Eerste fase verkeersplan binnenstad Goes voor zomerseizoen ten uitvoer Wijk- en kerkgebouw De Hoogte Goes voor alles en iedereen open te „REVOLUTIE" DEFINITIEF NA HOORZITTING MET REVOLKING Succesvolle open „Ter Valcke" dag Koopavond voor invaliden ITT IN KADER DAG VAN DE VERPLEGING TAFELTENNISSEN, TONEELSPELEN, MIS EN GEREFORMEERDE DIENST SCHAUB-LORENZ stad streek Gele band Kosten LET OP HET GWK-EMBLEEM DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Forumavond Zanglust te Rilland-Bath Hengstdijk Scheepsvondsten in Goes museum VRIJDAG 14 MEI 1971 (Van een onzer verslaggevers) GOES Nog vóór het zomerseizoen zal het college van b. en w. de eerste fase van het „verkeerscirculatieplan binnen.'tad" van Goes ten uitvoer laten brengen. Op een enkele plaats is men al begonnen met detailuitvoering (zoals in de Klokstraat). De definitieve „revolutie" in het Goese verkeer zal pas na de gedachtenwisscling van b. en w. met de bevolking op de hoorzitting van 27 mei in het slot Oostende plaatsvinden. De eerste fase voorziet in eenrich- en losplaatsen (gele zone) voor tingsverkeer in heit Goese centrum, vraoht- en bestelverkeer en een uit een blauwe zone op de Markt, laad- staipplaiats voor toerbus-passagiers in de Zusterstraat. Een tweede fase van het centrumcircuit afhaken om (Van een onzer verslaggevers) GOES „Van vroeg tot laat, zijn wij paraat". Een bordje met dit opschrift werd gisteren ge dragen door een levensgrote en bedrieglijk levensechte verpleegi- sterpop die door het personeel van de verpleeginrichting „Ter Valcke" in Goes bij wijze van stunt ter gelegenheid van de „dag van de verpleging" in de tuin voor de ingang van het giebouw was neergezet. Ter gelegenheid van de 151e ge boortedag van Florence Nightingale, 's werelds eerste beroepsverpleegster, hield Ter Valcke gisteren voor het eerst „open dag". Er was een expositie van werken van Bert Bokkers en een expositie „Kleur en beweging" van Willem Wisse. In de hal mocht men de naam van een in verpleegsteruniform ge stoken kleine kinderpop raden en in het leslokaal kregen bezoekers een toelichting op de Nightingale-herden- king en een kop koffie. Verplegings- attributen van de verschillende tijd perken had men opgesteld op een tentoonstelling „Vroeger en nu' waar zuster Heidi van Drunen, ge kleed in een uniek verpleegsterskos tuum van vijftig jaar geleden, de rondleiding verzorgde. Verder werd men door het personeel over de ver schillende afdelingen rondgeleid, 's Morgens kreeg men bezoek van di verse scholen: ó.m. van een eerste klas van de ambachtsschool aan de Bergweg (omdat de dag van de ver pleging dit jaar in het teken van „de man in de verpleging" staat), en leer lingen van de chr. huishoudschool van de Westwal, de landbouwhuis- houdscholen van Kruiningen en Zie- rikzee en een klas van de leraressen- opleiding van de huishoudvakschool aan de Bergweg, 's Middags was het druk met enkele honderden leden van vrouwenorganisaties (onder meer de r.k. vrouwenvereniging Goes) en GOES Iu het Goese centrum zal vanavond van zeven tot negen uur de koopavond voor invaliden worden gehouden. De organisatie berust bij de Unie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening en de Goese middenstandcentrale. Voor de minder- en invaliden zijn speciale voorzieningen getroffen om er een geheel verzorgde, gezelli ge avond van te maken. De koopa vond die nu voor de tweede maal wordt gehouden was vorig jaar een groot succes. Donderdag, 13 mei 1971. Gorella I 77—94, II 59—78, III 46—64; Ried Gauntled I 80—89, II 65—78, III 62; Gtasa I 77, II 64—78; Regina I 73, II 62; Vola I 87—95, II 6575; Aardbeien diversen I 83, III 56; Radijs 2821; Tulpen II 12. GOES, 13 mei Golden Delicious kl. I: 80-85 61—66, 75-80 58—68, 70- 75 68—69, 65-70 59—62, 60-65 46— 48, D 29—34; kl. II: 80-85 55—57, 75-80 56—58, 70-75 57—68, 65-70 5161, 60-65 4250. Totale aanvoer hard fruit 