Koeken: ,Jk reed slecht Zwaar verlies Amstel Anderlecht wil doelman Ruiter van Yolendam VERNIETIGENDE SLAG ACIFIT BEZORGT PRIEM ORANJE TRUI OLYMPIA's Wim Schepers rukt op naar de tweede plaats ïe laai UITSLAGEN - KLASSEMENTEN V ictoria-ploeg niet in mineur Explosie Koersverloop door peter heerkens NIEUWE KEEPER TALENT IJSHOCKEY Rusland tegen Canadese profs Kees Koeken: onttroond Cees Priem: nieuwe leider Fedor den Hertog: slag gemist. (Van onze sportredacteur) NIJVERDAL Kees Koeken (onttroond als leider van Olympia's Toer) zocht naar troost en vond er zelf de woorden voor: „Noem mij eens een renner, die de laatste jaren zo lang de trui gedragen heeft". Cees Priem (in de etappe ArnhemNijverdal onweerstaanbaar opge rukt naar de eerste plaats) gaf zich geheel naar zijn aard niet over aan wild feestgehuil, maar redeneerde nuchter: „Ik durf niet te zeggen dat ik de ronde vandaag gewonnen heb. Daarvoor zijn er te veel het schip ingegaan op de laatste dagen. Ik denk maar aan Wim Bravenboer vorig jaar". Herman Krott (die met zijn Amstels een vernietigende slag leed, omdat zowel Den Hertog als De Koning op respectievelijk ruim 4 en bijna 6 minuten werden gereden) heeft geen enkele moeite excuses op te sporen en sprak: „Dommer kan het niet. Mens, wat was dit stom". Olympia's Toer maakte in Nijverdal de balans op van een woeste dag. De cijfers en getallen, de bereke ningen en zekerheden vlogein door elkaar, terwijl de boekhouding toch zo safe leeik. De winst van Koeken was geteld, de mate waarin het peloton verlies zou lijden, oiok. De enige dubieuze post vormde de tijd rit in Wieringen. Kan men zich voorstellen hoie de onder een smo rende zon doezelende rekenmeesters wakker schrokken, toen in de vijfde etappe na 16 km koers, de eerste waaier spelenderwijs afstand nam en groten in het klassement als Koeken, Den Hertog, De Koning, Poppe, Bertou en Dappers achter bleven? Kilometers duurde het, voor de vedetten, die de slag misten, de ernst van de situatie inzaigen. Toen ze het wel deden, was het te laat. Olympia's Toer kreeg een sensatio nele wending, die Kees Koeken zijn leidersplaats kostte en de 20-j-ariige Zeeuw Cees Priem in het oranje bracht. sor-chef d'equije Jan Jaspers van Victoria mocht dan na afloop wel tevreden doen („goed gewerkt, jon gen), vast was komen te staan dat de leider van het klassement zich niet weerde. Kees Koeken wilde dat ook toegeven. „Ik had mijn goede dag niet. Echt, ik reed slecht. Eer lijk is eerlijk". Wat ten tweede niet onopgemerkt bleef bij de jacht van het verraste peloton met vedetten, was de trage reactie van Amstel. „Ze hebben zitten slapen", viel ploegleider Herman Krott uit. Mat- thijs de Koning probeerde die aan val van zijn baas te pareren, maar Krott snoerde hem tot drie keer toe de mond: „Hou alsjeblieft op. Jullie hebben gewoon zitten suffen. Amen uit. Geen excuses." Matthijs de Ko ning mokkend af. „Nou, goed dan. Geen excuses". Ben Jurriaans gaat als eerste over de streep, gevolgd door Hans Koot en Kees Bal. (Van onze sportredactie) VOLENpAM Nog deze week kan het definitieve bericht verwacht worden van de transfer van Volen- dam-keeper Jan Kuiter (22) naar de Belgische club Anderlecht. Al