Blauwe centrum zone in gewenst axi speaker. Dorpskern Driewegen door brand vernield Jongerenkoor in Goese parochie Vijf mogelijkheden voor luchthaven Schade ongeveer een ton Ik heb al lang gemerkt dat 't allerbeste niet rt allerduurste hoeft te zijn. O zo. Afwijking in houding van schoolkind nog talrijk stad streek Goese Middenstandscentrale markten RAADSLID OVER BRIEF Borsele werkt voor industrie, niet voor inwoners Koewacht Discussie in Tholen over luchthaven Reimerswaal „ViagmcideiR te Borsele Noodblussing Diamanten bruiloft in Westdorpe Geslaagd Drie nieuwe na Markerwaard en Steenbergen Auto over de kop geslagen Döbbeimaiudis ugewooa bijzonder goed wit en kleur wilt wassen» 6,15 DONDERDAG 13 MEI 1971 (Van een onzer verslaggevers) GOES Invoering van een blau we zone in het centrum van Goes is gewenst, invoering van par- keermeters uit den boze. Eenrich tingsverkeer uit de Goese binnen stad mag niet langs de Opril- Markt worden geleid. De oude stadskern ontvolkt en verpaupert, nieuwe koopcentra zijn ongewenst en ongevaarlijk, „Goes heeft geen Amerikaans stadstype". In plaats van het huidige Schutters hof moet een parkeergarage met vrije GOES 12 mei 1971. Groenten: per stuk: Kropsla I 1521, II 16. Kasbloemfeool 5 st. per kr. 105, 6 st. per kr. 77117, 7 st. per kr. 96, 8 st. per kr. 58. Winterbloemkool 3 st. per kr. 46, 4 st. per kr. 61, G st. per la-, 4382, 7 st. per kr. 57, 8 st. per kr. 45—60, 10 st. per kr. 2633, afw. 1221. Per bos: selderij 8,5 9,5, peterselie 810, radijs l722, ahv. 10. Per kg: aardappelen 6,5—9, prei 38, kroten II 8990, afw. 65, rabarber 2136. KAPHLLE 12 mei 1971. Golden Delioious: 180 6467, 175 6569, 170-80 67—70. 170 71, 165 57—62, 160 4854, 1180 54—59, 1175 52—58, IIÏO 52—59, 1170-80 54—61, 1165 47—57, 160 4247. Grof 3742, fijn 28, IID 33-40. Winston I 1175 70—71, 1170 70, 1165 63, 1160 57, 1155 41, fijn 18. Contesse de Paris: 1170-80 31, H60- 70 35, 155-60 28, grof 23, fijn 17. Aardbeien per doos van 200 gram: Glasa I 72—76. II 53—71, Gorella I 73—81. II 59—83, III 48—53. Tamel- la I 77, II 65. Law I 75, Red Gauntled I 75—81, II 66-72, Dl 60— 61. Junimorgen I 6674. Vola I 82—84, H 5573, Aardbeien diver sen I 77, II 66, III 54. Rabarber I 25, bloemkool I 621.09, II 24—54, Sla I 1719, Aardappelen 5, radijs I 27—32, rode kool 11314. (Van een onzer verslaggevers) BOltSELE Enkele dorpskernen rond liet Sloegebied zijn door hun ongunstige ligging ten opzichte van de industrie gedwongen de negatieve invloed van de industrialisatie te on dervinden. Als compensatie hiervoor mogen de door de industrie bedreig de inwoners aanspraak maken op extra voorzieningen en heeft het gemeentebestuur van Borsele zijn eisen gesteld ten aanzien van een bestemmingsheffing van twee gul den per vierkante meter industrie- grond. Deze redenering in de dezer da- gein (zie De Stem van zaterdag j. 1.) door b. en w. van Borsele aan het havenschap en van VLissingen en G. S. van Zeeland verstuurde brief on dervond in de raadsvergadering kri tiek van WD-woordvoerder A. de lager. Hij signaleerde een eind ver der in dezelfde brief een passage waarin staat dat die voorzieningen (dorpshuizen, met name genoemd) nodig zijn om arbeidskrachten voor de industrie aan te trekken. Volgens de heer De Jager was het eeerlijker geweest, dat argu ment op de eerste plaats te zetten, want de inwoners worden door het bouwen van een dorpshuis niet tege moetgekomen in de door hen gele den schadelijke gevolgen van de in dustrialisatie „of het zou moeten sijn, dat ze in een dorpshuis moeten blijven zitten, vanwege de luchtver- van a-antrekkelij- door industrie of industrie, zoals het zwembad in Vlissingen), gebeurt overal ter wereld. De inwoners pro fiteren hiervan maar zijdelings, al dus de heer De