Tips voor leuke weekends in je omgeving Rotterdamse wijk krijgt zes miljoen te verdelen DE KRANT DE AAP Penvrienden TSJOE WIL PRATEN OVER TAIWAN MAFFIA-TERREUR TOT IN TURIJN Athene en Kaapstad Z"speelt rol in Wipneus, Pim en de zeven heksen PROMINENTEN UIT PRAAGSE LENTETIJD PROTESTEREN kleine stem WOENSDAG 12 MEI 1971 Nu de lente weer aangebroken is maakt iedereen weer plannen om er in de weekends op uit te trekken. Men gaat naar het strand, de bossen, museums en allerlei andere bezienswaardigheden. Het is eigenlijk wel jammer dat vele jongens en meisjes toch nog niet weten waar ze naar toe zouden kunnen gaan. Andere kinderen hebben wel allerlei leuke ideetjes die ze aan de anderen willen laten weten. Zo heeft bijvoorbeeld Wilhelmien Hendrickx, een meisje van 13 jaar uit Gilze een leuke beschrijving gegeven van het kasteel Valkenberg. Wanneer er anderen zijn die tips of beschrijvingen willen geven dan kunnen ze dat via de Kleine Stem doen. Wanneer er veel inzendingen zijn kunnen we misschien wel een apart hoekje bewaren voor deze toeristische nieuwtjes Hier dan het verslag van Wilhelmien. ANITA Wipneusjes en Pim gingen eens wandelen door het bos Pim zag ineens iets zwarts boven de bomen. I „Wipneus kijk eens daar". Wipneus ging naar Pim toe. „Wat is er Pim"? „Kijk eens daar". Waar is daar?' vroeg Wipneus. „Daar boven de bomen", Ze gingen eens verder lopen Opeens zagen ze zeven mensen zit tel praten. Maar dat waren geen echte mensen dat waren heksen. Die heksen hebben het vuur aange stoken en daarom zag je die rook pluim boven de bomen. „We gaan eens even vragen hoe die heksen heten". Ze waren bij de heksen. Winnen* vroeg „Mag ik uw naam eens weten?" „Ze heetten Jakomina, Patricia Kornelia, Macoronia, Izabella, Ivoradra, Antonia. „Dank u wel voor die namen. Hek sen Maar nou gaan we weer naar koning Goedhard zijn paleis". Connie Casteleijn, Goes. Casper-Berse school. Het kasteel ofwel paleis Valken berg is een prachtig gebouw. Als je voor het gebouw staat en naar rechts kijkt zie je een prachtige brede gracht, sloot, een riviertje of hoe je het noemen wilt. Over die brede sloot loopt een prachtige maar helaas verweerde houten brug waar hier en daar al wat planken ontbre ken. Maar als je de brug zo ziet krijg je er een wat ouderwetse in druk van. Er zijn tussen de spaken prachtige versierselen aangebracht. Deze zouden met wat zorg nog be houden kunnen blijven. In de brede sloot treffen we vooral eenden, wa terhoentjes en andere vogels aan. Aan de overkant van de sloot zien we een groen grasperk met een stenen koepel. Ook deze was al wat groen en verweerd. Als we dan wat doorlopen zien we een nog goed herkenbaar tuinhuisje staan (het ge raamte) waar grote takken en strui ken overgegroeid waren. Daarna houdt het gras op. Dan komen we voor het gebouw zelf een kleine grafsteen tegen waarvan we de tekst niet weten. Lopen we dan weer wat door dan staan we voor de vijver die ook zee.r verwilderd is. Ik had graag de vij ver weer op peil gebracht maar ik durfde het niet te vragen. Vroeger was het kasteel Valkenberg een oude boerderij. Deze is later omgebouwd. De bewoners van het kasteel hebben ons verteld dat het ongeveer 200 jaar geleden is. En nu zul je vragen: zijn er geen resten van over, zeer veel zelfs. A. Een ezelskar waar de freule inreed door het bos. Een helaas ook ver weerd paardenhuis. Dit was geheel met hout en smeedijzer aangekleed. De hekken