Grootste wegtransport uit Nederlandse geschiedenis I Rondweg Sloe en stamweg ontsluiten Nieuwdorp Groot program bij viering van 170-jarig bestaan Stuyvesant VANAF HEDEN IN PRIJS VERLAAGD NOVJ GO. ROODMERK MET REDUKTIE NU van 2,25 voor 2,05 per 250 gr. stad streek ?nburg chement lieting st DRUKVAT VAN 4 METER LANG EN 8.50 METER DOORSNEE Koeler hoogwater Zwembaden van Terneuzen en Axel weer open Brandweer naar de Lange Jan Middelburgers tócb mane-blussers WEGENPLANNEN PROVINCIALE WATERSTAAT Vlissingen bezorgd Westkapelle Hulst wacht druk musikaal weekend Radioreporters bezoeken Zeeland Zondag KINGSIZE MENTHOL De zee en de wind het strand en de golven en de koelere smaak van Peter Stuyvesant Menthol Peter Stuyvesant Menthol U geniet zoveel meer! chat noir zwarte kat koffie VRIJDAG 14 MEI 1971 ad Het gemeentelij aan de Herendreef zal zz «nieuw worden opengeatel; sters en zwemimers kunne vanaf 14.00 uur. Oo& d gaat per gelijke datua Aardenburg I zal ga Zaamslag een vriendschap wedstrijd spelen tegei I. Aanvang zes uur. Bei<j, urmen elkaar in de compe, rimer ontmoeten, omda zaterdag-voetballend is rg zijn wedstrijden egt te spelen, denfourg junioren B I zul melvaartsdag op het sport. Aardentourg een wedstrijd ;en een elftal van de Euro- te Brussel. 1 He Volleybalclub „De uit Aardenburg ongara 2 juni a.s. een voetbaltoêr- iet sportpark in deze go. fteeds 12 ploegen uit do drijfsvoetbal hebben Inge. voor dit evenement, dat op dag zal plaatsvinden. De collecte ten bate 4VI heeft ln Aandenbur» gebracht. :ht Aan de wedvJiuefoi Quentin werd door De [era met 130 jaarduiiven en. De uitslag: „De fers" 1. O. v. Quekelberge, 3met, 3. R. Braet, 4.-7. B. 5. A. Dezutter, 6. J, H. Cocqudt, 8. E. Rije Gebrs. de Clerck. Zelfde t 214 oude duiven: 1-4 B. L. Matthijs, 3-6 H. Lam- at, 9 O. van Quekelberge, t, 9. O. van QuQekelberge, ■eeze. Ter gelegenheid van n van het kampioenschap ie klasse en de promotie veede klasse KNVB hou- ir en spelers van de v.v. mei een receptie in het op het sportpark „De Deze receptie duurt van 00 uiur. n Door het nieuwe oretten-peloton „Belfort" in met het muziekgezel- Uo" een demonstratie ge- tetranchement. De bedoe- m zich ook hier aan da te presenteren. Enkele Retranchement maken van het Sluise majorat- nze correspondent) De schutterssocdëteit organiseert zaterdag a.s. hieting op de liggende fé P. Leeraert-Nijs te schieting begint can drie ize adverteerders "Fotoshop Optica" is de le geheel gemoderniseer- ebreide foto-dependance «a Kampman en zn. (op- tohandel) in de Lange in Goes. De nieuwe zaak vond om 7 uur officieel ptica" heeft artikelen op 'an de normale foto-film maar heeft daarnaast aparte specialisatie voor Er is bovendien een lening voor doka, films Ontwikkelen en afdruk- ïslotte ook op het reper- iotoshop. R ZUIDWEST NEDERLAND gsgebied (excl. 50 ct. :n) naand (incl. 9 ct. :n). NTOREN: N: Nieuwstraat 9, >20 (4 lijnen) eenstraat 14, '51 (3 lijnen) tstraat 1, 130 (3 lijnen) J OVER G: ooruren: tel. 01140- -1940 iren) TIE EXPLOITATIE: teur Zeeland: .100-4316) 2. Vlaanderen: [er (01150-2601) W.Z. Vlaanderen: 01170-2893) en Terneuzen: (01155-1224) ZEELAND: mme Weele 4, tel. 01180-7764 d: an, tel. 01180-7438 oes: tel. 01100-6584 redacteur aanderen: ïl, tel 01150-4866. Z. - Vlaanderen: el. 01140-3751. on via: f 01608-2073 maalzone en elm, tel. 01150-4865 Zeeland: en, tel. 01155-1367 Zeeland: :r, tel. 01155-2237 (Van een onzer verslaggevers) GOES Balkje voor balkje werd gisteren de gehele dag het 