..SOMS MOEILIJK DE ZAAK IN DE HAND TE HOUDEN" )ruk overleg jp geldfront Inflatiebestrijding hoofdpunt van intensief beraad s 'De bonden liegen' I )e^e|yd travet&jp Toch nog onkruid in bietenpercelen? Ook weinig onkruid kost veel handwerk Betanal Actieleider M. de Laat: „Onze mensen doen spontaan mee'5 BESPREKING VIJF FRACTIEVOORZITTERS <j> NS-dochters moeten reserves aanspreken U wilt alles weten over de vouwkampeerwagen Travel-sleeper? Ga dan naar Autobedrijf Govers, Cart Fabr. Kort, binnenland buitenland 1HMMMi lATERDAG IN BRUSSEL andeelhouders Pe dupe ZWEVEND Amalga Holding n.v. gereserveerd7' over resultaat Zware explosie in Brussel KANDIDAAT Bieten verdragen géén onkruid, wél Betanal. Daarom neemt een goede boer geen risico en spuit Direct na opkomst 6-7L/ha WERKGEVERS: Si garen i n d i is tri e op marihuana voorbereid Engeland en EEG RIJDAG 7 MEI 1971 (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Indien van de zijde der akcentrales liet parool zou komen: al het bouwwerk plat", dan zou de vergrote meerderheid der bouwvak- crs in Breda en verre omgeving aan c oproep gehoor geven. Dit althans ag men uitmaken uit de woorden jn actieleider M. de Laat en zijn icdewerkers die hun tijdelijk actic- ntrum hebben opgeslagen in het V-kantoor aan de Boschstraat. ,We hebben soms moeite de boel de hand te houden. Oók in de wo- gbouw. Onze mensen doen spon- [an mee, ook de ongeorganiseerden. zijn nu zo'n 300 man bij onze ikacties betrokken in deze omge- ng. Daarvan zijn er trouwens maar een goede vijftig ongeorganiseerd." De heer De Laat trekt met zijn groep elke morgen om half zeven naar de bouwwerken om met de bouwvakkers te praten over doel en verloop van de acties. „De reacties zijn spontaan. Gooi de boel helemaal plat, zegt men vaak," aldus de lieer De Laat, die ook de reacties van het publiek gunstig noemt. „Heel wat be ter en positiever dan toen we het werk een uur onderbraken voor die vierhonderd gulden." Zelfs de mede werking van de politie is sportief en hartelijk, zeggen de actieleiders. Waarom nu al in actie? Er is toch nog tijd genoeg om te praten alvo rens de nieuwe cao ingaat? (juli a.s.). „Dat praten lukt nu juist niet," zegt de heer De Laat, „we hebben sinds oktober negen keer met de heren aan tafel gezeten, althans met hun vertegenwoordigers, want zelf kwamen ze niet. Dat was al zeen grievend voor de vakbeweging, maar wat nog erger was: die vertegen woordigers hadden strikte instruc ties. Zo'n gesprek liep dan al gauw vast, waarop de vertegenwoordigers andermaal overleg moesten plegen met hun opdrachtgevers. Het is dus geen wonder dat wij gingen denken: de werkgevers vertragen de zaak met opzet." Zoals bij elke staking zit er ook achter deze actie van de bouwvak kers veel oud zeer verscholen. Het is trouwens een heet hangijzer van ja ren her, dat thans bouwvakkers mid dels de nieuwe c.a.o. willen oprui men: het probleem van de vorstver- let-uitkeringen, die tot nu toe in wat lange winters, vooral voor vaders van kinderen aan al te schrale kant wa ren („Nog geen honderd gulden per week!" aldus de heer De Laat.) Oud zeer ook vanwege het koppel- bazensysteem („Mensen van onder aannemers verdienen met hetzelfde werk op dezelfde bouw meer dan de mensen van de hoofdaannemer") En dan als grootste steen des aanstoots: het door de werkgevers niet bij het C.O.B. aanmelden van uitbetaalde tariefionen, waardoor ziek of ar beidsongeschikt geworden bouwvak kers hun uitkeringen oiniaag zagen tuimelen omdat daarbij dan werd uit gegaan van him (veel lagere) basis- loon. Een actie leiden is geen eenvoudige zaak en de bouwvakbroeders die nog aan de slag zijn, hebben het makke lijker dan de heer De Laat en zijn ploeg die van 's morgens half zeven tot een uur of tien 's avonds in touw zijn, rondtrekkend, vergaderend, discussiërend en rapporterend. „We hebben thuis een foto achtergelaten zodat vrouw en kinderen niet ver geten hoe we eruit zien," zegt er een. „Het is een klein sociaal oorlogje, dat we voeren. Iedereen is wat ge spannen maar we hebben het in de hand," zegt de heer De Laat, „en we winnen