Jager- Loten Ten bate van de oranje vereniging Groot Axel hebben de leerlingen va-n de zesde klas bijna vierhonderd loten verkocht. Zes van de zeven hoofdprijzen bleken op loten te vallen, die door deze kinde ren werden verkocht. Bloembakken Het gemeentebe stuur van Groot Axel heeft getoond, dat Koewacht er ook bij hoort. Op verschillende plaatsen in het dorp zijn bloembakken neergezet. Schieting Zondag 16 mei houdt de schuttersvereniging Nooit Ge dacht een sohieting in café Oude Molen. Deze schieting begint om drie uur. Op 16 mei i-s er een schieting in café Safari in Koe wacht, Aanvang: drie uur. toiletten en een restaurant naast een cultureel centrum komen. Het „witte karrenplan" van wethouder dr. E. J. Prins is bij nader inzien toch gewenst, evenals voorzieningen voor winkelen de mensen die slecht ter been zijn. Aldus de belangrijkste punten uit het memorandum over de Goese birnien- stadsproblematiek, dat gisteravond door de voorzitter van de Goese mid denstandscentrale, de heer C. R. M. Linssen, werd aangeboden aan burge meester F. G. A. Huber van Goes. De Goese Middenstandscentrale heeft met het memorandum niet willen wachten op de installatie van de vol gende week door de Goese raad in te stellen commissie voor advies en bij stand van het midden -en kleinbe drijf. „De officiële goedkeuring kan nog wel enkele maanden duren", al dus de heer Linssen. „We willen ook niet uit onszelf aandringen op een ge sprek tussen een nog officieuze com missie en b. en w„ want we wachten nadere stappen of uitnodigingen van de gemeente nog af. In elk geval zul len wij op de Goese hoorzitting op 29 mei in het slot Ostende het college vair burgemeester en wethouders om een reactie op ons memorandum vra gen". Dinsdagavond heeft de Goese mid denstandscentrale met alle „straatbe- sturen" een spoedvergadering gehou den om tot een eensluidende stelling- name op 29 mei te komen. (Van een onzer Verslaggevers) THOLEN Donderdag -27 mei houdt een actiegroep uil Tholen in het raadhuis van de gemeente Tho len een discussieavond over de eventuele vestiging van een tweede nationale luchthaven in de omgeving van het West-Brabantse Steenber gen. De bijeenkomst begint om acht uur. De actiegroep wil trachten een discussie tussen tegenstanders en voorstanders van deze vestiging te centraliseren. Zo wil men proberen de Brabantse en Zeeuwse verant woordelijke gedeputeerden naar Tholen te krijgen. (Van onze correspondent) YERSEKE De opbrengst van de rommelmarkt van de gerefor meerde jeugdverenigingen in Yerseke bedroeg ruim 1900,Het geld is bestemd voor de verbouwing van de plaatselijke Gereformeerde Kerk. 1") (Van een onzer verslaggevers) BORSELE „Een slechte or ganisatie" noemde burgemeester G. II. E. M. van Waes van de gemeente Borsele het, toen de nieuwe gemcentevlag, die hij tijdens een korte plechtigheid voor het gemeentehuis in Hein- kenszand zou hijsen, verstopt bleek te zijn in een „kraakvrije" brandkast. Een groot aantal be langstellenden, onder wie de raadsleden die voor de raads vergadering aanwezig moesten zijn, moest hij onverricliterzake naar binnen sturen, terwijl het ambtenarenapparaat op volle toeren draaide om de sleutel van de kluis te pakken te krij gen. Het bleek tenslotte, dat er twee sleutels waren. De beheer ders daarvan waren geen van beiden aanwezig. Later bleek, dat zii niet op de hoogte waren gebraelit van hun vereiste aan wezigheid. Burgemeester Van Waes. die in afwachting van de vlag alvast de raadsvergadering van start liet gaan. maakte zijn excuses en kondigde aan dat hij maatregelen zou nemen tegen de slechte organisatie. Zo werd 35 minuten later dan de bedoeling- was, de nieuwe vlag na schor sing van de raadsvergadering gehesen. In een toespraakje leg de burgemeester Van