langer was er sprake van dat Kuiter de Volendamse eredivisieclub zou ver laten, maar nog steeds was zijn vertrek niet zeker. Volendam-pers- chef Pe Muhren: „Jan heeft zo'n geweldig aanbod gekregen dat het gewoon te gek zou zijn als hij daarop niet in zou gaan. Eerlijk gezegd gaat Jan Ruiter niet graag bij ons weg en ook zijn vrouw blijft liever hier, maar financieel gaan zij er wel zo op vooruit, dat hij eigen lijk wel moet gaan". Vandaag zullen de laatste bespre kingen tussen Volendam en Ander lecht plaatsvinden. Daarna zal een deputatie van de Belgische club naar Volendam komen om de zaken zwart op wit te zetten. "Wij hopen dan ook deze week nog alles rond te hebben. Tot aan het begin van deze week, was het nog lang niet zeker dat Ruiter bij ons zou weggaan. Maar toen kwam onze contactper soon met Anderlecht, Schilder, met de nieuwste voorstellen van Ander lecht. Deze waren dermate aantrek kelijk, dat wij er toen alles voor voelden daarop in te gaan. Vraag en aanbod liggen nu bijzonder dicht bij elkaar. Ik kan allen het transferbe drag niet noemen. Vier ton? Ik weet het echt niet. We hebben met An derlecht afgesproken dat we geen bedragen zouden noemen," aldus Pe Muhren. Het fikse bedrag dat Volendam ongetwijfeld voor zijn voortreffelij ke doelverdediger zal beuren, zal voor een deel besteed worden voor de aankoop van een nieuwe sluit post. Muhren: "Wij hebben geen keep er, die onmiddellijk ingezet kan worden in ons eerste elftal. Daarom zullen we naarstig moeten uitzien naar een nieuwe doelman. Een deel van de transfersom van Ruiter zul len we dan ook gebruiken voor het aantrekken van een nieuwe keep er". Jan Ruiter heeft twee weken ge leden een nieuw tweejarig contract getekend voor Volendam. Maar de Noordhollandse club is graag bereid dit ongedaan te maken, om daarmee de carrière van haar keeper niet in de weg te staan. Ruiter kwam oorspronkelijk van een amateurclub uit zijn woonplaats Enkhuizen. Hij speelde in Volendam aanvankelijk in het derde en tweede elftal, om daarna als reserve voor het eerste elftal te worden aangewe zen. Toen keeper Tuyp geblesseerd raakte, kreeg Ruiter zijn kans. "In het begin ging bet helemaal niet zo goed met hem. Maar langzamerhand groeide hij toch steeds in vorm. Momenteel een van de beste keepers van Nederland", aldus Pe Muhren. Het is niet te verwachten dat Volendam zich - zoals overigens ge bruikelijk - erg zal roeren tijdens de komende transferperiode. Het gaat alleen om een nieuwe keeper. Aan spelers die we kunnen inzet ten in het eerste elftal hebben we geen gebrek. Afgeitopen zondag in de uitwedstrijd tegen DWS speelde er nog een jongen uit het derde elftal mee. Als je het niet zou we ten, zou je het niet merken, dat die pas voor het eerst meespeelde. Wij hebben talent in onze vereniging. Maar dat mag ook wel, want we hebben in totaal zo'n 70 elftallen. Vijf daarvan spelen in de KNVB en ik geloof niet dat er in Nederland een club is, die ons dat nadoet", aldus Pe Muhren. Met de komst van Jan Ruiter naar Anderlecht, heeft de Belgische eer ste divisieclub nu twee Nederlandse keepers onder contract. Eerder ver trok Leen Barth naar Anderlect. Daarvoor speelde hij in de tweede