waren nog in oude stijl. Het dak was met palen en riet beschilderd, waarin prachtige ster ren en andere figuren waren afge beeld. Nu wordt het gebruikt om erwten in te drogen en rommel en gereedschap in te bewaren. C. Dan nog andere gebouwen dip zowat ge heel verwaarloosd zijn en niet meer te herstellen. Dan hebben we nog wat andere leuke huisjes die door mensen worden bewoond. Een huisje staat voor aan de oprijlaan. Dat is vroeger het koetsiershuis geweest. Nu woont er een mevrouw in die ons wat uitleg gaf, maar ook niet veel. Als we nu het gebouw zelf eens gaan bekijken is het zeer groot. Een grote koperen bel duidt aan of er bezoek is. Over het huis zelf valt niet veel te zeggen of te vertellen, want we zijn niet binnen geweest. (Je kunt er wel binnengaan). Ik hoop dat ik dat ook eens te zien krijg, want volgens mij is het daarbinnen prachtig. Ik hoop dat jullie nu wat meer weten over dit heimelijk verscholen kasteel. Iedereen is in zijn leven wel eens ziek. Ook kleine kinderen moeten af en toe van school wegblijven omdat ze griep hebben, of de mazelen of een gebroken arm of been, wat al heel wat erger is. Sommige kinderen vinden het zelfs fijn „eens een week thuis te mogen blijven". Maar dan zijn ze niet erg ziek, want dat is beslist geen pretje. allemaal flink helpen. EINDREDACTIE RIEJA VAN AART Het aapje heette Jandavert het was een grote plagerd Hij plaagde vaak zijn zusje dan vroeg hij om een kusje. Zijn vriendje heette Joppie die vertelde graag een moppie die had hij van zijn moeder ge leerd dat had hij tenminste beweerd Jandavert speelde graag buiten daar hoorde hij de vogeltjes fluiten Hij floot thuis ook heel veel omdat hij zich anders verveelt Zijn zusje heette Carolien die speelt met haar vriendin Jacke- lien die zwemmen graag in de vijver en, Jandavert en Joppie die vertellen graag een moppie. Sera Lodewijk 10 jaar, Breda. Esther Hereyers 8 jaar Breda Je leest hem iedere dag En je denkt: wat voor sensatie nu weer? Dan zie je met een lach Dat de een of andere heer Iets heeft uitgevonden voor dit en dait. Ook niet te vergeten de moorden. Voor iedereen wel wat. Met hamer, mes of halskoorden. Met een een zucht de politieke blad zij De PvdA staat zoveel stemmen voor op die. Het gewone nieuws gaat gauw voor bij En dan kom je bij zie... Een striptease op dunne koorden Is in het klooster gegaan bii de nonnen. En de sport mag ook niet vergeten worden Wanteen Nederlander heeft weer eens gewonnen. De advertenties zijn ook erg interes sant. En niet te vergeten de reclames. Een jongetje van 4 erg bii de hand Biedt zich aan als leraar voor da mes. Ook nog het weerbericht Hoe zal het morgen zijn? Bij een operatie kreeg iemand een nieuw gezicht En het water staat nu hoger in de Rijn. Maar... de krant is uit en moeder schenkt koffie in vaders kop Even rusten want al dat nieuws is iet mis Ze neemt de krant en gaat met de bonen aan de dop. Ja waar de krant al niet goed voor is. Tonneke de Linden. Breda. Carla Pieterman 5 jaar - Terheijden En dan te bedenken, dat er men sen zijn, die zo erg ziek zijn dat ze altijd op bed moeten liggen. Die zijn zo erg ziek, dat ze nooit kunnen werken, nooit eens kunnen gaan wandelen, nooit eens met de kinde ren het bos in kunnen gaan, net ais zoveel andere vaders en moeders wel kunnen doen. Je moet je dat eens voorstellen. Grote mensen, die daar maar in bed liggen en helemaal van een ander afhankelijk zijn. Als ze honger