2500 kisten. ZWIJNDRECHT, 12 mei Andij vie 63-88, spinazie 12-42, postelein 62-84, prei 25-43, rabarber 13-22, kassnijibonen 2,70-3,10, kasstambo- nen 5,40, bloemkool A 128-135, B 113-122, C 84-103, sla AI 12-16, komkommer 90 pl. 67-70, 75 pl. 52- 56, 60 pl. 43-44, 50 pl. 36-38, 40 pl. 31-33, 35 pl. 25-27, 30 pl. 21, krom 36-38, stek 15-42, tomaten A 12,40- 12,50, B 15,20-15,30, C 11,90-12,20, CC 10,50-10,70, selderij 6-21, peter selie 17-33, radijs rood 10-17, radijs witpunt 16-18, raapstelen 12-13, bos- kroten 51-59, Golden Delicious 25 68. privé-belangstellenden De zusters kregen een feestelijke maaltijd aan geboden. De organisatie was geheel verzorgd door de mentrix van het personeel, mevrouw Meijer-de Goede. Ter Valcke heeft al 1 mannelijke adspirant-verpleger. Men hoopt dit jaar nog meer mannelijke belangstel ling voor de verplegers-opleiding te krijgen. met parkeermeters (met name in de Singelstraat) zal zo spoedig moge lijk worden voorbereid, omdat men ten gevolge van de parkeerbeper- king op de Markt extra verzwaring van de parkeergelegenheid bij de Grote Kerk verwacht. Nog in de eerste fase zal het grote verkeer (bussen, vrachtwagens), behoudens speciale vergunningen, worden ge weerd van de doorgaande route door de binnenstad. De Goese planologie-wethouder dr. E. J. Prins over het gisteren gepubliceerde memorandum van de Goese middenstandscentrale: "Dit is een positieve bijdrage. Het is een goed stuk. Het is voor het eerst dat we zoiets krijgen. We hebben de G.M.C. altijd als gesprekspartner willen hebben". Met het plan, dat na advies van de gemeentelijke ver- keerswerkgroep en de commissie voor gemeentewerken en planologie dloor b. en w. werd geaccepteerd, is een eerste resultaat bereikt na het verkeersonderzoek dat het Inge nieursbureau voor Verkeerskunde in Den Haag vorig jaar instelde. Men wil hiermee doorstroming in de bin nenstad bevorderen, vooral door het langparkeerders moeilijker te ma ken en meer kansen te scheppen voor kortparkeerdars. Verkeer dat niet nodig is, wil men weren; het andere reguleren. Het centrum zal bereikbaar blij ven uit drie hoofdrichtingen: Koe poort, Gasthuisstraat en Nieuw- straat. Op drie plaatsen kan men een korte route naar buiten te vin den (Koepoort, Kreukelmarkt en Koningstraat). De Korte Kerkstraat zal zowel voor langzaam als snel verkeer voor slechts één richting worden opengesteld, vanuit de richting Singelstraat. Door de kort sluiting tussen Gasthuisstraat en Koepoort via Grote Markt en Sin gelstraat te laten vervallen, is ge poogd dit verkeer kwantitatief terug te dringen. het eenrichtingscireuit Rijfelstraat afgesloten voor evenals de St. Adriaanstraat tot de Schoolstraat. zal de Stal de Vlaseiarkt kunnen Als uitrit van de Stal- straat is (als eenrichtingsstraat) de Schoolstraat genomen. Door het wegvallen vain de Korte Kerkstraat wordt de bereikbaarheid van het centrum voor lange voertuigen be moeilijkt. Het centrum wordt vanaf Singelstraat, Ganzepoortstraat en Gasthuisstraat afgesloten voor voer tuigen langer dan 10 meter. Voor bijvoorbeeld busgezelschappen met bestemming Korenbeurs kaïn onthef- In de tweede fase wil men par- keermetens plaatsen, onder meer in de Lange Vorststraat. In de eerste fase zal men daar echter al laad- en losplaatsen creëren met gele band. Zo ook op de oprit bij "het hoekje van Goes". Wethouder Prins: "Hier hebben we nu eens een plan dat niet veel geld kost. Het enige is, in een volgende fase, het herstraten van de Grote Markt en bet inrichten van terrassen langs westzijde (di verse oafé's) en noordzijde ("Stad huisplein"). Ook zullen daar fietsen rekken kunnen komen." Men wil de terrassen, beplanting (bomen) en het eenrichtingspar- keercircuit liefst binnen drie jaar uitvoeren. De heer Prins: "Door par- keerschijven kun je 250 pet. van de parkeercapaciteit op de Markt op voeren voor kortparkeren. Dus kun nen we met