divisieolub Fortuna VLaardin-gen. Anderlecht wil zich in het komende seizoen duidelijk revancheren voor de minder goede rer taten van deze competitie. Daarom -ïeeft men ook al het oog laten vallen op een derde Nederlander: Rob Rensenbrink. Een aardig briesje bleek de bom te zijn, die het klassement opblies, want toen het peloton voor het eerst op wind ging koersen, vlamden met een de explosie op. Wiaiar de renners via een afslag ran Ellecom naar Doesburg werden gestuurd, kwam onverwachts de wind op kop. De verrassing was niet algemeen, want Frilts Sohitr (mede- .avoriet) wist later te vertellen, dat hij erop rekende. "Wij zijn tevoren wat gaan trainen, en ik heb aan de hand van het weerbericht de route bestudeerd. Ik wist dat het op dat stuk lastig zou gaan worden." Zij, die de eerste waaier vormden, deel den een vernietigende klap uit. Piet Liebragts van Acdfit telde de groot ste winst: drie renners van voren, Priem beste man en aangewezen om Kees Koeken op te volgen als leider - Bruessing en Jurriaans. Ketting was er bij met Jan Aling (op 1.04 van Koeken in het klasse ment), Kuiper en Van den Hoek, Autopon met Jansen (op 59 secon den), Van Erp met Van de Laar (op 1.11), Koot en Botterhuis, Oabellero met Theo van der Loo (op 1.11). an de bij de eerste klassements plaatsen weinig betrokkenen gin gen mee: De Smit en Bal (Trico Noble) Van Pol, Legierse en Fons van Katwijk (Mars), Vermeulen (Peugeot), Egberts Snoeijink Bert Groen (Felix Bonzo), Voogt (Am stel) Edwards en Thomas (Enge- and) Wicher Vlot Koster, Ooster- hof (Kroon), Duterme en Thonao- zeau (Frankrijk; en Shiucov (Rus land). Bleef over de rol van Fedor den Hertog, die lang op zich liet wach ten, maar toen hij er eenmaal was, op een verschrikkelijke manier te keer ging. Hij lag op dat moment echter al drie minuten achter. De reconstruc tie wees uit, dat Fedor den Hertog dn eerste instantie absent bleef, doch dat hij - naar zijn zeggen - in bet kantje werd gereden op het moment dat de slag viel. Een Kroonrenner deed het, ik weet met wie." klaagde Den Hertog, die tussen alle bedrij ven door ook nog slaags raakte met zijn oud-ploeggenoot Jans Vlot (nu bij Kroon, de gewraakte sponsor vanaf de dag dait hij zijn intrede deed). Wat Den Hertog, De Koning en andere gedupeerden ook aan werk verzetten, het hielp niet. Wel brak het peleton in stukken, maar van invloed op het koersver loop in de voorste linie was het niet. Cees Priem, (20 jaar pas), rende zelfverzekerd op de eerste plaats in het algemeen klassemennt af, zijn ploeggenoot Jurriaans Won de etap pe in Nijverdal en het succes was compleet met de eerste plaats in het dag- en algemeen ploegenklassement van zijn merk Acifit. Piet Liebregts had de slag van de giganten gewon nen, Herman Krott verloor ze op alle fronten (Den Hertog en De Koning kwijt als kanshebbers in bet individuele klassement en gewipt van de eerste plaats in de ploegen- rangschil^king). Olympia's Tour had ■er een woeste dag opzitten. Wim Schepers nog slechts zeventien seconden achter leider Ferdinand Bracke. Hun verhaal is snel verteld. Zij touwden een voorsprong op, die snel omhoog ging tot rond de drie minuten, daarna geruime tijd con stant