UW Havenactiviteiten in Gent toegenomen Blussingswerk stagneerde door watergebrek 125 1°9 79 ïnomje landen ken. DOOR VERBETERING KANAAL NAAR TERNEUZEN Kosten dijkverzwaring Walsoorden conform begroting Na dertig alcoholische versnaperingen met gestolen brommer weg De ..dwazen' van Truyman PRIJSSLAGKLANTEN] ZITTEN GOED MET GROOTHANDEESPRIJSI 2 495 |Q0 PRUS-SLAG 2595 zetten. graferen. ïkenen. en over lezen. Neerkijken op iedereen stad ue ooi „St. Joseph" Vergadering over grondverkoop en schoolmateriaal Zesdeklassers op excursie naar Braakman IJzendijkenaar won nationale artsenrally Politierechter Middelburg Drie Belgen gewond bij aanrijding DE BRAND BIJ ELOPAK Onderwijsexpositie in Terneuzen Bejaardenrit door Zeeuwscli- Vlaanderen Zwembad in Breskens weer schoon LEVERPASTEI TAART- B,J °NS VULLING SINAAS ADV0KAA1 PLANTEN- MARGARINE KOFFIEMELK SLAGROOM APPELSTROOP PIMSCAKE AUGURKEN DAT IS PRIJS-SLAG CHOCO. REPEN WITTE PEPERot NOOTMUSKAAT HANDZACHT AFWASMIDDEL ALLES- REINIGER HAARLAK I JAC. HERMANS I VRIJDAG 14 MEI 1971 el hebt voor nden beschikt rk. je een beroep m kunstenaar ;er" moet je werken, rekenen. ardigheid, rmen. Daarmee :en uit. 1951 je een boekje chreven voor jaar met een e lagere schoot, in hoe je rden. ;tap dan 'nt >f een rond en maak ;n gelijk beroep: dèt je hooïd èn gouwen 16 ion 01650-34891 (Van een onzer verslaggevers) HULST De leden van de Dijk- raad en van de algemene vergade ring van het waterschf. Hulster Ambacht hebben weinig moeite ge had met de in de „Koning van Engeland" gehouden vergaderingen. In nauwelijks een uur tijd werden beide agenda's zonder al te grote problemen afgewerkt. Een aantal grondaankopen voor de dijkverzwaring Walsoorden werd zon der slag of stoot goedgekeurd. Dijk graaf Taal vertelde dat deze dijkver zwaring vorige week is aanbesteed. Laagste inschrijver was de firma Geidof uit Serooskeiike voor een be drag van 3,4 miljoen. Hoogste in schrijver was de firma Kraayveld uit Zwijndreoht voor 4,8 miljoen. Het uiteindelijke resultaat is niet onbevredigend, omdat de werkzaam heden volgens de begroting van twee jaar geleden een bedrag van 4 miljoen gulden zouden vergen. Tijdens de op de Dijkraad-bijeen- komst volgende algemene vergade ring werden J. Staal en P. Smit beëdigd als hoofdingelanden. Verder kwam de verbetering van de west- dijk aan de orde, waarvan de recon structie werd goedgekeurd. Dijk graaf Staal kon onder meer meede len dat er 500 000 gulden subsidie beschikbaar is gekomen voor de re constructie van een aantal wegen in de Hedwigepolder, Kruispolder, Louisa- en Prosperpolder. In antwoord op vragen van een van de aanwezigen deelde de Dijk graaf mee dat het nieuwe gemaal bij De Paal vermoedelijk volgende maand in bedrijf zal komen. De heer A. Perdaen stelde de vraag wat de plannen zijn met het zogenaamde schorretje bij Ossenisse. Volgens de heer Staal is er gras gezaaid. Hij achtte het „bij het scheiden van de markt niet nuttig dit te verhuren", (Van een onzer verslaggevers) AXEL In de gemeente Axel staan maandag 17 mei aanstaande twee openbare commissievergaderin gen op het programma. Om 19 uur vergadert in de raad zaal van het stadhuis de commissie voor de gemeentebedrijven. Op de agenda staan de verkoop van een perceel grond, gelegen aan de Vaart- wijk, aan de provinciale waterstaat Zeeland; verkoop van een strook bouwgrond, gelegen aan de Van Middelhovenstraat, aan de heer Mac van Riet in Terneuzen, en verkoop van percelen bouwgrond aan de he ren Th. W. de Boer en Th. L. Platjouw in Axel. Om 20 uur begint, eveneens in de raadszaal, een bijeenkomst