veel minder parkeer plaatsen toe." De parkeerschijven zullen anderhalf-uurs worden. Door de beperkte duur van de schijven- verplichting (tot zes uur 's avonds, op zondag geen verplichting) zullen de hotels niet in moeilijkheden ko men. "De bewoners maken de parkeer plaatsen in het centrum niet het eerste vol, dat doen de kantoorlui en de winkeliers. In de toekomst moe ten we overigens niet het gehele gebied besmetten met meters. Als je sommige plaatsen "gewoon" houdt en daarnaast een stukje met meters hebt, vind je gegarandeerd altijd een plaatsje van een kwartje", aldus wethouder Prins. De overige plaat sen waar meters zullen komen: Kreukelmarkt, Keizersdijk en Vlas markt. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Tafeltennissen, to neelspelen en musiceren, evenals het opdragen van een r-k. mis of een gereformeerde dienst, in de toekomst zal dit vermoedelijk al lemaal gaan gebeuren in het nieuwe wijk- en kerkgebouw „De Hoogite" in Goes-Zuid. Dit monu mentale gebouw (naast het be scheiden lage Zeeuwse „koor schooltje") zal vrijdlagavonid 21 mei officieel in gebruik worden genomen en zondag 23 mei tijdens een aparte herhaling van de vrij dagsceremonie voor de leden van de Ned. Hervormde Gemeente van Goes worden geopend. Al maandenlang gaan er in Goes- Zuid boze stemmen op tegen het „gouden dak" van de hervormde wijkkerk. Geldverspilling is het ho ge puntdak volgens het architecten bureau Kruiger uit Voorburg, de kerkvoogdij en wijkdominee M. v.d. Bosch, bepaald niet. Het roodkope ren dak, dat over enkele maaianden djonkerhronsikleurig en over naar schatting vijf jaar geheel groen zal zijn, is goedkoper dan bijvoorbeeld een leien dak. Bovendien moet de kerk als onmoetingspunt in de wijk- gemeensohap opvallen. Daarom ook heeft men de eertijds voor de bouw van de Zeeuwse koorschool van de heer Evert Heyblok op last van de gemeente afgegraven historische heuvel „de Hoogte" ter plaatse weer kunstmatig aangelegd door de naar elders verplaatste grond weer terug te schuiven. Indertijd paste een hooggeplaatste koorschool niet in het nog prille beeld van de nieuwe wijk, aldus de gemeente. Voor de kerk is op deze regel een uitzonde ring gemaakt. Er is bovendien nog een reden voor: compacte bouw was nodig in verband met leidingen in de grond en het terrein leende zich dan ook meer voor dieptebouw dan breedtebouw. Bovendien kon men dan gemakkelijker het souterrain met de drie zaaltjes aanleggen, waarbij aan een zijde zelfs namen mogelijk werden. De architect heeft zich laten inspireren door de naast gelegen boerderij van de familie Jansen (welk pand oorspronkelijk zelfs tot hervormde kerk zou wor den omgebouwd). Tot zijn stomme verbazing ontdekte hij later dat ook het winkelcentrum de Brussel, de bank daarnaast en de kleuterschool dezelf de vorm van dak hadden. De stoelen in de grote zaal van het gebouw staan los. Ze kunnen na een dienst worden omgedraaid voor een ander evenement: aan de ach terzijde van de ruimte is namelijk een toneelpodium. Dit heeft, aldus ds. Van der Bosch, liturgisch het voordeel, dat de kerk berekend is op toekomstige liturgische wijzigin gen. Rondom is in de vierkante ruimte een stenen bank („op grond van de gedachte van samenkomst", aldus de wijkdominee) aangebracht. De -ante- pendia zijn ontworpen door Tetta Roosma, dochter van een kerkvoogd en vervaardigd door mevrouw Van Weelden. Voorlopig zal men gebruik maken van een elektronisch orgel. Men spaart met een „kwartjesactie twee" voor een „echt" kerkorgel. Beneden zijn drie zaaltjes. Een voor. een speelgarderobe annex crèche, een andier voor gespreksgroepen, ca techese en kerkeraadsbijeenkomsten, de achterste ruimte zal dienen voor het „ruwere werk" in de sfeer van vorming en voorbereiding van de oudere jeugdcateehisanten. Ook zul len beneden 's zoindaigsoehtemds kinderdiensten wordien gehouden, die (een liturgische novum) gedeelte