Johan Cruyff met 2 goals de grote uitblinker in het Feijenoord-stadion René Pijnen blijft eerste WINDHONDENRENNEN meer sport clan wij wel denken Geweldig herstel van Ajax sport ters irs en iten CHT tS Panathinaikos uitgeschakeld tussenstand toto ONVERWACHT Twee leiders in Ronde Romandië REVANCHE VAN VERBEECK Hassio van Wijk B-trainer bij AZ DONDERDAG 6 MEI 1971 >AAl jeeswarenfabriek -n |:nde Lussen 5 en 7 fcontact 01600-22 511 indiensttreding venstaand adres. Pim Doesburg grijpt in, voor Johan Neeskens gevaarlijk kan worden. SPECTACULAIRE FINALE Sparta raakt 2 keer voor sprong kwijt (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De meest boeiende finale om de KNVB- beker van de laatste jaren heeft geen winnaar opgeleverd. Twee gelijkwaardige tegenstanders, (een technisch sterker Ajax, met een meer inzet tonend Sparta) hebben de 65.000 toeschouwers een geweldige voetbalavond bezorgd. Tweemaal 45 minuten normale speeltijd en tweemaal een kwartier ver lenging waren niet genoeg om een definitieve winnaar aan te wijzen in dit spectaculaire duel. Prins Claus was voor niets geko men, tenminste voor wat betreft het uitreiken van de beker. Er is een tweede duel nodig tussen de twee energiek spelende titanen, die gis teravond in de kuip elk twee keer tot scoren kwamen. Sparta, voor wie het de laatste kans was om een internationaal toer nooi te spelen volgend seizoen de Europacup II nam twee keer een voorsprong via Kowalik en Visser, maar Ajax kwam beide keren goed terug via de absolute uitblinker Jo han Cruyff. De verlenging bracht r eveneens geen uitkomst, zodat Ajax nog steeds kans heeft zijn trilogie te te voltooien, de KNVB-beker, Euro pacup en landstitel. De eerste minuten waren beslis send voor Sparta, dat via de snelle Kristensen, Klijnjan en de actieve Kowalik weer vast terug in de equipe van Kessler fel op de aanval speelde. De Rotterdammers, die zeer verdienstelijk begonnen, maakten echter de fout het spel te reel in de breedte te houden. Dat speelde precies in de kaart van de Ajax-defensie, die de eerste aan valsgolven gemakkelijk kon onder scheppen. Neeskens vatte post bij Heijerman, Suurbier bij Kristensen vn op links werd de zaak beheerst aoov Njco Rijnders. In de laatste instantie was er dan nog de be trouwbare aanvoerder Vasovic. Dan was wat Ajax produceerde na net Rotterdamse openingsoffensief toch van beter gehalte. Wat Cruyff de fameuze balgoochelaar in samenwerking met Piet Keizer pres- eerae, was grandioos. Suurbier had ver opgedrongen, dat ligt hem SALONIKI (ANP) Panathinai- /ls tn woensdag uitgeschakeld in de rv i les van ',et toernooi om de uriekse voetbalbeker. De tegenstan- P van Ajax in de finale van de opacup verloor in Saloniki met °"f—3 van Paok. iv toesc'houwers zagen hoe Pa- vnn- ukost na 53 minuten een 1-0 j. pronS had genomen door tref- j van Domazos en Tomaras, doch Lna werd de Griekse kampioen ]pv/t!np,ek* door een wild aanval- r™ poak dat tussen de 59e en 62e !llLUtiPanathiniaikos een grote des- j i e bezorgde. Parides met twee Ee, pun'un en Safaris met éné tref- kni 2?r®?en er voor dat Panathinai- iplfo aa'ste vier van de Griekse er met haalde. (ANP) De tussen- miniv,m