olgers PRIJS5LAGKLANTEN ZITTEN B0ED.JMET 6MTHANDELSPRIJS! ,,'s Avonds uitgaan is er niet meer bij" Schutter tart achtervolgers KOOP OOK MET OPEN OGEN! Nieuwe reeks aanslagen in Belfast prijsslagklanten kopen met open ogen zij vergelijken prijs en kwaliteit en zien duidelijk de enorme voordelen van de massa verkoop in de prijsslag VLEESSCHOTELS KOP EN SCHOTELS binnenland buitenland HUISHOUDEN TEGEN DE WET Zee bij IJmuiden niet geschikt als zwemwatei HANDIG IN WEEKEND OF VAKANTIE w, j DOPERWTEN KERSEN COCA COLA TONIJN WORTELEN KNAKWORST APPELSAP 40+KAAS VOOR MOEDERDAG VOOR MOEDERDAG VUURVASTE STEELPAN VACUUM KOFFIE. EIER- BESCHUIT THEEZAKJES CHOCOLADE^, KORRELS OORLOGJE BREDA BEGRAFENIS Verdrag voor ongelukken in het buitenland Beroep of roeping Ave Maria II Kwetsend Eigen schuld In februari meer huizen afgeleverd WOENSDAG 5 MEI 1971 gien, maar de priester bleef on gedeerd. Een klein radio-relay- station onder andere ten dienste van ambulance-organi saties werd door een bom aanslag buiten werking gesteld. Door bomaanslagen is zondag avond ook grote schade aange richt aan de woningen van twee politiefunctionarissen in Belfast en aan een meubelzaak in het centrum van de stad. Door twee andere exploderende bommen werden woningen in Belfast- Oost beschadigd. Niemand werd gewond door de bomaanslagen. Kinderen kijken toe bij het maken van een wegversperring. de buurt worden in brand gesto ken". De druk zo te moeten leven heeft meer invloed op mevrouw Crawford dan ze zelf waarschijnlijk zal toegeven. Ze heeft er zenuw uitslag aan overgehouden. „Het huishouden is ook veran derd. Vroeger kon je weggaan en kinderen alleen thuis laten, je kon rustig boodschappen gaan doen. Nu weet je maar nooit in wat voor moeilijkheden je terecht kunt ko men", zegt ze. „Op een zondagmiddag kwamen we om half vier al terug van de weekend-caravan. We dachten ruim op tijd te zijn voor er even tuele moeilijkheden zouden zijn. Maar er werd al druk geschoten met rubber kogels". In de buurt van Shankill-Road wordt al geschoten voordat er iets aan de hand is, vertelt mevrouw Crawford. ,,'s Avonds uitgaan is er niet meer bij. Je weet maar nooit of de bioscoop niet zal worden opgebla zen of hoe het huis er bij thuis komst zal uitzien. Je weet zelfs niet of je nog wel thuis komt", zegt mevrouw Crawford. „De kin deren mogen de straat niet uit en moeten vroeg binnen zijn". „En dan nóg iets. De stadsbe- graafplaats heeft maar één ingang en die ligt aan de katholieke kant. Maar het ig een protestantse be graafplaats. Mijn moeder kocht een grafsteen voor mijn oudste broer, die twee jaar geleden gestorven is. Toen ik er op haar verzoek eens ging kijken zag ik overal verniel de stenen en gebroken flessen. Ballymurphy, een katholieke wijk, ziet er bijna hetzelfde uit als Shankill, al vertellen de protestan- se vrouwen dat het er een achter buurt is, waar gasfitters weigeren de huizen binnen te gaan Het eni ge verschil is, dat in de huizen in Ballvmurphy schilderijen van Christus aan de muren hangen in plaats van Italiaanse landschap pen". Ondanks de berichten, dat ka tholieke kinderen aan de strijd deelnemen, zijn er in Ballymurphy heel wat kinderen die wegkruipen als er iemand aanbelt en die van onder de tafel uit naar de televisie kijken. „God mag weten wat er met de moeders aan de hand is die hun kinderen de hele tijd op straat la ten", zegt een katholieke moeder van vijf kinderen. „Het is vanzelf sprekend, dat die kinderen mee gaan vechten als vader en moeder niet thuis zijn. Je mag de kinderen de schuld niet geven". „Ik zou nooit naast een van hen willen wonen", zegt mevrouw Crawford. „Naar mijn mening zijn de katholieken zo intolerant ge weest. We begonnen juist aardig met elkaar op te schieten. Nu is er alleen maar wrijving en bitter heid". „Ze zijn zo haatdragend", zegt een vrouw uit Ballymurphy. „Ik haat ze niet, dat is tegen de wet. Het is tegen de godsdienst". (ADVERTENTIE) L.