het ook want we hebben ze allemaal achter ons. De mensen zijn ervan overtuigd dat ze recht hebben op wat ze vragen." M. DE LAAT sociaal (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL/BONN Zaterdagmorgen zal de Raad van Europese mieenschappen in Brussel bijeengekomen om de monetaire crisis bespreken. De EEG-raad zal in eerste instantie bestaan uit de nisters van Financiën van de lidstaten, maar het wordt niet on- larschijnlijk geacht dat ook de ministers van Landbouw en Eco- mische Zaken aanwezig zullen zijn. ommenlaar r -m Jaar bemoeit die kerk zich mee, zullen sommigen zich afge- iagd hebben bij het lezen van een etal berichten in de krant van .teren. Die berichten betroffen. Een conferentie van katholieken in de V.S. gaat de verenigde pres byteriaanse kerk steunen in een harde actie tegen de Amerikaan se oliemaatschappij Gulf Oil, in het bijzonder tegen de investerin gen van Gulf Oil in de Portugese kolonie Angola. Katholieke aan deelhouders is gevraagd zich te gen dergelijke steun aan Portu gal te keren. Een groep Amerikaanse priesters en zusters hebben vanuit Peru bij Amerikaanse parlementariërs ge protesteerd tegen het plan de sui- kerinvoer uit Peru te beperken. Zij noemen dit plan agressie te gen het onderontwikkelde en uit gebuite Peru. De landelijke priesterconferentie in Ecuador (evenals Peru een J Zuidamerikaans land) heeft scher pe kritiek geuit op het politieke ;i' systeem en de behoudende op- 1 stelling van de kerk in dat land. f Christenen, voornamelijk pries ters, protesteren, ageren zelfs, tegen onrecht dat vanuit de rijke landen gedaan wordt aan arme (ontwikke- igs)landen, en (in het geval Ecua ir) tegen onrecht van een feodale igering, die een arme bevolking iderdrukt en uitbuit. Protest dus igen de twee vormen van neo-ko- fflnialisme, waarmee vele volken in fwikkeling door de machthebbers ider de duim gehouden worden, 'ie zich' er nog over verbaast dat christenen zo'n protest laten horen, kan zich er beter over verbazen, waarom protesten uit de christelijke jpek zolang zijn uitgebleven en, in te veel gevallen, ook nu nog uitblij ven. I! En de tijd is voorgoed voorbij, dat I fcfv. een katholieke aandeelhouder Jpndags katholiek was en door de peek geld verdiende met zijn aan- jelen. De verantwoordelijkheid van Nn christen houdt niet op bij het pgin van de aandeelhoudersverga- Pïng. Die kan daar zelfs beginnen Ten stakingsactie heeft niet zo heel veel kans van slagen, als lp publieke opinie zich tegen de "akers keert. Het zal de bouwvak- lrs niet onbekend zijn, dat zij als lr°ep niet gerekend worden tot de Jeest noeste arbeiders van Neder- De verhalen, die de ronde °en over het lage tempo op de e'9ers, de kwaliteit van de nieuw- 0UW 6tc-' mogen overtrokken zijn an ^e' gebaseerd zijn op excessen, »n J"?' C'at c'e Nederlandse bur- 'de huidige prikstakingen in de ,„U"' ^et zeer gemengde gevoe- ins gadeslaat. gereserveerdheid van dit en ik kan omslaan in een duide- anti-houding Dat zal het geval len ook op woningbouwpro- |nC!) °P 9rote schaal het werk Ndt neergelegd. e ziebeweging heeft altijd hef e,-9eerd tegen de woningnood Er zal dan moeten worden beke ken of er geen maatregel denkbaar is, die geen al te grote nadelen zal hebben. „Het wordt kiezen tussen enlkele kwade oplossingen", aldus minister Witteveen gisteren. Het dagelijks bestuur van de EEG, zo wordt in Brussel vernomen, zou pariteitswijzigingen van één of en kele landen principieel onjuist ach ten. Het wordt in EEG-kringen niet fair geacht dat Europa de pro blemen van Amerika op deze manier zou moeten oplossen. „Het kwaad dient bij de wortel worden aange pakt, d.w.z. in de eerste plaats in Amerika zelf", aldus EEG-zegslie. den. Tenslotte, zo zeggen zij, is de crisis te wijten aan het overkomen naar Europa van fundamentele A- merikaanse probletnen. Wat dit betreft, de Amerikaanse minister van financiën, John Co- nally, zei gisteren dat een beslissing over een wijziging in de pariteiten bij andere landen dan de VS berust. De monetaire situatie zou volgens Conally niet voor een groot deel te wijten zijn aan het Amerikaanse