me'dingen van de prijs (Wm rs ln sP°fttoto 42 was woens- ai,,!"''reien: eerste prijs: twee mei Ben)» 1 tweede prijs: 125 meldingen Prik- wï1S'' meldingen, extr f J o75 meldingen. uitstekend eerst in het zijnet geknald, waarna Sparta tot twee keer toe zeer goed wegkwam. Beide keren na flitsende acties tussen Cruyff en Keizer. Ter Horst kon beide keren niet anders doen dan de bal in paniek over de lijn knallen. Het dichst kwam Ajax bij een tref fer toen Hulshoff vanaf veertig me ter een geweldig schot losliet, dat afketste op de lat. Daarna kreeg Sparta wat meer vat op het epel. Het kon weer werken aan enkele tegenaanvallen. Ajax doelman Stuy kreeg schoten te verwerken van Venneker (uit een vrije trap) en Heijerman, maar Ajax gaf nog geen krimp. Het uit verkochte Feijenoord-stadion hoefde het in de eerste helft van dit boei ende treffen echter niet zonder doel punten te stellen. Vijf minuten voor rust zette Kristensen voor. Stuy liet de bal los en de Ajax-doélman zag vertwijfeld hoe Kowalik keihard in schoot. Een dure fout waaruit Sparta moed putte. Klijnjan kwam vlak voor rust bijna tot een tweede Rot terdams doelpunt, na een prachtige een-twee-oombinatie met Kristen sen, maar hij schoot naast. Ajax wenste zich niet bij die 10 achterstand neer te leggen. Het be gon na de hervatting met een sterk offensief. Michels had Blankenburg op de plaats van Mühren gezet om de aanval meer kracht te geven. Na enkele mislukte pogingen had Ajax in de zeventiende minuut na rust succes. Terwijl Kowalik geblesseerd in het Amsterdamse strafschopge bied lag, liet arbiter Van Ravens het betekende zijn afscheidswed- strijd, deze topper rustig doorspe len. Ajax benutte deze numerieke meerderheid kundig. Een fraaie combinatie tussen Cruyff en Swart werd door Cruyff op mag nifieke wijze afgewerkt. Tegen zijn vlammend schot had Doesburg geen schijn van kans: 11. De strijd werd harder. Ajax voel de zijn kans. Keizer zag een keihar de inzet net overgeranseld door de Sparta-goalie Doesburg, maar wat niemand verwachtte gebeurde. Het doelpunt kwam aan de andere kant. Visser gaf Sparta waar de Rotter dammers alleen nog maar op durf den hopen. Dezelfde Visser, die en kele minuten tevoren in het boekje van Van Ravens genoteerd werd we gens onbeheerst spel. Hij brak alleen door. Stuy kwam zijn doel uit en na die botsing caramboleerde de bal met vreemd effect op een onmoge lijke wijze in het Ajax-doel. Het pleit voor de equipe van Mi chels dat het incasseringsvermogen had deze klap op te vangen. Ajax gaf zich niet gewonnen, het vocht door. Michels haalde Neeskens eruit en bracht een verse kracht in het veld in de persoon van Surendonk. Tien minuten voor het einde had de taktiek van Michels succes, en weer hoe kan het anders via de ma gistraal spelende Cruyff, die her haaldelijk genomen werd door de Sparta-verdedigers. Uit een pass van Van Dijk ging de bal ineens langs Doesburg. De strijd lag weer open. Een boeiende wed strijd. Kowalik en Heijerman kwa men nog dichtbij een Sparta-treffer, evenals Hulshof voor Ajax, maar de verlenging zou de beslissing moeten brengen. Het gebeurde niet. Goals bleven verder uit en de cup-finalis ten