Waes de symboliek van de nieuwe drie kleur uit. De saamhorigheid van de inwoners der diverse kernen was er onder meer in tot uit drukking gebracht: de herinde ling dus, die, zoals bekend, al vaker organisatiemoeilijkheden op het gemeentehuis te Hein- kenszand heeft veroorzaakt. Het was slechts een onbeduidend in cidentje in de ceremonie die de vredigheid van de nieuwe ge meente moest symboliseren MIDDELBURG Concertzaal: 20 uur. concert door Het Zeeuws Orkest. City-Theater: 20 uur. West Side Story, 14 jaar. ROTTERDAM Luxor Theater: 20 uur. Toon Her mans' One Man Show. De Doelen: grote zaal: 20.15 uur. Het Christelijk Gemengd Koor Deo Cantamus. TERNEUZEN Zuidlandtheater: nen van de haat. 20 uur, De kete- VLISSINGEN Alhambra: 20 uur, Uw vrouw het onbekende wezen, 18 jaar. (ADVERTENTIE) Zij het met enige vertraging, kon toch de burgemeester van Bor sele de nieuioe gemeentevlag hijsen. (Van een onzer verslaggevers) DRIEWEGEN Door uiterst slagvaardig optreden van de brandweer van de gemeente Bor sele, is de dorpskern van Drie wegen in de zak van Zuid-Beve land gisterochtend vroeg aan een ramp ontsnapt. Het woonhuis van de plaatselijke hoofdonderwijzer J. M. Kok brandde geheel uit. Drie andere panden, waaronder het oude gemeentehuis, liepen ernstige brandschade op en slechts dankzij de gunstige wind richting en he' snelle optreden van de brandweer ontsnapte de hervormde kerk van liet dorp aan brandgevaar. Voor bijna een ton werd aan scha de aangericht. De beide bewoners van het uitgebrande huis, de heer Kok en zijn vrouw hebben aan aller lei factoren hun leven te danken. De bewoners van de gehele omge ving werden gisternacht om kwart over twaalf opgeschrikt toen de kerk toren van de hervormde kerk van Driewegen alarmerend ging luiden en vlak daarop de sirene van de brandweerkazerne van het nabijge legen Ovezande begon te loeien. Me vrouw C. Goeree-Ars uit de Van Til- burgstraat, de smalle hoofdstraat van Driewegen waar de brand woedde, was de eerste van vele attente bur gers die de brandweer (in een enkel geval ook het alarmcentrum Midden- Zeeland) alarmeerde. Al na acht mi nuten was de brandweer van Ove zande ter plaatse. Gezien de precaire situatie in het dichtbebouwde dorps centrum werd onmiddellijk assisten tie gevraagd van de brandweerkorp sen van Goes, Kwadendamme, Hein- kenszand en 's-Heerenhoek. De vlam men sloegen op dat moment uit het brandend onderwijzershuis (tussen de hervormde kerk en het voormali ge gemeentehuis) over de gehele straat heen. Met doortastend optreden kon de brandweer voorkomen dat een be ginnend vuur in twee paaiden aan de overzijde van de straat en het oude gemeentehuis zich via de goot en het houtwerk naar binnen ^)U wer ken. Doordat men met emmerspuiten dit smeulende gevaar wist te keren, viel daar naderhand ook de water schade nogal mee. Het oude gemeen- huis, dat pal naast de onderwijzers woning is gebouwd en onlangs op een veiling aan een particulier is verkocht, liep voor ongeveer S 4000 schade op: van de beide andere hui zen verbrandde het gehele schilder en houtwerk aan de voorzijde, even als de goten. De schade wordt hier geschat op 5000. Van het huis van de hoofdonderwijzer bleef niets dan het skelet en de muren over. De gehele inboedel op enkele stoeltjes en een kistje met geld en waarde papieren na, ging verloren. Het mag een wonder heten dat de bewoners van het uitgebrande huis er het leven hebben afgebracht. Brandweercommandant van heel Borsele, de direkteur van gemeente werken H. de Hartog: „Als ze boven hadden geslapen in plaats van bene den, waren er heel andere dingen gebeurd. Want binnen de kortste ke ren stond het hele huis in lichter laaie, te beginnen met de bovenste elage." De brand is vermoedelijk door kortsluiting in de