Strip Woudrichem verwacht veel van restauratie mm KIJK& VERGELIJK m.% „Blauw" water geeft geen garantie voor kwaliteit PRINS CLAUS OPENT ACTIE - VOOR HERSTEL F.van Lanschot binnenland buitenland ijrt met al die tten. En dan luggen. dvooreen u zeker van een muggen. Hoe u bruiken staat Rectificatie Alle christenen onder de paus 3<£ndijk Ttijfe eens wat Van Lanschot n biedt bij bet sparen t S U zult zien, bij Van Lanschot .behoudt u een zeer grote vrijheid over nw geld terwijl u toch een hoge rente maakt. Ook u kont daarvan profiteren l Waér u ook woont) Want storten en opnemen kunt n aan de kas van onze kantoren en spaaragentschappen, ^maar gaat ook héél eenvoudig per giro. opzegtermijn direct beschikbaar inleg vanaf rente f 100,— 594% 63496 7 96 734% 794% srzande. Tel. 4131 Hulst. Tel. 35241 Voor méér rente van nw geld Affiliaties: ZOMEDE MËÊR DAN 40 SPAARAGENTSCHAPPEN Nieuwe kans voor Amerikaans super-viiegtuig SLUITING MEER VAN LUGANO ZET SEIN OP ROOD Nieuwe langspeelplaat: Een reisje langs de Rijn met John Woodhouse Nu voor fl5A-bij alle goede platenzaken! Generaal Moczar uit Poolse partijtop papier /oor uw pen Chr. Volkspartij Willem Duys Merijn (4) Verkeerd geadresseerd m VRIJDAG 14 MEI 1971 ze r „Waar Maas en Waal tezamen spoelt i Woudrichem: bedreigd stuk verleden. „Waar Maas en Waal te za- men spoelt en Gorkum rijst van ver". Van af de stenen wal in Woudrichem kun je het alle maal zien wat Hendrik Tollens zo'n 150 jaar geleden neer schreef. Een kalme Maas mondt uit in een brede, druk bevaren Waal. Gorkum rijst van ver en het deftige slot Loevestein houdt het oude vestingstadje - eenmaal de hoofdplaats van het Land van Altena - op vei lige afstand. Woudrichem is heel oud en be waart op de vierhonderd vierkan te meter waarbinnen de wallen het eeuwenlang besloten hielden een heleboel zichtbare historie. Van daar dat Heemschut er vandaag zijn 60-jarig bestaan gaat vieren, samen met prins Claus. In 1590 verkocht de weduwe van die graaf van Hoorne - de man, die samen met de graaf van. Eigmond door de Spaanse Philips V een kopje kleiner was gemaakt - Woud richem en het Land van Altena voor 300.000 Rijnlandse guldens aan de Staten van Holland. Het had toen al een rumoerig stukje ge schiedenis achter de rug. Vanzelf sprekend. Sinds rond 1300 de Maas zijn monding naar het noorden ver plaatst had, lag Woudrichem prachtig voor het heffen van tol gelden, werd hef een geliefde cen trumplaats en werd het ook uitziekend geschikt om mikpunt te zijn voor de vijanden van links en rechts. Die vijanden: De Gorkummers en de Geldersen en later die Span jaarden. Hoewel het juist door de Hollandse bevrijders in 1572 werd platgebrand. De tactiek van de verschroeide aardeals de Spaanse vijand de Waal zou bereiken en de Geuzen zouden moeten wijiken voor die overmacht, dan zou die in edik geval geen sterk steunpunt in han- Een paar weken voor zijn dood in 1584 bezocht prins Willem van Oranje de weer op de Spanjaarden veroverde stad om aanwijzingen te geven over de moderne vesting bouw, waarvan in de laatste we reldoorlog de Duitsers op hun terugtocht nog last genoeg hebben gehad, De enige doorgaande weg (die eeuwenoude situatie is pas zo'n 20 jaar anders) liep door Woud richem. Het was niet voor niets een marktplaats. Maar voor de Duitse tanks waren de poorten juist tien centimeter te smal Als anekdotes rollen de brok stukken historie uit de mond van dokter M. A. Egberts, die tien tallen jaren huisarts was in het Ije dat door de vervui ling van het water de oude stiel heaüt moeten