beleid of zwakte van de dollar. De Westduitse minister van Eco nomische Zaken, Karl Schiller, heeft zich als voorstander uitgesproken voor een „zwevende" mark op de deviezenmarkt. Hij stuit daarbij op fel verzet van landbouw en indus trie. Een zwevende mark zou wel vergezeld moeten gaan van enkele steunmaatregelen die tot doel heb ben de economie te stabiliseren. Hij gaf echter geen bijzonderheden. Bondskanselier Willy Brandt heeft meegedeeld dat zijn regering zich vóór aanstaande maandag zal uit spreken. Duitsland zou zelfs zelf standig maatregelen tegen de toe vloed van dollars overwegen wan neer het EEG-overleg van dit week einde geen resultaat oplevert. Intussen beraadslagen financiële deskundigen uit de EEG-lidstaten al sinds gisteren in Brussel over de situatie. Dit Monetaire Comité doet zijn werk in het diepste geheim, zodat de eventuele conclusies voor lopig nog wel onbekend zullen blij ven. Volgens welingelichte kringen staat deze commissie op het stand punt dat een revolutie van de munt van één of meer staten desastreus zou zijn voor het gemeenschappe lijk landbouwbeleid. EEN OFFICIëLE commissie, die het loonconflict van de stakende Britse PTT-ambtenaren heeft onderzocht, heeft met twee stemmen tegen een loonsverhoging van negen proeent aanbevolen. Dit is slechts één procent meer dan de PTT-directie had aan geboden. Het zou niet begrepen worden als men die woningellende door een staking zou verlengen. Daarvan zouden dan immers vooral weer de mensen met kleine beurzen de dupe worden, want bij deze groep is de woningellende nog het grootst. De duizenden bouwvakkers bij het begin van hun demonstratietocht door Amsterdam. ROTTERDAM Het bestuur van Amalga Holding n.v. (Etna, Daal- derop en DRU) ziet de resultaten voor dit jaar met enige gereserveerd heid tegemoet, zo is op de jaarver gadering desgevraagd meegedeeld' Van de overneming ,van machine fabriek Kiekens n.v., die woensdag bekend werd gemaakt, verwacht het bedrijf een verdere spreiding van de activiteiten. Het rendement van Kie kens noemt men goed. Aandeelhouders gingen akkoord met het dividendvoorstel 4.40 per aandeel van ƒ20), hoewel enige kri tiek geuit werd op de hoogte van de pay-out van 44 pet. Hierop werd ver klaard dat het restant van de netto winst (bijna 6 min.), aangewend zal worden ter versteviging van het eigen vermogen, zodat het aantrek-, ken van vreemd vermogen beperkt kan blijven. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL (ANP). Een zware explosie heeft gistermiddag een ge bouw van vier verdiepingen te Ukkel vrijwel vernield. Bij de explosie werd een tiental mensen gewond. De oor zaak van de ontploffing is een lek in de gasleiding. In de wijde omgeving is veel se na- de aangericht. Honderden ruiten zijn gesneuveld. Volgens een eerste schatting zou er voor meer dan een miljoen gulden schade zijn aangericht. Volgens een van de bewoners van het gebouw werd er al gedurende vijf dagen aan de gasleiding gewerkt en trachtte men een lek te ontdekken omdat de bewoners een gasreuk meenden waar te nemen. BIJ BOTSINGEN tussen de politie en ongeveer 10.000 mensen, die grond in de buurt van Lima bezet hadden, is gisteren 1 dode gevallen en wer den 65 mensen gewond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bestrijding van de inflatie was een van de hoofd punten in het beraad tussen de fractievoorzitters van KVP, AR, CHU, VVD en DS '70, dat gisteren de hele dag werd voortgezet. Zaterdag zal het derde gesprek tussen de vijf fractievoorzitters worden gehouden. Die dag nog zullen de fractievoorzitters hun Kamerfracties verslag doen van het verloop der besprekingen. De besprekingen tussen de fractie voorzitters worden gehouden op ini tiatief van dr. Veringa (KVP). Het gesprek had plaats in het kantoor van het college voor de Scheepsbouw, waarvan mr. Biesheuvel (AR) voor zitter is. Hét overleg van gisteren heelt niet tot conclusies geleid. Slechts zeer glo baal werd over enkele onderdelen van het gewenste regeringsbeleid ge discussieerd. Uitgangspunt hierbij was de huidige financieel-economi- sche situatie, waarover