- BLIKKEN ..STRUIK" hongaarse goulash/engelse jachtschotel hollandse hachee literblik middel fijn normale prijs Jj7g-f %literpot met pit normale prijsjjygj" gezinsfles echte normale prijs jjy)-* blik in olie met groente normale prijsjj^j' literpot extra fijn normale prijs Jgjpj- blik..unox" frankfurter normale prijsJjggj- grote fles natuur zuiver normale prijsJjjpj- ZOOgramsblik duitse import normale prijsjj^- ruime sortering reeds vanaf de 'echte jenast" normale prijs [395ft 250gramspak gemalen normale prijsj^jjf- Zrollen ovenvers normale prijs \jnC\ Ort groot formaat £U..chathe" normale prijs 500gramspan normale prijsJ^ggT f 1 (Van onze correspondent) BELFAST Al drie jaar lang stopt mevr. Anne Crawford elke avond haar twee zoontjes in bed, waarna ze de kleren voor de volgende dag klaar legt en alle belangrijke documenten zoals autopapieren en verzekeringspaparassen in een speciale tas bij 1 de hand houdt. In geval van nood kan ze de kinderen in korte tijd aankleden en een veilig heenkomen kiezen met tas en al. „Als er iets ernstigs gebeurt en we zouden b.v. het huis kwijtraken, dan hebben we toch nog iets". Kinderen kijken toe bij het maken van een wegversperring. BELFAST (AP) Belfast is begin deze week opgeschrikt door een nieuwe reeks bomaan slagen. Een zware bom ontplof te bij een café in het havenge bied. Drie personen werden ge wond. Het leger heeft gezegd dat bij de aanslag zeker tien Mevrouw Crawford doet het even automatisch als het licht uit draaien. De familie woont in de protestantse wijk van Belfast in de buurt van Shankill Road, nauwe lijks honderd meter van de vre- deslinie, de „Berlijnse muur", die Shankill van het katholieke Falls Boad scheidt. Van het nette huisje af is het vijf minuten lopen naar het Royal Victoria ziekenhuis aan Falls Road. De schoonmoeder van mevrouw Crawford moet de kliniek regel matig bezoeken. Nadat de moei lijkheden in Belfast begonnen, ble ven mevrouw Crawford en haar schoonmoeder nog een tijd lang naar het ziekenhuis lopen, maar dat zullen ze voorlopig zeker niet meer doen. We hebben een keer een fout gemaakt, vertelt mevrouw Craw ford. „Mijn schoonmoeder wilde een kortere weg nemen door Nor- folkstreet. We waren zowat halver wege toen een vrouw met een hele grote hond een huis uitkwam. Ze keek ons aan en wist dat we protestanten waren, net zoals wij altijd katholieken kunnen herken nen. Het is iets dat je voelt. Ik zei tegen mijn schoonmoeder dat ik niet verder wilde gaan, ..maar zij dacht er wel door te kunnen". De vrouw met de hond stak de straat over, ging een huis binnen, kwam er weer uit en ging toen de' volgende woning binnen, enz. Tel kens kwam ze weer naar buiten met die grote blaffende hond. Dat was voor mij het einde. Voor geen geld durfde ik verder te gaan. Nu (Vervolg van pagina 1) Gistermorgen kreeg de politie, het öewijs, dat de man in de omgeving was (geweest) Toen bleek, dat inge broken was in de Bremdonkse Hoeve m het Peeldsbos. Alles wijst erop, dat e schutter de inbreker is geweest, vermist worden namelijk een aantal Mietjes verband, waarmee de man waarschijnlijk zijn wonden verbon- oen heeft, en een aantal kledingstuk- eb: een groene overall, e„n grijze Pollover, een grijs sportjasje en groe- 1 'aarzen. Zoals bekend moer. de jueoing van de man, die in 't Zwin ood en verderf zaaide, nogal zijn „getakeld door de hond van de be- erder van het natuurreservaat, de "eer Triau. ti kater in de morgen begon de poli- A zoekacties in delen van de twerpse en Brabantse Kempen, naar aanleiding van nerichten, pond explosieven is gebruikt. De Regent Bar in een gemengd rooms-protestantse wijk werd zwaar beschadigd. Een tweede bom ontplofte bij de voordeur van de woning van een rooms- katholieke priester, Patrick Ful- lerton. De deur werd weggesla- pakken de protestantse vrouwen een bus naar het centrum en stap pen dan over op een bus naar het ziekenhuis. Heel wat omslachtiger dan vijf minuten wandelen. Mevrouw Crawford zegt dat ze ook wel met de auto kan gaan, maar als die bij het ziekenhuis wordt geparkeerd, wordt die zeker omvergeworpen of wordt de ver-; delerkap er uitgehaald. De moeilijkheden in het verdeel de Belfast hebben een situatie doen ontstaan, die meer ongerief veroorzaakt dan alleen maar zo'n tocht naar het ziekenhuis De kin- deren hebben geleerd zelf oorlogje te spelen. Een speelgoedwinkel in Shan kill-Road heeft een hele voorraad plastic-speelgoedgeweertjes, nauw keurig imitaties van Britse gewe ren. Een vooraanstaande figuur uit de protestantse gemeenschap: .