lijk ook „boven" plaatsvinden in bepaalde onderdelen van de gewone dienst, De jeugdoanitorij (die on langs enkele radiouitzendimgen heeft gemaakt) en de kersverse cantorij (zal tijdens de opening voor het eerst optreden) kunnen er ook te recht. Het koperen dak bestaat over- rigens uit bitumen-platen met een dunlaagje koper. De nieuwe kerk in Goes-Zuid indruk dat ik daarin veel medestan- kan. een trefpunt voor velen worden. De kerk heeft ongeveer 700.000 gulden gekost, waarvan 90.000 door een kwartjesactie van de ge meente opgebracht. „Een vrij groot deel hiervan is door niet-kerkelijken of niet-hervormden uit Goes opge bracht", vertelt kerkvoogdijvoorzit ter A. 3. Adriaanse trots. „Naar mijn persoonlijke overtui ging zal de r.-k.-kerk, als die ons benadert, door ons mdt open armen ontvangen worden en ik heb de ders heb, getuige het verleden van samenwerking hier. Waarom zouden we op het ene punt mt drie kerken wéi volop sa mengaan. Zoals in de stichting open jeugdwerk) en in het andere niet? wel veel korter duren dan die met wijikveremiging. Met deze geweldig aotieve vereniging hebben wij nog geen overeenstemming. Op 18 mei komen wij no eens bijeen en ik ben optimistisch over het resultaat". Naar verwachting zal de wijfover. een gedeelte van haar activiteiten in het nieuwe kerk-wijkcentrum gaan houden en een gedeelte voorlopig nog in de voormalige noodwinkel van de Spar. GOES burg: 20.00 uur: De Muizeval. City Grand Theater: 20.00 uur: Uw Theater: 20.00 uur: West Side Story vrouw het onbekende wezen 18 jr. 14 jr. KLOOSTERZANDE Krokodilhar: 21.30 Bonne. uur: Frans VLISSINGEN Alhambra: 20.00 uur: Uw vrouw het onbekende wezen 18 jr. MIDDELBURG Concertzaal: 20.00 uur: Concert door Het Zeeuws Orkest. Schouw- ROTTERDAM Luxor Theater: 20.00 uur: Toon Hermans' One Man Show. De Doe len: Jfrote zaal: 20.15 uur: Rotter dams Philharmonisch Orkest; grote zaal: 0.30 uur: Optreden van The Byrds en Rita Coolidge. ANTWERPEN Koninklijke Vlaamse Opera: 20.00 uur: De Toverfluit. (ADVERTENTIE) Aan- en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks in de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. Station N.S. Roosendaal Station N.S. Vlissingen Douanepost Nispen Douanepost Putte Douanepost Wernbout - ma. t/m za. van 7.45 tot 20.30 u; zo. van 8.30 tot 20 u. - ma. t/m za. van 8 tot 20 u; zo. van 8 tot 18 - ma. t/m za. van 8.45 tot 17.45 u. - ma. t/m za. van 8 tot 20 u; zo. van 8 tot 18 u; di. van 8 tot 18 u. - ma. t/m za. van 7 tot 21.30 w, zo. van 7.45 tot 19.30 u. Vandaag de vijfde en laatste op gave in de serie „Zon voor Zieken". De laatste kans dus om uw bijdrage te leveren aan een stukje levens vreugde voor honderden langdurig bedlegerigen. Een kans die niemand mag laten liggen. De Zonnebloem heeft voor een zeer toepasselijke hoofdprijs kun nen zorgen. Het wordt een vakan tiereis. Wat die reis precies gaat in houden hangt af van het aantal deelnemers. Het hangt dus van ons allemaal af, of de winnaar straks voor twee dagen naar Parijs gaat of voor tien dagen naar de Costa del Sol. De Zonnebloem stuurt de winnaar van de hoofdprijs het liefst heel lang en ver weg. Maar dan moeten wij de zieken van de Zonne bloem een fijne week bezorgen. In de afgelopen weken is er be hoorlijk deelgenomen. Maar deze laatste week moet toch de grote klap geven. De krant komt in meer dan tachtigduizend gezinnen. Dan moeten er toch duizend zijn, die zich het lot van de zieken willen aantrekken en meedoen. De oplossing per briefkaart naar ,,Zon voor Zieken", postbus 55555, Breda. Voor minstens een gulden en maximaal f 2,50 aan postzegels bijplakken. Eventuele grote giften kunnen daar ook terecht. Er blijken nogal wat mensen te zijn, die „vergeten" mee te doen, omdat ze geen briefkaart en post zegels in huis hebben. Geen nood: dan kunt u altijd nog terecht op Giro 1098510 t.n.v. De Zonnebloem, Breda. De laatste opgave: A. Bij een groen voetgangerslicht steekt een voetganger over. Vóór hij aan de overkant is wordt dit licht rood. Wat moet hij nu doen? 1. Teruglopen 2. Blijven staan 3. Doorlopen B. Hoeveel personen, de bestuur der inbegrepen, mogen er maxi maal op een bromfiets worden vervoerd? 