de allernieuw ste gegevens van het Centraal Plan bureau ter tafel kwamen. Besproken werd welke mogelijkheden er zijn om een zodanig uitgavenbeleid te voeren dat enerzijds enkele knelpun ten in de samenleving kunnen wor den aangepakt en anderzijds de in flatie krachtiger kan worden bestre den. Hierbij is van gedachten gewis seld over de mogelijkheden van de te verwachten stijging van de over heidsuitgaven af te remmen. De ge hele sociaal-economische situatie is in dit verband bekeken, waarbij spe ciaal van gedachten gewisseld is over het gewenste overheidsbeleid ten aanzien van ionen en prijzen. Intussen blijft mr. Biesheuvel de belangrijkste kandidaat voor het pre mierschap. Hij zou echter pas een (ADVERTENTIE) L 471/22 Betanal formatieopdracht willen aanvaarden, als de kans op slagen van de forma tie bijzonder groot moet worden ge acht. De „terreinverkenning" tussen de vijf fractievoorzitters zal kunnen re- sultereq in eindconclusies, die aange ven waar de geschilpunten tussen de confessionele partijen aan de ene kant en de VVD en DS '70 aan de an dere kant liggen en die tevens duide lijk maken op welke punten een ak koord tussen de vijf partijen moge lijk is. Zaterdag wordt in ieder geval een belangrijke, wellicht beslissende dag in het Haagse politeke overleg. Na de vergadering van de vijf fractieleiders zullen in ieder geval de fracties van KVP, AR en CHU en waarschijnlijk ook die van de VVD en DS '70 bijeen komen om de' resultaten van de be sprekingen te vernemen. Dan zal men moeten komen tot een stellingname voor het dinsdag en woensdag te houden Kamerdebat over de voor dracht van een kabinetsformateur aan koningin Juliana. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De dochteronderne mingen van de Nederlandse Spoor wegen zullen eerst hun reserves moe ten aanspreken voor zij in aanmer king komen voor een volledige ver goeding van de geleden verliezen. Dit in tegenstelling tot de particu liere busbedrijven en semi-overheids- bedrijven als de BBA. De staatssecretaris voor Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keyzer, heeft dit meegedeeld in de Tweede Kamer. De voor dit jaar tot veertig miljoen verhoogde subsidie voor het streekvervoer gaat voor dertien mil joen naar particuliere ondernemers, voor zeven miljoen naar semi-over- heidsbedrijven en voor twintig mil joen naar NS-dochters. De NS-bus- bedrijven verzorgen ruim zestig pro cent van het Nederlandse streekver voer. (Van ouze verslaggevers) AMSTEEDAM/DEN HAAG/DEN BOSCH Terwijl de bouwstaking zich verder uitbreidde en ongeveer 5.000 bouwvakkers uit Amsterdam en wijde omgeving een massale be toging hielden in de hoofdstad, spui den de werkgevers in het bouwbe drijf ernstige kritiek op de werkne mersbonden. „De bonden liegen. Ze verlakken de zaak. Als ze meer willen hebben dan we in principe overeen zijn ge komen, moeten ze dat eerlijk zeggen, maar niet gaan beweren dat wij in feite minder willen geven dan over eengekomen is", aldus een geëmotio neerde heer J. de Groot van de Eaad van Bestuur in het bouwbedrijf op een persconferentie in Den Haag. Zijn voorzitter, ir. H. Prins: „Wij als werkgevers begrijpen die hele actie niet, zolang we niet precies we ten wat de werknemers nou eigen lijk willen. In principe zijn we het eens over een reële loonsverbetering van 2,75 procent dit jaar en hetzelf de percentage in 1972, maar nu het op uitwerking van die principe-over eenkomst aankomt, moeten de werk nemers niet ineens meer vragen". Knelpunt van de zaak is zoals bekend dat de onderhandelings delegaties er niet in zijn geslaagd de overeengekomen loonsverbetering in een cao-formule vast te leggen. De bouwbonden van NKV, CNV en NW hebben zich gisteren alsnog bereid verklaard met de werkgevers in de bouw te onderhandelen over een één-jarige cao (voor dit jaar) op basis van wat voor de stukadoors is overeengekomen. Na de demonstratie in Amsterdam een stoet van 2 km trok van het Weteringcircuit door het centrum naar het Beursplein kondigde ABB-bondsbestuurder Rinus Jansen aan, dat met de Centrale Commissie Bouwnijverheid overleg