BS Snelle procedure inzake tracé Baalhoekkanaal TE G Zeeuwse Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt Folder van recreatieraad over gevaren watersport Het meest gedronken merkbierinde Euromarkt Plezier rond verwarmd water TE VLISSINGEN GEÏNSTALLEERD ELEMENTAIRE WENKEN VOOR WATERVRIEND De staking van de bouwvakkers Wees heer in vaarverkeer stad raan f). Minder warm Hoogwater De Gentse plannen RIJKSPOLITIE: Politiehulp Strijdlied voor aktiegroep Oosterschei de DONDERDAG 13 MEI 1971 (ADVERTENTIE) ;en in de gemeente ellen van b. en w. die hun financiële geschroefd van 400 nkele verenigings. r hun verenigingen )sidieverlening niet n. Enkele regisseurs jzenid tegenover het verking, maar op dit ;n daartoe de moge- 1 er halve zijn de vei- nigingsbesturen van ?ven van hun Ofnige- ;ang van zaken. teene heeft reeds een takt in een stencil, de leden mat de op - de raadsvergade- ;e zijn. In het schrij- estuur voor een aal- ulden niet verder te Ook het bestuur iguratie en de Hei- is ongerust o-ver het fan Hulst en hebben p de vergadering van dag aanwezig te zul- gebeuren als b. en w, ■stellen niet wil her moment niet bekend, ook bij de verenigin- nog beraad volgen. Pierssens, bestuurslid se Comedie zeglt over ils die dreigt te onit- >en dit jaar een goed- Ting gehad, waarvan 100 galden bedroeg, eld is alweer op. Ah subsidie krijgen moe- oedkope stukken vex- Iraaien en dait gaat oste van de kwaili- ing Steene in Stat Jas- r de jongste voorstel- èmeente de culturele et België in gedrang cht wotrdt dat ook een plannen geen door- rinden als de subsidie- lichtgedraaid, zoals de een door de Tros uit- ïeelwedstrijd voor t.v.- verwacht ook wel dat «ns op deze manier tot wil dwingen en ntersievene samenwer- zou moeten zijn, maar e termijn kan, betwij- regisseur Piet Verwet n Steene. dat drie kwart -van ende leden zou bedan- tot een fusie mocht hij vindt het bedrag (vorig jaar 500) sub- ijn vereniging bitter is bedroevend. Daar et voor blijven spelen neelvareniging heeft al akostenpost van 1000 aar", aldus regisseur van zijn betoog. (Vervolg van pag. 1) De Zeeuwse bouw gaf gistermiddag na bet schaftuur op verschillende plaatsen een beeld te zien van voet ballende, discussiërende of zonneba dende bouwvakkers. Niet overal ech ter werd door de bouwvakkers mas saal aan de staking deelgenomen. Woordvoerders van twee bouwbe drijven in Sas van Gent (firma Van Steenbergen en de firma Vernaeve) meldden bijvoorbeeld dat er gewoon is doorgewerkt. Aan het in aanbouw zijnde stadhuis van Terneuzen legde ongeveer de helft van de werknemers het werk neer. Het werk aan een complex van 48 woningen in Zaamslag lag geheel stil. Plat voor een uur gingen ook de werkzaamheden aan de huishoud school (nieuw te bouwen), aan het Sweelino&hof te Terneuzen, te bou wen door het aannemersbedrijf gebrs. Simons uit Terneuzen. Op kleinere objecten die dit bedrijf onderhanden heeft werd niet gestaakt (ongeveer 50 procent). De bouwers van de mare chausseekazerne te Terneuzen „zagen er geen brood in" en wenkten door. Bij het Terneuzense aannemersbedrijf gebrs. Van der Poel werd ook niet op alle objecten gestaakt. De onder houdswerkzaamheden bij de Neder landse Stikstof Maatschappij te Sluis kil, voor zover deze worden uitge voerd door de firma Lensen uit Axel gingen door, hier staakten 4 mensen. De rest welkte dus. In Axel werd door de werknemers van dit be drijf wel aan de staking deelgenomen. De bouwalktiviteiten op hef terrein van het Franse aluminiumconcern Pechiney in het Sloegebieed werden gisteren voor de gehele rest van de week „platgelegd". Volgende week maandag zal aan de hand van de lan delijke cao-situatie worden bezien of dan de gehele week zal worden ge staakt. Ook op de Benedac-werken (Kreekraksluizen