moeten daardoor een tweede wedstrijd gaan spelen. TON KOOMEN Sparta op weg naar een 1- g. Met dit schot zou Kowalik Ajax-keeper Stuy gaan verslaan. BARCELONA (ANP) ln de zes de etappe zijn de renners weer eens gezamenlijk over de eindstreep ge komen. De consequenties waren dat René Pijnen zijn leiderstrui behield en dat de bonificaties opnieuw ten deel vielen aan de sprinters. Eddy Peetman zorgde voor de derde Bel gische triomf, nadat de Nederlan ders al twee ritoverwinningen had den behaald en een zege naar Frank rijk was gegaan. Op weig naar Barcelona viel de ka ravaan al na 26 km volkomen stil. Een gesloten spoorwegovergang stopte het veld en dwong de renners 32 minuten te wachten voor de bo men weer omhoog gingen. De koers werd geneutraliseerd en aan de voet van- de beklimming naar de pas van de Lille werd opnieuw het startsein gegeven. Mascaro (Spa) kwam als eerste boven, gevolgd door Zoete melk, Balague (Spa), Steevens en onmiddellijk daarna door de volle dige groep. De ontsnappingspogingen die daar na op touw werden gezet, hadden geen resultaat. De winst die Gon zalez Linares, Ventura Diaz, René Pijnen, Anatole Novak en anderen opbouwden, groeide nimmer uit bo ven een handvol seconden en ook deze rit uit de tot nu toe in zijn koersverloop vlakke Vuelta, werd op nieuw beslist in de laatste meters. Eddy Peelman behaalde zijn tweede ritoverwinning door Guimard, Gode- froot en Karstens net voor te blijven. De uitslag van de zesde etappe: 1 Peelman (Bel.) 149 km van Sp.- lou naar Barcelona in 3 uur 28 min. en 9 sec., met tijdsvergoeding 3.27,49; 2 Guimard (Fra) 3.28,09, met tijds vergoeding 3.27,59; 3 Godefroot (Bel) 3.28,09, met tijdsvergoeding 3.28,05; 4 Karstens (Ned.) 3.28,09; 5 Perure- na (Spa), 6 Saez (Spa), 7 Raes (Belg), 8 Loys (Belg), 9 Letort (Fra), 10 Moddeman (Wdl.), 11 Pijnen (Ned., 12 Krekels (Ned.), 13 Cuevas (Spa), 14 Marien (Belg), 15 Sanchez (Spa), 16 Hutsebaut (Belg), 17 Via- nen (Ned.), 18 Tamames (Spa), 19 Dolman (Ned.), 20 Lopez Rodriguez (Spa), 26 Steevens (Ned.), 30 Van Katwijk (Ned.), 40 Tabak (Ned.), 42 N (Van onze sportredacteur) BREDA Is windhondenrennen sport of is het dat niet? Outsiders houden het op het laatste, „want" - zeggen ze - „de menselijke inbreng bij het leveren van de prestaties, zoals de paarderennen die kennen, ontbreekt". Degenen die zich met windhondenwedstrijden bezighouden stellen zich echter op het standpunt dat hun activiteiten wel degelijk onder „sport" te rangschikken val len, Hanteert men, als scheidsrech terlijke beslissing, de in Nederland geldende voorwaarde om als sport" erkenning te genieten dan is de uitslag voor het windhondenrennen negatief. Want windhondenrennen is niet ondergebracht bij de NSF. De „Nederlandse commissie Wind hondenrennen Sport" onderzoekt momenteel de mogelijkheden om bij de NSF binnen te komen. Wie ech ter weet hoe lang de dammers en schakers erover moesten doen om voor „sporters" aangezien te wor den, kan vermoeden dat het wind hondenrennen die erkenning niet van vandaag op morgen zal heb ben. „En toch", zegt bestuurslid van de nationale commissie en voorzitter van de Bredase Windhonden Ren Vereniging F. van Dongen uit