bleef, en uiteindelijk 4.05 be droeg op de geslagen favorieten roeken, Den Hertog, De Koning en roppe. Die bleven hangen in het peloton, c'at zioh manmoedig weerde, maar 'raarin zo' laat werd gereageerd 'met name door Koeken en Amstel's sneltrein Den Hertog) en het ritme 2o dikwijls brak (door Swinkels en vpetgens van Mars, die hun ploegge noten in de kopgroep keuring dek ten door- post te vatten tussen de zwoegende verslagenen), dat er Been redden aan was. Wat erbij opviel: Ten eersite, de passieve rol ''an oranjetrui-drager Kees Koeken, ™e zich nauwelijks op kop nestelde er de gang in te houden. Spon- UITSLAG VIJFDE ETAPPE 1 Jurriaans Ned-Aci de 161 in 3.35.08 MET BON. 3.34.53. 2 H. Koot Ned-JVE z.t. met bon. 3.34.58. 3 Bal Ned-TRN z.t., met bon. 3.35.03. 4. Oosterhof Ned-KRO 3.35.14. 5 Aling Ned-^Cet. 6 Priem Ned-Aci. 7 F. van Katwijk Ned-Mars. 8 Van der Loo Ned-Cab. 9 Groen Ned'-FBM. 10 De Smit Ned-TRN. 11. Vermeulen Ned- PMBP. 12 Thomas GBR. 13 Schiir Ned-NMI. 14 Koster Ned-KRO. 15 Van der Hoek Ned-Ket. 16 Brues sing Ned-Aci. 17 Legiêrse Ned-Mars. 18 Botterhuis Ned-JVE. 19 Zjoekow Rus. 20 Egbers Ned-FBM. 21 Duter me Fra. 22 Snoeijink Ned-FBM. 23 Kuiper Ned-Ket. 24 Edwards GBR. 25 Jansen Ned-VWA. Allen in de zelfde tijd als Oosterhof. 36 Ad Duyker (Tricot Noble) 3.39,19, 39 Koeken (Vic) z.t., 50 v. d. Bunder (Tr.N.) 3.40,38, 72 Broere (Vic) 3.41,53, 93 v. Opdorp (Vic) z.t, 94 Fiktorie (Vic) z.t., 111 Maas (Vic) 3.48,45. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Priem (Ned-Aci) 16.22.33: 2. Schür (Ned-NMI) 16.22.50; 3. Jan sen (Ned-VWA) 16.23.17; 4. Brues sing (Ned-Aci) 16.23.22; 5. Aling (Ned-Ket) zi.; 6. Van der Loo (Ned-Cab) 16.23.29; 7. Van de Laar (Ned-JVE) z.t.; 8. Bal (Ned-TRN) 16.24.22; 9. Legierse (Ned-Mars) 16.24.35; 10. Jurriaains (Ned-Aci) 16.24.44; 11. Oosterhof (Ned-Kro) 16.24.48; 12. H. Koot (Ned-JVE) 16.24.49; 13. F. van Katwijk (Ned- Mars) 16.26.08; 14. Koeken (Ned- Vic) 16.26.23; 15. Den Hertog (Ned- Ams) 16.26.33; 16. Poppe (Ned-Cab) 16.26.55; 17. Luppers (Ned-PMBP) 16.27.22; 18. Botterhuis (Ned-JVE); 19. Bertou (Ned-FBM) 16.28.36; 20. Van den Donk (Ned-Aci) 16.28.46; 21. De Koning (Ned-Ams) 16.29.06; 22. Thomas (G.B.) 16.29.39; 23. Van der Hoek (Ned-Ket) z.t.; 24. Ver meulen (Ned-PMBP) z.t; 25. Has- sink (Ams) 16.30.01. 32 De Smit (Tr.N.) 16.32,20, 45 Duy ker (Tr.N.) 16.35,27, 57 v. d. Bunder (Tr.N.) 16.40,31, 73 v. Opdorp (Vic) 16.44,18, 75 Fiktorie (Vic) z.t., 85 Maas (Vic) 16.49,07, 90 Broere (Vic) 16.50,57. Ploegenklassement van de vijfde etappe: 1. Acifit (Ned) 10.45.36; 2. Jan van Erp (Ned) z. t.; 3- Ketting (Ned) 10.45.42; 4. Kroon (Ned) z. t.; 5. Felix Bonzo Magneet z. t.; 7 Tricot-Noble 10.49,41, 18 Victoria 11.03,05. Algemeen ploegenklassement 1 Acifit 49.43.33; 2. Jan van Erp 49.48.19; 3. Ketting 49.49-20; 4. Caballero (Ned) 49.50.39; 5. Mars-Flandria 49.51.50. 