn. ACHTMAAL ANDRé V. D. KLOOT DEN HAAG (ANP) De staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft, ook uit naam van de minister van Landbouw en Visserij, aan de stichting „Proefbe drijf Voedselbestraling" in Wage- ningen, toestemming gegeven 10.000 kilogram verse aardbeien te bestra len. De goedkeuring is gebaseerd op een advies van de commissie voed selbestraling van de gezondheids raad. Op de verpakking van de aard beien moet duidelijk een hiervoor ontworpen beeld staan om aan te geven dat het om een bestraald product gaat. De bestraling zal de aardbeien een aantal dagen langer houdbaar maken

de Stem | 1971 | | pagina 3