van de commissie voor onderwijs, culturele- en jeugdzaken. Belangrijkste onder werp van gesprek hierbij is het verzoek van het bestuur van de vereniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs in Axel om mede werking bij het aanschaffen van zonwering, ontwikkelingsmateriaal en een boenmachine. (ADVERTENTIE) A's u heerlijk rustig zweeft in de grootste kabelbaan van Europa. Neerkijken op alles water in hot grootstö ontspanningsparadijs van Nederland tè doèn is. Speeltuin. Watersport. Promenadetreintjes. En een maal weer beneden met de kinderen naar de ^tetöierenhoek: lammetjes, biggetjes, konijntjes en leeuwewelpjes I Veel voorpret iS5S®IPARK en öntspanninssparadïïs '"'.VARENBEEK (bij tilburg). waarop de heer Perdaen opmerkte: „De polder rekent dus blijkbaar op industrie". Met die conclusie was de heer Staal het niet eens. „Er zijn er met ons meer, die door de bomen het bos niet meer kunnen zien". De heer Patteer drong er tot slot op aan te onderzoeken of het niet goedkoper is dat het waterschap de nu uitbestede chemische onkruidbe- strijding in eigen hand neemt. „De firma die het werk nu uitvoert, heeft daarvoor vier mensen tei be schikking, waarvan er twee constant in de auto zitten", aldus de heer Patteer. De heer Brand wees erop dat dit voor het waterschap geen enkele financiële consequentie heeft, omdat de werkzaamheden per strek kende meter en niet in tijd worden betaald. TERNEUZEN. Op hun vrije woensdagmiddag hebben de zesde klas-leerlingen van de Prins Willem Alexanderschool in Terneuzen een bezoek gebracht aan het natuurge bied De Braakman te Hoek. De heer Verjaal uit Hoek begeleidde de jon gens en meisjes door het interes sante natuurgebied. Reeds eerder maakten lagere klas sen van de school uit Terneuzen de tocht naar De Braakman. Ook leer lingen van de school aan de Leeu wenlaan in Terneuzen verrijkten al hun kennis van de natuur in het Braakmangebied. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - GENT —De zee haven van Gent, die sinds eind 1968 als gevolg van de verbeteringen aan het kanaal naar Terneuzen en de bouw van de nieuwe zeesluis, een sterke opleving heeft doorgemaakt, boekte vorig jaar met een totaal van ruim 9,5 miljoen ton aan geladen en geloste goederen en nieuw record. In 1969 stonden daar 8,6 miljoen ton aan ladingen en lossingen tegeno ver. Vorig jaar werd de Gentse zeeha ven door 3251 zeesehepen bezocht. Het totaal aan tonnemaat van de scheppn bedroeg in 1970 5,7 miljoen tegen 5,02 miljoen in 1969. Dank zij de verbeterde accommodatie van het kanaal Gent - Terneuzen steeg het aantel zeeschepen van meer dan 10.000 ton d.w.z. dat naar Gent op voer van 292 tot 338. Vorig jaar behoorde meer dan de helft van de schepen die Gent aandeden tot de tonnemaatklasse van 20.000 tot 30.000 ton dw. Onbetwistbare vooruitgang werd eveneens geboekt bij het aantal zeeschepen dat aankwam enof vertrok met een diepgang van meer dan 30 voet (9.14 meter). In 1969 werden 85 schepen bij aankomst en 114 schepen bij vertrek geteld die aan dit criterium beantwoordden. In 1970 was dit respectievelijk 141 en 141. Het aantal geladen zeeschepen bij aankomst bedroeg in 1970 1554 met een totaal tonnemaat van 3,4 miljoen tegen 1666 schepen en 2,8 miljoen ton in 1969. Het aantal geladen schepen bij afvaart steeg van 2118 in 1969 met een totaal tonnemaat van 2,4 miljoen tot 2160 en 2,48 miljoen ton in 1970. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE Bij de nationale artsenrally met als startplaats Doe- tinchem en finischplaats Dronten in de FlevopoLder, werden de heer en mevrouw Van de Vijver uit IJzen- dijke in „de Meerpaal" te Dronten als algemeen winnaars uitgeroepen uit een deelnemersveld van onge veer 300 equipes. De lengte van deze rally bedroeg 120 kilometer. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Voor de Mid delburgse politierechter, mr. W.F. Solinge, stond een jongeman terecht, die ontzettend diep in het glaasje gekeken had. G. IJ. uit Westdorpe had ongeveer 30 consumpties ge bruikt in de vorm van borreltjes en biertjes. Hij had een alcoholpromil lage van 2.30. Deze hoeveelheid sloeg hem in de bol: hij pikte een brommer. Van het daarop volgende ritje kwam echter niet bar veel meer terecht. De politie vatte de man snel in de kraag. De officier van justitie, mr. T. Lebret, had in het rapport, dat de ZBVA over de verdachte had uitge bracht, gelezen, dat IJ. in het -week end gewoonlijk nogal vam leer trok. Toch wilde de officier van justitie de straf niet al te zwaar maken: hij eiste vier dagen gevan genisstraf, die verdachte dan in de weekends uit kan zitten, plus zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, waarvan drie maanden voorwaardelijk, twee jaar proeftijd en toezicht van het Zeeuwse consul tatiebureau voor alcoholisme. „Hebt u nog iets te zeggen", vroeg de politierechter- „Jazeker, edelachtba re. Berg mij maar gewoon door de week op, dan verdien ik niets en dan hoef ik ook geen alimentatie aan mijn vrouw te betalen". De rechter vond het een moeilijke zaak. De jongeman zat ook met zijn huise lijk leven behoorlijk in de puree. Daarom vonniste de politierechter een geldboete van f. 100,- voorwaarde lijk, twee jaar proeftijd, ontzegging van de rijbevoegdheid, drie maan den voorwaardelijk en toezicht van het ZBVA. Twee vrienden, J. L. en L. K. uit Bergen op Zoom, hadden op 7 okto ber van het vorig jaar in Oud- Vossemeer een zeefuik weggehaald. Vissers, die juist in de buurt waren, zagen de diefstal gebeuren en sloe gen alarm. Van schrik lieten de beide mannen de fuik onder aan de dijk liggen. De politierechter vond het een bijzonder gemene streek om een ding van f. 250,- weg te nemen. De 'mannen waren als eens eerder veroordeeld. De officier van justitie, mr. J- Blok, eiste tegen beide ver dachten f. 2000,- boete. L. zou speci alist zijn op het gebied van visdief- stal. De verdediger, mr. Shute, voer de in zijn verdediging aan, dat zijn cliënten zelf ook al eens bestolen waren van een dergelijk attribuut. Hij vond het wel begrijpelijk dat ze dus eens een tegenaanval onderno men hadden. De uitspraak luidde tenslotte f 100,- boete. R. van W. uit Sluiskil had op 9 februari met een auto die hij niet goed kende met- behoorlijke snelheid door de Axelse- straat in Terneuzen gereden. Vol gens zijn eigen verklaring schoot zijn voet van de pedaal waardoor hij dwars over de weg zeilde, slip pend en glijdend arriveerde hi] weer op zijn eigen weghelft, en passant een bromfietser scheppend. Deze jongeman brak een been. Van W. zou drie glazen bier hebben ge dronken. Dat werd hem niet tem laste gelegd, wel het onvoorzichtig rijden. Daarvoor eiste de officier f- 250,- boete en zes maanden ontzeg ging van de rij bevoegdheid. De uit spraak luidde f. 100,- boete, drie maamdein ontzegging voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. (Van onze correspondent) WOLPHAARTSDIJK Op de afslag Oude Rijksweg 58 - Wol- phaartsdijk heeft een aanrijding plaatsgevonden waarbij drie Belgen min of meer ernstig letsel opliepen. Zij moesten per ambulance overge bracht worden naar de ziekenhuizen St. Joanna en Bergzicht te Goes. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder van een Belgische perso nenauto, de heer R. R. uit Machaine de Pont (B) geen voorrang verleen de aan een vrachtauto bestuurd door J. J. uit Vlissingen. Hierdoor ont stond een aanrijding waarbij de Bel gische personenauto geheel werd vernield. Twee inzittenden werden met een reohterbeenfractuur en snij- wonden naar het St.-Joansazieken- huis overgebracht. Later moest ook de bestuurder met borstklachten overgebracht worden naar het Berg- zichtziekenhuis. De vrachtauto liep lichte materiële schade op. MIDDELBURG De milieure portages van de KRO-tv blijven hardnekkig „Het land der dwazen" heten, hoewel in strikte zin daar mee door samensteller-regisseur André Truyman het Belgische Waesland wordt bedoeld. Dinsdag kwam al doende „Dwazen UT' op het televisiescherm, waarin het ge hele Westerscheldebekken met de nadruk op de Antwerpse agglome ratie aan een onwelwillende be schouwing blootstond. Het was naar onze mening uit journalistiek oogpunt bezien, de slechtste uit zending van de drie. De enige verdienste die „Dwazen ni" als documentaire had, was dat zij iets meer onthulde over de wijsgerige achtergrond van de man, die zo veel dwaasheid in zijn program ma's doet. Deze wijsgerige achtergrond moet volgens ons gezocht worden in enkele bijbelspreuken, die gewa gen van de mentaliteit van dege nen die denken een el aan hun lengte te kunnen toevoegen door zich in te spannen: „Ziet naar de leliën op het veld en naar de vogels in de hemel, gij dwazen". In deze spreuken proeven velen een diepe wijsheid, zoals andere zich meer aangesproken voelen door deze: „Gaat en onderwerpt de aarde". Hoe dan ook, het lijkt ons niet juist als men vanuit de ene filosofie het zwaard der kritiek laat neerkomen op de bijverschijn selen en gevolgen van de andere. Het te vuur en zwaard bestrij den van de Dam-slapers bijvoor beeld, die de bijbel op het punt waar zij tot onbezorgheid advi seert, consequent naleven, is even naïef als het veroordelen van fa brieksschoorstenen of stadsriolen, omdat zij de tekenen van het „On derwerpt de aarde" zijn. Enige discussie is in zo'n verafgeleid sta dium trouwens niet eens meer mo gelijk. Men dient bovendien blij vend te beseffen, dat de ene of de andere wijsgerige instelling in ho ge mate wordt bepaald door de welvaart die men geniet. De Dam- slapers om dit voorbeeld even vast te houden zijn de entoura ge op een arbeidsmarkt die geen werkeloosheid meer kent. Het milieuvraagstuk schreeuwt om oplossingen. Wij zijn een van de eersten om dat te bevestigen. Het is een even acuut probleem als dat van de vuilafvoer in de middel eeuwen, toen alle stadsbewoners hun afval op straat deponeerden (met als gevolg dat de pest ont stond) en dat van de straatverlich ting in de vorige eeuw, die het aanschijn gaf aan een levendig bandietenwezen in de avonduren. Wij bevinden ons thans in egn nieuwe fase in het hygiënisch den ken, dat ons (overigens zonder spandoeken of documentaires) in het verleden bijvoorbeeld drink waterleidingen heeft bezorgd, na dat de mensheid eeuwen uit putten en wellen had gedronken waaruit wij de cholera overhielden. Als de samensteller van „Het land der dwazen" zieh op dit ver trekpunt had opgesteld, dan waren wij er misschien achter gekomen waar en wanneer onze oultuir en onze economie in staat zullen zijn op ook de vuilproduktie van grote steden, fabrieken en auto's binnen de menselijke beheersmacht terug te brengen. Want dat is het punt waarom het gaat, - zeker op dit moment terwijl het erop lijkt dat dit probleem aan onze macht dreigt te ontsnappen Dwazen III liet