Ter- heijden, „vind ik het aantoonbaar dat wij sport beoefenen, ook al ko men we - in tegenstelling tot de jockeys - niet in de baan. Maar onze inspanning en bemoeienis met het dier is even groot. Ga maar eens na wat het betekent om een hond zo te trainen dat hij geschikt is om te rennen. Dat kost enorme inspannin gen waarvan ik zeg: daarmee draagt de eigenaar wel degelijk bij in het succes van de prestatie. Er wordt nogal eens geringschattend gedaan bij het beoordelen van onze sport- status. Zo van: die lui staan toch alleen maar langs de kant. Men vergeet dat onze conditie in verhou ding even groot is als die van de honden. Wij zijn dagelijks 2 tot 3 uur intensief bezig om ze voor te bereiden op de rennen. Dat vraagt zoveel loop-beweging dat onze con ditie echt de sportlimiet wel haalt". Het gedrang van de whippets, de greyhounds en de afghanen achter het hazenvel is een sportieve bezig heid (laten we het daar voorlopig maar op houden) icaar zich nog niet zo erg veel Nederlanders mee bezig houden. De heer Van Dongen schat het aantal leden op 1000 verdeeld over 14 verenigingen) en de in de rensport actieve honden op rond 450. F. van Dongen: „Als je nagaat wat wij ervoor moeten doen, dan be oefenen we wel degelijk sport." Geen al te imponerende cijfers, „maar" zegt de heer Van Dongen eerlijk, „dat is onze eigen schuld. We hebben eigenlijk nooit goede propaganda gevoerd voor het wind hondenrennen. Maar we zijn het wel van plan. In de toekomst gaan we onze public relations beter verzor gen. We zullen eens bekijken hoe". Datzelfde - oriënterende activiteiten - geldt voor de NSF-aansluiting, waartoe de behoefte vooral om fi nanciële redenen bestaat. De heer Van Dongen: „We onderzoeken in de nationale commissie momenteel in hoeverre een verzoek bij de NSF kans van slagen heeft. Mocht die mogelijkheid groot zijn, dan stellen we onze kandidatuur. Een eventuele aansluiting zou onze geldelijke zor gen aardig kunnen verlichten, want dan komen we in aanmerking voor subsidie en kunnen we profiteren van de toto". Dat ruggesteuntje kan best ge bruikt worden, zo blijkt, want wind hondenrennen is een dure sport. „Je moet rekenen", becijfert de heer Van Dongen, „dat een hond in totaal zo'n 700 of 800 gulden heeft gekost als hij klaar is om aan wedstrijden mee te doen. Ben je zo ver, dan gaan de reiskosten tellen. Ik schat dat deelname aan een ren - ver plaatsing, inschrijfgeld, consumpties - ongeveer dertig gulden kost. Privé, bedoel ik. Voor de verenigingen zijn er de zware lasten van huur en materiaal. Die uitgaven liggen be hoorlijk hoog". De windhondenren-vereniglngen, zouden daarom aardig, geholpen zijn met een deel uit de toto-pot. Mocht uit die ruif niet gegeten kunnen worden, dan is er altijd nog de mogelijkheid van een totalisator zo als in Engeland. „Levende roulette daar", zegt de heer Van Dongen vol afschuw, fn de windhondenrenwe- reld zijn de meningen over dit gok- element verdeeld. De ene groep vindt dat het paard van Troje ermee binnengehaald wordt, het andere deel ziet wettelijke toestemming als een dringende behoefte. Die laatste categorie houdt zich momenteel ille gaal bezig met gokken op de