7 Tricot Noble 49.46,05, 15 Victoria 50.25,28. Puntenklassement 3 Cees Priem (Aci) 46 p., 8 Cees Bal (Tr.N.) 36 p. VITORIA (ANP) - De Spaanse wielrenner Luis Ocana heeft giste ren de 12e etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. Voor de 185 kilo meter van Bilbao naar Vitoria had hij 4 uur 45 minuten en 50 seconden nodig. De Belg Ferdinand Bracke nam de leiderstrui over van de Spanjaard Miguel Maria Lasa. Deze etappe (185 .kilometer), heeft geheel in het teken gestaan van de aspiraties van de Spaanse „aas" Luis Ocana. Bij de beklim ming van de Grduna-berg, na 51 kilometer, schoof hij langzaam naar voren, kwam als eerste op de top en handhaafde gedurende lainge tijd een voorsprong. Pas toen Vitoria nog maar 40 kilometer ver was, werd hij ingelopen door het peloton. Aan de voet van de tweede berg, op 32 kilometer van de finish, vluchtte Ocana echter weer. Zeer soepel dan ste hij de zes kilometer naar boven en passeerde het hoogste punt met een voorsprong wam 55 seconden op een groepje van zeven renners. Voor Nederland werd het toch nog een goede dag, doordat Wim Sche pers, die met Martos (Spa), Bracke (Bel), Schleck (Lux), Mascaro (Spa), Joaquin Galera (Spa) en Al- beid-a (Spa) in de laatste beklim ming de achtervolging had ingezet, beslag legde op de tweede plaats. Door deze prestatie rukte hij te vens op naar de tweede plaats in het algemeen klassement, waarin hij een achterstand heeft van 17 secon den o-p de nieuwe drager van de leiderstrui, de Belg Ferdinand Brac ke. Joop Zoetemelk, een van de (gewezen?) favorieten voor de eind overwinning, kwam in het grote peloton binnen (twintigste) en zakte na-ar de zesde plaats (ruim vijf mi nuten achter Bracke). René Pijnen, de leiderstruidrager van het eerste uur, werd dinsdag 52e en belandde op de 38e plaats in het algemeen klassement. UITSLAG 1 Ocana Spa de 185 km in 4.45.50. 2 Wim Schepers Ned. 4.47.51 3 Bracke Bel z.t. 4 Martos Spa z.t. 5 Schleck Lux 4.53.03. 6 Joachim Ga lera Spa z-t. 7 Albelda Spa z.t. 8 Mascaro Spa 4.53.03. 9 Perurena Spa 4.53.15. 10 Van Katwijk Ned z.t. 11 Guimard Fr z.t. 12 De Witte Bel z.t. 13 L-asa Spa z.t. 14 Aja Spa z.t. 15 Aranzabal Spa z.t. 16 Tamam-es Spa z.t. 17 Schuitz Lux z-t. 18 Diaz Spa z.t. 19 Paranteau Fr z.t. 20 Zoete melk Ned z.t. 27 Tabak z.t. 43 Prin sen 4.56.42. 44 Karstens 5.00.26, 51 Dolman z.t. 52 Pijnen z.t. 69 Vlanen 5-05.44. 83. Krekels 5.11.17; 84. Steevens z.t.; 87. Benjamins- z.t.; 89. Rentmeester *.11.46. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Bracke 51.41.02. 2 Schepers op 17 sec. 3 Ocana op 2.27. 4 Lasa op 5.03. 5 Tamames Spa op 5.07. 6 Zoetemelk op 5.23. 7 Galera op 5.29 8 Martos op 5.32. 9 Letort Fr op 5.33. 10 Poulidor Fr op 5.36. 12 David Bel op 5-46. 13 Schutz Lux op 6.07. 24 Tabak op 11.02. 38 Pijnen op 15.59. 41 Dolman op 17.50 52 Prinsen op 19.08. 55 Karstens op 20.04. 56 Vian-en op 20.32. 72. Krek-els op 40.02; 79. Steevens op 40.49; 83. Rentmeester op 57.26; 89. Benjamins op 1.26.58. MOSKOU (ANP) De Russische krant Prawda heeft vrijdag beves tigd dat het ijshockeyteam van de Sovjet Unie nog dit jaar een aantal wedstrijden zal spelen tegen een Canadese beroepsploeg. In het arti kel stond ook te lezen dat de Sovjet Unie momenteel over een vijftigtal selectiespelers beschikt, die in de wedstrijden tegen de Canadezen op hun kwaliteiten zullen worden be oordeeld. Met dit artikel heeft de Prawda indirect bevestigd dat er inderdaad dioor de voorzitter van de internatio nale ijshockeyfederatie (LIHG) John