diverse mensen hoogst verontrustende dingen over het milieu zeggen. Deze dingen stemmen tot nadenken. De film beelden moesten deze mededelin gen illustreren, terwijl het com mentaar van de spreker „achter het doek" de rest deed. Hier traden journalistieke dwaasheden aan het licht. Zo aan schouwden de kijkers de koelwa- teruitlaat van DOW Chemical in Terneuzen, die, vanuit de lucht gezien, schuimachtige effecten in het Scheldewater teweeg brengt. Logisch, want het afgevoerde koel water is warmer dan het Schelde water en hier zijn wij bij het temperatuurprobleem waaraan de documentaire voorbijging. Men toonde een kaart met bege leidende tekst: „In 1968 gaf Ne derland toestemming voor de aan leg van het Baalhoekkanaal dwars door Saeftinghe". Complete non sens. In 1968 werd een onderhan- delingsdelegatie geïnstalleerd. Van een Baalhoektracé, laat staan van een tracé dwars door Saeftinghe was toen evenmin als nu iets bekend. Een andere: „In Middelburg ver klaarde de Nederlandse minister Bakker: „Wij (België en Neder land) gaan aan een gezamenlijke prestatietocht beginnen". Hier kwam de commentator ertussen, zeggende: Daarvan is nog weinig te merken. Als Truyman had ver meld, dat bedoelde Middelburgse conferentie plaatsvond op 8 maart van dit jaar, dan zou veel onbeha gen over ministeriële traagheid zijn voorkomen. Er is gerechtvaardigde kritiek te leveren op het 'vestigingsbeleid van industrieën in Nederland en België, op het feit dat deze landen zich tegen elkaar laten uitspelen door grote ondernemingen, op de onbekookte planologie in ons buur land, op zorgeloosheid wat betreft de lozing van afvalstoffen, niet al leen van de fabrieken, maar juist die van de totale menselijke acti viteiten. Het probleem ligt echter bij de verantwoordelijkheid van ieder in dividu van hetgeen hij achter zich laat en bij zijn bereidheid om het spoor dat hij door de wereld trekt, achter zich weer schoon te maken. Wie daarbij naar de fabrieken als de enige grote boosdoeners wijst, richt de vinger op een spiegel. „De Schelde moet voor de totale mens zijn" werd in „Dwazen III" uitgeroepen. Was de televisie dat ook maar, denkt men soms moede loos.. TON KOOPMAN. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De brand bij de Noorse melkkartonfabriek Elopak waarvan melding is ge maakt op pagina 1 brak om streeks kwart voor zeven donderdagavond uit. Het bedrijf beschikt over een rookmeldings- installatie, die in verbinding stond met het politiebureau in Terneuzen. Ook staat er in de fa briek een sprenkelinstallatie. Het vuur moet zich na de ontdekking zeer snel over de opslagloods en de daaraan grenzende machine hal hebben verspreid. De brand weer was snel genoeg ter plekke maar kon, mede door het stagne ren van de watertoevoer, weinig tegen de meters boven het dak uitlekkende vlammen uitrichten. Bijzondere waakzaamheid was geboden, doordat zich in het ge bouw gasflessen bevonden. De zware rookwolken waren tot ver in de omtrek zichtbaar en lok ten duizenden nieuwsgierigen naar de Mr. Haarmanweg, waar het Elo- pakbedrijf is gevestigd. Onder lei ding van brandweercommandant De Vin wierpen de tientallen brand weerlieden al het beschikbare slan- genmateriaal in de strijd, die bij voorbaat verloren was. Steeds weer blies de krachtige wind de vlammen hoog op. Brandweerlieden die op het platte dak van de opslagloods had den postgevat moesten voor de ver stikkende rook en de snel om zich heen grijpende vuurhaard een veilig heenkomen zoeken. Tegen half ne gen werd een waterkanon ingezet, maar ook dit middel baatte weinig. Omstreeks