Schelde-Rijn-Ka- naal) wordt nog tot nader order ge staakt. De werknemers van de Gouda Vuurvast (ovenbouw Pechiney), die gisteren spontaan samen met bun collega's van d'e bouw het werk neer legden, zullen vandaag weer aan het I werk gaan. Zij hebben een aparte ondernemingsgewijze cao en de bon den kunnen dus niet achter hun sta king staan. Tot gisteravond laat over legden de-drie districtsbestuurders in Bergen op Zoom met de Benedac- directie over de positie van de Turkse werknemers op de Kreekrakwerken. Van werkgeverszijde had men mee gedeeld dat de stakende Turken hun pensionvergoeding zouden moeten derven. Hiertegen werd onmiddellijk door de drie bonden afctie opgenomen. Bij het ter perse gaan van deze editie was het resultaat van de onderhande lingen nog niet bekend. ZUIDWEST NEDERLAND jgebied (excl. 50 ct. D aand (incl. 9 ct. ITOREN: 1: Nieuwstraat 9, 20 (4 lijnen) enstraat 14, 51 (3 lijnen) straat 1, 0 (3 lijnen) OVER r! loruren: tel. 01140- 1-1940 ren) TIE EXPLOITATIE: ,eur Zeeland: 100-4316) Vlaanderen: er (01150-2601) W.Z. Vlaanderen: 01170-2893) en Terneuzen: (01155-1224) ZEELAND: ■mme Weele 4, tel. 01180-7764 id: aan, tel. 01180-7438 ïoes: tel 01100-6584 1 redacteur laanderen: :el, tel 01150-4866. l. Z. - Vlaanderen: tel. 01140-3751. pon via: of 01608-2073 17. lanaalzone en Helm, tel. 01150-4865 e Zeeland: :sen, tel. 01155-1367 st Zeeland: oer, tel. 01155-2237 Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Hier en daar een bui en geleidelijk minder warm. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 3 tot 10; min.-temp.: 2 tot 6 graden boven normaal; max.-temp.: 2 tot 6 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min.-temp.: 0 tot 5 graden bo ren normaal; max.-temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Konstanz 320, pl. 3; Rhein-felden 017, pl. 3; Straatsburg 208, onv.; Plittersdorf 334, -7; Maxau 388, -3; Plochingen 130, -1; Mannheim 202, - 5; Steinbach 116," -4; Mainz 216, °av.; Bingen 131, pl. 1; Ka-ub 142, onv.; Trier 23, onv.; Koblenz 146, - 1; Keulen 100, -6; Ruhrort 260, -8; bobith 875, -1; Fannerdense Kop j>«, -1; IJsselkop 790, pl. 6; Eefde I Ussel 300, onv.; Deventer 192, onv.; I Nijmegen 666, -4; Monsin 5460, pl. 10; Borgharen 3866, pl. 26: Belfeld 1090, -50; Grave beneden de sluis 502, pl. 2. - ""r- .„dj.: Morgen, vrijdag 14 mei 1971 Bergen op Zoom 6.07 en 18.32, Kans-weert 5.14 en 17.33, Terneuzen *■36 en 16.57, Vlissingen 4.04 16.27, Wemeldinge 5.57 en 18.22. (Van een onzer verslaggevers) VEERE Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) heeft de Rijks planologische commissie (RPC) advies gevraagd over het nieuwe tracé van het Baalhoekkanaal (binnendijks) en over een iets noor delijkere rechttrekking van het Nauw van Bath dan men aanvanke lijk had gepland. Dit zei de demissionaire bewindsman gistermorgen op een persconferentie in Veere, die hij met de Belgische minister van openbare werken, de heer J. de Saeger, hield. De RPC en niet de Raad van de Waterstaat gaat in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen met ge meentebesturen en de bevolking praten. Minister Bakker heeft voor deze snellere procedure gekozen, omdat hij voor beide projecten spoedig spijkers met koppen wil slaan. Er zijn voor liet Baalhoekkanaal en Nauw van Bath nieuwe tracés ontworpen, omdat men het Verdron ken Land van Saeftinghe niet wil aantasten. Minister Bakker noemde gisteren in Veere het Land van Saef tinghe een zeer waardevol gebied. Technisch zijn beide projecten rond. Het ligt in de bedoeling om de sluis bij Baalhoek toegankelijk te maken voor schepen van 125 tot 150 duizend ton. Met nadruk verklaarde minister Bakker, dat Nederland bij de onder handelingen met België over het Baalhoekkanaal hoge eisen zal stel len aan de milieubescherming. „De milieu-omstandigheden in de zuide lijke Delta moeten bepaald verbeterd worden", aldus minister Bakker. Mi nister De Saeger kondigde aan, dat zijn land sterk tegen water- en lucht verontreiniging zou gaan optreden. Nieuwe industrieën zullen verplicht worden hun afval te zuiveren. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG Het zwembad in Zaamslag (zie foto) heeft gistermid dag een ongekend aantal bezoekers ontvangen. Zeker duizend kinderen uit de wijde omgeving, Terneuzen, Axel en Koewacht, waar de baden zaterdag pas opengaan, verdrongen elkaar rond het niet al te fors van afmetingen verwarmde instructiebad. Rcmd het middaguur, stond een lange rij verkoelingzoekenden voor de kas sa. Kinderen van de lagere school van Zaamslag, die op woensdagmiddag naar school moesten, kwamen hier door op het tweede plan en konden pas om half vier te water. Er was toen nog maar nauwelijks plaats voor hen in het bad. Beide ministers lieten op deze bij eenkomst duidelijk blijken niet warm te lopen voor de Gentse plannen voor een nieuw kanaal naar de Wester- schelde. „Het ontbreekt Gent nooit aan plannen. Het Gentse voorstel wordt momenteel in Brussel bestu deerd. We hebben nog geen officieel verzoek tot Nederland gericht. Mis schien hebben we ons destijds, toen de plannen voor de sluis in Terneu zen werden gemaakt, wel wat ver gist. Ze zijn misschien iets te klein", aldus minister De Saeger. Zijn Ne derlandse ambtgenoot wees erop, dat kanaal en sluis nog maar pas ge opend zijn en dat ze zeker een paar jaartjes gebruikt moeten worden voor er aan nieuwe plannen ook maar gedacht kan worden. Zowel minister Bakker als minister De Saeger spraken berichten in een Rotterdams ochtendblad van giste ren, dat er tussen beide landen een geschil zou zijn gerezen over het uit diepen van de Westerschelde nadruk kelijk tegen. „Deze zaak is niet in discussie", aldus minister Bakker. Later op de dag bezichtigden de beide ministers en de journalisten uit de drie Benelux-landen die in deze dagen een bezoek brengen aan de havens in de Delta en Kreekrakslui zen. Die excursie werd ook door de Zeeuwse commissaris van de konin gin, mr. J. van Aartsen en tal van topfunctionarissen van rijkswater staat meegemaakt. Stel uw verjaardag nog even MIDDELBURG De rijks politie te water heeft een oproep gedaan aan alle watersporters en sportvissers, die van plan zijn deze zomer de Zeeuwse wateren te kome* opzoeken, zich toch vooral als heer in het waterver keer te gedragen. Vooral de drukbevaren Westerschelde heeft in het verleden nogal wat pro blemen opgeleverd. Op deze ri vier geldt het sterk verouderde binnenaanvaringsreglement uit 1926, waarin nog staat, dat ple ziervaartuigen en jachten voor rang hebben op zeeboten „Men kan een zeeschip niet uit de vaarroute dringen, omdat ze vaak veèl te log zijn". Momen teel wordt er op internationaal niveau hard gewerkt aan een nieuw vaarreglement voor de Westerschelde. DE POLITIE van de Spaanse stad Valencia heeft veertien studenten aangehouden op beschuldiging van communistische activiteiten. Volgens officiële bekendmakingen zijn dui zenden illegale communistische pu- blicaties en kopieermachines in be' slag genomen. DOOR de aanhoudende regen zijn de riveiren in de Venezolaanse staat Merida sterk gezwollen. In de stad Torondoy is de uitzonderingstoestand afgekondigd met het ooge op grond verschuivingen. IN DELFT is een twee jaar oud meis je in haar bedje door verstikking om het leven gekomen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het nieuwe vakantieseizoen in Zeeland begint met een waarschuwing. Deze is speciaal bedoeld voor allen, die zich op en met bet vele water dat Zeeland bezit, hopen te amuseren. De vreugde kan, zoals in het ver leden is gebleken, verkeren