gepleegd zal worden over een landelijke demon stratie in Den Haag. Hij stelde dit voor, omdat de betoging van giste ren „een groot succes" was. „De strijd van de bouwvakkers is niet los te maken van die van de strokarton arbeiders, de metaalarbeiders en het sleepbootnersoneel", zo zei Rinus Jansen. Hij kondigde scherpere ac ties aan als het overleg over de bouw-cao zou mislukken. „Nieuwe" prikacties werden giste ren gemeld uit o.a. Den Bosch, Box tel, Dordrecht, Rotterdam, Leidschen- dam en Haarlem. A (Van een onzer verslagegvers) EINDHOVEN De Willem Il-si- garenfabrieken n.v. te Valkenswaard hebben het merk „Uana-Stick" laten registreren. Hoewel de omschrijving zo ruim is dat elke sigaar of tabaks soort onder dat etiket kan vallen, wordt aangenomen dat het merk in reserve wordt gehouden voor het ge val soft drugs in rookwaren mogen worden verwerkt. Aangenomen wordt dat de Neder landse tabaksindustrie wel onder zoekt in hoeverre marihuana-siga- ren en -sigaretten eventueel in het assortiment kunnen worden opgeno men, maar van concrete produktie- plannen lijkt nog geen sprake te zijn. kijk, bijgelovig zijn we natuurlijk niet, u niet en ik niet, maar toch, hè? Als je nou bedenkt dat de politieke breinen in Den Haag mo menteel welgeteld het dertiende ka binet van na de oorlog in elkaar aan het timmeren zijn, dan denk je toch even. Dat is gewoon menselijk. Je krijgt er onwillekeurig een iets harder hoofd in, dan wanneer het bijvoor beeld om het twaalfde of het veer tiende kabinet zou gaan. Ik wil niet beweren dat het nieuwe kabinet een ongeluksploeg wordt, maar van de andere kant weet je maar nooit! Overigens hebben we natuurlijk? braaf? alle? mogelijke? vertrouwen? in de nobele bedoelingen van de heren kabinetmakers, dat hebben we al sinds de middeleeuwen, maar je wilt toch wel eens weten wat er nu gaande is. Volgende week komt de formatie in de Tweede Kamer, maar veel wijzer worden we daar, vrees ik, niet van. Speculant: En verdienen dat we doen, gewoon te dol(lar), man! En dan die andere: Mark toch hoe stark De doorsnee Nederlander is beslist geen speculant (de doorsnee Neder lander heeft trouwens niets aan het begrijpen van deze zaken, want hij wordt er geen cent wijzer van). Geen speculantentype dus, want de doorsnee Nederlander is „eerlijk, netjes en betrouwbaar" Dat vinden althans de Engelsen, die in een enquête van de Sunday Times zijn ondervraagd. Die Britten hebben zelfs zo'n hoge pet van ons op, dat maar twee procent van hen denkt dat de Nederlanders zich te veel met sex bezig houden. Dat mag zijn, maar ze zijn er wel de hele dag OVER bezig. Nog even over dat speculeren. Ui teraard is dat niet iets wat alleen is voorbehouden aan de „big spen ders". Ook de kleine man mag zijn gokje wagen, al is het maar in de toto, of in de Duitse Lotto. En dat kan leuke (bruto) resultaten opleve ren. Een inwoner van het Westduitse Hagen is deze week in één klap een miljoen gulden rijker geworden: hij had op zijn Lottoformulier twee rij tjes goed aangekruist. Hij loopt nu met een (miljon)air rond. Mag ik u voorts verwijzen naar de rubriek Verantwoording, enkele pa gina's verderop, alwaar ik een reeks onthullingen doe, waarbij vergele ken menig jaarverslag of politiek partijprogram geheimschrift is. En tot slot geen dank voor de zeer weinige felicitaties bij de gelegen heid van mijn vierde verjaardag (gisteren, 6 mei). Het wordt al een hele kleuter, hè? Maar behalve dronken mensen zeggen ook kinderen soms de waar heid. Tot morgen. MERIJN BRUSSEL (ANP) In bevoegde kringen in Brussel verluidt dat de Franse delegatie, maandag in de mi nisterraad van de EEG, die gewijd is aan de voorbereiding van de onder handelingen met de Britten (dinsdag en woensdag), een voorstel ter tafel zal leggen betreffende de Britse deel neming aan de financiering van de EEG. IN DE AMSTERDAMSE haven is gisteren het lijk van een 60-jarige stuurman van het Amerikaanse ko- lenschip de Penntradei1 gevonden. (ADVERTENTIE) Rooseveltlaan 196, Bergen op Zoom. Tel.01640-33910 Noordweg 271, Middelburg. Tel.01180-3659

de Stem | 1971 | | pagina 1