of dorst hebben moeten ze net als kleine kinderen vragen of ze wat te eten of te drinken krijgen. Want zelf kunnen ze niets gaan pakken uit de kelder of de ijskast. Er zijn zelfs zieke mannen en vrouwen, die niet eens zelf kunnen eten en drinken en die, net als baby's, gevoed moeten worden. En dat in veel gevallen al twintig jaar of langer. Wat moet dat toch ver schrikkelijk zijn. Daar maar te moe ten liggen en afwachten wat een ander voor je doet. Maar gelukkig zijn er, veel mensen, die voor deze zieken erg goed zorgen. En ook ver enigingen zoals Wit Gele Kruis, Ro de Kruis en de Zonnebloem doen efg veel voor deze zieken. Verpleeg sters komen elke dag aan huis om ze te wassen en fijn fris in bed te leggen: die verenigingen zorgen voor boeken, soms voor een televisie als de zieke die niet kan betalen. Ze zorgen voor boeken om te lezen of ze leren de zieken handwerken om de lange dag op bed zo gezellig mogelijk te maken. „De Zonnebloem" zorgt nog voor -iets heel speciaals. Die laat deze mensen een hele week lang op va kantie gaan. Met ziekenauto's wor den 'ze thuis afgehaald en dan krij gen ze een hele fijne week. Wat ze in geen jaren hebben meegemaakt, kan dan wel door de bijzondere zorgen van de vrijwilligers van de Zonnebloem. Met de zieken op bran cards worden grote wandelingen van wel twintig kilometer gemaakt door de bossen. Met de zieken gaan ze winkelen of naar de markt. Wat moet dat fijn zijn voor die mensen. En voor die mannen en vrouwen, die een heel jaar voor de zieken moeten zorgen, is het die week ook een beetje vakantie. Die kunnen ook eens weg, want nu hoeven ze zeven dagen lang niet voor de zieken te zorgen. „De Zonnebloem" zorgt graag voor deze ziekenvakanties. Maar dan moeten wij Jullie hebben in onze krant mis schien al iets gelezen o-ver de actie „Zon voor zieken". D-at is een soort puzzel, waarmee mooie prijzen ver diend kunnen worden. Dan moet op de briefkaart, waarop de oplossing wordt gesohreven, voor minstens een gulden extra aan postzegels ge plakt worden. Die gulden is dan voor de Zonnebloem, om de vakan- ties voor die arme zieken van te betalen. Ik weet zeker dat jullie dat prachtig vinden, iets voor die zie ken, die altijd maar op bed moeten liggen, te kunnen doen. Jullie va ders en moeders vinden dat zeker ook, maar grote mensen vergeten door de drukte nogal eens gauw om de puzzel op te lossen en d-e brief kaart te posten. Jullie kunnen nu ook iets doen voor de zieken. Door papa en mama te vragen, toch zeker mee te doen aan d-e actie „Zon voor zieken". Vrijdag staat de laatste puzzel in de krant. Nog een keertje kan dan voor de zieken iets worden gedaan. Ik wil corresponderen. Mjjn naam is J-eannette Oomen en ik zou graag willen corresponderen met een meisje of jongen van 13 of 14 jaar. Ik zelf ben 13. Mijn hobby's zijn,schaatsen, zwemmen en lezen (vooral romans). Ook houd ik van muziek. Als je een pasfoto bij je brief doet krijg je er een terug. WERNHOUT Jegnnette Oomen. Tiendpad 2a Francisca Hayes Vlielandstrata 126. Breda wil corresponderen met een meisje of jone van 11 jaar. Ze is zelf ook -elf. Jongens en meisjes van 13 of 14 jaar kunnen schrijven naar Marian ne Jonkheijn, Hulsterseweg 37 in Hontenisse. Ze zou ook graag met jongens en meisjes van die leeftijd kennis willen maken. Haar hobby's zijn: plaatjes draaien, turnen en zwemmen. Ze is aangesloten bii eer wandelclub. Ze zou graag een foto hebben var degenen die met haar kennis wilier maken. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De rond 15.000 bpwoners van de Rotterdamse nieuwbouwwijk Ommoord krijgen "■'t zijn allen zes miljoen gulden te testeden. Met dit geld, de helft van het Rijk en de helft van de gemeen te Rotterdam, moeten zij zoals '•et officieel luidt „betrokken worden bij het aanbrengen van ac eenten die het dagelijks leven in de wijk veraangenamen". Rijk en ge- •neente hebben de zes miljoen be schikbaar gesteld in het kader van een zogenaamd welzijnsexperiment. Naast Rotterdam zijn ook Amster dam, Apeldoorn en Enschede bij hel experiment betrokken. Het initiatief hiertoe werd twee tÏÏi gele<^en genomen door een in- erdepartementale commissie uit de ministeries van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, Volks huisvesting en Sociale Zaken en volksgezondheid. He gemeente Rotterdam formeer- S v°rig, jaar een Stuurgroep Wel- Jnsbeleid Ommoord, die tot taak de bewoners van de wijk (die na.?- was a's Rotterdams parade- ardje) bewust te maken van de verantwoordelijkheid die hun bij verdeling van d-e zes miljoen gulden wordt opgelegd, een verantwoorde lijkheid overigens waarom steeds meer mensen steeds indringender vragen, al noemen zij het dan ook inspraak. Om dit doel te bereiken wil de Stuurgroep allereerst de bewoners van Ommoord trachten te interesse ren voor hun werk en te informeren over de mogelijkheden die er zijn, om van Ommoord meer te maken dan zoals men zelf zegt „een verzameling van flats en eengezins woningen". Daarnaast roept de stuurgroep de wijkbewoners op tot een gemotiveerde deelname aan de grote Ommoordse manifestatie op 14 en 15 mei ond-er het motto: „Wat doen we mat die zes miljoen". De interesse voor de eigen wijk heeft d-e Stuurgroep de afgelopen «reek door middel van semi-iÜegale acties willen wekken. Overal in Ommoord verschenen affiches met de tekst „Pas op, er wordt over U gesproken". Op de flats werden cir kels met daarin een M gekalkt als symbool van de wijk. De affiches blijken te zijn ondertekend door „enkele verontruste Ommoorders". Toen eenmaal de wijk gonsde van de geruchten omtrent deze acties, werd de bevolking weer met acties opgeroepen: „Praat ook mee!". Begin deze week heeft de stuur groep zich aan de Ommoorders be kend gemaakt wie zij waren en wat zij wilden- TSJOE EN LA1 (Van onze redactie buitenland). BEIROET Volgens het Libanese blad Al-Kifah heeft de Chinese pre mier, Tsjoe en Lai, verklaard, te geloven dat de betrekkingen tussen het Chinese en het Amerikaanse volk zullen worden uitgebreid en dat een groter aantal Amerikaanse journalisten Peking zal bezoeken. De Chinese leider zei dit zondaga vond op een persconferentie van an derhalf uur in Peking, waarop cor respondenten uit elf Arabische lan den en Palestina aanwezig waren. Premier Tsjoe en Lai zei, dat „het probleem van China en de V.S. zit in de bezetting van Taiwan door imperialistische militairen. Wij zijn bereid met de V.S. te onderhande len, waarbij eerst over deze kwestie zal worden gesproken". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het de aan de Chinese premier toegeschreven verklaring, dat Pe king wil onderhandelen over de toe komstige status van Taiwan, nauw keurig zal bestuderen. Een woord voerder van dit ministerie zei echter geen uitvoerig commentaar te willen geven. In antwoord op vragen zei de Chinese premier op zijn persconfe rentie voorts, dat China op twee voorwaarden uitziet naar „vrede- scheppende betrekkingen" met de Sovjet-Unie na de hervatting van diplomatieke en handelsbetrekkin gen. Deze voorwaarden zijn: 1) het scheiden van partij kwesties van staatskwesties en 2) er mogen geen onderhandelingen worden gevoerd „onder dreiging met geweld". (Van onze correspondent) ROME „Palermo is niet in handen van de maffia, maar de gehele stad is maffia en is het altijd geweest". Tot deze conclu sie komt prof. Titone van de universiteit van Palermo na de moord op de officier van justitie door de maffia vorige week. Vol gens hem schuilt het grootste ge vaar nu in de mogelijkheid dat de maffia naar het industriële noorden van Italië geëxporteerd wordt. Tien dagen geleden ver moordde de uit het zuiden af komstige Carlo Manti in Turijn vier andere Zuiditalianen. Later werd gezegd dat het vier plaatselijke chefs waren van de maffia. Manti, die nu in arrest zit, was een onbetekenende man die op een bouwplaats werkte. Het viertal dat hij doodschoot waren zijn bazen. Het motief voor de moord was naar Manti's zeggen, de verdriedubbeling van de koppelhazen-aftrek die de vier van zijn inkomen eisten. Op sommige plaatsen in Turijn staan 's morgens grote aantallen zuidelijke migranten te wachten, totdat iemand ze voor werk komt huren. Meestal zijn het maffia-ba zen die hen komen ophalen. In dat geval genieten de jonge en vers aangekomen werklozen uit het zuiden de voorkeur. De mannen worden naar een aannemer gebracht die hen met open armen opwacht, omdat hij ze geen sociale lasten hoeft uit te betalen- Op het einde van de week wordt dan niet de arbei ders zelf maar de maffia-chef, die hen aanbracht, het loon uitbe taald. Deze op zijn beurt betaalt in zijn rol van koppelbaas het geld uit aan degene die ervoor ge werkt heeft. Daarbij worden sommen ingehouden die soms tot 50 procent oplopen. Het ingehouden gedeelte tenslot te wordt weer voor het belang rijkste gedeelte afgedragen aan een hoger geplaatste maffia-func tionaris. De hoogstgeplaatsten in de maffiahiërarchie toeren de ge hele dag de stad door met rijk gemeubileerde wagens waarin een automatisch machinegeweer de modeluitrusting is. In heel Turijn zijn slechts der tig overheldsinspecteurs werk zaam die ondernemingen aflopen om na te gaan of er wel aan de bepalingen van de sociale wetge ving voldaan is. (Copyright The Guardian/De Stem). (Van onze redactie buitenland). PARIJS Vijf prominente per soonlijkheden van de „Praagse len te" in 1968 in Tsjechoslowakije heb ben een manifest opgesteld warin zij uitdrukkelijk protesteren tegen het 14de congres van de Tsjechoslo- waakse communistische partij dat op 25 mei gehouden wordt. Het congres vertegenwoordigt naar hun mening niet de gehele communisti sche partij in het land maar alleen een geselecteerde groep die na de uitsluiting van een half miljoen par tijleden is ontstaan. De ondertekenaars van het mani fest zijn Eduard Goldstucker, die tijdens de periode-Dubcek voorzitter van de Tsjechoslowaakse schrijvers bond was, Jiri Pelikan, in dezelfde periode algemeen directeur van de televisie, Ota Sik, oud-vice-premier en minister van economische zaken, Zdenek Hejzlaroud-directeur van de Tsjechoslowaakse radio en Josef Pokstel, econooom en jurist. In hun manifest stellen zij de volgende et- sey.; 0 het vertrek van de buitenlandse troepen van Tsjechoslowaaks grond gebied; 0 herstel van de democratische en