elektriciteitsleiding in het plafond ontstaan. Mevrouw Kok ontdekte de brand het eerst. Op dat moment stond het plafond in brand. Binnen een mum van tijd moest men een geïmproviseerde nood-blussing staken en hals over kop in nachtgewaad de straat op vluchten. Om kwart voor een werd liet sein „brand meester" gegeven. Gevaar voor uitbreiding was toen niet meer aanwezig. Omstreeks twee uur rukte de brandweer van Kwa dendamme in (Goes en Heinkenszand waren al eerder als „overcompleet" naar huis gestuurd) en een half uur later ook die van 's-Heerenhoek. De nablussing duurde nog tot zeven uur in de ochtend. (Van onze correspondent). WESTDORPE In de wijk Pas- sluis te Westdorpe heeft het echtpaar Edmond Verhoosel-Mariia de Co- niinck zijn diamenten bruiloft ge vierd. De feestdag begon mei een eucharistieviering in de parochie kerk. Een uit de buurt samengesteld feestcomité bood de jubilarissen een geschenk aan. De muziekvereniging „Eikels worden bomen" bracht ver volgens een muzikale hulde, waarbij de voorzitter, de heer E. Hendriks, gelukwensen aanbood. In „Het oud Raedtaifjs" vierde het jubilerend echtpaar met de familie verder feest. (Van onze correspondent) OOSTBURG Geslaagd voor het emd-exainen h.b.s. A. Annelies Boetrja-n, Oostburg. Celien Buijsse, IJzendijke. Gerda Paridaan, Aarden- buig. Mare van de Vijver, Sluis. Bert van Kiudjssen, Aard'enburg. Je weet niet wat je hoort. Graetz stopt maxispeakers in portable radio's. Dat geeft een sound waar je koud van wordt. Te gek hoor. Van die kleine radio's met zo'n groot geluid. Vind je nergens anders dan bij Graetz. En alle stations komen even subliem door. Als je b.v. alleen Veronica het einde vindt, druk je even op de popknop. Dat is alles. Kom es horen en bekijk gelijk de meesterlijke modellen. Vanaf 39,75 kun je terecht bij de erkende Graetz handelaar. (Van onze correspondent) GOES De Goese Maria Magdalenaparochie is ongetwijfeld een zeer muzikale kerkgemeenschap. Niet alleen worden veel vieringen opgeluisterd doo:r de koorschool, maar men heeft ook nog de beschikking over een dames- en een mannenkoor. Naast deze drie is er nu nog een vierde koor gekomen, dat beslaat uit jongens tussen dertien en twintig jaar. Over het waarom hadden we na een repetitie een gesprek met enke le leden en kapelaan Vincent Schoenmakers, die tijdelijk de di rectie voert. Dë" idee voor een jongerenkoor werd geboren in de sectie jongeren liturgie in het katholiek jongeren-be raad, dat iedere maand een jonge renviering verzorgt. Daarbij was men voor de muzikale omlijsting altijd aangewezen op koren buiten Goes, wat veel geld kost. Een nog belangrijkere stimulans was het en thousiasme dat in de parochie leeft voor d'e jongerenvieringen, die altijd zeer dmïk bezocht worden, voor-al ook door ouderen. Iedere maandagavond wordit er in de Mariusschool $ruk gerepeteerd door ongeveer 27 meisjes en acht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het rapport van de comidissie Falkenliage, waarvan wij een week geleden meldden, dat het aan minister Bakker was aangeboden, vraagt de aandacht voor vijf moge lijke vestigingsplaatsen voor een tweede nationale luchthaven. Twee van die vijf zijn inmiddels goede be kenden, namelijk het gebied bij Steenbergen en de Markerwaai'd. De andere drie zijn nieuw. Dat zijn een gebied ten westen van Leerdam, een plaats voor de kust van Goeree en de zee voor de Maasvlakte. Hoewel het rapport geen duidelijke voorkeur uitspreekt, zouden de Mar kerwaard en Steenbergen favoriet zij.n. Dit sluit aan bij ons bericht van maandag 3 mei uit Brouwershaven, waar bekend werd dat de Marker waard het hoogst genoteerd staat, ge- --olgd door Steenbergen. Dit laatste zal beslist het geval zijn als het over de geluidshinder gaat. Daar