Ahearne, afspraken zijn ge maakt met d-e Canadese ijshockey- bond wat betreft wedstrijden tussen een met profs versterkt Canadees team en de Sovjet Unie, Tsjechoslo- wakije en Zweden. Als tegenpresta tie verwacht de LIHG dat Canada bij het toernooi om het wereldkam pioenschap 1972 weer van de partij zal zijn. betreft de wedstrijden tussen de Ca nadese profs en de Europese teams te maken zal Jo-hn Ahearne nog de toestemming vragen van Avery Brundage, de voorzitter van het in ternationaal Olympisch Coimité. (Van onze sportredacteur) NIJVERDAL Geen treurstem- ming, geen gemopper, geen versla genheid in het Victoria-kamp dat Kees Koeken als leider van Olym pia's Toer verloor. „Weineen", riep Jan Jaspers. „Waarom? Kees heeft toch geweldig zijn best gedaan. Wie had gedacht dat wij met dit pruts- ploegje aan de leiding zouden komen en vier dagen de trui zouden kunnen houden?! Neen, ik ben niet ontevre den, ik vind dat Kees het geweldig gedaan heeft". Natuurlijk mocht de sponsor chef d'equipe van Victoria cbntent zijn over de manier waarop zijn ploeg tot op heden debuteerde in het grote werk. Met-zijn enthousiasme over de activiteiten van Koeken in de rit naar Nijverdal, waarin de Achtmaler ont troond werd, viel hij echter ver terug. In tegenstelling tot andere dagen nestelde Koeken zich namelijk aan het wiel en droeg weinig bij tot het wegwerken van de achterstand. Al leen toen het peloton brak, ging Koe ken vechten en werkte zich tot bij het groepje dat in eerste linie streed. Voor het overige viel de leider van de karavaan in deze beslissende rit niet op. Koeken was er eerlijk over. Hij zocht geen uitweg. „De vorm ontbrak. Ik draaide stroef. Gewoon slecht. Het ging van geen kanten". Hoe hij die grote slag had kunnen missen? „Ik reed op dat moment in het midden van de groep. Bij Den Hertog en de Koning Jan Jaspers vulde aan: „Op hen, de Amstels, stemden wij onze koers af. Ik dacht: ze hebben het met Den Hertog geprobeerd en dat mislukte, ze gokten op De Koning en dat viel fout uit, nu zullen ze Hassink wei lanceren''. De gok viel verkeerd uit. „Maar", zei Kees Koeken venijnig „Ik heb liever dat Priem in de trui rijdt dan Den Hertog. Dat geval van Enschede- Münster vergeef ik Fedor niet. Daarom vind ik het prachtig dat Priem de trui heeft en niet hij". Als Kees Koeken zijn kansen op herstel berekent, komt hij en dat is niet zo'n moeilijke rekensom tot de conclusie dat de trui nauwe lijks te heroveren valt. Hij staat op bijna vier minuten van leider Cees Priem. „Dat zal wel te veel zijn. In twee dagen kan ik dat verschil niet goedmaken". Jan Jaspers vergoei- lijkend- „Ach joh, wat geeft dat, we hebben het toch zeker geweldig gedaan". Behalve de oranje trui verloor Victoria in de rit naar Nijverdal ook een renner: Jan Kemps. Hij reed na zeventig kilometer lek, kreeg een nieuw achterwiel dat niet goed gesto ken werd, zodat hij het scheef trapte en toen die schade hersteld was, zat hij te ver achter het op volle snel heid jagende peloton. Voor Jan Kemps viel er niet te denken aan een succesvolle achtervolging en daarom koos hij de voor de hand lig gende oplossing: de bezemwagen. PETER HEERKENS.

de Stem | 1971 | | pagina 3