45 meter lange en 8,50 meter dia meter grote destillatie-drukvat bestemd voor B.P. Europoort in de fabriekshal van de AKF in Goes omhooggevijzeld. Toen werd dit gevaarte op de 160 wielen tel lende mammoetwagen van Stoof- Breda bevestigd. Dit was dan de eerste fase van het grootste weg transport uit de Nederlandse ge schiedenis. Men had de gehele dag nodig om de kolom-kolos met hydraulische vij zels op te krikken (waarbij steeds een balkje op de grote dragende „houtstapels" kon worden geseho ven) en op twee wr delen te plaatsen. De reus slaa rbij op twee speciaal door de A voor het transport vervaardigde „stoelen" van elk 6,5 ton, die door middel van een Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.M.I. op donderdag om 18.00 uur: Plaatselijk regen of onweer en overgang naar koeler weer. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 8 tot 10; min.-temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: 1 tot 6 gra den boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 90 proeent; kanis op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 2 tot 8; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal: kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Konstanz 322 (4- 2); Rheinfelden 226 (+9); Straatsburg 216 (+8) PHttersdorf 344 10); Maxau 392 (pl 4); Plochingen 137 (pl 7); Mann heim 196 6); Steinbach 116 (onv.); Mainz 215 1); Bingen 125 6); Kaub 135 (—7); Trier 229 (—4); Ko blenz 146 (onv.); Keulen 98 2); Ruhrort 253 (—7); Lobith 870 (—5); Pannerdense Kop 842 4); Nijme gen 662 (—4); IJsselkop 787 (—3); Eefde IJssel 305 (+5); Deventer 192 (onv.): Monsin 5456 (—4); Borgharen 3800 66)Belfeld 1079 (—11); Gra ve beneden de sluis 502 (onv.). B8BB B WfBBBBBBSÊB m L Morgen, zaterdag 15 mei 1971. Bergen op Zoom: 6.46 en 19.13 Hansweert: 5.55 en 18.13 Terneuzen: 5.19 en 17.39 Vlissingen: 4.48 en 17.10 Wemeldinge: 6.36 en 19 03 Het enorme gevaarte, waarvoor een speciale ijzeren plaatweg is aan gelegd, 70 meter hek werd afgebro ken, een fietsenstalling werd verwij derd en een vangrail van de Botlek- brug moet worden afgebroken. dikke laag vet draaibaar zijn ge maakt. Alle assen van de Stoof-wa- gen zijn afzonderlijk bestuurbaar, zodat ook dwars gereden kan wor den. In de fabriek had men voor de kolom speciaal kuilen in de grond moeten aanbrengen, omdat anders de portahlkranen niet meer bovenlamgs konden passeren. Het destillatievat is, samen met een tweelingbroertje waaraan men nu is begonnen en dat omstreeks augustus/september ge reed zal zijn, het grootste produkt dat de AKF in de huidige fabrieks hal kan maken. Het reikte gisteren, toen het op de wagens stond, tot het dak. Gezien de ontwikkelingen moet de AKF een grotere tweede hal plaatsen, maar of dit in Goes ge beurt, hangt zoals eerder gemeld nog af van de rijks- en provincie- plannen ten aanzien van de te smalle Goese haven, het kanaal en de „en ge" sluis van het Goese Sas. Het transport dat nu tot aan Kats moeizaam over de weg moet, waar toe tientallen lantaarnpalen uit de grond moeten warden gehaald of scheef gezet, wegen worden afgeslo ten en op de Botlekbrug zelfs een vangrail moet worden verwijderd, benevens hier en daar een verkeers bord of andere obstakels, betekent voor de AKF nu een schadepost. De AKF heeft vanwege de beperkte om vang van de fabriefcsigrootte al di verse orders moeten weigeren. De capaciteit van de „crude-co- lomb" is 1750 m3, het gewicht bij vloeistofvulling is 2000 ton. Het in wendige is bekleed met