Sadat laat 110 man arresteren vilt Vul Remia Sovjet-Unie en V.S. willen praten over terugtrekking troepen VIS...duur? W©l ...neeP ,vis houdt NKV: beroepssaken WAO duren te lang lerelUct het remiaat, het remiaat SAMENZWEERDERS OVERSCHATTEN MACHT Seinwachters staken in VS Vrijheidsstraffen geëist in Leningrad TIMES: „POLITIEKE GAVEN ZELFBEDROG" Staking RenauJ t duurt voort MmfflPret2eseIS 3= Is issinehSoero §!s*itM8 Uitbarstingen Etna bedreiging dorpen Vernietigende kritiek op Harold Wilson binnenland buitenland ISRAëL Eén Lot tien jaar Boodschap paus u en uw beurs Til U bóft als u van vis houdt. B. eniv. Rotterdam contra prostitutie in Katendrecht Kard. Willebrands in Athene A 30cl cxtra DINSDAG 18 MEI 1971 (Van onze redactie buitenland) ROME Een tweetal dorpen op Sicilië is gedeeltelijk ontruimd en de bevolking houdt zich gereed om ieder ogenblik te kunnen vertrekken. De oorzaak de dreigende uitbarsting van de vulkaan de Etna. In het afgelopen weekeinde is een tweede krater op slechts 1800 meter ontstaan, die grote hoeveelheden lava en vloeibaar ge steente „uitbraakt". Een groot voordeel voor de bevol king is dat de lavastroom, die zich verplaatst met een snelheid van 350 meter per uur, in de uitgedroogde bedding van een diepe rivier is te recht gekomen. Binnen enkele dagen zal die stroom de zee hebben bereikt, als de gloeiende massa tenminste niet een bocht „uitvliegt". Overigens is de eruptie van de Etna een toeristische trekpleister van de eerste orde. De chaos op de grotendeels reeds door de lava geruïneerde wegen is com pleet. DE GEMEENTERAAD van Grezdoi- ceau (B) heeft besloten de strijd tegen het lawaai aan te binden. Motormaaiers zijn op zondag ver boden. DE VOORRAAD energie van de Russische maanwagen Loenochod is (later dan verwacht) bijn'a uitgeput. Zo meldt het Russische partijblad Prawda. JAPAN is vast besloten de huidige verhouding ten opzichte van de dol lar van 360 yen te handhaven, zo heeft premier Eisaku Sato gisteren bekendgemaakt. VEERTIG buitenlandse gevangenen, afkomstig uit 13 landen, waaronder Nederland, zijn gisteren in een ge vangenis in Rome in hongerstaking gegaan. VOLGENS AMERIKAANSE China- specialisten heeft China voor het eerst een eigen model van een mili tair straalvliegtuig ontwikkeld. DE RUSSISCHE autoriteiten hebben geweigerd aan een groep van 50 Italiaanse verslaggevers, die van'plan waren een zesdaags bezoek aan Mos kou en Leningrad te brengen, visa te verstrekken. DE LONDENSE politie is van me ning dat de brand in het New Lang hamhotel, die vorige week het leven kostte aan acht personen, het werk is geweest van een brandstichter. HET KONINKLIJKE Paleis op de Dam in Amsterdam zal in de maan den juni juli en augustus weer voor bezichtiging worden opengesteld. DE CONTROLE aan de Deense grens wordt in de zomermaanden ver scherpt wegens de verwachte grote toevloed van hippies. (Van onze redactie buitenland) CAIRO/TEL AVIV In de afgelopen dagen zijn in Egypte 110 mensen gearresteerd, die betrokken zouden zijn geweest bij de samenzwering tegen het bewind van president Anwar Sadat. De arrestanteii zouden in hoofdzaak leden zijn van het centrale comité van de enige politieke partij in Egypte, de Arabische so cialistische unie, en van de nationale vergadering. Er zouden zich ook nog een aantal hoge politie- en leger-officieren onder arrest bevinden. Volgens het semi-officiële blad AI-Ahram zullen de 110 mensen terecht moeten staan. De Egyptische president heeft er inmiddels ook in toegestemd hoofd van de Egyptische politiemacht te worden. Sadat was al hoofd van de strijdkrachten. Hij heeft nog een ze vende minister ontslagen: de be windsman van verbindingen Badir. Berichten uit enkele Arabische hoofdsteden zouden er op kunnen duiden dat het complot tegen Sadat afgelopen zondag ten uitvoer had moeten worden gebracht. Het com plot, geleid door Ali Sabzri en zijn vrienden die zich verenigd hadden in de „groep van onafhankelijken,, bestond uit drie fasen: Neutralisatie vam President Sa dat door hem alle vrijheid van han delen af te nemen; Bezetting van strategische pun ten in Cairo; o Arrestatie van bepaalde politie ke persoonlijkheden en journalisten, onder wie Mohammed Heikal, Hei- kal zou aan de top van het dagblad Al Arham vervangen worden door een lid van het partijbestuur van de socialistische unie. In Cairo lijkt het erop dat deze groep van onaf hankelijkheden heeft verloren we gens overmatig vertrouwen' in hun macht. De groep bezette wel sleu telposities in leger, de socialistische unie, de nationale vergadering, de politie en de geheime dienst. De snelle reactie van premier Sadat en de steun die hij kreeg, heeft een staatsgreep in de kiem gesmoord, aldus syaarnemers. Twee Israëlitische kranten, die vaak het officiële regeringsstandpunt weergevend, hebben ei[ de aandacht op gevestigd, dat het 'aan de kamt zetten van de pro-Russische mede werkers van president Sadat, een onderdeel vormt van een schema om de Egyptische banden met Was hington te versterken. Dit kan ten koste van Israël. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De bond van seinhuispersoneel van de Amerikaan se spoorwegen is gisteren met een nationale staking (inzet: hogere lo nen) begonnen. De seinwachters ma ken slechts 2% van het personeel van de spoorwegen uit, maar de sta king heeft wel het gehele trein verkeer tussen New-York en de voorsteden verlamd, evenals het ver keer op de grote lijnen. President Nixon heeft gisteren aan het congres de goedkeuring gevraagd van een noodwet, die de stakende seinwachters moet dwingen weer aan het werk te gaan. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De officier van justi tie in het proces dat in Leningrad wordt gevoerd tegen negen joodse Russen die van staatsvijandige acti viteit worden beschuldigd, heeft maandag vrijheidsstraffen geëist va riërend van een tot tien jaar, zo meldt het Russische persbureau Tass. Gisteren werden ook de laatste ge tuigen gehoord, die belastende ver klaringen aflegden. (ADVERTENTIE) DE KONINKLIJKE Nederlandse Vereniging van Transportonderne mingen heeft in een brief aan infor mateur prof. Steenkamp gezegd, dat de nieuwe regering een hoge prio- teit moet toekennen aan een krachti ge aanpak van het openbaar ver voer. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De New York Ti mes heeft gisteren een vernietigende aanval gelanceerd op de Britse op positieleider Harold Wilson. Zijn on langs gepubliceerde memojres zou den kwaliteiten aantonen „die het voor anderen onmogelijk maken hein te vertrouwen". In een artikel geti teld „sprookjes van Harold Mitty" (verwijzend naar de fantastische film „The secret life of Walter Mit ty") schrijft Anthony Lewis (hoofd van liet Londense bureau van de Times) dat Wilsons „politieke gaven neerkomen op zelfbedrog" en dat het in gevallen, waarin de zaak ver keerd afliep, altijd de schuld van iemand anders was. Lewis citeert de vroegere Britse premier als hij in zijn memoires zegt dat hij president Johnson belde om hem te waarschu wen voor de haviken inzake de Vietnamese oorlog en toen een uit barsting van Texaans temperament ontving. Op een of andere manier, z< schrijft Lewis, scheen Johnson ge belgd te zijn over de leider van een land „dat geen troepen in Vietnam heeft en die hem advies wilde geven over de wijze van oorlogvoering". Het artikel gaat verder: „Poli tieke memoires kunnen vaak proble men naar voren brengen over het karakter van de auteur, maar die van Wilson liggen in een speciaal vlak. Hij moet de eerste politicus zijn die kwaliteiten op papier neerlegt, waar door het voor anderen' onmogelijk Met een bezorgde blik in zijn ogen sjokt deze Amerikaanse soldaat voort, twee kruisen om zijn hals, op patrouille in de buurt van de artille riebasis j,Nancy", ten westen van de door Noordvietnamese- en Vietcong- troepen belegerde A Shau-vallei in Zuid-Vietnam. VATICAANSTAD (KNP) Paus Paulus heeft gisteren een boodschap gepubliceerd ter gelegenheid van de internationale dag voor de massa communicatiemiddelen. Daarin roept hij de media van pers, radio, televisie en film op om een positieve bijdrage te geven aan de eenheid der wereld en aan de menselijke broederschap. Zo'n boodschappenlijstje is tegenwoordig niets bijzonders. En waarom ook? Condooms kopen is een normale zaak. Dat vinden steeds meer mensen, zowel mannen als vrouwen. Een gelukkige ontwikkeling, want gezinsplan ning is in ons drukke landje geen overbodige luxe. Het Durex condoom is een van de betrouwbaarste en makkelijkste voorbehoedmiddelen. Overal te koop, in winkels en automaten, waar en wanneer u maar wilt. Durex is niet Storend in het gebruik en volkomen veilig, ook op langere termijn. Daarom adviseren veel huisartsen het gebruik van condooms. Zeven van de tien verkochte condooms zijn Durex-condooms. Dat zegt genoeg. THE BEST THERE IS... Durex, een wereldbekend merk van de London Rubber Company. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/WASHINGTON De Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Beam, heeft gistermorgen een gesprek gehad met de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko over de mogelijkheid van onderhandelingen over wederzijdse troepenterug trekking uit Europa. De Amerikaanse regering is bereid zo spoedig mogelijk te beginnen met dergelijke besprekingen. Het onderhoud in Moskou was een snelle Amerikaanse reactie op een re cent aanbod van de Russische partij leider Breznjev over wederzijdse troe penvermindering. Beam heeft om verduidelijking van het Russische aanbod gevraagd. Volgens het pers bureau Tass is de Russische regering van mening dat een steeds groter aantal Navo-lamden een Europese veiligheidsconferentie wil. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Rogers heeft laten weten dat de onderhandelingen ge voerd zouden kunnen worden juist in de vorm van een Europese veilig heidsconferentie of in een andere vorm, maar dan in ieder geval ook LE MANS (AFP). De staking bij het staatsbedrijf van de Franse Renaultfabrieken duurt voorlopig voort. De werknemers van de fabriek in Le Mans hebben gisteren bij de dooi de vakbonden georganiseerde gehei me stemming de voorstellen van de directie met 2000 tegen 1725 stemmen afgewezen. De voorstellen hadden vooral betrekking op een verbetering van de arbeidsvoorwaarden voor ge specialiseerde werknemers. Nu de arbeiders van RenaultLe Mans blijven staken zal het werk ook in de andere bedrijven niet hervat kunnen worden. Verscherping van het conflict wordt nu gevraagd. met deelname van Amerika's bond genoten. Rogers noemde het aanbod van Breznjev „een beetje vaag", maar voegde er aan toe dat de VS „zeer dringend" in onderhandelingen over wederzijdse troepenterugtrekkingen zijn geïnteresseerd. „Hij zegt dat we niet naar de wijn moeten vragen, maar hem zo moeten drinken. We willen echter wel graag weten of het inderdaad wijn is en of het zoete dan wel zure wijn is," zo meende Rogers. In dit verband herhaalde Rogers met de grote nadruk de argumenten van de regering-Nixon tegen de door se nator Mike Mansfield voorgestelde eenzijdige terugtrekking van Ameri kaanse troepen uit Europa. De span ningen in Europa zouden volgens Ro gers slechts door een wederzijdse terugtrekking kunnen worden gered. Aanneming van het voorstel van Mansfield het VS-troepeneontingent terug te brengen van 300.000 tot 150.000 zou zo meende Rogers catastrofale gevolgen hebben. wordt hem te vertrouwen. Zijn po litieke gaven zijn zelfbedrog. Als hij maar een kleine kans krijgt kan hij geesten oproepen uit de diepste diep ten het conflict in Vietnam rege len, generaal De Gaulle charmeren, het pond redden. De hele wereld er kende, zegt hij, de moed en vastbe radenheid bij het verdedigen van de pariteit van het pond sterling. O ja, en drie verloren jaren later, met een Britse schuld die miljoenen groter was, devalueerde het. Als in de we reld van Harold Wilson iets verkeerd ging is het altijd de schuld van een ander". Lewis zegt dat Wilson het in zijn memoires heeft over „ijskou de" gesprekken met rebellerend Rho- desië en dat hij „ijzig" kwaad werd toen president Johnson zijn* poging torpedeerde de vredesbesprekingen over Vietnam te regelen. „Week na week zagen we Wilsons tegenspoed met kille waardigheid tegemoettre- den". (ADVERTENTIE) Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Het college van B. en W. van Rotterdam vindt ook dat de leefbaarheid in de Rotterdam se wijk Katendrecht door het optre den van souteneurs en prostituees in ernstige mate wordt geschaad. B. en W. van de Maasstad schrij ven dit in een brief aan alle eigena ren van woningen op Katendrecht en scharen zich met deze uitspraak ach ter het wijkcomité Katendrecht. Dit wijkeomité stuurde enkele weken ge leden het gemeentebestuur een lijvig rapport over de toestanden op Katen drecht, waarin het werd gevraagd door maatregelen tegen souteneurs en prostituees de leefbaarheid van de buurt beter te maken. B. en W. schrijven Verder in de brief dat de gemeente Rotterdam zo veel mogelijk medewerking zal ver lenen aan het verzoek van de bewo ners van Katendrecht om uitbreiding van de prostitutie in deze wijk te voorkomen. ATHENE (RTR/AFP) De Neder landse kardinaal Willebrands, voor zitter van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der chistenen, is in Athene aangekomen voor een bezoek van vier dagen aan instellingen en prelaten van de onafhankelijke Grieksorthodoxe kerk. Kardinaal Willebrands is in Grie kenland de gast van de heilige sy node het hoogste bestuurscollege van de Grieks-orthodoxe kerk met de leden waarvan hij van gedachten zal wisselen over de verbetering van de betrekkingen tussen het Vaticaan en de Grieks-orthodo"xe kerk. (ADVERTENTIE) TntTziinnoggem tot lP,um. Stuur ze snei up naar postbus 28. Rotterdam, p ,-i:~15 juni. SerffiifefExtTQ kibrtcated ELFCTRONICALIY TESTED (Van onze redactie bin nenland) UTRECHT Mensen die in beroep gaan tegen een WAO-beschikking moeten gemiddeld meer dan een half jaar wach ten op een uitspraak van de raad van beroep. Bij drie van de tien raden is de gemiddelde duur van een beroepsprocedure zelfs negen maanden of meer. Er is nauwelijks sprake van een inlopen van de achterstand. Het NKV zegt in zijn blad „Ruim Zicht", dat deze achterstand een ernstige zaak is die groot leed kan veroorzaken bij de betrok kenen. Als vodrbeeld neemt het blad een man die 50 pet. invalide was, maar weer arbeidsgeschikt werd ver klaard en daardoor niet alleen zijn uitkering maar ook zijn autootje verloor, zodat hij niet meer naar zijn werk kon gaan. De man leed zeer onder de situatie en toen hij na zes maanden van de raad van beroep gelijk kreeg (uit kering en auto terug) was zijn toestand sterk achter uit gegaan. Het aantal rechters bij de raden van beroep is in de vier jaar dat de WAO bestaat wel uitge breid, maar dat heeft al leen een gunstige invloed gehad op de behandelings- duur van niet-WAO-zaken. Volgens het NKV lijkt het knelpunt te liggen bij de rapportering van de me dische en arbeidstechni- sche specialisten die vaak druk bezet zijn met ander werk. Dit probleem, aldus liet NKV is wellicht op te lossen door landelijk of regionaal ten behoeve van de radèn van beroep een centrum in het leven te roepen met deskundigen in vaste dienst. En aldus zo sprak hij bleek zaterdagavond om vijf over elf dat we het begrip „piraten-zenders" iets lettelijker moeten nemen dan velen hadden gedacht. Ik ook, moet ik u bekennen. Plaatjes en praatjes, dat is de formule van Veronica en Radio Nordsee International. En dat leek allemaal zo rustig en vredig. Tót die tamelijk verwoestende knal, waarmee de Mebo-II tot puin hoop werd gedoemd. Maar van welk schip desalniettemin nog steeds drif tig uitgezonden wordt (ik heb dat gisteren even gecontroleerd). Blijft natuurlijk liet idee dat alles in die piraten-zender-bussiness toch niet zo rustig en vredig verlóopt. (Commerciële) Afgunst en arglist spelen een grotere rol dan wij brave en argeloze burgers ver moeden. Kortom de guldens rollen daar meer dan ze zweven. Geld stinkt tóch! Alleen: je ruikt het niet als je er maar genoeg van kunt krijgen. Op de mark(t) is uw gulden trou wens (bijna) een dollar waard. Meneer Albert Camus heeft zich al weer jaren geleden ook eens over ons land gebogen. In een van zijn schrifturen: „La Chute" om precies te zijn. Hij gaat er daarom van uit dat Nederland een droom „en nog wel een gulden droom en een die in rook vervaagt; daar zitten ze dromering op hun zwarte fietsen als op in rouio gehulde zioaiten, die zonder ophouden hun rondjes draai en. Ze dromen weg in vergulde nevelen, eigenlijk bestaan ze niet meer...." Zou het dan al zo erg zijn met de luchtvervuiling? Deze informateur is eingelijk een Steenkampioen van de duidelijk heid. Meneer David Hunt en mevrouw Patricia Ebert zijn getrouwd in aan wezigheid van hun 23 kinderen uit vorige huwelijken. Da's aardig om mee te beginnen. In Kansas (VS) om het helemaal duidelijk te ma ken. Waarmee wij er overigens het zwijgen weer toe doen. En voor deze speciale gelegenheid en boven dien op verzoek (spaarzaam inge- willigd, zoals u weet): groeten voor Conny en Dick. Dit was een code bericht. Gegroet. MERIJN. (ADVERTENTIE) op al mijn verse groene blaadjes. Saus van Remia Sla-saus. Gemaakt van zonnebloemolie. De énige sla-saus die van zonne bloemolie is gemaakt. Zo vers uit de vacuumfles. De fles waarin de sla-saus vers blijft. Tijdelijk van 170 ct voor 140 ct. Maak me lekker met sla-saus van Remia. Dan smaak ik veel lekkerder. fkpKNNA voordeelt

de Stem | 1971 | | pagina 1