burgerrechten; 0 beëindiging van politieke ver volgingen, processen, arrestaties en dergelijke; 0 vrijheid van wetenschappelijk onderzoek en artisticiteit. Anderzijds nodigen zij de buiten landse communistische partijen uit aan het congres deel te nemen en hun afkeuring uit te spreken over de militaire interventie van de War- schaupact-troepen op 21 augustus 1968. Tijdens een persconferentie in Pa rijs waarop Pelikan en Goldstucker aan hun manifest bekendheid gaven, wezen zij er nog op dat in Tsjecho slowakije nieuwe processen in voor bereiding zijn, bijvoorbeeld tegen de vroegere minister van binnenlandse zaken Josef Pavel, zijn plaatsvervan ger Rylar en het vroegere hoofd van de Tsjechoslowaakse film, Alois Polednak. Op de Vraag wat het lot is van de andere leidende figuren van de „Praagse lente" gaven Pelikan en Goldstucker de volgende aanwijzin gen: Alexander Dubcek werkt in Bratislawa als klein employé op een fabriek voor bosbouwmechanisatie; Josef Smrskovsky, oud-voorzitter van de nationale vergadering, is ziek; Zdenek Mlynar, oud-partij-se cretaris, werkt op de academie voor wetenschappen als taalkundige; Jo sef Slavik, eveneens oud-secretaris van de partij, werkt als kraandraai er in de bouw; Wilem Pithart, oud ambassadeur in Parijsis gepensio neerd; Frantisek Kriegel, oud-partij secretaris, wilde werken maar is op non-actief gesteld; Milan Huebl, partij-theoreticus, is werkeloos. Karei Kosk, filosoof, heeft tot ja nuari aan de universiteit gewerkt zonder bevoegdheid echter om te doceren; Ludvik Paculik, roman schrijver, leeft in Praag maar kan niets van zijn werk publiceren. ff (Van onze correspondent) ATHENE Deze week beginnen in de Griekse hoofdstad een reeks politieke processen tegen 50 mensen die van ondermijnende activiteiten beschuldigd worden. Onder hen be vindt zich een der hoofdrolspelers van de film „Z", de advocaat Chris- tos Sartzetakis. Hij werd op 24 de cember van het vorig jaar door de geheime politie zonder aanhoudings bevel opgepakt. De vermoedelijke reden voor Sartzetakis' aanhouding is een per soonlijke. De politiecommandant na melijk, die hem nu inrekende, Mit- sou, was een zoon van generaal Mit- sou die zeven jaar geleden door Sartzetakis in de functie van officier van justitie gearresteerd werd in verband met de moord op de linkse politicus Lambrakis. De moord op Lambrakis vormt de historische basis van de film ,,Z" waarin het dictatoriale Griekenland gehekeld wordt. Volgens ooggetui gen heeft Sartzetakis de laatste maanden aan ernstige folteringen bloot gestaan. Zo zou hij als gevolg van de martelingen op het ogenblik met zeer gezwollen voeten rondlo pen. In Zuid-Afrika, waar deze week de film ,,Z" in roulatie kwam, heeft het publiek na de voorstelling uit bundig geapplaudiseerd. In Kaap stad deelden toeschouwers een pam flet uit waarin parallellen tussen het huidige Griekse bewind en de Zuid- afrikaanse machthebbers werd aan getoond. De studenten die de biljetten ver spreidden, houden op het ogenblik „een geweldweek" ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de republiek Zuid-Afrika. Zij vragen aandacht voor het geweld in de Zuidafrïkaanse samenleving. Zo stellen zij een aantal onopgeloste moordaanslagen op tegenstanders van de apartheid aan de kaak. Ook publiceerden zij een lijst van perso nen die gestorven zijn tijdens een arrest bij de politie. (Copyright The Guardian-De Stem)

de Stem | 1971 | | pagina 5