in diepe rouw. In- 1963 kwamen in het Zeeuwse Deltagebied dertien watertoeristen om het leven. In 1969 waren het er negen allen Belgen In 1970 daalde het dodencijfer vrij plotse ling tot vier. Hoewel dit er nog altijd vier teveel zijn, vooral als men weet dat deze ongelukken voorkomen hadden kun nen worden, is deze daling even opvallend als verheugend. Zij wordt iu belangrijke mate toegeschreven aan de verspreiding van een infor matieblad voor de sportvissers in Zeeland, in het voorjaar van 1970. Het Zeeuwse initiatief van destijds heeft intussen school gemaakt. Ook in Den Helder wordt er nu aan een dergelijk informatieblad gewerkt. Gisteren zag een tweede informatie blad het licht, getiteld: Richtlijnen voor Watersport en Spo-rtvisserij op de Zeeuwse wateren. Uitgeefster is de provinciale raad voor de recreatie in Zeeland. Haar voorzitter, die heer A. L. van Gees- bergen, zette de bedoeling van de folder uiteen: „Wij willen een be roep doen op eigen verantwoorde lijkheid van degenen die zich op, of vlak bij het water gaan amuseren. Als wij daarmee bereiken, dat er een mensenleven minder door een onnodig ongeluk verloren gaat, dan zijn we -al rijkelijk beloond. Steeds opnieuw blijkt, dat men door het nemen van een paar eenvoudige voorzorgen en door een klein beetje parate kennis, op het water zeker zo veilig is als op het land". Adjudant J. Bout van de Rijkspo litie te water in Wemeldinge voegt eraan toe; „Wie zich met welke vorm van watersport dan ook bezig houdt, moet het spel der krachten waar hij zich tussen waagt, beheer sen. Dan is er nauwelijks gevaar. Een man die zich zorgeloos in de natuur waagt, al is het als sportvisser of als wormenpifcker, loopt gemak kelijk gevaar de voorbeelden zijn er te over". Zijn rechterhand, opperwacht meester Vogelaar, ban er avonden lang over vertellen. Daar heb je de mensen, die op de zijboorden van een speedboot ga-an zitten. Door de hekgolf van een passerend sch valt er een man over boord. De boot slaat plotseling over naar het andere zwaartepunt en ook de tweede man gaat te water. Er zijn mensen, die kinderen van twee jaar, zonder dat di-e zwemvesten dragen, meenemen in racebo-otjes. De rijkspolitie heeft eens een waterfietser, die met vrouw, kleuter en baby bezig was het Veerse Meer over te steken, naar zijn basis terug moeten sturen zonder dat de man begreep dat hij in gevaar verkeerde. Die man ver dronk, omdat hij bij opkomend tij het bootje waarin hij zat te vissen, rustig op het anker liet rijden. Als hij het anker had losgesneden zou hij nu nog leven. Een ander (waarschijnlijk een re' presentant van een hele groep) wist niet dat er eb en vloed bestonden. Weer een ander voer zich met speedboot en al dood op de anfcerlij- nen van een baggermolen in een haven, omdat hij d'e seinen, die op gevaar wezen, niet kende. Velen, vooral de .buitenlanders, blijven zelfs bdj levensgevaar nog erg zuinig omdat zij denken dat politiehulp in Nederland geld kost. Zo is er veel elementaire onkun de, die vooral levensgevaarlijk wordt op die Zeeuwse wateren, waar ook de beroepsvaart wordt be oefend. Veel watersporters weten niet, dat een zeeschip een beurt schip of een veerboot geen schijf remmen heeft, maar dat de „rem weg" van zulke kolossen integendeel vele mijlen bedraagt. De nieuwe, in blauw uitgevoerde folder die in grote oplage wordt verspreid, zodat bijna iedere water- vriend er een in handen kan krij gen, geeft kort en krachtig enkele elementaire wenken. De folder wordt alleen in het Nederlands uit gegeven, wat jammer is gezien het grote aantal buitenlanders, dat de Zeeuwse wateren bevaart. Een deskundige commissie, waarin blijk baar een graficus ontbroken heeft, heeft de folder samengesteld. VLISSINGEN De voorzitter van de SociaalEconomische