edelmetaal „monel", een hoogwaardige nikkel- legering. Vandaag zal het transport, getrokken door een wagen van 350 pk en geduwd door een even sterke truck, buiten de hal worden gereden. Men zal er de gehele dag over doen om de kolos, waarvoor al lan delijke publieke belangstelling is ge toond en waar ook een NOS-televi- sieploeg op af komt, tot even buiten het AKF-terrein te manoeuvreren. Hiertoe is een speciale ijzeren-plaat- weg aangelegd en is het dak van de AKF over 7 meter weggebroken. De fietsenstalling is hiervoor zelfs ver wijderd. Morgen rijdt men van zeven tot vijf uur over het traject tot aan de rijksweg, waar de reus zal overnacb ten op een rijbaan van de ringbaan. Zondagochtend om vier uur vertrekt men naar Kats, waar men omstreeks 9 uur hoopt te zijn. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het openluchtbad „Scheldebad" in Terneuzen opent zaterdagmorgen 10.00 uur het nieu we zwemseizoen. Diezelfde .dag wordt het zwembad in Axel om 13 uur opengesteld. Mogelijk zal door de openstelling van deze baden het gemeentelijke zwembad in Zaamslag enigszins worden ontlast. Dit .ver warmde' bad telde woensdag en record aantal bezoekers van 1313. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Ondanks 't pogen van een Vlissingse leraar, gedaan in onze editie van dins dag j.l., om de bijnaam van de inwoners van Middelburg als Maneblussers te kwijten, heeft de oude legende toch weer stof tot denken en zelfs tot handelen opgeleverd. De brandweer van Middelburg is met groot materi eel uitgerukt om een vermeende brand in de inmiddels vermaard geworden Lange Jan te gaan blussen. Dit monumentale bouwwerk was omhuld met rookslierten en zeer onthutste inwoners van de Lange Delft zagen hun Lange Jan reeds aan de vlammen ten prooi gaan. De brandweer achtte snel en kordaat ingrijpen noodzake lijk en rukte met drie brand weerauto's uit. Het ging uitein delijk om de legendarische toren en nu eens niet om een door de maan beschenen bol op de trotse torenspits, doch om duidelijk ge constateerde rook welke alleen kan ontstaan daar waar vuur aanwezig is. Ter plaatse gearriveerd, kon den de pompiers in de spits van de Lange Jan niets anders ont dekken dan een serene rust en een welkome koelte en naar bui ten turend zag men tevens mist flarden die de torenspits als een waardige witte massa beroerden. Geen rook, maar mist. Geen brand, docb een natuurverschijn sel. Tóch: liet blussen van het na tuurverschijnsel in Middelburg is nu wel van zeer recente datum bewezen. Maneblusseirs of mist- blussers, het houdt verband met Zeelands hoofdstad, hoe men het ook draait of keert. Centraal staat steeds de onschuldige Lan ge Jan en de Middelburger als mane- of mistblnsser. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De kern Nieuwdorp komt „loge" te zitten, waar het gaat om de toegang van deze woonkern tot het industriegebied Vlissingen-Oost. De raad van bestuur van het "Havenschap Vlissingen heeft besloten om in de nieuw te maken rondweg ter hoogte van Nieuwdorp een ongelijkvloerse kruising op te nemen, die Nieuwdorp praktisch in rechte lijn verbindt met de Van Cittershaven en de fa briek van Pechiney. De nieuwe rondweg, voorlopig in enkelbaanse uitvoering, krijgt in totaal drie ongelijkvloerse kruisingen die toe gang tot het wegennet in het industriegebied geven. De burgemeester van Borsele de heer G. van Waes, toonde zich tijdens de vergadering van de raad van bestuur bijzonder opgetogen over de gunstige oplos