staat tegenover, dat het gebied bij Steenbergen gunstiger ligt met het oog op verkeersaansluitingen en dat het gelegen is in de ontwikkelingsas Rotterdam noordwest-Brabant Antwerpen. De vijf aangeduide plaatsen zijn overgebleven van zestien mogelijk heden die de commissie Falkenhage heeft bestudeerd. Daartoe behoorden o.m. de Hoekse Waard, een Benelux- vliegveld bij Baarle-Nassau en een gebied bij Zevenbergen. Het nieuwe vliegveld, dat met inbe grip van een gedeeltelijk onbewoon baar randgebied een oppervlakte van 200 tot 300 hm2 nodig zou hebben, krijgt, in tegenstelling tot Schiphol, parallel aan elkaar lopende landings banen. (Van onze correspondent) 'S-HEER ARENDSKERKE de oude. rijksweg 58 nabij de al'slag naar Wolphaartsdijk is gisteren op onverklaarbare wijze een personen auto bestuurd door de heer P. H. uit Arnemuiden over de kop geslagen De bestuurde kreeg lichte verwon dingen. De auto werd geheel ver nield. jongens. De liederen met een goede Nederlandse tekst op een bekende melodie genieten daarbij de voor keur, omdat men de gelovigen ziveel mogelijk bij de vieringen wil be trekken. Door kapelaam Schoenma kers en de leden van het koor wondt er hard gewerkt om tot een eenheid van geluid en toon te komen, waar bij men hoopt dat het aantal manneg lijke leden n-o-g zal groeien. De leiding door kapelaan Schoen makers is tijdelijk. Hijhoopt dat men spoedig iemand zal vinden die op dit gebied meer deskundig is dan hij. Bovendien is het voor hem moeilijk omdat hij meestal ook voorgaat tijdens de vieringen. Be wust heeft men daarbij afgezien- Evert Heyblok te vragen of hij deze taak, op zich wilde nemen, omdat men van mening is dat hij zijn handen vol heeft aan zijn huidige werkzaamheden, koorschool, man nen-koor, lesgeven, etc. Wanneer het koor voor het eerst zal optreden staat nog niet vast, maar gehoopt wordt dat dit binnen niet al te lange tijd zal zijm. Dat hangt vooral af van het ingespeeld zijn van het combo, dat men bezig is te formeren. Momenteel beschikt men over twee gitaristen, een drum ster en een org-aniiste. Gehoopt wordt dat daarbij ook nog iemand komt die een trompet of een klari net bespeelt. Over het feit of het kerkbestuur wel of niet achter het jongerenkoor staat, maakt men zich ge-en zo-eg-en. Van dez-e k-ant staat men er op dat er iedere maand een jongerenmis is. Op (ADVERTENTIE) GOES Dezer dagen is het jaar verslag 1970 van de schoolartsen- dienst op Walcheren, Noord-Beve land en westelijk Zuid Beveland verschenen. Uit het verslag van me vrouw N. C. Lamaison van den Berg, schoolarts in Middelburg, blijkt dat van de 4424 onderzochte scholieren, er 1193 een visuele af wijking hadden. Het aantal kinderen wier gebit gesaneerd is, neemt jaar lijks toe- De grootste moeilijkheden werden ondervonden met nerveuze kinderen die moeilijk met 'n concreet aantal aain te duiden zijn. Bij een groot aantal kinderen zijn de oorzaken terug te voeren op leehte h e rsenb eschadigin - gen- Voor de schoolarts is het moei lijk hierop verder m te gaan. Deze kinderen zouden verder onderzocht moeten worden en daarbij is psy chologische hulp gewenst. Hou dingsaf wij kingen als gevol'g van slappe buik-, rug- en voetspieren blijven talrijk, uit het verslag van mevrouw Damaison van den Berg blijkt dat of de dorpen wel gymnas tiek gegeven wordt al gaat dit soms provisorisch in een verenigingslo kaal Ook het schoolzwemmen komt nu op praktisch alle lesroosters voor. Uit het verslag van Dr. I. D. Fran sen van de Putte, die op Zuid- en Noord Bevel-and werkt, blijkt dat de gezondheidstoestand van de kinde ren daar zeker goed te noemen is. Het aantal werkelijk „gave" kinde ren is nog steeds te weinig waarbij de houdingsafwijkingen een grote rol spelen.

de Stem | 1971 | | pagina 21