Raad, drs. E. de Pousf heeft gisterenmiddag de Regionale Raad voor de Arbeidsliiarkt in Zeeland geinstalleerd. Het was de tweede plechtigheid van deze aard in Nederland. Kort geleden kreeg Zuid-Hólland zijn Regionale Raad. Drs. De Pous noemde in zijn installatierede de Regionale Raden het formele kader voor een arbeidsmarktbeleid, dat speciaal ge richt is op de sociaal economische situatie in een bepaalde regio. De Regionale Raden behoren daarmee tot het instru mentarium, dat het mogelijk maakt om een arbeidsmarktbe leid op middellange (vijf jaar) en lange termijn uit te stip pelen. De regionale raden kunnen, door dat zij een direct contact hebben met de situaties in hun eigen werk gebied, vruchtbaar werken op het landelijk beleid, te meer doordat er ook coördinatie bestaat met de reeds jaren werkende nationale naad voor de arbeidsmarkt en met de broeder raden in andere delen van Neder land; De snelle totstandkoming van de Zeeuwse Regionale Raad is m het bijzonder te danken, zo merkte drs. De Pous op, aan het aotieve voorbe reidende werk dat in deze provincie i-s verricht. De regionale raad is -een provinci ale SER-commissie, di-e zich in hoofdzaak bezighoudt, zoals de voor zitter fvan de Zeeuwse naad, drs. ir. J. Nïjman, het gisteren noemde: „met de optimalisering van de sa menleving ten behoeve van de men- sep diie deze samenleving vormen". Werkgevers, werknemers, openbaar bestuur en specialisten op verschil lend gebied vinden in de Regionale Raad een soort conferenitietafel, waai- zij stukje bij beetje de proble- van een arbeidsmarkt in kunnen brengen. De Zeeuwse situatie werd door de heer Nijman aldus samengevat: „Door mechanisa tie en door verdere veranderingen vermindert het arbeidisbestand in de agrarische bedrijvigheid over geheel Zeeland. Ontvolking was en is daar van het gevolg, terwijl de verzor gende bedrijven (handel, midden stand en kleine industrie) in geheel Zeeland mede betrokken zijn. Daar naast is er op bepaalde plaatsen een groei van activiteiten om de nieuwe industriecentra heen ook in de verzorgende sector. Er is daar echt-er behoefte aan een anders ingesteld en een anders ge richt distributie- en verzorgingsap paraat. Samengevat: er ontstond een aardrijkskundige, zowel als geeste lijke afstand tussen het oude en het nieuwe. Er kwam behoefte aan her oriëntatie, aan wederzijds begrip en aan omscholing". Vanuit deze situa tieverkenning is er in Zeeland -een voorloper van de Regionale Raad tot stand gekomen, waarvan vakbonds bestuurder C. Hoek en de hoofdin genieur, directeur voor de arbeids voorziening in Zeeland, mr. J. Riete- ma, de motors waren. De eerste bestuursdaad van de voorzitter na de installatie van de Regionale Raad voor de Arbeids markt was het verzenden van een brief aan de Stichting Zeeland, waarin opdracht wordt gegeven tot een migratie-onderzoek, dat past in een soortgelijk landelijk onderzoek. Hieruit hoopt men gegevens te ver krijgen over de vraaig wa-arom men sen zich in Zeeland vestigen, waar om niet, waarom ze na eniige tijd de provincie weer verl-aiten, etcetera. Als er uit diiit onderzoek duidelijke motivaties tevoorschijn komen, kan de raad daarop inspelen. (Van een onzer verslaggevers) ÏERSEKE. De aktiegroep „Oos- tersclielde open" uit Yerseke heeft naast haar eigen strijd nu ook haar eigen strijdlied. Op de wijze van het bekende strijd bare lied der Vlamingen "Vlaamse Leeuw" heeft men acht regels ge dicht, die men'voortaan op vergade ringen en demonstraties wil zingen. De tekst is als volgt Zij zuilen hem niet temmen de Oosterschelde-Leeuw Al dreigen zij zijn grillen met dammen en geschillen, zij zullen hem niet temmen zolang echt Zeeland leeft. Zolang zijn Leeuw kan klauwen, zolang die tanden heeft. ma

de Stem | 1971 | | pagina 17