negen uur had het vuur het kantoorgedeelte van het bedrijf bereikt. Met luide knallen sprongen tientallen ruiten kapot. Met behulp van toeschouwers werd zoveel mo gelijk kantoormeubilair uit het ge bouw gesleept, totdat de hitte van het vuur dit onmogelijk maakte. Burgemeester J. C. Asehoff van Terneuzen sloeg met de directeur van Elopak, de Noor Engen, het blussingsewrk gade. De heer Engen was nog gekleed in tennistenue, want hij was zo van de tennisbaan naar de brand geijld. De politie had de grootste moeite om het verkeer op de Mr. Haarmanweg in goede banen te leiden. Honderden automo bilisten wilden namelijk zo dicht mogelijk het spectaculaire schouw spel gadeslaan, dat de in lichterlaaie staande fabriek bood. De brand bij Elopak is een van de grootste be- drijfsrampen die Terneuzen heeft gekend. Het florerende bedrijf had pas onlangs een nieuwe uitbreiding in gebruik genomen. Elopak heeft enkele tientallen mannen en vrou wen in dienst De vuurzee breide zich snel uit, waarbij de brandweer bedacht moest zijn op het behoud van de slangen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In twee lokalen van de openbare lagere school, „de Zonneschool" aan de Van Steenber genlaan, in Terneuzen wordt mo menteel een tentoonstelling gehou den, die georganiseerd is door de Vereniging Nederlands Fabrikaat onder het motto „Zo: verstandig en gezond". Deze expositie loopt tot 17 juni en sttat onder leiding van een door de V. N. F. aangestelde vaste leerkracht, die de leerlingen van de verschillende scholen die op bezoek komen les geeft. In Terneuzen is dat mevrouw G. Kessler-Boer. De V. N. F. wil door middel van deze ten toonstelling de jeugd opvoeden tot meer begrip voor alles wat zich in en rond de industrie afsteek. Behal ve enkele industrieën werken aan de tentoonstelling ook mee, de Ne derlandse Vereniging voor Tand- en Mondhygiëne „Het Ivoren Kruis", de Stichting Hygiëne en het Voor lichtingsbureau voor de Voeding. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Het Neder landse Rode Kruis organiseert zater dagmiddag 15 mei een rondrit door Zeeuwseh-Vlaanderen voor de be jaarden uit Westdorpe en Philippine. Via een circulaire konden de bejaar den zich opgeven. Vele autobezitters hebben zich gemeld om de bejaar den rond te rijden door Zeeuwseh- Vlaanderen. Tevens konden de be jaarden de voorkeur geven aan een bepaalde plaats of streek waar ze graag naar toe zouden willen. In totaal hebben zich 120 bejaarden opgegeven en met het aantal opge geven automobilisten komt men ruimschoots toe om deze bejaarden een prettige middag te bezorgen. De start is om 14.00 uur. Na de rondrit zullen bejaarden en automobilisten te Philippine in De Meerpaal een kop koffie drinken. (Van onze correspondent) BRESKENS De dienst gemeen tewerken heeft het Koningin Wil- helminazwembad in Breskens schoongemaakt. Het bad is weer ge vuld en zaterdagmiddag om twee uur zal het weer voor het publiek wor den opengesteld. (ADVERTENTIE) 56 gramsblikje „UNOX" normale prijs \0\ ALTIJD MAKKELIJK OM IN HUIS TE HEBBEN BLIK abrikoos/ananas kersen aarbeien of abrikozen Knormale prijs gezinsflessen „0RVETTA" met bronwater grote fles „ZWARTE KIP* normale prijs pondsbeker „S0NNI" normale prijs grote fles „GOUDEN KAN" normale prijs I blik „H0LLANDIA" klopt direkt stijf normale prijs \yd\ 450 gramsbeker „RINSE" normale prijs £75^ „DE BEUKELAER" in de prijs-slag 3/4 pot zoet-zuur normale prijs 3 ZWARE „KWATTA" „MANOEVRE" 50 gramsbusje normale prijs literflacon normale prijs literflacon bij ons grote bus „ELEGANCE"

de Stem | 1971 | | pagina 17