opgeven. Hij weet er nog alles van, hoe in dat vierkant van vierhonderd meter 1500 mensen waren opeengepakt in nauwelijks meer dan krotten. Nu wonen er nog maar 700 mensen binnen de wallen. De overige 1900 Woerikommers konden .buiten' gaan wonen toen de o,ude bepa ling verviel dat vanwege de lands verdediging buiten de veste geen stenen buizen mochten worden gebouwd. Er zijn overigens nog problemen genoeg voor Woudrichem, maar vandaag zijn het vooral de histori sche waarop de aandacht zal val len. Prins Clans luidt de Heem schut-actie in voor het herstel van het oude stadje. Een landelijk re- staiuratie-bulpfonds wil men in het leven roepen, dat in een aanbeve- lingscomité krachtige steun vindt bij klinlkende namen als die van de minister van cultuur en de com missaris van de koningin in Bra bant. Zoals in het nabije Beusden (de landdag van de Bond Heemschut wordt daar vanmiddag voortgezet) al duidelijk te zien is, valt er van de restauratie van Woudrichem heel veel te verwachten. Trouwens er is al een en ander prachtig her steld, ook al voordat het in 1956 zijn 600-jarige bestaan als stad vierde. Van de Hoogstraat met zijn prachtige oude raadhuis en de vele kostelijke geveltjes wil 'men een stuk beschermd stadsgebied maken. De waterpoort en de rijkswal zijn nog goed intact. De laat-gotische kruiskerk met de krachtige toren is goed gerestaureerd. Maar valt er noig heel wat op (de oude stad kende veel plekken, die later lelijk en wel zijn opgevuld) en te herstellen. Als straks de jachthaven klaar is zal de groeiende toeristenstroom nog meer reden vinden om Woud richem te bezoeken en er dan een stukje verleden aantreffen dat door stadssaneringen elders steeds zeld zamer dreigt te worden. Overigens wordt de zeldzaamheid van het landschap rond Woudrichem niet al leen bedreigd door de vervuiling van de rivieren. Ook ruilverkave lingen kunnen - hoe nodig die soms ook zijn - een landschap verwoes ten. Ook daarover kan dokter Eg berts een boekje opendoen. Hij is niet voor niets een actieve voor zitter van de stichting .Schoon Land van Heusden en Altena'. „Een ge bied dat jarenlang achtergebleven is, gaat men nu door de ruilverka veling onbewoonbaar maken. Het wordt een cultuursteppe," fulmi neert de dokter. Welke koninklijke hoogheid zal straks de actie in luiden voor de restauratie van het JAN HÜSKEN (Van een onzer verslaggevers) TILBURG In tegenstelling tot hetgeen hierover werd gemeld in de publikatie in onze editie van giste ren zal de opvoering van de opera Aïda niet plaatshebben in het Til- burgs ijsstadion maar in de sporthal bij het gemeentelijk sportpark in Tilburg. (ADVERTENTIE) STOCKHOLM (KNP) De Zweedse (Lutherse) Kerk moet zich op concrete wijze laten inglijden in de katholieke hiërarchie, want zon der samenwerking met rooms-katlio- lieken heeft de kerk geen toekomst meer. Dit zei in Stockholm ds. Hans C. Cavallin, secretaris-generaal van de Zweedse „Liga voor Christelijke Eenheid". Deze liga streeft een een heid van christelijk kerken na onder de paus. Volgens ds. Cavallin lijdit de Lu therse kerk onder steedis aanhouden de desintegratie en verliest zij aan innerlijke substantie. De liga staat op het standpunt dat de betekenis van de sacramenten in de protes tantse kerkelijke ontwikkeling sterk is verwaarloosd. Tot de liga behoren naast luthera nen ook andere protestanten en ver der katholieken en orthodoxen. pt niet alleen een it. Hij koopt er ook ige monteurs, mo- ize ervaring. Daar- ste reparatietijden erwetse opvatting ikent dat Renault- zijn maar zich ook