sing welke voor Nieuwdorp, binnen nu en ongeveer drie jaar, gerea liseerd gaat worden. Er is, zoals men in ons blad heeft kunnen lezen, zowel in de boezem van het gemeentebestuur als onder de bevolking van Nieuwdorp, nogal wat verzet gerezen tegen wat aan vankelijk scheen uit te draaien op een isolement van Nieuwdorp. De nieuwe staimweg in het Sloe, een soort centrale ontsluitingsweg voor Pechiney, Total en Pit-Betom, ein digt voorlopig op de nieuwe rond weg maar het is niet onmogelijk dat de stamweg in de toekomst verder wordt verlengd en aansluiting krijgt op de rest van het provinciale we gennet- Evenals de rondweg zal ook de stamweg in een verdere toekomst dubbelbaans worden. Bij de tracé- bepaling is daarmee al rekening ge houden, evenals bij het ontwerp voor de kunstwerken. De service aan Nieuwdorp komt op een meer uitgave van 2,4 miljoen te staan. Het havenschap betaalt de ene helft, de provincie de anidere helft. Het saris der koningin, mr. J. van Aart- sdhap, gepresideerd door de commis- dagelijks bestuur van het haven- sen was na advies te hebben ingewonnen tot de slotsom geko men dat een alternatieve afbuiging van de rondweg ten behoeve van Nieuwdorp op een plaats ten noor den van deze kern, minder geslaagd zou zijn. Was er blijdschap bij de afgevaar digden van Borsele in het haven- schapsbestuur, aan de andere kant van de tafel, waar de Vlissingse delegatie zat, betrokken de gezich ten toen de wegenplannen van pro vinciale waterstaat op tafel kwamen. Daaruit blijkt namelijk dat Middel burg, althans in de naaste toekomst een royalere aansluiting op het in dustriegebied krijgt dan Vlissingen, op welks grondgebied het grond complex nota bene ligt. De stad Vlissingen zal met het industriege bied worden verbonden door een tamelijk kronkelige weg, terwijl voor Middelburg aan een fraaie al lee is gedacht. Burgemeester D. Roemers en wet houder I. Felius van Vlissingen vernamen van de hoofdingenieur-di recteur van rijkswaterstaat, ir. J. Zuurdeeg, dat het hier niet gaat om meten met ongelijke maten, maar om een o-ude prioriteit ten gunste van Middelburg. „De weg had er eigenlijk al moeten liggen", zei de voorzitter van de raad van bestuur, „maar door de bezwaren van de kant van het ministerie van Defen sie is de zaak steeds uitgesteld". De bezwaren hielden verband !met de ligging van de munitiedepot bij Rit- them. „De verbinding van Vlissin gen met het Sloe wordt verslech terd", merkte burgemeester Roemers op. „Dat dit slechts een tijdelijke kwestie zal zijn is een schrale troost. Tijdelijk is een rekbaar be grip, dat weten we maar al te goed"-_ „Er is op dit moment geen oplossing te geven", gaf mr. Van Aartsen te kennen. Het h-aven- sehapsbestuiur zal het college van GS op de kwestie attenderen". Ir. Zuurdeeg zette nog uiteen, dat tege lijk met het gereedkomen van de Sloerondweg, de Rijksweg 58 van Middelburg naar Vlissingen dubbel baans zal zijm uitgevoerd. In ver band met dat project krijgt Rijks weg 58 een alzijdige aansluiting, zowel naar Middelburg als naar Vlissingen en het Sloegebied. Vlis singen zou echter het liefst zien, dat het Sloegebied via een vloeiend wegtracé werd aangesloten op de te bouwen hoge kanaalbrug. Wedvlucht Door de postduiven- houdersvereniginig „De Zwaluw" werd een wedvlucht gehouden van uit Compiegne. De afstand was 238 km. In concours vlogen 265 duiven. De prijswinnaars waren: 1. R. Min- derhoud, 2. J. Howmes, 3 en 5 W. Provoost, 4 en 6 L. Waasdorf, 7 en 10 A. Stroo, 