1. Een 2. Twee 3. Drie C. Wat is de maximumsnelheid, in de bebouwde kom, voor een bromfiets? 30 km. 40 km. 50 km. D. E. Een fietser laat zich door een bromfietser voorttrekken. Wie is strafbaar? 1. De fietser 2. De bromfietser 3. Beiden Als u met uw personenauto een caravan of bagagewagentje voortbeweegt, dan mag u niet harder dan: 1. 70 km. 2. 80 km. 3. 90 km. Zo langzamerhand zult u wel we ten, dat de briefkaarten uiterlijk woensdag om twaalf uur in Breda moeten zijn. Deze week zijn de volgende prijs winnaars uit de bus gekomen: U. Talboom, Hoofdweg Zuid 121b, Zuiddorpe Z.-Vl.; mevr. Sehrauwen, Biggelaarstraat 7, Zundert; mevr. M. Machielsen-Herijgers, P. Ver- buntstraat 6, Rijsbergen; mevr. E. van Traa-Mercier, Carrier van Dis- selstr. 21, Breda; W. Jochmann, In dustrieweg 62, Oudenbosch; mevr. De Vetter, Tempelierstraat 103, Oos terhout; mevr. J. Koster-Snepvan gers, Zundertseweg 43, Etten-Leur; mej. A. Verwijst, Plataanstraat 91, Breda; E. de Glas, Schoolstraat 52, Waspik; mevr. De Jongh, Oranje straat 13, Bosschenhoofd; J. A. Kools, Valkhofstraat 50a, Breda; A. I. van der Hoogt, Grote Spie 54, Breda; mevr. Klaassen, Zuideindse- straat 51, Made; wed. Hermans, Wil- helminastraat 34, Rijen; mevr. Wed ding, Asterstraat 42, Oosterhout. Buiten de hoofdprijs zijn deze laatste week o.a. de volgende prij zen te winnen: een waardebon van 50,-, aangeboden door Profimarkt n.v. te Breda, te besteden in het zelfbedieningswarenhuis; een com plete schildersset, aangeboden door n.n. te Breda; drie kleedspiegels van 40 bij 120 cm, aangeboden door n.n. te Breda; een serie aardige troostprijzen, aangeboden door de vereniging „De Zonnebloem". Doe massaal mee. Bedenk, het is uw laatste kans om iets te doen voor mensen die al jaren op bed liggen, en die toch minstens zoveel recht hebben op een week vakantie als wij allemaal. RILLAND-BATH - Vanavond, vrijdag, om half acht houdt vogel vereniging Zanglust een forumavond voor haar leden. Het forum bestaat uit die keurmeesters H. de Heer uit Middelburg, J, Heijnsdijk uit 's- Heer Hendrikskinderen en C. Hille- brand uit Rilland. Als forumvoorzit ter zal fungeren de districtscommis saris J. van de Walle uit Hulst, (ADVERTENTIE) Huisorkest Die nieuwe portable radio's zijn als een huisorkest. U bent de dirigent. Druk op de knop en geniet. Van een gloedvol geluid. Perfekt van weergave en kleurrijk van klank door z'n twee luidsprekers. ITT Schaub Lorenz portables zijn bekleed met hout, ITT SChaub Lorenz portables zijn beter dan de meeste huiskamer radio's. Beter dan menig huisorkest. ITT Schaub Lorenz is de meest suksesvolle fabrikant in Europa van portable radio's. Moet u maar luisteren. PALING Bij gelegenheid van de opening van „De Vogel'" op 21 mei biedt het gemeentebestuur van Hon- tenisse een aantal genodigden een palingmaaitijd aan, die wordt opge diend in de kantine van het recrea tieoord. De officiële opening van het recrea tiegebied zelf heeft op vrijdag 21 mei plaats door gedeputeerde A. L. van Geesbergen en burgemeester Moithoff van Hulst. (Van een onzer verslaggevers) GOES "Een scheepswrak uit vroeger eeuwen kunnen wij u niet teruggeven, maar gaarne nodigen wij u uit om bij de opening van de expositie "Wat de zee teruggaf - soheepsvondisten uit gewonnen land" aanwezig te zijn op 25 mei te 19.00 uur in het museumgebouw, Kerk plein te Goes", aldus luidt de uitno diging voor een tentoonstelling van scheepsarcheologie, waarop men (al dus de vermelding op de kaart) een "brokje antiek scheepshouit" heeft geplakt. Het is een enkele centiUM- ters groot schilfertje hout...

de Stem | 1971 | | pagina 19