Dpdefabriektegen lECTYL-ML. 2 weken f 1.000,— 3 maanden f 1.000,— f 100,— 6 maanden f 1.000,— f 250,— i 1 jaar vast rente jaarlijks fl.OOO,— 2 jaar vast rente jaarlijks f 1.000, 3,4,of5jaarvast rente jaarlijks f 1.000,— 178 's-HERTOGENBOSCH, Hoge Steenweg 27-31, Tel. (i9410022321. Postgiro 1117570. EINDHOVEN, Keizersgracht 17, Limburglaan 20A, Tel. (040) 27442,-Postgiro 1130570. TILBURG, Stationsstraat 17, Tel. (04250) 38745, Postgiro 1140570. VUGHT, Van Voorst tot Voorststraat 1, Tel. (04100) 34775, Postgiro 1104500. Amsterdam: Vermeer &Co Den Haag: Staal Co Roosendaal: J.Luykx (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM. Zwemwater in het buitenland kan voor de mens min stens net zo gevaarlijk zijn als be paalde, plekken in het Veluwe-Rand- meer. De sluiting van het Meer van Lugano voor zwemmers heeft het sein voor buitenlands zwemwater dui delijk op rood gezet. Het sprookje van de blauwe en reine Middellandse Zee bijvoorbeeld is definitief uit. Een man die dat kan weten is ir. M. Clement, een van de deskundigen die namens Provinciale Waterstaat van Gelderland de kwaliteit van het water iin het Veluwe-Randmeer scherp in de gaten houdt. „Ik stop mijn teen niet zomaar in het water, als ik op vakantie ben," zegt hij. „Want dat kan gevaarlijk zijn. Ook op vakantie hoor je milieubewust te zijn. In alle warme landen moet je oppassen." Blauw water zegt, volgens ir. Cle ment, niks over de kwaliteit en zui verheid. „Een rioollozing kan heel helder zijn. Kijk maar naar zwem baden met chloorwater. Daar kun je altijd de bodem zien. Ook 's avonds. En dan zit er echt veel amomiak in op drukke dagen. Dat komt door de urine van mensen. De volgende mor gen is dat weer weggenomen door dat chloor." WASHINGTON (RTR/AFP/DPA) Nu het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden bij verrassing heeft besloten het al gestaakte werk voort te laten zetten aan wat de trots van de Amerikaanse luchtvaart zou moe ten worden, het supersonische ver keersvliegtuig van Boeing, lijken de kansen op realisering van het al zo goed als afgeschreven project weer wat groter. President Nixo-n heeft de afge vaardigden met heit besluit geluk gewenst. Hij nodigde de senaat uit hun voorbeeld te volgen. De Presi dent herhaalde zijn belofte dat het vliegtuig niet eerder in produktie wordt genomen dan nadat elke vrees over schade aan het leefmilieu is weggenomen. Hij sprak van een groots besluit in het belang van duizenden werknemers, het techno logische leiderschap der Verenigde Staten en de vooruitgang van de beschaving. Boeing toonde zich niet erg geest driftig. De directie herinnerde eraan dat zij al vijfduizend man, die aan het project werkten, heeft ontslagen. Mocht het Congres definitief tot her vatting van het werk besluiten dan achtte Boeing de opstelling van een Ir. Clement, 15 jaar ervaring als „waterdeskundige", gaat dit jaar naar een klein plaatsje aan de Costa Bra- va in Spanje op vakantie. Hij heeft zich voorgenomen om met de auto riteiten te praten over de waterver ontreiniging daar. Zijn ervaring van vorig jaar: „Je hebt daai; een leuk haventje. Maar onder de trap zie je vies water vandaan komen. Zo de zee in. Zonder enige vorm van zuivering. Een stukje verderop krioelt het van de mensen in het water. Vakantie gangers." „Het is een plaatsje met tussen de 2000 en 3000 inwoners. Maar in de zomer groeit dat aantal door de va kantiegangers tot 20.000. En dat zegt mij genoeg." Volgens ir. Clement is het raad zaam om overal uit te kijken. „Je moet even je ogen open doen, voor dat je een