8, P. Hengst en 9 L Dingemanse- (Van onze correspondent) HULST. In het kader van de viering van het 170-jarig bestaan van de Koninklijke Stedelijke Harmonie, wordt zaterdag en zondag a.s. in Hulst een twee daags muziekfestival gehouden, waaraan dertien muziekgezel schappen deelnemen. Zaterdag om half drie wordt begonnen met een muzikale rond gang door de straten van Hulst door de fanfares „Weldoen door Vermaak" uit Clinge, „de Schel- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Een gezelschap van ruim twintig bekende radio reporters uit het buitenland brengt momenteel een bezoek aan Neder land. Dit bezoek wordt besloten in Zeeland op maandag 17 mei. In de bovenzaal van hotel Mondragon in Zierikzee zullen de radioreporters dan zowel gast als medewerker zijn in het radioprogramma „Los-vast" van de NCRV, dat life de lucht in gaat. In „Los-vast" zullen Saskia en Ser ge het lied „Zomer in Zeeland" ten gehore brengen. Verder worden er in terviews uitgezonden met de burge meester van Reimerswaal, de heer Pijl Hogeweg, de directeur van de provinciaalse Zeeuwse V.V.V. en anderen. De bijeenkomst in „Mondragon" vormt het begin van het einde van een zevendaags bezoek van de radio journalisten aan Nederland. Zij heb ben in een hoog tempo alle mogelijke bezienswaardigheden en evenemen ten in ons land bezocht. Hun reis is georganiseerd door de NCRV in sa menwerking met het Nationaal bu reau voor Toerisme. Een ontvangst door het gemeentebestuur van Zie rikzee sluit de Nederlandse tournee van de radiomannen af. dezonen" uit Nieuw-Namen, „Ex celsior" uit Terhole, „Vrijheid- Eendracht' uit Lamswaarde, de fanfare uit Heikant en de Ko ninklijke Stedelijke Harmonie uit Hulst. Direct na deze optocht, omstreeks kwart over drie, spelen alle gezel schappen uit groot-Hulst (uitgezon derd Graauw, dat in verband met „stemming" hier niet aan mee kan doen), op de Markt gezamenlijk,een „mars", die is geschonken door bur gemeester P. J. G. Molthoff. Hierna beginnen rond half vier op de Vis markt de concerten door de ver schillende korpsen. Het belangrijkste evenement van de eerste dag vindt 's avonds om 20.15 uur plaats in de basiliek, wara de korpsen Kloosterzande, Zuidzan- de en Zaamslag, in totaal 120 man, gezamenlijk en populair concert verzorgen onder leiding van dirigent J. Meyers uit Terneuzen. Deze korpsen spelen alle drie in de hoogste afdeling (vaandelafde ling) der diverse muziekbonden. Zondag is er om half drie weer een muzikale optocht waaraan dit maal deelnemen de fanfares „EMM" uit Koewacht en „Nooit-Gedacht" uit Graauw, de drumband „Ons Ge noegen" uit Zuiddorpe, de fanfare en drumband uit Sluiskil, de r.-k. harmonie „St.-Jan" uit St.-Jansteen, het tamboer- en trompetterkorps „I- rene" uit Terneuzen, de harmonie „De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent en de Koninklijke Stede lijke Harmonie uit Hulst. Om kwart over drie begint op de Markt het show-optreden van de korpsen uit Sluiskil, Zuiddorpe, St.- Jansteen en Terneuzen. Tegelijker tijd wordt door de andere gezel schappen om half vier geconcerteerd op de Vismarkt. Op beide dagen worden de bestu ren van de deelnemende korpsen om vier uur in het klein patronaat ont vangen door het bestuur van de Koninklijke Stedelijke Harmonie Het bestuur van de jubilerende Hulsterse harmonie verwacht op de ze twee festivaldagen een grote pu blieke belangstelling. (ADVERTENTIE) PETER STUYVESA 25/ 1.75 kof f iespecialisten sinds 1804

de Stem | 1971 | | pagina 15