hon- denrennen. „Ik wil daar verder niet op ingaan", aldus de heer Van Don gen, „want het is wettelijk verboden te gokken. Ik kan alleen uw opmer king bevestigen dat het gebeurt". Zijn prognose voor de toekomst: „er zal wel ooit een totalisator komen. Die ontwikkeling is niet tegen te houden". Al-met-al, lijkt windhon denrennen een sportieve bezigheid die alleen de financieel hogere klas se kan opbrengen. „Neen", werpt de heer Van Dongen tegen, „in de praktijk blijkt van niet. Als ik onze vereniging bekijk, dan zijn er ge noeg - wat je in dit verband zou kunnen noemen - minder draag- krachtigen die het er graag voor over hebben". De vereniging waarvan de heer Van Dongen, voorzitter is, telt onge veer 60 leden. Ze komen uit alle delen van Brabant (waar in de loop van de jaren de banen - Tilburg, Eindhoven, Son - verdwenen, maar clubs bleven bestaan) en Zeeland (waar geen vereniging is gevestigd). De Bredase Windhonden Ren Vere niging - gaat secretaresse mejuf frouw C. Lepten na - mag gerekend worden tot de 5 grootste in Neder land. „Procentsgeurijs", aldus mejuf frouw Leyten, „zijn we de laatste 5 jaar aardig gegroied". De heer Van Dongen vult aan: „maar we zouden graag nog groter worden. Misschien lukt het als we meer reclame gaan maken voor onszelf". Een eerste bij drage daartoe kan zondag geleverd worden, want dan zijn er op de baan achter het Bredase sportcen trum nationale wedstrijden. Daaraan voorafgaand, recipieert het bestuur (om 10.00 uur in het paviljoen op de baan) bij gelegenheid van het zilve ren jubileum. De rennen - die om 11.00 uur beginnen en rond 16.00 uur eindigen - zijn een Nederlandse primeur, want „Breda" is de eerste wedstrijd die gaat meetellen voor een pas ingesteld nationaal clubkampioen schap. PETER HEERKENS. Benjamins (Ned.), 44 Rentmeester (Ned 47 Poulidor (Fra), 49 Zoete melk (Ned.), 51 Schepers (Ned.), 70 Prinsen (Ned.), allen 3.28,09. Het algemeen klassement: 1. Pij nen (Ned.) 25.26.22; 2. Castello (Sp.) op 51 sec.; 3. Guimard (Fr.) op 1.01; 4 Paranteau (Fr.) op 1.07; 5. Peru- rena (Sp.) op 1.21; 6. Lasa (Sp.) op 135; 7. Linares (Sp.) op 1.37; 8. Bracke (Bel.) op 1.39; 9. Ocana (Sp.) z.t.; 10. Saez (Sp.) op 1.40; 11. Gode froot (Bel.) op 1.42; 12. Dolman (Ned.) op 1.43; 13. Zoetemelk (Ned.) z.t.; 14. Vianen (Ned.) op 1.44; 15. Gomez Moral (Sp.) z.t.; 16. Rosiers (Bel.) op 1.45; 17. Poulidor (Fr.) z.t.; 18. .Cuevas (Sp.) op 1.46; 19. Santa- marina (Sp.) z.t.; 20. Tamames (Sp.) op 1.47; 21. Karstens (Ned.) op 1.48; 29 Krekels (Ned.) op 1.56; 40. Tabak (Ned.) op 2.00; 47. Van Katwijk (Ned.) op 2.04; 48. Prinsen (Ned.) z.t.; 55. Schepers (Ned.) op 2.11; 56. Rentmeester (Ned.) z.t.; 83. Steevens (Ned.) op 5.41; 91. Benjamins (Ned.) op 15.30. EST AV A YER-LE-L AC (ANP) In de ronde van Romandië zijn er na de eerste dag twee leiders: Fran co Bitossi en Patrick Sercu. Sercu won het eerste deel van het pro gramma met Bitossi op de tweede plaats, later op de dag won Bitossi de tweede rit met Sercu pal achter hem. Rini Wachtmans de enige Ne derlander in deze ronde eindigde respectievelijk als 7e en 4e, steeds in dezelfde tijd als de winnaar. Hij behoort daardoor tot de grote groep van 60 die