duik in het water neemt Loop eens een paar honderd meter naar links en naar rechts op zo'n strand en kijk of je ergens vuil water de zee ziet ingaan. Als het water een gek kleurtje heeft of behoorlijk in beroering is, dan is het echt het beste om uit de buurt te blijven. Het is overdreven om dan kilometers ver derop te gaan Genoeg veiligheid vind je al enkele honderden meters van zo'n plek verwijderd." Ze hebben in Spanje weliswaar nauwelijks zuiveringsinstallaties, maar het zeewater heeft gelukkig een groot zelfreinigend vermogen. Daar kun je op vertrouwen. (ADVERTENTIE) Ir. Clement gelooft dat over maag klachten klagende vakantiegangers in warme landen vaak verkeerd rede neren, als ze de oorzaak van hun kwaal bij het eten zoeken. „Het kan net zo goed komen van bepaalde bacteriën in het water. Daar kun je verder ontstekingen van krijgen in neus en oren." Wat ir. Clement zich tegenwoordig in het buitenland even eens afvraagt is: „Waar halen die lui hun drinkwater vandaan?" WARSCHAU (AFP) In de lei ding van de Communistische Partij in Polen lijkt opnieuw een machtig man op een zijspoor te zijn gema noeuvreerd, Nog geen half jaar na de val van partijleider Wladislaw Go- moelka gaan er nu geruchten dat generaal Mieczyslaw Moczar, de sterke man naast Gomoelka's opvo- ger Edward Gierek, praktisch van het politieke toneel in Polen is ver dwenen. De generaal is al sind-s een maand niet meer in het openbaar versche nen en al heet het dan officieel dat hij ziek is, waarnemers geloven dat Moczar alleen nog op papier de funk ties van hoofd van het leger en de veiligheidsdienst bezit. Het ge zaghebbende Franse blad Le Monde meent zelfs te weten dat generaal Moczar op 11 april al officdieël vam zijn funkties is ontheven. Aan de vooravond van een bijeenkomst van het politieke bureau van de partij zou partijleider Gierek hem toen in het bijzijn van premier Jaorszewicz van een en ander op de hoogte hebben gebracht. Hoewel vooralsnog geen officiële bekendmaking van de affaire wordt verwacht is het wel duidelijk dat de „afgang" van generaal Moczar al meer dan een maand geleden is begonnen. De leider van de Partizanen is op 9 april voor de laatste keer in het open baar gezien. Hij bevond zich toen met andere autoriteiten op het vliegveld van Warschau om partijleider Gierek en zijn delegatie te verwelkomen die terugkeerden van het 24s-te partij- oomgres in Moskou. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slecht» bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is mal houd, c.q. strekking. Uw artikel „De Nederlandse kiezer raakt op drift" van zaterdag 1 mei. U wekt de indruk als zou de teleurstellende verkiezingsuitslag voor de christelijke partijen in hoofdzaak te wijten zijn aan de deconfessionalisering. Ik daCht dat er ook nog een andere oorzaak was, namelijk de houding van de KRO, het NKV, de Volkskrant en het rooms-katholieke opinieblad „De Nieuwe Linie". Zij allen waren meer pleitbezorger voor de progres sieve partijen, dat voor de 3 christe lijke partijen, en dan te weten hoe deze progressieve partijen over abor tus denken, om maar een enkel punt te noemen. Dit alles betreur ik, da-ar ik van mening ben dat in de 3 christelijke partijen onze Christelij ke levenshouding het best gewaar borgd is. Verheugend is wel dat de 3 christelijke partijen elkaar gevon den hebben. Ik hoop dat zij tot de vorming van een nieuwe Christelijke democratische volkspartij zullen overgaan. 