„Ze schieten niet op Jappen of Moffen, ze schieten op mensen die hun Orange Halls en huizen in brand gestoken hebben". „Je mag van de kinderen niet verwachten dat ze tolerant zijn", zegt mevrouw Crawford. „De kinderen leren ook vrij nauwkeurig te schatten, on danks de misleidende akoestiek, hoe dichtbij een explosie of vuur gevecht plaats heeft. Twee jaar geleden waren ze daar nog niet aan gewend". „Je gaat 's avonds naar bed en probeert een normaal leven te lei den en dan ineens, Boem.ze schijnen dichtbij te zijn. Huizen in dat Van Sprang was gesignaleerd in de omgeving van Eekhout, Oostmalle en Turnhout. Gisteren werden nog overal in België scherpe verkeers controles gehouden. Bovendien wer den, aan beide zijden van de grens trouwens, de grensovergangen in de gaten gehouden. Ook vanuit o.m. het Belgisch Court St. Etienne en Breda kwamen giste ren meldingen, dat Van Sprang er was gesignaleerd. Mensen van de Bredase gemeentepolitie en van de rijkspolitie te Etten-Leur doorzoch ten gisteravond de omgeving van de Liesboslaan. Men vond er twee Suri- namers, die geen van beiden de ge zochte Van Sprang, die afkomstig is uit Curacao, bleken te zijn, Een ver zuchting Van vermoeide rijkswach ters en Nederlandse politiemannen gisteren: „Het publiek^ijkt alle men sen met een Surinaams uiterlijk of met een hand in het verband als ver dacht te beschouwen." Donderdagmorgen zullen in Knok- ke de twee gedode politiemannen, Willy Debree en Paul Dumarey, wor den begraven na een uitvaartdienst, die om tien uur 's morgens zal begin nen in de St.-Margarethakatedraal in Knokke. Daarvoor tussen half acht en half negen zal een défilé langs de baren, die opgesteld zullen wor den in de hal van het stadhuis, ge houden worden. De beide gewonde politiemannen, André Maenhout en Rigobert de Vooght, maken het goed. (Van onze redactie binnenland) ZAANDAM De Zaanse commis sie voor de hygiëne van het milieu is tot de conclusie gekomen dat het zee water tussen de zuidpier en de zui delijke dam bij het sluizencomplex in IJmuiden als zwemwater niet ge schikt is. De commissie had in opdracht van het college van B. en W. van Velzen onderzocht of het uit medisch oog punt het water ten zuiden van het sluizenconjplex geschikt was als zwemwater. De Zaanse commissie heeft ook be swaar gemaakt tegen de aanwezig heid van zomerhuisjes op het strand bij het verontreinigde gedeelte van de zee. Verder deelde de commissie mee dat B. en W. van Velzen op haar ad vies heeft besloten bij het vervuilde stuk zee borden te plaatsen, die de strandbezoekers zullen attenderen op de hygiënische toestand van het water. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Nederland, België, Frankrijk en Portugal hebben giste ren in Den Haag een verdrag geslo ten dat regelt welk nationaal recht van toepassing is bij internationale verkeersongelukken d.w.z. ongeluk ken in het buitenland of waarbij vreemdelingen zijn betrokken. Bij dit verdrag, dat is voorbereid op de in 196lB gehouden elfde zitting van de Haagse Conferentie voor in ternationaal privaatrecht, zullen zich waarschijnlijk ook Engeland, de Scan dinavische landen, Zwitserland, Fin land, Italië, Griekenland, Turkije, Ja pan en mogelijk ook Canada aan sluiten. Uitgangspunt van de conventie is dat in gevallen waarbij een auto bij een ongeluk is betrokken, de wet van toepassing is die van kracht is in het land waar de auto is geregistreerd. Bijvoorbeeld, een ongeluk met een Nederlandse bus, met Nederlandse toeristen, in Spanje, zou onder de be palingen van het Nederlandse recht vallen. Brieven -ooi deze rubriek moeien met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechte bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres ziin dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie her in aiie gevallen eens is rntt boud, c.q. strekkinq Men hoort sommige priesters wel eens beweren, dat zij een „beroep hebben, een vrij beroep, vooral geen „roeping". Hiermee willen zij de monstreren niets bijzonders te zijn, gewoon te zijn als andere mensen. Hun houding dunkt me gezond, maar bij mensen, die achter hun uitlating niet de beweegredenen kunnen zien, komt het verkeerd aan. Vooral oudere mensen, die ,het priesterschap als een uitverkiezing leerden zien, blijken door een uitla ting als boven aangehaald soms ge schokt. Die menen, dat zulke pries ters hun levensopgave omlaag halen door er geen roeping meer in te zien.- Juist die groep mensen zou ik gerust willen stellen. Eigenlijk heeft elk mens een roeping, welke dui delijk wordt uit zijn aanleg en om standigheden. Hij moet die roeping waarmaken door zich voor 100% in te zetten voor het gekozen beroep. Niet alleen een priester moet trach ten van zijn beroep een roeping te maken, ook de bakker, de huis vrouw, de politie-agent, de toneel speelster, de politicus, het winkel meisje, etc. Ieder mens, die zich totaal inzet voor zijn beroep, heeft zijn roeping in deze wereld goed verstaan. GEERTRUIDENBERG Mevr. M. IJSSELMUIDEN „Het Ave Maria van Gounod moest door niet één rooms-katholiek gezongen worden", aldus mevr. Duf fels in De Stem van 1 mei j.l., omdat de componist vergat de titel „Mater Dei" erin op te nemen. Ik zou wel eens willen weten, hoeveel katholieken van zo'n argument nog warm of koud worden, maar dat is hier niet zozeer van belang. Interes santer lijkt me de vraag, waarom zulke mooie melodieën zo nodig de wereld uit moesten, althans uit het KRO-programma. Muziek, waar eer tijds toch miljoenen mensen een da gelijks genoegen aan beleefden. Of is het misschien juist dat eenvoudige, onberedeneerde welbehagen in mooie dingen, hetwelk de vernieu wers in de weg stond? Maar in zulk geval verschilde hun ijverzucht toch weer niet zo bar veel van de men taliteit der Spaanse inquisiteurs. BREDA L. HAAN Sinds de oprichting van „De Stem" zijn wij abonnee We meen den 'n r.-k. krant in hui' te halen. Evenwel bemerken we de laatste jaren, dat 't tegendeel waar is en we vuurrood georiënteerd worden. Vooral sinds ene zekere „Merijn" als medewerker is aangetrokken, er geren we ons zeer. Ai vóór de verkiezingen liet hij niets na, de mensen aan te praten vooral „links" te stemmen, heel unfair! Welke linkse krant zou zó z'n eigen princi pes verlochenen? Daarbij is „De Stem" groot geworden dank zij 't geld van de katholieke abonnees! Op 30 april '71 waren de persoonlij ke, rode uitlatingen van Merijn in „Deze Tijd", weer bijzonder kwet send. Ik vrees dat, zo u op deze manier voortgaat, „De Stem" heel veel abonnees zal kwijtraken. U probeert wel steeds 'n wit voetje te halen bij „Jan met de pet", maar veel Jannen met petten zijn er niet meer en daarbij zijn ze tegenwoor dig w .1 zó ontwikkeld, dat ze geen valse voorlichting meer accepte ren! HULST H. ROZEMEIJER-HOOIJSCHUUR. Dat de christelijke partijen nu in de knoei zitten is hun eigen schuld. Ze hebben hun arbeiders socialis tisch opgevoed zodat daarvan een groot gedeelte bij de verkiezingn naar de socialisten is overgelopen. Het' verlies van de christelijke par tijen is ook te wijten aan het feit, dat zij met de socialisten 'de boer met zijn zegenrijke oogsten econo misch op de bumper hebben geno men, wat in een christelijke huis houden niet thuishoort. BORSSELE. H. SMITS. DEN HAAG (ANP) In de maand februari 1971 werd volgens de finitieve gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek met de bouw van 9355 woningen begonnen tegen 8359 in februari 1970. Het aan tal voltooide woningen bedroeg in februari 1971 8402 tegen 6571 in de overeenkomstige maand van 1970. Gerekend over de eerste twee maanden 1971 bedroeg het aantal be gonnen woningen 19.706 (16.041 in dezelfde periode van 1970) en het aantal voltooide woningen 15.607 (12.596).

de Stem | 1971 | | pagina 3