ex aequo op de 3e plaats staat met 30 seconden achterstand op Bitossi en Sercu die die voor sprong danken aan bonificaties. De uitslag van de le halve etappe: 1 Sercu (Bel) 131 km in 3u 5 min 28 sec. (met bon. 3.05,08), in dezelfde tijd: 2 Bitossi (It), 3 Basso (It), 4 Motta (It), 5 Petterson (Zwe), 6 Nasen (Bel), 7 Wagtmaois (Ned), 8 Fritz (Wdl), 9 Martinez (Spa), 10 Van den Bossche (Bel). De uitslag van het 2e gedeelte: 1 Bitossi (It) de 79,6 km in 2.07.20 (met tijdsvergoeding 2.07.00), 2 Sercu (Bel), z.t. (met tijdvergoeding 2.07.10) 3 Fritz (wdl), 4 Wagtmans, 5 Zilioli (It), 6 Claes (Bel), 7 Rey- niers (Bel), 8 Gimondi (It), 9 Lie- vens (Bel), 10 Pintens (Bel), allen z.t. als Bitossi. Het algemeen klassement is: 1 Bitossi en Sercu 5.12.08., 3 ex aequo ongeveer zestig renners (o.w. Wagt mans) in 5.12.38. KAMERIJK (ANP) Frans Ver- beeck heeft in de eerste etappe van de 4-daagse van Duinkerken revan che genomen op Roger de Vlae- minck. Hij versloeg hem in de sprint voor de eerste plaats en daar mee nam Verbeeck wraak voor de afloop van de Waalse Pijl. Hij ein digde toen als tweede achter Roger de Vlaminek die hij beschuldigde van onsportiviteit door weinig kop- werk te doen en toch mee te spur ten. In Kamerijk gisteren, rekende Verbeeck duidelijk af. In het alge meen klassement staat Charley Grosskost eerste. Hij won de pro loog, een tijdrit, en eindigde in het peloton waaruit Verbeeck als win naar kwam. De uitslag: 1. Verbeeck (Bel) de 197 kilometer in 4.50.25 (met tijd vergoeding); 2. Roger de Vlaeminck (Bel 4.50.30 (met tijdvergoeding); 3. Jansen (Ned) 4.50.33 (niet tijd vergoeding); 4. Kerremans (Bel) 4.50.35; 5. Van Roosbroeck (Bel) z.t.; 6. Van Thygem (Bel) z.t.; 7. Riotte (Fra) z.t.; 8. Hoban (GB) z.t.; 9. Hoekstra (Ned z.t.; 10. Tschan (W-Dl) z.t. ;25. Bravenboer (Ned) z.t.; 27. Van Leeuwen (Ned) 4.50.35; 1 32 Gerrits (Ned); 36. Kisner (Ned); 07 Van der Vleuten (Ned); 67 Frij- ters (Ned) allen 4.50.35; 77. Van Midden (Ned) 4.57.50. Johnny Brou wer (Ned) heeft de strijd ge staakt. Het algemeen klassement: 1. Grosskost (Fra) 4.59.47; 2. Roger de Vlaeminck (Bel) 4.59.59; 3. Morten- sen (Den) 5.00.10; 4. Leblanc (Fra) z.t.; 5. Verbeeck (Bel) 5.00.12; 6. Hoban (GB) z.t.; 7. De Baert (Bel) z.t.; 8. Hezard (Fra) z.t.; 9. Dierickx (Bel) 5.00.13; 10. Catieau (Fra) 5.00.18; 14. Harry Jansen (Ned) 5.00.23; 16. Van der Vleuten (Ned) z.t.; 41. Van Leeuwen 5.00.37; 45. Bravenboer en 46. Frijters 5.00.39; 51. Gerrits 5.00.42; 55. Hoekstra 5.00.44; 66. Kisner 5.00.52; 77 Van Midden 5.08.37. (Van onze correspondent) ALKMAAR Hassie van Wijk, die onlangs zijn rentree maakte in het eerste elftal van AZ'67, zal vol gend seizoen fungeren als b-trainer van i de Alkmaarse club en als zoda nig dus de rechterhand zijn van coach Cor van der Hart, die zoals gisteren bekend werd de resterende wedstrijden van dit seizoen de training van AZ'67 niet mag leiden, heeft Van Wijk zelf verzocht deze functie te bekleden. Gedurende de laatste wedstrijden van de huidige competitie -zal de training van AZ'67 worden verzorgd door Piet Ouderland. die dit seizoen hulp-trainer naast Robert Heinz is geweest.

de Stem | 1971 | | pagina 5