'a-GRAVENHAGE. L.B.M OVERHAUS. De lector in het strafrecht mr. F. Frenkel meent, dat tegen de heer Willem Duys een strafvervolging zal moeten worden ingesteld, o-mdat er sprake is van „uitlokking of aanzet ting" tot een strafbaar feit. Genoem de rechtsgeleerde lector zou er goed aan doen zijn strafr-echtskennis weer eens op te frissen en art. 48 en 49 van het wetboek van strafrecht weer eens grondig door te. nemen. Mogelijk komt hij dan tot de con clusie, dat er inderdaad een moge lijkheid tot strafvervolging in zit, weliswaar niet tegen Willem Duys, maar tegen de overheid, oftewel re gering en Staten-Generaal, wegens het opzettelijk gelegenheid geven tot het plegen van een misdrijf. Het (voorwaardelijk) opzet kan dan be wezen worden d.m.v. de vele geval len van recidive, gepleegd door dit soort niet-gecastreerde psychopaten, die door onverantwoordelijke half zachte psychiaters op onze kinderen worden losgelaten, bij wijze van hu maan experiment. Wat betreft de psychiater Roelofs, die de heer Duys beschuldigt, de volksgezondheid in gevaar te bren gen door een stukje seksuele opvoe ding van 30 jaar geleden te brengen, wil ik op-merken dat de heer Duys niet pretendeert seksuele opvoeding te brengen, maar een zo groot moge lijke veiligheid eist voor onschuldi ge kinderen. Nu steeds blijkt, dat de overheid op dit punt faalt, reageert de heer Duys op basis van een stukje oud Germaans recht van 2000' jaar -geleden. BERGEN OP ZOOM P. BROUWER. De heer Duys reageerde op basis van (begrijpelijke) emoties. Wie zich door zijn gezond verstand laat leiden zal het publiek niet via de tv opwekken eigen rechter te gaan spelen, (redactie). Goed zo mevr Schoonen in Etten, een lekker fris stukje, geen geleu ter. Waarom zou je op alle slakken zout leggen? Ik vind „Merijn" vaak kostelijk en grijp er, net als u, het eerst naar. Eigenlijk sta ik een beet je op voet van oorlog met hem, maar aangezien je ook je tegenstan ders moet lief hebben, stap ik daar maar over heen, naar het voorbeeld van dat fantastische vrouwtje bij Willem Duys, die zo iets in grote stijl, doet, wat het navolgen, op elk gebied, voor honderd procent waard is. BREDA. M. ELZAR—GROOT. Naar aanleiding van de open brief van pater v. d. Boogaard uit Hyder abad in West-Pakistan in de Stem van 6 mei j.l. aan Prins Bernhard met betrekking tot het voorgenomen nationale geschenk in geld dat aan de prins op zijn 60ste verjaardag zal worden aangeboden en bestemd is voor een nieuw olifantenhuis in Ar- tis, wil ik gaarne enig commentaar geven. De pater roept ons op als landge noten daartegen fel te protesteren omdat er nog zoveel armoede en ellende is in de wereld en noemt dit geschenk a-sociaal. Deze open brief heeft mij ver baasd, om niet te zeggen, geïrri teerd. Er wordt nogal eens gesuggereerd dat de armoe en ellende in de min der ontwikkelde landen min of meer de schuld van de Nederlanders is. Wat doen die regeringen nu aller eerst zelf tegen de armoede en ellende in hun land? Mogelijk dat er wel iets tegen genoemde toestanden wordt gedaan, doch opzienbarend zijn de resultaten daar van tot op heden, voor zover mij bekend, helaas niet. BREDA. K. DE ROO. Geachte inzender gaat voorbij aan het feit dat de ontwikkelingslanden behalve technische hulp ook behoef te hebben aan financiële steun. Die krijgen ze ook wel maar aan rente e.d. vloeit dan minstens evenveel terug naar de „rijke" landen. En wat de kritiek op de regeringen van arme landen betreft: Als er dan een echte hervormer opstaat presi dent Allende bijvoorbeeld van Chili wordt hij door rijke landen (i.e. Amerika) hard tegengewerkt (Redac tie).

de Stem | 1971 | | pagina 3